Ds. H. Ligtenberg verbond zich aan Ger. Gem. te Middelbarnis „Wi| bemiddelen beter" I I I I I I J Niet nóg meer woonwagens op ons eiland ppHerkingen blijft een rustig li a vent je...." Wilt U Uw pand verkopen? t ii9 Drimmo Groep WAAROM? -t,<'' 50e jaargang Vrijdag 24 februari 1978 CHR. STREEKBLAD OP GEREFOEMEEEDE GRONDSLAO VOOR DE ZUID-HOKLANDSE EN ZEEUWSE EILAJSTDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Leenwenstraat IS Botterdam-G Telefoon: 010-330288. FLAKEEË: 01875-513. ZEELAND: 01103 - 2610 b.g.g. 01192-1624/1954. kochten uw familie, buren en kennissen hun orgel of piano bij Verspuy en Zonen (Vraag het terloops hun zelf) DE OUWE INDIë HAP Examinator was niet fout VOOR MOOIERE bloemstuicjes Fa. KORTEWEG Zandpad Middelharnis Kerlc restauratie Ned. Herv. Kerlc te Sommelsdijk X BEZOEKT ONZE Automobielen-vericooplial OOK OP VRIJDAGAVOND LANGEWEG 113 TELEFOON 01870 - 2043 GARAGE KNöPS IVIIDDELHARNIS Uw iiuis verlcopen? TAiVIBOER Zondagsschool bestaat 50 jaar Muntenbeurs in IVliddelburg B. en W. Middelharnis: POSTBÖX 8 K- MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel, (01870) 26 29 Na 8 uur (01870) 33 92 Giro 167930 Bank Eabo Mlddelhamla no. 3420.01.108 ABONNEMENTSPRIJS 8,00 PER KWARTAAL. ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bij contract speciaal tarlel. Ds. Ligtenberg kent weliswaar de zwaarte van zijn ambt, maar woensdag avond, toen hy in MiddeUiamis' Geref. Gemeente zijn intrede deed wist hij niet in eigen kracht te staan, maar kon hij getuigen dat zijn komst door Gods al vermogen, door 's Heeren hand alleen was geschied. Dat maakte het ds. Lig tenberg ook gemakkelijker zijn ge meente Terwolde - de Vecht achter zich te laten en zich te richten op zijn nieu we gemeente die hem met blijdschap begroette. De prediking onthulde het doel van dominees' komst; de prediking van een uitnemender weg die uit de moeitevolle tijdelijkheid zal leiden tot een storeloze eeuwigheid. Het was Paulus die de Korinthiërs in hun verdeeldheid de uitnemender weg der liefde in Christus aanwees en ds. Ligtenberg wenste die ook aan zijn nieuwe gemeente voor te stellen. Hij zag die weg als een liefdeweg, een le vensweg en een gewezen weg waarbij hij 1 Kor. 12 31 als tekst nam: „doch ijvert naar de beste gaven; en ik wijs u een weg die nog uitnemender is". Ds. noemde de weg der liefde, in na volging van Christus de levens- maar ook de stervensweg omdat de mens daarop moet sterven aan eigen eer en eigen belang. „Van nature zijn wij vij anden van de weg der liefde", zo pre dikte ds. waarom die weg ook een ge wezen weg is aan hen die Hij Zich in Zijn souvereine verkiezing verkoren heeft. Paulus was daarin geen „dode" wegwijzer die zelf de plaats waarheen hij wees niet kende. Hij had kennis aan deze weg, zich de grootste der zondaars wetend. De weg, zo predikte ds. is uitge dacht en uitgewerkt door DE WEG en het was ds.' begeerte met zijn gemeente die weg te gaan, in strijd en in zege praal, in beproeving en loutering, maar steeds sprekend uit het Woord van God. „Dan wordt het verlangen gewekt op te gaan tot Gods altaren, om aan het eind van de aardse loopbaan in te mo gen gaan in een storeloze eeuwigheid, in volmaakte zaligheid in de liefde des Vaders, des Zoons en des Heiligen Gees- tes. Ds. betrok in zijn prediking ook de kin deren en de jongeren ook hen no dend die weg te gaan, met Hem te lijden om eenniaal met Hem verhoogd te worden. Na