,De Hoop's' dirigent Willemsen lialve eeuw In de muziel( vcMicPefiieijdeA Vonnis tegen Goereese vissers gewezen kom kijken... naar eiken 'tEikenhuys n Dinsdag 31 januari 1978 No. 4662 CHR. STREEKBLAD OP GEïlEFORMEERDB GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE ETT..ANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Financ. mogelijkheid tot verbreding Flesseniials in Dirksiand WASAUTOltAAT DEFECT? Toor snelle reparatie I 01877-1236 I GOEDEREEDE: Ander systeem vaststelling reinigingsrechten Verkoping en rommelmarkt Oudste inwoner 99 jaar EXTRA KERKDIENSTEN GEBEFORM. GEMEENTEN Herdenking watersnood 1953 STELLENDAIVI Raad Goedereede ingenomen met komst van de „DELTA FLORA" Oud-wethouder C. Keizer te raar de besteld Interkerkelijke herdenkingsdienst Tegen de lamp met grammofoonplaten Gestolen auto terug Botsing Oud notaris IVIr. J. H. Hempenius overleden POSTBOX 8 IVUrXDEUiAKNIS Eedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel, (01870) 2629 Na 8 uur (01870) 33 92 Giro 167930 BankBalbo Midideütiamis no^ 3420.01.108 ABONNEMENTSPRIJS 8,00 PER KWARTAAL ADVERTEa^TIEPRIJS 27 cent per nun. Bij contract speciaal tariel. Gedeputeerde Staten hebben de raad meegedeeld, dat zij voornemens zijn om Provinciale Staten voor te stellen de weg langs de haven in Dirksiand in het tertiair wegenplan op te nemen. Dat zal het G.S. mogelijk maken een bijdrage te leveren in het onderhoud e.q. de ver betering van deze weg. G.S. vinden dat gewenst omdat zy van mening zijn, dat het doorgaande verkeer door de kom van het dorp, met name bij de zwenk- kom van de haven, een probleem vormt, wat uit een oogpunt van verkeersveilig heid en woonmilieu niet aanvaardbaar te achten is. Voor het dempen van het stiikje bin nenhaven nabij de Hetil zegden GS een bijdrage van 75"/o in de kosten toe, een mooi aanbod, maar de reedsleden ble ken wat genuanceerder te denken. Ze willen graag, dat er een weg om Dirks iand heen gelegd wordt, zodat het het verkeer, waardoor veel gevaarlijke stof fen vervoerd worden, uit de kom van de gemeente geweerd kan worden. De heer Poortvliet vond, dat het da gelijks bestuur van de gem^eente er alles aan moet doen om dit te bewerkstelli gen. „Ik zie niet in waarom, dit zolang moet duren*', vond hij. Spr. vond het dempen van de zwenkkom maar een tij delijke oplossing, maar vreesde, dat er dan gemakkelijk uitstel van de aanleg van de weg zal volgen. „Uw aandacht mag in deze niet verslappen". Burgemeester Bos vond het van be lang, dat het nu wordt erkend als een zaak van grote inportantie. Hij was er van overtuigd dat de weg om Dirkland er komt, zoals het Provinciaal bestuur heeft verzekerd. De heer D. de Bonte wees op de keer zijde van de medaille. Hij vreesde, dat een weg om. het dorp m.inder prettig zal zijn voor de middenstanders, zoals re benzinestations en de horecabetrij- ven. „Ik vrees, dat Dirksiand een ver geten dorp zal worden. Ik zie meer in het afbreken van het sm.alle hoekhuis, dat toch al vol scheuren zit", zo kwam hij met een nieuw aspect in deze. Burgemeester Bos vond, dat deze zij de van de medaille niet teveel belicht moest worden, omdat er bij de aanleg van de Rond-weg voor de middenstan ders de mogelijkheid zal komen, dat parkeerverboden opgeheven zouden kunnen worden en dat de horecabedrij ven wellicht buitenterrasjes zullen kun nen maken. Hij vond ook de gevaarlijke stoffen, die door Dirksiand razen veel bezwaarlijker. De heer van Prooijen dacht er aan de Havendijk in de haven te schuiven, zodat er veel ruimte komt, dat waar schijnlijk het minst zal kosten. Er werd verder gesproken over ver keerslichten, die dan weer