EIIAHDEn - niEUWS Overdenking Informatie om in de liavens je draai te vinden I vcindkfheijden HET MEISIE MET DE SCHELDNflOM uit de Heilige Schrift 2e blad Vrijdag 24 februari 1978 No. 4669 WASAUTOMAAT DEFECT? voor snelle reparatie I 01877-1236 Bericht van de Voswerkgroep Goeree-Overflakkee VEBTOLGVEBHAAL i^ -^ KORFBAL Spannende strijd Kinderdijk- Good-Luck 7-7 Uw iiuis verkopen? TAIVIBOER Principe-akkoord over nieuwe cao's voor landbouw, tuin bouw en landbouw- ambachten Beperkte visvangst vastgesteid IVIeeneem heftruck VETUS VAARGIDSEN: blik op kerk jr en samenleving /J> De Herv. Synode Zuid-Afrika en het IKON Wat ik vorige week in mijn voorbe schouwing op de vergadering van de Hervormde Synode al vreesde, is helaas werkelijkheid geworden: de stemming tégen Zuid-Afrika is er niet beter op geworden. Vooral ten aanzien van ,het African National Congres, een beweging die het regime-Vorster desnoods met geweld wil bestrijden, staat men veel te kritiekloos. In dit verband was het opvallend dat een motie van de Classis Harderwijk werd afgewezen. In deze motie werd de synode ver zocht geen stappen te ondernemen tegen Zuid-Afrika alvorens de delegatie van de Geref. Bond te hebben gehoord, die kort geleden Zuid-Afrika heeft bezocht. Dat ging dus niet door, want zo zei de herkozen praeses. Ds. G. Spilt, zelf lid van de Ger. Bond het is hoge uit zondering dat de synode zomaar bezoe kers aan buitenlandse kerken het woord geeftMerkwaardig waren echter wel de stemmenverhoudingen: 22 wU- den de delegatie wèl aan het woord la ten komen, 27 niet! Dat wil zeggen dat deze motie toch wel met een geringe meerderheid werd verworpen. Is het ge tij aan het keren? En is een deel van de midden-orthodoxie zo zelfstandig aan Het ligt in de bedoeling om in april '78 van start te gaan met een VOS-kur- sus. Deze kursus is speciaal bedoeld voor Vrouwen, die na hun lagere schooltijd, door omstandigheden, niet of maar kort verder hebben geleerd (op b.v. huis houdschool of mulo) en die nu de be hoefte hebben hun kennis en mening over bepaalde onderwerpen, wat meer te ontwikkelen. De VOSkursus biedt plaats aan 20 deelneemsters uit Middelhamis; ze be staat uit 12 bijeenkomsten van elk 2 uur per week. Het hangt van de voorkeur van de deelneemsters af, of dit overdag of 's avonds zal zijn. Het is niet gezegd dat vrouwen uit andere plaatsen niet aan bod kunnen komen, want bij voldoende behoefte (en aanmeldingen) zal in de nabije toekomst gezocht worden naar meerdere moge lijkheden voor VOSkursussen op het eiland. Iedereen die belangsttelling heeft voor deze VOSkursus is van harte welkom op de voorlichtingsavond, die gehouden zal worden op DINSDAG 7 maart a.s. om 20.00 uur in De Doelen, St. Jorisdoelstr. 32 te Sonunelsdijk. De werkgroep die de VOSkursus organi seert, alsmede de kursusbegeleidsters, zullen u daar graag ontmoeten. Er wordt uitvoerige informatie gege ven en ingegaan op aUe mogelijke vra gen. Mocht u niet in de gelegenheid zijn deze open informatie-avond bij te wo nen, maar wilt u toch meer weten of uzelf als deelneemster opgeven, belt u dan een van de volgende telefoonnum mers: 01870: 2400-3801-4424 (vrouwen uit de werkgroep). door T. Mateboer N.V. Uitgeverg „De Banier" - Utrecht 44 Maar aan de andere kantwat hun praeses zoal van haar vertelde, was ook geen flauwe kul. Maar juffrouw Bolle op de eerste trap van de censuur te plaatsen, dat was toch wel erg kras. Schreef de kerkenorde niet voor dat de raad der kerk moest beginnen met een broederlijke vermaning? Mocht dit niet helpen, dan kon men nog strenger maatregelen nemen. Goed, Agterop legde er zich bij neer, maar veel verwachtte hij niet van een verbetering. Want Agterop had nog meer bezwa ren tegen de beklaagde. Bij de benoe ming van juffrouw Bolle had hij het reeds naar voren gebracht, maar