„..J'n dochter lustte dat eten niet, maar ze moest van de jy f f rouw!" Gem. Oostf lakkee zoekt aansluiting bïj brandweer regio Zuid-Hoiland-Zuid ELEKTRO-MONTEUR vcindcfiieijdkA jUNE HET MEISJE MET DE SCHELDNfUtM Automobielbedrijf A. A. Blokland B.V. Fa. VAN WEZEL - ELEKTRA KANTONGERECHT SOMMELSDIJK k ,,Dat is dan weer opgelost ....r% zei de verdaclite Molenweg 14, Middelhamis, tel. 01870-2134. Raad deed principe-uitspraak: TV DEFECT? voor snelle reparatie 01877-1236 VOLLEYBAL ELEKTRO TECHNISCH INSTALLATIE BURO St. Joris Doelstraat 22-24 Soimnelsdijk Tel. 01870 - 2389 bij onze teclinische dienst is plaats voor Vereisten Voltooide opleiding V.E.V. sterkstroommonteiur een gedegen praktijkervaring in het bezit zijn van rijbewijs BE Geboden wordt een verantwoordelijke funktie in een prettige omgeving een goed salaris reiskosten vergoeding 8 vakantietoeslag Als U belangstelling heeft voor deize funktie, schrijf dan, of bel voor een afspraak .naar FA. VAN WEZEL - ELEK TRA, St. Joris Doelstraat 22-24, Sommelsdijk. Ttelefoon 01870-2389. De leerplichtige jongejuffer uit Acht- huizen die hardnekkig weigert de huis houdschool „de Molenwiek" te Som- melsdijk te bezoeken bleek in haar moe der mevr. L.V. een vurig pleitbe zorgster te hebben. „Dat kind dat mos het eten dat ze daar kookte zelf opete en ze most'ervan overgeve!" mopperde moeders; „toch most het van de juf frouw!" Nee, mevr. V. begreep het wel een beetje dat dochterlief er tenslotte helemaal niets meer voor voelde en veel liever naar de kappersschool zou gaan. Daar was ze echter nog te jong voor. Geen nood, „thuus kan ik ze goed gebruuke" bekende de verd. en dat had ze beter niet kunnen zeggen. De Off. mr. Scheffer had het trouwens al aange voeld dat de vork ook een tikkeltje zó in de steel zat. „Was het eten dat ze kookte eigenlijk wel gaar?" vroeg de Off. laconiek, maar dat nam niet weg dat hij de overtreding ernstig opnam en tegen de verd. een geldboete van 200,eiste waarvan de helft voorwaardelijk. „Dan hebt U toch nog een goedkope hulp in de huishou ding", voegde hij eraan. Kantonrechter Mr. Schravendijk bracht de boete terug tot 150,waarvan de helft voorwaar delijk. Wel werd bedongen dat het meis je in sept. a.s. naar de kappersschool zal gaan. Snelle P.T.T.'er. De PTT'er L. uit Middelhamis had zich in zijn grijze Simca wat te snel naar een karwei gespoed. In de Staak- weg reed hij 107 km inplaats van de maximum toegestane 80 km. per uur. Na zijn overtreding had hij een accept girokaart toegestuurd gekregen, echter niet ten name van Lokker maar van Blokker. De PTT'er toonde zich niet al leen snel, hij bleek ook op het punt van de tennaamstelling zeer accuraat en liet zijn beurt voorbijgaan. „De giro zou het niet geaccepteerd hebben" verzekerde hij en het werd hem dan ook allerminst kwalijk genomen. Officier en kanton rechter stelden zich heel soepel op waardoor verd. er af kwam met een boete van 55, Vergissing. Verd. L. F. K. uit Herkingen peuterde een vrijspraak los en dat lukte omdat op de dagvaardiging een verkeerde da tum was genoemd. Verd. zou op zater dag 30 juni vorig jaar op de kruising Schaapsweg - Rijksweg niet de pijlen hebben gevolgd, maar hij kon dat naar eer en geweten ontkennen. De 30e juni was n.l. op een donderdagHet ver baal spreekt echter van „op of om streeks" waarom de Off. hem vroeg of hij wellicht op een van de andere dagen die overtreding kon hebben gedaan, maar verd. liet zich niet vangen: „Dat zou ik me niet kunnen herinne renweifelde hij en om de kort heid van zijn geheugen nog eens te on derstrepen zei hij ook zijn kenteken niet te