een soort verkeersdrempel zouden kunnen vor men voor de dan ontstane racebaan en over het benzinestation was men het eens: de provincie geeft voorrang aan dergelijke bedrijven om zich te ver plaatsen naar de nieuwe situatie. De kosten van het transporteren van huisvuil, zoals dat wordt gepleegd door de Fa. den Boon ondergaan jaarlijks een trendmatige verhoging, waarom B. en W. de raad donderdagavond voor stelden het tarief van het reinigings recht op te trekken. M.b.t. het tarief voor het ophalen van huisvuil wordt voortaan nog gerekend met twee cate gorieën, t.w. de bewoners van zomer- woningen en gezinnen van 2 personen waarvan het gezinshoofd 65 jaar of ouder is, zij betalen voortaan 54,en de categorie gezinnen, ongeacht de grootte, zij betalen 60,per jaar. Ook het heffen van rechten voor het ophalen van bedrijfsvuil onderging een wijziging, waarmee de raad donderdag avond instemde. Voortaan wordt de hoogte van de heffing niet meer afge meten aan de aard van het bedrijf maar aan de werkelijk aangeboden hoeveel heid. Er kunnen dientengevolge extre me verschülen optreden Burg. van Velzen illustreerde dat met het voor beeld dat het kan gebeuren dat een be drijf dat nu 75,- betaalt strakt 1000,- gaat betalen. Dat betekent niet zo werd duidelijk gesteld dat dat be drijf teveel gaat betalen, dat betekent wel dat er in het verleden steeds te wei nig is betaald OP GOEREE - HAVENHOOFD: Een comité bereidt dezer dagen een grote verkoping en rommelmarkt voor die a.s. zaterdagmiddag gehouden zal worden, aanvang half twee in de bijz. basisschool op Goeree-Havenhoofd. Er zijn voor de verkoping veel mooie din gen gemaakt en er wordt gehoopt op een goede opkomst. De baten komen ten goede aan de Chr. Kleuterschool „Samuel". IMarinierswcg 281,hk.Hoogstraat R.daml 1'sMaandags gesloten Tel. 010-1337441 GOLTGENSPLAAT Vandaag, dinsdag 31 januari herdenkt de oudste inwoner van Oostflakkee, de heer Jac. Hotting, Langeweg 60 te Oolt- gensplaat zijn 99ste verjaardag. Licha melijk openbaren zich de ouderdoms- kwalen, maar geestelijk is de heer Hot ting nog zeer helder. Door doofheid is het wel moeilijk een vlot gesprek te voeren. Onze hartelijke gelukwensen aan deze hoogbejaarde inwoner, die wordt verzorgd ten huize van zijn doch ter de familie S. van Veen-Hotting. Bejaardenmiddag. Woensdag 1 fe bruari des nam. 2.30 uur zal in „Eltha- to" de maandelijkse bejaardensamen komst gehouden worden. Bijbelkring. Op vrijdag 3 februari (en niet op donderdag 2 febr., zoals in de Zaaier stond vermeld) zal in „Eltho- to" o.l.v. ds. T. W. V. Bennekom de Bij belkring bijeen komen. Het onderwerp van behandeling is Daniël 7. Aanvang 8.00 uur nam. OUDDORP Heden (dinsdag) avond 7.30 uur ds. J. van Vliet van Aagtekerke. NIEUWE TONGE donderdagavond 7.30 uur ds. J. Karels van Werkendam (herdenking Watersnood). OUDE TONGE woensdagavond 7.30 uur ds. P. Blok (herdenking Watersnood ramp 1953). Door het Gerechtshof te Den Haag is gisteren vonnis gewezen tegen de 9 Goereese vissers die wegens overtre ding van de vangstbeperking van tong en schol terecht hebben gestaan. Ze kwamen er doordat de eis van twee weken geleden werd gehalveerd nog genadig af, maar opnieuw striemde de waarschuwing dat het nu definitief uit moet zijn met de overtredingen. Het Hof stelde duidelijk dat de overtreders niet meer zullen mogen rekenen op halvering m.aar op een verveelvou diging van de eis. Het Hof verwierp dan ook het beroep op Ovei-macht, zoals door de raadsman Mr. Nouwen gedaan en diens bewe ring dat ten tijde van de overtreding in 1976 de maatregelen niet ver bindend zouden zijn geweest. Overigens zijn in 1977 de