Waterkering na Watersnood kom kijken... haar eiken 'tEikenhuys 50e jaargang Ddmsdag 21 februari 1978 No. 4668 CHR. STREÏEKBLAD OP GEREïFORMEEEJ>E GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond B. en W. Dirksland geven dhr. Poortvliet een tik terug Bevestiging en intrede Ds. H. Ligtenberg Ds. S. de Jang gaat Ouddorp verlaten Lezing De Motte over middeleeuws aardewerk Vragen over restauratie molen Dirksland Brandweer Dirksland redt schaatser Inbraak Supermarkt Van Dijk TENTOONSTELLING IN STELLENDAM: MIDDELHARNIS - SOMIVIELSDIJK Plaatselijk nieuws ^'i^uiJT, POSTBOX 8 <- MIDDELHAKNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel, (01870) 26 29 Na 8 uur (01870) 33 92 Giro 167930 BankBaibo Mlddelhamia no. 3420.01.108 ABONNEMENTSPRIJS 8,00 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. By contract speciaal tarief. Dat degene die Icaatst de bal mag ver wachten blijkt ook in Dirksland opgeld te doen. In de vorige vergadering, toen dhr. Poortvliet zijn grondtransactie met „Delf- en Scliieland" verantwoordde be zigde hij wat uitspraken die B. en W. duidelijk wat minder welgevallig over kwamen. In een nota hebben B. en W. daar thans stelling tegen genomen, in het openbaar zoals ook dhr. Poortvliet in het openbaar zijn stellingen poneerde. Eén ervan, dat er gesold zou zijn met het onderhavige bestemmingsplan, blijkt B. en W. ook niet goed te liggen. B. en W. wijten de lange duur aan de, aan de burgers toegekende bevoegdheid tegen bestemmingsplannen bezwaren in- te dienen. In het geval Dirksland-Zuid is dat veelvuldig gedaan en B. en W. sig naleren zelfs een „oneigenlijk" gebruik van deze mogelijkheden. Ten stelligste ontkennen B. en W. ook de aantijging van dhr. Poortvliet dat er onzorgvuldig met de belangen van de grondeigenaren zou zijn omgesprongen. Het College toont aan (niet direct al voor onteigening) maar voor minnelijk overleg met de eigenaren te hebben ge kozen, waarom aan de Stichting Advies bureau Onroerende Zaken te Rotter dam een waardebepaling van de gron den is gevraagd. B. en W. signaleren daarbij dat dhr. Poortvliet heeft ge weigerd boekhoudgegevens te verstrek ken die nodig waren ter vergelijking van de uitgangspunten voor de taxatie. Van een „lichtvaardige handeling" wil len B. en W. dan ook niet weten. Wel constateren ze dat de mondelinge mede deling van dhr. Poortvliet niet op die basis te kunnen onderhandelen niet als een officiële reactie mocht worden aan gemerkt. Het College meent, na weergave van een aantal feiten, met recht en reden te kunnen stellen dat van een reeële on derhandeling waartoe dhr. Poortvliet zich aanvankelijk bereid had verklaard geen sprake is geweest. „Wij herha len onze teleurstelling over het feit dat de aanvankelijk aangespannen onder handeling tussen de gemeente en de on derhavige grondeigenaar door laatstge noemde eenzijdig is afgebroken zonder Inachtneming van de in het zakelijk ver keer gebruikelijke normen", verklaren B. en W. met nadruk. Het College voelt er evenmin voor een onderzoek in te stellen naar de be schuldiging jegens dhr. Poortvliet dat hij zijn ambtseed zou hebben geschon den. Als er al zo'n onderzoek moet ko men dan kan dat niet anders dan door- of vanwege de raad worden gedaan", meent het College, wijzend op zijn af hankelijke positie ten opzichte van de raad. OUDE TONGE TIJDREDE S.G.P. Door omstan digheden is de datum waarop ds. M. Pronk uit Dordrecht een tijdrede zal houden voor de S.G.P. te Oude Tonge verzet van donderdag 23 februari naar D.V. dinsdag 28 februari a.s. eveneens om half acht, in het kerkgebouw der