voiKleilicIjdeA Blades Parket nu ook bij woninginrichter te koop Geen mosselzaad in Grevelingen? WASAUTOMAAT voor snelle reparatie 01877-1336 D.B.G.C: KORFBAL Uw iiuis verkopen? TAIVIBOER „DAMVERENIGING DENK EN ZET'' „EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 3 februari 1978. In 4 jaar tijds is de Nederlandse par- ketmarkt praktisch verdubbeld en in dezelfde periode steeg het aandeel van lamelparket met maar liefst 337"/o aldus het Nederlands Houtvademucum, dat als reden voor deze sterke stijging opgeeft de trend om natuurlijk mate rialen te kopen, zoals wol, hout, leer, linnen, katoen, enz. Steeds meer men sen geven de voorkeur aan een eigen huis en het feit, dat het parketaandeel in woonkamers van déze groep huizen al le'/o bedraagt, verklaart bovendien dat parket inderdaad als een normale vloerbedekking wordt gezien en niet als een luxe investering. Dit echter dank zij de opkomst van het zg. lamelparket dat, in tegenstelling tot klassiek en mo- zaiëkparket, ongelegd verkocht wordt. De zeer hoge legkosten worden dus bij deze uitvoering vermeden, waarvan vooral de doe-het-zelf markt heeft we ten te profiteren met als gevolg, dat de omzet thans 60"/o is tegen SSVo in 1972. Een zeer interessante ontwikkeling die extra dimensie krijgt, doordat nu ook de Nederlandse woninginrichter in staat wordt gesteld het populaire lamelpar ket aan zijn leveringsprogramma toe te voegen. De verkoopdivisie „Linofour" van het Rotterdamse groothandelsbe drijf Dehnert Jansen BV heeft name lijk voor de woninginrichting de alleen verkoop gekregen van 's werelds groot ste parketfabriek „Tarkett" (Zweden). „Tarkett" lamelparket (in dikte va riërend van 13-15 mm) bestaat uit een geïmpregneerde edelhouten toplaag van massief hardhout, een tussenlaag van dwars verlijmd vurenhout en een on derlaag van langs verlijmd vurenhout, dusdanig gekonstrueerd dat zij een zo groot mogelijke belasting kunnen weer staan. Voor de deklaag kan keus ge maakt worden uit eiken, eiken gerookt, essen rustiek, beuken, Merbau (een zeer stabiele edelhoutsoort uit Indonesië) en de uit donker Afrika geïmporteerde Kambala, waarvan de eigenlijke naam „Iroko" is. Vooral bij de scheepsbouw wordt veel gebruik gemaakt van dit geelachtige kemhout, dat na te zijn blootgesteld aan de lucht, verkleurt tot warmbruin. „Tarkett" lamelparket kan, volgens de fabrikant, op iedere vlakke ondergrond worden gelegd, waarbij in geval van beton aangeraden wordt een Thermopete tussenvloer te verwerken, niet in het minst voor de veerkracht en de warmte/koude- en geluidsisolatie. Voor het onderhoud is er een speciaal voor parket ontwikkeld matglanzend onderhoudsmiddel („Dumby" Parket Fi nish), dat een dunne, maar keiharde polyurethaanfUm achterlaat die de ge ïmpregneerde laag grondig beschermt. Overigens is nu en dan stofzuigen en vochtig afnemen voor dagelijks onder houd voldoende gebleken. In de was zetten is dus niet nodig! Parket kopen is tenslotte een zaak van vertrouwen. Temeer daar de tapijtom- zet zich stabiliseert, „Tarkett" parket kwalitatief hoogwaardig genoemd mag worden en de prijs voor de konsument gunstig ligt 65,— tot 82,50 per m2, Incl. BTW), kan gesteld worden dat Deja met het introduceren van dit voor de woninginrichtingszaken toch geheel nieuwe artikel, in de roos geschoten heeft. Uiteindelijk is parket een vloer dekking. Waarom zou de konsument deze dan niet bij zijn woninginrichter kunnen kopen? BRUINISSE: Zullen de onjuist gebleken voorspel lingen over de onmogelijkheid van