De Mlerheiligenvloed I Zeeuwse wandelingen "MAMmmnMmVfmo I GEROl X 20% korting X X A. Vroegindeweij *feA..'*SS« altijd voor iedereen X op alle komplete cassettes Westdijk 46 - MiddeUiarnis 8 9 Uw huis verkopen? TAIVIBOER KORFBAL ■»flK Uw liuis verkopen? TAIVIBOER BtBd2.3 „EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 24 februari 1978. Deze overstroming had dus plaats op 1 november, een bekende feestdag bij de Roomsen. Vroeger tenminste. De laatste tijd zijn er heel wat onbekende „heili gen" met hun verering vervallen. Zelfs de grote feestdagen van vroeger worden niet altijd gevierd. Zo lees ik in de Enk- huizer-almanak van 1978, dat Allerhei ligen, die dit jaar op woensdag valt, ge vierd zal worden op de zondag daarop. Men noemde vroeger de grote over stromingen dikwijls naar de dag van de heilige, waarop ze plaats hadden (elke dag werd toen naar een of andere heili ge genoemd). Dat was in de tijd dat zo wat iedereen nog tot de Roomse kerk behoorde. Zo hebben we in de vorige artikelen overstromingen beschreven op Sint Elisabeth- en St. Felix-dag., Deze watersnood op 1 november ge beurde in het jaar 1570. Een moeilijke tijd. De 80-jarige oorlog was pas begon nen en we hadden alleen nog maar ver liezen geleden. De gevreesde Alva was sinds een paar jaar onze stadhouder en iedereen was bang voor zijn leven. En dan komt daar nog zo'n grote overstro ming bij! Heel Zeeland. Het was niet zo erg als in 1530 (zie vorig artikel), maar toch werd heel Zeeland er min of meer door geteisterd. Het eiland Schouwen was er erg aan toe. Van de 6 polders rond Brouwersha ven stonden er 5 onder water. Dat is mogelijk doordat dikwijls de binnen dijken verwaarloosd waren, deze kon den het dan niet houden als de buiten dijk bezweek. Dat was de schuld van de bewoners van deze verderaf gelegen polders. Ze moesten mee helpen betalen aan het onderhoud van de buitendijken. Dat vonden ze genoeg en daarom de den ze niet veel aan de binnendijken. Tot hun eigen schade. Ten noorden van Brouwershaven lag het dorp Bommenede. Smallegange heeft er in zijn kroniek veel aandacht aan besteed. Deze plaats had veel gele den. Hij noemde het een sterke stad, die 5 jaar later zelfs een beleg van 20 dagen tegen de Spanjaarden kon door staan. In langdradige beschrijving ge bruikt hij een paar bladzijden om te vertellen welke middelen er gebruikt werden om de plaats te helpen. Die hulp moet vooral komen van de extra-belas tingen op bier, wijn, vis en alles wat er in de haven wordt ingevoerd. In 1682 is Bommenede voorgoed ten onder gegaan, weer door een overstroming. Ook werden op Schouwen de duinen bij Renesse en Noordwelle doorgebro ken. Alleen de zuidkust bleef gespaard. Ook op Duiveland stonden veel polders onder water door doorbraak van de dijk of doordat het hoog opgestuwde water over de dijken stroomde. Tholen stond voor de helft onder water. Op Zuid-Beveland sloegen de grootste gaten in de dijken van de parochies Waarde en Valkenisse. Ten zuiden van Baarland liepen 3 pol ders onder water. Borssele was nog drijvende onder water) sinds de overstroming van 1530, evenals St. Phi- lipsland en Noord-Beveland. Wolphaartsdijk was toen nog een apart eilandje, het is pas veel later aan Zuid-Beveland vastgemaakt. Hier wa ren 6 gaten in de dijken geslagen. Bij de meeste overstromingen kwam Walcheren er nogal gopd af. Deze keer sloegen er twee gaten in de Westkap- pelse zeedijk. Bij Veere was de schade groot en is de zeedijk bijna doorgebro ken. Maar met zeilen kon men de zee weerstaan. Dat was een middel dat men vroeger veel gebruikte, we zouden het een voorloper kunnen noemen van de tegenwoordige zandzakken. Nu stroom de het water in de haven, sloeg de dijk stuk en stroomde verder in de richting van Vrouwenpolder. Het