EiiAnDEn - niEuws Nieuwe fotoroute in Zuid-Hoiiand vcinctefhcijdem 3e blad Vrijdag 3 februari 1978 No. 4663 HET KVENSTER ir ir Uw huis verkopen? TAMBOER Miljoenste mosseiton geleverd Ledenvergadering Veilig Verkeer Bejaardencentrum ,,Middelliarnis'' Willem Hendrik Zwart gaat naar Ridderkerk! Bejaarden op vakantie Deze zomer weer rommelmarkt door ,Oosterlands Fanfare" Nieuws uit Zeeland Het abonnement 1978 I TV DEFECT? voor snelle reparatie I 01877-1236 I TE KOOP: PREDIKBEURTEN ZEELAND HET FLAKKEESE VOLKSLIED Graag voldoen we aan het vriendelijk verzoek van een van onze abon nees (J. B. te R.) de tekst van het Flakkeese Volkslied nog eens te publi ceren. Het werd geschreven door dhr. H. T. Borgman, destijds hoofd van de O.L. School te Melissant. Het luidt aldus: 1. Flakkee is een eiland en 't waeter is breed. Wie d'r weunt kan daer over praete, Jae 't is ongelokkig mar zonder de boat Kan j' ons eiland onmeuglijk verlaete Mar 'k gloave dat juust deur dat waeter zo wied, Waer j' op plekken niet over kan kieken. Hier een volkje weunt met eige idee Tussen gorzen en slikken en dieken. Refrein Kom saem gezongen van 't mooie Flakkee, Waer m'n wete van zweêten en zwoegen. En al motte m'n sjouwen, m'n binne tevreê Bie t' wiejen bie 't oesten en ploegen Want van ons kan je leêren hoe deur aerbeid en kracht De besta vrucht as een zegen je wacht. 2 X As de zunne in 't Oasten de wolken Meurt Dan staen m'n hier klaer op den akker, M'n hao al een schoft in de kluten gesjouwd En dan wordt een stadsmens pas wakJcer. Mar komt in de zeumer is an op Flakkee En kuiert is over de vdden Dan zie je pas goed, wat een boer hier bereikt. Hie wint vruchten, zoa zie je zelden. Refrein. En as op d'n aevond het werk is gedaen. Dan gaen m'n gezellig staen praete Mit een dampende pupe en een doaze tabak Op de kaoie, de heule of de straete. Daer wordt wat verhandeld, daer hoar je wat an, Daer stae je recht voor je genoegen. Dan lache m'n smaeklijk en verzaemle weer moed. Voor den aoren dag om te zwoegen. Refrein. blik op kerk en samenlevina De telefoon Eeu cursus en een examen? Het is weeral een hele tijd geleden, maar het is ergens in mijn geheugen blijven haken. We zaten in een vergade ring. Midden in een discussie rinkelde de telefoon. Aan de andere kant van de lijn vroeg iemand dhr. X te spreken. De persoon die de telefoon bediende gaf ten antwoord dat de heer X in vergade ring en derhalve niet bereikbaar was. De hoorn werd neergelegd. Een half uur later ging de telefoon opnieuw. Weer vroeg dezelfde stem aan de andere kant naar de heer X. Hij kreeg uiteraard hetzelfde antwoord. De heer X, die wel begreep dat hij met een volhouder te doen had, stond op en nam de hoorn over. Om van het gezeur af te zijn. En met een gezicht van: „Dat zal ik hem wel afleren". Hij kreeg er nau welijks de gelegenheid voor. Want aan de andere kant brak een scheldtirade los, zó dat er misschien wel een speld, maar in geen geval een woord tussen te krijgen was. Terug op zijn stoel moest de heer X even zijn gemoed luchten. Over gebruik en misbruik van de telefoon. Van de weeromstuit begon hij zelf een fulmina- de tegen lieden die wat de telefoon be treft niet weten hoe het hoort. Hij stel de zelfs voor dat mensen die aansluiting op het telefoonnet begeerden voortaan een cursus zouden volgen in telefoon- êtiquette. Met aan het eind een examen. Zou dat examen niet bevredigend zijn, dan mocht het toestel niet geplaatst worden en dan zou hun naam niet in het telefoonboek komen. „Kijk", zo argumenteerde hij, „zo'n man, die iemand de huid wil volschel den, zou vroeger, toen