mosselteelt in een afgesloten Grevelin- gen, toch nog in vervulling gaan? Voor het eerst sinds de afsluiting van genoemde zeearm, door de Brouwers- dam, schijnen de in het Grevelingen- meer achtergebleven mosselen, geen mosselzaad te hebben geproduceerd en is er dus geen mosselzaadval geweest. En dat resulteert dan weer in de stel ling, dat mosselzaad vissen in het Gre- veüngenmeer in 1978 niet behoeft plaats te vinden. Ambtenaren van het Rivo gaan het de komende weken alle maal onderzoeken. Zijn de veronder stellingen juist en is er geen zaadval, dan zou het wenselijk zijn, dat water werd ingelaten, door de nieuwe sluis in de Brouwersdam. Alleen verversing van het water met „nieuwe plankton, daar in kan dan nog uitkomst geven, om de mosselpopulatie in het Grevelingen- meer in stand te houden. ------O------ Good-Luck 3 - D.B.G.C. 2 1-6 Het was voor D.B.G.C. de zevende korbalwedstrijd van deze mikrocompe- titie en tegenstander was nu streekge noot Good-Luck uit Middélhamis. Het was al vrij snel raak voor D.B. G.C. want in de eerste aanval werd een D.B.G.C.-speler al gelijk hardhan dig van een scoringskans afgehouden en leverde dit voor hen een strafworp op. Het was Johan van der Welle die deze kans benutte en de stand op 0-1 bracht. De Oude-Tongenaren leken hun ritme gevonden te hebben want nog geen zes minuten later was het weer raak en was het nu Annie van Koute- ren die voor D.B.G.C. de stand op 0-2 bracht. Good-Luck deed nu iets terug door van afstand in te schieten en zo weer iets dichter bij D.B.G.C. kwam. Hoewel de Oude-Tongenaren genoeg kansen kregen wist men tot aan rust hiervan geen enkele m.eer te benutten en bleef de stand dan ook ongewijzigd 1-2. Na de rust was het Jan de Vos die D.B.G.C. al vrij snel op 1-3 bracht. D.B.G.C. bepaalde het spelbeeld en Good-Luck kon dan ook niet meer terug doen dan enkele vergeefse schoten in de richting van de korf. D.B.G.C. kon nu rustig haar kansen uitspelen en dit had als gevolg dat Johan van der Welle even later weer voor D.B.G.C. wist te scoren en de stand op 1-4 beptalde. Hoewel Good-Luck het spel-peil wil de vertragen en zo het ritme van de ploeg uit Oude Tonge probeerde te bre ken profiteerde D.B.G.C. hiervan en was het opnieuw Johan van der Welle die de korf wist te vinden en 1-5 scoor de. D.B.G.C. had nu vrijwel de punten binnen mede door het feit dat even la ter Janneke de Vos er voor de Oude- Tongenaren zelfs nog 1-6 van maakte. Deze stand was tevens de eindstand en zo wist D.B.G.C. in een zeer matte wedstrijd de nodige punten mee naar hms te nemen. Uitslagen: Olympia-1 - D.B.G.C.-1 7—8 N.W.K.-1 - D.B.G.C.-4 1—3 PKC. J3 - D.B.G.C.-Jl 8—3 Programma: 4 februari 1978. a.s. za terdag) D.B.G.C.-l - Vent. Sp.-l 15.50 uur D.B.G.C.-l - Dreischor-2 14.55 uur D.B.G.C. Jl - Or. Wit J2 14.00 uur Beste meisjes en jongens, In de afgelopen dagen hebben jullie in de kranten kunnen lezen, dat het 1 fe bruari 34—44—92—74—65—46—17—95— 2865551 jaar geleden was, dat een verschrikkelijke ramp ons Vaderland heeft getroffen. Het was die dag net 6341—96622566, maar de kerken bleven leeg, want ook die werden door het 10053369—47 niet gespaard. Het was die zaterdag daarvoor al heel bar weer, maar de wind nam nog in he vigheid toe. Het werd dan ook 7114 70—1559277742. De zee ging he vig te keer, en werd door de harde noord -westen wind opgestuwd. Ze kwam al hoger en hoger, en tenslotte kwam het zo 244910102, dat de golven over de dijken sloegen. Toen gebeurde dat erge. Wat niemand voor mogelijk had gehouden