Ds. J. E. de Groot gaat zich voorbereiden o|i het zendingswerk Ruilverkavelingscomm. DE STELLE" begint aan groot karwei Afscheid en Koninkl. onderscheiding bij bluseenheid Ouddorp i^cinckihcijdkii ff' koiii kijken... naar eiken 'tEikenhuys CHR. STREEBBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAC VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per wenk: dinsdag- en vrijdagavond Afscheid in IVlidcieiiiarnis. En Herkingen brandweerlui paraat? Zaterdag E.H.B.O. wedstrijd in Ouddorp Sell rijf ster IVIargreet van Hoorn zaterdag in iVSiddeiiiarnis Tocii opiialen oud papier P.v.d.A. candidaten gem. Dirksland Zanguitvoeirng ,,Apollo" ORGELCONCERT IN THOLEN PREDIKBEURTEN Vrachtauto in brand op Rijksweg 18 Oosterland WÜSAÜTOMiSJlT DEFECT? voor RneUe reparatie 01877 -1236 Oierenbeschermlng OOSTFLAKKEE GEEN SPREEKUUR POSTBOX 8 <-^ IVnDDELHAKNIS Eedactte en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sammelsdijk Tel, (01870) 26 29 Na 8 uur (01870) 33 92 Giro 167930 BaDÜEBabo Mldidelhamls no. 3420.01.108 ABONNEMENTSPRIJS 8,00 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Ds. en mevr. de Groot en de Hervorm de Gemeente van Middelhamis hebben zondagavond met een handdruk af scheid van elkaar genomen, na elkaar in de voorafgaande Woordverkondiging en de gehouden toespraken Gode te hebben bevolen. Na een verblijf van IV2 jaar heeft ds. de Groot zich in dienst van de Zending gesteld om t.z.t. naar Peru te worden uitgezonden. In de gehouden afscheidspreek kon de gemeente dan ook beluisteren dat ds. de Groot uit geen andere oorzaak dan uit roeping de banden met Middelhamis verbrak. N.a.v. Joh. 17 25 en 26 heeft ds. de Groot indringend de liefde Gods gepre dikt en heeft hij hoofd voor hoofd afge vraagd hoe er geantwoord moet worden op de alles beslissende vraag of men Hem al heeft leren kennen en belijden óf dat men nog van de wereld is, alle liefdevolle nodigingen ten spijt. „God heeft Zijn Kerk lief met dezelfde liefde waarmee Hij Zijn Zoon lief heeft", kon ds. getuigen, de gemeente Hem aanprij zend Die het alles heeft volbracht zodat niets nog van Zijn liefde scheiden kan. In een korte toespraak bracht ds. de Groot een groet tot de burgelijke en ambtelijke Colleges met welke hij con tacten had gehad. Met name dankte hij de Gemeente voor de trouwe opkomst onder de verkondiging van het Woord en, zich richtend tot de jongeren uit de gemeente, riep hij ook hen op naar Zijn geboden en uit het Woord te leven, niet alleen zondags maar ook op die avon den waarop de wereld lokt. Het deed ds. goed te mogen weten dat zijn aanwezig heid in Middelhamis niet tevergeefs is geweest en nu hij ging scheiden vroeg hij de gemeente hem en zijn gezin op te dragen in het gebed. „U gaat de pastorie, het glazen huis en de gouden tempel, verlaten en u treedt uit de bescherming van een le vende gemeente en dat heeft zijn be zwaren", verzekerde ds. J. T. Cazander, sprekend namens Classis en Ring, tot zijn scheidende collega, maar anderzijds kon ds. Cazander ook op de geweldige voordelen daarvan wijzen. „U wijkt uit met nog meer band en binding aan Gods Woord om te trachten daaruit te compenseren wat U gaat missen", zo voorzag ds. Cazander. Hij hoopte dat ds. de Groot straks in de verre zal ervaren wat Petrus ervoer toen hij bij Cornelius kwam; „wij zijn allen tegenwoordig om te horen wat U van God bevolen is. Dan geeft God