vQAcIcfheijdeA WASAUTOMAAT DEFECT? Nieuws uit Zeeland Uw huis verkopen? TAMBOER voor snelle reparatie I 01877-1236 I Cross-moto ren en brommers verzekeren Contractenstelsel voor dit jaar voorwaardelijk Uw huis verkopen? TAMBOER Kojak lanceert een nieuwe serie pocket-camera's Lezing De Motte over middeleeuws aardewerk Reformatorische politieke federatie TOERISTISCH KCfRT Blad&S „EILANDKN-NIEUWS" Vrijdag 17 februari 1978. Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-nieuws, postbus 8, Middelhamis, met in de linkerboven hoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskimdigen be antwoord en zullen binnen enkele we ken na de inzending compleet met ant woord in deze rubriek worden gepubli ceerd. ZIEKTE VAN PFEIFFER Wat is dit voor een kwaal? Is hier bij de lever met zijn afvalstoffen ook betrokken? Antwoord: De ziekte ontleent haar naam aan de duitse clinicus en bacte- rioloog E. Pfeiffer en heet ook wel klierkoorts of Mononucleosis infectiosa. In feite is het geen leverkwaal maar een aandoening van het lymfevaatstelsel die veroorzaakt wordt door een virus. De kwaal is dus besmettelijk en kan door kussen, speeksel enz. overgebracht ■worden. In het bloed vindt men veel monocyten. Voorts zijn koorts en klier- zwellingen in de hals typerend. Een af doende therapie is nog niet gevonden. De artsen bestrijden deze infectieziek te door isolatie, bedrust en een speciaal dieet. Mannen hebben de kwaal meer dan vrouwen. Er sterven weinig men sen aan en ze komt alleen voor bij jeug dige personen, zo tot ongeveer 30 jaar. Het gevaar bestaat echter, dat men haar verwart met leukemie. Soms komt de ziekte epidemisch voor, wat inhoudt dat een hele streek of een hele familie aan gestoken wordt. Het is geen grote kwaal, d.w.z. dat er niet zoveel mensen aan lijden maar tegelijk is het een ziekte waarvan men nog onvoldoende weet. De lever is bij deze kwaal gewoonlijk niet betrokken. Zoals u weet maakt de ze gal, bloedeiwitten, bloedsuiker enz. en ontgift zij hetbloed bijv. na alkoholge- bruik. Ook reserveert zij mineralen zo als ijzer. Enig verband tussen lever kwalen en de Ziekte van Pfeiffer is ons dan ook niet bekend. WIJZIGING KINDERBIJSLAG Als er meer dan 500,ineens ge stort wordt op een spaarbankboekje van een der kinderen, loop je dan de kans dat de dubbele of driedubbele kinder bijslag komt te vervallen? Antwoord: De verandering in de re gels voor de kinderbijslag hebben niet rechtstreeks met het sparen te maken. U en uw kinderen mogen sparen zoveel als zij wUlen. Het recht op kinderbijslag is en blijft echter afhankelijk van de vraag in hoeverre u de kosten van le vensonderhoud (inclusief de studiekos ten) betaalt. Voor drievoudige kinder bijslag moet dat 90°/» of meer zijn, voor tweevoudige SO'/o of meer. Tot nog toe was het echter mogelijk, dat men de drievoudige kinderbijslag behield, ook al had het kind zijn inkomsten uit eigen werkzaamheden en ook al beliepen die eigen inkomsten meer dan 10°/o van het eigen onderhoud, als de ouder maar het onderhoud voor meer dan 90"/o bleef dragen. Het kind moest zijn eigen in komsten derhalve sparen of op andere wijze gebruiken, als het maar niet voor zijn levensonderhoud was. Met ingang van 6 januari 1978 bepaalt de wet nu, dat eigen inkomsten van zo'n kind altijd geacht worden in de eerste plaats voor zijn levensonderhoud te dienen. Kost het kind dus b.v. 10.000,en betalen de ouders dat volledig, maar verdient dit zelfde kind door het bezorgen van kran ten of dergelijke werkzaamheden 