gebeurde toen. Met een vre selijk geraas brak de 8635^-60 door de dijken, en stortte zich op het ongeluk kige polderland, alles wat ze op haar weg ontmoette meesleurend. Het land was weer 433073 geworden. Maar wat voor een zee! Vele mensen werden in hun 29—99—90—57—37—80 overval len, soms in hun slaap door het ■water verrast. Ze moesten jammerlijk ver drinken. Velen zagen kans het vege 19 8532 te bergen door op een zolder of op het dak zijn toevlucht te zoeken. Maar ook daar waren ze niet veilig, want vele huizen konden zo'n geweld niet ■weerstaan en zo vonden ook 8487 een graf in de woeste golven. Die het mochten overleven zagen echter 167 6854 en goed ten onder gaan ih de vloed. Men had maar één 93—48789 voor ogen, het leven van zichzelf 2145 dat van anderen te redden. Ook het vee dat op stal stond kwam om, want ook de 22—23—103—82—12—52—75 waarin die stallen zich bevonden, werden een prooi van het niets ontziende geweld. De mensen die zich op een dak of stuk dijk in veiligheid konden stellen, kre gen enorm veel te 36—64—106—94—50. Zij hadden niet de minste beschutting, en hun kleren waren meest doorweekt van het water. Eten of drinken moesten ze ook ontberen. Vreselijke dagen en nachten moesten zij meemaken. Het was nog 1 februari, dus nog volop 4 101—38—3—98—8. Veel werd er in 56— 10579 dagen geleden. Men kon zich eerst niet voorstellen wat voor omvang deze ramp had, maar al spoedig bleek dat zich een geweldige overstroming of water—16—88—58—40—9 had voorge daan. Na enkele dagen kwam pas de redding op gang. Met bootjes en vooral ook door die vreemde vliegtuigen. Jul lie kennen ze wel, die vliegmachines die rechtstandig kunnen stijgen en ook in de lucht stil kunnen staan. Men noemt die 81—91—53—18—78—11—26—76—97 6172! Een oproep aan het Neder landse volk was niet tevergeefs. Er werd met veel liefde en ook veel 1310420 3139283 om de berooide mensen van het nodige te voorzien. Ook uit het buitenland k^wam enorm veel geld en goederen. Maar velen moesten dierbare panden missen, en dat leed was niet te herstellen. Jongens en meisjes, dit was nu eigen lijk het nieuwe raadsel. Het geheel be staat uit 106 letters. Wanneer alle let ters op de juiste wijze worden ingevuld, dan kan men een vierregelig versje le zen, dat ergens op een gedenkteken aan de ramp te lezen is. Omdat deze opgave voor de jongeren wel te moeilijk zal zijn, geven we nog een gewone opgave. Jullie kunnen dus zelf kiezen. Het is niet de bedoeling dat jullie beide raadsels maakt, maar of de één of de ander. FEBRUARIEAADSEL 1 1. X 2. X 3. X 4. X 5. X 6. X 7. X 8. X 9. X 10. X 1. metgezel van Paulus (Macedoniër Hand 19) 2. Israels leider bij de uittocht uit Egypte. 3. koning van Israël (10 stammenrijk). 4. dienstmeisje dat de deur voor Pe trus open deed (Hand. 12) 5. andere naam van God. 6. berg dicht bij Jizreël (Richt. 4). 7. legeroverste van koning Saul (1 Sam. 14). 8. soort tarwe (Ex. 9). 9. stad in Basan waar koning Og werd begraven (Num. 21). 10. uit dit dal namen de verspieders een tros druiven mee (Num. 13). Op de kruisjeslijn komt de naam te staan van een bekende plaats op Goeree -Overflakkee. BRIEFWISSELING André Jonker, Oude Tonge. Inderdaad maar een kort briefje, André. Al heeft het dan nog niet gevroren, je hebt toch de schaatsen al onder gehad. Gelukkig dat het met de krantenwijk goed gaat, maar voornamer is het dat het met de studie zo vlot gaat. Nog gefeliciteerd met je moeders verjaardag, en vanzelf ook de beste wensen voor het nieuwe jaar, dat nu al geen