E.G. lonkt naar nieuwe leden „Wij bemiddelen l>eter" I I I I I I 1 Hernieuwde Jandbouw schoor wirdt door Mr. M. Vrolijk geopend Wilt U Uw pand verkopen? Drimmo Groep SOe jaargang Vrijdag 3 februari 1978 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEEÏEIDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLAiNDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Eerst orde op eigen zaken, zeggen de boeren Winterconcert Sempre Crescendo te Middeiliarnis Leenwenstraat 13 Botterdam-C Telefoon: 010-330288. FLAEEEE: 01875-513. ZEELAND: 01103 - 2610 b.g.g. 01192-1624/1954. Mobilofoon-dief stallen opgelost Bank uit gestolen auto gevonden Tip van de weelc Onzichtbaar herstel van iedere autoschade aan alle merken auto's. Lies van der Velde Dorpsweg 28-34 Tel. 01870 - 4436 SOMMELSDIJK VOOE MOOIEKE bioemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad Middelhamis 3 jaar VOLLEDIGE GARANTIE voor HETZELFDE GELD SOMMELSDIJK: Uw huis verkopen? TAMBOER Grote belangstelling voor stille omgang te Oude Tonge X BEZOEKT ONZE I GARAGE KNöPS LANGEWEG 113 Automobieien-verkoophal OOK OP VEIJDAGAVOND MIDDELHARNIS TELEFOON 01870 - 2043 OOLTGENSPLAAT De Ned. Middenstands Spaarbank is verhuisd Adm.- en Ass. kantoor DE VOS nam agentschap van de heer W. Voogd over POSTBOX e M MIDiDEriHABNIS Kedactie en adverfcenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel, (01870) 2629 Na 3 uur (01870) 33 92 Giro 167930 BankBabo MiddeUiamla no, 3420,01.108 ABONNEMENTSPRIJS 8,00 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. De 'Europese Gemeenschap speelt ge vaarlek spel. Het samenwerkingsblok wankelt op zijn benen en spant zich te gelijkertijd in om drie nieuwe leden (Griekenland, Spanje en Portugal) bin nen te halen. Hoewel de EG-grondwet nieuwe landen onder bepaalde voor waarden toelaat, Ujkt het Paard van Troje door een snelle en onzorgvuldige aktie te worden binnengehaald. Deze operatie kan de Europese boeren veel last veroorzaken. De Europese Gemeenschap heeft de laatste jaren de grootste moeite om op haar benen te blijven staan. Natuurlijk werkt de algemeen economische situa tie een samenwerking gauw tegen. De deelnemende landen kiezen in slechte tijden eieren voor hun geld en laten na tionale belangen nogal eens zwaarder wegen dan de gemeenschappelijke za ken. De Europese integratie heeft van de Europese boeren eigenlijk de groot ste inspanningen geëist. Het EG-land- bouwbeleid is in de afgelopen 10 a 15 jaren met horten en stoten van de grond gekomen. Het was trouwens een monnikenwerk om de grote Deense of Engelse boerenbedrijven door een Euro pese bril te vergelijken met de Zuid franse of Corsicaanse keuterboer. Het werd zelfs een bijna onmogelijke opga ve om deze boeren onder een EG-para- plu te vangen. Het aanbellen van drie nieuwe Zuid- europese landen betekent opnieuw een reeks van aanpassingen en ook moeilijk heden. De toch al niet zo gelukkige te genstellingen tussen de Noordelijke en de Zuidelijke Gemeenschap worden ver scherpt, want de zuideUjken (die zich terecht en ook ten onrechte achterge steld voelen) krijgen medebroeders in hun samenwerkingsstrijd. Voor agrarisch Europa betekent de binnenkomst van Griekenland, Spanje en Portugal een toename van de hoe veelheid landbouwgrond en het aantal agrariërs met SO'/o. Belangrijker nog is de entree van tal loze kleine bedrijven die zich bezighou den met de produktie van groenten, fruit, citrusvruchten, bloemen, wijn en olijfolie. De nieuwelingen vertonen gro te overeenkomst met de EG-boeren uit de zuidelijke landen als Frankrijk en Italië. In de gebieden rond de Middel landse Zee komen landbouwbedrijven voor waar de machine geen werk biedt voor de vele werklozen. Het zijn kleine boerderijen; meer dan SS'/o van de be drijven omvat slechts 1 tot 5 ha. De