EIIAriDEII - tllEUWS Boeken nieuws vondefheijden NieuiMfS HET MEISIE MET DE SCHELDNflBM Witte klaver voor groenbemesting 2e bUd Etosdag 24 januari 1978 No. 4660 „CORNELIUS DE HOOFDMAN'' door ds. P. Blok „DAMVERENIGING DENK EN ZET'' WIST U DAT AL? uit de kerken TV DEFECT? voor snelle reparatie 01877-1236 Prijs voor ontwerper luchtfiets Zangavond „De Lofstem" Orgelexcursie Ver. V. Orgelvrienden (V.V.O,) Dr. R. W. de Korte komt naar Dirksland „Zeer snel drogende houtlijm" Zaterdag 11 maart In Amsterdam CONGRES N.A.V. DE TV-SERIE: „HOE ZOUDEN WIJ DAN LEVEN?" Bedrijfsopvolging in de landbouw en de besloten vennootschap Radikale weggeef- opruiming! Bontmantels, Bonthoeden. De Bontkon ing. VERVOLGVERHAAL Bij Boekhuis Ariese te Middelhamis is opnieuw een bundel predikaties van ds. P. Blok uitgegeven over de geschie denis van Cornelius de hoofdman, die ons in Handelingen 10 beschreven wordt Het zijn 13 predikaties met de volgende thema's: 1. Cornelius de hoofdman; 2. De vrucht van Gods boodschap; 3. Het welbehagen Gods tot de heidenen; 4. De vervulling van Gods raad; 5. Gods ge nade geopenbaard; 6. Het gezelschaps- leven te Cesaréa; 7. Geloofsvereniging; 8. Gods Souvereiniteit; 9. Petrus' predi king te Cesaréa; 10. De enige Naam ter Zaligheid; 11. De getuigenis van Chris tus' Borgwerk; 12. De heerlijkheid van Sions Koning; 13. De prediking van Christus. Eerst wordt Cornelius geschetst in zijn hoedanigheden; een romeins hoofdman, de centurio uit een Italiaans legioen, in gezet tegen het Jodendom, het van God uitverkozen volk. Maar er staat van hem: „hij was godzalig en vrezende God met geheel zijn huis, doende aalmoezen en geduriglijk biddende". Een heiden, tot God bekeerd. Die bui ten het Woord stond, maar tot het Woord werd gebracht. Dan lezen we in de volgende predikaties de wonderlijke leiding Gods met die man, die, hoewel hij een goed getuigenis had bij de Jo den, toch de weg niet weet. Hij krijgt een hemelse boodschap, dat hij Petrus ontbieden moet, en Petrus wordt veror- dineerd om een heiden, een door God ontdekte zondaar, in de weg der zalig heid te onderwijzen. Hoe wordt hier openbaar dat het een en dezelfde Geest is, die alle dingen werkt! Cornelius biddende en Petrus wordt door diezelfde Geest openbaar, om het welbehagen Gods de heidenen te verkondigen. Petrus moet zijn eerste zendingsreis gaan maken. Zes mannen uit Joppe gingen mee, met Petrus is ze ven en met de drie mannen van Cesaréa is tien. Op blz. 70 lezen we iets van ge tallen-symboliek; de Heere doet altijd een volmaakt werk. Het is een illuster gezelschap dat hier op weg gaat; en komt nog een groter gezelschap te Ce saréa samen die in geloofsvereniging bijeen zijn. In de 6e en 7e preek wordt daar een kostelijk getuigenis van gege ven. In het vervolg wordt er op gewe zen, hoe de Heere in de ambtelijke be diening werkt. De Heilige Geest viel op allen die het Woord hoorden. De vrucht van de'prediking wordt hier openbaar. In de laatste preek met als thema „De prediking van Christus", wordt een de finitie over het wondere ambt gegeven. Op blz. 162 lezen we: „elke juiste en wa re prediking moet zijn oorsprong vin den in de eeuwigheid. De prediking is verordineerd en bevat Gods wil, want in de prediking domineert Gods heilige Wet. Daarin openbaart de Heere Zijn onveranderlijk recht, die Hij in de pre diking door