nieuw jaar meer is. Hoop dat je een goed gebruik van dat huisje mag hebben. Maar dat is nog toe komst. Cora van Rossum, Zeist. Nog mijn dank voor je goede wensen, Cora, en ik hoop dat ze in vervulling mogen gaan. Je bent dus weer op familiebezoek ge weest op Flakkee? Ik geloof dat je meeste familie op Flakkee woont, is 't niet? Dan kom je vanzelf op bepaalde dagen daar weer eens op bezoek. Dat heb je voor (of tegen?) als de famUie verspreid woont. Ik houd het maar graag dicht bij huis Cora! Keurig ge werkt hoor! Het was prima in orde! Tineke van Rossum, Zeist. Dus jij bent zelf aan het veiven en aan het be hangen geweest? Dan heb ik alle respect voor je, want ik kan dat niet. Ik heb het weleens geprobeerd, maar toen kreeg ik alles over me heen, zeg. Dat was wat, hoor. Nu doe ik het maar niet meer, want ik wil dat niet voor een tweede keer overkomen. Ook nog mijn dank voor de goede wensen, en we ziü- len hopen dat ook deze wensen vervuld mogen worden. Allen de groeten, hoor! Jaap Struijk, Herkingen. Dat was ook maar een heel kort briefje. Jaap. Was er niets te vertellen? Je zal toch wel wat hebben beleefd op de vrije woens dagmiddag en op de zaterdagen? Maar je moet ook wat duidelijker schrijven, want zo zal je het op school ook niet doen, denk ik. Gaat het goed op school? Zit je bij een meester of bij een juf frouw? Dat moet je me ook eens schrij ven hoor. Niet vergeten. Anne Marie de Visser, Middélhamis. Alweer iemand die het eerste december- raadsel leuk vond en graag nog eens zo^n raadsel zou ■willen. We zullen nog weleens zien hoor! Je hebt je boeken- bezit weer aardig kunnen aanvullen, Anne Marie. Maar nu eerst het beloofde versje. Ik hoop dat het naar je zin is, want oom Ko is geen dichter, hoor! A an een trouwe brievenschrijfster N u dan hier een blij bericht. N a een lange tijd van wachten, E indelijk een klein gedicht. M aar het is slechts wat gerijmei, A an een trouwe penvriendin. R aadselvriendin uit Menheerse I s dit versje naar je zin? E n oom Ko maar raadsels maken, D ag aan dag en nooit eens klaar. E n toch doet hij dat met liefde, V oor z'n trouwe kinderschaar. I n de hoop dat je nog jaren, S chrijven mag, m'n lieve kind! S teeds de raadsels weer mag maken, E n ook vele prijzen wint! R aadsels niet te moeilijk vindt! Conja en Licia v. d. Velde, Yerseke. Dus jullie vonden dat eerste december- raadsel wel leuk? De meesten vonden het te moeiUjk. Je grootvader is dus or ganist? En dan al zolang, dat hoor je niet zoveel. En dan nog op het mannen koor. Hij is dus nog bijzonder aktief, die grootvader van jullie. Dat kan zo ge zellig zijn als je oma en opa eens komen eten. Die kunnen meest zo mooi vertel len ook hé! Het was dus nogal rumoerig geweest met oude jaar, maar jullie heb ben er maar doorheen geslapen. Dat was erg verstandig. De groeten aan Addy en Jaap, ook aan je ouders, en niet te vergeten oma en opa! Marjoleen de Vissers, Middélhamis. Ja, jullie waren maar goed af met het Kerstfeest. Zomaar twee boeken gehad, en dan zulke mooie boeken. Jullie ma ken het oom Ko toch wel erg moeUijk hoor. Je zusje vraagt of ik nog eens zo'n raadsel in de krant zet, en nu vraag jij of ik het niet meer doen ■wil. Hoe moet dat nu? Mijn hartelijke dank voor de goede wensen, Marjoleen! Vanzelf ook de allerbeste wensen en de groeten aan jullie allemaal! EUy Voortman, Ouddorp. Hartelijk dank voor de goede wensen, EUy. Ik wens je van harte hetzelfde toe, en we zullen hopen dat we nog vele jaren briefwisseling mogen houden. Je rap port ziet