Nieuwe gymzaal en restauratie scliuur: ruim een milioen! Na Bas is het Jan Patat die dwarsligt vcuiclefheijcleA .s.s«§- Opening accomoda- tie N.T.V.V. kom kijken... naar eiken 'tEikenhuys H^^ Oude Tonge -u«^ 50e jaargang Dinsdag 24 januari 1978 4660 CHR. STREEJKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLAiNDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond GEMEENTERAAD GOEDEREEDE: WASAUTOMAAT voor snelle reparatie 01877-1236 B. en W. Dirksland willen voortgang met ,,Dlrkslanci Zuid" OOLTGENSPLAAT Bloedtransfusledienst Nieuwe donoren LEZING DE MOTTE Delta Flora'' a.s. zomer in Steliendam Cheque voor kinderboerderij Hernesseroord Vrijdag aanstaande radio-uitzending uit Ambtsdragersver gadering te Dirksland HERKINGEN BUITENBOORDMOTOR WEG RAAD GOEDEREEDE: IVlishandeling in Sommelsdijk EXTRA KERKDIENSTEN GEREFORM. GEMEENTEN Opening Landbouw school Sommelsdijk Botsing met Politie-bus Benzinediefstal „DAIVIVERENIGING DENK EN ZET'' POSTBÖX 8 -H MIDDEUIAENIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Somimelsdijk Tel, (01870) 2629 Na 5 uur (01870)3392 Giro 167930 BankBfubo Middelliamis no, 3420,01.108 ABONNEMENTSPRIJS 8,00 PER KWARTAAL ADVERTEÏNTIEPRIJS 27 cent per mm. Bij contract speciaal tariel. Een bedrag van 1.100.000,— zal a.s. donderdagavond van Goerees' gemeen teraad worden gevraagd voor de bouw van een gymzaal in het best. plan „nieu we Oostdijk" te Goedereede en de res tauratie van de vervallen schuur Ach terweg 1. Uit dit voorstel blijkt dat men is af gestapt van de idee dat bedoelde schuur een gymnastiekaccomodatie zou kun nen huisvesten. De zaal zou niet voldoen aan de verlangde afmetingen om voor Rijkssubsidie in aanmerking te koinen; wel zal subsidie genoten worden wan neer tot de bouw van een nieuwe zaal besloten wordt. Gebouwd in „de Nieu we Oostdijk" zal die ook in de directe omgeving van de scholen staan. Inclu sief grondkosten en inrichtingskosten zal voor de bouw ervan een bedrag van 745.000,— nodig zijn. Voor de restauratie van de schuur Achterweg 1 wordt een krediet van 355.000,gevraagd. De exploitatie van de schuur zal een jaarlijks nadelig saldo van 33.120,26 laten zien; de gymzaal slechts 2.169,50. De schuur waarop een restauratie- verplichting rust zal een multifunc tionele bestemming krijgen. O.m. zal er een opslagruimte voor Gemeentewerken in komen, een ruimte voor de Jeugd- instuiE en wellicht ook een postkantoor. 1,85 miljoen voor riolering. Voorts zal de raad nog een krediet worden gevraagd van 1.850.000,voor de realisering van Fase III van het rio- leringsplan in Ouddorp. Het plan om vat de aanleg van riolering in de Ha- zersweg (kruispunt Oudelandseweg tot de Zuiddijk), het gebied rond de haven, een gedeelte van de Broekweg en het SmaUe Einde, de Waterweg en de Bos weg en de Oudelandseweg vanaf de Klarebeekweg tot aan de Westduinweg. B. en W. van de gemeente Dirksland gaan de raad in de a.s. donderdagavond te houden raadsvergadering voorstellen van Mr. J. Zaaijer grond aan te kopen, gelegen in het best. plan Dirksland-Zuid In de decembervergadering lag dat voorstel ook al ter tafel maar toen werd het teruggenomen omdat de raad toen onvoldoende duidelijkheid had in de kansen van het plan omdat toen bleek dat een groot deel ervan in handen was gekomen van de aannemingsmy „Delf en Schieland". Nu adviseren B. en W. de grond van mr. Zaaijer alsnog aan te kopen. In de toelichting wordt Delf en Schie land niet afgetekend als de speculant wie het om een grove winst te doen is maar zo luidt de verklaring deze maatschappij heeft de grond primair aangekocht om de continuïteit van de onderneming te waarborgen zonder dat er sprake is van plannen tot het bedrij ven van grondspeculatie. De verkoop van grond (door D en S) zou slechts In zeer incidentele gevallen plaats vinden en dan nog uitsluitend aan plaatselijk