de prediking zong de ge meente Ps. 32 4. Toespraak. Ds. Ligtenberg heeft zich vervolgens met een persoonlijk woord tot een aan tal personen en colleges gewend met wie hij in de komende ambtsvervulling contact zal hebben en met hen van wie hij was gescheiden. Hij dankte ds. P. Blok van Dirksland hartelijk voor de wijze waarop hij hem in de middagdienst bevestigd had, ho pend samen in broederllijke liefde te mogen dienen. Die wens betrok ds. ook op zijn colle gae van de onderscheidene plaatselijke kerken, hen sterkte toebiddend van Hem geleerd te worden opdat door hun dienen Gods Naam verheerlijkt en Zijn koninkrijk zal worden uitgebreid. Ds. Ligtenberg sprak oók de studen ten van de Theologische school toe, de vertegenwoordigers van het dag. bureau van de zending en de aanwezigen uit de classis. Het college van B. en W. werd Gods leiding toegebeden opdat de ge meente een stil en gerust leven moge hebben. Voorts sprak hij tot catechisanten, leerlingen en leiding van de zondag school en leden en besturen van de ver enigingen, de wens uitsprekend in hun midden en in hun harten een plaats te krijgen. Na te hebben gesproken tot de be jaarden, de koster en zijn echtgenote, de organisten, tot mevr. Ligtenberg, die hem gewillig had gevolgd ook al scheidt dat haar van haar kinderen en klein kind, en tot de kerkeraad sprak ds. ten slotte tot de gemeente, haar benadruk kend te zijn gekomen niet om te heer sen maar om te mogen dienen. „De God der Genade verbinde ons samen, doe ons alle vreemde goden uit ons midden wegbannen en doe ons rusten in Hem Wiens werk volkomen is". Wederkerig. Aan ds, P. Blok was de overigens graag aanvaarde taak ds. Ligtenberg namens de classis en de Part. Synode te verwelkomen, nadat hij hem in de mid dagdienst bevestigd had. Het typeerde aldus ds. Blok de nood die er is omdat er op het eUand maar twee pre dikanten zijn. Ds. Blok wenste zijn nieu we collega een zegenrijke arbeid toe hem erop wijzend nu weliswaar „aller dienstbaar" te zijn geworden maar nochtans niemands knecht te zijn. Namens het plaatselijk convent van kerken was het ds. Beens, Herv. pre dikant van Sommelsdijk die ds. Ligten berg verwelkomde. Zinspelend op de kerkelijke verdeeldheid hoopte ds. Beens dat men elkaar toch in de weg der liefde aan kan spreken. „Kerkisme kan alleen maar bloeien op een wortel die niet deugt", aldus ds. Beens, in de hoop dat ds. Ligtenberg zal willen mee werken aan de bestrijding van dat kwaad. Spr. besloot met de hartelijke wens dat ds. Ligtenberg zowel in het gemeentelijk leven als in zijn persoon lijk leven de zegen van de Hogepriester Jezus Christus rijk zal mogen ervaren. Ds. Th. van Stuijvenberg, oud-predi- kant van de gemeente verklaarde zich hartelijk "blij met de vervulling van de vacature en hij riep de gemeente op ds. Ligtenberg in liefde te ontvangen. Na dat nog een der ouderlingen uit Terwol de - de Vecht gesproken had was het slotwoord aan ouderling G. J. Koppe laar. Dhr. Koppelaar heette de nieuwe pre dikant hartelijk welkom; „moge U de leidsman zijn van een volk dat ook in Middelhamis getrokken is, een arm en bestreden volk dat als in spelonken woont. Spr. hoopte dat ds. als een Phi- lippus de Enige Naam moge verkondi gen en daarin tot rijke zegen zal wor den gesteld. Hij begroette ook mevr. Ligtenberg en hij vroeg de gemeente ds. en mevr. in liefde te ontvangen en hen te dragen op de vleugelen van het ge bed. „Schaar u