EIIAnPEII niEUWS 3e blad Vrijdag 27 januari 1978 No. 4661 In de periode kort na de ramp van 1953 hebben woorden, hoe gevoelvol ook gesproken, tekort geschoten om de to tale ontreddering in het rampgebied te omschrijven. Ook foto's lieten slechts bij benadering zien hoe er geworsteld en geleden was. Alleen zij die de ramp lijfelijk ervaren heb ben, vermogen zich de verschrikkingen van die dagen voor de geest te halen, tot in details, ook al had het, nu al 25 jaar geleden, plaats. Deze fotopagina (voor een deel uit „Gebroken Dijken") wil slechts een globaal beeld geven van de chaos die ook op Flakkee heerste. De foto's zwijgen over het menselijk leed dat werd aangericht en juist dat werd het diepst gevoeld. Het leven ging verder, het land herrees en de geslagenen werden weer opgericht. We her denken de ramp en de velen die van ons gingen. Het was een tijd van immens verdriet enerzijds, van een lotsver bondenheid en ééndracht anderzijds. De. vraag die de over levenden zichzelf en elkaar moeten stellen: wat leerde ons de ramp en leerden we ervan? Sir 25 jaar geleden was erDE RAMP De totale chaos in Oude Tonge, hier in de Schoolstraat. 's Maandags na de ramp was H.M. Koningin Juliana reeds te Middelharnis om de getroffen bevolking te be moedigen. Begeleid door de voorz. van de Roode Kruis- afdeling, verlaat Hare Majesteit hier het Raadhuis. Links de secretaris, de tandarts W. H. S. Sypkens. Eén waterzee rondom Middelharnis vanwege doorbraak bij de Van Pallandtpolder. In het midden een woonwagen bij het Oostvoorgors waarvan de bewoners jammerlijk verdronken: <I»»H|I|>N»»IW»»tt<»MtimrtW*M#>Wl'W*Wfh^'|il¥(MlWlMlM«r>»l>H»li|liiiittt^tfftm De cadavers van verdronken vee werden naar de dijk gesleept en door de Gekro opgehaald. Links de watertoren van Achthui'zen. De Voorstraat te Ooltgensplaat, toen het water al iets was gezakt. Zo zag Stad aan 't Haringvliet er na de ramp uit. Alleen de Molendijk bleef droog. De weg van Ouddorp naar Goedereede wordt hier met zakken zand belegd en berijdbaar gemaakt. Links de tramrails. In de cantine te Middelharnis kregen achtergebleven bewo ners dagelijks een warme maaltijd. De maaltijden wer den ook wel in pannen voor medebewoners opgehaald. Prins Bernhard, na het vernemen van de ramp ijlings uit het buitenland teruggekeerd, kwam per helicopter naar ons eiland. Hij liet zich uitvoerig inlichten over de noodsi tuatie; de spanning is van zijn gezicht te lezen. Foto boven: De gemeenten Dirksland en Melissant hadden het voorrecht, door geweldige krachtsinspanning van de be volking, die de slaperdijken met zand zakken verhoogden, droog te blijven. Op de achtergrond het dorp Dirksland, ge zien vanaf de Haveloze weg. Foto links: Het nog levende vee wordt hier met de hulp van militairen opge haald. Links de woning van de boerderij Ras te Sommelsdijk en rechts de ingang Rottenburg te Middelharnis. Foto rechts: De landingsplaats voor Ne derlandse en buitenlandse helicopters op de Oudelandsedijk te Sommelsdijk. De helicopters pendelden heen en weer om slachtoffers uit Nieuwe- en Oude-Tonge en van boerderijen op te halen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 9