gevestigde bouwondernemingen. B. en W. concluderen daaruit dat D. en S. een andere werkwijze volgt dan de specifieke projectontwikkelings maatschappijen plegen na te streven. B. en W. kunnen de raad nog niet an ders dan een globaal beeld schetsen van de mogelijkheden die er zijn het best. plan te realiseren. Aan een van de mo gelijkheden geven zij de voorkeur bo ven een pogen de grond van D. en S. te onteigenen omdat dat bij voorbaat kansloos moet worden geacht. Een van de mogelijkheden is dat de bouwgrond door de gemeente zou worden overge nomen op voorwaarde dat met uit sluiting van anderen de bouw aan Delf en Schieland zal worden opgedra gen. B. en W. zien zoveel perspectief dat zij de raad adviseren tot aankoop van de grond van mr. Zaaijer over te gaan. „Met een passieve houding van de ge meente zal het volkshuisvestingsbelang op geen enkele wijze gediend worden" aldus B. en W, Vergadering Brandweer. Het brand weercorps Ooltgensplaat is voornemens op vrijdag 27 januari a.s. des nam. 7.30 uur in Hotel „Hobbel" haar jaarverga dering te houden. Nadat de diverse jaarverslagen de i-evue zijn gepasseerd zal er een bestuursverkiezing plaats hebben. Aftredend en herkiesbaar is de heer K. Braber. Vóór de rondvraag volgt er nog de bespreking van de reis 1978. JEUGDWEEKEND Op uitnodiging van de hervoimde jeugdclubs zullen er een aantal jongeren van elders het weekend van 28-30 januari te Ooltgens plaat doorbrengen. Deze gasten moeten bij de clubleden en bij een aantal ande re adressen worden ondergebracht. Gaarne wordt uw medewerking inge roepen. Voor logies van een of twee jongelui kunt u zich opgeven bij mevr. I. Bom-Zuidijk, Kerksingel 4, tel. 1968 en bij mevr. J. Kreeft-Groenendijk, Julianastraat 28. Doe het s.v.p. direkt. De laatste paar jaar hebben er nogal wat vernieuwingen en uitbreidingen plaats gevonden in het Van Weel-Be- thesda Ziekenhuis te Dirksland. Er werden o.a. nieuwe operatiekamers en een nieuw laboratorium gebouwd en in gebruik genomen, terwijl het een aantal specialisten dat in het ziekenhuis werkzaam is, eveneens toenam. Als gevolg van deze ontwikkelingen is het aantal opgenomen patiënten ge stegen en een groter aantal patiënten geeft aanleiding tot een groter bloed- verbruik. Dit laatste leidt in de praktijk tot si tuaties waarin het laboratorium niet volledig en direkt aan de vraag om bloed voor ee:.. ^jatiënt kan voldoen. Het aantal donoren voor bepaalde bloedgroepen is dan te gering. Het la boratorium heeft dan ook de laatste tijd regelmatig een beroep moeten doen op de hulp van kollega's uit Zierikzee, Vlis- singen, Dordrecht en Rotterdam. Het zal voor een ieder begrijpelijk zijn dat deze situatie ongewenst is. Een uitbreiding van het aantal dono ren, die overdag beschikbaar zijn is daarom noodzakelijk. Indien u bereid bent om uw bloed voor uw medemens af te staan, uw leef tijd tussen de 18 en 65 jaar ligt en wan neer u overdag telefonisch bereikbaar bent, dan zal de sekretaresse van het laboratorium u gaame als nieuwe do nor inschrijven waarna u t.z.t. van de bloedtransfusledienst een oproep voor een medische keuring zult ontvangen. De bloedtransfusledienst van het Rode Kruis afd. Dirksland draagt de zorg voor de regelmatige keuring van dono ren. Wanneer u gekeurd bent en uw bloed is nodig, dan wordt u door een van de medewerksters van het laboratorium te lefonisch benaderd met de vraag of u bloed kunt komen geven. Op woensdag 25 januari '78 wordt door de Vereniging van amateurarcheo logen voor Goeree-Overflakkee „De Motte" een lezing over de geschiedenis van Voome georganiseerd. Deze wordt gehouden door dhr. A. A. Arkenbout van de Oudheidkundige Dienst Rotterdam. Leden en vooral niet-leden zijn van harte welkom in het „Diekhuus" aan het Zandpad 140 te Middelhamis. Aanvang 19.30 uur. De traditionele gladiolententoonstel- ling „Delta