„wij iramiddelen beter" I I I I I I VERRASSING BIJ HEROPENING: WiltUUwpand verkopen? I Verspuy en Zonen Drimmo Groep 50e jaargang Vrijdag 10 februari 1978 4665 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KERKELIJKE HEREN EN ZUID-AFRIKA EO-radïo woensdag in IVliddelharnis Oliebollen - aktie voor kerkbouw VOOR MOOIERE bloemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad Mddelharnis Burg. B. Kolbach haait d^ voorpagina's Leenwenstraat IS Rotterdam-C Telefoon: 010-330288. FLAKfiEE: 01875-513. ZEELAND: 01103 - 2610 b.g.g. 01192-1624/1954. Verbetering bericht Anjerfondssubsidie X BEZOEKT ONZE Automobielen-verkoophal OOK OP VEIJDAGAVOND GARAGE KNöPS MIDDELHARNIS LANGEWEG 113 4 .^«jL-,«^»f j:.w aao telefoon 01870 - 2043 s POSTBOX 8 H^ MIDDEUIAKNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Soimnelsdjjk Tel, (01870) 26 29 Na 3 uur (01870) 33 92 Giro 167930 BankEabo Middelhamls no. 3420.01.108 ABONNEMENTSPRIJS 8,00 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. 1 ORGELS - PIANO'S 1 GITAREN en 1 I MUZIEKINSTRUMENTEN I BLADMUZIEK (zie advertentie achtepagina) M Het is al weer geruime tijd geleden dat wij in deze kolomunen aandacht hebben besteed aan Zuid-Afrika. Het ingaan van een nieuw parlementair jaar het parlement is sedert vorige week vrijdag in Kaapstad weer bijeen is aanleiding om dat uiterste zuiden van Afrika weer eens onder de loupe te nemen. Er is bijna geen land ter wereld te noemen waarover zoveel misvatting be staat als over die republiek. Velen en dan in het bijzonder in ons land hebben het idee, dat in Zuid-Afrika de meest afgrijselijke toestanden bestaan. Onder invloed van een eenzijdige berichtge ving, die in toenemende mate de spreek buis is geworden van door Marx en niet te vergeten Engels geïnfiltreerde „opiniemakers" is dat beeld ontstaaii. Wij in Nederland hebben en dat is wijd onder onze bevolking verspreid, het idee, alsof elke blanke Zmdafrikaan de gehele dag niets anders doet, dan met de knuppel achter elke zwarte aan te jagen. Alsof elke blanke als een hyena erop uit is het laatste druppeltje werk kracht uit de zwarte uit te persen. Na gebruik wordt hij dan al? oud vuil weg gegooid. Wie tracht dit beeld wat meer naar de werkelijkheid toe te kleuren, kan rekenen op verzet. Ogenblikkelijk wordt hij als „rassist" bestempeld, ter wijl een discussie daarmede onmogelijk wordt gemaakt. Immers, en dat gevoel hebben de opiniemakers bij ons weten op te wekken, een rassist is iemand, die eigenlijk nog te slecht is om dood te maken. Die negeer je slechts. De dood van de verzetsleiders Steven Biko en de vlucht van Donald Woods, de hoofdredacteur van de zwarte krant „The Wordld" hebben omdat ze dat ge tekende plaatje van Zuid-Afrika onder steunen daarom ook in ons land alle aandacht gekregen. Maar ook de harde uitlatingen van de minister van Jus titie Jimmy Kruger. Want ook zijn on genuanceerde opmerkingen bevestigden het beeld, dat wij van Zuid-Afrika moeten geloven. De opiniemakers verkeren daarbij in het voordeel, dat wij ons geen voorstel ling kunnen piaken, wat het betekent in een land te moeten leven waar zich dergelijke grote ethische minderheden bevinden als het geval in Zuid-Afrika is. Het nieuws dat vanuit Zmd-Afrika tot ons komt, en dat is met anderen verre vreemde landen precies hetzelfde ge val, projecteerden wij onmiddellijk in eigen omgeving. Velen hebben het idee, dat bijvoorbeeld Pretoria net zo dicht bij Durban ligt als dat het geval is met bijvoorbeeld, Rotterdam en Middelburg. Toch is niets minder waar. De afstand van Pretoria naar Durban is net zo groot als de afstand tussen Amsterdam en Zurich. Maar ook welke eisen gesteld moeten worden aan het handhaven van recht en orde in een samenleving waar zo veel verschillende minderheden met el kaar moeten leven is voor ons ondenk baar. De eis tot het geven van poUtieke rechten aan de verschillende zwarte volken binnen Zuid-Afrika wordt door velen onder ons gesteund. In gedachten zien wij dan die enkele niet-blanke die onder ons leeft en vinden het verzet van de blanken in Zuid-Afrika tegen dat verlenen van politieke rechten maar onbegrijpelijk, In