de communicatie- mdddelen niet zo ver gevorderd waren, geen kans gekregen hebben. Dan moest hij zijn paard zadelen en bijvoorbeeld een uur rijden. Hij was dan dermate af gekoeld dat de lust tot schelden hem al lang was vergaan. Maar vandaag de dag geen enkel probleem Je leest iets, je hoort iets, je windt je op, je grijpt naar de hoorn en je steekt van wal. Of het aan de andere kant gelegen komt, of die ander tijd heeft om te luisteren, dat zal je allemaal een zorg zijn. Je geeft alleen je opgekropte gemoed lucht". Zó ongeveer sprak de heer X na ontvangst van het telefoontje. Wij, in vergadering bijeen, gaven hem gelijk. We waren tè zeer onder de in druk om hem tegen te spreken. Er was ook eigenlijk geen tegenspreken aan... Want zo is het toch? De telefoon is een onmisbaar, maar tegelijk een zeer sto rend element in onze samenleving. We kennen dat allemaal. Je bent nèt met iets bezig, waarbij je niet gestoord mag worden en daar rinkelt dat vervelende apparaat. De persoon aan de andere kant trekt zich in vele gevallen niets aan van de bezigheden van hem die hij oproept. Het komt niet in hem op, te vragen: „Stoor ik u misschien?" Of: „Als het nu niet gelegen komt, op welke andere tijd mag ik u dan opnieuw bellen?" Hij doet gewoon zijn boodschap, en daarmee uit. Inderdaad, het moest niet mógen. Alleen, die cursus en dat examen, ik Woensdag 11 januari 1978 passeerde de aanvoer van mosselen, in het seizoen 1977/'78 de miljoenste ton. Dat betekent dus dat 100 miljoen kilo zijn afgeleverd en deze mijlpaal werd volgemaakt met een lading van de Bru 14, van de firma Gebrs. Otte in Bruinisse. AUe mosselen worden zoals bekend verhandeld via het kantoor voor Mos selzaken van het Productschap voor Vis en Visproducten te Bergen op Zoom. Het gebeurt lang niet ieder jaar, dat de mijlpaal van een miljoen tonnen wordt bereikt en zeker niet reeds begin janua ri en dat wijst dan ook op een goed jaar wat de export betreft. Deze export is plm. 100.000 tonnen hoger dan in het seizoen 1976/'77 om dezelfde tijd. Vorig jaar werd de miljoenste ton dan ook niet gehaald maar nu de kwaliteit uit stekend en de prijs voor de consument redelijk is, bhjkt de mossel een gewild artikel. De export naar Frankrijk her stelde zich met 25.000 tonnen. België nam 35000 tonnen meer af en het eigen land (het wonder van dit seizoen) consu meerde ruim 35000 tonnen mosselen van begin juli tot begin januari. Momenteel is de handel erg voorzichtig met kopen en komen veel mosselen in het Mossel fonds terecht, dat nu pkn. 140.000 ton nen bevat. Voor dit fonds moet (Je kwe ker 5,per ton van zijn prijs afstaan als heffing, maar hij is daardoor verze kerd, dat zijn mosselen altijd gelost worden, hetzij aan de handel, hetzij in het fonds. Momenteel rijst de levering aan het fonds een beetje de pan uit, maar als de open winter aanhoudt zal de handel spoedig weer overgaan tot nieuwe aan kopen, er zijn heel wat seizoenen de laatste jaren, dat in de maanden janu ari tot en met maart nog behoorlijk veel mosselen werden verkocht, de top van de handel ligt in de maanden september - oktober. heb er lang over nagedacht, maar daar zit toch nog wel iets aan vast. Want stel dat het allemaal ingevoerd zou worden, wie garandeert ons dan dat daarmee het misbruik uit de wereld geholpen is? Iemand kan bij wijze van spreken met lof slagen voor het telefoon-examen, maar brengt hij de verworven kennis in dit geval: de nodige telefoonmanieren ook in de praktijk? Zal hij niet zijn uiterste best doen om een apparaat in huis te krijgen en dan vervolgens alle remmen losgooien? In dat geval waren alle kosten aan het examen tevergeefs geweest Bovendien, stel dat iemand zakt voor het examen. Dat de ambtenaar van de P.T.T. zegt: „Meneer, het spijt me, maar onder deze voorwaarden komt u niet in aanmerking voor het verkrijgen van een telefoonaansluiting. U bent te on gemanierd. Doet u het nog maar eens over, nadat u eerst een andere cursus hebt gevolgd: Hoe hoort het eigenlijk?" Nu, dat advies van een P.T.T.