jeugd hoekje 1 februari 25 jaar geleden Uw huis verkopen? TAMBOER Reizenverkoop ont wikkelt zicli voor spoedig bij de Rabobank I AUTOWASSEN I EEN PROBLEEiVI? I auto-wasserette I JAC. DE GAST Uitbreiding ds. J. Bo- germanschooi te Oosteriand gereed yylVlarion'' is ingrijpend vernieuwd en verrassend veranderd GR9JSOORDSE SCHETSEN s Uw huis verkopen? TAIVIBOER Slank worden zonder knorrende maag PREDIKBEURTEN ZEELAND Bladz. 8 „EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 27 januari 1978. ZOMERTIJD Ik vergat te noteren wanneer de zo mertijd precies ingaat en afloopt. Kunt u i.v.m. vakantie ook zeggen, of er in België, Duitsland en Frankrijk in mei zomertijd heerst? Antwoord: De zomertijd gaat in op zondagochtend 2 april, want dan wor den bij ons de klokken officieel om 2 uur vooruit gezet naar 3 uur v.m. Zij duurt tot zondagochtend 1 oktober d.a. V. 3 uur, want op dat tijdstip behoren de klokken te worden teruggedraaid van 3 naar 2 uur v.m. Tijdens uw va kantie is er ook in België en Frankrijk een zomertijd van kracht, maar niet in west- en oost-Duitsland omdat beide laatste staten geen overeenstemming konden bereiken en 'west-Berlijn geen andere tijd kan aannemen dan oost- Berlijn en het omringende Oostduitse gebied. HONDERDWICHT In een buitenlandse offerte is sprake van „hundredweights". Bedoelt men daarmee eenheden van honderd kilo of van 100.000 kg, dus ton? Antwoord: Geen van beide. De ver ouderde maat hundredweight is in En geland de cwt van 4 quarters of 8 stones 112 Engelse ponden (Ib) en dat wil in ons land zeggen: 50,802 kg. De Ameri kanen kennen een short hundredweight van 100 Engelse ponden (100 Ib) en dat komt op 45,36 kg bij ons. In Engeland spreekt men dan wel eens van central. U ziet dat het erg nuttig is, dat er per 1 januari j.l. internationale eenheden zijn voorgeschreven. Ter voorkoming van misverstanden geven wij u de raad die te (gaan) gebruiken. ZON EN MAAN Kunt u mij nu al mededelen of er in 1978 zons- en maansverduisteringen zullen voorkomen en op welke data? Antwoord: Totale maansverduisterin gen -worden verwacht op 24 maart en op 16 september a.s. De eerste is in ons land slechts gedeeltelijk zichtbaar, maar die van 16 september volledig en wel tussen 19.24 uur tot 20.44 uur. De maan verlaat dan de kemschaduw om 21.48 u en de halfschaduw om 22.48 u. Ge deeltelijke zonsverduisteringen komen voor op 7 april en 2 oktober 1978, maar zullen in ons land niet waarneembaar zijn. BAJESKRANT Hoe kan ik de redactie van die zg. Bajeskrant bereiken? Antwoord: Niet in de bajes, zoals u veronderstelt in uw brief, maar per adres postbus 1472, Den Haag. MINISTER Waar woont minister Ginjaar? Antwoord: Dr. L. Ginjaar woont aan de Prinses Margrietsingel 112 te Rijs wijk (Z.-H.). Correspondentie voor het ministerie van volksgezondheid en mi lieuhygiëne alsook voor de minister dient u echter te zenden naar het adres Dokter Reijerstraat 12, Leidschendam, telefoon 070 - 20 92 60. •■*i"'^«*Èr;_.