hele gebied tussen deze twee plaatsen stond onder water. Ook het noorden van Zeeuws-Vlaan- deren werd zwaar getroffen. Bij Bres- kens stroomde het water door een dijk- gat tot Schoondijke en Groede. Biervliet had het zwaar te verduren, het lag op een eilandje in de Braakman en is bijna ten onder gegaan. Alleen door spoedige hulp is het gered. De meeste polders van Terneuzen tot Saaftinge stonden blank. Dat waren o.a. de polders Osse- nisse, Hontenisse en Perkpolder. In Hulst stond het water tot op de Markt. De inspectie. Door de overstromingen van 1530 en 1532 had men wel wat geleerd op het gebied van hulpverlening. Zo vlug mo gelijk werden de getroffen gebieden be- zocht om spoedig maatregelen tot her stel te kunnen nemen. De drie hoofdin specteurs zo zouden we ze kunnen noemen waren de kapitein van Zee land admiraal Philibert van Seroosker- ke en de twee rentmeesters-generaal van de grote polders Zeeland Bewesten - en Beoosten - Schelde. Reeds op 13 november bezoeken ze Westkapelle om daar het herstel van de dijk in ogenschouw te nemen. Deze dijk heeft heel de geschiedenis door een be langrijke rol gespeeld voor de veiligheid van Walcheren. Tot in 1944 toe. De eer ste plek die de Engelse bommenwerpers op 3 oktober kapot gooiden was deze dijk. Deze drie inspecteurs waren ver gezeld van deskundigen, zoals het pol- derbestuur van Walcheren. Ze zagen dat er hard aan de dijk gewerkt werd. Ze bleven hier de nacht over en ver trokken de andere dag over Domburg naar Vrouwenpolder en Veere. Ook daar was men druk bezig met het her stel van de dijken. Kroniekschrijver Smallegange vertelt HaUo, beste vrienden en vriendinnen. We gaan weer aan ons nieuwe hoekje beginnen, 't Werd eindelijk voor jullie toch „winterfeest". Natuurlijk zijn jullie aan het sneeuw ballen geweest. De sneeuw is echter al spoedig gaan dooien, en toen was het ook uit met sneeuwballen gooien. Het schaatsen heeft ook niet zo lang kunnen duren. Dat was tenslotte ook maar een kwestie van uren. In ieder geval, jullie hebben kunnen rijden. Nu is het weer wachten op „ijziger" tijden. Wat het weer aangaat, wij hebben niet te kiezen. Het is nu de tijd dat het kan dooien en vriezen. Maar zou je toch nog over het ijs kunnen gaan zweven, maak dan voor oom Ko toch dit raadsel nog even! Het is erg eenvoudig, de moeite niet waard. Enje kan het ook doen bij de war me haard. FEBRUARIRAADSEL 4 1. letter 2. landbouwprodukt 3. Babylonische afgod (Jes. 46) 4. spreukendichter (Spr. 30) 5. Romeins christen (2 Tim.) 6. bestanddeel van de Heilige zalfolie (Ex. 30) 7. discipel van de Heere Jezus 8. betekent „God met ons" (Jes. 7) 9. deze man wordt genoemd in Rom. 16. De beginletters vormen de naam van een leermeester van alle werken in koper en ijzer (Gen.) BRIEFWISSELING Corry Kastelein, Zeist. Dat is een he le geruststelling Corry, dat allé huisge noten weer beter zijn. Het kan allemaal wel heel onschuldig lijken, maar wij weten toch niet wat het worden kan. Er wordt dikwijls zo gemakkelijk over ge dacht. Het is maar een griepje, een beetje verkouden. Maar het kan toch ernstige gevolgen hebben. Wat zal An dre blij geweest zijn met z'n fiets. Nu kan hij maar raak karren. Dat zit er meest wel in bij die „wildemannen". Of is hij dat niet? Jan Kastelein, Zeist. Dat is toch even fijn dat je je arm weer kan gebruiken, Jan! Heb je er nu nog last van? Wel een beetje stijf zeker. Aan je schrijven te zien is het nog niet zo het wezen moet, maar dat moet „slijten". Dat betegelen is een mooi werk, hé! Ik heb het zelf ook wel gedaan, maar het is een heel karwei. Toen ik er mee klaar was, toen wist ik ook pas hoe het moest. Maar ga er dan alles weer eens uithalen om het dan beter te doen? Mij niet gezien, hoor. Ik was blij dat het gebeurd was. José