de Wet laat brengen. In die prediking domineert ook de enige weg der zaligheid, na,melijk Christus. De wa re prediking is dus uit God vandaan". Wij bevelen deze leerzame, voor ieder bevattelijke predikatie van harte ter le zing aan. Ze zijn ontdekkend, waarschu wend, maar ook vertroostend en bemoe digend. Het innerlijke leven van Gods volk, ook die met raadsels in het hart lopen hoe toch tot de kennis van de Mid delaar te geraken, wordt er in getekend. In iedere preek wordt de jeugd betrok ken, om de ijdele werelddienst vaarwel te zeggen en jaloers gemaakt op het grote goed, dat weggelegd is voor de genen die de Heere vrezen. De predikaties zijn ook afgestemd om in vacante gemeenten voor te lezen. Boekhuis Ariese heeft deze bundel (173 blz.) weer prachtig verzorgd; dui delijk leesbare letter en gestoken in een prachtbandje met goudtitel op plat en rug. De prijs is 23,90. D. Th. d. W. standen bijgewerkt t.m. 16 jan. 1978. 1. Afdeling I: H. Groenendijk 12 18 2. J. Smalheer 12 15 3. B. Vis 12 15 4. KI. Vis 11 14 5. J. van Hoorn 9 10 6. A. Knape 9 9 7. A. Verolme 12 9 8. J. van Es 10 7 9. C. Polder 13 7 10. J. Dekker 8 4 Afdeling II: 1. W. Ruis 11 19 2. F. Noordijk 11 14 3. C. Spee 13 13 4. I. Koese 10 11 5. A. Krijgsman 10 10 6. I. Mackloet 10 10 7. M. van Lente 10 9 8. J. Lodder 10 9 9. A. v. d. Sluijs 9 8 10. G. V. d. Sluijs 11 8 11. H. Noordijk Afdeling III: 11 5 1. P. van Brussel 11 19 2. S. Hoogzand 12 16 3. N. Quispel 11 15 4. T. van Brussel 11 13 5. J. Verbiest 12 12 6. C. Vogelaar 10 11 7. G. Knöps 11 11 8. H. Schellevis 12 8 9. M. Klink 11 7 10. A. van Gulik 12 7 11. M. Breeman Afdeling IV: 11 5 1. A. V. d. Valk 13 20 2. L. van Erkel 14 - - 20 3. J. Kamp 14 - - 19 4. J. V. d. Kooij 14 - - 16 5. A. Jordaan 15 - - 15 6. R. Jacobs 12 - - 13 7. J. Hollaar 15 - - 13 8. L. Peeman 13 - - 9 9. H. Erenstein 14 - - 8 10. W. NeUs 14 - - 5 Kerstmis is wel al voorbij, maar om wat dennenaalden in huis te hebben is altijd handig. Een warm, naar denne naalden geurend bad is een ware wel daad en bijzonder ontspannend. Neem tijdens een fijne bos- of duin wandeling wat dennetakken mee naar huis, stroop er (met een handschoen aan!) de naalden van af en doe ze in een pannetje met kokend water. Een hele nacht laten trekken en het extract de volgende dag door een zeef in een jampot overgieten. Met kleine por ties tegelijk door het badwater doen. Goed voor de zenuwen en tegen rheu- matische pijnen! Dat bananen voedzaam en rijk aan vitaminen zijn, weten we. Bananenschil- len zijn geweldig geschikt om leer mee te verzorgen en weer mooi glanzend te maken. Let wel: alleen de gladde leer soorten! Suède en varkensleer b.v. moe ten miet speciale hiervoor bestemde rei nigingsmiddelen behandeld worden. Een jas, waarvan alleen maar de kraag wat vettig geworden is, hoeft daarom nog niet meteen naar de stome rij. Met een spons en wat wasbenzine voorzichtig bij open vuur! kunnen dergelijke plekken moeiteloos verwij derd worden. Liefst laten drogen in de buitenlucht. Planten kunnen van tijd tot tijd ook best wat extra zorg en liefde gebruiken. Zeker nu ze zo te lijden hebben onder de extra droge centraleverwarming- lucht. Besproei ze daarom regelmatig met een waterverstuiver. Ficusbladeren zijn b.v. enorm dankbaar als ze af en toe eens afgenomen worden met een doekje, dat in bier gedoopt is. Ze