^j ALUMINIUM PANNEN Mijn aluminium pannen krijgen spik kels. Is dat erg? Antwoord: Zwarte plekken ontstaan door oxydatie en die is het gevolg van achtergebleven vocht als een aluminium pan wordt weggezet die diet goed is af gedroogd na het afwassen. Het beste is, ze in zulk heet sop af te wassen, dat ze bij het afdrogen nog flink warm zijn. De laatste vochtige plekjes drogen dan snel op door verdamping. Maar omdat de pannen vaak het laatst aan de beurt komen bij de vaatwas, is het water dan te laag van temperatuur. Gebruik ook geen metalen pannesponzen of staalwol, maar liever een (goede kwaliteit) groen doekje of dgl. De aangetaste pannen zijn niet schadelijk voor de gezondheid. RENTE AFTREKBAAR Als ik een hypotheek op mijn huis neem en van dat geld een plezierjacht koop, kan ik dan de rente aftrekken voor de belasting? Antwoord: Ja, want hypotheekrente is aftrekbaar, ook al besteedt u dat geld voor uw genoegen. GIFTIGE PLANTEN Wij wilden een peperboompje in de tuin zetten, maar buren waarschuwden dat de rode vruchten daarvan giftig zijn. Is dat waar? Antwoord: Ja. U kunt uw kinderen overigens het beste van jongsaf aan bij brengen nooit van onbekende bomen en struiken te snoepen, want er zijn véél giftige sierplanten in tuinen en plant soenen. Niet alleen de gouden regen (zowel peulen, bladeren, twijgen als wortels), maar bijvoorbeeld ook enkele prunussoorten als de Amerikaanse vo- gelkers en de Virginische vogelkers, de gewone kardinaalsmuts, het zg. peper boompje (Daphne mezereum), de acacia (Robinia pseudo-acacia), de boksdoom (Lycium halmifoUum), de rhododendron (Rh catawbiense en Rh. ponticum zijn zelfs dodelijk voor koeien) en niet te vergeten de bekende venijnboom (Taxus baccata), die ook giftig is voor een aan tal dieren. Vogels zijn vaak immuum voor dgl. plantengiften, ze verspreiden de zaden. Als kwekers planten aanprij zen, wordt over die giftigheid helaas meestal gezwegen en ook in de tuin- en kamerplantenboeken wordt er weinig over geschreven. Zelfs voor de zéér gif tige dieffenbachia wordt zelden gewaar schuwd. Vaak staat er een box bij de vensterbank en kan een kind zó de ge- vaarUjke bladeren pakken! KILIAEN Als ik de herkomst van woorden na- zoek, stuit ik in tymologische naslag- HALLO, MEISJES EN JONGENS, we zijn weer aan schrijven toe. De week is weer om, en we zijn reeds aan de laatste volle week van januari toegeko men. Dan is de eerste maand reeds om, zo snel gaat de tijd. En zo staan we weer voor een nieuwe maand, de maand februari. Dat is, voor al dit jaar, een gedenkwaardige maand. Dan zal het immers vijf en twintig jaar geleden zijn dat een geweldige water snood ons vaderland heeft getroffen. Ook daarin zien we weer dat de tijd zo snel gaat, want in je gedachten is het nog maar even geleden. Vraag het je ouders maar eens, die zullen het zich nog wel goed herinneren, en zeker je grootouders. Volgende week bij leven en welzijn gaan "we daar wel wat ver der op in. We gaan nu weer aan het werk, en laten dus het nieuwe raadsel volgen. JANUARIRAADSEL 4 Horizontaal: 1. kerkgebouw. 3. dit alles bij elkaar vormt een gazon of wei! 5. vader van Samma, één der helden van David (2 Sam. 23). 7. naaigereedschap. 9. hok voor vee. 11. jongensnaam. 13. koning der Amorieten (Num. 21). 14. moeder. 15. toestel om ongedierte te vangen (o.a. ratten). 17. inwoner van België. BRIEFWISSELING Bert Boshoven, Spijkenisse. Gelukkig gaat het met oom Ko nog goed, maar wel erg verkouden, Bert. Maar die zul len er wel meer zijn, en als het daar dan maar bij blijft, hebben we geen reden tot klagen. Er zijn zoveel zieke mensen. Je had maar een leuk klusje met de va der van je vriend. Dat is natuurlijk net wat voor jongens, zo'n grote kraan schoonmaken. Kan je zo lekker vuil mee worden, hé. Kan je nu niet meer gaan zwemmen nu je je diploma hebt? Zijn er dan geen andere mogelijkheden, Bert? Mijn dank voor je goede wensen, hoor! Wim