jeugd noekje rv BuH^r m^m^ OFEL KADITT BERLINA GARAGE KNOPS B.V. FIRMA WITVLIET H^ ■^H Gebruikte wagens -de bestewageir— op een nieuwe na w ^kl^ Geïnspecteerd Gereconditioneerd Gegarandeerd BIeu!Le.a Uw huis verkopen? TAMBOER 1 l 3 5 i n 13 ■i& DIK IN DE EXTRA'S. 't Is de fraaie Berlina om 't even welke 'n Veilige konstruktie? Voldoet eisen u stelt, 'n Temperamentvolle motor? Zit er in!' ruimschoots aan de normen. Halogeen koplampen? Gemon teerd! 't Uurwerk? Niet minder dan 'n kwartsklok! 'n Mooie stoel- bekleding? Luxueus velours! Echt, de Berlina staat garant voor maximaal rijplezier. Al vanaf km-stand OOOOI. OPEL, GEMAAKT OM LANG PLEZIER VAN TE HEBBEN. Dealer voor Goeree-Overflakkée: Langey/eg 113, Middelhamis, tel. 01870-20 43/22 22. Financiering via het GMACN-plan. Uw huis verkopen? TAMBOER 1975 Ford Granada 2000 L. 4 deurs 60.000 km, geel/bruin vinyl dak. 1976 Ford Capri H 1600 L. 3 deurs Coupé 33.000 km. oranje. 1976 Ford Capri U 1600 GL. 3 deurs Coupé 40.000 km. bruin/bruin vinyl dak. 1973 Ford Capri I 1600 GTXLR 3 deurs Coupé 86.000 km. blauw/zwart vinyl dak. 1977 Ford Ikunus 1600 L. 4 deurs 14.000 km. wit. 1976 Ford Taunus 2000 Sport 2 deurs 28.000 km. zilver/zwart vinyl dak. 1976 Ford Taunus 1600 L. 4 deurs 30.000 km. rood. 1976 Ford Taunus 1600 L. 2 deurs 40.000 km. oranje. 1976 Ford Escort 1300 L. 2 deurs 30.000 km. groen. 1976 Ford Escort 1300 B. 2 deurs 45.000 km. groen. 1977 Ford Fiesta 1100 L. 3 deurs 14.000 km. zilver. Ook vrijdagavond en zaterdagmorgen verkoop van automobielen. ZANDPAD 13 - MIDDELHARNIS Tel. 01870 - 2644 of 01877 -1588 Tel. 01870-4228 „EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 10 februari 1978. '.>?°J? 4. «- Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kimt u sturen aan: Redactie Eilanden-nieuws, postbus 8, Middelhamis, met in de linkerboven hoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen be antwoord en zullen binnen enkele we ken na de inzending compleet met ant woord in deze rubriek worden gepubli ceerd. MOLLEHUIDEN LOOIEN Wij vangen veel mollen op ons wei land en zouden die graag villen om van de huiden wanten of mutsen te maken. Hoe moet dat? Antwoord: Inderdaad begint de mol in vele weidestreken weer zó talrijk te worden, dat vangen en doden nodig is. Immers, de mol eet voornamelijk regen wormen (die de grondslag van de vruciitbaarheid van de grond leggen), vernielt de zode en maakt dat er teveel grond in gemaaid gras komt. Ook maakt de mol vlak grasland hobbelachtig. Wij nemen aan, dat u weet, hoe een mol ge vild wordt. De huid wordt met behulp van vier spijkertjes uitgespannen en op een plankje gespijkerd om te drogen. Uiteraard komen deze spijkers in de openingen die ontstaan zijn bij het af snijden van de vier pootjes. Er ontstaat na droging derhalve een rechthoekig stukje bont. Dit wordt als volgt gelooid. In 2 Itr. kokend water lost u op: 125 gram aluin, 125 gram keukenzout en twee eetlepels zwavelzuur. Na afkoe ling laat u een aantal huidjes daarin 24 uur weken. Daarna worden ze opnieuw gedroogd, ook w^eer door ze op te span nen (anders gaan ze rimpelen) maar te vens schrapt u eventueel nog op het vel achtergebleven vet of vuU weg met de botte kant van een mes. Na droging zijn de huidjes nu soepel geworden. U moet ze nu aan elkaar naaien tot het door u gewenste