de le den waren er niet op ingegaan. En zo was ze toch benoemd. Ze was namelijk niet zuiver in de leer. En dat is het al lerergste wat men op een school kan het worden dat Albert van de Heuvel niet langer alles mag voorkauwen? We hopen het! Daags daarna mocht Ir. J. van der Graaf, zelf ter synode aanwezig, ineens wèl spreken. Hij bedankte echter voor die eer, omdat hij niet los van de dele gatie het woord wilde voeren. Ik vind dat laatste zeer in hem te prij zen. Samen niet, dan alleen ook niet. Hij schrijft zelf in De Waarheids vriend, in een voorlopig commentaartje: „Al met al is het zo een gemiste kans geworden om het binnenkerkelijk ge sprek dat juist rondom de kwestie Zuid-Afrika zo bemoeilijkt was, weer op gang te brengen en te be vorderen. Me dunkt dat het modera- men de zaak vooraf verkeerd heeft getaxeerd. De stemmenverhouding is immers tekenend! Maar bovendien steekt het gemak waarmee enkele jaren geleden onverwacht de Zuid- Afrikaanse theologische student Boesak ter synode werd geïntrodu ceerd door Ds. J. van Veen, die hem meebracht naar de synode, niet schril af bij de weigering van het modera- men om een artikel tot de eigen kerk behorende personen aan het woord te laten?" Ik verzuchtte vorige week dat de Sy node beter eens orde op zaken kon stel len inzake het IKON, dat maar niet op de agenda te krijgen is. Maar het is er dan toch van gekomen dat de volgende vergadering in juni DV zich over het beleid ten aanzien van het IKON zal buigen. We herhalen dan nog maar eens de wens van Ds. J. P. van Roon in het Hervormd Weekblad: Liever geen uit gebreide nota's en rapporten meer maar graag daden! We zien de zomermaanden wat dit onderwerp betreft met spanning tege moet! WAARNEMER Al direkt na het beginsignaal kwam Good-Luck op 0-1 via een doorloper van Marlies Campfens. Kinderdijk kwam niet aan de bal, waardoor op nieuw Marlies Campfens raak schoot 0-2. Door goed onderscheppen in de ver dediging kreeg de aanval veel balbezit. In de 10de minuut plaatste Marco Ap pel zuiver op de vrijgelaten Winnie Ver meulen, die er beheerst 0-3 van maakte. De thuiscliib kreeg nu meer vat op het spel en met een strafworp kwamen zij op 1-3. De Rood-Witten schoten nu te ■weinig en kombineerden te slordig, hierdoor hadden zij teveel balverlies en kon Kin derdijk voor rust nog op 3-3 komen. Na de rust werd er harder gespeeld en bij een doorbraak werd al snel aan de noodrem getrokken, dit kwam het spel niet ten goede. In de 8ste minuut schoot lemke Hui- zer van grote afstand 3-4 in, echter ge lijk hierna werd het eveneens met een afstandschot 4-4. Marlies Campfens benutte een straf worp, waarna Kinderdijk de stand weer gelijk trok. 5-5. In deze fase van de strijd had Good-Luck veel pech en met twee schoten kwamen zij op 7-5 achter. Met nog vijf minuten te spelen kwam de beginaanval weer voor de korf, om meer lengte onder de korf te krijgen had coach van Antwerpen de goed spe lende Marco Appel vervangen door Jan van Wezel, welke speler alle ballen goed afving. Hierdoor raakte Kinder dijk in paniek en door een uitverdedi- gingsfout kon Ria van Antwerpen 6-7 aantekenen. Kinderdijk probeerde de bal in de ploeg te houden, maar door verkeerd plaatsen kwam Good-Luck toch weer in balbezit, hiervan maakte Jan van Wezel dankbaar gebruik en schoot in de laatste minuut zijn ploeg naar een verdiend 7-7. Opstelling: Aanval: Marlies Campfens, Ria van Antwerpen, Jan Verhage (aan voerder), Marco Appel (Jan van Wezel). Verdediging: Winnie Vermeulen, San dra Vermeulen, Leo Boeter, lemke Hui- zer. Programma zaterdag a.s. Olympiahal: Sen. Good-Luck 2 - GKV 5 12.00 uur Jun. Good-Luck - Zwijndrecht 11.00 u. Asp. Good-Luck 2 - Br. haven 1 10.15 u. Good-Luck 3 - V. Sport 4 9.30 uur. meemaken. Als een onderwijzer of on derwijzeres de kinderen een verkeerde