met liefde en vertrou wen onder de prediking", nodigde dhr. Koppelaar. Op zijn verzoek zong de Ge meente haar nieuwe herder en leraar Ps. 132 6 toe, waarna de dienst door ds. Ligtenberg werd besloten. Bevestiging. In de middagdienst, die evenals de avonddienst in de Ned. Herv. Kerk werd gehouden i.v.m. de daar aanwezi ge plaatsruimte werd ds. Ligtenberg be vestigd door ds. P. Blok met een predi king over Micha 7 14: „Gij dan, weid Uw volk met Uwen staf, de kudde Uwer erfenis, die alleen oo Nieuwe ORGELS vanaf 895,— PIANO'S vanaf 2500,— GITAREN vanaf 95,— Electrische GITAREN nu 235,— VERSTERKERS NU 285,— Eenvoudigste speciaalzaak V. d. EILANDEN met de grootste sortering en service. Zie ook pagina 3, Ie blad. WESTDIJK 53 bij bushalte en molen SOMMELSDIJK Filialen: Barendrecht Zwijndrecht. woont, in het woud, in het midden van een vruchtbaar land; laat ze weiden in Basan en Gilead als in de dagen van ouds. In de beide diensten waren mede aan wezig, ds. J. Koster van Bameveld, ds. C. Vogelaar van Genemuiden, ds. J. van Vliet van Aagtekerke en ds. Th. van Stuijvenberg van Meliskerke. Vooral de avonddienst was druk be zocht, er waren toen ca. duizend be langstellenden. De „ouwe hap", de Flakkeese jongens die destijds in Indië wa ren hebben elkaar vorige week vrijdagavond getroffen in Nieuw^e Tonge. Daar werd een reunie avond gehouden waarop door de heren Boomsma uit Middelhamis films werden getoond over Indië van toen en nu. Aanleiding tot de bijeenkomst w^as het recente be zoek dat de heren Boomsma aan Indonesië brachten. Op de avond waren ca. 40 oud-militairen aan wezig, veelal in gezelschap van hun echtgenote. Sommige van de oud-Indië-gangers hadden elkaar in dertig jaar niet meer gezien; zij kwamen van Flakkee maar ook elders uit het land. Er werden films vertoond over de inscheping destijds aan de kade te Rotterdam en een film over Indië van toen en nu. De avond en de hernieuwde kennismaking is dermate goed in de smaak gevallen dat er in sept. - oktober opnieuw zo'n bijeen komst gehouden zal worden. INGEZONDEN: In de rubriek „met raad en daad" in de krant van 10 febr. behandelden we een vraag van een moeder wier zoon door een fout van de examinator, zo schreef ze zijn rijexamen over moest doen. De examinator zou er de schuld van zijn dat de formulieren w^aren weg geraakt nadat de jongeman examen had gereden. Hij moest het daarom over doen. Dhr. Sevenhuijsen, examinator te Middelhamis reageerde erop, mede na mens zijn collegae. Hij schreef: Wanneer de rijexamencandidaat voor een gedeelte of voor het gehele examen is afgewezen dan worden de volgende stukken terug gegeven: de aanvraagkaart een uittreksel uit het pers. reg. een oproepkaartje het duplikaat van de examenuitslag. Deze stukken heeft de candidaat nodig bij het aanvragen van het volgende exa men. Bedoelde candidaat was ook in het bezit van deze stukken, hij was immers voor het pr. deel afgewezen. Wanneer een candidaat voor het pr. deel is afgewezen en binnen 3 weken na het examen dit gedeelte weer aanvraagt, behoeft het th. deel niet te worden af gelegd. Dit blijft eenmaal geldig. Naar alle waarschijnlijkheid heeft men verzuimd het volgende examen tij dig aan te vragen. Wat de examinator in zo'n geval fout kan doen is mij een raadsel. GOEDEREEDE GEEN KLEDINGAKTIE In tegen stelling tot een eerdere berichtgeving wordt thans medegedeeld dat de kle- dingaktie, gepland op 10 maart, van de Max