overtredin gen onverkort doorgegaan. Op 28 febr. zullen er door de Rotterdamse Recht bank 32 uit Goeree behandeld worden. Het heeft er trouwens alle schijn van dat van de Nederlandse visserijplaatsen juist Goedereede het hardst wordt aan gepakt. Daar zijn de opsporingsambte naren van de Inspectie Dienst het meest actief waarom in Goeree de mieeste pro- cessenverbaal worden opgemaakt, het gevolg van de opstelling van de vissers die huïi vangsten niet „zwart" aan de man proberen te brengen maar ze zon der schroom op de markt brengen. Blokkade Gistermorgen hebben Goereese kot ters meegedaan aan de blokkade in de haven v. Scheveningen, maar ook in de thuishaven bleven er vier achter om de landelijke demonstratie kracht bij te zetteen. De GO 19, 14, 21 en 28 blok keerden de schutsluis. Dat had tot gevolg dat de brug niet kon worden gebruikt zodat het autover keer over de autoweg moest worden geleid. Het bleef een vreedzame de monstratie die na een uur weer werd opgeheven. De kotters gingen toen naar zee, nog onwetend van het kwantum dat hen voor de maand februari zal worden toegewezen. Het is vooral de kennelijke onbillijk- heid in het vervolgings beleid die de vissers dwarszit. De boetes De door Het Hof gevelde vonnissen luiden aldus. Van het genoemde bedrag is steeds de helft voorwaardelijk, „de wisselvalUgheid" 5000,D. Tanis, 2000,— G. Brinkman 4000,— J. Grin- wis 5000,— C. Tanis 5000,Fr. de Geus 2000,— Melissant 5000,— Lok ker 5000,r— en J. Brinkman 4000.—. s- Drie kotters hadden in de sluis ligplaats genomen, dei 4e lag er dwars voor. De brug (links) kon daardoor niet omlaag. MIDDELHARNIS: In verband met het feit dat 25 jaar geleden Goeree-Overflakkee werd ge-, troffen door de rampzalige overstro ming van 1953, organiseert het Diek- huus in samenwerking met het Streek museum een herdenkingstentoonstelling op 2, 3 en 4 februari. Op deze tentoonstelling zal vooral veel fotomateriaal te zien zijn. Zo zal de gehele kollektie van het Streekmuseum en foto's die door fotograaf Zandstra uit Sommelsdijk zijn gemaakt, te zien zijn. Ook zal de jÉilm „Gebroken dijken", die destijds door de gebroeders Booms- ma is gemaakt, worden vertoond. Boekhandel Ariese is vertegenwoor digd met een Boekenstand, welke een beeld geeft van de verschenen boeken over de ramp. Verder zullen doorlopend dia's ver toond worden en wordt een overzicht gegeven van de herstelwerkzaamheden na de ramp. Op donderdagavond 2 febr. wordt in het Diekhuus speciaal voor bejaarden een lezing gehouden door de Gebr. Boomsma, waarop zij ook hun film zul len vertonen. Deze avond begint om 20.00 uur en is vrij toegankelijk. De openingstijden van de tentoonstel ling zijn: donderdag 2 februari van 10.00 - 12.00 uur en van 14.00 - 16.00 uur; vrijdag 3 februari van 10.00 - 12.00 uur en 14.00 - 16.00 uur, 's avonds van 19.00 - 21.00 uur; zaterdag 4 februari van 10.00 - 12.00 en van 14.00 - 16.00 uur. De gemeenteraad van Goedereede heeft zich donderdagavond bijzonder ingenomen getoond met de komst naar Stellendam van de inmiddels vermaard geworden gladiolententoon- stelling „Delta Flora" die tot dusver in Middelhamis werd gehouden. Vorig jaar trok de tentoonstelling, aangevuld met een presentatie van handels- en bedrijfsleven ruim twintigduizend be zoekers. Goerees' raad die ter huisvesting van de tentoonstelling een gedeelte van de visafslag verhuurde (van 29 juli t.m. 10 augustus) ziet in de tentoonstelling een welkome attractie voor de eigen burgers maar zeker ook voor de recreanten. Dhr. J. C. Komtebedde (WD), voorzit ter van de WV te Ouddorp betoonde zich bijzonder verheugd; „we zijn erg blij met de