EiiAnoEn - niEUWS Het roken door de jeugd: Overdenking vciA<techdjd€A HET MEISJE MET DE SCHELONMM Zo d'ouden zongen pijpen de jongen WASAUTOMJLÜT DEFECT? uit de Heilige Schrift 2e iïlad Vrijdag 10 februari 1978 No. 4665 HET KVENSTER ir •k X GERO t altijd voor iedereen KORFBAL Toor snelle reparatie I 01877-1236 I Schaakvereniging „De Zwarte Pion'' Praetliuus nieuws X op alle komplete cassettes 20% Icorting t t t X A. Vroegindeweij X t Westdijls 46 - Middelharnis Uw iiuis vericopen? TAIVIBOER KORFBAL NIEUWS D.B.G.C-1 - Ventura Sport-1 15-6 Uw iiuis vericopen? TAIVIBOER Deja voorziet woninginricliters van badlcamer- accessoires VERVOLGTEBMAAL blik op kerk en samenleving De E.P.V. Den Uyl en Van Agt Wind en storm Alsof er in ons land nog niet genoeg politieke partijen zijn is een groep link se CDA-ers op het idee gekomen een nieuwe christelijke partij op te richten, de Evangelisch Progressieve Volkspartij De oprichters betreuren het feit dat de coalitie van de PvdA met het CDA op het laatste moment niet doorging. An ders dan de „gedogers" uit het CDA, met name uit de hoek van de vroegere ARP, die het nieuwe kabinet van Van Agt en Wiegel op zijn daden willen beoordelen, hebben de nieuwe EPV-ers er genoeg van. Het CDA is hun niet progressief genoeg en zij denken hun progressivi teit uit te leven in een nieuwe partij. Een onnozel mens zou de vraag kun nen stellen of er dan ter linkerzijde niet genoeg keuze-mogelijkheden zijn, zoals bijvoorbeeld de Politieke Partij Radica lenMaar daarop zou hij ten ant woord krijgen dat deze partij immers niet christelijk lees: niet evangelisch is. Want voor deze nieuwe „hemel bestormers" vallen christendom en pro gressiviteit zo ongeveer samen. Ik zie dat nog niet. Ik dacht juist dat een christen dan uiteraard in de goede zin van het woord meer aan de con servatieve kant zit. Conserveren betekent altijd nog: be waren wat ons aan goeds is overgele verd! En ik zie helemaal niet dat een chris ten met een goed geweten progressief kan zijn door met de linkse politici mee te werken aan het opruimen van oude waarden en van ethische normen. Want onder progressief verstaat men toch óók in de politiek dat men bijvoorbeeld voorstander is van legalisatie van de abortus? En progressief is toch ook dat niet het Woord van God de norm is voor ons politieke denken en handelen, maar de autonome mens? Zo zou er nog wel meer te noemen zijn. We laten de EPV voorlopig maar voor wat ze is, omdat ze, denk ik, toch niet veel levensvatbaarheid zal hebben. De Vandaag-schrijver in TROUW (7 febr.) constateerde wat spijtig dat er op de op richtingsvergadering in Utrecht maar weinig personen aanwezig waren en dat het enthousiasme voor deze nieuwe par tij derhalve niet groot is. De tijd is er niet rijp voor, al werden de goede be doelingen onderschreven. Nee, als de voortekenen niet bedriegen, dan zullen de EPV-ers wel de geschiedenis ingaan als de onbegrepenen, die het zo goed meenden met de sociale gerechtigheid, maar die als de profeten van het Oude Testament geen begrip vonden bij de schareHet zij zo. Wij zijn niet eens zo gelukkig met de coalitie van het CDA met de WD, maar het lijkt me op dit moment het meest aanvaardbare. Vele Nederlanders den ken er blijkbaar ook zo over, want uit de jongste Vara-Nipo-enquête blijkt winst voor het CDA. Zouden er nu nieu we verkiezingen worden gehouden, dan zou het CDA er minstens twee zetels bij krijgen. Voor premier Van Agt, die op alle mogelijke manieren door de opposi tie wordt verguisd, lijkt me dit