Herdenking van de watersnoodramp 1 februari 1953 „Wij bemiddelen beter" I I I I I I J Wilt U Uw pand verkopen? Drimmo Groep BOe jaargauf Vrijdag 27 januari 1978 ¥o- 4661 CHR. STREEKBLAD OP GEREÏFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUm-HOULANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond DE REGERINGS VERKLARING Uw huis verkopen? TAMBOER Archief v.m. ge meente Goedereede geïnventariseerd BEZOEKT ONZE Automobieien-verkoophal X OOK OP VKIJDAGAVOND t GARAGE KNöPS - MIDDELHARNIS i LANGEWEG 113 TELEFOON 01870 - 2043 J Leenwenstraat 18 Botterdam-C Telefoon: 010-330288. FLAKKEE: 01875-513. ZEELAND: 01102 - 2610 b.g.g. 01192 -1624/1954. Overvaiier postkantoor Stad voor de rechter Interkerkelijke herdenkingsdienst Watersnoodramp 1953 in Middelhamis I Verspuy en Zonen Oudste inwoonster overleden ARIE IS WEER JARIG...! VOOR MOOIERE bloemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad Middelhamis POSTBOX 8 M MIDDELHAKNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel, (01870) 26 29 Na 5 uur (01870) 33 92 Giro 167930 Baiik: Ralbo Mlddelihamis no. 3420,01.108 ABONNEMENTSPRIJS 8,00 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Zo is het eerste treffen tussen de re gering en oppositie achter de rug. Het debat over de regeringsverklaring waar toch wel met enige spanning naar werd uitgezien bleef zonder hoogtepunten. Zo wel regering als oppositie sparen hun krachten. Dat is wel duidelijk geworden. Dat kan ook niet anders. Want ook den Uyl c.s. weten zeer goed, dat een hernieuwde kabinetscrisis hun door de kiezer niet in dank zal worden afge nomen. Integendeel, we hebben er eigenlijk genoeg van. Of zoals een dezer dagen een taxichaujffeur tegen mij zei, waarom zal nu de andere kant eens niet de kans krijgen. Laat die nu maar eens laten zien wat ze kunnen. Wat den Uyl kan, dat weten wij nu zo langza merhand wel. Met al dat gezeur over ongelijkheid en dergelijke is nog geen spat nieuw werk losgekomen. Dat zul len we toch met onze eigen handen moeten klaarmaken. Daarmee sloeg hij precies de spijker op de kop, want al is het dat de invloed van de staat vandaag nog veel verder strekt, dan wij ons kunnen indenken, desondanks blijft het nog steeds de ge wone boer, de doorsneeburger waar het op aan komt, heeft die geen werk, geen brood, hoe zal de staat dan over de mid delen beschikken om hem dat te ver schaffen? Het nieuwe kabinet is er op uit, dat is wel gebleken, om aan die verantwoor delijkheid van de gewone man meer aandacht te schenken. Het is er dui delijk op uit minder te bevoogden dan zijn voorgangers dat deden. Nu moeten en kimnen wij niet ver wachten, dat het daarin ogenblikkelijk zal slagen. 2k>als het bevoogdingsproces zo geliefd door sociaUsten, de tijd no dig had om tot ontwikkeling te komen, zo zal ook dit streven van het nieuwe kabinet de tijd daarvoor nodig hebben. Van belang is daarbij of het er in zal kimnen slagen tot een werkelijke m.en- taliteitsombuiging onder het volk te komen. Want zonder die werkelijke om buiging zal het haar streven niet kun nen verwezenlijken. Dan is haar rege ren slechts een kort oponthoud op de reis van ons volk naar een socialisti sche eenheidsstaat. Het cda heeft dat wel begrepen, niet voor niets appelleer de van Agt tijdens de verkiezingen aan het door hem nodig geachte etische reveil. Wij, protestanten, spitsten bij die oproep de oren. Immers de klank „re- veü" klinkt ons niet onbekend. Wie hoopt niet op een reveil onder ons volk? Ook onder vele niet kerkelijken heeft die oproep weerklank gevonden. Ve len die de kerk slechts van de buiten