overeenstemming die bereikt is", liet dhr. Komtebedde weten. Ook van de zijde van de SGP, bij monde van dhr. A. Human werd grote instemming betuigd. „Wij stellen het zeer op prijs dat de tentoonstelling hier plaats kan vinden en dat wij de nodige ruimte kunnen bieden" verklaarde dhr. Human. MELISSANT: Zaterdagmiddag vond de begrafenis plaats van dhr. C. Keizer (84) tot voor kort gewoond hebbend te Melissant. De heer Keizer heeft 16 jaar zitting gehad in de gemeenteraad voor de A.R.P. en was tevens een zeven-tal jaren wethou-, der. Ook op vele andere terreinen heeft de overledene aktiviteiten getoond; zo was hij vele jaren bestuurslid van het Groene Kruis, van de Coöp. Landb. Verg. van de Raiffeisenbank, de Woon ruimtekommissie enz. Een ingrijpende ziekte van ruim 6 jaar maakte woensdagmorgen vroeg een ein de aan dit werkzame leven. Bijna an derhalf jaar is dhr. Keizer verpleegd geweest in „De Samaritaan" te Som melsdijk. Zaterdagmiddag vond de begrafenis plaats op de alg. begraafplaats te Melis sant, nadat vooraf een rouwdienst was gehouden in de aula van „De Samari taan", waar het woord werd gevoerd door ds. H. F. Klok, Herv. pred. te Me lissant. Op de begraafplaats. Hier werd allereerst het woord ge voerd door de burgemeester van Dirks iand, dhr. H. Bos. Burgemeester Bos sprak woorden van herinnering en waardering, er op wij zend dat dhr. Keizer een zeer werkzaam leven heeft geleid en zich ten volle voor de gemeenschap had gegeven. Ook in de j.l. donderdagavond gehou den raadsvergadering werden door burg. Bos woorden ter nagedachtenis van de overledene gesproken. Aan de geopende groeve werd nog maals het woord gevoerd door ds. Klok, die woorden van troost en vermaan sprak tot de familie en verdere aanwe zigen. De enige zoon van de overledene, dhr. A. Keizer, sprak een woord van dank aan de vele belangstellenden en wees er in dit dankwoord op, dat de wereld voorbijgaat en hare begeerlijkheid, maar dat degene, die de wil Gods doet, blijft tot in der eeuwigheid. Namens het gemeentebestuur was met Burgemeester Bos ook aanwezig wet houder A. C. van Rossum. Een echtgenote wier man teveel T.V. kijkt moet niet schromen haar gade via een schop onder z'n achterste tot nutti ger daden aan te sporen. De man die dat propageert is vrijdagavond gehul digd, niet vanwege zijn weinig zacht zinnige remedie, maar omdat hij zelf al een halve eeuw in de muziekbeoefening actief is. Hij woont in Hoogvliet maar hij is al vele jaren dirigent van Stellen- dams muziekver. „de Hoop". L. Wil lemsen is de naam. Toen „de Hoop" vrijdagavond in „Het Haegse Huus" een uitvoering gaf, waar bij de brassband „Rotterdam" de boven toon voerde en ook de majorettengroep „Jong Leven" optrad, werd dhr. Wü- lemsen voor het voetlicht gehaald nadat hij de muzikanten van „de Hoop" al door enkele forse werken had geloodst. Na dat muzikale geweld trad er een stilte in, want zowel dhr. WUlemsen als degenen die de zaal vulden waren ver baasd over het intermezzo zoals dat door voorz. A. Dekker werd ingeluid. Burg. van Velzen kwam er aan te pas om het muzikale leven van dhr. Wü- lemsen nog eens na te gaan, te beginnen op 24 dec. 1927, toen, hij in navolging van drie broers ook bij de muziek ging. Hij werd achtereenvolgens opgeleid voor bugel, piston, trompet, alt en trombone en bracht het vervolgens tot dirigent. In Zeeuws Vlaanderen was hij mede oprichter van de Zeeuws Vlaamse muziekbond, in Gelderland was hij in Angerlo dirigent om vervolgens in 1958 (hij was toen onderwijzer aan de techn. school te M'hamis) „de Hoop" te gaan dirigeren. Hij bracht „de Hoop" Samen stonden ze vrijdagavond op het