een ple zierige gedachte. Zijn optreden als mi nister-president is kennelijk niet vreemd aan deze stijgende waardering. Inderdaad doet Van Agt het als pre mier mijns inziens stukken beter dan zijn voorganger. Tijdens zijn eerste openbare spreek beurt nam hij de WD in bescherming, en somde hij een aantal sociale wetten op die mede door de VVD tot stand zijn gebracht. Dit om de kritiek te ontzenu wen als zou de WD zich niets aantrek ken van het lot van de arbeider! Dat was niet de stijl van Den Uyl, die elk openbaar optreden aangreep om zijn coalitie-partners aan de schand paal te zetten. Voor Den Uyl ging het partijbelang boven het landsbelang, en dat heeft hem tenslotte de das omge daan. Hij schreeuwt daar nu moord en brand over en velen met hem. Maar wie wind zaait zal immers storm oogsten? WAARNEMER. t t OPNIEUW GROTE OVERWINNING GOOD-LUCK JEUGD De juniorenselektie van Good-Luck heeft via een 0-20 overwinning op ODO hun koppositie kunnen verstevigen. Al in de eerste minuut liet Bram Grootenboer zien geen genoegen te ne men met een kleine winst en schoot van afstand 0-1 in. Gelijk hierna schoot hij 0-2 in. Aan voerster Sandra Vermeulen volgde dit voorbeeld en eveneens met twee tref fers bracht zij de stand op 0-4. Door Ditty Grootenboer werd het 0-5, waar na Bram Grootenboer 0-6 aantekende. Leo Klein, ingevallen voor Joop Verol- me maakte 0-7, waarna Margie Auper- lee beheerst 0-8 scoorde. In de laatste minuut van de eerste helft benutte Bram Grootenboer een doorloper, wat 0-9 betekende. Na de rust eenzelfde spelbeeld en via Bram Grootenboer werd het 0-10, waar na Antonio Meeuwsen een strafworp zuiver inschoot en er 0-11 van maakte, Leo Klein zorgde voor 0-12, waarna Bram Grootenboer voor 0-13 en 0-14 zorgde. Hennie Dubbeld moest met een bles sure aan het gezicht het veld verlaten waarvoor Petra Vermeulen werd inge zet. Sandra Vermeulen schoot 0-15 en 0-16 in, waarna Petra Vermeulen 0-17 scoorde. Door doelpunten van Adrie Klein, Margie Aupperlee en Leo Klein werd het tenslotte 0-20. PROGRAMMA Olympiahal ll-2-'78: Sen. Good-Luck Good-Luck 2 Good-Luck 4 Asp.: G.-Luck 1 Good-Luck Good-Luck 3 Snel 20.00 uur Merwede 3 19.00 uur D.B.G.C. 3 18.00 uur Zwijndrecht 12.10 u. D.B.G.C. 1 11.20 uur VIOS 10.35 uur Pup.: G.-Luck 1 Or. Zwart 1 10.00 u. Uitslagen d.d. 6 februari 1978 Afdeling 1: J. Boeter G. de Jager O1 J. C. Hollander M. Verolme 0—1 A. T. Robijn M. Markwat 0—1 M. v. d. Waal C. Littel 1-0 Afdeling 2: J. Smallegange A. v. Maurik O1 C. Groenendijk P. Lesuis O1 A. Roon J. Non V2V2 J. Albrechts W. Tieleman afgebr. Afdeling 3: A. Grootenboer K. Grootenboer O1 D. A. Spahr v. d. Hoek - J. Kruik 0—1 C. V. d. Groef N. v. Bracht 1-0 H. Visser J. Noordijk O1 SOMMELSDIJK: Dinsdag 14 februari van half twee tot ongeveer half vier kunt u onder leiding van Joep Luyckx potjes, naambordjes, beeldjes en wat u zelf leuk vindt, ma ken van klei in „ut Praethuus", St. Jo- risdoelstraat 32, Sommelsdijk. Er wordt een kleine vergoeding ge vraagd voor de klei en het bakken daarvan. De gedroogde en gebakken werkstuk ken kunt u bij een volgende aktiviteit van „ut Praethuus" ophalen. In een recent onderzoek werd beke ken wel factoren van invloed waren op het roken van kinderen. Dit onderzoek werd verricht bij 491 kinderen tussen de 10 en I2V2 jaar. Zij werden ingedeeld in vier groepen: „zware rokers" die een of meer sigaret ten per dag rookten; „lichte rokers" die een of meer sigaretten per week rook ten; „incidentele rokers" die wel hadden gerookt maar momenteel