kledingstuk. Dit kan nooit ge heel naadloos geschieden, maar het kan wel zó, dat u die naden van de buiten kant niet ziet. Dat doet u door telkens zoompjes van ongeveer een halve cm om te buigen en die te benutten voor het aan elkaar naaien. Ten slotte moeten zowel wanten als m.utsen van een voe ring voorzien worden en daardoor wor den de genaaide zoompjes aan de bin nenkant van het kledingstuk onzicht baar. Inderdaad kunt u beter kleine kle dingstukken van de huidjes maken, omdat ze maar klein van stuk zijn. Voor een jasje of mantel zou u vele tientallen huidjes moeten hebben. Ten slotte wij zen we u er nog op, dat de beharing van de mol na half april i.v.m. de hogere bodemtemperatuur dun wordt. De huid is dan niet meer zo geschikt om tot bont te worden verwerkt. Ook kunt u moUe- huldjes in klomen of schoenen leggen tegen de koude. Het lichaamsvet van de mol was vanouds een goed middel tegen rheumatiek. Helaas was de stank erger dan de kwaal (zei men)Maar ver werking van de huidjes tot bont is heel goed mogelijk. Ook bij nertsbedrijven kunt u de huidjes inleveren als u ze zelf niet wilt verwerken. OLEANDER BEGEEFT HET Van onze kameroleander vallen de bladeren af. Alleen aan de top zitten nog groene knoppen. Hoe komt dat? Antwoord: Dit komt, als de plant ge zond is, door te droge lucht in uw ka mer. Weliswaar is de oleander afkom stig uit het zoele zuiden maar in onze huizen kan het tóch te droog worden. Dus luchtbevochtigers op de radiatoren van uw cv. aanbrengen en met water en vloeibladen gevuld houden. Nu met een doorzichtige plastic zakken rond de top van uw oleander aanbrengen en na opnieuw uitlopen een paar gaatjes er in knippen voor beluchting. Als u in mei de cv. afzet kunt u alles verwijderen en hebt u de plant tenminste van de dood gered. Tegen het a.s. najaar kan ze dan weer In haar oude doen zijn. Uitbeste den bij een bloemist met vochtige, war me kas kan natuurlijk óók. AANSLAG WC Hoe kun je aanslag voorkomen In een wc-pot? Antwoord: De aanslag ontstaat vaak doordat de schoonmaakbeurten te ver uit elkaar liggen, of omdat er geen goed schoonmaakmiddel is gebruikt. Wij ra den u aan zeker óm de dag, of zonodig dagelijks, de pot flink te borstelen met een daarvoor verkrijgbaar vloeibaar schuurmiddel. Bovendien kunt u één keer per week wat chloor in de wc-pot gieten en dat er een uurtje in laten staan. Dan wel doortrekken, dus schoon- spoelen, voordat er gebruik van wordt gemaakt, want als er zuur bij het chloor komt, stijgen er kwalijke dampen op. JONGE EGELS Onze hond komt wel eens aandragen met jonge egeltjes In zijn bek en die geven we melk. Geweekt brood of hon debrood willen ze niet. Wat eten ze en hoe gaat het met de paring van egels, want het zijn eigenlijk allemaal stekels. Antwoord: Egels voeden zich met In- sekten en zijn dus zeer nuttige diertjes. Zij behoren in het wild te leven en be wijzen de mensheid dan grote diensten door opruiming te houden onder de schadeUjke dieren. U mag ze beslist niet in gevangenschap houden en ook is het 1*1. B 'H 11. B We geven nu nog de oplossingen van de januariraadsels. Beste meisjes en jongens, nu ik dit zit te typen is het nog steeds geen winter. Het regent en het is erg donker weer. Het is voor jullie wel erg jammer dat het niet wat wil vriezen, want nu kunnen jullie ook geen schaat senrijden. En