de komende weken zal de Her vormde Synode zich ook weer met Zuid- Afrika bezighouden. De discussie zal ook daar weer gevoerd worden in dat zelfde vertekende beeld van verdrukker en onderdrukte. Van blanke uitbmter tot zwarte uitgebuite. Daarin speelt dr. Albert van der Heuvel, als secretaris generaal van de Hervormde Kerk een grote rol. Zijn woede over Zuid-Afrika is niet in het minst gevoed door het feit, dat Vorster hem de toegang tot dit land heeft geweigerd en leden van het Hoofdbestuur van de Gereformeer de Bond heeft toegelaten. Toch kunnen wij dat besluit van Vor ster goed begrijpen. Want van den Heu vel is niet bereid om. zelfs maar de po gingen te erkennen die de regering Vorster in het werk stelt om tot bete re verhoudingen In Zuid-Afrika te ko men. Integendeel, bij vorige bezoeken heeft hij getoond slechts ,en zeer een zijdige belangstelling te hebben. Nog altijd heeft de gereformeerde re ligie in Zuid-Afrika grote invloed. Zij gaat nog steeds gepaard met een scher pe afkeer tegen alles wat naar vrij zinnigheid zweemt. Op de achtergrond van de houding van Vorster staat die afkeer. Zij is echter wederzijds. Want ook van den Heuvel, en laten wij dan maar voorzichtig zeggen, is niet direct een bewonderaar van de gereformeerde religie. Het lijkt ons verstandig om waneer straks de violen van toorn weer over Zuid-Afrika worden uitgegoten, dit maar in gedachten te houden. Misschien kom:en wij dan wel tot een wat even wichtiger beeld, dan men ons wil doen geloven. Woensdagavond 15 februari komt de EO-radio in Middelhamis de opnamen maken voor een uitzending van het pro gramma „Laat ons de rustdag wijden", dat wekelijks op zaterdagavond wordt uitgezonden. De Evangelische Omroep nodigt allen uit, die graag komen luis teren en meezingen. De opnamen worden gemaakt in de Hervormde Kerk; de aanvang is acht uur en de toegang is vrij. Medewerking verlenen: ds. J. E. de Groot, hervormd predikant te Middel- harnis, het Chr. Gem. Koor „Gom nu met Sangh" te Oude Tonge, het Chr. Gem. Koor „Canto Voluntas" te Her kingen en de Chr. Gem. Zangvereniging „Hart en Stem" te Ouddorp. Frans van Tilbury bespeelt het orgel en de lei ding van zowel koor- als samenzang is in handen van Jan van den Driest. MIDDELHARNIS In het kader van een aantal aktiviteiten ten bate van de bouw van de nieuwe Gereformeerde Kerk (hoek Langeweg - Kon. Julianalaan), wordt op 11 februari (zaterdag) een oliebollen-aktie gehouden Verkoop in Middelhamis, Sommelsdijk, Dirksland en Nieuwe Tonge.' DIRKSLAND: Voor onze collega's van het Nieuws blad voor de Hoekse Waard is de nieu we burgemeester van Goudswaard, PiershU en Zuid-Beijerland, B. Kolbach een welkome nieuwsbrenger. Hij haalt nogal eens de voorpagina van genoemd blad en we volgen zijn nieuwswaardige verrichtingen met belangstelling omdat hij nog steeds een van de onzen is. De fam. Kolbach woont nog steeds in Dirksland. Kortgeleden liet hij op de plaats waar jongelui twee boompjes hadden geknakt twee bordjes plaatsen waarop werd vermeld dat daar tot en met 31 dec. boompjes hadden gestaan. Later ver meldde de krant dat de jongelui ook één van de bordjes hadden weggepikt. De inwoners van de drie genoemde dorpen kregen kortgeleden ook de „gemeente- koek" uitgereikt, zoals dat in Dirksland al enkele jaren gebruikelijk is. Opnieuw heeft burg. Kolbach de krant gehaald met een idee dat hier en daar misschien wel navolging gaat vin den. De krant noemt het een „progres sief" voorstel wat B. en W. van Piershil hebben gelanceerd. De raadsleden wor den in de gelegenheid gesteld op toer beurt de vergadering van het College van B. en W. bij te wonen. Vanuit de Piershilse raad is daar enthousiast op gereageerd, blijkens het krantenartikel. DIRKSLAND Studieverg. der S.G.P. De studie- verg, der S.G.P. hoopt D.V. maandag 13 februari 's avonds om half 8 te verga deren in het verg. gebou'w „Rehoboth" der Ger. Gem. De inleiding wordt ver zorgd door ds. L. W. v. d. Mey, Chr. Ger. predikant te Middelharnis en is getiteld „Rondom het ontstaan van de S.G.P." Belangstellenden zijn hartelijk welkom. Lagere land- en tuinbouwschool voortaan de Ir. 