minder dan een sigaret per week rookten en de „niet-rokers", die nooit gerookt hadden. Dit onderzoek leverde een aantal bij zonder interessante gegevens op. De rookgewoonten van kinderen bleken sterk te worden beïnvloed door het ro ken van de ouders, zoals ook uit andere onderzoekingen bekend was. Interessant is dat de zoons voornamelijk worden be ïnvloed door het voorbeeld van de va der, terwijl de dochters het voorbeeld van de moeder lijken te volgen. Jongens kijken in dit opzicht weinig naar de moeder en meisjes worden weinig of niet beïnvloed door het voorbeeld dat hun vader geeft. Dezelfde invloed van het geslacht vonden de onderzoekers te rug, wanneer ze keken naar het roken van broers en zusters. Ook hier bleek dat de jongens meer door hun broers en de meisjes meer door hun zusters wor den beïnvloed. Ook de vrienden zijn van betekenis als zodanig: de rokende kin deren zeiden veel vaker dat hun meeste schoolvriendjes rookten dan de niet-ro- kende kinderen. Interessant is ook het verhaal van de eerste sigaret. Op deze Engelse school bleek dat 16% van de jongens hun eer ste sigaret al probeerden toen ze 6 jaar of jonger waren. De eerste sigaret werd meestal thuis gerookt, vooral door meisjes en hij werd meestal aangereikt door familieleden of vrienden. 22''/o van de kinderen rookten hun eerste sigaret met hun ouders! De kinderen vonden roken op deze leeftijd nog niet plezierig en hun opvat tingen over het roken zijn merkwaardig verstandig. OlVo van de kinderen weet dat het roken slecht is voor de gezond heid en bijna evenveel weet ook dat ro ken kanker veroorzaakt. Zij vinden het zelf ook niet gewenst dat kinderen ro ken en menen zelfs dat de ouders het roken door kinderen moeten tegengaan. De kinderen beginnen met roken naar hun eigen mening om te laten zien dat ze durven en om „groot" te lijken. De resultaten op school waren bij de rokende kinderen minder goed dan bij de niet rokers. Dat was niet alleen zo naar het oordeel van de hoofdonderwij zers maar ook naar het oordeel van de kinderen zelf. Uit het onderzoek blijkt niet of het roken de oorzaak is van de slechte cijfers of dat de slechte resulta ten op school aanleiding vormen om te gaan roken. Het is trouwens ook nog mogelijk dat een andere factor uit het milieu of uit de aanleg van de kinderen bepalend is voor dit samengaan van roken en slechte cijfers. Dit onderzoek laat zien dat het begin van de rookgewoonte voornamelijk het resultaat is van sociale factoren. Hoewel kinderen zich bewust zijn van het ge vaar voor hun gezondheid, experimen teren ze met sigaretten en worden tot regelmatige rokers. De invloed van de ouders bij dit alles is zeer groot. In veel gevallen zijn zij het, evenals in de dagen van Jan Steen, die hen de eerste pijp (lees: sigaret) tussen de lip pen schuiven. Zij zijn er zich niet van bewust dat zij daarmee voor hun kind een ontwikkeling inleiden, die er een roker van 20 of meer sigaretten per dag DE GELUKKIGE MENS Dat ze de vrucht hunner werken zullen eten. (Jesaja 3 10b) Het volk des Heeren is Gods oogappel, ze zijn door genade een erfgenaam des eeuwigen levens. De Heere is de Wach ter Israels, die nooit slaapt noch slui mert. God is een toevlucht en sterkte voor alle reizigers naar Zion. De Kerk des Heeren is Gods uitver koren volk, ze zijn vreemdelingen op aarde. Het wordt ervaren dat ze door vele verdrukkingen moeten ingaan in het koninkrijk der hemelen. De wereld is het land van hun vreemdelingen- schappen, het is hier de plaats der ruste niet. Ieder