de winter is zo weer voor bij, want de tijd gaat snel. Het is maar een ogenblik meer en het Is weer lente. Er kan nog wel ijs komen, maar het wordt nu toch wel erg kort dag daar voor. Uit de ontvangen brieven merk ik dat er overal nog steeds zieken zijn. Ja, de griep heerst erg deze winter. Geluk kig is het nog niet van ernstige aard, en dat zou toch ook kunnen nietwaar. Ook daarvoor zou het wel goed zijn als we wat winterweer zouden krijgen, want dit soort weer zoals we de gehele win ter hebben gehad is erg ongezond. We zullen maar hopen dat de zieken spoe dig beter mogen worden, en dat we maar spoedig mooi weer krijgen. We gaan nu maar aan het werk, want er is weer veel te doen. FEBRUARIRAADSEL 2 O plossing 1: ZIERIKZEE Z V I s P H E B E M O o R M A N Z I E R I K Z E E K E R K H O F M O Z E S N E R E Oplossing 2 EBEN HAEZER E fraim H adassa B elsazar A. chan E unice E hud N aboth Z erubbabel E utychus R uth Oplossing 3: JUBELJAAR J U R B A N E Z R A L A S E A J ASP S A A L M O E S A B I N A D A B R E U K OFFER Oplossing 4: Horizontaal: Vertikaal: kerk kaas gras kaal age geld naald spm stal ga daan nagel og dames ma tol klem aal belg krab lukas mtint biet bank klas goes ko Horizontaal: 1. man van Naomi 6. plus 7. schip door Noach gebouwd 8. hier woonde de schoonvader van Jozef (Gen. 41) 11. dit woord komt veel voor in de psalmen 12. welriekende stof gebruikt bij begrafenissen (Joh. 19) 13. afgaand water (getij) 14. groente 16. vader 19. 1 januari PRIJSWINNAARS: De prijzen gaan deze keer naar de volgende deelnemers: Annette Harinck, Goes José Koppenaal, Ooltgensplaat Anne van Bossum, Melissant Vertikaal: 1. kostbare steen (o.a. diamant) 2. jezelf 3. Bijbelboek (O. T.) 4. kippenprodukt 5. iemand die hengelt 9. koning van Israël (10 stammenrijk) 10. hogepriester te SUo 15. listig, geslepen 17. wij 18. moeder niet zo verstandig om ze (bij) te voede ren, want dan laten ze een deel van hun taak schieten en laten ze teveel Insekten lopen. Voer ze daarom niet als ze zich zelf kunnen redden en geef ze hoogstens een klein beetje melk. Daar zijn ze gek op. Zieke of gewonde egels kunt u het beste ook met insekten of gemalen vlees (b.v. diëetgehakt) voeren. Het paren is inderdaad een moeUijke opgave, gezien de lange stekels, maar toch blijkt het te lukken. De egels doen het wel heel voorzichtig. Nu u zelf mid den in de aangedragen egels zit, kunt u het wel eens observeren. Overigens moet u de hond afleren levende dieren te apporteren, want dan raakt het even wicht verstoord. Op uw erf zitten er nu teveel en elders in de omgeving te wei nig. Ook komt er op de huid van de egels veel ongedierte voor, waar moei lijk bij te komen is. Die parasieten ver spreiden zich dan weer over uw grond. PAPIER RU-EXAMEN VERDWEEN Door een fout van de examinator zijn de formulieren van het rij-examen van mijn zoon weggeraakt, zodat hij zijn examen moest overdoen. Daar hij de theorie niet geleerd had, had hij maar 27 punten. Nu heeft hij nog geen rijbe wijs. Is daar iets aan te doen? Antwoord: Er is maar één antwoord mogelijk: uw zoon moet toch het rij examen overdoen. U schrijft zelf, dat hij eerst zakte voor het rijden en toen min of meer toevallig voldoende punten haalde voor de theorie, maar na het wegraken van de papieren bekent u dat hij de theorie eigenlijk niet