wor den er mooi glanzend door en krijgen meteen wat extra krachtvoer „naar binnen". (CONSU) NED. HERV. KERK Beroepen te: Noordeloos en Kamper veen kand. W. Dekker te Sebaldeburen; IJsselmuiden J. v. Roest te Ederveen; Schoonhoven P, Vermaat te Vlaardin- gen; Putten en Oude Tonge M. Baan te Aalburg. Aangenomen naar: Dordrecht C. Kimz te Werkendam. Bedankt voor: Veenendaal en Ridder kerk C. Kunz te Werkendam. Rotterdam: Na bevestiging door ds. T. Poot te Loosdrecht, met Joh. 2 17, deed Ds. H. Smit, gekomen van IJsselmuiden, intrede in de wijk Delfshaven met Rom. 13 11 12. Utrecht: Wegens het aanvaarden van een functie aan de Geref. Soc. Academie te Ede, nam Ds. A. Noordegraaf afscheid van de gemeente Utrecht, met Rom. 11 36. Hardinxveld: Na bevestiging door Ds. L. Romein aldaar met 2 Kron. 1 10 deed Ds. I. Boot, gekomen van Nijkerkerveen, intrede met een prediking over Micha 5 3. IJsselmuiden: In verband met het steeds toenemend aantal kerkgangers en de uitbreiding van de nieuwbouw-wijk Groenendael, zal een derde kerkgebouw verrijzen. GEREP. KERKEN Beroepen te: Monnickendam M. Erke- lens, kand. aldaar; CapeUe a. d. IJssel J. V. Andel te N. Pekela. Aangenomen naar: Monnickendam M. Erkelens kand. aldaar; Amersfoort P. Popma te Hoofddorp; Dokkum G. Bilker te Oude Bildtzijl. Overleden: Op 43 jarige leeftijd over leed Ds. A. J. Verbeek te Mechelen. Hij werd in 1959 predikant te Hoek en was sinds 1967 verbonden aan de kerk te Mechelen. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te: Mariënberg en Edmon ton (C) S. Cnossen te Spakenburg. Bedankt voor: Zuidlaren H. Hidding te Loosduinen. Emeritaat: Ds. L. Moes te Driebergen gaat wegens gezondheidsredenen met emeritaat. Ds. Moes is 61 jaar en werd in 1947 predikant te Blokzijl. Vervol gens diende hij de kerken van Zalk; SmithsviUe (C); Abbothsford (C); Ber- gentheim en Driebergen. CHR. GEREF. KERKEN Schiedam: Wegens vertrek naar Nun- speet, nam Ds. W. v. Sorge afscheid van deze gemeente met Psalm 138 8. Enschede: Wegens vertrek naar Ede, nam Ds. J. v. Amstel afscheid met 1 Cor. 3 7. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te: Bodegraven A. Moerker ken te N. Beijerlemd; Haamstede J. v. Ravenzwaay te Temeuzen. Bedankt voor: Beekbergen M. Kleppe te Woerden; Poortugaal en Nieuwerkerk R. Bogaard te Leiden; Amsterdam C. v. d. Poel te Yerseke; Apeldoorn A. Ver- hoeff te Chiliwack. Zoetermeer: I.v.m. de gestadige groei der gemeente is besloten tot de bouw van een nieuwe kerk, die ruim 1100 zit plaatsen zal tellen. Een van de oudste dromen van de mens is te kunnen vliegen. Nog steeds wordt geëxperimenteerd met allerlei vindingen entoestellen, waarbij het dan vooral gaat om een vUegtuig te constru eren dat door de mens met eigen kracht kan worden voortbewogen. Ook de Amerikaan Bryan Allen bouwde zo'n toestel volgens het principe van een luchtfiets die door trapbeweging wordt voortbewogen. Hij had er succes mee en bleef al fietsend met zijn toestel op 23 augustus 1977 ruim zeven minuten in de lucht ■waarbij hij een achtvormige route aflegde. Zijn prestatie is nu beloond met de Henry-Kremer-prijs waaraan een geldbedrag van ongeveer tweehonderd duizend gulden is verbonden. MIDDELHARMS: De psalmzangver „De Lofstem" onder leiding van dhr. A. Visser wU D.V. op donderdag 26 januari a.s. een zang avond geven in gebouw „de