economie in de drie kandidaat- landen komt in grote lijnen overeen met de situatie van de zogenaamde Middel landse Zee-landen die nu tot de EG be horen. De landen zijn in flinke mate af hankelijk van de landbouw; dat geldt voor de werkgelegenheid, de bijdrage aan het nationale produkt en voor de exportpositie. Griekenland en Spanje hebben nu een gemiddeld inkomen per hoofd dat gelijk is aan het Ierse gemid delde (dat is het laagste inkomen bin nen de Gemeenschap). In Portugal lig gen de kaarten nog slechter. De Europese boeren zijn niet gelukkig met een EG-uitbreiding die onvoor waardelijk is. Natuurlijk hebben zij be grip voor het beginsel dat aangeeft dat elk democratisch geregeerd land in Eu ropa lid moet kunnen worden van de Gemeenschap. Toch kan een minder zorgvuldig opgezette uitbreiding een flinke messteek geven aan het Europees landbouwbeleid. Er zijn voorwaarden die door de boe ren vooraf gesteld worden en die ver vuld moeten worden, wil de EG de nieu we landen landbouwpolitiek gezien kun nen inpassen. Het Europees landbouw beleid functioneert maar moeizaam om dat het economisch tempo (groei - werk gelegenheid - inflatie) te veel per land verschilt. Voor elk land is het hemd na der dan de rok. Dat leidt dan tot een eigen monetair en economisch tempo waarvan het gemeenschappelijk land bouwbeleid de dupe is. De moeilijkheden in achtergebleven EG-streken vragen een doeltreffend re- gionalisatiebeleid. Het is echter niet juist de landbouwpolitiek voor deze kar te spannen. Zowel de Europese Commissie (het dagelijks bestuur van de EG) als ook Frankrijk en Italië hebben voorgesteld de regionale problemen in de Gemeen schap op te lossen met landbouwpoli tieke maatregelen. Het is duidelijk dat zulke voorstellen geen oplossingen kun nen bieden zonder het principe van het EG-landbouwbeleid te ondergraven. Een belangrijk punt betreft de finan ciële aanpak van de grote Europese Ge meenschap. Via de EG-begroting wordt steeds meer geprobeerd om financiële middelen over te dragen van de „rijke" naar de „arme" regio's. Men kan het simpelweg vertalen in een inkomens overdracht van Noord naar Zuid. Deze geste kost uiteraard veel geld. Wellicht zal een uitbreiding van de EG met drie nieuwe Zuideuropese landen een nieu we aanslag betekenen op het Brusselse budget. Voor de Europese boeren zou het veel beter zijn als de kandidaat-landen via een omvangrijke steun vooraf dich ter bij de economische structuur van de huidige Gemeenschap worden gebracht. Wanneer dit niet het geval is, zullen de moeilijkheden van een Europese uit breiding meer en meer afgewenteld worden op het landbouwbeleid en dus ook op de ruggen van de boeren. De Europese samenwerking krijgt een harde kluif aan de drie nieuwe landen rond de Middellandse Zee. De Europese landbouw zal de integratie niet tegen werken maar eist wel enkele garanties. De negen lidlanden dienen bereid te zijn om het integratie-proces binnen het huidige Europese blok te versnellen en ook te verdiepen. De boerenredenering luidt: eerst orde op eigen zaken stellen en dan uitbreiden. Het klinkt wellicht egoïstisch van de boer, maar hij kan niet anders want het draait uit op eigen lijfsbehoud. De Europese boer kijkt dus wel uit. B. Schouwing. De Kon. Fanfare „Sempre Crescendo" te Middelhamis - Sommelsdijk hoopt op zaterdag 18 februari a.s. haar jaarlijkse winterconcert te geven in „de Meer paal" op het Hemesseroord. Het programma van deze avond is erg gevarieerd. Zo worden o.a. de volgende nummers uitgevoerd: Vimy Ridge Mars, Four Contrasts for Wind, Castell Coch Mars, Instant Concert, City of Spires en Punchinello Mars. In de solistische nummers Buglers Holiday en The Acro bat treden op Arie Noordijk, Jan van Lente en Pim Schrijver op Cornet en Rien de Waard op Trombone. Verder treedt