-er zal deze telefoongegadigde een zorg zijn. Zal ik eens raden wat die man doet? Hij betreedt de eerste, de beste telefooncel en draait vervolgens het nummer van zijn examinator. Om zijn geconstateerde gebrek aan telefoonmanieren nog eens nadrukkelijk te onderstrepen. Ik bedoel maar, als dat allemaal moet doorgaan, die wensdroom van de heer X, een cursus en een examen voor aan geslotenen op het telefoonnet, dan moet de P.T.T. onverwijld alle cellen laten verwijderen. (Voor zover deze althans niet gesloopt zijn door onze lieve jeugd!) Maar dan mag er ook geen gelegenheid tot telefoneren meer zijn in onze post kantoren, in cafe's en restaurants, enzo voorts. Nee, het is onbegonnen werk. Voor lopig houden we ons maar aan het ver manende woord van de P.T.T. zelf al is het dan wat anders bedoeld: „Bedenk u, voor u de hoorn grijpt". WAARNEMER. NIEUWE TONGE: De plaatselijke afdeling van Veilig Verkeer Nederland houdt vrijdag 10 febr. half acht, haar jaarlijkse leden vergadering in „Ons Dorpshuis", 's Mid dags zal van half vier tot half vijf een Verkeersfihn voor de jeugd worden ge draaid en tussen vier en half zeven zul len volwassenen gelegenheid krijgen hun gezichtsvermogen te testen in de wagen van Veilig Verkeer die dan bij „Ons Dorpshuis" staat. 's Avonds zal door Opperwmr. Gert- ner uit Dordt worden verteld, mede aan de hand van dia's, van de verkeersgroep van het district Dordt. (Doetinchemsestraat 27, Middelhamis) Spreekuren funktionaris dhr. Boelen: dinsdag-, woensdag-, donderdag en vrijdagmiddag van 14.00 uur tot 17.00 uur. en woensdag-, donderdag en vrij dagochtend van 10.00 uur tot 12.00 uur. Soosmiddagen: maandag-, woensdag en vrijdagmiddag van 13.30 uur tot 17.00 uur. Bejaardenzang „Avondklanken" dins dagmiddag van 14.00 tot 15.45 uur Biljarten ook dinsdagmiddag na 16.00 u. Handenarbeid: woensdagavond van 19.30 tot 21.30 uur. Volksdansen en Bejaardengymnastiek: donderdagmiddag resp. van 14.00 tot 14.45 uur en 15.00 tot 15.30 uur. Zaterdagavond 11 februari komt de bekende Kamper organist WUlem Hen drik Zwart naar de oude Singelkerk om het prachtige drieklaviers orgel te be spelen. Deze avond begint om acht uur en de toegang is gratis. Willem Hendrik Zwart heeft een heel mooi programma samengesteld. Hij opent met het speels klinkende Trio van Krebs met daarna de prachtige Intro duction and Toccata van de Engelsman W. Walond. Van de Parij se grootmees ter Ch. M. Widor staat het Allegro Viva ce en de Toccata uit de 5e symphonie op het programma. Voorts de bekende Cathedral Suite van Gordon Young en hij besluit met het bekende koraal „Ga niet alleen door 't leven" van zijn vader Jan Zwart. Niet alleen als concerterend organist, maar ook als begeleider kreeg hij grote bekendheid. Het zal dan ook voor de zangliefhebbers een waar genoegen worden om op deze avond de bekende psalmen en gezangen met elkaar te zingen. Als zoon van de bekende radio-orga nist Jan Zwart werd Willem Hendrik in 1925 te Zaandam geboren. Na de eerste opleiding bij zijn vader studeerde hij o.a. bij bekende namen als George Stam, Simon C. Jansen en Dr. Willem Mudde. Tijdens zijn studie werd hij reeds benoemd op