geleerd had en bij het herexamen door de mand viel en slechts 27 punten haalde. Dat is te weinig en zelfs al zou hij rappelleren vanwege de zoekgeraakte eerste uitslag, dan nog zou men hem niet zómaar zijn rijvaardigheidsbewijs verstrekken, ge zien de laatste uitslag. Hij moet eerst zijn theorie leren en bij een nieuw rij examen bewijzen dat hij het rijden en het theoretisch gedeelte beheerst, an ders is het onverantwoord hem op het verkeer loste laten. Een andere kwestie is, dat hij bij zijn nieuwe aanvraag voor een rij-examen aan het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen (CBR), adres P. C. Boutenslaan 1 te Rijswijk Z.-H. kan verzoeken om gratis herexamen en/ of voorrang bij het afnemen van dit rij examen i.v.m. het zoekraken van de uit slag van het voorgaande examen, indien daarvoor nog geen vergoeding is gege ven. SCHAATSEN Schaatsen is mijn hobby. Tot welke instelling moet ik mij wenden om te weten hoe ik moet trainen? Zijn er boeken over het schaatsen? Antwoord: Gezien de weersomstan digheden in het zuidwesten gedurende de laatste kwarteeuw en het ontbreken van een overdekte kunstijsbaan in on ze omgeving bewonderen wij uw op timisme. U kunt zich, in afwachting van een wellicht ooit komende kli maatswijziging wenden tot de Kon. Ned. Schaatsenrijders Bond, J. W. Brou wersplein 13, Amsterdam (C), telef. 020 - 76 27 52. Aangezien het schaatsen voorlopig wel tot de vrome wensen be hoort kunt u zich ook gaan verdiepen in de omvangrijke literatuur. U kimt een lijstje opvragen bij de Biblotheek van de Ned. Sport Federatie, Laan van Meerdervoort l-a„ Den Haag. Na ont vangst van het llterauurlijstje kunt u aangeven wat u wenst te,lezen en dat wordt u dan In leen gegeven. U komt dan In elk geval goed beslagen ten ijs zodra dit natuurverschijnsel zich weer eens voordoet in onze contreien. STATENBIJBEL Wij hebben een Statenbijbel, 36 x 24 X 13 cm en in Dordrecht gedrukt door Pieter Keur, anno 1716, koperen slot en koperen hoeken. Hij is enkele jaren geleden opnieuw ingebonden in een kunstlederen band. Wat kan dit boek waard zijn? Antwoord. Inderdaad was Pieter Keur een beroemde drukker, zodat het zon der meer vast staat dat uw bijbel waar de heeft. Het formaat Is echter niet groot en (eerlijk gezegd) dat inbinden van een jaar geleden zal ook wel niet zonder reden geschied zijn. Een goede antiquair bindt een waardevol boek als het uwe zó is, dat ook de band niet meer van de oorspronkelijke te onder scheiden is. Pas dan is de volle, anti quarische waarde te bereiken. U ziet dus wel, dat wij geen waardering kun nen opmaken. Wij raden u aan, met uw boek eens langs te gaan bij Van den Tol, Voorstraat 94 In Dordrecht, telef. 078-39558 en wel omdat dit antiquari aat zeer gespecialiseerd is in de verkoop van oude statenbijbels. En misschien kunt u telefonisch een zodanige om- BRIEFWISSELING Jaap Joppe, Dirksland. Allereerst mijn hartelijke dank voor de leuke pas foto, daar was ik nu eens echt blij mee. Jaap. Zo kan oom Ko tenminste zien hoe zijn vrienden en vriendinnen er uit zien. Je zal het wel druk hebben, zeg. Op de zondagsschool en ook nog op een jongensklub. Het vertellen op de Zon dagsschool is wel leuk werk, hoor. Je moet me nog eens schrijven hoe dat in z'n werk gaat met zo'n kwis. EindeUjk ben ik nu ook in het bezit van de nieu we