ook de drumband van „Sempre" op o.l.v. instructeur C. Bus- kop. Het muzikale gedeelte van deze avond vindt zijn hoogtepunt in het gezamen lijke optreden van „Apollo" uit Goede- reede en „Sempre Crescendo" o.l.v. dhr. Vemooys met o.a. De Slavische Rhap- sodie van Friedeman, de mars Arnhem van Kelly en de Vriendschapsmars ge componeerd door de dirigent van „Sempre" de heer Willem Vemooys. Tijdens dit concert zal dhr. Vernooys voor het laatst de dirigeerstok ter hand nemen en het dirigent-schap overdra gen aan zijn opvolger dhr. Jongejan. Daarnaast zal de nodige aandacht be steed worden aan het feit dat de heer G. van Lente 50 jaar lid is van „Sem pre Crescendo". Het een en ander begint om 19.30 uur. Zaal open om 19.00 uur. De toegang is voor een ieder gratis. oc De politie heeft twee 19 jarige jongens uit Rotterdam weten te achterhalen i.v. m. de diefstallen van mobilofoons uit auto's van de betonmortel-centrale te Stellendam en van schepen in de haven langs de Brouwersdam. De knapen hadden de mobilofoons ontdaan van de onderdelen die ze kon den gebruiken en de rest weggegooid. Van het gestolene is dan ook niets meer teruggevonden. MIDDELHARNIS: In een sloot onder Melissant is door enkele jagers een blauwe achterbank van een B.M.W. personenauto gevonden. De bank bleek toe te behoren aan de auto die enkele weken geleden in Oost- voorne was ontvreemd. De wagen is la ter in Wassenaar terug gevonden. Het heeft er enige schijn van dat de wagen is gebruikt voor het vervoer van de kleding die op dinsdag 17 januari bij Tex-Cash in het winkelcentrum Zuid te Middelhamis is gestolen. VINGERLING 3 - MIDDELHARNIS -TEL. 0187Ü-2518 Dat het, naar het bekende gezegde, ook thans nog „kan verkeren" moge blijken uit de recente ontwikkelingen van Sommelsdijks lagere land- en tuin bouwschool. Er waren magere jaren waarin het leerlingenaantal langzaam maar zeker terugliep zodat voor het voortbestaan moest worden gevreesd, terwijl de school thans weer 160 leerlin gen telt De school moest er zeUs voor worden uitgebreid aan welke uitbrei ding dezer dagen de laatste hand wordt gelegd. Woensdag 8 februari komt de Commissaris van de Koningin de ver nieuwde school persoonlijk open stellen. Van de school die in 1930 werd ge- bouw^d is slechts een gedeelte overeind gebleven. Er kwam een fors gedeelte nieuwbouw voor in de plaats waardoor de school over de meest moderne les ruimten en leermaterialen beschikt. Enkele jaren geleden nog zou niemand zo'n voorspelling hebben geloofd maar het mirakel heeft zich voltrokken; de lagere land- en tuinbouwschool bloeit als noo'it tevoren en lijkt zich in de blij vende belangstelling van voldoende leerlingen te mogen verheugen. Voor een groot deel is dat tóe te schrij ven aan het invoeren van een meer uit gebreide opleiding dan voorheen het geval was. Toen was de school alleen maar interessant voor jongens die hun toekomst in de land- of de tuinbouw wisten, maar zulke jongelui dienden zich steeds minder aan. De opleiding werd aangepast en werd meer algemeen vormend en dat sprak dermate aan dat de schoolpopulatie enorm sterk groeide. Er kwamen ook meisjes en thans zijn er zelfs twintig meisjes die het onderwijs volgen. De scholieren krijgen er een opleiding die ook als „beroeps-voorbe- reidend" kan worden aangemerkt want evt. kunnen ze na hun opleiding (van 4 jaar) verder naar de middelbare of ho gere land- en tuinbouwschool, maar ook andere mogelijkheden liggen voor hen open zoals opleidingen in de voedings sfeer, de recreatie, de politie, er zijn kortom mogelijkheden te over. Een tentoonstelling die volgende week wordt gehouden gaat dat de jeugd alle maal verduidelijken. Hen wordt dan aanschouwelijk voorgesteld wat de op- leidingsmogeÜjkheden zijn. Daarbij zal ook de levende have aanwezig zijn want