1. B. Mijsschool Hoorbaar en zichtbaar ontroerd was Ir. J. B. Mijs, toen wr-ensdagmorgen bleek dat de vernieuwde lagere land- en tuinbouwschool te Sommelsdijk voor taan zijn naam zal dragen! Die naam geving ter gelegenheid van de her opening van de school is een blijk van dankbaarheid jegens dhr. Mijs die een kwart eeuw lang voorz. was van het bestuur van de Ver. tot bevordering van het land- en tuinbouwonderwijs op Goeree-Overflakee en aan wijlen zijn vader die destijds, een halve eeuw gele den, de Ver. en daarmee de school stichtte. Het was de Commissaris van de Koningin Mr. M. Vrolijk die de naam persoonlijk onthulde. Het was één van de hoogtepunten van de woensdagmor gen gehouden feestelijke heropening van de school vol nieuwe kansen Mr. Vrolijk was al in de ochtenduren uit zijn ambtelijk werk gebroken, maar hij had dat, naar hij verklaarde, zeer van hart gedaan, mede in de weten schap dat „zijn" Provincie nog immer een agrarische provincie is, van eminen te' betekenis zelfs in het landelijk ge heel, ook al valt die kwaliteit gezien de andere, industriële activiteiten mis schien wat minder op. Mr. Vrolijk on derstreepte een en ander nog eens dui delijk waarbij hij er ook op wees dat het Provinciaal beleid afgestemd is op dezelfde golflengte als die waarop de school zich richt. „Het resultaat van uw nieuwbouw is bijzonder verrassend!" was 's commis saris' eerste indruk en dat was voor hem een voldoende aanleiding het be stuur, de school en het hele eiland te complimenteren met het resultaat zo als zich dat aan aller oog presenjeerde. Dat alles was geworden uit de éiiimiina- school zoals die een halve eeu^' geleden was begonnen, voor welk initiitief Com. Vrolijk grote waardering toonde. Met de direct betrokkenen toonde ook de Commissaris zich bijzonder ingenomen m.et de groei die zich de laatste jaren weer manifesteert waaruit de belang stelling van de jeugd voor de „groene vakken" zeer duidelijk naar voren komt. Mr. Vrolijk hoopte dan ook zeer van harte dat de school erin zal slagen het groencentrum van het eiland te worden. De verrassing. Voor Ir. Mijs kwam de verrassing nadat de Commissaris de loftrompet had gestoken over zijn 25-jarige staat van dienst. „U hebt zich steeds irdringend met alles bezig gehouden" wist de Com missaris en hij gaf Ir. Mijs voor die in zet een welverdiend compliment, zoals hij dat ook gaf aan de adm. dhr. van Ree en de onderwijzers Roeper (wnd. dir.) en Rijstenbil voor hun inzet het onderwijs gaande te houden in de pe riode van verbouw. Met de Vvens dat de leerlingen heel veel vrucht en resultaat van het onderwijs zullen ervaren heet te de Commissaris de vernieuwde school heropend. De symbolische handeling daarbij was de onthulling van de naam plaat die de naana van Ir. J. B. Mijs bleek te dragen. Ontroerd. De heer en mevr. Mijs waren er dui delijk door geroerd en dhr. Mijs ver klaarde deze hommage gaarne te accep teren, temeer omdat in zijn naam ook de naam van wijlen zijn vader is genoemd die destijds de school van de grond kreeg. Bezichtiging. De aanwezigen kregen daarop gele genheid de school en de daarin gehuis- 00 veste tentoonstelling te bezichtigen. De Commissaris toonde zich daarbij bij zonder geïnteresseerd in het lesprogram van de school dat veel meer algemeen vormiend is dan in het verleden. Er zijn twee bijzonder goed geoutilleerde prac ticums bijgekomen waarin de jeugd aan schouwelijk onderwijs zal krijgen en voorts enkele lokaliteiten waaraan een dringende behoefe was. Ook is er een ruime gemeenschapsruimte die ook aan derden in gebruik zal kunnen worden gegeven. Achterin de school is een las-lokaal gebouwd waarin het lassen kan worden geleerd en de tussenliggende lokalen hadden hun charmes doordat ettelijke bedrijven verwant aan land- en tuin bouw zich er presenteerden. Uniek mooi waren ook de resultaten van de huis-broei wedstrijd zoals die door de scholieren is gehouden. De voorjaars- bloemen geurden er heerlijk en ook wa ren er in de kas verse groenten te zien. Uniek was ook het prachtige boeket gladiolen, geïmporteerd uit Israël en ge wonnen van hoUandse knollen. Ook is er vee op de expositie te