Jeugdha- ven" te Middelharnis. Medewerking hieraan geven de zang ver. „De Oefening" uit Dirksland en de zangver. „De Lofstem" uit Ouddorp. Gezongen worden de psalmen in de berijming uit 1773 in vierstemmige zet ting en liederen uit de bundel van Ha- zeu. Kom eens luisteren, ieder is wel kom. Aanvang 8.00 uur. Op D.V. zaterdag 11 febr. a.s. hoopt bovengenoemde Ver. weer een interes sante excursie te organiseren. Ditmaal gaan we naar orgels van de Herv. Oost kerk en Zuiderkerk (Ger. Gem.) te Mid delburg. Naast de leden kunnen ook an dere belangstellenden hieraan deelne men. U kunt zich daarvoor opgeven bij de secretaris van de V.V.O.A. Dekker, Nieuweweg 45, Stellendam, ook telefo nisch onder nr. 01879 - 1323. U kunt dit doen uiterlijk t.m. 31 jan. Spoedige op gave gewenst, omdat bij onvoldoende deelname de reis niet doorgaat. Opgave en ook nadere inlichtingen bij boven staand adres, telefonisch liefst tussen 18 en 19 uur. De reisprijs is 10, Het Tweede Kamerlid van de V.V.D. Dr. R. W. de Korte zal op 3 februari 's avonds om 20.00 uur spreken in het verenigingsgebouw „De Schakel" te Dirksland. Dr. de Korte zal een beschouwing ge ven van de huidige politieke situatie en mogelijke problemen behandelen die voor dit gebied actueel zijn. Deze avond wordt georganiseerd naar aanleiding van de jaarlijkse feestavond van de V.V.D. afd. Goeree-Overflakkee. Iedereen die geïnteresseerd is ona dr. de Korte te horen spreken of vragen aan hem wil stellen is van harte wel kom. Entree 5,00 p.p. Kaarten verkrijg baar aan de zaal op 3 februari vanaf 19.00 uur. Welke doe het zelver ergert zich niet aan de geringe aanvangshechting en de lange wachttijden van houthjmen! Gaat hierdoor niet onnodig veel (vrije) tijd verloren, terwijl men bovendien veel klemmen nodig heeft om alles goed vast te zetten. Deze problemen zijn nu opgelost door de nieuwe zeer snel drogende houtlijm Ponal Express die door Henkei Chemie te Amstelveen is geïntroduceerd. De afbindtijd (klemtijd) van Ponal Express bedraagt slechts 10 minuten, (bijkamertemperatuur) terwijl normale houtlijmen zeker 1 a 2 uur geklemd moeten worden. Ponal Express is vanzelfsprekend ge schikt voor alle houtverlijmingen, maar in het bijzonder voor het verlijmen van moeilijk te klemmen voorwerpen. Binnen 5 minuten wordt namelijk al een zeer hoge hechting bereikt zodat ge makkelijk met de hand geklemd kan worden. Na volledige uitharding is de eind- sterkte van de lijmvoeg hoger dan de sterkte van het hout. Deze voor de Nederlandse markt unieke houtlijm droogt voUedlg trans parant op en is elastisch. Ponal Express is verkrijgbaar in een handzame flacon met een inhoud van 225 gram. Verdere informatie over Ponal Ex press kunt u krijgen bij de doe het zelf- en ijzerwarenz^en alsmede andere speciaalzaken. Ponal Express de zeer snel drogende houtlijm met de oranje kraag. SINT MAARTENSDIJK GESLAAGD Dhr. P. Keuffmann slaagde te Tilburg aan de hogere tech nische school voor de afdeling Bouw kundige constructies. Muziekuitvoering Vrijdag 27 janu ari geeft de muziekvereniging Euterpe in gebouw Haestinge een muziekuitvoe ring waaraan medewerken Smalstads Blaaskapel, de band The Goldstars en toneelvereniging Aios. Zaterdag 11 maart a.s. houdt de Evan gelische Omroep in Amsterdam een congres, waarop de filosoof en theoloog dr. Francis Schaeffer nader hoopt in te