Boshoven, Spijkenisse. Dus jij houdt nogal van vuurwerk, Wim. Ja vuurwerk kan wel mooi zijn, maar dat vuurwerk waar je over schreef toch ook wel gevaarlijk. Maar het is minder ge vaarlijk en hinderlijk dan die „smerige rotjes" Wim! Wel jammer dat je aan steker zo gauw kapot was, zeg. Een beetje te wild mee omgesprongen mis schien? Maar jehad toch nog een leuke avond. Hoe laat lag je op bed? Piet Hoogesteger, 's-Gravenpolder. In de eerste plaats mijn hartelijke dank voor je mooie Nieuwjaarskaart en voor de goede wensen. Ik vond het erg leuk. Piet. Dat is erg jammer dat je het eerste raadsel niet kon maken, maar je was niet de enige. Je bent anders maar een boffer, zomaar een piksplinter nieuwe fiets. Heb je die zelf verdiend met bol- lenpeUen? Dat is weer gebeurd, hé. Je krijgt er wel erg zere vingers van, want ik heb het zelf ook weleens gedaan. Verder nog een mooi ritje gehad, maar ook een tegenvaller dat je maar drie abonnee's hebt gewonnen voor het R.D. Volgende keer misschien meer succes, Piet! Bétsy Keizer, Melissant. Je moeder is 19. schrijver van het derde Evangelie. 21. beetwortel, ook kroot! 22. groep leerlingen die gelijk les heeft. Vertikaal: 1. melkprodukt, broodbeleg (Gouda - Alkmaar). 2. haarloos. 3. naam voor munten en bankbiljetten 4. een griezelig beestje. 6. gebiedende wijs van gaan; ook echtgenoot! 7. hoomachtig plaatje aan je vingers of tenen. 8. vrouwen, vrouwspersonen. 10. speelgoed; (ook op de Zeelandbrug) 12. slangvormige vis; paling! 15. schaaldier met angels (pootje baden). 16. geldstukje. 17. zitmeubel, (ook instelling vgor geldzaken). 18. plaats in Zeeland (Z.B.) 20. oom uit de krant. werken vaak op verwijzingen als „nog niet bij KUiaen", „reeds bij Kil". Wat voor beroemdheid was dat? Antwoord: Bedoeld wordt Cornells v. Kiel. Hij leefde lang geleden, n.l. van 1528 tot 1607 en werkte als corrector aan de vermaarde drukkerij van Plan- tijn te Antwerpen. Omdat daar veel la- tijnse boeken werden gedrukt, bestond er behoefte aan een Nederlands-latijns woordenboek. Van Kiel, die in Leuven gestudeerd had en zelf latijnse gedich ten schreef en diverse werken uit het latijn, Frans en Italiaans vertaald had, heeft dat als eerste tot stand gebracht. Dank zij zijn Dictionarium teutonico- latinum van 1574, die verscheidene her drukken en uitbreidingen beleefde, be schikken onze taalgeleerden over een uitgebreide woordenschat uit het bra- bants van toen en over heel wat bij hem bekende termen uit het Vlaams, Hol lands, Fries, Saksisch en zelfs uit plaat selijke dialekten als het Antwerpens, het Leuvens, het Leids enz. Bovendien vermeldde de schrijver, die zijn naain tot Kiliaen of Kilianus gelatiniseerd had ook nog vele toen al verouderde en in onbruik geraakte woorden. Al met al een waardevolle studiebron voor dege nen die meer te weten willen komen van onze taal in de zestiende eeuw. DONZEN DEKBED Ik heb zo'n heerlijk donzen dekbed gekocht en moet 't nu wel een keer gaan wassen. Hoe doe ik dat? Antwoord: Dons kunt u niet wassen, want dan blijft het kletsnat. Het is be ter een paar overtrekken te maken en die beurtelings te wassen. Uw dons blijft dan onbeschadigd. NAAR MONGOLIë Ik zou wel eens drie weken in Mon golië willen rondkijken. Is er een Ne derlands reisbureau dat daarheen reizen boekt? Antwoord: Ja, u kunt voor zo'n reis boeken bij het reisbureau van de KNAC Sophialaan 4, 's-Gravenhage. Telefoon 070 - 46 92 80. Reisdata: 2-22 