het prachtige vier- klaviers orgel in de Bovenkerk te Kam pen. Zowel in binnen- als buitenland geeft hij vele orgelconcerten, o.a. in Duits land en Frankrijk. Hij maakte reeds 6 maal een grote tournee door Canada en de U.S.A. Afgelopen Kerst verzorgde hij daar nog 2 T.V. opnames in Grand Ra pids. De heer Zwart heeft reeds vele grammofoonplaten gemaakt op bekende orgels en vorig jaar nog bracht hij 8 platen uit met alle werken van zijn va der die 100 jaar geleden werd geboren. Het zal ongetwijfeld een bijzonder mooie avond worden. OOSTFLAKKEE MIDDELHARNIS: Het open bejaardenwerk „Oostflak- kee" en „Middelhamis" organiseren dit jaar voor alle bejaarden van 65 jaar en ouder een vakantiereis naar Odoom in Drente van 29 mei tot 3 juni 1978. U logeert in Hotel „Wassenaar" te Odoom. U kunt u opgeven in alle Dienstencentra tot 1 maart a.s. De prijs bedraagt 350,alles inbegrepen. Tevens wordt een één-dags reis geor ganiseerd op 9 maart naar „Treslong" te Hillegom. De prijs hiervoor bedraagt 28,en u krijgt hiervoor: bij aankomst koffie met gebak, daarna naar een bow ling-centrum, vervolgens een koffie- maaltijd en 's middags het „Coctail- trio". Tussen 17.30 en 18.00 uur bent u dan weer thuis. U kunt u opgeven in al le Dienstencentra tot 11 februari a.s. Ook naar Spanje. ®ok dit jaar zal weer een vakantie reis naar Spanje worden georganiseerd. Er wordt gereisd met reisbureau „de Magneet" en gelogeerd in het 3 sterren hotel „Leo" op Mallorca. De reis duurt van 1-13 mei en kost (inclusief de vliegreis) 730,per persoon. Deelnemers mogen ook jonger dan 65 jaar zijn; ze dienen zich voor 21 febr. bij de Dienstencentra te hebben opgegeven. Het ligt in de bedoeling van de mu ziekvereniging: „Oosterlands Fanfare" om in de loop van deze zomer weer een rommelmarkt te organiseren, evenals vorige jaren ter versteviging van de kas-middelen. Er moeten nodig weer enige zeer dure muziekinstrumenten worden aangeschaft en andere dingen. In de laatste helft van februari hoopt men weer voor de eerste maal rommel op te halen over het dorp voor deze te houden markt. Deze worden dan opge borgen tot de aanstaande zomer. Het bestuur van de muziekvereniging ver zoekt de ingezetenen beleefd, wanneer ze eventueel iets hebben op te ruimen op het gebied van gebruikte meubels, huishoudelijke artikelen, bedden, ge reedschappen, boeken enz. dit te wiUen bewaren tot straks de ophaaldienst ver schijnt. Hiervoor bij voorbaat zeer veel dank. THOLEN Ongeval. Bij zijn werkzaamheden op de stichting Vrederust te Halsteren is dhr. J. R. van een ladder gevallen. Met een gebroken knie en andere verwon dingen werd hij per ambulance over gebracht naar het ziekenhuis Lievens- berg te Bergen op Zoom. THOLEN Plattelandsvrouwen in huishoudsch. Leden van de afdeling Oud-Vosse- meer van de Ned. Bond van Plattelands vrouwen brachten van de week een be zoek aan de huishoudschool „De Oes terschelp" De presidente mevr. T. van Tilburgh-Gunst sprak een woord van welkom waarna onder leiding van de directrice van de school, mevr. J. Pro voost, hapjes en schalen bereid werden en konden de leden van eikaars kook kunst proeven. Tot slot bood mevr. Provoost de dames koffie aan en ont ving zij uit handen van Mevr. Van Til- burgh een bloemetje en een geschenk onder couvert. Kampioenschaken N. Brabant Bij het strijden om het kampioenschaken voor de jeugd tot 13 jaar Noord-Brabant werd Steven de Looze tweede. Hij is als eerste reserve geboekt voor Noord-Bra bant bij de Nederlandse kampioen schappen. SINT MAARTENSDIJK Overdracht zuiveringsinstallaties Over de overdracht van de rioolwater