Dikke van Dale, dusstroop de mouwen maar op! Klazina Joppe, Dirksland. Zo, dus je hebt een fijne verjaardag gehad, Kla- zien! Van dat horloge wist ik dus al, maar je hebt nog veel meer gehad. Ik had die avond best eens mee willen eten bij jullie, want je moeder zal „ze wel bruin gebakken" hebben. En nu weer een paar dagen vakantie, het kan niet op, zeg. Dat zit er voor oom Ko niet in, en voor je vader ook niet, vermoed ik. Wij zullen wel werken, dan kunnen jullie de „crocusjes" bulten zetten, Janny Klop, Hendrik Ido Ambacht. Dus het gaat heel aardig met je, Janny. Hoe voel je je dan als het aardig gaat? Moet je me eens schrijven hoor. Doe nu je best maar op de studie, je hebt er nu de kans voor. Er zijn er helaas zoveel die er maar een klap tegen geven, maar later komt de spijt. Dan maar een kor ter briefje aan oom Ko, maar wel een briefje natuurlijk. Blok ze! Lioes Klop, Hendrik Ido Ambacht. Dat is nu juist het moeüijke, Loes. We zou den wel wat moeilijker raadsels kunnen geven, maar de kleineren moeten ze toch ook op kunnen lossen? Het zou daar dus op neerkomen, dat we twee raadsels zouden moeten plaatsen. Dat zou mogelijk zijn, maar de tijd van oom Ko laat dat niet altijd toe. We zullen m leder geval rekening houden met je verlangens. Er waren er echter meer, dus afwachten maar. Anje Mierop, Ouddorp. Geen dank voor dat versje, Anja, ik ben blij dat het naar je zin was, want daar is het toch om begonnen. Je hebt anders nog niet veel ontzag over je hondje. Je moet hem leren luisteren hoor. Het wü nog niet erg met de winter. Ik kan me best voorstellen dat je eens sneeuwballen wil gooien, maar voor mij hoeft het echt niet, hoor. Als je er iedere dag door moet, is het niet zo leuk, al is sneeuw dan ook mooi. Maar het kan nog steeds! Anne van Rossum, Melissant. De vo rige keer was het een heel lange en heel leuke brief, Anne. Maar dat kan niet al tijd, daar heb ik wel begrip voor. Dat is ook niet nodig. Je hebt gemiddeld toch wel mooie cijfers, alleen Frans is niet voldoende, maar je bent de enige niet die daar moeite mee heeft. Nog maar eens extra je best op doen, dan kan je het misschien nog wel ophalen. Probe ren maar. Marina van Rossum, Melissant. Dat zal wel een drukte geweest zijn, jaar vergadering van alle verenigingen. Maar je lag wel wat laat op bed, zeg. Maar dat geeft voor die ene keer niet. Je moet dat niet voor een gewoonte gaan houden, want dat is niet zo best voor je, Marina. Maar dat zal wel niet gebeuren. Het kan overal wel gezellig zijn, maar toch niet zo gezeUig als thuis, Marina! Het was weer leuk versierd, hoor! Peter van Bossum, Melissant. Dat was een brief in telegramstijl. Peter! Met oom Ko gaat het goed. Met je duiven niet merk ik uit je brief. Jammer hoor, maar niets aan te doen, hé! Tegen wind moet je hard trappen, maar voor de wind kan je „zeilen". Je moet er ook de gunstige kant van zien. Peter, want je hebt de wind niet altijd tegen. Je doet je best maar als je „tegenwind" hebt, ook op school, dan zal je merken dat de wind ook weleens meezit, ook op school! Willie Sinke, Waarde. ledere brief die oom Ko van Willie krijgt is al mooier dan de andere. Hoe krijg je het voor el kaar WUUe! Keurig werk lever je altijd af. Dus je krijgt nu ook al huiswerk mee? Dan wordt het voor jou ook al blokken. Als je maar goed je best