TaUleur Stichting geen doorgang zal vinden. OUDE TONGE Jeugdverg. „Ruben" De Herv. Jeugdverg. „Ruben" hoopt zaterdagavond 25 februari om half acht een bijeenkomst te beleggen in het verg. geb. aan de Kolfweg. De heer C. Pol derman te Utrecht hoopt een referaat te houden over „Het gebed". ledere be langstellende is hartelijk welkom. De Zangverenigiag Soli Deo Gloria van Stellendam zal op woensdag 22 mrt. 1978 in de Ned. Herv. Kerk te Sommels dijk een Paasconcert uitvoeren ten bate van de restauratie van de kerk. Het concert staat onder leiding van dirigent van den Heuvel, de meditatie wordt uit gesproken door ds. A. Beens. Vervolgens zal er op zaterdag 29 april een Rommelmarkt gehouden worden op het Marktveld te Sommelsdijk. Hier voor kan de commissie alles gebruiken wat men missen wü. De medewerkers komen het graag bij U ophalen. Belt u even naar de secr. van de restauratie kommissie mevr. A. Kievit, Oostdijk 45, tel. 01870 - 2609. Nadere berichtgeving volgt nog. Oud papier kunt u hiervoor ook opsparen. „Tot meer dan een kilometer uit de dijk is het water vrij ondiep en daar door blijft Herkingen een rustig haven tje" staat geschreven onder de luchtfoto van het Jachthaventjte van Herkingen, opgenomen in de nieuwe Vetus Vaar- gids. De Gemeente en het bestuur van de Watersportver. „Herkingen" hebben echter grotere plannen dan het bij de huidige situatie te laten. Er staat een plan op stapel om een haven met zo'n vijfhonderd ligplaatsen aan te leggen. Het plan zal binnen niet al te lange tijd ter inzage worden gelegd waarna de ge meenteraad er in wellicht de aprilver- gadering over zal oordelen. Zolang er van een nieuwe constructie nog geen sprake is zullen de normale voorj aars - onderhoudswerkzaamheden weer worden gepleegd en zal aan de Westzijde van de vaargeul een voorzie ning worden getroffen tegen het in- spoelen van specie en drijvend zeegras. De Watersportver. zal in haar leden vergadering van 3 maart bij een en an der ongetwijfeld uitvoerig stilstaan. „Heb geduld, alle dingen zijn moeilijk voordat ze gemakkelijk worden", zo wordt de leden voorgehouden. DEN BOMMEL De zondagschool „Samuel" van de Ned. Herv. Gemeente iDestaat 50 jaar. Op donderdag 2 maart zal er een herden kingsdienst worden gehouden in de Herv. Kerk, aanvang 7 uur. Ds. W. Vroegindeweij, voorz. van de Bond van Herv. Zondagscholen op Geref. grond slag hoopt deze avond een herdenkings rede te houden. De opening zal plaats vinden door ds. H. Talsma en de voorz. van de Ver. zal het 50-jarig bestaan van de Zondagschool belichten. In het kader van haar 10-jarig be staan heeft de numismatische kring Zeeland de Stichting Numismatica ver zocht om zaterdag 4 maart haar 6e in ternationale muntenbeurs te organise ren in Middelburg in de Foyer van de Schouwburg, Molenwater 66. Aan deze beurs neemt de gevestigde handel uit binnen- en buitenland deel waar deze maal veel Engelse handela ren acte de precence geven. Er wordt een zeer uitgebreide kol- lektie munten aangeboden. Munten van de Griekse Oudheid tot aan de munt van heden, primitieve munten, Koninkrijk en Provinciaal. De Koninklijke Begeer Voorschoten B.V. komt met een uitgebreide kollektie geslagen en gegoten kunstzinnige pen ningen; speciale gelegenheidspenningen zoals geboorte, huwelijk enz. Een boekje met beschrijvingen van historische achtergronden van munten wordt gratis aan iedere bezoeker aan geboden. Vanzelfsprekend geeft de