er goed uit hoor. Een enkel cij fertje mag nog wat veranderd worden, maar het is toch al meer dan voldoende. Jullie hebben dus een logeetje gehad? Toen moesten jullie dus de pad op. Zo dicht langs het water is toch wel erg mooi. Vooral met harde ■wind als de golven zo op het strand rollen dan is het helemaal pas echt. Slmone Voortman, Ouddorp. Jullie hebben dus al volop werk in de tuin? Dat gaat altijd maar door, en als het tijd is moet je er bij zijn. Ze hebben er bij jullie in Ouddorp nogal wat van ge maakt met oude jaar, zeg! Daar ben je niet best mee! Want het valt niet mee om dat vuil eraf te krijgen. Je bent dus voor ■vrijetijdsbesteding maar aan het haken? Dat is wel leuk en nuttig werk, en het kan ook heel mooi zijn, als je het goed doet. Maar niet iedereen kan goed haken. Je moet het maar goed leren, Simone! EEN JARIGE: Op 1 februari is Marina van Rossum jarig geweest. Dat is een gedenkwaar dige datum in onze geschiedenis, Mari na! Nog van harte gefeliciteerd hoor, met je verjaardag. Gods onmisbare ze gen toegewenst op je verdere levens weg. Heb je een fijne dag gehad? Dat hoor ik nog wel van je. ALLEMAAL: Dat was het weer jongelui! Alle brie ven zijn nu weer beantwoord, en het wachten is op de volgende „oogst". De tijd gaat snel hé! Een maand is zo weer om, al lijkt het een eind als je er voor staat. Allemaal je best maar weer ge daan op de nieuwe raadsels. Ben erg benieuwd naar de uitslag! Allemaal de groeten van jullie OOM KO! ,ï«»^^,f'«o^> Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kasteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-nieu^ws, postbus 8, Middélhamis, met in de linkerboven hoek „Vragen-rubriek" voraield. De vragen worden door deskundigen be antwoord en zullen binnen enkele we ken na de inzending compleet met ant woord in deze rubriek worden gepubli ceerd. WINDSCHERM OP AUTO Met harde wind is een windscherm omgewaaid en terechtgekomen op een auto van de buren op hun grond. Vol gens de bewoners was het scherm niet zo best meer. Is de huiseigenaar ver plicht die schade te vergoeden? Antwoord: Wij maken uit uw brief op, dat het niet zo he'vig stormde dat er van overmacht kan worden gesproken. Harde wind is volgens de weerkundi gen en de weerstations ten hoogste windkracht 7, d.w.z. een windsnelheid van corci 13,9 tot maximaal 17,1 meter per seconde, en die windsterkte komt in ons land zo vaak voor, dat een con structie aan of bij een huis deze nor maal moet kunnen verdragen. Als het windscherm inderdaad bij die ■wind kracht is afgerukt of omgewaaid, is de huiseigenaar in gebreke gebleven een en ander tijdig te do envervangen of be veiligen. Indien de kwestie aan het oor deel van een rechter zou worden onder worpen, ligt het voor de hand dat hij in die omstandigheden zou moeten komen tot een uitspraak van verplichte scha devergoeding. Wij adviseren de huis eigenaar daarom, een proces te voorko men en een en ander met de buren min nelijk te schikken. Een zekere vergoe ding van de geleden schade ligt dan voor de hand. De auto zal natuurUjk ook verzekerd zijn en als de autobezit ter zijn verzekering aanspreekt, komt die maatschappij toch weer verhaal ha len bij de schuldige, in casu de huis eigenaar. Bovendien kan de auto-eige naar dan extra schade lijden doordat een evt. no-claim korting op zijn ver zekeringspremie zou vervallen. KORTE TEKST Ik zoek naar een mogelijkheid om wekelijks briefkaarten e.d. te voorzien van een korte tekst die geregeld kan worden herhaald zonder dat ik die moet overtypen. Een