erepodium, de heer en mevr. Willemsen. tot in de hoogste top van de Kon. fede ratie, de Vaandelafdeling en het korps weet zich daarin nog steeds te handha ven. „Uw jarenlange inzet wordt uit zonderlijk gewaardeerd!" voegde burg. van Velzen de jubilaris dan ook toe, waarbij hij dhr. Willemsen namens de Kon. Federatie een Oorkonde en de Gouden speld aanbood. Mevr. Willem sen ontving uit handen van dhr. Dekker een prachtig draagboeket bloemen. Vreselijk moeUijk. In zijn dankwoord bevestigde dhr. Willemsen de veronderstelling van burg. van Velzen dat het moeilijk, ontzettend moeilijk is zich in de Vaandelafdeling te handhaven. „In een hoge afdeling komen is makkelijker dan in zo'n afde ling te blijven!" verzekerde dhr. Wü- lemsen waarop hij een oproep liet vol gen aan allen „die bij machte zijn een instrument naar de mond te brengen". Ze hoeven geen noot te kunnen lezen want daarin voorziet de opleiding. „We hebben de eigen vaste kern, maar ook nieuwe leden driemaal hard nodig!" liet dhr. Willemsen weten. Hij noodde de vrouwen van de muzikanten (zijn „jon gens") hun mannen naar de repetities te sturen en ze desnoods met.een tik onder de broek erop af te sturen. „Als we met z'n allen de schouders eronder zetten dan zal het best wel gaan", aldus dhr. Willemsen. MIDDELHARNIS: Woensdag 1 februari D.V. wordt in het kerkgebouw van de Ned. Herv. Gem. te Middelhamis een interkerkelijke dienst belegd ter herdenking van de overstro mingsramp van 1953. In deze dienst hoopt voor te gaan ds. E. F. Vergunst; er wordt een koUekte gehouden t.b.v. de Stichting Woord en Daad voor de getroffenen door de over stroming in India. Aanvang 19.30 uur. OOSTFLAKKEE Een twintigjarige jongeman is op he terdaad betrapt toen hij uit Euro Dis count te Oude Tonge grammofoonpla ten meenam. Hij verborg ze in een tas en onder zyn kleren. De platen hebben een waarde van plm. 300, Drie jongelui uit Oude Tonge hebben zaterdagavond een tour door Brabant gemaakt met een Citroen die ze op Battenoord gestolen hadden. Het drietal werd aangehouden toen ze op het Hel- legatplein pech hadden gekregen. Geen van hen bleek in het bezit van een rijbewijs. De jongeman F. uit Sommelsdijk is zondagmiddag achter op een wagen ge reden die voor hem voor het stoplicht stopte. Van de jongeman werd een bloedproef genomen. MIDDELHARNIS: Op de leeftijd van 76 jaar is j.l. don derdag heengegaan de oud-notaris Mr. J. M. Hempenius te Middelhamis. Mr. Hempenius vestigde zich in 1940 in Middelhamis als opvolger van no taris van Buuren. In september 1971 nam hij afscheid i.v.m. het bereiken van de 70-jarige leeftijd, waarna hij werd opgevolgd door zijn zoon, notaris J. W. Hempenius. De oud-notaris werd bij zijn afscheid getypeerd als „puntgaaf, onbevangen en volslagen eerlijk" en zo hebben de ve len die hem hebben gekend dat zeker ervaren. In zijn werkzame leven be hartigde hij niet alleen het notariaat dat hem zeer ter harte ging, hij vond ook tijd om enkele functies in het ge meenschapsleven waar te nemen, O.m. was hij de geestelijke vader van het Wetenschappelijk Genootschap, hij was vele jaren kantonrechter plaatsvervan ger en meerdere jaren doceerde hij rechts- en staatswetenschappen aan de HBS te Middelhamis. De oud notaris is vredig heengegaan. Hij genoot tot voor kort een redelijk goede gezondheid, maar nadat hij en kele weken geleden een heupbeen brak is zijn toestand steeds verslechterd totdat j.l. donderdag de dood intrad. OUDDORP Beroepen. Ds. S. de Jong, Ned. Herv. predikant alhier heeft een beroep ont vangen naar de Herv. Gemeente van Katwijk aan Zee.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 1