zuiveringsinstallaties van de gemeente Tholen aan het Waterschap Tholen is men het niet eens over de boekwaarde van de installaties. De gemeente wil de installaties overgeven tegen een boek waarde van 1.900.000,van januari 1975 en het Waterschap gaat uit van de gemeentebegrotingen 1976 en 1977 waarin voor de nog niet afgeschreven boekwaarde een bedrag is opgenomen van 1.735.000,—. Gedeputeerde Staten van Zeeland is verzocht hierin een beslissing te nemen, die door beide partijen als bindend zal worden aanvaard. Uitvoering Euterpe. In gebouw Haes- tinge gaf de muziekvereniging Euterpe zaterdag een uitvoering onder voorzit terschap van de heer M. van Damme. Na het optreden van Euterpe werden de heren C. Vermeulen en L. Bolier ge huldigd voor hun 25 jarig lidmaatschap. SCHERPENISSE P. J. Z. Tholen - St. Philipsland Onder leiding van dhr. W. van Doom kwam de afdeling Tholen - St. Philips land van de Plattelands Jongeren Zuid in hotel De Gouden Leeuw bijeen. Aan de hand van een diaserie liet de heer Van Doom een serie woonvormen zien, zoals die er vroeger uitzagen en de huidige woningbouw en de binnenhuis architectuur. Zoals wij reeds hebben medege- g deeld, is het abonnementsgeld g voor het jaar 1978 vastgesteld s op 32,—. i U kunt dit bedrag overschrijven M op onze postrekening nr. 16 79 30 g of overmaken via de RABO bank s te Middelhamis (nr. 3420.01.108). 1 Dit bespaart U 1,20 incasso- s kosten en geloop aan uw deur! g Vriendelijk dank voor uw mede- g werking. EILANDEN - NIEUWS afd. abormementen. Van de geplande serie van elf foto routes (één in iedere provincie) is korte lings de tiende van de persen gerold: de fotoroute Zuid-Holland. Een prachtige route van ongeveer 90 km voert u langs onverwacht stUle plekjes van deze drukbevolkte provincie Nederland staat bekend om zijn mo lens; een groot deel daarvan staat in de Alblasser- en Krimpenerwaard. De rou te volgend, door wijdse polderland schappen met veel water en knotwilgen, komt men er niet minder dan 41 tegen! De route is verder zó gekozen, dat deze in elk seizoen zomer én winter in teressant is om te volgen. De routes worden door de Stichting Amateurfotografie samengesteld in samenwerking met de regionale VVV's en de ANWB om een toeristisch interes- Een van de foto's, die zijn opgeno men in de totoroutetolder Zuid-, Holland. Een voor de Alblasser- waard karakteristieke boerderij, die verhoogde vloeddeuren en op kamers heeft. Bij een overstro ming bleef men dan toch droog wonen. Ook voor de koeien is er een zg. waterzolder. sant gebied onder de aandacht te bren gen. Daarbij wordt speciaal gewezen op de fotografische mogelijkheden ter plaatse. De folder bevat een routekaar tje en toeristische informatie over de langs de route gelegen steden en dorpen en geeft verder wat algemene tips en ideeën over hoe en waar te fotograferen. Hoewel de route geschreven is voor de automobilist, is deze zeker ook zij het in gedeelten per fiets af te leggen. O.a. in Schoonhoven is een korte wan deling in de route opgenomen, zodat de automobilit de gelegenheid krijgt even de benen te strekken. Zoals gebruikelijk zijn de fotoroutes weer verkrijgbaar via de ANWB-kan- toren en de meeste WV's in het betref fende gebied. Ook kan men de folder rechtstreeks aanvragen bij de Stichting Amateurfotografie. In dat laatste geval bedragen de kosten ƒ1,te voldoen door middel van postzegels in een en velop en deze vervolgens te zenden naar het adres: Singel 32, Amsterdam. De folder wordt dan toegezonden, wanneer men naam en adres én de gewenste rou te tenminste niet vergeten heeft te