numismati sche kring Zeeland u desgewenst tij dens die beurs inlichtingen over haar werkwijze en eventueel lidmaatschap. Tevens is er gelegenheid munten te DIRKSLAND Studieverg. S.G.P. De Studieverg. der S.G.P. hoopt maan dag 27 februari 's avonds om half acht weer te vergaderen in het verg. gebouw „Rehoboth". De heer O. v. d. Ridder hoopt een inleiding te houden over „Kerk en Staat". Belangstellenden zijn hartelijk welkom. MELISSANT TAS GEVONDEN Door dhr. Hiemstra, Fabiusstraat 12 is woensdagmorgen een tas gevonden. De tas is geborduurd en bevatte een gym- pak. Ook komt er de naam Diana op voor. De eigenaresse kan haar tas op bovengenoemd adres terug halen. OUDDORP LEZING: Natuur en Milieu" Op donderdag 2 maart a.s. zal voor de Volksuniversiteit „Akademeia" drs. J. Sennef een lezing houden over het on derwerp: „NATUUR en MILIEU". In de bovenzaal van het Verenigings gebouw te Ouddorp. Aanvang 20.00 uur. laten taxeren. De beurs is geopend van 10.00 tot 17.00 uur en een bezoek zeker waard. De toegangsprijs is voor volwassenen 3,50, voor kinderen tot 12 jaar 1, Als het aan het College van B. en W. ligt zal de raad van Middelhamis be-, zwaar aantekenen tegen het ontwerp- woonwagenplan voor de Provincie Zuid- Holland want B. en W. willen in te genstelling tot dit plan niet nog meer woonwagens het eUand binnenhalen en daar heeft het college gegronde redenen voor. In Middelhamis is december vorig jaar het verbeterde terrein met verbe terde accomodatie in gebruik genomen. Het terrein biedt plaats aan 15 wagens voor welk aantal is gekozen met goed vinden van de toenmalige Minister en het Provinciaal Bestuur, gebaseerd op een prognose uit 1974. In het nieuwe ontwerp woonwagenplan wordt veron dersteld dat Middelhamis in 1985 ruim te zal bieden aan 22 wagens en dat vin den B. en W. onaanvaardbaar en onlo gisch gezien de instemming d.d. 1976 met de huidige opzet. Volgens het nieuwe woonwagenplan zullen er in 1985 op het eiland 60 stand plaatsen moeten zijn, welk aantal is ge baseerd op de groei van de woonwagen bevolking. Geen werk. B. en W. motiveren hun afwijzing enerzijds met de constatering dat uit breiding van het huidige terrein zowel planmatig als technisch grote proble men op zou leveren, anderzijds ook met te wijzen op het ontlsreken van voldoen de werkgelegenheid voor de woonwa genbewoners. Die toedeling van het extra aantal staanplaatsen is gebaseerd op het aan tal inwoners van de betreffende ge meente: „het zou ons zeker meer aan spreken zo zeggen B. en W. indien gelet was op het beschikbaar zijn van arbeidsplaatsen in de regio. Het aantal werklozen is op Goeree-Overflakkee ze ker niet gering. Voor enkele jaren kwam de woonwagenbevolking naar Goeree- Overilakkee om gedurende de oogst maanden werk te vinden in de land bouw. De mogelijkheid om hen daarbij nog in te schakelen is vrijwel volledig vervallen door de mechanisatie. B. en W. vinden derhalve dat de trek van woonwagenbewoners naar het eiland niet moet worden bevorderd door meer standplaatsen te creeëren. De woonwa genbevolking noch iemand anders is ermee gebaat te komen naar een ge bied waar de mogelijkheid om in eigen levensonderhoud te voorzien niet aan wezig is. Wanneer er dan al een lande lijke uitbreiding van het aantal stand plaatsen nodig is dan dient dat niet in onze regio plaats te vinden", menen B. en W. van Middelhamis dan ook.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 1