kennen waarop de Off. het vanuit het raam kijkend maar oplas. Ook de echtgenote van verd. ver klaarde dat op de bewuste dag de wa gen van haar man de hele dag voor de deur gestaan had. Hij was met anderen naar zijn werk gereden. „Laten we maar niet kinderachtig zijn en vrijspraak vorderen", volstond de Off. „Maar ik ben er wel m'n dag aan kwijt", mopperde de verd. Drank in beslag. Poelier G. v. d. B. uit Oude Tonge had, zonder daarvoor vergunning te hebben, allerlei dranken, van sterk tot zwak alcoholisch, in voorraad gehad. In Brulnisse was hij verbaliseerd omdat hij die ook in de auto had waarop de politie vandaar de politie in Oude Tonge had getipt en toen zat verd. er dubbel tus sen. In Zierikzee was hij al veroordeeld voor zijn overtreding in Bru, nu stond hij opnieuw voor het hekje. Verd. kon nu zijn ingelijste slijtersdi ploma laten zien en zijn volledige ver gunning. De eis van de Off. deed verd. nogal schrikken omdat die impliceerde dat hij de in beslag genomen voorraad niet terug zou krijgen en naast de boete van 50,zou dat een strop van ca. 1500,betekenen. De kantonrechter maakte er een geldboete van 500, van en gaf het in beslaggenomene terug. Desniettemin vond de verd. het alle maal toch nog wel veel. „f jaantwoordde de rechter, „dan had U er niet zo vroeg aan moeten beginnen". Luchtbuks. Verd. CV. was met een luchtbuks aangetroffen langs de Oudelandsedijk te Ouddorp. Dat kwam hem op een proces verbaal te staan terwijl ook zijn buks, pas gekocht voor driehonderd gulden, werd meegenomen. Verd. zal zijn buks niet terugkrijgen, hij werd verbeurd verklaard met bovendien een geldboete van 30,—. Verd. verklaarde dat hij alleen maar geschoten had op plastic busjes langs de waterkant en hij verzekerde dat hij be slist geen agressieve bedoelingen had gehad. „Later zou ik op kaartjes zijn gaan schieten" zei hij, maar Off. en Rechter kenden geen genade; „je had eerst moeten informeren wat er wel- en wat niet kon", vonden ze. Rake botsingen. ,Rake botsingen hadden zich voorge daan op het Weespad te Ooltgensplaat en op de kruising Westerloosweg - Dammenweg te Goedereede. Voor het eerstgenoemde geval stond verd. B. uit Ooltgensplaat terecht. Hij was met zijn bestelwagen weggereden en rechtsaf ge slagen op het moment dat er een brom fietser rechts naast hem zat. Die was ten val gekomen terwijl ook de mate riële schade groot was. Verd. wimpelde niet alle schuld van het gebeurde af maar hij vond dat ook de bromfietser wel enige blaam treft omdat die aan zienlijk te snel moet hebben gereden. „Als er een vliegtuig aankomt zou je het ook niet zien", vergeleek de verd. Toch werd het verd. bar kwalijk ge nomen waarom de eis luidde 250, 10 dgn. en 4 mnd. voorw. ontzegging, de uitspraak was 225,3 maanden voorw. ontzegging. Aan verd. P.B. uit Middelharnis was het gebeurde op de Westerlooweg ten laste gelegd. Er waren tengevolge van de botsing met de van rechts naderende auto drie gewonden en dat werd door de Off. nogal ernstig opgenomen. „Het is een wonder dat er geen doden geval len zijn", besefte hij, de ravage op de foto's in ogenschouw nemend. Ook deze verd. vond dat de andere partij het niet helemaal goed gedaan heeft en op z'n minst veel te hard heeft gereden. „Ik heb die andere wagen niet aangereden, maar zij hebben mij aangereden!" pro beerde verd. maar dat lukte niet hele maal. Hij werd door de Off. met de neus op het feit gedrukt dat hij de an der geen voorrang heeft verleend, hoe verd. ook probeerde om met meege brachte dinkey-toys op de groene tafel de echte situatie voor te stellen. De uit spraak luidde 250,10 