kant kennen, zijn ook verontrust ge raakt, door de ontsporingen, die wij overal om ons heen kunnen waarne men. Bijna intuïtief voelen zij aan, dat het eigenlijk zo niet langer kan. Of het echter in die mentaliteitsombui ging zal slagen, daarover zijn we som ber, daarvoor is meer nodig, dan het inspelen op de verontrusting over de toekomst. Daarvoor is meer nodig, dan het wat meer benadrukken van onze eigen verantwoordelijkheid dan tot dus ver. Het cda ging de verkiezingen in met de zinsnede: „niet bij brood alleen waarmede het wilde aanduiden, dat er meer is, dan het horizontale, dan het puur materialisme. Zij verzweeg daar bij gemakshalve maar hetgeen op deze woorden volgt. Daarbij Uet ze de deur open voor anderen, die nog wel wil len erkennen, dat er meer is, dan alleen dat horizontale, maar niet zover vsrillen komen om de verticale lijn in ons le ven te aanvaarden: dat wij slechts leven kimnen bij alle woord dat uit de mond Gods mtgaat. glechts die erkenning brengt de nood zakelijke mentaliteits ombuiging te weeg. Do inventarisering van het archief van de v.m. gemeente Goedereede is kortgeleden gereed gekomen. Door de Prov. inspectie der archieven in onze provincie wordt thans nog gewerkt aan de inventarisering van de archieven van Ouddorp en SteUendam. Voor intern gebruik, maar ook voor de leek die graag in de oude archieven grasdtdnt is de inventaris een bijzon der gemakkelijk hulpmiddel. In de in dex staat de inhoud alfabetisch gerang schikt, met daarachter het nummer van het daarop betrekking hebbende ar chiefstuk. In die index bladerend gaat het b.v. over de aanplakker, advocaten, accijns, armen-goederen, Bataafse troe pen, beddegoed, bedelaars enz. enz. tot en met de letter Z waaronder we o.m. treffen een stuk over zeerovers, zede lijkheid tot en met zwanen in de ha ven. Het archief begint in de 14e eeuw en eindigt met de samenvoeging in 1966. De inventaris geeft ook een stuk ge schiedenis van het stadje. T.z.t. zal er aan het gereedkomen van de hele inventarisering wat officiële aandacht worden besteed. Woensdag 1 februari a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat Zuid-West Neder land door een katastrofale ramp werd getroffen. Sinds mensenheugenis was zulk een ramp als op 1 februari 1953 niet voorgekomen, of men zou terug moeten denken aan de St. Elizabeth's vloed uit de 15e of de St. Felixvloed uit de 16e eeuw, ten eveneens grote delen van ons land door water werden overspoeld. Er hebben na die tijd wel eens calamiteite overstromingen plaats gehad, waarbij gaten in de dijken werden geslagen en polders vol liepen, maar zó erg als in de nacht van 31 januari op 1 februari 1953, waarbij zoveel slachtoffers te betreuren waren, hebben de bewoners van onze lage landen nooit meegemaakt. In ronde cijfers uitgedrukt kwamen in die rampnacht 1850 mensen om het leven; 3600 koeien, paarden en ander vee verdronken; 200.000 ha. kostbaar bouwland kwam onder het zoute water te staan; ca. 45"/o van onze zeew^ering, tot een lengte van 500 km. werd geheel of gedeeltelijk vernield; 47.000 wonin gen, scholen en kerken werden verwoest of zeer zwaar beschadigd en 100.000 mensen moesten naar elders worden geëvacueerd. De materiële en economi sche schade bedroeg meer dan een mil jard guldens, omgerekend naar onze tijd zou dat op 10 miljard guldens komen te staan. Diepe rouw werd uitgestort over de Zuid-Hollandse en Zeeuwse eilanden, Goeree-Overflakkee, Schouwen Duive- land, Tholen, St. Philipsland, gedeelten van Zuid-Beveland en meer andere stre ken van ons land. Het is goed dat vwj daarop nog eens terug