die de Heere vreest is een pel grim naar het nieuwe Jeruzalem, de stad des groten Konings. De Heere gedenkt aan Zijn geestelijke pelgrims, daarom leidt Hij hen door het moeitevolle leven naar het Kanaan der rust. Gods volk moet door lijden geheiligd worden. De Heere heeft met al de ver drukking en moeite welke Hij in Zijn voorzienigheid en goedheid Zijn volk toezendt, Zijn heilig doel. God heeft Zijn volk zeer lief, daarom geeft Hij hen soms een kruis, opdat ze dicht bij Hem zullen blijven en meer leren sterven aan de wereld en de zon de. Wanneer de ziel het nodig heeft, geeft de Heere troost en bemoediging. De rechtvaardigen ontvangen soms heerlijke beloften. Vooral in tijden van benauwdheid en donkerheid, als Gods oordelen op aarde zijn, spreekt de Hee re tot Zijn kinderen. Ze beleven het dat de Heere hun toevlucht en sterkte is, zodat ze gerust en stil zijn temidden van de twijfelmoedigheden der volkeren. Ze beleven tot hun blijdschap, welk een rust een veiligheid er genoten wordt in Gods nabijheid. De Heere weet wat Zijn kinderen nodig hebben in zielsbe- nauwdheid en doodsgevaar. Dan klinkt het godswoord in hun ziel: zegt de rechtvaardige dat het hem wel zal gaan. Jesaja mocht in de naam des Heeren het zuchtend Zion troosten met deze belofte van heil en zaligheid. God zal Zijn volk niet begeven, Hij zal Zijn erve nooit verlaten. De Almach tige zal hen leiden door Zijn raad en hen daarna opnemen in Zijn heerlijk heid. Want hoe donker het levenspad van Gods Kerk ook wezen mag, de Heere ziet altijd in gunst neder op die Hem vrezen. God is voor Zijn gunstvolk geen land van uiterste donkerheid, maar een fon tein van zaligheid. Hij geeft aan Zijn volk psalmen in de nacht. In de nacht van zielenood en levenssmart geeft God aan Zijn kinderen het licht van Zijn vriendelijk aangezicht. Hij geeft de moede kracht en Hij ver menigvuldigt de krachten, die van zich zelf geen krachten heeft. God geeft aan de rechtvaardige moed en kracht, als al le hoop op verlossing van mensenzij de afgesneden is. De Heere weet de rechtvaardige uit de verzoeking te verlossen. God be waarde Lot in Sodom. De Heere zegt tot Zijn volk, de rechtvaardigen: Ik zal met u zijn, gij zult de vrucht van uw handen eten. Maar dragen Gods kinderen in hun leven dan vruchten? Ja, ongetwijfeld, ze dragen vruchten in Jezus Christus. Hij zegt het zelf: Die in Mij blijft en Ik in hem, die draagt veel vrucht. De Hee re ziet al Zijn volk aan in de Zoon van Zijn eeuwige liefde. Gods volk draagt door het geloof vruchten, geestelijke vruchten waarin en waardoor de Heere verheerlijkt wordt Het is de begeerte van alle wederge boren zondaren om in heiligmaking voor God te leven. In het leven van Gods volk worden vruchten gezien, want de boom wordt aan de vrucht ge kend. „Want God is niet onrechtvaardig, dat Hij uw werk vergeten zou en de ar beid der liefde, die gij üi Zijn naam be wezen hebt". Gods kinderen dragen vruchten des geloofs. Weet u welke deze vruchten zijn? De vrucht des Geestes is liefde, lankmoedigheid, goedertierenheid en goedheid. De rechtvaardigen wandelen in ootmoed en nederigheid voor het aan gezicht des Heeren. De rechtvaardige gaat het altijd wèl, al schijnt het tegendeel vaak waar. Wanneer de Heere met bijzondere oor delen komt, neemt Hij velen van Zijn kinderen weg voor de dag des kwaads. Ze mogen dan genieten de vruchten van hun werk, de Heere schenkt hun de eeuwige zaligheid. De rechtvaardige gaat het wel, hier in de tijd en straks in de eeuwigheid. Het volk des Heeren zal