Koppenaal, Ooltgensplaat. Ja, José, de tijd gaat ongelooflijk snel. De winter is zo weer voorbij, en voor je het weet is het weer lente, dat is maar een rukje meer. Zodra oom Ko even tijd heeft zal hij ook voor jouw een versje maken, hoor. Er staan er nog meer op het programma, maareen versje krijg je. Je hebt dus weer een zwem diploma gehaald. Gefeliciteerd hoor! Kleine kinderen steken alles in hun mond als ze de kans krijgen. Zal je ook wel gedaan hebben, José! Erna Rooij, MiddeUiamis. Van harte welkom. Erna, in onze raadselkring. Maar eerst moet oom Ko je even de spelregels bekend maken. Je hoeft maar één keer in de maand de oplossingen in te zenden. Dat is dus vier of vijf oplos singen in de maand. In de krant kan je dus lezen wanneer het inzenden is. Je hebt al heel wat geschreven aan oom Ko en dat in je eerste brief. Nu weet ik dus het een en ander van je. Die Rak ker van je zal wel een echte rakker zijn, daarom heb je hem zo genoemd natuur lijk. Cora van Rossum, Zeist. Wat heb jij al een oude opa, Cora! 82 jaar is een hele leeftijd. Er zijn niet zoveel mensen die zo oud mogen worden. Gefeliciteerd hoor! Je schreef dat je moeder op de verjaardag was geweest, dus je bent zelf niet mee geweest? Dat was wel jammer, zeg. Het was deze keer maar een kort briefje, Cora, we zullen maar hopen van de volgende keer wat meer nieuws. Tineke van Rossum, Zeist. Tineke is deze keer ook maar erg kort. Wist je niet meer te vertellen, Tineke! Ben erg benieuwd of je het diploma zwemmen hebt gehaald. Het is altijd fijn om een diploma te halen, want dat is een be wijs dat je iets kan, dat je iets hebt ge presteerd. 18 februari is dus de datum die voor jou de beslissing moet brengen. Ik hoop voor je dat je het mag halen. In ieder geval het hoofd boven water houden. Anne v. d. Welle, Sommelsdijk. Dat staat er dan weer gekleurd op, Anne! En dan zo mooi versierd. Het is natuur lijk wel heel leuk om een brief in zoveel kleuren te schrijven, maar je hebt er wel veel werk mee. Jammer voor je dat de handwerkonderwijzeres in het zie kenhuis ligt, vooral als je het zo graag doet, ensteeds dropjes krijgt. Dat doen niet alle „juffrouwen" hoor! Weet je wat er ook jammer is, Anne? Dat er maar zo weinig kleuren zijn, vind je ook niet? Ik tel er nu dertien, klopt dat? Elly Voortman, Ouddorp. Ja, dat was wel een grote „puzzel" de Kerstpuzzel uit de Zaaier. En nog een prijs gewon nen ook. Er is zoveel mee te leren, Elly, en het is nog leuk werk ook. Als je niet veel hebt beleefd, dan kan je ook niet veel schrijven. Ja, die 1 februarinacht, waar je nog even op inging! Maar die nacht heb jij niet rheegemaakt, hé! Het is inderdaad te hopen dat we zoiets nooit meer mee hoeven te maken, want het was verschrikkelijk. En nu maar weer „puzzelen", Elly! Simone Voortman, Ouddorp. Elly schrijft er helemaal niet over, Simone! Ergens een „storing" tussen jullie? Niet zo erg hoor, maar Elly zal er helemaal niet aan gedacht hebben. Als het maar mooie boekjes zijn, dat is de hoofdzaak. Je zou zeggen, hoe is dat nu mogeUjk, dat je voor Engels een veel hoger cij fer haalt dan voor Nederlands. En toch heb ik dat meer gehoord. Je Engels is dus goed maar je Nederlands niet! Dat moet opgehaald worden. En hoe staat het met de pannekoeken en de erwten soep? ALLEMAAL: Deze week is dus weer het laatste raadsel geplaatst. Dat wil dus zeggen dat het weer inzenden is, maar tevens, dat er weer een brief moet worden ge schreven. Niet een brief met „Beste oom Ko, hoe gaat het met u, en nu weet ik niets meer, de hartelijke groeten". Neen, een brief waar veel in staat. Het heeft gevroren en gesneeuwd, daar al leen al kun je een lange brief over schrijven. Doen hoor! Ik vind het zo ge zellig al die brieven te lezen. Allemaal de hartelijke groeten van