zien, want wij, mensen, vergeten zo gauw. Al zal het bij hen, die de ramp bewust hebben meegemaakt, die doodsangsten hebben uitgestaan en ternauwernood konden worden gered, nooit uit hun geheugen worden weggewist. En zeker bij hen niet die bij deze ramp dierbare panden moesten missen, families, waarin zulke diepe wonden zijn geslagen, die hun le ven lang zullen bhjven naschrijnen. Er is toen een sprake van uitgegaan door geheel Nederland, want er werd bij het bekend worden direkt al van een nationale ramp gesproken. Op die stormachtige zaterdagavond was nie mand op iets schrikbarends voorbereid; het laatste weerbericht van de K.N.M.I. was ook niet onheilspellend. Het sprak van guur weer, nu en dan hagel- of sneeuwbuien en een krachtige, storm achtige wind uit het westen en noord westen. Een deel van de bewoners voel de zich veilig achter de dijken en ging rustig naar bed. Ook op Goeree-Overflakkee, het rayon waar ons blad verschijnt. Van nature zijn wij geruste mensen, wij stel len de dag des doods verre, terwijl wij ieder ogenblik in gevaar zijn. De Heere kwam zoals dat in Zijn Woord met vele voorbeelden wordt aangehaald als een dief in de nacht. Velen werden door het water in hun slaap verrast. Er waren maar heel weinig mensen die dachten, dat er een calamiteit zou ktmnen ontstaan. Of het moeten de mensen geweest zijn, die door hun werk met het water te maken hadden. Water staatsmensen, die bij hoog tij vloedplan ken moesten zetten en vooral de vissers, die het ongewoon vonden dat bij laag tij het water even hoog was als bij een ge wone vloed. Maar ook dit kwam wel meer voor, het was springtij (de 2 keer per maand door samenspel van zon, maan optredende extra hoge vloed) en er is een oude schippersterm: „niet eb ben, niet vloeien". Het tegendeel werd waar, de aanhoudende zeer harde storm stuwde met geweld het water vanuit de Noordzee de zee-armen binnen, waar door het in snel tempo onrustbarend steeg. Het bleek hard nodig te zijn de autoriteiten te waarschuwen op het dreigende gevaar. De torenklokken wer den geluid, de brandweerauto's trokken er met loeiende sirenes op uit om de be volking te waarschuwen. Sommigen gingen zeUs met him auto's de polders in om de boeren te waar schuwen, toen het water al over de weg stroomde. De dijken waren al doorge brokenop bijna aUe plaatsen van Goeree-Overflakkee moesten de bewo ners door het snelstijgende water toe vlucht zoeken op de zolders en in de laag gelegen polders in dekens gewik keld, vluchten op de daken. De situatie was op de verschillende dorpen zeer verschillend; Dirksland en Melissant bleef met grote inspanning droog, te Middelhamis en Sommelsdijk kwam het water eerst 's zondagsavonds, hoewel toen de Westplaat en de Van Pallandtpolder door dijkbreuk reeds was volgelopen, waar door het aanstor mende water direkt al 17 mensen ver dronken. In het .eerst werden nog wel onsamenhangende berichten uit andere dorpen ontvangen, zoals uit SteUendam en Nieuwe Tonge, maar er was weinig inzicht over de hacheUjke positie van de rest van het eiland, omdat de electrici- teit uitviel en de telefoonverbindingen waren verbroken. Ieder dorp was eigenlijk geïsoleerd en er moest plaat selijk worden opgetreden. AUes en iedereen richtte zich op redding, hoe wel daarvoor de meest adequate mid delen zoals boten en dergehjke, ontbra ken. Wel werden in allerijl houten vlot ten getimmerd, waarmee echter, door de harde wind en drijvend wrakhout bijna niet te werken viel. Toch hebben velen zich met mannenmoed en eigen levensgevaar ingezet om anderen te redden. Het valt moeilijk te