U veel terug voor wat U hier loslaat". Ds. E. F. Vergunst sprak tenslotte een woord ten afscheid namens de kerke- raad, kerkvoogdij en de hele gemeente, haar (de gemeente) opwekkend niet al leen maar weemoedig- maar bovenal blijmoedig te zijn omdat God in het vertrek van ds. de Groot toont dat Zijn werk door zal gaan. „Wij moeten maar niet spreken over een offer onzerzijds maar het oog richten op het offer dat Christus heeft volbracht". Ds. Vergunst gaf zijn scheidende collega uit Gods Woord de verzekering mee dat Hij, die hem riep ook getrouw is. „Wij geven U als gemeente terug in Zijn doorboorde handen die sterk en krachtig genoeg zijn om U te dragen. Hij zegene U bij Uw toerusting en stelle U straks, wan neer U uitgezonden wordt, tot een rijke zegen. „De God van alle genade. Die ons geroepen heeft tot Zijn eeuwige heerlijkheid in Christus Jezus, nadat wij een weinig tijds zullen geleden heb ben. Dezelve volmake, bevestige, ver sterke en fundere U" zo besloot ds. Ver gunst, waarna hij nog een hartelijk woord van dank voor de genoten vriendschap sprak tot mevr. de Groot en haar gezin. Ds. wist dat ook mevr. de Groot al van huis uit de liefde tot de zending heeft meegekregen, terwijl die liefde ook haar man op het hart is ge bonden. Ook de moeder en schoonmoe der van ds. de Groot werden door ds. Vergimst toegesproken en zij werden gewezen op r'e biV.ondere senade, kin deren aan de dienst van Hem af te staan De gemeente zong tenslotte de scheiden de predikant en de zijnen Ps. 18 15 toe. Nadat de dienst beëindigd was kreeg de volle kerk waarin o.m. aanwezig het College van B. en W. en ds. de Lan ge namens de G.Z.B. gelegenheid ds. en mevr. de hand ten afscheid te druk ken. „Een belangrijke mijlpaal in de tot standkoming van de ruilverkaveling „de Stelle", noemde Ir. Biemond van de Cultuurtechnische dienst vrydagmorgen de installatie van de RuUverkavelings- commissie door Gedeputeerde dhr. Noorland. Die installatie vond plaats in „Koningspleisterplaats" te Goedereede in aanwezigheid van een groot aantal vertegenwoordigers van instanties die nauw bij verkaveling betrokken zullen zfln. De sfeer rondom de op handen zijnde ruilverkaveling en de voorbereidingen daartoe kenmerkte dhr. Noorland als „rustig en prettig" en hij achtte dat van uitnemend belang voor het welslagen ervan. De verkaveling omvat 3800 ha en bij de stemming in juni vorig jaar bleek dat de 58% van de eigenaren die vóór stemden 84"/» van de grondoppervlakte bezitten, waarom de stemming een dub bele meerderheid opleverde. Nu er straks daadwerkelijk aan de uitvoering begonnen zal worden, nu durfde dhr. Noorland al vooruit te zien op de tijd dat velen dankbaar van de resultaten gebruik zullen maken. Het zal dan mo gelijk zijn, zijn bestaan te vinden, dank zij een aangepaste- en meer efficiënte bedrijfsvoering dan thans, in harmo nie met het landschap en de landschap pelijke waarde. De Commissie bestaat uit de heren L. Visser als voorz., voorts dhr. D. Goe- koop, dhr. M. Witte, weth. J. Voogd, onderwijzer Veldhuijzen uit Stellendam, en als secretaris oud-politieadjudant dhr. Hokke uit Ouddorp. Aan de Com missie zullen deskundigen worden toe gevoegd, namens de Prov. Planologische dienst, de Prov. Waterstaat en het Con sulentschap voor de Akkerbouw. Zware taak. De Commissie wacht een zware taak die pas rond 1986 zal eindigen wanneer de verkaveling werkelijk