Flora" zal a.s. zomer vrijwel zeker in Steliendam gehouden worden. Het bestuur van de Stichting Delta Flo ra heeft het gemeentebestuur van Goe dereede gevraagd een gedeelte van de visafslag te mogen huren in de periode 29 juli t.m. 10 augustus. Genoemd be stuur is nasir Steliendam uitgeweken omdat er in de centrumgemeente Mid delhamis, waar de tentoonstelling tot dusver jaarlijks werd gehouden te wei nig mogelijkheden voorhanden waren om de expositie verder uit te bouwen, zoals de organisatoren zich dat voor stellen. De raad van Goedereede wordt in de donderdagavond te houden vergadering voorgesteld het gevraagde gedeelte van de visafslag te verhuren tegen een huur bedrag van 5.000, Weliswaar zal t.b.v. de visverkoop vrijdags wat geïmproviseerd moeten worden maar juist die tijd is meestal een slappe tijd. B. en W. overwegen in hun toelichting aan de raad ook dat de expositie een welkome attractie zal zijn voor de recreanten op de kop van het eiland. ■Mariniersweg 281, hlcHoogstraat R,clani| ^'sMaandags gesloten Tel. 010-133744| OUDDORP: Een cheque van 1750,kon gister middag in „de viiedberg" overhandigd worden aan burg. Joh. van Es van Mid delhamis in zijn kwaliteit van voorzit ter van de Stichting Kinderboerderij „Hernesseroord". Het bedrag is de netto opbrengst van de in november gehouden verkoping van goederen die door de da mes van de handwerkclub van de Vlied- berg zijn gemaakt. Plm. 20 dames zijn daar lid van en ze zijn dermate aktief dat er jaarlijks twee verkopingen kun nen worden gehouden waarvan de op brengst aan een 'goed doel wordt ge schonken. Een vorige keer was dat de Stichting vakantiewoning gehandicap ten, ditmaal werd de opbrengst toege dacht aan de Stichting Kinderboerderij. Burg. van Es heeft het bedrag onder dankzegging aanvaard. De handwerk club wordt geleid door de dames mevr. A. Tanis-Erkelens en mej. N. Westhoeve In het kader van het programma „Zoeklicht op Nederland" zal a.s. vrij dag 27 jan. een rechtstreekse radio-uit-, zending vanuit Oude-Tonge worden verzorgd. In dit progranuna zal het rampgebeuren en het nadien gevolgde herstel centraal staan. De uitzending is te beluisteren op Hilversum II van 15.45 tot 17.00 uur. Het programma wordt uitgezonden vanuit het verzorgingshuis „Ebbe en Vloed". Er zullen een aantal Flakkeeërs voor de microfoon worden genood om hun herinneringen aan de ramp te ver tellen. Het zijn allereerst burg. W. M. V. d. Harst van Oostflakkee, mevr. Mijs- Meijer uit Middelhamis die haar we derwaardigheden als Rode Kruis help ster zal verhalen, dhr. C. A. van Loon die lid was van het comité rampslacht offers, voorts zijn te beluisteren weth. L. Visser uit Steliendam, dhr. A. Wag ner te Dirksland, dhr. Haeck van Rijks waterstaat, mej. Beerebooms uit Oude Tonge, Bram Faasse uit Oude Tonge en de dames mevr. Kommers en mevr. de Vlugt uit Middelhamis. Zij zullen een en ander vertellen over de op 4 februa ri uit te voeren „Delta Symfonie" waaruit mevr. Kommers zal declameren Er zal gezongen worden door de tenor Henk Kreukniet. Evenals vorige jaren belegt het hoofd bestuur van de Geref. Bond in de Ned. Herv. Kerk een aantal (8) regionale ambtsdragersvergaderingen. Op elke vergadering zullen er twee leden v. het hoofdbestuur aanwezig zijn, waarvan één de leiding heeft en de an der de inleiding houdt. Het thema van de bijeenkomsten is ditmaal: „Ambte lijke zorg voor het gezin". Voor Flakkee en de provincie Zeeland wordt de ver gadering gehouden op vrijdag 27 janu ari a.s. des nam. 7.30 uur in' gebouw „Onder de Wiek" te Dirksland. De lei ding berust bij ds. J. Maasland uit Bar- neveld en de inleiding wordt gehouden door ds. A. van Brummelen te Huizen. Behalve ambtsdragers zijn ook andere belangstellenden welkom. De Rotterdammer dhr. Plomp die zijn bootje op de Herkingense Kade had ge legd om opgelopen stormschade