omschrijven welk een onpeilbaar leed er die nacht is geleden en welke angsten er zijn uitge staan, vooral in de laag gelegen polders, waar men geheel afhankelijk was van hulp van buiten. Voor sommigen zelfs een dagenlange marteling, eer die kwam opdagen. Zondagsmorgens vroeg kwamen op het vaste land de eerste berichten bin nen over dijkbreuken en overstromin gen en al was de omvang van de ramp aanvankelijk nog niet goed bekend, de radio gaf onheilspellende berichten door. Militaire vliegtuigen maakten ver kenningstochten over het rampgebied; het reddings- en hulpverleningswerk werd op maandag 2 en dinsdag 3 febru ari op grote schaal aangepakt. Neder landse en buitenlandse legereenheden zetten zich in met veel materiaal van boten etc; vliegtuigen dropten levens middelen, zandzakken, laarzen en rub- oc In dit nummer treft U een terugblik op de ramp van 1953. Hierboven de gedenkpenning die daarna geslagen werd bij de N.V. Koninklijke Begeer te Voorschoten, Het ontwerp was van prof. L. O. Werikenbach. berboten; er kwamen helicopters, am fibische en andere voertuigen en er werden veldkeukens, mobilofoons en al lerlei gereedschappen aangevoerd. Er verschenen Belgische, Franse, Ameri kaanse en Britse eenheden en duizen den vrijwilligers begaven zich naar de rampgebieden om hulp te verlenen. Het werk dat het eerst ter hand werd geno men was het redden van geïsoleerde slachtoffers en men begon ook direkt om de gaten in de slaperdijken te dich ten en noodwegen aan te leggen over de dijken. De plaatseUjke Rode Knaisafde- lingen richtten noodhospitalen in; can- tines werden gereed gemaakt om de be volking en de vele vluchtelingen van een warme maaltijd te voorzien. De evacuatie moest ook op gang ko men; met speciale boten, sommige ver warmd voor de zieken, werden de mees ten naar Rotterdam en vandaar naar andere plaatsen van het eiland afge voerd. De oostehjke bewoners van ons eiland evacueerden voor het merendeel via Sluishaven naar Brabant. Vermeldenswaard is zeker dat H.M. Koningin JuUana reeds 's Maandags te Middelhamis arriveerde. Onze Lands- vrouwe nam oprecht deel aan het ont zettende gebeuren en sprak de getroffe nen woorden van troost en bemoediging toe. Prins Bemhard, die in het buiten land vertoefde, keerde na het vernemen van de ramp onmiddelijk naar Neder land terug en landde een paar dagen later met een helicopter op de Oude- landsedijk te Sommelsdijk. Hij was oog getuige van de redding van de slacht offers uit Nieuwe Tonge en andere plaatsen, die per heUcopter op het droge werden gezet en Uet zich nauwkeurig inUchten over de maatregelen die wer den genomen, om verdere onheUen te voorkomen. HET HERSTEL. Het dichten van de stroomgaten en het herstel van de dijken werd door de Waterstaat met kracht ter hand geno men. Het grote stroomgat te Den Bom mel werd het eerst gedicht en aan de zuidkant van het eUand werd met groot materiaal een geheel nieuwe dijk ge legd. De geëvacueerden konden al vrij spoedig naar hun haardsteden terugke ren en binnen enkele maanden lag het eiland weer rondom tussen de verhoog de dijken. Ook aan de ontzilting van de landbouwgronden is met kracht ge- De man die enige tijd geleden het postkantoor van Stad overviel en er met ruim 5000,vandoor ging heeft zich dinsdag voor de rechtbank moe ten verantwoorden. Op 7 februari hoort hij waartoe hij gevonnist wordt. De man, de 21-jarige uit Suriname afkomstige B. O. wonend te Sommels dijk had geld nodig om aan heroïne te komen. Na de overval in Stad was hij dan ook spoorslags naar Rotterdam ge reden om er hasj te kopen. Hij gebruikte toen al