juli en 30 juli - 19 augustus, per vliegtuig naar Moskou en na een bezoek aan die stad per Transsiberische spoorweg verder. De stijgende lijn waarin de reizenver koop bij de Rabobank zich bevindt, zal zich ook dit jaar continueren. Een belangrijke graadmeter voor de ontwikkeling van deze tak van dienst verlening vormt het tijdstip waarop de honderdduizendste vakantiereis met vertrek in 1978, geboekt wordt. Dit jaar slaagde de Rabobank te Nijmegen erin bijna twee weken eerder dan vorig jaar de 100.000 vol te maken. De bank bespeurt een toenemende vraag naar vliegreizen en vakantieak- komodatie voor automobilisten. De in druk bestaat dat de slechte zomer van 1977 een belangrijke stimulans betekent voor de Nederlander om zich al in een vroeg stadium te verzekeren van een plaatsje onder de zuideUjke zon. Op grond van de resultaten tot op he den verwacht de Rabobank in 1978 320 a 330.000 reizen te zullen boeken, waar mede het marktaandeel zal stijgen van 17»/o naar 20''/o. M Hoeft helemaal niet! Wij hebben nu een Automoblelbedr^f M Korteweegje 41 - 43 DIRKSLAND Op vrijdag 20 januari j.l. was de uit breiding van de Ds. J. Bogermanschool, de Chr. School voor Reformatorisch On derwijs aan de Weelstraat aUiier, hoofd dhr. D. Morks, zover gevorderd dat het nieuwe klasselokaal in gebruik geno men kon worden. Er is nu een nieuw lokaal bijgekomen van ongeveer 60 m^, en een hal met toiletruimten van onge veer 70 m2, in totaal is de school dus 130 m^ groter geworden. Het werk werd in zeer korte tijd uitgevoerd door het Bouw- en aannemingsbedrijf: Fa. Gebr. Verschoor B.V. te Pemis. Uiteraard in samenwerking met enige onderaanne mers. Alleen aan de buitenkant moeten nog wat tegelpaden gelegd worden etc. Het nieuwe lokaal is nu betrokken door de derde klas van de school met als klasse-onderwijzer dhr. de Jonge. Tot op heden had deze klas onderdak ge kregen in de vergaderiruimte van de school, aan welke ongewenste toestand thans een einde gekomen is. Zo'n 30 jaar geleden verscheen Ma rion voor het eerst als maandblad voor zelfmaakmode. Een puur Nederlands blad, dat in die beginperiode nog in zwart-wit werd gedrukt. Ook het be kende kleine formaat stamt uit die tijd. In de loop der jaren werd Marion één van de bekendste zelfmaakmodebladen van Nederland. Nu met ingang van het februari-num- mer '78 verschijnt Marion maandelijks in een geheel nieuwe opzet. Er ver dwijnt niets uit de huidige Marion. In tegendeel. Er komt juist veel meer bij. Aan deze ingrijpende koerswijziging zijn maanden van intensief onderzoek vooraf gegaan. Vooral ideeën en wensen van onze huidige abonnees hebben hierin een belangrijke rol gespeeld. Uit vraaggesprekken bleek, dat Marion naast het presenteren van de nieuw^ste zelfmaakmode, ook best eens aandacht aan andere zaken zou kunnen besteden. Daarom brengt Marion nu iedere maand een aantal interessante rubrie ken. Met daarin allerlei zaken die alles dus op tweede Kerstdag jarig? Nog van harte gefeliciteerd hoor, en dat je ze nog maar vele jaren mag feliciteren. Er zijn er zoveel die geen moeder meer hebben, Betsy, wat ben je dan nog bevoorrecht. Dit zal dus je laatste brief zijn als ik het goed heb begrepen? Dat vindt oom Ko wel heel erg jammer. Ergens heb ik er natuurlijk wel begrip voor. Ik hoop voor je dat je het gestelde doel mag be reiken, maar je zal wel erg goed je best moeten doen hoor! Verder Gods onmis bare zegen toegewenst in je verdere le ven, en