dgn. Op motor er vandoor. Toen adjudant K. uit Middelhamis hem een stopteken gaf was verd. P.A.V. uit Nieuwe Tonge niet gestopt, maar hij had zijn motor tot extra aktie aange spoord. Verd. was er zogezegd vandoor gegaan en hij had daar wel enige reden toe, want hij was niet in 't bezit van een rijbewijs. Hij slaagde een week nadien voor zijn rijbewijs. Dat was weliswaar in orde gekomen maar zowel de Off. als de rechter had nog een appeltje met de verd. te schillen. .Voor het niet in 't be zit hebben van een rijbewijs werd hij veroordeeld tot 50,voor het wegrij den voor de politie tot 100, De raad van Oostflakkee zat er don derdagavond allerminst om te springen om zich bij een Brandweergemeenschap aan te sluiten, maar nu het te eniger tijd van Overheidswege zal worden bedon-, gen, nu moest er een keus worden ge maakt. Die viel in de richting van Dordt waar de Brandweerregio Zuid-Holland- Zuid zetelt. De raad was er enige tijd geleden op bezoek geweest en de heren wisten donderdagavond, toen burg. v. d. Harst het voorstel in bespreking gaf, precies waar het om ging. Niet louter om een materiële hulpver lening alsof er bij elke brand een wagen uit Dordt toe zou snellen. Wel techni sche hulp wanneer die mogelijk en ge wenst is en een gerichte opleiding van brandweerlieden, maar vooral ook biedt de regio de mogelijkheid tot centrale alarmering. In het Oostflakkeese wordt daar al lang mee getobd en na een recent on derzoek is gebleken dat men eigener beweging niet uit de problemen komt. Eilandelijk zou het alarmerings-pro- bleem wel technisch maar niet finan cieel worden opgelost als er niet een royale subsidie van de Overheid tegen over zou staan. Op verlening daarvan mag niet worden gerekend omdat de Overheid de gemeente naar de regio zou verwijzen. Nu de papieren eenmaal zó duidelijk staan, nu hadden B. en W. er geen moeite meer mee (in tegenstelling tot 1974 toen er nog anders over werd gedacht) de raad aansluiting bij Zuid- Holland-Zuid voor te stellen. Het gaat, inclusief de draadloze alarmering 4,15 per inwoner kosten, een niet gering be drag weliswaar maar men mag zich dan van een zorg (die van de alarmering) bevrijd weten. Elke brandweerman zal dan in het be zit worden gesteld van een zgn. „pieper" een apparaatje dat een pieptoon laat horen wanneer de brandweerman ge alarmeerd wordt. Die alarmering ge schiedt vanuit de centrale meldkamer in Dordt. De brandweerman wordt wel verondersteld het apparaatje altijd op zak te hebben omdat daarmee het hele systeem staat of valt. Er zal nog moeten worden afgewacht of Gedeputeerde Staten ermee accoord gaan dat de eilandelijke gemeenten bij verschillende regio's zijn aangesloten. De gemeente Middelhamis trad al eer der toe tot de regio Delta Noord. De ge meenten Goedereede en Dirksland heb ben nog geen keuze gemaakt. Burg. V. d. Harst kon op gestelde vra-" gen antwoorden dat het voor de regio Zuid-Holland-Zuid evenwel een pro bleem is en dat van die zijde de ge- rheente Oostflakkee wel zal worden ge accepteerd. Er wordt gewerkt aan een zenderpark in de Hoekse Waard en er komt in Numansdorp een zender waar van Goeree-Overflakkee gebruik zou kunnen maken. Voor de raadsvoorz. was de aanwezig heid daarvan een factor van doorslag gevende betekenis temeer omdat de gem. Oostflakkee grenst aan een zeer druk bevaren waterweg waarop zich ook calamiteiten kunnen voordoen. „De keuze voor Zuid-Holland-Zuid is het meest in het belang van de gemeente" was de voorz. van mening. De raad kennelijk ook want men ging bijna unaniem accoord, met uitzonde ring van dhr. P. Groenendijk die de noodzaak