uiteraard wordt aan de verzorging daar van niet voorbijgegaan. Bezoekers kunnen dan ook kennis ne men van de gepleegde nieuwbouw, waaronder twee nieuwe practicums met nieuwe instrumenten, een grote ge meenschapszaal en een nieuwe entree met garderobe en toilet-groepen. De nieuwe directeur, dhr. E. Berghout loopt zich momenteel nog het vuur uit de sloffen om het allemaal op tijd ge reed te doen zijn. Ook de buitenomge ving van de school wordt en-passant aanzienlijk verfraaid. Met de aanpas sing van de school is een bedrag van ca. anderhalf miljoen gulden gemoeid. Agrarisch centrum. De school wil in -de toekomst die volgende week woensdag begint niet alleen een onderwijsinstituut zijn, ze wU zich ook een reputatie als agrarisch cen trum opbouwen. Dat betekent dat Ver enigingen en groepen die ook maar eni germate aan de agrarische sector ver want zijn gebruik kunnen maken van de nieuwe gemeenschapsruimte. Zo wordt getracht een goede relatie te leg gen tussen school en praktijk, de prak tijk kan gebruik maken van de diensten van de school, de school zal graag ge bruik maken van de „know how" van de mensen van de praktijk. De bereid heid en de nodige accomodatie zijn daartoe aanwezig! Voor de stille omgang die woensdag 1 febr. werd gehouden, vanuit de Ned. Herv. Kerk naar het massagraf waar de ruim driehonderd rampslachtoffers be graven liggen, heeft grote belangstelling bestaan. De stoet bestond uit enkele honderden personen die van heinde en verre naar Oude Tonge waren gekomen. De stoet werd geleid door Burgemees ter en Wethouders van Oostflakkee. Bij het monument werden kransen gelegd, terwijl het muziekkorps passen de koraalmuziek speelde. Het bijna 30 jaar te Ooltgensplaat ge vestigde agentschap van de Nederland- sche Middenstands Spaarbank is deze week verhuisd van Voorstraat 23naar Weesmolenstraat 5. Op 9 april 1949 werd door de heer W. Voogd begonnen op ge noemd adres aan de Voorstraat. Met grote accuratesse heeft hij deze spaar bank van de grond af opgewerkt en wist de klanten aan zich te binden. We gens de gestelde leeftijdsgrens was het vooir de heer Voogd noodzaak de zo aan hem vertrouwde spaarbank over te ge ven in andere handen. Door tussenkomst van dhr. A. de Vos, welke geruime tijd konnekties onder hield met de Ned. Middenstands Spaar bank via een andere agentschap, werd zijn zoon dhr. W. M. C. de Vos in over leg met de NMS (zo wordt de Bank kortweg genoemd) als opvolger gevon den. Deze had sinds 1972 al binding met de NMB betreffende de afdeling finan ciering en hypotheken. Pand uitgebreid. Vanaf 1970 legde dhr. de Vos zich toe als agent voor alle verzekeringen en in 1972 betrok hij een nieuw pand, annex kantoor aan de Weesmolenstraat 5. Eind 1977, dus enkele maanden geleden onderging het kantoor een uitbreiding in verband met de overname van de Nederlandsche Middenstands Spaar bank. Niet alleen het pand onderging een vernieuwing en vergroting ook de ma chines werden aan de eisen des tyds aangepast. Voor de administraties schafte dhr. de Vos zich een elektronische verwerkings- apparatuur aan, en sloot zich aan bij het ALPHA computercentrum. Ook voor de afdeling boekhouding is deze computer een middel voor een vlotte verwerking. Dhr. en mevr. De Vos-Groenendijk die samen de administratie gaan voeren en uitbreiden, zullen een ieder die op het kantoor een kijkje wiUen komen ne men graag zonder enige verplichting ontvangen. U bent hartelijk welkom. Officieel is het agentschap op 1 fe bruari j.l. overgegaan. Zie verder de advertentie in dit num mer. Het nieuwe kantoor van dhr. W. M. C. de Vos, Weesmolenstraat 5, hoek Pr. Hendrikstraat te Ooltgensplaat, waar vanaf 1 februari j.l. het agent schap van de Ned. Middenstands Spaarbank is gevestigd.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 1