na te zien heeft moeten ontdekken dat zijn buitenboordmotor is ontvreemd. Uit een alleenstaande garage werd voor plm. 1500,aan gereedschappen gestolen. NIEUWE TONGE DOORGEREDEN De automobilist J.v.d.K. uit Dirksland is zondag doorge reden nadat hij in de Margrietlaan een geparkeerd staande auto had aangere den. Zijn identiteit werd echter snel achterhaald; tegen hem is procesver baal opgemaakt. DIEFSTAL Uit de woning van de 81 jarige F. HoUeman is zondagnacht een geldbedrag van 75,gestolen. De bewoners waren toen niet thuis. De kruitdamp die kortgeleden de raadzaal vulde toen het ging over de zaak Bas Molendijk is nog maar nau welijks opgetrokken of de raad ligt weer met een ander in de clinch, nu met Jan Patat die maar niet wil horen naar wat de Gemeente hem voorschrijft. Die voorschriften hebben betrekking op de aanwezigheid van de consumptiewagen van dhr. Padmos in de Ring te Ouddorp. B. en W. stellen er veel prijs op dat die wagen zaterdagsavonds vandaar ver dwijnt, maar daar meent dhr. Padmos niet aan te kunnen voldoen. Er is over en weer correspondentie gevoerd toen duideUjk was dat dhr. Padmos zijn wagen in 't geheel niet meer verwijderde. Tot 15 april vorig jaar was hem van die verplichting ont heffing verleend omdat toen de Hazers- weg onbegaanbaar was, maar na die datum stoorde hij zich niet meer aan de weer van kracht geworden voorwaarde. Van gemeentewege werd hem daarop kenbaar gemaakt dat die houding ertoe zou kunnen leiden dat hem geen nieuwe standplaatsvergunning zou worden ver leend. Jan Patat schreef evenwel terug dat verplaatsing van de wagen onmogelijk moet worden geacht. B. en W. wijzen de raad erop dat dhr. Padmos het gemeen telijk verlangen ten spijt een zodanige wagen heeft aangeschaft dat verplaat sing daarvan niet of nauwelijks moge lijk is, waarmee betrokkene zo sig- De wagen in de Ring te Ouddorp. De meerderheid van B. en W. wU hem er zondags weg hebben. naleren B. en W. een situatie gescha pen heeft waardoor hij het gemeente bestuur in een dwangpositie brengt om alsnog af te zien van de naleving van de betreffende voorwaarde. Bovendien beschüct Padmos niet over een voertuig om de wagen te kunnen trekken. Voor 1978. B. en W. hebben dat alles oveirwogen toen het ging om de toekenning van een standplaatsvergunning voor 1978. Toen dhr. Padmos aan de voorwaarde werd herinnerd beantwoordde hij dat op 23 december met een geschreven bezwaar daartegen wat vergezeld ging van een lijst met handtekeningen van mensen die zich aan de zijde van Jan Patat scharen. De meerderheid van het college staat op het standpunt dat het gezien deze opstelling van dhr. Padmos geen aan beveling verdient hem voor '78 weer een vergunning te verlenen. De meerder heid van het college voorziet n.l. dat de geschiedenis van '77 zich ook dan weer zal herhalen. Argumenten. B. en W. blijken grondige argumenten te hebben om vast te houden aan de De Sommelsdijker M. de B. ligt sinds vrijdagnacht in het ziekenhuis te Dirks land waar hij werd opgenomen nadat hij door zijn dorpsgenoot J. C. S. was mishandeld met een stuk ijzeren pijp. De man liep o.m. een gebroken arm en kneuzingen op. De dader is aangehouden en naar Rotterdam overgebracht. De mishandeling speelde zich af op de Langeweg ter hoogte van. de R.K. Kerk. Er lag aan deze uitbarsting een café- ruzie, eerder op de avond, ten grondslag. DIRKSLAND Jaarvergadering verenigingen Vrijdag 27 januari hopen de vereni gingen der Geref. Gemeente hun geza- melijke jaarvergadering te houden in het kerkgebouw. Als spreker is uitgenodigd dhr. B. Stolk, conrector van het Reform. Athe neum „Guide de Bres". Het onderwerp van dhr. Stolk luidt „De crisis in ons christelijk onderwijs". Medewerking wordt verleend door de zangverg. ,Soli Deo Gloria", o.l.v. dhr. R. Verbage. In de pauze wordt een kopje koffie aangeboden. ledere