blijft doen, dan red jij dat wel, WUlle. Talen is een mooi vak, wat je beslist goed moet leren, hoor. Daar heb je altijd veel plezier van. De groeten aan allen! ALLEMAAL: Dat was het dan voor deze week. Nog niet alle brieven zijn binnen, maar die zullen een dezer dagen ook wel komen afzakken. Op verzoek van enkele oude re raadselmakkers geven we volgende week een extra raadsel. Die een moeUijker raadsel wil maken die neemt de moeilijkste, en de rest neemt het eenvoudigste. We doen dat natuurlijk niet iedere week, maar zo nu en dan voor hen die willen denken. Allemaal de groeten van jullie OOM KO OOSTERLAND Ongeveer drie uur,maandagmiddag 6 februari j.l. werd Duivelands' brand weer gealarmeerd naar de boerderij; „Dljkzicht" aan de Rampaartsendijk, bewoond door dhr. L. D. van Klinken. Er bleek brand te zijn ontstaan in een bijgebouw van de hofstede, waarin een koestal en bergruimte. De brand sloeg over naar de zolderverdieping waar nogal veel brandbaar materiaal lag dat vlam vatte. Onder leiding van onder commandant H. Beije was men de brand spoedig meester, die echter nogal scha de had aangericht in het interieur. Vijf uur was men weer in de brandweerka zerne in het Groenendaal terug. schrijving van uw boek geven, dat u tevoren al weet welk bod u zo ongeveer verwachten kunt. U kunt dan thuis be slissen of u tot verkoop zult overgaan of niet. Eén duig stata vast: uw boek zal in de loop der tijden beslist niet in waarde dalen als u het goed bewaart. KOEIEMEST EN KUNSTMEST Op mijn tuin, groot 300 vierkante me ter, heb ik een ton koeiemest onderge- werkt. Welke kunstmest heb ik daarbij nu nog nodig? Antwoord: Als het goed verteerde, strorijke koeiemest was raden wij u aan, niets meer erbij te geven, omdat de hoeveelheid al vrij groot was. Was het daarentegen mengmest, dus strolo- ze uitwerpselen zonder meer, dan spoelt zeker een deel uit en kunt u wat meng mest geven. Voor aardappelen neemt u een dan een kallrijke soort en voor blad groenten (spinazie, rhabarber, snijbiet, sla, en z.) een stikstofrijke soort. Meng mest is n.l. een k\instm.estsoort waarin drie plantenvoedingsstoffen zitten: ka li, fosforzuur en kalk plus stikstof. Als uw grond uit goede kleigrond bestaat zouden wij echter pas voor de nateel- ten kunstmest gebruiken, bijv. als u kool plant op grond waar u eerst vroe ge aardappelen hebt gerooid. Dan is veel kali plus veel stikstof gewenst. Maar voor de eerste teelten (doperwten, peulen,, bonen, aardappelen, tuinbonen enz.) is echt niets meer nodig omdat een ton koeiemest op 300 vierkante me ter al een flinke gift is. Wat de mengmest (kunstmest betreft kan uw tuincentrum u de samenstelling tonen die op de plastic zalcken staat ver meld. U kunt dan kiezen wat wij u bo ven aanrieden. GEVAARLIJKE BROEKSPIJPEN Omdat het met een rok lastig fietsen is, draag ik er liever een lange broek bij. Maar vaak worden m'n broekspij pen gegrepen door een onderdeel van m'n trappers. Broekklemmen vergeet ik steeds. Omslaan van de pijpen staat zo gek. Wat kan ik er aan doen? Antwoord: Er is wel een eenvoudige en onzichtbare oplossing. Zet aan de binnenkant van elke br:>ekspljp een drukknoop en knijp die even dicht voor u opstapt. U kunt ze nergens laten lig gen en ze laten ook geen moeten na. 'Al A-1

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 6