1500 en spaart het dat bedrag in zijn geheel, dan verliest de ouder met ingang van 1978 toch éénmaal kinderbijslag. En ook voor de belastingheffing valt hij op ge lijke wijze van drievoudige op twee voudige aftrek terug, want dat gaat vol gens dezelfde regels. BELASTING Wij zijn een echtpaar 65 wij geven hierbij al ons inkomen op. Mogen wij daarvan aftrekken wat wij aan de kin deren geven en de autokosten? Antwoord: Uw vraag heeft, naar wij aannemen, betrekking op 1977. U hebt toen bruto AOW ontvangen, waarvan loonbelasting was ingehouden. Uw berekening voor de belasting wordt dan: AOW 15.312,37 pensioen 12 x 104,67 1.256,04 rente 2.000,— aftrekbare kosten volgens 18.568,41 algemene regeling 150, Rekening houdend met 18.418,41 de bejaardenaftrek is hierover verschuldigd 1.414, reeds ingehouden loonbel. 702, te verwachten aanslag I.B. 712,- De door u genoemde ziektekosten blij ven beneden de voor aftrek vereiste grens. Autokosten, schenkingen aan kinderen e.d. zijn niet aftrekbaar. De premie van de ziektekostenverzekering lijkt ons juist. Daar de bedragen ook al afhankelijk zijn van het inkomen is het heel normaal dat anderen met minder inkomen minder premie betalen. REYZE NAAR CEYLON Wij bezitten een oud boekje, dat als volgt heet: „Reyze naaer Ceylon, bene vens een berigt der Hollandsche Regee ring te Jafanapatnam door den Heer Johannes Chrisophel Wolfs, 1783". Heeft dit enige waarde? Antwoord: Welzeker. Zoals u zult we ten hebben wij tussen 1638 en 1658 Cey lon op de Portugezen veroverd, maar hebben de engelsen het ons in 1796 weer afgekaapt om het pas in onze tijd weer zelfstandig te maken. Er leven nog „dutch burghers" die de protestantse 11. zoon van Sem (Gen. 10) 12. bejaarde profetes (Lukas) 13. dochter van Jacob. Op de kruisjeslijn van boven naar 'be neden een oude benaming voor de fe- bruarimaand. Het zijn allemaal woor den of namen van vier letters! FEBRUARIRAADSEL 3 - 2 Hallo allemaal, zo te zien zit het er voor jullie nog in dat je op de schaatsen komt. Op 't ogen blik vriest het en het is ontzettend koud Maar dat komt misschien wel omdat we er nog niet aan gewend zijn. Het is best mogelijk dat we nog een wintertje krij gen, want het kan de hele maand nog wel winteren. Voor jullie wel fijn na tuurlijk, maar je ouders houden angst vallig de „gasmeter" in de gaten, want die gaat met zulk weer ook al op de „schaats". Wat dat ding 'lopen kan ongelooflijk. Maar tegen je moeder zeg gen dat ze er niet teveel op kijkt, hoor. De vorige week belooft om twee raad sels te plaatsen, dit dus, omdat er enke len graag een raadsel wilden hebben waar ze bij denken moesten. Je kan van oom Ko alles gedaan krijgen, mits er een mogelijkheid is. We geven dus eerst een raadsel voor allemaal. Vervolgens een raadsel voor de „liefhebbers". Er hoeft dus maar één van de twee te worden ingestuurd. FEBRUARIRAADSEL 3-1 TEEN RAAK BREI KERN S T AL MAAG TEER MOUW ROES ZOEL REIS R E G T TROG M E N E SMAL TOER ROND O W E E 1. X 2. X 3. X 4. X 5. X 6. X 7. X 8. X 9. X 10. X 11. X 12. X 13. X 1. zoon van Juda (Gen. 46) 2. lengtemaat (Ex. 28) 3. legerplaats der Israëlieten, waar het water bitter was. 4. priester en grootvader van Zacha- ria (Zach.) 5. een halve sikkel (Ex. 38) 6. een „putemmertje". 7. leider van uit de ballingschap te rugkerende Joden. 8. legerplaats met 12 bronnen en 70 palmbomen (Ex.) 9. geboorteplaats van Samuel. 