Geref. Gemeente. Mariniersweg 281,hk.Hoogstraat R.dam I'sMaandags gesloten Tel. 010-133744 MIDDELHAKNIS: Woensdag 22 februari zal de bevesti ging en intrede plaats vinden van ds. H. Ligtenberg als predikant der Ger. Ge meente te Middelhamis. De bevestiging zal D.V. plaatsvinden om 3 uur door ds. P. Blok, terwijl de intrededienst aan vangt om 7 uur. Beide diensten worden gehouden in het kerkgebouw van de Ned. Herv. Gem. te Middelharnis. Beide diensten zijn eveneens te beluis teren over de kerktelefoons van alle aangesloten kerken. Gistemamiddag is bekend geworden dat de Herv. predikant ds. S. de Jong het op hem uitgebrachte beroep naar Katwijk aan Zee heeft aangenomen, ter vervulling van de vacature ds. J. Cats- burg. Ds. de Jong deed 22 april 1970 intre de in Ouddorp; hij kwam uit de Herv. Gemeente van Houten. Met het a.s. vertrek van ds. de Jong zullen er op Flakkee vijf Herv. predikantsplaatsen vacant zijn t.w. Ouddorp, Goedereede, Dirksland, Middelhamis en Oude-Tonge Wanneer ds. de Jong zal vertrekken is op dit moment nog niet bekend. In het kader van een cursus Streek- geschiedenis organiseert DE MOTTE vanavond, dinsdag, haar 2e lezing in het •winterseizoen. Deze maal is het onder werp Middeleeuws aardewerk, zoals dat bij opgravingen tevoorschijn komt. De heer C. Hoek, hoofd van de Oudheid kundige Dienst Rotterdam zal de lezing houden (met dia's). Ook niet leden van harte welkom. De avond wordt gehou den in Bellevue, Zandpad 60 te Middel hamis. Aanvang 19.30 uur. Toegang gratis. In de plenaire zitting van de Prov. Staten van Zuid-Holland, gehouden op 16 februari, heeft het Statenlid A. Vlas blom, (S.G.P.) opnieuw een pleidooi ge voerd voor de restauratie van de molen aan de Vroonweg te Dirksland. Deze molen die in groot verval is, moet nodig gerestaureerd worden. Reeds in 1976 heeft dit Statenlid aan het Col lege daarover vragen gesteld, en nu in de zitting van de Staten, aan G.S. ge vraagd of er een mogelijkheid is, con tact op te nemen met C.R.M, om deze molen op de hjst van monumenten te plaatsen. Ieder, die deze „molen" ziet, is van oordeel, dat dit hoogst noodzakelijk is. G.S. hebben te kennen gegeven de restauratiekosten te willen voorfinan cieren wanneer de Minister inderdaad bereid is de molen op de monumenten lijst te plaatsen. Dankzij de aanwezigheid van Dirkslands brandweer vlakbij de plek waar hij in het Dirkslandse havenkanaal in een wak schaatste is de 16 jarige Arie Vijfhuizen vrijdagnamiddag snel gered. Brandweerman Jan Vos die op de Westhavendijk de brandweerwa gen bediende om de ijsbaan on der te laten lopen werd door Leen van Nieuwenhuijzen gealarmeerd dat er een schaatser kopje onder in een wak was gegaan. Jan Vos riep via de portofoon zijn colle ga's van hun werk en binnen en kele seconden begon men de red dingspogingen. De drenkeling, een goed zwemmer, kon zich ge lukkig boven water houden. De eerste pogingen, met een touw, mislukten omdat het ijs steeds weer afbrokkelde. Tenslotte bracht een ladder, ge haald van de brandweerwagen, uitkomst. De drenkeling kon er zich aan vasthouden en naar de kant worden gehaald. Met de brandweerwagen werd hij naar huis gebracht waar hij in een warm bad weer wat op verhaal kwam. Zaterdagmorgen al heeft de drenkeling in de bevelvoerder dhr. de Geus de manschappen dank gebracht voor de redding. MIDDELHARNIS: In de Supermarkt van Dijk in het Winkelcentrum-Zuid is vannacht inge broken. Er werd een buitendeur en en kele binnendeuren geforceerd. O.m. worden er pakken koffie vermist. Gisteravond is in het „Haegse Huus" te Stellendam de tentoonstelling „Wa