eens huppelen van zielevreugd als ze hun wens verkrijgen. Wanneer ze de raad Gods hebben uitge diend, zullen ze opgenomen worden in heerlijkheid. Het zal u wel gaan. Is deze goddelijke belofte ook voor ons? Eeuwig wel, eeuwig gelukkig, eeuwig met God om de Heere te verheerlijken tot in aUe eeuwigheid. Middelburg. Ds. G. A. Zijderveld. Een belangrijke wedstrijd voor de korfbal ploeg uit Oude Tonge want de ze wedstrijd moest gewonnen worden om aan degradatie gevaar te kunnen ontsnappen. Ventura Sport een ploeg die zich vooral de laatste tijd manifesteerd als een vrij hard spelend team haalde zich in het begin al gelijk de moeilijk heden op de hals van de leidende scheidsrechter, door een D.B.G.C. aan val al gelijk ruw af te stoppen. Dit le verde voor D.B.G.C. al gelijk een straf worp op en deze werd verzilverd door Longin Löffler die hiermee de Oude- Tongse ploeg al gelijk op een voorsprong zette van 1-0. Even later ging Ventura Sport opnieuw in de fout en kon voor gaand genoemde speler opnieuw een strafworp nemen die hij ook beheerst inschoot en zo was het 2-0. Een D.B.G.C. dat nu doorging stuitte weer op een hard optredende Vent. Sp. verdediging en dit leverde voor D.B.G.C. de derde strafworp op in deze wedstrijd en het was Piet Kreeft die deze kans benutte en de stand op 3-0 bracht. Maar ook Vent. Sp. leek nu op dreef, want al snel kwamen zij terug van 3-0 naar 3-2. Een Uchtelijk aangeslagen D.B.G.C. ging nu weer proberen om de kleine voor sprong weer uit te breiden maar te vergeefs want verschillende schoten raakten wel de korf maar boekten geen van kan maken. Dat is een gewoonte die het leven gemiddeld zes jaar zal be korten. NIET-ROOK-OVEREEIifKOMST Door de Stichting Anti Rookplan voor de Jeugd is een niet-rook-overeenkomst opgesteld welke overeenkomst door ouders met hun kinderen kan worden aangegaan. De niet-rook-overeenkomst wordt door de beide „partijen" onder tekend. De ondertekende ouder ver klaart dat hij zijn kind graag gezond ziet opgroeien en noemt een geldbedrag dat hij/zij aan het kind zal geven wan neer het gedurende een jaar na de aan gegane overeenkomst niet zal roken. Veivolgens worden bedragen genoemd tot het 21e jaar van het kind die voor elk rook-vrij jaar gegeven worden. „Na z'n 21e krijgt de zoon of dochter geen geld meer voor niet roken, maar ouders nemen aan dat hun kind op die leeftijd te verstandig is om nog aan het roken te beginnen". Zo'n niet-rook-overeenkomst kan ge vraagd worden bij de Stichting Anti- Rook-Plan voor de Jeugd, tel. 030 - 76 33 76. resultaat. De Oude-Tongenaren bleven komen en weer greep de Vent. Sp. verdediging te hard in, D.B.G.C. kreeg weer een strafworp en Longin Löffler was het die de blauwwitten weer ver der deed uitlopen naar 4-2. Even later wist ook Vent. Sp. na veel geharrewar een strafworp te bemachtigen maar toch zag men kans om deze fortuinlijke kans te missen. En zo bleef de stand dus on veranderd tot aan de rust. Na rust was het Tonny Kreeft die haar tegenstan der kwijt wist te raken en hierdoor vrij in kon schieten en scoorde 5-2. D.B. G.C. groeide in een steeds grotere vorm en kon men steeds meer met de bal doen terwijl Vent. Sp. alles op alles moet zetten om het tempo vol te hou den. Even later wist dan ook Dick Both de korf te vinden en bracht hij D.B.G.C. op 6-2. Een ietwat paniekerig Vent. Sp. kon dan ook nog iets terug doen en maakte 6-3 met een afstandsschot. Maar de Oude Tongse ploeg ging rustig door en zo kon Longin Löffler er even later van afstand 7-3 van