10. profeet ten tijde van Jerobeam (1 Kon.). Bij goede oplossing geven de begin letters van de nieuw gevormde woorden een beroep. De bedoeling is dus dat van de twee woorden één nieuw woord ge maakt wordt. De liefhebbers doen er hun best wel op, enhet valt best mee. BRIEFWISSELING Bert Boshoven, Spijkenisse. Je hebt dus geen zin meer om verder te zwem men, Bert. Gelukkig dat je aan de kant staat, want anders kwam dat vast ver keerd uit. Maar zo bedoel je het natuur lijk niet. Toch is het heel nuttig als je het goed kan, maar het schijnt wel erg lastig te zijn bij jullie vandaan. In elk geval heb je alvast een diploma in je zak. Je trof het dat je net enkele uren vrij had op de verjaardag van je moe der. Nog van harte gefeliciteerd, hoor! Wim Boshoven, Spijkenisse. Met oom Ko gaat het gelukkig goed, hoer. Dat was toch zeker de bedoeling niet met die wekker. Iedereen had die wekker af horen lopen en jij niet. De bedoeling was natuurlijk net andersom. Je moe der kan nu voorlopig vooruit met schrij ven, Wim. Misschien gaat ze nu ook wel meedoen met de raadsels. Ben je erg ziek geweest of alleen maar wat verkouden. Er zijn veel zieke mensen, hé! Gelukkig is het tot nu toe goed af gelopen. Hans van Gurp, Ooltgensplaat. Ik kon het niet goed lezen wat voor boek je gekocht had, Hans. Het kwam toch wel goed van pas. Zo zie je maar weer, dat je volhouden moet. En weer maar aan het werk in de kassen. Wat groeien die planten snel zeg. Over enkele weken gaan jullie dus weer aan de oogst be ginnen. Toch wel een mooi werk die tuinbouw, vind je ook niet? In het land kom je nog een keer klaar, maar in de tuinbouw is er winter en zomer werk aan de winkel. Bea van Oorschot, Den Bommel. Wat kan de natuur'in ons land toch snel ver anderen Bea. Je schreef dat je in Den tradities handhaven en daar is nu weer belangstelling voor. Als uw boekje gaaf is zal het zeker rond 75,tot 100, opbrengen, U kunt het aanbieden bij bibliotheken en antiquairs maar wat de laatste betreft uiteraard alleen bij die, welke handelen in oude schrijvers, oude reisbeschrijvingen enz. Er zijn wel méér exemplaren van dit boekje bewaard ge bleven maar het is toch vrij zeldzaam. ZILVER POETSEN Wij hebben een zilveren snuifdoosje laten restaureren maar het is er niet mooier op geworden. Ook hebben wij een zilveren ketting die niet mooi is. Waarmee moeten wij die poetsen? Antwoord: Een juwelier kan u helpen aan poetsmiddelen voor zilveren voor werpen. Mocht u daar niet op vertrou wen dan kunt u al uw zilveren voor werpen poetsen met een wollen lapje met sigarenas. Dit geeft een diepe glans en tast het oppervlak niet aan. Bescha digingen kunt u met deze as niet weg werken, maar wel krijgt u alle lelijke vlekken ermee af en dat is al heel wat. HOND EN KAT Wij hebben enkele tegeltableaus waarvan twee paarse, bestaande uit elk zes tegels met een hond en een kat. Dan hebben wij nog een tableau die een klok voorstellen met links een mannen figuur en rechts een vrouwenfiguur. Wat stelt dit alles voor en welke is de waarde? Antwoord: Op de foto die u ons toe zond zien wij ingelijste gevallen. Maar vroeger werden tegels nimmer ingelijst: ze dienden als wandversiering, waarbij ze meteen op de pleisterlaag tussen muur en verf werden aangebracht. Soms bracht men via deze tegels de hele bijbelse geschiedenis in beeld, soms een bepaald bijbelboek en soms ook een of andere geschiedenis die men algemeen bekend veronderstelde. Om nu te beginnen met uw kat en uw hond: dat was een in het hele zuidwesten voorkomende tegelreeks. Daarbij sprak de hond (blijkens de in tegels gebakken onderschriften) „Zo bedrog! Leef je