terkering na watersnood" geopend. De foto-expositie zal tot en met donderdag te bezichtigen zyn en we raden ieder aan er een kijkje te nemem De tentoonstelling bestaat n.l. uit een fraaie kollektie grootformaat foto's van de ramp en het daarop gevolgde herstel. Er zijn foto's uit de verschillende dor pen van het eiland en we zagen er bij die volstrekt uniek zijn. Ze zijn eigen dom van de Provinciale Waterstaat in onze provincie. Naast de gevolgen van de ramp wordt ook het grootse herstel in beeld ge bracht en ook dat zal bij velen herinne ringen oproepen. Een tentoonstelling die het alleszins waard is om gezien te worden. Dat kan: vanavond tot 10.00 uur (van 8 tot 9 uur film); Morgen, woensdag van 2 tot 5 (speciaal voor ouderen), van 3 tot 4 uur film, van 7.30 uur tot 10.00 uur fototentoonstelling en van 8 tot 9 uur film; Donderdag: van 7.30 tot 10.00 uur, van 8 tot 9 uur film. Een van de panelen met fraaie foto's. Afscheid en jubileum op winterconcert „Sempre" Toen dhr. Kleinjan, vertegenwoordi ger van de K.N.F. zaterdagavond in Middelhamis het spreekgestoelte be klom deed hij dat met lood in de schoe nen. „Een droevige zaak dat het gebeu-. ren moet", zei hij nog en toen stak hij toe. De vriendenhand wel te verstaan, samen met een hoge K.N.F. onderschei ding die hij dirigent Willem Vemooijs op de borst prikte. Het behoorde een feestelijk moment te zijn maar dhr. Kleinjan en velen met hem beleefden dat anders „Ome" Willem zal niet meer de Kon. fanfares „ApoUo" van Goedereede en „Sempre Crescendo" van Middelhamis dirigeren, na dat resp. 30 en 27 jaar lang met groot succes te hebben gedaan. Za terdagavond tijdens het jaarlijkse win terconcert in „de Meerpaal" op „Hemes- Iseroord" werd van dhr. Vemooijs (72) afscheid genomen, met een lach en traan, maar dat laatste kwam door de „annekedoten" van David Blok, ontleend aan een jarenlange kameraadschap tus sen de dirigent en de „slaender van d'n groten trom". Deze avond stond ook in het teken van het 50 jarig lidmaatschap van dhr. G. van Lente. Toen hij in 1927 bij „Sem pre" aanklopte, 17 jaar jong was er voor hem geen instnjment beschikbaar maar spoedig zouden zijn mede-muzikanten jaloers op hem zijnDe Commissaris van de Koningin Jhr. van Kamebeek bezocht in '28 Middelhamis; hij werd mede toegetoeterd door Gerrit van Len te op een oude, gesoldeerde bugel. „Koop op mijn kosten maar een nieuw instrument voor die knaap", moet de Commissaris toen hebben gezegd. De bugel kwam er en heeft als „het Karne- beekje" een lang leven geleid. Dhr. van Lente die tot 1975 de solo-bugelpartij voor zijn rekening nam zal minstens zo'n 23000 uur het instrument aan de lippen hebben gehad, maar liefst 3 jaar onafgebroken en nog is hij het niet zat, „want" zei hij, „ik hoop het vaandel van „Sempre" nog vele jaren te volgen. „U bent een gouden lid en een gouden ke rel, een steimpilaar onder de Fanfare", zei burg. van Es toen hij dhr. van Lente gelukwenste. Uit handen van dhr. Kleinjan van de K.N.F, ontving hij een zilveren draagmedaille en de bijbeho rende Oorkonde. Hoogtepunten in de muzikale carrière van dhr. van Lente, maar die waren er meer geweest, zoals Jaap Jongejan, als oud-voorz. van „Sempre" in herinnering bracht, zoals de vele succesvolle concoursen, de re vue's die in het verleden werden opge voerd en o.m. het behalen van het pre dikaat „Koninklijk" en het behalen van het Federatie vaandel. Soortgelijke her inneringen, maar dan toegespitst op dhr. Vemooijs werden ook opgehaald door de nieuwe voorz. dhr. J. van Lente. Hij typeerde dhr. Vemooijs als een goed ambassadeur