voor meer dan honderd gulden per dag heroïne. De verdachte bleek overigens heel wat meer delicten op zijn kerfstok te heb ben. Hij drong ettelijke woonhuizen in Middelhamis binnen waar hij geld en sieraden wegnam. Ook brak hij in in café de Kok te Sommelsdijk waar hij rookwaren en geluidsapparatuur weg nam ter waarde van ca. 11000,„Piet, je bent een ideale schiu-k" had de da der op een achter gelaten briefje ge schreven, omdat hij meende d^ hij door Piet werd beetgenomen. De verd. tegen wie een gevangenis straf van 18 maanden werd geëist meen de zich te kunnen verontschuldigen om dat hij in ons land geen goede start heeft kunnen maken. Hij zou zonder uitkering rond hebben moeten komen. werkt, zodat boven verwachting al heel vlug een veelvoudige vrucht kon wor den geoogst. Deze ramp werd het mid del dat de Deltawerken in snel tempo werden uitgevoerd, zeegaten werden af gesloten, om meer veüigheid aan de be woners te brengen. De maatregelen die ter beveiliging zijn getroffen, zijn on getwijfeld van het grootste belang. Zijn we nu veilig? Zijn we nu weer in dezelfde gerustheid verzonken als voor heen, afdoende beschut achter deimnien en dijken? De techniek van de weten schapsmensen gaat ver, maar laien we er niet enkel op vertrouwen. Men heeft wel beweerd, dat een dergelijke hoge waterstand als in 1953, maar eens in de zoveel honderd jaar voorkomt. Dit werd al gauw gelogenstraft, want kort na de ramp stond het water weer tot aan de kruin van de dijken, al was er toen niet zo'n zware storm bij. En om nog recen ter te zijn, in november 1977 waren de dijkwachten overal in de weer en was het water buitendijks maar 30 cm, lager dan in 1953. Ons vertrouwen moet van een andere kant komen. Vijf en twintig jaar gele den sprak de Heere tot ons in deze stormramp, die zoveel mensenlevens eiste. En Hij komt nog dageUjks tot ons met toeroeping: „indien gij u niet be keert, zo zult gij allen desgeUjks ver gaan". Daarom is het zo nodig om schui ling te zoeken in nood en dood, bij Hem, waar het alleen te vinden is. Om het door genade de dichter van Ps. 143 te kunnen nazeggen: „Bij U schuil ik". In Hem ligt alleen het ware betrouwen. De herinnering aan de ramp die een kwart eeuw geleden op ons eiland plaats had moge daartoe opwekken, omdat alleen bij Hem veiligheid in nood en dood te vinden is. D.V. woensdagavond 1 februari a.s. zal in het kerkgebouw van de Ned. Hervormde Gemeente aan de Ring te Middelhamis om 7.30 uur in een geza menlijke kerkdienst, herdenking plaats vinden van de overstromingsramp van 1953. Voorganger in deze dienst zal zijn ds. E. F. Vergunst, plaatselijk hervormd predikant. Het initiatief tot deze wijze van her denken is uitgegaan van het plaatselijk Convent van Kerken in Middelhamis en Sommelsdijk. Wanneer wij in de herinnering te ruggaan naar die bange dagen is het bijna niet te geloven dat na die ver schrikkelijke 1 februari-ramp, 25 jaar zijn voorbijgegaan. Met ongekende kracht drong het water via dijkbreuken door tot in onze huizen. Ook op Goeree-Overflakkee waren veel slachtoffers te betreuren. Lege plaatsen in huis en hart herinneren nog elke dag aan geliefden, die de dood vonden in de golven. De bedoeling van bovengenoemde her denking is beslist niet om die geslagen wonden nog eens extra te laten schrij nen. Integendeel het is onze hartelijke bede dat de bediening van Gods Woord als balsem mag zijn voor de pijnlijke wonden. Inmiddels is er echter een nieuwe, jongere generatie opgegroeid in ons midden. Deze jongeren weten van deze vreselijke ramp alleen datgene wat hen is doorverteld. De Heere heeft