jullie OOM KO. dat ze op Schouwen advies krijgen van opperdijkgraaf van Schouwen, Wer- ckendet. Ze wilden naar het ondergelo pen Bommenede, maar dat kunnen ze niet bereiken, ze zien het vanuit de verte.. Niet overal is deze inspectie-commis sie welkom. De ingelanden van de pol ders op Tholen stellen geen prijs op hun bezoek. Ze zullen hun eigen boontjes wel doppen, beweren ze. Maar ze heb ben bewezen dat ze dit niet kunnen, anders was de ramp er niet zo groot ge weest. Ze willen echter wel geholpen worden door vrijstelling van belasting! Waarom willen ze de inspecteurs niet ontvangen? Dat is niet bekend. Maar vermoedelijk hebben ze zo slecht voor de dijken gezorgd, dat ze zich schamen als dit bij de inspectie zou uitkomen. Dit is geen uitzonderingsgeval. Door allerlei oorzaken werden soms de dij ken verwaarloosd, ook wel door gebrek aan geld. Maar ook wel door onbe kwaamheid van polderbesturen en dijk graven, door geknoei van dijkwerkers en slechte onderlinge samenwerking. Ik heb gelezen dat er behalve veel vee meer dan 3000 mensen verdronken zijn bij deze AUerheiligenvloed. In ver gelijking met de 1835 slachtoffers van 1953 een nogal groot getal voor het dun bevolkte Zeeland. We moeten echter niet vergeten, dat in 1953 de hulpverle ning met de moderne middelen voor ve len nog hun redding is geweest. Middelburg. L. van Wallenburg. D.B.G.C. nu ranglijst aanvoerder De korfbalploeg uit Oude-Tonge moest nu aantreden tegen mede-koplo per Oranje Zwart uit Mijnsheerenland. Bij winst voor één der partijen zou deze twee punten uitlopen op de verliezer van dit duel. Het was de thuisploeg die al gelijk met een flink tempo startte en hierdoor al snel door een doelpunt van Joke Moerenhout de leiding nam, 1-0. Het was Sjaak de Geus die D.B.G.C. verder zou doen uitlopen door met een doorloopbal te scoren, maar hij werd hardhandig door de Or. Zwart verdedi ging van de bal gezet en hierdoor kon Johan van der Welle de toegekende strafworp aan D.B.G.C. nemen en maakte hij er alsnog 2-0 van. Toch kreeg Or. Zwart nu ook iets greep op het spel en kon dan ook van afstand de voorsprong van de Oude-Tongenaren verkleinen naar 2-1. Een D.B.G.C.-aan- val die nu door dit tegen-doelpunt iets geprikkeld ging spelen, wist toch weer te scoren en Jan Hameete was het die er 3-1 van maakte. Een D.B.G.C. dat steeds beter ging spelen kon weer scoren en het was Jo han van der Welle die op uitstekend aangeven van Annie van Kouteren uit een doorloopbal 4-1 wist te maken. Toch kwam na dit vierde doelpunt voor D.B. G.C. weer een tegenstoot van Or. Zwart dig hieruit wist te scoren en 4-2 maakte. Toch kon de Oude-Tongse korfbalploeg weer verder uitlopen en waren het ach tereenvolgens Anton van Kouteren en Jan Hameete die de stand van 4-2 naar 6-2 opvoerden. Maar ook Or. Zwart was nog niet uitgeblust want ook zij wisten weer te scoren en werd het 6-3 en nog steeds een-open strijd. Het was voor D. B.G.C. Sjaak de Geus die op slag van rust nog wist te doelpunten en zo werd het toch nog met de rust 7-3 voor de Oude-Tongenaren. Na rust ging ook Or. Zwart de zaken wat serieuzer aanpakken en was het een D.B.G.C. dat iets in elkaar zakte. Dit had als gevolg dat Or. Zwart tegen kon scoren en wel twee maal achter elkaar en werd het 7-5. D.B.G.C. dat van deze tegenstoot wel degelijk schrok moest nu ook iets terug doen om de klein gewor den voorsprong te behouden. Het was Annie van Kouteren die een doorloop bal wilde ondernemen maar werd op een zodanige manier gehinderd dat dit voor de Oude-Tongenaren een straf worp opleverde en deze kans werd op nieuw verzilverd door Johan van der Welle en was het 8-5. Het was even la ter weer raak want een doorgebroken Sjaak de Geus werd opnieuw grof afge stopt en kon Johan van der Welle weer