leer aanspreekt en daarbij volhardt, dan is zo'n leerkracht niet te handha ven. Van Twist wil er wat tegenin brengen, maar Agterop gaat met verheffing van stem door: „Van verschillende kanten is mij dat ter ore gekomen. Maar wij zul len niet op de praatjes van de mensen ingaan, doch ons persoonlijk overtuigen. Ik heb met de heer Streeflang afgespro ken dat we morgen om negen uur op school zijn. Vóór nog de drukte in het boerenbedrijf begint, gaan we de school bezoeken en het personeel beluisteren, zoals we dat elk jaar een keer doen. We zullen samen luisteren naar de Bijbel vertelling van juffrouw Bolle en dan kan ieder zijn eigen oordeel vellen. Op de volgende kerkeraadsvergadering kunnen we dan beslissen". Agterop laat de hamer vallen. Hij heeft gesproken. Niemand durft zich meer te verzetten. Waarom ook? Zijn voorstel is eerlijk. Er is niets tegenin te brengen. De volgende morgen is Agterop al vroeg in de weer. De zaken moeten be zorgd zijn vóór hij vertrekt. Het perso neel en zijn zoon en dochters krijgen hun instrukties. Lubbert moet het klei ne vrachtautootje uit de schuur rijden, dat Agterop heeft verkocht aan de melkboer. Dan is de baas klaar. Lub- UIT HET WOORD I „Toen zeide Jezus tot hen: Gij zult allen aan Mij geërgerd worden in deze nacht; Want er is geschreven: Ik zal de Herder slaan en de scha pen der kudde zullen verstrooid worden. Maar nadat Ik zal opge staan zijn, zal Ik V voorgaan naar Galilea". Mattheus 26 21, 32. In het verband van onze tekst heeft de Heere Jezus de Paaszaal verlaten. Daar in de Paaszaal heeft de Heere het Pascha met Zijn discipelen gehouden en toen tevens dit Oud-Testamentisch sa crament vervangen door het Nieuw- Testamentische Heilig Avondmaal. Het was aan die paasmaaltijd een tijdlang zeer onrustig geweest. Immers, de Heere Jezus had gezegd, dat één van Zijn discipelen Hem verraden zou. In grote ontroering vroegen de discipelen: „Ben ik het, Heere?" En toen ontmas kerde de Heere Jezus Judas en sprak tot hem: „Wat gij doet, doe het haaste- lijk". Daarop verliet Judas de paaszaal en verdween in de nacht om de Heere aan het Sanhedrin te gaan overleveren, aan wie hij Hem immers reeds voor dertig zilverlingen verkocht had. In de betrokken Sociale Commissies van het Landbouwschap zijn de verte genwoordigers van werkgevers en werknemers het in principe eens ge worden over nieuwe cao's voor de land bouw en de landbouwambachten. De contracten hebben een looptijd van 1 maart 1978 tot 1 maart 1979. Voor wat betreft de landbouw en de tuinbouw-cao heeft de werkgeversdele gatie van het KNLC zich nog van in stemming onthouden. Men wil zich eerst in eigen kring op de resultaten van het overleg beraden. De belangrijkste punten van overeen stemming zijn: Het bestaande systeem van prijscom pensatie wordt gehandhaafd. Op grond daarvan worden de lonen per 1 juli en 1 januari a.s. aangepast aan de stijging van het „geschoonde" prijsindexcijfer met een minimum van 222,50 per procent op jaarbasis. Als de aangekondigde verhoging van de btw op aardgas enz. doorgaat, wordt per 1 juli een extra compen satie van 0,5"/o toegepast. Per 1 januari 1979 wordt de moge lijkheid van vrijwillige vervroegde uittreding van 64-jarigen ingevoerd. Degenen die van deze regeling ge bruik maken, ontvangen tot hun 65e jaar een uitkering van SSVo van het laatst verdiende nettoloon met als minimum het netto wettelijk mini mumloon, terwijl de opbouw van hun pensioenrechten gedurende dat 'jaar wordt voortgezet. Het aantal vakantiedagen per jaar wordt met 1 dag uitgebreid. Te beginnen met hun 60e jaar krij gen de werknemers recht op 1 extra vakantiedag. Daarna komt er elk jaar een dag bij, zodat een 64-jarige aanspraak heeft op 5 extra vakantie dagen per jaar. De vakantietoeslag die 8"/o van het jaarloon bedroeg, wordt op een