nog?" Waarop poeslief, ook niet voor de poes, antwoordde: „Ja verdriet, zoals je ziet!" Dit nademaal kat en hond gewoonlijk niet eikaars vrienden zijn (althans bij domme mensen; voedt men een jonge hond en een jonge kat tezamen op dan is er niks aan de hand en zijn ze hun leven lang de beste maatjes). Vervol gens uw mannen- en vrouwenfiguur. Oorspronkehjk waren dit uiteraard Adam en Eva in de staat der rechtheid, d.w.z. ongekleed. Maar zoals u weet volgde daarop de zondeval, de moord op Abel (door Kaïn, de zondvloed enz. Dat alles is in 17e en 18e eeuwse tegels afgebeeld en u hebt daar het begin van. Zoals wel begrijpelijk is, heeft men la ter Adam en Eva aangekleed voorge steld en terecht, want men moet aan nemen dat zij na de zondeval klederen hebben gedragen. Maar ook is het mo- geUjk, dat uw tegels doodgewoon een man en een vrouw voorstellen zonder meer. Zonder uw tegels van nabij te be zien kunnen wij niet zeggen uit welk tijdperk zij stammen en welke de waar de is. Op uw foto en dia afgaande den ken wij bij de kat en hond aan de 18e eeuw en bij de man en de vrouw aan de vorige eeuw. Maar gezien het grote aanbod (en de vele namaak) zal de waarde van elk volledig tableau onzes inziens niet hoger zijn dan 50,tot 75,Daarom zouden wij ze veel liever zelf bewaren en als wsindversiering ge bruiken. In elk geval kunt u er nu wat bij vertellen als iemand vraagt naar het hoe en waarom. LAGER LOON Ik heb na lang zoeken weer werk gevonden, maar het loon komt een stuk lager uit dan mijn werkloosheidsuitke ring. Is dat wel in orde? Antwoord: Wij hebben het nagezien, maar het klopt wel, omdat u nu min der verantwoordelijk werk doet. Toch is er iets aan te doen. U kunt bij de bedrijfsvereniging een suppletie op dat lagere loon aanvragen en dat kan in uw geval een half jaar worden ver leend. Bent u 45 jaar of ouder, dan een heel jaar. Indie tijd kunt u omzien naar beter betaald werk, of nog promo tie maken als het meezit. Wij geven u in elk geval gelijk, dat het beter is iets omhanden te hebben dan stil te zitten. EI CONTROLEREN Ik geloof dat mijn leverancier me te oude eieren verkoopt. Er is wel eens een bedorven ei bij. Hoe kan ik ze di rect bij of na aankoop inspecteren? Antwoord: Leg de gekochte eieren meteen in een kom water. Blijven ze onbeweeglijk plat liggen, dan zijn ze vers. Rijst een punt omhoog of gaan eieren staan, dan mag u aannemen dat ze te oud zijn. Wanneer een ei gaat drijven, is het bedorven. Het soortelijk gewicht van een vers ei is namelijk groter dan dat van een oud of bedor ven ei. Een oud ei bevat meer gassen en komt daardoor omhoog in koud wa ter. LIDCACTUS Waarom bloeit mijn lidcactus niet? Antwoord: Volgens uw brief staat deze cactus in de centraal verwarmde zitkamer. U zult de plant op een koe lere plaats moeten zetten, want een hd- cactus vormt pas (veel) bloemen als de temperatuur tot circi 10 graden Celcius daalt. AUTO EN FISCUS Mijn buurman laat van alles aan zijn auto doen en schaft zich dure accessoi res aan. De kosten kan hij aftrekken van de belasting, zegt hij. Toer ik één reparatierekening aftrok van m'n belas ting, kreeg ik een brief terug dat de in specteur dat niet pikte. Hoe zit dat? Antwoord: Uw buurman is „in za ken", zo schrijft u. Behoort zijn auto tot een (al dan niet door hem gedreven) onderneming, dan komen alle kosten (precies als de overige zakelijke on kosten) ten laste van de winst. Uw buur man kan dus wel extra accessoires la- teh'monteren en bij zijn zaak als kos ten opschrijven, maar