maken. Vent. Sp. zakte wat het tempo betrof vrijwel ge heel in elkaar en dit had als gevolg dat resp. Piet Kreeft en Lia Löffler de stand konden uitbreiden van 7-3 naar 9-3, en bijna onoverbrugbare stand voor Ven tura Sp. Ventura deed ook weer iets terug en wist 9-4 te scoren. Toch moest een behoorlijk aangesla gen Vent. Sp. verdediging al weer een D.B.G.C. aanval met geweld afstoppen en zo kon weer Longin Löffler een straf worp nemen en hij maakte hierdoor 10- 4. Piet Kreeft deed er nog een schepje bovenop door enkele minuten later van afstand 11-4 te scoren. Vent. Sp. kon nog enkele keren iets terug doen door tegen te scoren en zo hun aantal op zes doelpunten te brengen. Maar de Oude Tongenaren brachten door doelpunten van Longin Löffler, Lia Löffler en Ti neke Braber de eindstand op 15-6. D.B. G.C. had dus in een harde wedstrijd de nodige punten in eigen huis kunnen houden. Uitslagen 4 febr. 1978: D.B.G.C.-jl - Or. Wit j2 4—3 D.B.G.C.-3 - Dreischor-2 4—3 Dreischor-A2 - D.B.G.C.-Al 4—2 Programma 11 febr. 1978: Vlos (N)-2 - D.B.G.C.-2 16.00 uur Good-Luck-4 - D.B.G.C.-3 18.00 uur (Middelharnis) Good-Luck-A2 - D.B.G.C.-Al 11.20 uxir (Middelharnis) SINT ANNALAND Ouderavond Christelijke school De jaarlijkse ouderavond van de School met de Bijbel in Sint-Annaland zal D.V. gehouden worden op woensdag 15 februari a.s. des avonds om half acht in de gemeenschapsruimte van het scholencomplex. Uienveiling dinsdag 7 februari 1978. Uien, maat veertig opwaarts rond, klas se twee N.L. 7,40 ophoudprijs per 100 küogram. Aanvoer 48 ton. SINT ANNALAND Beroep uitgebracht. Door de Gerefor meerde Gemeente van Sint-Annaland werd een beroep uitgebracht op Ds. A. Moerkerken, die sinds 11 september 1974 predikant is van de Gereformeerde Ge meente van Nieuw-Beijerland. Platenboekje voor Kerkvoogdij In de loop van de maand februari gaat het platenboekje „Kent u ze nogdie van Sint-Annaland verschijnen, samen gesteld door de gepensioneerd onderwij zer C. van Winkelen. Een gedeelte van de opbrengst komt ten goede aan de kerkvoogdij van de Hervormde Ge meente, die dit te ontvangen bedrag naar eigen believen mag gebruiken. Van de Zeeuwse boekhandel, op wiens verzoek dit platenboekje werd samen gesteld, een mooie geste. In verband met de komst van de nieuwe predikant staat deze kerkvoogdij voor grote uitgaven, zodat elk bedrag welkom is. Het artikelpakket van de verkoopdi visie „Linofour" van het Rotterdamse groothandelsbedrijf Dehnert Jansen B.V. is uitgebreid met enkele badkamer- verfraaiende attributen, waaronder de smaakvol gedessineerde „Sealskin" dou chegordijnen in vele modieuze tinten, afgestemd op de kleuren van het mo derne sanitair. Deze, uit polyester met viskose vervaardigde, afgepaste bad gordijnen zijn leverbaar op een breedte van 120, 180 of 240 cm. Zij zijn attrak- tief verpakt en ten gerieve van de kon- sument is op de verpakking tevens een foto afgedrukt, zodat men tevoren een goede indruk krijgt van het totaal beeld. De prijzen variëren van 4,75 (120 X 200 cm) tot 31,50 per stuk voor de maat 180 x 200 cm. Ter kompletering van dit, voor bad en doucheruimte bedoelde, assortiment zijn ook bijpassende douchegordijnen aan de kollektie toegevoegd in moder ne kleuren en in meerdere mtvoeringen. („Spirella-dekor"). Bovendien brengt Deja praktische anti-sUp matten voor in het bad of douche, voorzien van een aantal zuignapjes tegen het wegglij den. Door het gebruik van dit soort matten neemt de veiUgheid bij het ba den toe. Dit is zeker belangrijk als men bedenkt dat