gaan op de tv-serie „hoe zouden wij dan leven?". Zoals bekend is dr. Schaef fer ook de presentator van deze (10-de- lige) tv-serie, die de EO nu al sindt be gin november j.l. op het scherm brengt. Evenals in de tv-serie komen op het congres de twee wegen aan de orde die de mens kan gaan: de weg van het bij belse christendom, dat uitgaat van vas te bijbelse maatstaven, of de weg van het humanisme, dat uitgaat van de mens die zichzelf tot norm stelt. Vragen. Op het congres staan vragen centraal als: Waartoe leiden de wegen van hu manisme en christendom en waar zijn we vandaag terechtgekomen? Waarom is het niet meer veilig op straat? Wat worden de normen voor de samenleving van morgen? Is er toekomst? Het zijn actuele vragen, waarop de moderne mens een antwoord moet zien te vinden. Debat. Er is op het congres alle gelegenheid tot een openbaar debat met dr. Schaef fer, die overigens in het Nederlands zal worden vertaald. Ook „andersdenken den" zijn op het congres van harte wel kom. De congresdag wordt gehouden in de aula van de Vije Universiteit, De Boe lelaan 1105, Amsterdam-Buitenveldert. De aanvang is 10.30 uur en het pro gramma duurt tot circa 16.30 uur. De toegangsprijs is 10,inclusief het tekstboekje dat vooraf zal worden toegezonden. Desgewenst kan men deelnemen aan een verzorgde lunch a 13,50 (inclusief vier consumptiebonnen voor koffie en thee). Toegangs- resp. lunchkaarten kunnen worden besteld door overmaking van de kosten op post- gironummer 12.60.600 ten name van de EO te HUversum, onder vermelding van „Congresdag Schaeffer". Wanneer een boerenzoon zijn vader op het ouderlijk bedrijf wil opvolgen, doen zich in vele gevallen ernstige fi nanciële problemen voor. Mede als gevolg van de'sterke inflatie zijn de prijzen van de over te nemen bedrijfsmiddelen immers zó gestegen, dat h^t voor de zoon vaak heel moeiUjk is de benodigde gelden bijeen te krijgen. De vraag is dan ook relevant of een andere rechtsvorm van de onderneming dan de gebruikelijke vorm van de per soonlijke onderneming, de financiële moeilijkheden van de zoon kan verlich ten. Naar aanleiding hiervan heeft het Landbouw-Economisch Instituut een onderzoek ingesteld naar de betekenis van de nog betrekkehjk nieuwe rechts vorm van de Besloten Vennootschap (B.V.) voor de opvolging van de zoon. In de publikatie 1), waarin de resul taten van dit onderzoek zijn neergelegd, wordt de omzetting van de persoonlijke onderneming in een B.V. behandeld en de overdracht van bedrijfsmiddelen aan deze B.V., waarbij ook aan de fiscale ge volgen van deze transacties aandacht wordt geschonken. Uitgegaan is van een denkbeeldig rundveerhouderij bedrij f, dat wat grootte en resultaten betreft veelvuldig in Nederland voorkomt ter wijl voorts is verondersteld, dat na ver loop van 6 jaar samenwerking, een lig- boxenstal in gebruik wordt genomen, waardoor de vader het wat kalmer aan kan doen, terwijl de zoon zich beter kan voorbereiden op de tijd, dat hij er alléén voor zal staan. Dit laatste is het geval na 12 jaar samenwerking als de vader op 65-jarige leeftijd komt te overlijden. Het zich hierbij voordoende vraagstuk van de vererving en van alles, wat daarmee samenhangt, wordt in de pu blikatie uitvoerig behandeld. De belangrijkste conclusie, waartoe de studie komt is deze, dat de besloten vennootschap een grotere mate van