hoop toch in de toekomst nog weleens wat van je te horen. Lenie Keizer, Melissant. Leny heeft het ook zo druk met de studie en met het vele huiswerk. Ja, Leny, het is wel hard blokken als je mee wilt. Ik hoop van harte dat je het kan halen, want het valt heus niet mee, hé. Het is wel jammer dat jullie oom Ko nu in de steek laten, want er gaan steeds maar afscheid nemen, en er zijn er zo weinig die nog enige interesse hebben voor het Jeugdhoekje. We leven nu eenmaal in zo'n tijd. Vanzelf ook de beste wensen op je verdere levensweg en de Heere moge je in alles doorhelpen, maar bo venal een hart geven dat naar Hem leert vragen. Hoop ook van jou de uit slag na verloop van tijd nog eens te ho ren. De groeten aan je ouders, hoor! Lenie Lodder, Sommelsdijk. Dat zal wel erg interessant geweest zijn die dia's uit de vroegere schooljaren. Het is toch altijd maar sneu als er een meester gaat vertrekken, want daar ben je zo aan gewend. En de nieuwe meester moet je nog leren kennen. Jammer dat je vis gesneuveld is. Hoe is dat geko men? Je hebt er toch wel goed voor ge zorgd? Hoe gaat het op orgelles? Mijn hartelijke dank voor de goede wensen, Lenie? Erg wijs van je om op tijd naar bed te gaan. Bea van Oorschot, Den Bommel. Har telijk dank voor je felicitatie en de goe de wensen voor het Nieuwe jaar. Ik vind het heel leuk dat je om mijn verjaardag hebt gedacht, maar wat je daarbij schreef is beslist niet nodig hoor. Ik heb een gezeUige en ook een fijne dag gehad. Fijn zeg dat Anco zo goed groeit. Dat is zo gezellig zo'n klein ding, die brengt geluk en vrolijkheid in een gezin, vooral als ze er allemaal zo veel van houden. Je rapport ziet er heel keu rig uit, Bea. Zo maar houden, hé! Ria van Oorschot, Den Bommel. Van zelf ook mijn hartelijke dank voor je fe licitatie en nieuwjaarswensen. Je bent dus bevorderd op de Zondagsschool. Dat is inderdaad een heel leuk werk om daar te helpen. Je bent ook nog ziek ge weest? Ja, er zijn heel veel mensen ziek. Gelukkig ben ik nog niet ziek geweest. Maar dat heb je niet in eigen hand, Ria. Je brief is echter nog wel in een feest stemming, zo kleurig versierd. Allen de hartelijke groeten en Anco maar een extra flesje van oom Ko. Doen hoor! Anne van Rossum, Melissant. Dat was een lange brief Anne. Nog gefeliciteerd met je verjaardag, hoor. Wel een ge makkelijke datum om te onthouden. Dat is beslist wel een goed boek dat je hebt gehad. Je kwam zo nog onverwacht in het bezit van een mooi kirukje. Maar of het al een oud kruikje is, staat nog te bezien. Nu nog enkele stukjes om hem kompleet te krijgen. Want dan is het pas klaar. Nog mijn hartelijke dank voor de goede wensen, Anne. Weder kerig hetzelfde toegewenst, hoor. Marina van Rossum, MeUssant. Ook nog een gelukkig Nieuwjaar, Marina! Dat was wel leuk met die kaarten aan de Bejaardenhuizen. Ik heb daar meer over gehoord. Dus je hebt al antwoord ontvangen ook, dat is erg leuk, zeg. Wat zullen die oude mensen wel vreemd hebben gekeken, toen ze een kaart kre gen van Marina. Jij gaat dus graag naar school? Dat is een goed teken. Dat versje over dat mannetje kon ik niet. Nu zal ik het uitknippen. Je hebt je briefje weer leuk versierd. Ieder keer weer wat anders. Leuk hoor! Peter van Rossum, Melissant. Peter schrijft in telegramstijl. Dan ben je gauw klaar Peter. Dat heb je maar aardig bekeken. Maar wat moet oom Ko daar nu op schrijven. Ook in tele gramstijl, maar dat vind je vast niet leuk. Mijn