maandloon gesteld, wat neerkomt op een verhoging tot 8 l/S'/o. De vakan tietoeslag zal in het contractjaar mi nimaal 1.850,bruto bedragen. Vergoedingen en toeslagen, met uit zondering van de diplomatoeslagen, zijn aangepast aan de loonontwikke ling. Wat het werkgelegenheidsbeleid in de agrarische sector betreft, is een intensivering van het overleg in de bestaande organen van het Land bouwschap overeengekomen. Een verklaring waarin de cao-par tijen zich hiertoe verbinden, wordt als een bijlage in de cao's opgeno men. Daarnaast worden aan de cao's bert moet nog even zijn fiets aanpakken, die in de laadbak geborgen wordt, dan kan Agterop op zijn fiets terugkomen, want het wagentje zal hij bij de melk boer achterlaten. „'t Is toch eigenlijk te gek, tweedui zend gulden voor die oude kar vindt Lubbert. En dan die gebroken voor as Vader Agterop komt voor hem staan. Hij neemt zijn sigaar uit de mond en vraagt scherp: „Wou je iets zeggen?" Lubbert slikt een keer en mompelt: „'t Is gemeen, een oude wagen met een gebroken as voor die prijs te verkopen". „Daar heb je 't weer denkt Agterop Weer datzelfde verzet en diezelfde kritiek. De kinderen roepen tegenwoor dig hun ouders ter verantwoording". „Weet je wat gemeen is?" snauwt Ag terop. Maar Lubbert heeft zijn hoedje in de nek geschoven, keert zich om en verdwijnt in de schuur. Wrevelig neemt Agterop achter het stuur plaats. Hij start de auto en rijdt het erf af. Met opzet rijdt hij over de berm van de weg. Hij merkt niets van een gebroken as. Het autootje doet het nog prima. Als het niet te zwaar bela den wordt, is er van de kapotte vooras niets te merken. Hij heeft het enkele jaren geleden gekocht voor 2500,,de as was toen ook al kapot; Lubbert had het later pas gemerkt, toen hij met ho ge snelheid en zwaar beladen over een Zo vindt dus de instelling van het Heilig Avondmaal plaats temidden van aangrijpende tonelen, ontstelde disci pelen en een ontmaskerde verrader. Zo gaat het nog vaak, wanneer Gods Volk het Heilig Avondmaal viert, Dan vindt soms gemeenschap met de Koning plaats temidden van de ontroering der hel. Maar in die gemeenschap bij brood en drinkbeker komt dan ook de ontroer de ziel tot rust. En nadat de Heere Jezus dan in de paaszaal met Zijn discipelen de lofzang heeft gezongen, gaat Hij met hen in het nachtelijk uur naar de Olijfberg, het lij den tegemoet. O, bewonder hier de borgtochtelijke liefde van Christus, daar Hij hier vrijwillig het lijden tegemoet gaat. „Overmits Hij de Zijnen liefheeft, zo heeft Hij hen liefgehad tot het einde". Zo wandelt de Heere met Zijn disci pelen hier voort en dan keert Hij Zich om, om tot hen te spreken. „Toen zeide Jezus tot hen: Gij zult allen aan Mij ge ërgerd worden in deze nacht; want er is geschreven: Ik zal de Herder slaan en de schapen der kudde zullen verstrooid worden". Christus wijst in deze woorden de dis cipelen op de profetie in Zacharia 13 7: „Zwaard! ontwaak tegen Mijn Herder en tegen de Man, Die Mijn Metgezel is, spreekt de Heere der heirscharen; sla die Herder en de schapen zullen ver strooid worden; maar Ik zal Mijn hand tot de kleinen wenden". De Herder, van Wie hier sprake is, is de Heere Jezus Christus. Hij is de goede Herder, Die Zijn leven stelt voor Zijn Met veel interesse hebben we dezer dagen kennis gemaakt met een drietal kersverse Vetus Vaargidsen, versche nen bij de Boer Maritiem te Bussum, in opdracht van W. H. den Ouden n.v. te Schiedam. Jaap Kramer die de redactie verzorgde typeerde in een kort voor woord de gidsen als het middel om in een vreemde (jacht)haven je draai te vinden Daarvoor is informatie nodig en dat wordt in de gids met een ruime maat gegeven. Het betreft vnl. informatie over drie belangrijke zaken, zoals de zorg voor het schip, de zorg voor de op varenden en de communicatiemogelijk