stencilmachine of offset- werk komt er te duur voor uit. Weet u een oplossing? Het zijn steeds andere teksten. Antwoord: Ja, u kunt gebruik maken van zo'n nieuw systeem, waarbij u ook zelf adresplaatjes op de schrijfmachine kunt typen en die papieren plaatjes op couverts en kaarten kunt afdrukken. De raampjes zijn groot genoeg om een tekst van 8 regels van soms 30 letters in te tikken, waaru dan bv. alleen uw hand tekening onder behoeft te plaatsen als u dergelijke teksten op briefkaarten hebt overgedrukt. De prijs voor een doos met papierstroken, raampjes en aan- drukroller voor het afdrukken van de zelfgemaakte teksten komt op circa 300,en omdat u nu in Den Haag woont verwijzen wij u naar Kentie, Binck- horstlaan 151, telefoon 070 - 85 95 04 waar men dgl. systemen kan demon streren. GELD OPNEMEN Ik moet wel eens méér geld van de giro halen dan die paar kaschèques voor 500,per keer toelaten. Op mijn ver zoek om meer kaschèques is afwijzend beschikt hoewel ik steeds voldoende saldo heb. Hoe krijg ik dan mijn (eigen) geld in handen? Antwoord: U woont in de omgeving van één der gemeenten waar een giro rekeninghouder op vertoon van zijn giropasje en een kaschèque per dag 3.000,mag opnemen, omdat men daar op het (hoofd)postkantoor via de com- puterverbinding kan nazien of het sal do toereikend is. Die plaatsen waar dat kan zijn: Amersfoort, Bussum, Delft, Dordrecht, Eindhoven, Den Haag, Hel mond, Hilversum, Rotterdam, Schiedam en Tilburg. KOFFIE MET SLAG Ik kreeg in een cafeetje onderweg naar Limburg een kop koffie met na- maak-slagroom die helemaal niet te pruimen was. Op de prijslijst stond „koffie met slag" en dan een prijs alsof het allemaal echt was. Mag dat zomaar? Antwoord: Dat mag nu nog, omdat het woord slagroom niet vermeld is. Er zijn zelfs zaken waar men inplaats van dat beschermde woord „slagdroom"" met een d erin op de tariefkaart zet en dat is ronduit misleidend. De prijs zou dan wel een stuk lager kunnen, maar dat is niet altijd het geval als men de tarieven overziet. Altijd goed lezen is dus het parool. Overigens bemerken de ondernemers die het publiek voor de gek houden, het t.z.t. in een dalende be langstelling voor hun etablissement. STROOMGEBRUIK DIEPVRIES Wat kost het stroomgebruik van een diepvrieskast ongeveer? Antwoord: De motor verbruikt uit sluitend stroom als de temperatuur bin nenin boven het instelbare maximum is gestegen en schakelt automatisch uit als de temperatuur voldoende onder dat peil is gebracht. Als u de deur slechts een enkele maal per dag opent, komt het stroomgebruik van de door u uit gekozen 150-literkast overeen met dat van een gloeilamp van circa 80 Watt die per uur een kwartier brandt. Dat betekent een kwart van de 24 uur ver bruik van afgerond 0,4 Ampère 6 x 0,4 2,4 Ampère-uur per dag, ofwel 30 X 2,4 72 Ah per maand en dat maakt bij uw 220 Volt netspanning 220 x 72 15.840 Wattuur of 15,84 kilo Wattuur per maand. Dit getal kunt u zelf vermenig vuldigen met de prijs dit u in uw ge meente per kWh moet betalen aan het elektriciteitsbedrijf. HARTIG HAPJE Wij hebben thuis verschil van me ning. De één zegt dat een bitterbal zo veel calorieën bevat en de ander be weert dat chips veel schadelijker zijn. Wie heeft er nu gelijk? Antwoord: Wij komen voor een bit terbal op gemiddeld 170 kilojoules (of wel 40 kcal volgens de oude berekenin gen) en voor 100 gram chips op circa 2270 kilojoules (voorheen 540 kilocalo rieën). U kunt dus zo'n dertien bitter balletjes tot u nemen voor u aan de voe dingswaarde