van de regionalisatie eigenlijk niet zag zitten en vond dat de brand weer wel de eigen boontjes kan doppen. Wel maakte dhr. Groenendijk daarbij de restrictie dat degenen die gealar meerd moeten worden ook bereikbaar zijn. „Dat is wel eens minder goed ge regeld", had dhr. Groenendijk ervaren. Wedstrijdoverzicht Intermezzo De opgaande lijn in de prestaties van de heren van Intermezzo is vweed ver stoord door Flits dat in Papendrecht de heren met 3-0 klop gaf. Na een voor het mooi te korte ■warming-up kregen de blauw-witten geen vat op het aanval lend betere spel van de gastheren, waar door het op papier gelijkwaardige Flits verdiend de winst binnenhaalde. Het 2e herenteam behaalde de eerste zege van dit jaar. Nu de kampioens- en promotiekansen verkeken zijn is de ploeg iets meer ontspannen gaan spelen en wordt er wat meer geëxperimen teerd. In Barendrecht werd Spirit 3 met 3-1 geklopt. Een gelijkspel viel er te no teren voor Intermezzo 3, dat slecht warmgedraaid aan de wedstrijd begon en de eerste set daardoor verloor, 10-15. In de 2e en 3e set draaide de ploeg erg goed en met 15-11 en 15-7 werd een 2-1 voorsprong bereikt. Intermezzo was hierna aan het eind van zijn Latijn waardoor ZVC de uitslag naar een te rechte 2-2 kon ombuigen en beide ploe gen op een leuke wedstrijd konden te rugzien. Ook het 4e herenteam misbruikte de eerste set om warm te draaien. Combi- natiespel kwam er wel uit maar te wei nig aanval. De 2e set werd door goed aanvalsspel van o.a. Henk Appel met 16-14 gewonnen. Intermezzo 4 bleef goed doorgaan maar moest ondanks fel le tegenstang z'n meerdere erkennen in een iets beter Data Center. Een gehavend 5e team begon niet ge heel zeker van z'n zaak aan de lastige uitwedstrijd in 's Gravendeel tegen Ro- wido 4. Pas na twee dik verloren sets kwam er bij Intermezzo leven in de brouwerij. Fel spelend haalde de ploeg de 3e set binnen. In de 4e set miste In termezzo 5 de kracht om door te gaan waardoor het een 3-1 nederlaag werd. De beide adspirantenteams die zater dag in aktie kwamen boekten beiden een keurige overwinning, de b's met 3-0 bij Vovero 2 en de a's met dezelfde cijfers bij Kangoeroes 2. Dames. Het eerste damesteam moest zaterdag de lange rit naar Apeldoorn maken voor de uitwedstrijd tegen Altemo. Men is gelukkig niet voor niets weg geweest, want de ploeg keerde met de volle winst terug. Met twee maal 15-8 werd het doorzichtig spelende Altemo op achter stand gezet. De thuisploeg profiteerde in de 3e set van een misstap bij Inter mezzo, dat in de 4e set met 15-7 weer orde op zaken stelde. Het 4e damesteam begon goed in Zie rikzee tegen Mevo 2, de ploeg van oud- Intermezzo speler Piet Zoon, maar in de loop 'van de Ie set veroverde Mevo 2 een voorsprong die het niet meer afstond. In een aardige wedstrijd werd het 3-0 voor Mevo. De A-junioren hebben zich lelijk ver gist in het puntloze Schovocomca. Twee sets liep alles uitstekend bij Intermezzo, dat via 15-4 en 15-8 een duidelijke voor sprong opbouwde. Daarna betekende onderschatting de ondergang voor In termezzo, dat na een verloren 3e set een steeds feller Schovocomca tegenover zich vond, dat de 4e set met 15-5 won en uiterlijk zeer blij was met dit gelijke spel en het eerste competitiepunt, dat het ruimschoots verdiende. THOLEN Bisamratten. In de maand januari werden er op het eiland Tholen en St. Philipsland door de rijksrattenvanger J. Meijl uit Poortvliet en zijn assistenten 53 bisamratten gevangen. VERVOIiOVEBflAAl. door X. Mateboer N.V. Uitgeverg „De Banier" - Utrecht 41 Ging ze naar de familie? Bleef ze schreiend tegen de muur staan? Sloop