heden en dat leidt tot vele pagina's ge gevens waarmee de watersporter in vreemde haven zijn lering kan doen. In het deel „Van Willemstad tot Breskens en de Belgische Zeehavens" troffen we bepalingen toegevoegd over de mel ding van vacatures bij het Geweste lijk Arbeidsbureau en over een voor keur voor interne sollicitaties bij ontstane vacatures. De bestaande zogenaamde vaste jaarcontracten worden afgeschaft en vervangen door contracten die voor de eerste maal worden afgesloten voor tenminste 12 maanden en ver volgens overgaan in contracten voor onbepaalde tijd. Als gevolg hiervan zal in de toekomst ook voor vaste werknemers een ontslagvergunning van de directeur van het Ge'weste- lijk Arbeidsbureau nodig zijn. Een bedrag van 0,25% van de loon som wordt beschikbaar gesteld voor de financiering van aktiviteiten op het gebied van de voorlichting, vor ming en scholing van agrarische werknemers, voor een voorziening in de loonderving bij educatief verlof en wegens bezoek aan vakbondsver gaderingen, alsook voor een jaar lijkse uitbetaling aan de Voedings bonden waaruit deze hun leden in de agrarische sector een gedeelte van de jaar contributie kunnen terugbeta len. De wijze waarop een en ander zal worden geregeld, wordt nog na der uitgewerkt. slechte weg reed. De melkboer zal er nooit erg in hebben, 't Is net een wa gentje voor hem, om in de eerste ver snelling van het ene huis naar het an dere te kruipen. En dat de melkboer er 2.000,voor wilde geven, moest hij zelf weten, 't Is wel waar dat de man niet helemaal 100 procent is, maar wat de centen betreft, is hij goed bij. Dat zegt iedereen. Hij mag zijn handen toe knijpen met de aankoop van dit vracht wagentje, 't Is een spotprijs. Agterop heeft gewoon het gevoel dat hij van daag als een padvinder een goede daad heeft gedaan. De melkboer is inderdaad met het wagentje in zijn schik. „Hij is dus helemaal in orde, Willem?" „Wij hebben er nooit mankement aan gehad betuigt Agterop. Je zult er veel plezier aan beleven, dat verzeker ik je". De melkboer wü maar dadelijk beta len en nodigt Agterop mee naar binnen. Maar daar heeft de laatste geen tijd voor en met die centen komt het wel in orde. Agterop komt wel eens een keer tje langs om te horen hoe de auto be valt en dan kunnen ze wel afrekenen. Agterop heeft een trek van tevreden heid op zijn anders nors gezicht. Hij heeft een voordelige transactie gesloten, is handig van die oude kar afgekomen en heeft er ook nog een mens blij mee schapen. Hij heeft Zijn leven afgelegd om de Zijnen te redden van de dood. O, schapen Zijner weide. Gij zijt duur ge kocht. En nu zou die Herder geslagen wor den met het zwaard van Gods ontzagge lijke Gerechtigheid en heilig misnoegen over de zonde, met het zwaard van Gods brandende toom. Maar wat heeft Jezus dan misdaan, dat Hij met zulk een vreselijk zwaard geslagen wordt? Wel lezers. Hij heeft niets misdreven. In de aangehaalde profetie van Zacha ria noemt de Vader Hem: „de Man, die Mijn Metgezel is." Hij is als mens heilig, onnozel, onbesmet, afgescheiden van de zondaren en tevens is Hij Gods Metge zel, de eeuwige en eniggeboren Zoon des Vaders, vol van genade en waarheid. Maar Hij is de Herder van de schapen. En nu hebben de schapen gezondigd, zij moeten de eeuwige dood sterven en nu stelt Hij als de goede Herder Zijn leven voor de schapen. Hij neemt hun straf op Zich, daarom wordt Hij geslagen met het zwaard van Gods Gerechtigheid en toom over de zonde. Daartoe heeft Christus als de Herder Zich reeds van eeuwigheid gegeven. Van de dag van Adams val af, was dat zwaard van Gods Gerechtigheid als sla pende. De heUigen onder het Oude Ver bond gingen ten hemel in op grond van het feit, dat Christus Zich reeds van eeuwigheid gegeven had. Maar nu, nu was de dag gekomen, dat dat zwaard ontwaakte. Nu