dank voor je goede wensen. De volgende brief moet je toch maar wat langer maken, dat kan je best hoor. Je schrijft maar wat je op school alle maal hebt gedaan, en wat er op de boer derij zoal te beleven is. Daar is altijd wat over te schrijven. Krijna v. d .Wende, Ouddorp. Hallo die Krijna. Die weet dan wel een brief vol te krijgen. Jij wordt nog een goede schrijfster, Krijna. Na verloop van tijd kan je misschien mijn functie wel over nemen. Die juffrouw van de kleuters had het wel goed bekeken. Die wist wel wat voor „vlees ze in de kuip had". Nog gefeliciteerd met de verjaardag van je moeder, ook al op een dag die erg ge makkelijk te onthouden is. Ook alle maal nog een gezegend Nieuwjaar toe gewenst, hoor. En allen hartelijk dank voor de goede wensen en ook voor je kaartje. Ik vond het erg leuk. ALLEMAAL: Zoals jullie wel begrepen hebben is dit het laatste raadsel van de maand januari. Het is dus weer inzenden. Er zijn voor deze maand vier oplossingen in te sturen, met zoals gebruikelijk een leuk briefje. Ik heb nog voor een week brieven te beantwoorden, dat zijn dan weer de laatste, en jullie zorgen maar weer dat Oom Ko een boel post krijgt, ledere maand opnieuw zie ik verlangend uit naar de brieven. Het is zo stil als ze allemaal binnen zijn. Allemaal de hartelijke groeten maar weer van jullie OOM KO. Aan de pééhalte aan de St. Anthonieweg :y%ren 4 wagons pulp^ange- komen, voor elke boer 1 wagen van 10 ton. t Gaf "°g ^^^^^^^.'^'Jlf tn „We gken maandagochend mar verder", zei de ^egej ^et tot een maendag", zeie de knechts en een paar boeren die elkander hielpen^ Maar voor hen zou het nooit maandag meer worden. Want de Z--Weft kant van het oude dorp zou de grootste klap opvangen van de stoiTOramp. En t waren heus geen slappe jongens die daar woonden, ^en van Cees Wulm Kamphof, Aoi van Aetje waren om hun kracht en uithoudmgsvermogen beroemd. Vooral Wulm was een oermens, liep hij met met 200 kg kunst mest tegen de tiltladder op; en hij pakte een boerenwagen by het wulp en zette hem met voorwielen en al een meter weg. Maar wat hielp kracht en moed toen ze met vrouw en kinderen en hun oude vader en moeder op het dak zaten? Beschuttmg zoekend achter de schoorsteen tegen de bulderende storm en de regen en sneeuwbuien die striemend neerkwamen. Ze woonden aan de Kapweg en de huizen van Krien en Gerbrand stonden tot over de dakgoot m de aanstormende zee. De golven van een meter hoog rukten de lagen pannen van het dak. Maar teen de boerderij van Wulm krakend in de golven verdween waren zij aan de beurt. Ze zagen Wulm nog wegdrijven met z'n vrouw en ziek kmd op een vlotje van een tafel een trapje en een stuk van het dak. En al waren wat telefoonpalen gebroken op de hangende draden stotende kap seisde het vlot. Koortsachtig wierp men alle pannen van het dak opdat als straks de ankers de muren loslieten te kunnen drijven. Maar van drijven was geen sprake, ze sloegen om in de kokende zee. Een enkeling redde het want de wind Uep om naar de West en ze bereikten de eerste huizen van het dorp. Tenminste huizen, 't waren bouwvallen. Op een kozijn dreef een van hen met z'n dochtertje tegen een huis, maar toen bezweek hij en z'n doch tertje was al dood. Gerbrand z'n huis was al weg maar zelf bleef hij aan de schuur hangen. Zich naar binnen werkend vond hij op de tüt nog één van z'n paarden, 't Was Max, een paard uit de Engelse mijnen dat hij zes jaar geleden had gekocht, ook