hij kan die niet privé van zijn inkomstenbelasting af trekken als hij bij de firma van iemand anders in dienst is. Ook voor u geldt, dat in beginsel de reparatiekosten van elk vervoermiddel niet aftrekbaar zijn voor loon- en inkomstenbelasting. Toch is het de vraag of uw buurman nu be ter af is, want de fiscus telt 20"/o van de cataloguswaarde van elke bedrijfs auto bij het inkomen, ongeacht of hij er wel of niet privé-ritten in maakt. Haag hebt wezen schaatsen, maar zo het er nu bij staat zal je binnen enkele dagen dicht bij huis op de schaats kun nen. Maar ook dat is weer gauw veran derd. Als je in enkele jaren niet op de schaatsen hebt gestaan is het wel even vreemd in 't begin, maar toch ben je het weer snel de baas. Ik hoop voor je dat je nog een poosje zal kunnen schaatsen, en dat dicht bij huis. Ria van Oorschot, Den Bommel. Die Anco wordt door jullie maar aardig verwend als ik zo lees. Toch gelukkig dat hij zo goed groeit. Dus jij had het voorrecht om Anco in de kerk te mogen brengen toen hij gedoopt werd. Wat was je wel blij zeg. Dat kan ik me goed voorstellen. Mijn hartelijke dank voor jullie kadootje. Inderdaad, het was erg leuk hoor, en ter herinnering heb ik er iets voor gekocht waar jullie namen in „Prijken". Allen de groeten! Jaap Struijk, Herkingen. De oplossin gen waren keurig, maar je brief weer maar erg kort. Volgende keer eens wat meer schrijven hoor. Jij gaat dus wel eens op een boerderij spelen? Daar is altijd wel wat te beleven, vooral als ze er nog vee hebben. Maar dat vind je niet meer op iedere boerderij. Die bouw pakketten kunnen erg leuk zijn, maar ook weleens erg moeiUjk om ze in el kaar te zetten. Je moet wel erg veel ge duld hebben, en heb je dat? Conja en Licia v. d. Velde, Yerseke. Jullie vinden het weer fijn om naar school te gaan, maar die repetities vin den jullie niet zo leuk. Maar dat is nu juist waar je mee leren moet. Leren is repeteren. Er zijn er wel meer die het jammer vinden dat het niet vriest. Maar nu vriest het dan, hoor! Als het even vol houdt dan kunnen jullie schaatsen. Om een prijs te winnen moet je wel steeds de oplossingen insturen. Het gaat net als op school, je krijgt een cijfer en dan kan het dus gebeuren dat je onver wacht een prijs krijgt. Iedereen komt voor een prijs in aanmerking, maar niet iedere maand, dat kan natuurlijk niet. Doen jullie je best maar, dan komt ook dat goed. Eerst maar wat schaatsen. De groeten hoor aan allemaal! Anne Marie de Visser, Middelhamis, Ik vind het heel fijn dat je zo blij was met je prijs, en dat je zo goed geslaagd bent met je inkopen. Ik heb wel ge hoord dat het zo'n mooie herdenkings dienst was, maar ben er zelf niet bij ge weest. Bij ons was er geen herdenkings dienst, daar er geen slachtoffers zijn ge vallen met de watersnood. Maar ik heb wel de ramp varï dichtbij mee gemaakt, en het was toch al heel erg al vielen er geen slachtoffers. Voor hen die geliefde panden moesten missen was het wel heel erg, maar nog erger voor hen die het leven hebben moeten laten. Allen de hartelijke groeten hoor! Marjoleen de Visser, Middelharnis. Ja bij oom Ko heeft het water ook in huis ge-weest, ik denk wel dat ik een van de eersten was die water binnen kreeg. Gelukkig is het bij „materiele schade" gebleven. Dat boek bezit ik ook, en in de afgelopen dagen heb ik het ook weer tevoorschijn gehaald. Als je dan ziet en weer leest komt alles weer in herinne ring terug. Hier sta je dan toch weer, Marjoleen. De ene keer ben je vroeg aan de beurt en de