van het eiland die „Sem pre" naar resultaten voerde die met gouden letters in de analen vermeld zullen blijven. Een ceremonieel dat noodzakelijker wijs moest volgen was de overdracht van de dirigeerstok door dhr. Vemooijs aan de nieuwe dirigent dhr. Jongejan. „Er is nu eenmaal een tijd van komen en een tijd van gaan", zo berustte dhr. Vemooijs. Hij had overigens het volste vertrouwen in zijn opvolger. „Wat hebben we toch getobd met Uit handen van de nieuwe dirigent Jaap Jongejan ontving dhr. Ver- nooijs een Ideurenfoto van het korps die'n ouwen Vemooijs...", zal er straks gezegd worden, zo voorzag de scheiden de dirigent. Burg. van Es echter bracht hem alras op andere gedachten: „U hebt uw taak met zoveel blijmoe digheid vervuld dat dat niet licht ver geten zal worden", verzekerde dhr. van Es. Van hem zouden veel meer mensen de eigenschappen mogen hebben waar van dhr. Vemooijs de vruchten zo kwis tig heeft uitgedeeld: liedjes schrijven en spelen over blijdschap en vriendschap van de verwerkelijking waarvan dhr. van Es deze avond al een duidelijke proeve had ontvangen. Toch ervoer ook de burgemeester dat het afscheid ont roerde, waarom hij besloot dhr. en mevr. Vemooijs in hun verdere leven alle goeds toe te wensen. „U hebt het voor 300"/o verdiend", kon dhr. Kleinjan daar, sprekend na mens de K.N.F, aan toevoegen. Vorige week in Goedereede had hij dhr. Ver- nooijs al in kennis gesteld van zijn be noeming tot ere-dirigent van de afd. Zuid-Holland van de KNF. Thans bood dhr. Kleinjan hem een Zilveren Onder scheiding van de KNF aan, met bijbe horende Oorkonde. Na de heer Kleinjan spraken nog de heren van Wallenburg namens de Bond van Orkestdirigenten in Nederland, dhr. J. Lodder namens „Amicitia" te Dirks land en dhr. A. Dekker namens „de Hoop" van Stellendam en tenslotte dhr. Kersbergen namens de WD afd. Mid delharnis i.v.m. het langdurige lidmaat schap van de afd. van dhr. van Lente, maar ook dhr. Vemooijs kreeg een bloe metje aangeboden. De rol van David Blok mag zeker niet onvermeld blijven. Hij diepte de meest humoristische „annekedoten" op. „Er valt een heer uit de koets", had David gezegd toen hij over de dirigent heen uit de bedstee duikelde. Na die luim had David toch nog een serieuze vraag, aan B. en W. nog wel: als jullie nou nog eens met straatnamen zitten te tobben, noem dan eens een straat naar Vemooijs Het idee kreeg grote bijval, zoals ook de prachtige nummers die de muzikanten ten gehore hadden gebracht, kennelijk extra gemo tiveerd omdat ieder wilde dat dhr. Ver- nooijs een goede indruk aan de avond over zou houden. Op vakantie kan hij eraan terugdenken want een cheque van 1.000,werd hem daarvoor aangebo den. Aan David was die eer: „enne als je 't zonde vindt, koap t'r dan mar vloerbedekking voorraadde hij de Fam. Vemooijs. De decoratie van dhr. van Lente door dhr. Kleinjan. Van het korps ontving dhr. van Lente een stereo-installatie. OOLTGENSPLAAT Kerkdienst. Heden dinsdag 21 febr. des nam. 7.30 uur zal voor de Geref. Gemeente voorgaan Student A. B. van der Heiden te Veen (N.Br.). Bijbelltring. Woensdag 22 februari des nam. 8 uur zal in „Elthato" o.l.v. ds. T. W. V. Bennekom de Bijbelkring wor den voortgezet. Behandeld zal worden Daniël 8. MELISSANT OPHALEN OUD PAPIER Morgen (woensdag) wordt weer oud pa pier opgehaald. Graag gebundeld ge reed zetten s.v.p. OUDE TONGE Geref. Gemeente. A.s. zondag hoopt voor de Ger. Gem. om 10 en 6 uur voor te gaan student J. de Pater van Bos koop. In beide diensten extra koUekte voor de Th. School.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 1