een strafworp nemen die D.B.G.C. weer verder deed uitlopen naar 9-5. D.B.G.C. kon nu een vrijwel gewonnen partij spelen en hield dan ook eigen tempo aan. Maar Or. Zwart gaf ook nog niet op en wist weer de korf te vinden en werd het 9-6. Maar ook D.B.G.C. liet hierop direkt weer van zich horen want het was Jan Hameete die met een doorloop bal, aangegeven door Anton van Koute ren voor D.B.G.C. de korf wist te vin den en zo werd het 10-6. Door nu de laatste minuten met uitstekend balbezit spelen wist de Oude-Tongse ploeg de stand onveranderd te houden. Zo had D.B.G.C. dus de beide winstpunten aan zich zelf gehouden en namen ze, met nog één wedstrijd te spelen in deze com petitie de kop van de ranglijst in beslag. Uitslagen: VIOS (W)-2 D.B.G.C.-4 8—7 D.B.G.C.-l Merwede-1 8—8 D.B.G.C. Al O.W.K. Al 8—1 Programma, 2 maart 1978: Sporthal Oude-Tonge, D.B.G.C.-2 Al Ready-2 19.00 uur. Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied ktmt u sturen aan: Redactie Eilanden-nieuws, postbus 8, Middelhamis, met in de linkerboven hoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskimdigen be antwoord en zuUen binnen enkele we ken na de inzending compleet met ant woord in deze rubriek worden gepubli ceerd. KONIJNEHUIDEN Graag zou ik van u weten hoe je ko- nijnehuidjes zelf kunt prepareren, zodat je ze voor kleding kunt gebruiken. Antwoord: U zult de gedode konijnen voorzichtig moeten villen zonder de huiden te beschadigen. Dan maakt u een kooksel, bestaande uit 120 gram zout en 125 gram aluin, in twee liter kokend water opgelost. Als dit koud ge worden is, giet u er een kleinbeetje verdund zwavelzuur bij. Pas op met dat zuur! Steeds een héél klein scheutje zuur in veel water doen en nóóit an dersom; geen kinderen en huisdieren in de nabijheid laten en oppassen voor spatten. U kunt twee vellen tegelijk in deze oplossing leggen. Ze moeten er 24 uur in blijven liggen. Span de vellen vervolgens op een houten raam, schaaf alle vet- en vleesdelen eraf, waarna de huiden buiten in de wind of binnen op een niet al te warme plaats (dus beslist niet bij een verwarming) moeten wor den gedroogd. Als ze te warm hangen, kunnen ze te hard worden. Tenslotte moet u ze nog goed soepel maken. Dit kan b.v. gebeuren door ze aan de bin nenkant met talkpoeder te bestrooien en dan de vellen met die kant over de ronde rand van een tafelblad of aan recht heen en weer te halen tot ze pret tig in de hand liggen. ISOLATIERAMEN Wij hebben isolatiebeglazing van een goed merk, maar als er mensen in de kamer zitten, krijg ik toch natte ramen. Er zit onder ieder raam centrale ver warming. Antwoord: U noemt een goed merk. Als de ramen niet voldoen, moet dat in de gegeven omstandigheden aan een constructiefout liggen. Normaal is een radiator van de centrale verwarming onder enkele ramen al voldoende om condens op de ruiten te voorkomen, doordat de opstijgende warme en ge droogde lucht de vochtdeeltjes van de ramen wegstuwt en zo het glas droog houdt. Bij dubbele ramen boven radia toren mag er beslist geen vocht zicht baar worden. Wendt u zich tot de ver tegenwoordiger van bedoeld merk. Als het echte ramen van dat merk zijn hebt u er tien jaar garantie op. U behoeft geen garantiebewijs te hebben. Het da tumstempel in de omlijsting van het glas is voldoende indien het niet ouder is dan tien jaar. Januari 1978 wordt bij voorbeeld zo aangegeven in de lijst: 0178. Als u dat getal gevonden hebt, kunt u opbellen naar de importeur Revo handelsonderneming. Nieuwe Parklaan 9, Den Haag, tel. 070 - 51 41 31. STAMBOOM OPZETTEN Hoe kan ik aan de gegevens komen om een stamboom te maken en de kos ten die hieraan verbonden zijn? Antwoord: Een stamboom opstellen kost jaren zoekwerk en napluizen van familiepapieren en provinciale en rijks archieven. Het is voor u waarschijnlijk niet te betalen als u dat zou laten doen, gezien de hoge uurlonen. U moet dus zelf aan de slag. U kunt nu eerst alle familieleden inzage vragen van de aan wezige familiepapieren en bewaarde ge boortekaartjes, trouwboekjes en over lijdensberichten, zodat u al een aantal namen en geboortedata hebt van ouders schoonouders en al hun kinderen. Dan kunt u van ouders en grootouders ge- ."