andere keer wat later. Maar vergeten wordt je niet hoor, maar dat snap je wel, hé! ALLEMAAL: Voor deze keer is het weer genoeg, jon gelui. Jullie krijgen allemaal een beurt. Daar het nu een beetje aan het winte ren is, laat ik nu nog een gedichtje vol gen uit de oude doos. Ik heb het vroeger mijn moeder dikwijls horen zingen. Mis schien dat jullie grootouders het ook wel kennen. Er is ook wat uit te leren, en ik hoop voor jullie dat het niet nodig is met het slot van dit versje kennis te maken. Allen de groeten hoor van OOM KO! Het had eens wat gevroren, maar 't ijs was nog niet goed. Toch stapt een aardig ventje, er op met ene voet, met ene voet. Hij zei: „ik wil het wagen, het ijs kan mij wel dragen, het ijs kan mij wel dragen, wel ja, wel ja!" Hij gaat nu aan het stappen, en stampt uit alle macht. Maar d' ijskorst van twee nachten, bezwijkt voor zulk een vracht, voor zulk een vracht. Krak, krak, en is het wonder, daar gaat hij kopje onder, daar gaat hij kopje onder, ach, ach, ach, ach! Helk, help, ik moet verdrinken, wie helpt mij uit de nood! Help, help, ik voel mij zinken, wie redt mij uit de nood, mij uit de nood? Een boer die aan kwam rijden, had met hem medelijden, had met hem medelijden, wel ja, wel ja! Hij pakt hem zij z'n buisje, en redt de kleine guit. Het water Uep met stromen, zijn mouw en broekspijp uit, en broekspijp uit! Maar thuis in vaders hoekje, daar ging 't voor 't natte broekje, daar ging 't voor 't natte broekje, klets, klets, klets, klets INFORMATIE POLITIE: In aansluiting op hetgeen eerder door de politie werd gepubliceerd vraagt zij nu de aandacht voor het „crossen". In veel gemeenten is er tegenwoordig een stukje grond beschikbaar waarop het „crossen" (veelal met bromfietsen) wordt toegestaan of toegelaten. Bij het publiek heerst de opvatting dat de be staande wettelijke bepalingen (Wegen verkeerswet etc.) hier niet van toepas sing zijn. Dit omdat men zich buiten de (openbare) wegen bevindt. Dit is zeker niet het geval voor wat betreft de bepalingen met betrekking tot de Wet Aansprakelijkheid verzeke ring Motorrijtuigen. Anders gezegd: „cross-bromfietsen en motoren" dienen verzekerd te zijn. Het onverzekerd „crossen" kan derhalve aanzienlijke ri sico's met zich mee brengen. Hierbij dient in aanmerking te worden genomen dat een zogenaamde „W.A. gezinspolit" geen dekking biedt. De door de verzekering gestelde voor waarde dat de bestuurder 16 jaar moet zijn geldt ook voor „cross-bromfietsen". Ook een eigenaar die een ander laat rij den dient hiermede rekening te houden. Zelfs als men een verzekering heeft afgesloten kunnen er zich nog proble men voordoen. De verzekeringsmaat schappij zou zich kunnen beroepen op het feit dat er sprake is van oneigenlijk gebruik van het motorvoertuig. Men kan beter eerst informeren bij de verzeke ring alvorens men gaat „crossen". Mochten er over deze materie (of an dere zaken) nog vragen zijn kan men zich altijd aan één van de groepsbu- reau's vervoegen. Namens de gez. groepscomman danten van het eiland. Adj. S. V. d. Velde te Ouddorp. Het Landbouwschap heeft in een brief van 10 februari j.l. zijn standpunt inza ke het te kiezen suikersysteem aan de minister van Landbouw bekend ge maakt. De georganiseerde landbouw kiest voor het contractenstelsel ingaan de 1978/1979, mits de suikerbietentelers in dat genoemde jaar niet individueel met een hoeveelheidstoewijzing worden geconfronteerd. Na zeer uitvoerig beraad had het be stuur van het Landbouwschap in janu ari geconcludeerd