veel huishoudongevallen juist in de badkamer plaats vinden. Wat dat betreft zijn de woninginrichtersza ken daar nu op voorbereid! door T. Blateboer N.V. Uïtgevera „De Banier" - Utrecht 40 Jannetje interrumpeert: „Het perso neel verwacht dat het bestuur één keer per jaar zijn plicht zal doen". Maar Van de Wal kijkt doodernstig en Suring waagt het niet in bijzijn van de baas ook maar enig teken van instem ming te geven. „Het wordt dus een soort schoolvisi- tatie gaat Streeflang door zorg dus dat de lokalen in orde zijn, dat de kas ten er verzorgd uitzien, dat je de Bij- bellessen goed hebt voorbereid, -c^ant valt er iets op aan te merken, dan ben ik de eerste die op het matje wordt ge roepen". „Dat is onbülijk", vindt Jannetje eer lijk. „Men is niet voor niets hoofd van de school oordeelt Streeflang. Het is mijn plicht u op uw plichten te wijzen en na te gaan of u uw plichten nauw keurig vervult". Jannetje heeft al weer een opmerking klaar, maar ze houdt die wijselijk bin nen. Wat schiet ze er ook mee op? Maar Streeflang licht niet de hand met de vervulling van zijn plichten, want'om vier uur, als Jannetje nog even nablijft, hoort ze de baas bulderen in het lokaal van Suring. Dadelijk daarop komt hij door de tussendeur in Jannet jes lokaal. Hij schrijdt zoals een echt hoofd betaamt, naar de kast en begint de stapels schriften en boekjes te kon- troleren. Jannetje doet alsof ze hem niet opge merkt heeft en gaat ijverig door met het korrigeren van blaadjes. Meester Streeflang heeft nu zeker een ongerechtigheid gevonden, want hij komt met een stapel schriften naar vo ren en zet daarbij een gezicht waaruit duidelijk op te maken is, dat juffrouw Bolle haar werk behoorlijk verslonst heeft. Onderweg naar voren blijft hij plotseling verbluft staan. Zijn geoefend oog heeft een tweede vergrijp ontdekt: Tegen de plint zijn zwarte vegen te zien. Blijkbaar heeft daar een jongetje geze ten, dat met zijn rubberzolen tegen de plint heeft geschopt. Juffrouw Öblle moet tekst en uitleg geven, maar ze be weert dat die zwarte vegen er altijd zijn geweest en er nooit een jongetje met rubberzolen heeft gezeten. Daar is de baas het echter helemaal niet mee eens. De plint is altijd schoon geweest en die vuiligheid valt hem nu ineens op. Jan netje haalt haar schouders op en kijkt naar de stapel schriften, die Streeflang op zijn arm draagt. „Ja, juffrouw Bolle, dit ik ook niet in orde. Deze schriften zijn niet gekorri- geerd". „U bedoelt het laatste lesje, 'k Was van plan het dadelijk te doen". „Maar dat had u al moeten doen, want gisteren is het lesje gemaakt. U hebt er de datum bij gezet". „Gister had ik geen tijd", zegt Jan netje. Ze maakt zich kribbig. „Voor schoolwerk moet er steeds tijd zijn, juffrouw. Daar word je tenslotte voor betaald". „Maar wie zegt u, dat ik die schriften niet nagezien zou hebben?" „Had gister moeten gebeuren", besluit Streeflang, en hij plaatst de stapel met een bons op haar bureau. „U hebt daar op 't bord staan: voor maandag te leren Psalm 84 6. Mag ik het leerplan eens even zien?" Jannetje graait het bewuste schrift uit de la van haar bureautje. „Ik zie hier staan: zesde week Psalm 69 5. Dat klopt dus niet met wat u op het bord hebt gezet. Er staat helemaal geen Psalm 84 6 in". „Klopt". „Nee, dat klopt niet". „Ik bedoel, dat het uitkomt wat u kónstateert". „U hebt dus Psalm 84 6 opgegeven en niet Psalm 69 5?" „Klopt". „Ja, hou nu asjeblieft op met dat klopt. Ik vraag u uitleg voor deze han delwijze. Is het een vergissing?" „Nee, opzet. Psalm 