ze binnen in de koestal of de wagen- schuur? Verstopte ze zich in de hooi berg? Niks daarvan. Ze gooide het hoofd in de nek en liep linea recta naar juffrouw Bolle, bij wie ze begrip vond. Die haar niet rechtstreeks naar huis terugstuur de, maar haar onderdak en kleren ver schafte. Zij stijfde zijn dochter in het kwaad, zij heeft ervoor gezorgd dat ze met de eerste bus naar de stad kon ver trekken. Agterop is met de hele gang van za ken nauwkeurig op de hoogte. Het bewijsmateriaal tegen juffrouw Bolle stapelt zich op. Agterop heeft alle voelhorens uitstaan. Ook heeft hij iets vernomen van een verhouding met die steenbakker Enting. Daar moet hij nog eens iets meer over te weten komen, en dan wordt de lus toegehaald. Een bestuurszaak wil hij er niet van maken voordat de kwestie op de kerkeraad besproken is. Daar heeft hij zijn vrienden, die begrip voor de situatie zullen tonen. Hij zal het geval zó inkleden dat de kerkeraad eenparig zal besluiten die schooljuf frouw op de eerste trap van de censuur te plaatsen. Dat zal een klap geven in de gemeente. De volgende stap zal zijn, dat ze als onderwijzeres ontslagen of geschorst zal worden. Agterop moet nog eens nagaan hoe ver zijn bevoegdheid of die van het bestuur reikt, opdat hij zelf er geen narigheid mee krijgt. Daarom gaat hij voorzichtig en volgens plan te werk. Hij neemt er de tijd voor. Hier mag hij niets aan het toeval over laten, want de val van juffrouw Bolle moet zo diep zijn, dat haar invloed op de jeugd van de gemeente definitief ge broken is en dat hij, Agterop, als over winnaar uit het gevecht te voorschijn zal komen. Wat hij met die weerspannige school juffrouw tot nu toe te doen heeft gehad, waren maar schermutselingen, voorpos tengevechten. Voor de eindstrijd maakt Agterop zich zó gereed, dat noch de kerkeraad noch het bestuur bedenkin gen kan hebben. De bewijzen moeten zo onweerlegbaar zijn dat ieder, zelfs die domme Vlietstra, haar af zal vallen. Agterop spreekt daar met niemand over. Ook thuis niet. Na de vlucht van Dika is de stemming tegen hem. Zijn dochters mopperen achter zijn rug. Zijn vrouw zit vaak bij de tafel te janken. Hij weet, dat er een brief van Dika is gekomen, maar hij heeft hem niet wU- len lezen. Hij voelt, dat ze hem de schuld van alles geven. Maar dat komt allemaal wel in orde. Hij krijgt zijn gezin en ook de gemeente weer terug zoals ze waren: onderwor pen aan hem, en dat wil zeggen: onder worpen aan Gods Woord. En nu komt meester Streeflang ook al met klachten. Die kan Agterop goed ge bruiken, want het werk van juffrouw Bolle in school moet de klap op de vuur pijl zijn. Als hij straks alle bezwarende feiten in handen heeft, zal hij met en kele heren van het bestuur de school bezoeken. Daarvoor zal hij Van Twist, Vleugel en Van (}e Vaart nemen, de le den van de kerkeraad. Met z'n vieren vormen ze de meerder heid in 't bestuur, 't Zal een klein kunstje zijn met de hulp van het hoofd fouten in het werk van de juffrouw te ontdekken, en nog kleiner kunstje, w^aarvoor ze het hoofd niet eens nodig hebben, bezwaren te maken tegen de Bijbelles. En dat laatste zal de deur dichtdoen. Als de juffrouw een verkeer de leer in de klas brengt, en dat doet ze ontegenzeggelijk, dan is ze voor de school niet meer te handhaven. Agterop heeft zijn plan klaar. Hoofdstuk XVII Enting heeft ook zijn plan klaar. Na een nachtenlange worsteling is hij ertoe besloten juffrouw Bolle te vragen of zij zijn vrouw wil worden. Hij beseft dat het zo niet langer kan. Greet, zijn huishoudster, is telkens ziek; als ze er is, gaat ze al tegen de avond weer naar huis. Haar