belangstellende is hartelijk welkom. Aanvang half acht. MIDDELHARNIS: woensdagavond 7.30 uur ds. P. Blok, (bev. ambtsdragers). OOLTGENSPLAAT: Donderdag 26 januari a.s. des nam. 7.30 uur zal voor de Geref. Gemeen te voorgaan ds. P. Blok te Dirksland. (Bev. ambtsdragers). De geheel verbouwde Landbouwschool te Sommelsdijk zal op woensdag 8 fe bruari officieel worden geopend. Door de Comm. der Koningin, Mr. M. Vrolijk zal de openingshandeling worden ver richt. ------O----- OUDE TONGE: Nog voor de V.W. bus van de Rijks politie waarmee snelheidscontrole wordt gehouden maandagmorgen ope- ationeel kon worden kwam hij op de kruising Julianastraat - Prov. weg in botsing. De bestuurder liet de doorgang niet vrij voor dhr. Groen uit Herkingen. Beide wagens werden zwaar bescha digd, maar geen van de beide bestuur ders liep groot letsel op. Tot snelheids^ controle is het maandag dan ook niet meer gekomen. STELLEND AM DIRKSLAND: Eind vorige week heeft in Steliendam weer een benzinedief toegeslagen. Van vijf geparkeerd staande auto's tap te hij de tankinhoud af. Dat gebeurde begin vorige week ook in Dirksland. Daar werden bovendien vernielingen gepleegd aan auto's waarvan de benzi nedop d.m.v. een slot gesloten was. Maandagnacht j.l. is in Dirksland ook een Mercedes personenwagen gestolen die tot op heden nog niet is terugge vonden. SINT ANNALAND Uienveiling donderdag 19 jan. 1978. Uien, maat veertig opwaarts, klasse 2 N.L. 8,30 per honderd kilogram. Aanvoer: twintig ton. voorwaarde. Er wordt n.l. mee voorko men dat betrokkene zich kan beroepen op het hebben van een permanente standplaats. Ware dat wel zo dan zou hij of een evt. opvolger ertoe over kun nen gaan om op zondag patat te verko pen, wat uit een oogpunt van handha ving van de zondagsrust in de Ring erg bezwaarlijk zou zijn. „aangezien het sa menlevingspatroon in de kern Ouddorp zich in het algemeen niet verdraagt met de verkoop van patat met alle bijko mende nevenverschijnselen op de open bare weg op zondag". Ook uit verkeers technisch oogpunt is de aanwezigheid van de wagen op zondag bezwaarlijk omdat de kerkgangers dan slechts met veel moeite gebruik kunnen maken van het ter plaatse aanwezige trottoir. De minderheid van het college, i.e. weth. Visser, heeft echter geen bezwaar tegen de aanwezigheid van de wagen op zondag, temeer gezien het positieve rapport van de Groepscommandant en het „geen bezwaar van de omwonenden. De patatverkoop op zondag kan zo meent dhr. Visser door een daartoe strekkende voorwaarde worden voorkomen. B. en W. stellen de raad voor het schrijven van dhr. Padmos voor kennis geving aan te nemen; zij zullen nader bepalen welk standpunt zij m.b.t. het al of niet verlenen van de vergunning in zullen nemen. Al ol niet verlening be hoort geheel tot de competentie van het college. Uitslagen maandag 23 januari 1978 Afdeling I: B. Vis J. van Es 11 H. Groenendijk KI. Vis 2—0 A. Knape J. Dekker 11 C. Polder J. van Hoorn 11 J. Smalheer A. Verolme 11 Afdeling II: G. V. d. Sluijs I. Mackloet 1—1 M. van Lente F. Noordijk 11 H. Noordijk A. v. d. Sluijs 1—1 C. Spee A. Krijgsman 2O I. Koese W. Ruis 0—2 Afdeling III: S. Hoogzand J. Verbiest 11 P. van Brussel A. v. Gulik 2—0 C. Vogelaar G. Knöps O2 H. Schellevis M. Breeman 2O Afdeling IV: H. Erenstein A. v. d. Valk 0—2 L. Peeman A. Jordaan 2O L. van Erkel J. v. d. Kooij 11 R. Jacobs W. NeUs 0—2 J. Kamp J. HoUaar 0—2 ------O------ NIEUWE TONGE: De voetbalver. N.T.V.V, is zover dat de nieuwe accomodatie waarvoor Mr. Vrolijk, de Comm. der Koningin destijds de Ie steen legde in gebruik kan wor den genomen. Het complex, gebouwd aan de Battenoordseweg wordt op za terdag 4 februari 11 uur geopend door burgemeester van Es van Middelhamis. .j;iLANDEN-NIEÜWS'' het meest gelezen blad op Goeree-Overflakkee -I

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 1