69 5 is door een kind niet te leren. Het begrijpt er niets van. Daarom heb ik een meer bekende psalm genomen". „Maar juffrouw Bolle, wie is er nu eigenlijk baas in de klas?" „Ik". „U?" „Ja zeker. Niet dat schrift, maar ik ben baas in de klas en dus verantwoor delijk voor alles wat ik hier doe. Ik laat de kinderen geen psalm leren waarvan ze geen regel begrijpen". „Maar die kunt u toch uitleggen". „Leg u mij dit dan eens uit". En Jan netje houdt de vinger bij de bewuste regie: De rechters zelfs doen niet dan klappen, lakenMaar Streeflang kijkt er niet eens naar. „Waarom is er een leerplan gemaakt? Om maar willekeurig in de stof te gras duinen? U houdt zich dan zeker ook niet aan de volgorde van de Bijbelles sen, aan het leesboek, aan rekenen en taal, aan „Ik houd mij aan de pedagogische grondregels, die ik net zo goed als u op de kweekschool heb geleerd". „Maar u hebt nog voor geen cent er varing". „En u nog voor geen halve cent". Streeflang wordt wit van woede. Hij kan zo gauw geen woord vinden. Jannetje gaat echter onverstoorbaar door: „Dat hele leerplan is geen klap voor de neus waard. De psalmversjes hebt u maar klakkeloos gekozen. In de hogere klassen worden vaak dezelfde versjes nog eens geleerd, wat helemaal niet nodig is. En wat de leervakken be treft, hebt u gewoon de Indeling van hét boek gevolgd. Zo kan een kind ook wel een leerplan maken. Wat heb ik nu aan dit schrift!" „Juffrouw BoUe zegt Streeflang plechtig ik heb u al eens vaker ge dreigd met het bestuur; ik moet u nog eens zeggen, dat het voor u een onaan gename kwestie wordt als het bestuur ervan hoort". „Goed mijnheer Streefland, brief al les maar aan het bestuur over. Dan zal het gevolg daarvan misschien zijn, dat we eindelijk eens een goed leerplan in onze school krijgen en dat we samen naar één doel streven. Dat er dan ein delijk eens een stuk samenwerking komt en we niet ieder op z'n eigen ma nier schooltje spelen. Misschien komt het dan ook nog zo ver dat niet wij al len met een overbevolkte klas van meer dan veertig leerlingen zitten en u met nauwelijks tien". Ze wil nog meer zeggen, maar Streef lang heeft zijn hielen al gelicht. In het lokaal van Suring hoort ze hem weer bulderen. Hij moet toch iemand hebben op wie hij zijn overwicht kan botvieren. En als hij achter In de week bij de voorzitter moet zijn, brengt hij het geval BoUe ter sprake. Dat is koren op de molen van Agterop, want die heeft het allang staan op de nieuwe juffrouw, die maar doet alsof er geen bestuur en geen hoofd üi de wereld zijn. Agterop is het roerend met Streeflang eens dat er eens een voorbeeld moet ge steld worden. Als ze hier geen stokje voor steken, zal heel de school rebels worden. Die juffrouw Bolle oefent een heel verkeerde invloed uit. Agterop heeft dat duidelijk gemerkt in het geval met zijn dochter. Die heeft hij de deur gewezen. In een boze bui, maar toch in de verwachting dat ze wel met hangen de pootjes zou terug komen. Want wel ke vader jaagt zijn dochter de deur iiit, als hij weet dat ze niet terug komt? Zoiets doet men toch niet. Het hele dorp heeft ervan gegonsd. Agterops re putatie is te grabbel gegooid. Zijn Dika heeft het bestaan tegen haar vader te rebelleren. Zij heeft hem in het openbaar voor schut gezet. En dat alles door die juffrouw Bolle, die de jon gelui aanspoort tot verzet, die een mo derne geest kweekt in het goede Wieler- brug. Want waar ging Dika heen, toen de deur achter haar dichtviel? (Wordt varvolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 5