ze kerheid kan scheppen wat betreft de totstandkoming van de beoogde be drijfsopvolging dan de persoonlijke on derneming; overigens liggen ook de maatschap en de vennootschap onder firma op dit punt bij de B.V. achter. Het is echter mogelijk om regelingen te treffen bijvoorbeeld een ouderlijke boedelverdeling waardoor deze zeker -held wordt vergroot en in de praktijk een bijna g&lijk resultaat kan worden verkregen als bij de besloten vennoot schap. Mag de betekenis van de B.V. in dit Krankzinnige koopjes 25''/o t.m. eoVo korting! Volle ga rantie. De grootste en goed koopste bontzaak v. Neder land: Hoogstraat 97, Rotterdam- C. Als extra reklame: bij koop reisgeld terug (ook benzine). Vrijdags tot 21 uur geopend. Alles moet weg opzicht dus niet worden overdreven, t.a,v. de sociale verzekeringen en de fiscale consequenties kan het doorsnee boerenbedrijf echter van de B.V. be paald geen voordeel verwachten; eerder is het tegenovergestelde het geval. On danks aantrekkelijke aspecten kan men dan ook niet de conclusie trekken dat de B.V. in het algemeen een betere oplos sing voor de bedrijfsopvolging in de landbouw biedt. In de studie is ervan uitgegaan dat de vader de grond in eigendom houdt, en deze in erfpacht geeft aan de B.V. Daarnaast is in een afzonderlijk hoofd stuk onderzocht welke de financieel- economische en fiscale gevolgen zouden zijn in geval de vader de grond aan de zoon c.q. aan de B.V. in eigendom over draagt. De conclusie luidt dat dit'in het aangenomen geval financieel niet haal baar is, terwijl het vanuit fiscaal oog punt bezien bovendien geen voordelen zou bieden vergeleken met het oor spronkelijke uitgangspunt. Landbouw-Economisch Instituut 1) De publikatie kan uitsluitend worden besteld door overschrijving van 17,50 op girorekening no. 41.22.35 t.n. V. het Landbouw-Economisch Insti tuut te Den Haak. Vermeld dient te worden: „Zend publikatie no. 3.73". LAND- EN TUINBOUW In de praktijk is een groeiende be langstelling te bespeuren voor het zaai en van klavers voor groenbemesting. Klavers hebben als groenbemester een aantal belangrijke voordelen. In de Rassenlijst voor Landbouwge- wassen is onder de groep grootbladige witte klaver TAMAR als enig ras in de rubriek 3 geplaatst. Hoewel dit ras van origine uit Israël komt, blijft het in ons land in de herfs toch lang doorgroeien, ook onder koude weersomstandigheden. Witte klaver moet zeer vroeg en ondiep worden gezaaid. Bij ondiep zaaien kan het gemengd met vlas worden uitge zaaid en levert geen gevaar op voor te hoog opgroeien in de dekvrucht. Vanwege de lange nawerking van sommige onkruidbestrijdingsmiddelen is het gewenst bij de keuze van het middel rekening te houden met de te telen on dervrucht. De stikstofnalevering van witte kla ver kan voor een gewas met een lange groeiperiode, zoals b.v. suikerbieten, wel 60 a 80 kg N per ha bedragen. TAMAR wordt in de Rassenlijst om schreven als een grootbladige witte klaver met een vlotte herfstgroei en een zeer hoge opbrengst als stoppelklaver. Het is uitstekend geschikt om onder dekvrucht gezaaid te worden voor groenbemesting. Door het hoge blauw- zuurgehalte moet beweiding afgeraden worden. Het heeft een lager drogestofgehalte dan de andere witte klaverrassen, maar geeft desondanks een belangrijk hogere drogestofopbrengst. Daardoor is deze klaver gezaaid