van een onsje chips komt. SCHELP SCHOONMAKEN Ik heb vorige vakantie prachtige schelpen gevonden en thuis uitgesteld. Maar ze stinken nu wel een beetje en dat wordt steeds erger. Wat kunnen we daar tegen doen? Antwoord: U hebt ze waarschijnlijk nooit schoongemaakt. Kook ze uit ge durende ■vijf minuten. Verwijder daar na met een houten stokje de nog aan wezige resten van het weekdier. Ge bruik geen zuren of poetsmiddelen, chloor of andere schoonmaakattributen. De binnenkamt met het paarlemoer kunt u met een klein watje glanzend krijgen. De buitenkant kan zonodig worden gereinigd met een propje pa pier van de keukenrol en pas als dat niet lukt, mag u naar het bekende „groene doekje" grijpen, maar dan wel met zachte hand werken of een polijst- schijf inschakelen. Pannesponzen en dgl. schuren vaak te hard. RATTENPLAAG Wij hebben op onze boerderij veel last van ratten. We kunnen geen gif ge bruiken vanwege het vee, want er zijn al eens dieren van gestorven en dat be tekent een f Unke schadepost. Wat raadt u ons aan? Antwoord: Er zijn opmerkelijke suc cessen bereikt met terriers. Nu bestaan er grote en kleine rassen en ook krui singen. Hoofdzaak is echter, dat u een gezonde, sterke hond ter beschikking krijgt. Informeert u eens in een be trouwbaar asiel of men daar een felle terrier beschikbaar heeft. Zo'n hond kan blijkens veler ervaringen in circa tien minuten wel honderd ratten do den, dus zeker de ratten op uw boerde rij verdelgen, als hij er vrij kan rondlo pen. TESTAMENT VERVALT Mijn man en ik hadden ieder een tes tament laten maken ten gunste van de langstlevende. Nu mijn man overleden is, heeft mijn familie dan een mogelijk heid of rechten om mijn spaargeld in handen te krijgen? Die gun ik het niet omdat ze me allemaal sinds m'n huwe lijk links hebben laten liggen. Antwoord: Nu u zelf de langstlevende bent volgens de laatste wil van uw overleden echtgenoot, is uw testament overbodig geworden. Kijkt u eens rond naar iemand of naar een instelling aan wie u uw nalatenschap t.z.t. wilt doen toekomen. Misschien is er wel iemand onder uw familieleden die u het wèl gunt en die zo'n bedrag nuttig zou ge bruiken. U kunt hen toch niet allemaal over één kam scheren? Uw wensen maakt u kenbaar aan een notaris. Dat behoeft niet de zelfde te zijn die het eerste paar testamenten verzorgde, ledere notaris kan bij het Centraal Tes- tamentenregister kennis geven, dat een bepaald testament is vernietigd, of her roepen en vervangen door een nieuwe wilsbeschikking. BRANDWEERINSPECTIE Waar vind ik het rijkstoezicht op de brandweren? Antwoord: De Inspectie voor het brandweerwezen zetelt Spui 47, Den- Haag, telefoon 070 - 62 45 01. Uitslagen maandag 30 januari 1978. Afdeling I: A. Verolme KI. Vis 0—2 J. Smalheer A. Knape 11 B. Vis H. Groenendijk 0—2 C. Polder J. van Es 0—2 Afdeling II: M. van Lente J. Lodder F. Noordijk A. Krijgsman I. Mackloet I. Koese H. Noordijk W. Ruis A. V. d. Sluijs C. Spee Afdeling III: J. Verbiest A. van Gulik M. Klink N. Quispel P. van Brussel M. Breeman C. Vogelaar S. Hoogzand Afdeling IV: J. Kamp L. van Erkel H. Erenstein A. Jordaan L. Peeman J. Hollaar R. Jacobs A. v. d. Valk W. Nelis J. V. d. Kooij 1—1 1—1 2-0 0—2 0—2 0—2 2—0 2—0 2—0 1—1 2—0 0—2 0—2 0—2 NIEUWERKERK Extra kerkdienst Geref. Gemeente Op woensdagavond 15 februari a.s. zal in de Geref. Gem. te N'kerk. Aanvang half acht een extra kerkdienst worden gehouden. Voorganger zal zijn Ds. Chr. V. d. Poel uit Yerseke.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 6