voor hen beiden kwam het moment dat de schuur het begaf. Instinctief zwom het paard de zevenhonderd meter naar het dorp z'n baas aan de manen meesleurend. Maar bergen wrak- hout belette hen verder te komen. Toe Max, toe, vuurde Gerbrand z'n trouwe kameraad aan zoals vroeger als de wagen vast dreigde te raken. Telkens en telkens hees het dier zich op het wrakhout maar vond geen vaste grond. Dodelijk vermoeid met opengesperde neusgaten zonk en verdronk hij. ZeU werkte de boer zich nog op een stuk hout. Daar lag hij naar adem snakkend. Kort bij hem riepen de mensen uit een zolderraam. Vooruit, joh kom op. Hij zag ze wenken, hoorde hun stemmen: „Ik kan niet meer" zei hij. „M'n gezin is weg en Max, laet m'n hier mar sterven. Lichamelijk en geestelijk ingestort miste hij de kracht en moed verder te leven. Zo werd hij gevonden en bijgezet bij de ruim driehonderd doden in de Spuidijk. Zij zullen daar rusten tot de dag der Opstanding. Johannis getuigt ervan: Ik zag een nieuwe hemel en een nieuwe aarde en de zee was niet meer, noch rouw, noch moeite, noch gekrijt, want al daar zal geen nacht meer zijn. of zijdelings met het modegebeuren te maken hebben. Bijvoorbeeld: de ru briek „stap voor stap met Marion". Daarin wordt heel duidelijk verteld hoe een bepaald kledingstuk gemaakt moet worden. Naast de tekst en uitleg staan foto's. Die brengen de juiste werkwijze in beeld. In de vergrootte en vemieuwe Marion is ook een plaatsje ingeruimd voor an dere kreatieve ideeën. Zoals truien om zelf te breien, tips voor fleurige tiener kamers, knutselsuggesties voor kinde ren in de vakantie. En ook klownpakjes voor het komende karnaval staan erin. Marion is echt een blad waar iedereen snel mee aan de slag kan. Alle patronen staan op twee duideUjke raderbladen. En in het overzichtelijke werkschrift staat van ieder model een begrijpelijke maakbeschrijving. Tot slot nog even de prijzen. In de winkel kost een los nummer met ingang van februari 3,25. Bij een abonnement betaalt men 2,95 per nummer. Het sporthotel „Alpenhof" in Techen- dorf (Karintië) aan de Weissensee heeft er wat op gevonden om het corpulente mensen en andere gasten die slanker willen worden tijdens een fijne vakantie tóch naar de zin te maken. „Afvallen zonder honger" is .een arrangement waarvoor men in „Alpenhof" terecht kan. Het „geheim" van de kuur in een prachtige omgeving is eenvoudig: door het reduceren van de aanvoer van kool hydraten begint het lichaam opgehoopt vet af te bouwen. Resultaat: afneming van het lichaamsgewicht. De gasten ontvangen een eetplan met speciale gerechten. Er staat bij vermeld welke ingrediënten zijn gebruikt. Te vens wordt geleerd hoe bepaalde „ge- voorlijke" menu's zijn samengesteld, hoe zoetigheden kunnen worden bereid waarvan men niet dik wordt en hoe men moet eten na de vakantie in „Al penhof" als het streefgewicht nog niet is bereikt. Het eetplan kan namelijk thuis gewoon worden voortgezet: de re cepten krijgen de gasten mee. Tijdens het vakantie-dieet kan men gewoon de lieveltngssporten beoefenen. Zelfs de lievelingsspijzen zijn niet taboe, want het menu van het programma „Slank worden zonder honger" bevat ongeveer 80°/o van de normaal gebruikte voedingsmiddelen. In 14 dagen is een gewichtsverlies van vijf tot negen kUo mogelijk! Een slankheidsvakantie van 14 dagen (onder controle van artsen) in Sportho tel „Alpenhof" is mogelijk van 7 januari tot 3 juni en van 16 september tot 21 