een feit zal zijn. Er is een budget te besteden van 21,7 miljoen. De bevolking mag zich niet voorstellen dat gelijk al de spa de grond in zal gaan omdat het werk van de Com missie zich eerst nog tot denkwerk zal beperken waarna pas in de loop van vol gend jaar naar buiten kan worden ge treden. De Commissie zal eerst moeten zorgen voor de schattingen en een lijst van rechthebbenden, voor een plan van toedeling, er zullen ook wenszittingen moeten worden gehouden en t.z.t. rond '84 a 85moet er een lijst van geldelijke regelingen worden opgesteld om in '86 te eindigen met de toedeling van de ruilverkavelingskosten. Ook zal de Commissie eivoor moeten zorgen dat er voldoende grond kan worden aange kocht om als ruilobject te kunnen die nen. Van de 270 nodige hectares zijn er al plm. 130 gekocht. In Goedereede komt het „bureau uit voering" in het winkelpand van de Fam. K. Tanis en de burger die vragen heeft zal daar binnen kunnen wippen, wan neer althans het bureau daar functio neert. De Commissie werd een goede vaart toegewenst door een aantal sprekers die elk voor zich de Commissie suggesties, wijze raad en him. verlangens meegaven. Gesproken werd door dhr. Hey van het Kadaster, dhr. J. Breen die zitting had gehad in de voorbereidingscommissie, burg. van Velzen, dhr. J. A. Biemond namens de Polder Goeree, dhr. A. C. van Rossum, namens het Waterschap Flak- kee en burg Joh. van Es namens de ge meente Middelhamis. Tenslotte was het dhr. Visser die de sprekers dankte voor hun goede wen sen en hen verzekerde van de beste be doelingen van de Commissie. Dhr. Vis ser bleek best de verwachtingen van de resultaten van de ruilverkaveling te onderschrijven maar hij waarschuwde ertegen die niet te zien als de reddende engel voor de landbouw omdat een ruil verkaveling de problemen waarmee de ze bedrijfstak internationaal kampt niet vermag op te lossen. Wel mag elke burger er iets goeds van verwachten, de landbouwer omdat hij straks efficiënter zal kunnen werken en de burger omdat er veel aandacht aan de landinrichting zal worden gegeven. Als het waar is wat dhr. D. de Bonte (PCP) donderdagavond tij dens de raadsvergadering be toogde moet de paraatheid van Herkingens brandweer op door- de-weekse dagen een wat zielige vertoning zijn. In groter verband had dhr. de Bonte al eerder zijn zorg over de beschikbaarheid van brandweer mensen op werkdagen te kennen gegeven, omdat z.i. het merendeel buiten het dorp van inwoning werkt. B. en W. hadden daarom trent contact opgenomen met de brandweercommandant, maar de van hem ontvangen informatie was nogal geruststellend. Bij het aantrekken van nieuw personeel wordt ook op de beschikbaarheid gelet. Dhr. de Bonte was er niet gerust op en was zo deelde hij mee in Herkingen op onderzoek uitgegaan. „Van de 12 personeelsleden zijn er op de dag hoogstens 2 beschik baar", had dhr. de Bonte ervaren. De overigen blijken buiten het dorp te werken, in de Rijnmond en enkelen in Dirksland. Een gun stige omstandigheid vond dhr. de Bonte het dat er op Herkingen weer enkele leden van andere blusgroepen werken, en ook de commandant van Dirksland, dhr. Hakkenbrak zelf. Al met al maakte dhr. de Bonte duidelijk dat zijn bezorgdheid in elk geval niet was weggenomen. A.s. zaterdag 4 maart a.s. worden te Ouddorp in het verenigingsgebouw E.H. B.O. wedstrijden gehouden. De aanvang is om 14.00 uur. Deze wedstrijd