^e»; boorte-akten opvragen in de gemeenten waar zij geboren zijn. De kosten van afschriften komen op een aantal kwar tjes of enkele guldens. In die copieën vindt u weer de namen en geboortedata van de ouders van betrokkenen en zo werkt u verder terug. Af en toe kan kwartierverlies optreden, bijvoorbeeld doordat een vader van een kind onbe kend bleef. Burgerlijke stand en bevol kingsregister zijn pas in de Franse tijd ingesteld hier te lande, dus tot zover kunt u daar terecht. Vóórdien vervulde de Nederduits Hervormde Kerk de func tie van bevolkingsregister. Zij hield doopboeken, trouwboeken en begrafe nis boeken bij, die u nu in de provincia le archieven kunt terugvinden. Ook an dere kerken hebben dat voor de eigen leden, dergehjke boeken bijgehouden. Doordat ook de beroepen werden ver meld, komen voor de 18de en 17de eeuw ook allerlei stadsregisters in aanmer king. U kunt voor belangrijke figuren of eigenaren van grote zaken, vaak meer gegevens vinden in de gemeentelijke ar chieven.-Als u geluk hebt, stuit u op geslachtswapens en/of huismerken. WEDSTRIJDSKI'S Als ik skipringers van de schans zie komen en met een plof op de sneeuw zie terechtkomen, vraag ik mij af hoe die ski's van hen dat houden als ze niet rechtuit het oppervlak raken. Antwoord: Er worden speciale ski's voor gefabriceerd. Wedstrijdski's zijn gemaakt van fiberglas of van buigzaam plastic. De latten voor de slalom zijn kort en smal en de randen zijn aan de ski's vastgesmeed om te voorkomen dat ze afgerukt worden. De ski's voor het skispringen zijn veel zwaarder, breder en langer dan die voor andere wed strijden. De springer moet er natuurlijk zelf voor zorgen, dat zijn latten plat op het sneeuwoppervlak terechtkomen en zich er niet met voor- of achterzijde in boren. Hij landt het beste als de achter zijden van zijn ski's juist even eerder de sneeuw raken dan de punten. WAT LAAT IK STAAN? Ik word iets te dik en zou dus wat moeten laten staan. Welk vlees en wel ke groenten moet ik voortaan vermij den? Antwoord: U moet nooit vlees en groenten laten vallen, want die vormen het belangrijkste deel voor onze dage lijkse voeding. Beter kunt u zich in acht nemen ten aanzien van de jus, de patat-frites en andere gebakken heer lijkheden en de meelprodukten. Laat om te beginnen die bamie, met over de 3600 joules (870 kcal), de macaroni met ham en kaas met 3100 joules 750 kcal), die krentebol bij uw twaalfuurtje, de vitaminenloze appelmoes, de appel taart, de chips en de Engelse drop waarover u schrijft in uw brief, eens uit uw dagehjks menu. Dat scheelt al les bij elkaar ver over de 12.000 joules (afgerond 3000 ouderwetse kcal) per week. Natuurlijk moet u dan niet elke dag capucijners met spek of boerenkool met worst gaan eten, maar verse groene groenten en niet te vet vlees. Neem minder jus op de aardappelen of ver vang enige aardappelen door groente. En ga dagelijks wandelen. HARDE KLEI Hoe kan ik hard geworden boetseer- klei opnieuw gebruiken? Antwoord: Die kunt u weer zacht en kneedbaar maken met een beetje olie of vet en beter nog: vaseline. Doe de res ten boetseerklei telent in een glazen potje of dgl. met schroefdeksel of her metisch sluitend doosje. VERKEERDE VOORNAAM Toen ik de geboorte van mijn kind ging aangeven, had ik de voornamen op een papiertje staan opdat de ambtenaar ze goed zou