spreekt de Vader: „Zwaard! ontwaak tegen Mijn herder en tegen de Man, die Mijn Metgezel is". God kan van Zijn Gerechtigheid niet ook een luchtfoto en beschrijving van de havens van de Brouwersdam, Oud- dorp. Herkingen, Battenoord, en voorts alle havens langs de overige waterwe gen in het genoemde gebied, zoals de Ooster- en Westerschelde, het Veerse Meer, Zijpe, Mastgat en Keten, Volke rak, Krammer en Grevelingen. Het gaat in de Vaargids overigens niet over nau tische details, de samenstellers veron derstellen die al genoegzaam bekend uit andere informatie. De kosten van elk deeltje er zijn er 3, naast de Zeelandhavens ook de IJs- selmeerhavens en de grote rivieren bedragen 14,95 en dat is een onwaar schijnlijk kleine prijs alleen al omdat er van elke haven een fraaie luchtfoto is opgenomen, waarvan de vervaardiging ongetwijfeld heel veel geld heeft gekost. Als we even Ouddorp bij de kop ne men lezen we (en dat geldt zo voor alle De Nederlandse vissers mogen dit jaar minder tong en schol vangen dan vorig jaar. Samen mogen zij van 1 fe bruari af tot eind 1978 in de Noordzee 6.595 tpn tong en 30.855 ton schol van gen. De vissers die vorig jaar al op tong en schol mochten vissen, krijgen voor de periode van 1 februari tot eind 1978 resp. 75 en 91 procent van hun indivi duele contingenten tong en schol toege wezen. Dit maakte minister Van der Stee (landbouw en visserij) gisteren be kend. De maatregelen zijn overeenkom stig de voorstellen van de Europese Commissie. Vorig jaar mochten de vissers 35.600 ton schol en 9.200 ton tong in de Noord zee vangen. Vorige maand mochten de vissers bij wijze van voorlopige rege ling al 765 ton tong en 2.950 ton schol vangen. Het Skagerak, de Golf van Biscaje en het gebied ten zuiden van Ierland, de Keltische zee, zijn geen vrije gebieden meer. Tongvangst is verboden in het Skagerak en ten westen van Ierland. (Alg. Dagblad) gemaakt. Voldaan trapt hij op zijn piepende fiets naar de school. In het dorp w^ordt hij van links en rechts toegeknikt. Het kleinste kind kent hem. Hij wordt door ieder geacht als een onkreukbaar man. Zijn oordeel is onaantastbaar. Zijn wil is wet. Er is nog nooit iemand in het dorp geweest, die zich tegen zijn mening durfde ver zetten of zijn oordeel in twijfel trekken. Dan alleen en een wrevelige trek komt er plots weer om zijn mond dan alleen die juffrouw Bolle, die met haar lachje ieder voor zich inneemt en ach ter zijn rug zijn gezag aan het wanke len brengt. Maar Agterop verheugt zich nu al, wanneer ze straks voor schut zal staan. Want hij weet wel hoe dat jonge spul is: Voor de proefles, het vorige jaar, had ze zich natuurlijk terdege voorbereid, maar nu ze onbekend is met de komst van het bestuur, zal ze er ze ker niets van terecht brengen. Ze zal met de mond vol tanden staan, die juf frouw, die anders het mondje op de rechte plaats heeft. En als hij haar daarna het vuur aan de schenen legt over de rechtzinnigheid van de leer...... In de hal van de school wordt de voorzitter door dhr. Streeflang met veel strijkage ontvangen. De andere leden van de kerkeraad zijn er al en het is bijna tijd. Wie de heren het eerst willen beluisteren? Juffrouw Bolle? Nu, dat kan. Streef- afstaan. De dag moest komen, dat het zwaard ontwaakte. Ieder levendgemaakte zondaar gaat er iets van inleven, dat Gods Recht hem vonnissen moet tot de dood. In welk een banden verkeert zulk een ziel. Er is geen ontkoming. Het onkreukbaar recht des Heeren achtervolgt hem en ver klaart al zijn werken tekort; al zijn ge rechtigheden waardeloos, al zijn tranen en gebeden te licht. En hoe meer dat zwaard van Gods gerechtigheid ons voor ogen glinstert, hoe meer alle gron den ontvallen buiten Christus. Maar nu dat eeuwig wonder, dat de goede Herder de slagen van dat zwaard opgevangen heeft, opdat