betreft de zogenaam de jaarlijkse selectiewedstrijd. De win naar van deze middag mag de kring Flakkee vertegenwoordigen op de bin nenkort te houden provinciale wedstrij den. Iedereen is welkom om deze middag te komen kijken naar het werk van de E.H.B.O. en de toegang is gratis. ------O------ Zaterdag 4 maart a.s. zal ter gelegen heid van de BOEKENWEEK (2 t.m. 11 maart 1978) bij Boekhandel Vroeginde- weij te Middelhamis de welbekende Streekromanschrijfster Margreet van Hoorn aanwezig zijn. Boekhandel Vroegindeweij liet reeds eerder bekende schrijfsters en schrij vers naar Flakkee komen zoals: Leni Saris, Arie v. d. Lugt en Adriaan van der Veen. Margreet van Hoorn zal tussen 1.30 en 4.30 uur 's middags haar Lezeressen en lezers ontvangen en met hen over haar boeken praten. Tevens zal zij haar boeken signeren. OUDDORP - OOSTDIJK - Havenhoofd Op zaterdag 4 maart gaan wij gewoon door met het ophalen van oud papier, al is er in de kranten veel over geschre ven dat het niet veel waard meer is, en men het niet meer hoeft te bewaren. Maar vnj gaan als Zendingscommissie van de G.Z.B, gewoon door met opha len. Ook lompen en gedragen kleding die te klein voor u zijn geworden, zijn van harte welkom. Wilt U dat alles weer netjes gebun deld aan de weg zetten voor half negen. Vorige opbrengst 410,-. Hartelijk dank. In de ledenvergadering van 14 febru ari 1978 is door de leden van afdeling Dirksland van de Partij van de Arbeid de volgende kandidatenlijst voor de ge- meenteraads-verkiezingen van 31 mei a.s. vastgesteld. 1. T. van Prooijen 2. E. Eshuis 3. L. B. de Berg 4. P. van Wageningen 5. C. P. de Moor 6. E. M. Poortvliet-Kagchelland 7. P. Roos 8. W. de Geus 9. G. Robijn 10. C. de Bonte jr. 11. M. H. Kalle-Holten 12. K. C. Geluk-Poortvliet 13. J. Los 14. J. D. Costeris 15. M. J. Witvliet IMariniersweg 281,hk.Hoogstraat R.daml I'sMaandags gesloten TeL 010-1337441 NIEUWE TONGE De Gem. Zangver. „Apollo" hoopt haar jaarlijkse uitvoering te houden op a.s. vrijdag 3 maart in ons Dorpshuis. Aan vang 20.00 uur, zaal open 19.30 uur. Naast het zangprogramma onder lei ding van dir. G. Zoon wordt door de toneelgroep van „Apollo" opgevoerd toneelspel in drie bedrijven: „Reis naar de zon". Kaarten verkrijgbaar bij de leden en aan de zaal a 2,per stuk. Het bestuur. OOLTGENSPLAAT Dhr. J. J. Rademaker overleden Op de leeftijd van 88 jaar is j.l. zater dag in het Verzorgingshuis „Ebbe en Vloed" te Oude Tonge overleden, dhr. Johannes Jacobus Rademaker, weduw naar van mevrouw S. Buth. In de dorps gemeenschap van Ooltgensplaat heeft dhr. Rademaker altijd een bijzondere plaats ingenomen. Als timmerman de den vele verenigingen bij diverse akti- viteiten een beroep op hem en nooit te vergeefs. Als lid van het plaatselijke vrijwillige Brandweercorps werd hij bij zijn afscheid tot ere-lid benoemd. Ook de Oranjevereniging, waarvoor hij veel werk verzette benoemde dhr. Radema ker tot ere-lid. Het dierenpark aan de Spuidijk, in beheer en onderhoud van het Brand weercorps mocht in de overledene een goede verzorger vinden die veel repara ties verrichtte. In al dit werk werd hij gestimuleerd door zijn echtgenote die twee jaar gele den overleed. Voorjaar 1976 werd dhr. Rademaker in „Ebbe en Vloed" opgenomen. Woens dag 1 maart te 2 uur nam. zal te Oolt gensplaat de begrafenis plaats vinden. Vooraf wordt er een rouwdienst gehou den in „Elthato", waarin ds. T. W. van