onder dekvrucht voor groenbemesting duidelijk de beste. De zaaihoeveelheid bedraagt slechts 6 kg per ha. door T. Mateboer N.V. Uitgevera „De Banier" - Utrecht 35 „Heeft hij.het zelf verzocht?" vraagt ze voorzichtig. „Nee, ik heb het hem voorgesteld". Ze weet niet wat ze er op moet zeggen. „Kent u de familie?" „Ik ben er één keer geweest, toen ik daar toevallig langs kwam". „Ik wil u natuurlijk niets opdringen, 't Was maar een idee van mij, daar ik meende, dat u een goede kennis was..." „Nee, ik ga. Ik zal mijn fiets pakken, 'k Ben eigenlijk net thuis gekomen". „O, Uc breng u wel, juffrouw, neem uw spullen maar mee. Het kan zijn dat u er de hele nacht blijft, dan kunt u morgen zó naar school". „Maar mijn fiets „Die hebben ze daar ook wel". Na alles afgesloten te hebben stapt Jannetje met haar hond in de wagen van de dokter. De dokter babbelt de hele reis, maar zij geeft verwarde antwoorden terug. Ze is geheel overrompeld en weet eigen- Ujk niet of ze er goed aan doet, of dat ze zich zelf in een moeüijke situatie brengt. Maar ze heeft niet veel tijd om daar lang over te piekeren, want de dokter praat maar en de afstand is slechts kort. Vlak voor de deur stappen ze uit. De huishoudster doet open. „Nou, dan ga ik maar, nu u er bent. Morgen ziet u me wel weer". De dokter mompelt wat en laat Jan netje met haar hond onder de arm voorgaan. Hij wijst met een gebaar naar de kap stok en helpt haar de mantel uittrekken. Buiten rijdt een brommer weg. Op een wenk van de dokter gaan ze zachtjes naar de slaapkamer. Er brandt een schemerlampje. Enting zit met ge bogen rug en neerhangende schouders voor het ledikantje, waarin de kleine Luusje ligt te ijlen. „Nog niets veranderd?" vraagt de dokter. „Nog niets", is het antwoord. Dan bemerkt hij Jannetje. „Toch ge komen", fluistert hij en er licht iets op in zijn ogen. Enting is van zijn stoel op gestaan. De dokter drukt Jannetje naar voren. „Probeert u nu eens op vrouwe lijke manier het kind te kalmeren". Beide mannen trekken zich In een hoek van de kamer terug als Jannetje zich over 't bedje buigt. Ze schrikt als ze het opgeblazen ge zichtje van het kind ziet. Haar lipjes zijn gezwollen en gebarsten, en de adem gaat snel en onregelmatig. De hond heeft zijn zware voorpoten op de rand van het ledikantje gelegd en kijkt toe als Jannetje het kind voorzich tig omkeert en toefluistert: „Ben je zo ziek, mijn schatje, de juffrouw is er hoor, met het hondje, wij zullen op jou passen". Het kind slaat de grote ogen op. Dan opeens, met een kreet, vliegt ze Jannetje om de hals. „Juffou, moesie stamelt het hier bijfe". Jannetje trekt het kind op haar schoot De dokter heeft onmiddellijk een deken om de schoudertjes gelegd. De hond likt de blote voetjes. „Lief hondje", zegt het zieke kind en streelt de logge kop van het dier, dat zich tegen Luusje aanvUjt. „Ben je nu zo ziek, mijn stumpertje?" „As moesie komt, ikke gauw beter", lispelt het kind en knuffelt zich tegen de juffrouw aan, terwijl het de armpjes om de hondekop slaat. Enting veegt met de mouw van zijn jas de tranen van zijn gezicht. De dokter heeft een bekertje met in houd genomen en drukt het Jannetje in de hand. „Nou moet je eens lekker drinken. Luusje, dan ben je morgen weer beter. En dan spelen we samen met de hond, hè". Ze zet de beker aan de gebarsten lip jes en het kind drinkt de inhoud