dat het mengprijssy- steem voor de komende jaren het meest paste voor de Nederlandse omstandig heden. Daarbij gold echter de voor waarde dat het maximum-quotum voor de komende twee jaren niet lager mag zijn dan 235°/o van het basisquotum, dus niet lager dan 117V2°/o per jaar. De Voe dingsbonden FNV kozen tijdens de standpuntsbepaling voor het contrac tenstelsel. Het ministerie van Landbouw acht de door het Landbouwschap gestelde voor waarde van het maximum-quotum niet haalbaar bij de Brusselse onderhande lingen. Op basis van deze taxatie wordt het mengprijssysteem dan ook onmoge lijk voor de komende twee jaren. Het Landbouwschap kiest nu dan ook voor het contractenstelsel met ingang van 1978/'79, mits dit systeem zeer zorgvul dig wordt uitgewerkt. Het Landbouw schap staat op de waarborging van de grootst mogelijke rechtvaardigheid in de individuele sfeer; maar het meent dat deze garantie in 1978/'79 (het over gangsjaar) niet mogelijk is. Nederland dient in dat overgangsjaar vrijgesteld te worden van de verplich ting om de telers individueel te confron teren met hun quotum. Het moet dan wel mogelijk zijn om vanaf 1979/'80 on verkort het contractenstelsel door te voeren. Op 8 februari 1978 lanceerde Kodak over de gehele wereld een nieuwe serie pocket-camera's. Deze Kodak Ektra camera's worden, behalve door een zeer aantrekkelijke stilering, door een aantal nieuwe tech nische eigenschappen gekenmerkt. Bijvoorbeeld een handgreep, die on dersteunt als een statief en ingeklapt beschermt als een étui. De camera's zijn geschikt voor het gebruik in combinatie met de Kodacolor 400 film en de Kodacolor II film. De zeer gevoeUge kleuren-negatief- film (400 ASA of 27 DIN) maakt het mo gelijk dat de camera's met aantrekkelijk kortere sluitertijden kunnen werken, waardoor de kans op bewegingson- scherpte tot vrijwel nüiil wordt geredu ceerd. Bovendien hebben de camera's een zeer grote en Ucht werkende ont- spanknop. De serie omvat vier verschillende ty pen camera's, van een zeer eenvoudige (type 12) tot en met één (type 52), welke een electronisch gestuurde sluiter heeft. Daartussen bevindt zich type 32, dat zo wel met een „normaal" als met een „te- Ie" objectief is uitgerust. Type 22 wordt door middel van weer- symbolen ingesteld. Alle camera-typen zijn voorzien van een topflits-aansluiting. Deze aanslui ting is bij de Kodak Ektra camera's zo danig geconstrueerd, dat de Kodalux 3 electronenflitser er zeer stevig op ge monteerd kan worden. Het filmtransport vindt plaats d.m.v. een schuif aan de onderzijde van de ca mera's. In het kader van een cursus Streek- geschiedenis organiseert DE MOTTE haar 2e lezing in het winterseizoen. De ze maal is het onderwerp Middeleeuws aardewerk, zoals dat bij opgravingen tevoorschijn komt. De heer C. Hoek, hoofd van de Oudheidkundige Dienst Rotterdam zal de lezing houden (met dia's). Ook niet leden van harte welkom. De avond wordt gehouden in BeUevue, Zandpad 60 te Middelhamis. Aanvang 19.30 uur. Toegang gratis. Oprichting RPF kiesvereniging te Arnemuiden Op de vrijdag 10 febr. j.l. in „De Ar- ne" gehouden vergadering van boven vermelde partij, werd besloten tot op richting van een zelfstandige kiesvere niging over te gaan. Deze beslissing werd genomen na een zeer principieel betoog van de heer H. J. Colijn uit Goes, die in zijn betoog dui delijk aantoonde de noodzaak en het recht om tot een plaatselijke RPF kies vereniging over te gaan, met als gevolg een vruchtbaar- en openhartig forum gesprek. De vergadering