in de februariedagen van 1953 op een indringende wijze tot ons volk willen spreken. Hoewel vele honderden het leven ver loren, werden vele duizenden door Gods bewarende hand gespaard. Laat ook daarvan de herinnering levend moge I ORGELS - PIANO'S I GITAREN en 1 MUZIEKINSTRUMENTEN 1 BLADMUZIEK S (zie advertentie derde blad) MELISSANT In de ouderdom van 98 jaar en 7 maanden overleed in het verpleeghuis „De Samaritaan" te Sommelsdijk, de oudste inwoonster van het dorp Melis sant, mevr. G. M. v. d. Broek-Meijer. De begrafenis zal a.s. zaterdagmiddag plaats vinden te SteUendam. Thans is de oudste inwoonster mevr. B. Goedebuur-v. d. VUet, welke op 22 april a.s. 93 jaar hoopt te worden. Mevr. Goedegebuur geniet een liefdevolle ver zorging bij haar dochter en schoonzoon, fam,. P. A. Leydens aan de Molendijk. DIRKSLAND STUDIEVERENIGING De studievereniging van de S.G.P. hoopt a.s. maandagavond weer te vergaderen in het verg. gebouw van de Ger. Ge meente. Inleider is dhr. M. C. v. d. Sluys over het onderwerp „Is Christe lijke cultuur een opdracht?". Aanvang 7.30 uur. Belangstellenden zijn hartelijk welkom. Bij de meesten van onze lezers zal er een Uchtje opgaan als we hen eraan herinneren dat Arie Leijdens uit Ooltgensplaat op 2 febr. 72 jaar wordt. Arie woont alleen in zijn huisje aan de Margrietstraat 3 en hij is daar bar eenzaam. Enkele jaren geleden vroeg hij aan de burge meester of die er niet voor kon zorgen dat hij op zijn verjaardag eens wat post zou krijgen en ja wel...! Burg. V. d. Harst gaf het ons door en Arie was op zijn ver jaardag kinderlijk gelukkig met de kaarten en de brieven die hij kreeg. Daar kijkt hij zó verlan gend naar uit dat hy ons alweer drie brieven geschreven heeft met de vraag of we zijn verjaardag toch niet vergeten. Hij schrijft er ook bij hoe hard hij gewerkt heeft toen hij in „Vrederust" was opge nomen en een foto op zijn kast laat zien dat hij daar een grote heg eigenhandig heeft opgeruimd. Het zit hem nog steeds hoog dat de heren van „Vrederust" hem daar geen groter pluimpje voor gegeven hebben. Wie Arie wat wil opbeuren in zijn eenzaamheid en hem een kaart, een opwekkend briefje of een eenvoudig leesboek wil sturen mag op zijn grote dankbaarheid rekenen. „Wat gij aan de minste Mijner broederen hebt gedaan, dat hebt ge Mij ge daan". worden gehouden. Nodig is het daarom in ootmoed te gedenken wie de Heere voor ons was in die verdrietige dagen. Ja, het Woord des Heeren was er bij in nood en dood. Daar zijn er geweest, die daardoor gesterkt en vertroost, zijn heengegaan. Dat Woord is geweest een lamp voor de voet en een licht op het pad, voor na bestaanden toen door rouw en verdriet overstelpt, gedacht werd dat er geen weg meer was, om verder te gaan. Dat Woord bewaarde voor moedeloosheid en wanhoop, wilde knopen ontbinden en gaf het leven weer richting. Daarom hopen wij dat volgende week woensdagavond velen zich gedrongen zullen gevoelen, om in een ure van ge denken samen te komen, rondom dat eeuwig blijvend Woord des Heeren. Bo venal dat het een rijk gezegende dienst mag worden waarin gezien worde de trouw van God over de geslachten. Deze dienst zal via alle kerktelefoons te beluisteren zijn. Tijdens de dienst zal er een koUekte worden gehouden voor de Stichting „Woord en Daad" t.b.v. de overlevenden van de watersnoodramp in India. Vorig jaar overspoelde een vloedgolf enkele tientallen dorpen aan de kust. Het aan tal slachtoffers liep in de tienduizenden. Hartelijk aanbevolen. Het Convent van Kerken Middelhamis - Sommelsdijk

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 1