lang zaam op. „Hoe is 't mogelijk! fluistert Enting Dat is het eerste voedsel van de hele dag". Luusje spartelt met haar blote been tjes en kraait als de hond beide beentjes in zijn grote bek neemt. Ze moeten er allen om glimlachen. Nog een tijdje houdt Jannetje het kind op haar schoot, dan zegt ze: „Zul len we Luusje nou weer in haar bedje leggen? En dan lekker slapen gaan?" „Moesie hier bijfe, hondje hier bijfe". „Natuurlijk, mijn kind, we blijven hier, hoor". Ze stopt het kind stevig onder het de kentje. „Oefwoef", zegt Roda. „Lief beesje", fluistert het kind en dan legt het gerust het hoofdje neer. De ademhaling gaat nog snel, maar het is ontspannen eh slaapt nu vol vertrouwen in. Vol verwondering en dankbaarheid zien drie paar mensenogen op de kleine neer. „Dat moet ze hebben zegt de dokter zacht. Slapen, slapen en nog eens sla pen". Nog even staan ze naar het kind te kijken, dan geeft de dokter een wenk en geruisloos trekken ze zich terug in de kamer. „Nu is er nog één; die nodig moet sla pen". „Ik denk er niet aan, dokter zegt Enting Ik blijf bij mijn Luusje". „Maar ik vrees, dat het kind weer op nieuw onrustig wordt als het de juf frouw en de hond mist. Het is beter dat zij er bij blijven. Als we een gemakke lijke stoel in de slaapkamer zetten, dan kunt u best een paar uurtjes slapen, vindt u niet, juffrouw BoUe?" „Ik blijf vannacht bij Luusje", zegt Jannetje vast, „En Enting, u gaat naar bed, dan bent u morgen weer fit. Als er iets is, kan juffrouw Bolle u onmiddellijk roepen. Ik geloof trouwens dat het wel goed zal gaan. Maar zonder oppas kan ze van nacht nog niet. Ze zal wel een paar keer wakker worden en dan weer juffrouw Bolle haar wel te kalmeren. Geef haar dan wat meUc of water. U kunt dat be ter dan Enting". En hij klopt Jannetje amikaal op de schouder. „Met aUe res- pekt voor de zorg van de vader. Maar zo lijkt het mij de enig juiste oplossing". „Ik kan juffrouw BoUe toch niet la ten waken? Zij is niets aan mij verplicht. En morgen vroeg moet ze weer voor de klas staan Enting laat zich in een stoel vallen. Brengt u juffrouw BoUe maar weer naar huis. Ze heeft meer dan haar plicht gedaan. Het kind slaapt nu. Misschien gaat het verder wel goed „Of misschien niet", vult de dokter aan. „Laat mij dan bij haar waken stelt Enting voor. Juffrouw Bolle kan in de logeerkamer slapen. Ze is dan altijd bij de hand". „En dan doet u de hele nacht geen oog dicht of u valt van vermoeidheid in zo'n vaste slaap dat u met geen kanon wakker te krijgen is". De dokter hakt de knoop door. „Kijk eens, juffrouw Bolle, hier is de keuken, zet maar eens een lekker kopje koffie en geef die knaap er maar een flinke scheut cognac in. Hij heeft evengoed slaap nodig als de kleine. En morgen om 7 uur ben ik hier weer aan de deur". Hij kijkt nog even bij het zieke kind, dat nu rustig slaapt, en dan sluit hij voorzichtig de buitendeur achter zich. Dadelijk daarop horen ze de motor van de auto ronken. Dan wordt het stil. „En hier is de koffie zegt Jannetje met een scheut cognac op dokters voorschrift". Ze zitten samen aan de tafel in de grote kamer. Eén lamp verspreidt een gedempt licht. „Vindt u 't werkelijk niet erg", vraagt hij. „Helemaal niet", glimlacht ze. „Dat ik een wildvreemde verplicht om z'n nachtrust op te offeren..." (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 5