ok tober. Techendorf is gelegen op een hoogte van 930 meter en telt slechts 750 inwo ners. De Weissensee behoort tot de hoogstgelegen meren in de Alpen, waarin men kan zwemmen. Het meer heeft een oppervlakte van 6,6 km^, is 11,6 km lang en ongeveer 100 meter diep. Door de beschutte ligging is de temperatuur van de lucht meestal ook aantrekkelijk. Nadere informaties of boekingen rechtstreeks bij: Sporthotel „Alpenhof", Weissensee, A 9762, Techendorf, Naggl 4. „EILANDEN-MEUWS" het meest gelezen blad op Goeree-ÜTerflakkee NIEUWERKERK MUZIEKUITVOERING De plaatselijke muziekvereniging „Oefening en Uitspanning" in samen werking met de Muziekvereniging „Nu met Hope" uit Brutnisse, beide korpsen o.l.v. dhr. A. Radewalt uit Nieuwerkerk, zal op vrijdag 3 februari een uitvoering geven. Aanvang half acht in de grote zaal van „Ons Dorpshuis". Naast een muzikaal programma zal er ook een stuk worden opgevoerd. VERGADERING A.R. KIES VERENIGING „DUIVELAND". Op maandagavond 30 januari a.s., aanvang 8 uur zal er een ledenvergade ring worden gehouden van de A.R.- Kiesvereniging, zulks in verband met de kandidaatsstelling voor de a.s. gemeen- teraads-verkiezing. Deze vergadering wordt in het Geref. Verenigingsgebouw aan de Badhuisstraat gehouden. ZONDAG 29 JAN. '78 NIEUWERKERK Herv. Kerk 10 uur ds. W. J. Kolkert Geref. Kerk (N'- kerk - O'land) 10 uur kand. drs. S. Alblas te Kampen, 5 uur ds. P. J. Moet Geref. Gemeente 10 en 3 uur lezen Ger. Gem. in Ned. 9.45 en 3 uur, lezen. OOSTERLAND Herv. Kerk 9.30 uur Ds. J. B. Assendorp, Zierikzee, 6 uur ds. W. J. Kolkert, Nieuwerkerk Ger. Kerk: Gez. diensten met de kerk van N'kerk, in het kerkgeb. aldaar Ger. Gem. 10, 2.30 en 6.30 uur lezen Oud Ger. Gem. 9.30, 2.30 en 6.30 uur ds. W. Kamp uit Grafhorst. SINT ANNALAND Herv. Kerk 10 u. lezen, 6 uur kand. G. J. van Wüligen van Veenendaal Ger. Gem. 9.30, 2 en 6 uur lezen Ger. Gem. in Ned. 9.45, 2.15 en 6.15 uur lezen. EEN WINTERSE FILOSOOF Nog steeds is het in Nederland iedere woensdag „gehaktdag". Dat wil niet zeggen dat U dan ook iedere woensdag gehakt moet eten. U koopt het natuurlijk wel die dag, omdat het dan goedkoper is, maar eet het bijv. een dag of wat later of U koopt wat minder dan normaal en gebruikt dit voor een lekkere spaghettisaus. Behalve gehaktballen en gehakt-in de-oven kunt U er echter, voor de va riatie, eens een filosoofschotel van ma ken. Echt iets voor deze winterse dagen. U heeft hiervoor nodig: IV2 kg aardappelen melk 1 pond gehakt 1 ei zout en peper boter nootmuskaat paneermeel 6 middelgrote uien Schil en kook de aardappelen. Maak hiervan met wat melk en een ei een niet te dikke puree. Doe het gehakt in een koekepan met een klontje boter. Zet het vuur hoog en braadt het, onder voortdurend losma ken van een vork, bruin en gaar. Breng op smaak met zout, peper en nootmus kaat. Pel de uien en snijdt ze in dunne rin gen. Bak de ringen in een koekepan in boter goudgeel en glazig. Vet dan een vuurvaste schotel in en leg öp de bodem hiervan een laagje uien. Doe hierop de helft van het ge hakt en dan weer een laagje uien. Ver volgens de rest van het gehakt' en tot slot nog een laagje uien. Vul de rest van de schotel op met puree. Bestrooi de pu ree met paneermeel en leg er enkele klontjes boter op. Laat het geheel in een goed warme oven in een haU uur tje warm en goudbruin bakken. Serveer met bijv. rode kool of spruit jes.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 6