Bennekom zal voorgaan. Ook in het jaar 1978 heeft Konsert- kommissie „Organum", gevestigd te Hardinxveld-Giessendam weer een aan- trekelijke orgelserie gepland in de Grote Kerk te Tholen. Het eerste concert zal gegeven worden door de bekende organist Jan Zwanepol uit Kampen op zaterdag 4 maart a.s. Het programma zal worden geopend met inleidend koraalspel over Psalm 68 met aansluitend samenzang. Verder op het programma staan o.a. werken van J. S. Bach, Handel (Concerto nr. 2), Men delssohn (Sonate nr. 2) en Widor. Het programma zal worden afgesloten met de bekende Toccata over Psalm 146 van Jan Zwart met aansluitend samenzang. Programma's zijn aan de kerk verkrijg baar. Aanvang 20.00 uur. WOENSDAG 1 MAART (Biddag) OUDDORP Herv. Kerk 19.30 uur ds. S. de Jong. MELISSANT Herv. Kerk 10 uur ds. J. Blom, St. Maartensdijk, 19.00 uur ds. H. F. Klok Ger. Gem. 2.30 en 7 uur ds. J. van Haaren van Amersfoort DIRKSLAND Herv. Kerk 10 uur ds. A. Beens, 19.00 uur ds. G. Broere van 't Harde Ger. Gem. 10 en 7 uur ds. P. Blok. HERKINGEN Herv. Kerk 10 uur dhr. A. H. Veldhuizen, 19.00 uur ds. A. Ste kelenburg, Hardinxveld-Giessendam - Ger. Gem. 10 en 7 uur ds. A. Bac, Oostkapelle. SOMMELSDIJK Herv. Kerk 14.30 u. ds. J. C. Schuurman, Zoetermeer, 19.30 uur ds. A. Beens DE SAMARITAAN 19.00 uur ds. W. van Herpen. MIDDELHARNIS Herv. Kerk 15.00 uur ds. R. van Kooten, 19.30 uur ds. E. F. Vergxmst Chr. Ger. Kerk 3 en 7.30 uur ds. L. W. v. d. Mey Geref. Gem. 10, 3 en 7.30 uur ds. H. Ligten- berg. NIEUWE TONGE Herv. Kerk 14.00 en 19.30 uur ds. H. Visser Ger. Gem. 2.30 en 7 uur ds. E. Venema, Drachten OUDE TONGE Herv. Kerk 19.30 uur ds. J. Blom, St. Maartensdijk Ger. Gem. 2.30 en 7 uur ds. C. Hegeman, Ermelo. STAD AAN 'T HARINGVLIET Herv. Kerk 19.00 uur ds. J. Willemsen Ger. Gem. 2.30 en 7 uur student de Pater, Boskoop. DEN BOMMEL Herv. Kerk 19.00 u. ds. H. Talsma Geref. Kerk 7.30 uur ds. H. de Valk em. pred. te Dirksland. OOLTGENSPLAAT Herv. Kerk 7.00 uur ds. T. W. van Bennekom (Elthato) Geref. Kerk 7 uur drs. G. J. Smink Ger. Gem. 2.30 en 7 uur nam. ds. J. Karens van Opiheusden. Twee „ouwe getrouwen" hebben vrij dagavond tijdens de toen gehouden Jaarvergadering van de brandweer af scheid genomen, maar geen nood: „de deur staat altijd voor Jullie open!" werd hen door voorzitter Jaap van Koppen verzekerd en dat verguldde de pU niet weinig. Het betrof de heren C. Moerkerke die 23 jaar en dhr. W. Ras die 30 jaar aan het korps verbonden is geweest. Him. afscheid kreeg ook de aandacht van het gemeentebestuur waarom B. en W. 3 man sterk aanwezig waren ten einde als college voltallig in de vreug den en verdrietelijkheden van de blus eenheid te delen. Beide bovengenoem- den kregen een Oorkonde en een Zilve ren brandweerman ten afscheid, maar voor dhr. W. Ras was er meer. Hij werd zelfs Koninklijk Onderscheiden met de Zilveren Eremedaille in de Orde van Oranje Nassau. Dhr. Ras heeft zich die waardig gemaakt door zijn langdurig lidmaatschap van de brandweer en zijn verbindtenis, sedert 1954 van de B.B. Sinds '59 was hij secretaris van het brandweerkorps en sinds 1970 is hij on derbevelvoerder. Het was burg. G. van Velzen die hem met genoegen het eremetaal op de rever speldde. Daarom was de burg. enthousiast om dat hij weet in de Ouddorpse ploeg een parate ploeg te hebben en met instem ming dacht dhr. van Velzen terug aan de snelle akties en de behaalde wed strijdresultaten. In de commandant dhr. Jaap van Koppen L.zn. kent de burge meester een commandant die bij het ge meentebestuur de belangen van het De heren C. Moerkerke (l.