overschrijven. Maar hij nam de voornaam over die m'n vrouw voor een meisje had neergezet en niet die van de andere kant van het pa pier, waar de bedoelde naam stond voor een jongen. Hoe krijg ik dat nu goed, want de volgende dag wilde de ambte naar het niet meer verbeteren. Antwoord: Volgens het nieuwe Bur gerlijk Wetboek I artikel 4 kan wijzi ging van eenmaal ingeschreven voor namen uitsluitend worden gelast door de rechtbank, binnen welker rechtsge bied de geboorte-akte in de registers van de burgerlijke stand is opgenomen. U moet dus bij de griffie van die arron dissementsrechtbank een met redenen omkleed verzoek indienen, voorzien van een uittreksel uit de geboorte-akte van uw kind. Dat laatste kunt u tegen be taling van een klein bedrag verkrijgen bij het gemeentehuis waar dit kind werd aangegeven. WINDSNELHEID Het KNMI in De Bilt spreekt van noordwest 7 of zuidwest 8 enz. Maar hoeveel km per uur bedoelen ze dan? Antwoord: Volgens de schaal van Beaufort is windkracht O maximaal 0,2 m per seconde of 0,7 km/u; windkracht 1 maximaal 5,4 km/u; windkracht 2 5,5 tot 11,9 km/u; 3 van 12 tot 19,5 km/ u; 4 van 20 tot 28,5 km/ u; 5 van 29 tot 38,5 km/u; 6 van 39 tot 49,5 km/u; 7 van 50 tot 61,5 km/h; 8 van 62 tot 74,5 km/; 9 van 75 tot 87,8 km/h; 10 van 88 tot 102,2 km/h; 11 van 102,5 tot 117,4 km/ h en windkracht 12 van 117,5 en meer km. per uur. De benamingen zijn resp. O windstil; 1 stil; 2 flauwe koelte; 3 lichte koelte; 4 matige koelte; 5 frisse bries; 6 stijve bries of krachtige wind; 7 harde wind; 8 stormachtig; 9 storm; 10 zware storm; 11 zeer zware storm; 12 orkaan. De snelheidsgrenzen zijn zo danig bepaald, dat ook met het oog de verschillen waarneembaar zijn. Bij cir ca 117,5 km/h worden de hoge golven namelijk plat geslagen en is de lucht op zee gevuld met schuim en verwaaid water, zodat duidelijk sprake is van een orkaan. HOEVEEL WASPOEDER? Volgens een textielkenner gebruik ik veel teveel waspoeder in m'n wasmachi ne. Maar ik naeet het precies af met zo'n maatbeker van de fabriek. Zit daar een luchtje aan? Antwoord: Geen luchtje, maar wel berekening. Er is namelijk diep in dat maatbekertje een onopvallend streepje aangebracht. Dat geeft de juiste maat aan, dus de maatbeker van dat merk behoeft nog niet eens tot de helft ge vuld te worden. Er zijn ook wasmidde lenfabrikanten die helemaal geen aan duiding lieten zetten in hun royale maatbekers. Dat is natuurlijk voordeli ger, want dan komen de gebruikers van dat middel eerder een nieuw pak halen. Bij de meeste fabrikanten kunt u met ongeveer de heUt toe, slechts enkele maatbekers (in de regel van klein for maat) geven voldoende duidelijk en precies de juiste hoeveelheid voor een wasbeurt in de automaat aan. KATTE-OGEN Wat is het licht dat katte-ogen uit stralen in het donker, zodat die nacht dieren in het pikkedonker kunnen zien? Antwoord: Twee misverstanden in één zin. De ogen van nachtdieren geven zelf geen licht en als alles pikdonker is, kunnen deze dieren ook niets zien en moeten ze afgaan op reuk en tastzin. Achter het netvlies van hun ogen ligt geen pigmentlaag, maar een spiegelend oppervlak. Het weinige licht dat er 's nachts in de regel wel is, wordt daar door weerkaatst en tegelijk door de ooglens geconcentreerd. U kunt de wer- kmg vergelijken met die van een re flector, die het licht in een lens terug zendt, zodat die (zwakke) lichtstraal op een prooi kan worden gericht. MOLLEN VERJAGEN Hoe verdrijf ik mollen uit mijn tuin? Antwoord: Dat kan het eenvoudigste door wat oude lappen te drenken in pe troleum en deze op uiteenlopende plaat sen m de mollegangen te proppen en dan weer met aarde te overdekken. Doe dat niet te dicht bij de wortels van bo men of sierheesters.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 6