ontslag ge ven wil en durft hij niet, daar een an dere hulp misschien nog slechter is. Hij zou van de regen in de drup kunnen komen. Zijn kind zeurt de hele dag om de juffrouw met het hondje. Als het 's avonds naar bed gaat, pruilt het: „Waar is moesie nu? Is moesie weer naar 't kerkhof?" Enting begrijpt dat zo'n klein kleuter tje niet zonder de liefde van de moeder kan. En juffrouw Bolle alleen zou die plaats kunnen innemen. Zij zou een wa re moeder voor zijn kind kunnen zijn. Dat heeft ze getoond. Enting is daarvan overtuigd. Maar hij begrijpt ook dat er meer no dig is voor een goed huwelijk. De liefde, de band der volmaaktheid, is de eerste en de laatste eis voor een goede harmo nie. En nu is het de vraag: Heeft hij haar lief en heeft zij hem lief? Over die dubbele vraag heeft Enting nachten ge piekerd. Tenslotte heeft hij de eerste vraag voor zichzelf bevestigend beant woord. Toen hij tot die slotsom geko men was, heeft hij geschreid, een nacht geschreid, als in de eerste dagen na de dood van zijn vrouw. Hij had de kist zien zinken in het graf, en toen hij thuis kwam, was er niets meer. Ze was weg. Maar voor hem was ze toch niet weg. Hij praatte met haar. Hij leefde net als of ze nog bij hem verkeerde. Dat was bij elke thuiskomst wel een smartelijke ontgoocheling, maar in zijn gedachten kwam zij telkens weer terug. Dat droombeeld koesterde hij, tot Jannetje Bolle in zijn leven verscheen. Het deed hem pijn dat hij soms uren zijn vrouw kon vergeten en aan Jan netje dacht. En nu hij tot zijn definitie ve besluit gekomen is, lijkt het hem als of hij nu voor altijd en onherroepelijk van zijn vrouw heeft afstand gedaan. Hij wordt geslingerd tussen haar en het nieuwe voorwerp van zijn liefde. En het laatste heeft het gewonnen, maar niet zonder pijn. Hij houdt van juffrouw Bolle. Waarom? Omdat ze jong en mooi is, zoals ook zijn vrouw was? Omdat ze doortastend en sterk is? Omdat ze zo'n lief moedertje voor zijn kind is? Omdat ze door de belhamels in het dorp voor nuffig en trots wordt ge scholden, voor een boUekop? Enting weet het niet. Hij wil geloven dat het een door God gewilde en ge schonken gelegenheid is. Als hij daaraan denkt, dan hoopt hij dat zijn liefde be antwoord zal worden. Maar daarvan is hij allerminst zeker. En ook dat geeft hem slapeloze nachten. Hoe hij ook bidt, hij krijgt geen licht en geen zekerheid. Soms meent hij dat hij in haar gedrag wel een kleine aanwijzing gevonden heeft. Maar hij kan zich vergissen. Dat ze een hele nacht voor zijn Luusje zorg de en alles voor het kind over had, be wijst nog niets ten aanzien van een ge negenheid tot hem. 't Zou te verklaren zijn als een algemene naastenliefde, een soort filantropie. Enting beseft, dat een onderwijzeres, die dag aan dag met de lastige en vaak verwende kinderen van vreemden om moet gaan, wel een be hoorlijke dosis mensenliefde moet bezit ten om haar roeping te vervuUen. Maar ook dit geeft hem geen antwoord op de vraag: houdt ze ook van hem? Hij komt er niet uit. Er zit dan ook niets anders op dan haar te vragen. Maar dat is geen kleine onderneming. Als hij daaraan denkt, zinkt de moed hem in de schoenen. Hij huivert voor het ogenblik, wanneer ze zal zeggen: „Maar mijnheer Enting, wat denkt u wel van mij? We waren goede kennissen, dat is waar, maar hoe haalt u het in uw hoofd mij tot uw vrouw te vragen?" Hij weet, hij heeft het immers vaak gehoord, dat juffrouw Bolle niet ge makkelijk is. Dat ze iemand met haar ogen kan vernietigen, dat ze iemand vlijmend scherp de waarheid kan zeg gen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 2