> en W. Ras (r.) met de zilveren brand weerman. Links vooraan burg. v. Velzen van Goedereede. korps uitermate goed weet te bepleiten en waar nodig te verdedigen. Tijdens de bijeenkomst werd ook het 30 jarige be staan van de blusgroep herdacht, des tijds, in 1948 opgericht omdat de toen verplichte brandweer niet optimaal meer functioneerde. In de voorbije 30 jaar was de brandweer 257 keer uitge rukt voor de blussing van kleine zo wel als grote branden; er waren 3 do den gevallen maar de heer van Velzen veronderstelde dat de materiële schade zowel als het verlies van mensenlevens groter zou zijn geweest wanneer O'dorps brandweer minder goed georganiseerd zou zijn. Zijn dank jegens het korps was dan ook groot en de burg. hoopte zeer van harte dat de paraatheid, de ge oefendheid en de goede teamgeest lang durig voort zullen blijven bestaan. Jubilea. Er waren meer jubileums te vieren. Een ster voor 5 jaar onafgebroken dienst werd door dhr. van Velzen uitge reikt aan de heren J. C. van Koppen, T. Akershoek en Th. Bezuijen. Een jaarte ken voor 15 jaar dienst werd uitgereikt aan dhr. D. Flikweert, voor 30 jaar, met bijbehorende Oorkonden, aan dhr. J. van Koppen C.zn., dhr. J. van Koppen L.zn. en dhr. W. Ras. Ook dhr. Moer kerke ontving een Oorkonde. Vrijdagmiddag 24 februari even over twee uur in de middag werd de brand weer alhier gealarmeerd omdat er brand ontstaan was in een rijdende vracht auto bij het Café „De Pleisterplaats" on der Oosterland. De wagen behoorde een bedrijf toe dat zich bezighoud met grond- en funderingsonderzoekingen, gevestigd te Halfweg (N.-H.) De chauf feur stopte onmiddelijk toen hij het vuur gewaar werd en verliet de cabine. Hij stond juist op de grond toen de start motor vermoedelijk door kortsluiting contact maakte en de wagen zonder be stuurder weer begon te rijden over de rijweg. Gelukkig kwam daar op dat moment geen verkeer aan. Gelukkig be gaf deze ongewenste krachtbron het spoedig anders was de wagen in de sloot terecht gekomen. De brandweer was als naar gewoonte weer spoedig ter plaatse onder leiding van commandant L. A. Ista, en met een hogedrukstraal was" het vuur in één moment gedoofd. Persoonlijke ongelukken deden zich ge lukkig niet voor, alleen werd de wagen zwaar gehavend en de daaropvolgende zaterdag weggesleept. Oud Geref. Gemeente Op donderdagavond 2 maart a.s. hoopt voor de Oud Ger. Gem. alhier in het kerkgebouw aan de Burg. van der Ha- vestraat op te treden: Ds. M. Pronk uit Dordrecht. Aanvang van deze extra predikbeurt om half acht. Opgevangen omgev. Herkingen, goed verzorgd, klein, kortharig hondje (reu), zwart met zwart/bruin kopje, bruine pootjes en witte streep onder aan de buik. Het hondje is ca. 2 a 3 jaar en mist zijn baas in sterke mate. Wil de eige naar s.v.p. kontakt opnemen met mevr. v. d. Berg, Westdijk 15, Melissant, Tel. 01877 - 12 32. OUDE TONGE BEROEPEN Door de kerkeraad van de Ned. Herv. Gem. is een beroep uitgebracht op ds. J. Kooien uit IJssel- stein. Volgens een advertentie in dit num mer is wethouder C. L. M. de Wit aan staande vrijdag 3 maart verhinderd zijn wekelijks spreekuur over woonruimte zaken te houden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 1