werd gehou den onder leiding van dhr. W. M. Rie- mens uit Middelburg, voorzitter van het District Walcheren I. Dhr. Riemers wees o.m. op het feit dat men onder de tegenwoordige CDA-WD regering in feite niets hoort over Bijbelse waarden, of iets wat daar op lijkt. Men gaat te rade bij menseUjke nor men, wanneer het gaat om kwesties van opvoeding, drugs, abortus en gezag. Een voorlopig bestuur van 5 perso nen zal één en ander verder uitbouwen, en de deelname aan de verkiezingen voor de gemeenteraad van 31 mei a.s. voorbereiden. Het correspondentie, c.q. kontakt- adres van de nieuwe kiesvereniging is gevestigd aan het adres: Prinses Bea- trixstraat 17, Arnemuiden. Tel. 01182 - 1887. OOSTERLAND Het ligt in de bedoeling van de Zen dingscommissie van de Gereformeerde Gemeente alhier om te beginnen met 4 maart a.s. (en dan in het vervolg elke eerste zaterdag van de maand), oud pa pier op te gaan halen over het dorp Oosterland. Men gaat dan met tractor en wagen over het dorp om het papier op te halen. In eerste instantie zullen de gelden komen ten bate van een zeer nuttig en nodig doel, n.l. de bouw van een ziekenhuis in Nigeria, het zendings- veld van de Gereformeerde Gemeenten, daarom bijzonder aanbevolen. SINT ANNALAND Mikro-winkel van A. Gimter naar Sanbella De mikro-winkel van de winkelier A. Gunter aan de Nieuwstraat in St. An- naland tobt al lang met haar winkel, daar er ruimtegebrek is op grote schaal. Daar uitbreiding helaas niet mogelijk is, viel het oog van dhr. Abr. Gunter op het pand van Sanbella aan de Spui straat in Sint Annaland. In het vervolg zal de Spuistraat, die in het bestem mingsplan „Gedempte Haven" ligt, worden afgesloten. De Duitse hotelorganisatie Novotel heeft onlangs in het zuiden van We nen het eerste hotel in Oostenrijk in gebruik genomen. Het telt 102 kamers (alle met bad/toilet), een conferentie zaal van 300 m^, een grill-restaurant en een bar. In Johannesburg worden sinds kort stads-rondleidingen te voet gemaakt. Ze duren twee tot vier uur en tellen enkele rustpauzes. De fiets komt als toeristisch vervoer middel steeds meer in trek. Op het Griekse eiland Kos is de fiets dit jaar zelfs het voornaamste vervoermiddel. Er zijn voor toeristen 6000 fietsen be schikbaar voor 50 cent per uur of 2,50 per dag. De langs de Frans-Duitse grens ge legen Südliche Weinstrasse biedt toe risten vanaf maart een voorjaarsarran gement. Voor DM 99,— kan men een week lang bij particulieren overnach ten. Bij de prijs zijn inbegrepen het ontbijt, een fles Pradikatswein van de ze Weinstrasse en nog wat extraatjes. Nadere inlichtingen: Zentrale für Turis- mus, Postfach 2124, 6740 Landau in der Pfalz (ten westen van Karlsruhe), telef. 0949-6341-14294 14293. Het veelbezongen bloemeneiland Madeira, één van de bestemmingen tijdens de 13 dagen durende winter cruises van Fred. Olsen Lines vanuit de haven van Rotterdam naar de Canari- sche Eilanden, is nu ook voor korte reisjes bereikbaar vanuit Lissabon. De restauratierijtuigen van de Duitse spoorwegen krijgen nu ook aparte afdelmgen voor niet-rokers. Daarmee wordt tegemoet gekomen aan de wens van veel reizigers. In 1977 heeft Icelandair voor het eerst in de geschiedenis méér passa giers vervoerd dan IJsland inwoners telt: ongeveer een kwart miljoen. In 1941 begon deze luchtvaartmaatschappij haar geregelde vliegverbindingen met de rest van Europa. Er werden toen 1000 passagiers vervoerd. In 1976 waren het er 205.000. -O-

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 6