ver melden. OOLTGENSPLAAT Veertig jaar getrouwd. Zondag 5 fe bruari is het 40 jaar geleden dat het echtpaar K, Troost en H. Troost-Pieter- se. Kastanjestraat 4, alhier, in het hu welijk is getreden. Oud papier voor de Drumband. Heden zaterdag 4 februari komen de le den van het burgemeester W. M. van der Harst tamboer- en trompetterkorps weer bij u langs voor het ophalen van oud papier. De wagens gaan om 8.30 uur rijden. Zet een en ander zo vroeg mo gelijk gereed, liefst in dozen of gebun deld. Vrijstelling dien^Iicht. Door de minister van defensie is vrij stelling van de dienstplicht verleend aan: Adrianus A. Kruithof te Oude Ton- ge voorgoed vrijstelling wegens een bij zonder geval (politie ambtenaar); Dirk Chr. Donkersloot te Den Bommel, voor goed wegens broederdienst; Lambrecht S. Mooijaart te Ooltgensplaat voor één jaar wegens persoonhjke onmisbaar heid; Iman W. Lokker te Den Bommel voor één jaar wegens persoonlijke on misbaarheid; Jan T. Sprong te Oude- Tonge voorgoed wegens persoonlijke on misbaarheid en D. van de Tonnekreek te Oude Tonge voorgoed vrijstelling we gens kostwinnerschap. OOSTERLAND HOUTEN GESCHENKSCHOOL „RADDA BARNEN" GAAT VAN HET TONEEL VERDWIJNEN Nadat zij ruim 23 jaar heeft dienst gedaan als Christelijke Kleuterschool en daarna nog enige tijd als peuterspeel zaal, kwam de bekende houten Zweedse geschenkschool: Radda Bamen" staan de aan de Sint Joostdijk op non-activi- teit te staan. De Zweedse vereniging: Radda Bamen" (Redt het kind) schonk kort na de watersnoodramp in 1954 deze mooie school aan Oosterland, en schonk haar tevens de naam van de vereniging: „Radda Bamen". Tevens werden een aantal Zweedse woningen geschonken. Omdat de Chr. Kleuterschool nu haar intrek genomen heeft in de voor haar bestemde lokalen in de Ds. J. Boger- manschool aan de Weelstraat en de Peu terspeelzaal: „Het Kraaiennest" haar intrek genomen heeft in de voor haar bestemde ruimte in het nieuwe dorps huis, besloot de gemeenteraad de hou ten school te verkopen. Koper werd dhr. M. A. van der Velde te Nieuwerkerk die druk bezig is de school af te breken na dat men van gemeentewerken de om- staande bomen had gerooid. Het 6 x 26 meter grote gebouw verkeert nog in pri ma staat wat het hout betreft. Er zijn van binnen twee leslokalen en een in gang en er was centrale verwarming. De plechtige inwijding van de geschenk- school had plaats op 15 november 1954 in tegenwoordigheid van enige autori teiten ook van Zweedse afkomst. In de vernieuwde uitgave van het rampenboek: „Gekwelde Grond" komt nog een mooie foto van deze plechtig heid voor. Al met al een einde van een gebouw waar een geschiedenis aan ver bonden is. Partij GAAS BROEIRAMEN KRUIWAGENS 80 Itr. VENTILATOR 50 cm doorsnee op lichtnet HANDKAR op luchtbandjes JONGE HENNEN (aan de leg) L. STOLK Julianalaan 23 DIRKSLAND TeL 01877 - 14 93 ZONDAG 5 FEBRUARI OOSTERLAND Herv. Kerk 10 uur kand. Schip aan Boord, 6 uur ds. A. van der Most Ger. Kerk: Gez. diensten met de kerk v. N'kerk, in het kerkgebouw aldaar Ger. Gem. 10, 2.30 en 6.30 uur lezen Oud Geref. Gem. 9.30, 2.30 en 6,30 uur lezen. NIEUWERKERK Herv. Kerk, gez. diensten met de Ger. Kerk, 10 uur ds. P. J. Moet, Jeugddienst Ger. Kerk gez. dienst met de Herv. Kerk 5 uur Ds. W. J. Kolkert Ger. Gem. 10 en 3 uur lezen Ger. Gem. in Ned. 9.45 en 3 uur lezen. SINT ANNALAND Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. J. van Vliet, em. pred. te Veenendaal Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur lezen Ger. Gem. in Ned. 9.45 2.15 en 6.15 uur lezen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 9