Zijn schapen eeuwig vrij zouden zijn. Lezers, wat is ons allen noodzakelijk bevindelijk kennis te krijgen aan dat zwaard van Gods Gerechtigheid. Want indien wij diepere en meer overredende indrukken hadden van het recht Gods, wij zouden onze ziel niet zo gemakkelijk op de zandgronden zetten, waarop zo menigeen thans bouwen wil. Neen, dan zouden wij Christus tot onze enige grond van zaligheid verkiezen en Zijn voldoening door het geloof alleen zoe ken. Hij heeft alle slagen van het zwaard van Gods Gerechtigheid opge vangen. „Beminlijk Vorst, Uw schoonheid, hoog te loven, Gaat al het schoon der mensen ver te boven; Gena is op Uw lippen uitgestort". Zoetermeer. Ds. H. Rijksen. besproken havens) wie de havenmeester is, waar benzine getankt kan worden, waar de dokter en de tandarts te vinden is, waar water te krijgen is, waar gere pareerd kan worden, waar een auto of taxi gehuurd kan worden en waar fiet sen te huur zijn. Waar zich het postkan toor bevindt, een opsomming van eet- gelegenheden, sportterreinen, beziens waardigheden, adres van de politie, kortom een bijna volledige handwijzer wat waar te vinden is. Bij het vele dat genoemd is treffen we geen opsomming van de kerken en meerdere waterspor ters zouden dat wellicht ook op prijs hebben gesteld. Met de samenstellers. Jaap Kramer redactie, Theo Kampa luchtfoto's en Peter Los die de kaartjes tekende, ge loven we stellig dat de gidsen in een be hoefte zullen voorzien. De zgn. Kooi-aap, ee» volhydraulische meeneemheftruck, is een produkt van een machinefabriek in Friesland. Hij tilt niet alleen palletladingen van 1500 tot 2500 kg. en rijdt deze met 6 km. per uur uit, hij is bovendien uitgerust om zich in één minuut achter aan de vrachtwagen op te trekken en vast te klemmen. Dat het op zo'n simpele wijze kunnen meenemen van een heftruck tal van voordelen heeft is duidelijk. Er hoeft nooit op assistentie te worden gewacht, er mag en kan overal worden gereden waar een vrachtwagen niet kan en mag komen (parken, voetgangerszones, ste gen, enz.). Zodoende kan een en dezelfde chauf feur de wagen langs alle zijden laden, in het magazijn van de klant afleveren. Deze Kooi-aap heeft dus alle voorde len van een traditionele heftruck maar weegt zelf nog geen duizend kg. Hij sta pelt 4 meter hoog en heeft een side- shift, maar heeft geen invloed op de laadruimte en op de motorrijtuigenbe lasting. Een groot gemak voor de chauffeur lijkt ons en ongetwijfeld ook een grote besparing voor de ondernemer. lang zal zorgen dat er stoelen in 't lokaal staan. Jannetje kijkt maar vreemd op, als een stel jongens uit de hoogste klas haar lokaal binnen komt lawaaien met de deftige zetels uit het bestuurskamer- tje. Suring, die juist een praatje bij haar maakte en de bestuursleden ziet komen, grinnikt: „De Filistijnen over u". De schrik schiet haar in de benen als de zwart gerokte heren binnen treden. Maar ze vermant zich en ontvangt haar overheden met een vriendelijk woord en een guUe lach. Ze wil ze naar dé stoelen achter in de klas leiden, maar voorzitter Agterop moet eerst inspektie houden van het lokaal. Hij bekijkt de klassemeubelen als met kennersblik; hij inspekteert de kast en overtuigt zich ervan wat er zoals op het bord staat. Dat interesseert hem; en de andere le den zijn al in een drukke diskussie ge wikkeld, want op het bord staat een aardappelplant getekend met colorado- kevers en larven. Vleugel steekt zijn mening niet onder stoelen en banken. Hij vindt het een pracht tekening met die rode en gele kleuren, 't Is of die diertjes werkelijk leven. Die schoolmensen moeten toch over vele kundigheden en veel kennis beschikken om zoiets, zó levensecht op het zwarte bord te zetten. (Wordt vervolgd) De omslagen van de 3 verschenen gidsen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 5