zien en kan men worden voorgelicht over de ver zorging ervan. De zeug met een groot aantal biggetjes stal er de show en dat heeft het beest waarschijnlijk nimmer kunnen denkenOok zijn er oude werktuigen en gereedschappen te zien, kortom best de m.oeite waard om er een kijkje te nemen. Dat kan nog tot van avond vrijdagavond 9 uur. Onge twijfeld zult U dan ook geboeid worden door de prachtige boeketten ter waar de van 3600,die door de afd. Flak- De school zoals die er nu uitziet. kee van de Kon. Mij Tuinbouw en Plantkunde werden gemaakt en be schikbaar werden gesteld. Sprekers. Na de bezichtiging en het nuttigen van een toepasselijke dronk kondigden zich meerdere sprekers aan, allen met de meest hartelijke gelukwensen. Aller eerst was er Inspecteur P. Doornbos, sprekend namens de Direktie Land bouwonderwijs. Weliswaar wist dhr. Doornbos met een van de oudere scho len van doen te hebben waarom zijn constatering dat de school nog spring levend is te complimenteuzer was. „De school wordt gekenmei-kt door een ge weldige vitaliteit" had dhr. Doornbos ervaren en nadat hij de uitstekende onderwijsmogelijkheden had belicht ein digde hij met de hoop dat er op de verjongde school tot in lengte van dagen goed geregeld en geordend onderwijs zal mogen worden gegeven. „Moge Uw school voortgaan in de geest van de oud-directeur den Eerza- men", zo hoopte dhr. Doornbos^ Het was bijzonder sympathiek dat ook de wedu we van wijlen dir. den Eerzamen was uitgenodigd. Van het oude waaraan haar man en zij vele jaren van hun leven hebben besteed was weliswaar niets meer terug te vinden, maar mevr. den Eerzamen knikte instemmend toen werd verondersteld dat ook zij zich in de groei en bloei van de school ^.ou verheugen. Ook burg. Joh. van Es van Middel harnis sprak een hartelijke gelukwens uit, een gelukwens ook met het feit dat de school ressorteert onder het Minis terie van Landbouw en niet onder dat van Onderwijs aan welker scholen heel wat minder mogelijkheden zijn voorbe houden. Dhr. van Es bleek bijzonder ingenomen met de verjonging van zo wel de school als het gegeven onder wijs; „de school is immers een atelier waar de leerlingen worden voorbereid op de samenleving van morgen", karak teriseerde dhr. van Es. Namens de 3 flakkeese landbouwor ganisaties werd een gelukwens uitge sproken door dhr. Hopmans en ook hij was er bijzonder mee ingenomen dat de school weer tot bloei was gekomen na enkele jaren aan een grote bloedarmoe de te hebben geleden. Ter verfraaiing van het geheel bood dhr. Hopmans en kele bloemiiakken aan. Geliikwensen kwamen ook van de Ver. voor bedrijfsvoorlichting bij mon de van dhr. Jac. van Nieuwenhuijzen en de Rabobanken van het eiland, bij monde van dhr. J. A. Struijk. Beiden boden een enveloppe met inhoud aan. Na het slotwoord van Ir. M^js waarin hij zich met name jegens dhr. Doornbos „ongelooflijk dankbaar" toonde verliet de Commissaris het schoolgebouw om weer naar de residentie te gaan. Het openingsgebeuren mocht volledig ge slaagd heten. Vergezeld van veler goede wensen begon de school de Ir. J. B. Mijs school -^ aan een nieuwe, hopen- lijk vlekkeloze toekomst. Geroerd dankt Ir. Mijs (r) voor de naamgeving waarin ook de herinnering aan zijn vader levend zal worden gehouden. In het nummer van j.l. dinsdag be richtten we de toekenning van een sub sidie van het Anjerfonds t.b.v. de res tauratie van het kabinetorgel van de Rem. Gem. te Sommelsdijk. Bedoeld werd te berichten dat de subsidie 2.000,bedraagt maar er viel een nul- let je weg en er kwam 200,te staan. Gelukkig voor de kerkvoogdij is het werkelijke bedrag 10 x zo hoog. „EILANDEN-NIEUWS'» het meest gelezen blad op Goeree-Overflakkee SINT ANNALAND Ambtsdragers herkozen Bij de Herv. Kerk in Sint-Annaland zijn de ouderlingen Z. J. Ampt, Jb. B. M. Moerland en Johs. Overbeeke en de dia kenen A. Fase en M. A. Lindhout, allen herkozen, zodat er, zoals dat op andere plaatsen het geval is, geen veranderin gen komen in de samenstelling van de kerkeraad. De herkozen broeders zullen op een nader te bepalen datum in hun ambt herbevestigd worden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 1