EIIAIIDEn - niEUWS 1947: 1978: Elsje Knoop heeft Els Blom-Knoop btjonsflDQrOp geeft ons opdracht haar boeide staan, maandelijks i250,- opzij te zetten. BONDSSPAARBANK aktiviteiten voor Alle zaken voor alle mensen. 3e blad Vrpag 20 januari 1978 No. 4659 Duinverzwaring wordt groot karwei: •ir ir Het kostte Rijkswaterstaat nogal wat moeite om de benodigde grond los te peuteren, zowel van de Waterleidingmy als van de particulier. „Ach wat", zeiden sommige landeigenaren geringschattend over het risico dat men met een zwakke schakel in de zeewering loopt. De risico factor is minimaal, dat wel, maar de burger mag de meest optimale veiligheid verwachten en daar wordt thans weer ir ir ir ir 'ir C.N.V. Goeree-Over- fiakkee bereidt Uw huis verkopen? TAIVIBOER Orgelconcert a.s. zaterdagavond 21 januari 1978 VOLLEYBAL Nieuws uit Zeeland BOiaCBÏISPREKING 1^' i klutsluhtec 4 r ii.v!l iliNA5Hl 'BfAil^n nuhrkii M ,,DAMVERENIGINC OENK EN ZET" Minstens 150.000 vrachten zand moeten worden getransporteerd Wij vinden het al een lieel end, een file van enkele kilometers, maar stelt V zich eens een sliert vrachtwagens voor waarvan de eerste in Wenen en de laat ste in ons eigen Amsterdam staat! Toch zullen er bij benadering zoveel vrachten nodig zijn om de duinverzwaring vanaf de Oosterweg bg Ouddorp tot nab^ het Havenhoofd te realiseren. Rijkswater staat en de aannemerscombinatie Oost en West zqn er enkele maanden geleden aan begonnen en hoe Anderhalf miljoen kubieke meter grond zal er verplaatst m.oeten worden om het genoemde duingedeelte op vei lige hoogte te brengen. Die plannen be staan overigens al sinds 1963, maar niet alles kon tegelijk. Eerst werd het ge deelte vanaf het Flaauwe Werk tot aan de Brouwersdam op hoogte gebracht (8.50 mtr. NAP), nu volgt het boven genoemde gedeelte van Oosterweg tot Havenhoofd waarna waarschijnlijk ook nog dit jaar de laatste schakel van de Oosterweg naar en tot en met het Flaauwe werk zal worden uitgevoerd. Dat alles terwille van de veiligheid al wordt de noodzaak daarvan niet door ieder onderschreven. hard aan gewerkt, ten koste van 5,9 mil joen want dat moet voor het werk wor den uitgeteld....! De aannemerscombinatie Oost en West heeft het karwei aangenomen. De Fa. Oosterling uit Middelhamis is een van de participanten, merlcwaardiger- wijs niet de „Oost" maar de „West" om dat dit bedrijf in het westen des lands is gevestigd. Tot dusver zijn er 14 nieu we Magirus vrachtwagens in de strijd geworpen, goeddeels bemand door flak- keese chauffeurs. Het zand ligt al sinds het graven van de binnen- en buitenhaven opgeslagen nabij de Deltahaven. Daar wordt het dan ook ge haald vanwaar de auto's beginnen aan een 7 kilometer lange rit dwars door het duin. Daartoe is over een gedeelte een asfaltweg neergelegd, een hele extra uitgave voor de aannemer maar ander zijds kunnen de wagens er een hogere snelheid halen dan op een zandweg mo gelijk zou zijn. Elke wagen neemt 10 m^ zand mee wat inhoudt dat er 150.000 wa gens zullen moeten rijden vooraleer het karwei geklaard zal zijn. Er zit trouwens veel meer aan vast dan alleen maar het verplaatsen van het zand. Afhankehjk van de breedte van het voorterrein zal de verzwaring land inwaarts worden aangebracht. Waar het bestaande duin wordt verhoogd werd eerst de humuslaag verwijderd terwille van de weer aan te brengen planten en struiken. Het nieuwe duin wordt uiteraard geen strak zandlichaam, zoals dat aanvanke lijk misschien zal lijken, maar wanneer dat er eenmaal ligt zal er aan de hand van een inrichtingsschets een kunstma tig duin worden gecreëerd. Het werk dient 3 okt. 1979 te worden opgeleverd. De dagelijkse leiding berust bij dhr. J. de Vries te Dirksland, de di rectie bij dhr. J. A. H. Haeck hoofd van de dienstkring Middelhamis van Rijks waterstaat Nabij het welbekende „Plaatje" is een directiekeet geplaatst. De woning die als „het Plaatje" bekend staat zal moeten verdwijnen evenals meerdere woningen aan het eind van de Oosterweg die aUen al door RWS zijn aangekocht. De aannemer heeft groot- en nieuw materieel ingelegd. Het C.N.V. in Goeree-Overflakkee heeft zich de laatste maanden aktief op-, gesteld. Eind 1977 werd een bestuur sa mengesteld van de regionale raad voor het C.N.V. op Goeree-Overflakkee. Betreffend bestuur heeft zich beraden over het te voeren beleid en de te orga niseren aktiviteiten. Jan Lanser komt naar Middelhamis. Het bestuur is er in geslaagd Jan Lan ser, voorzitter van het C.N.V., die me dio april 1978 deze funktie zal neerleg gen, vlak voor zijn definitieve afscheid van de Christelijke vakbeweging, nog een keer naar Goeree-Overflakkee te halen. Op 14 maart a.s. zal Jan Lanser in Middelhamis spreken over zaken als: waarom een Christelijke sociale vakbeweging. wat betekent een Christelijk sociale beweging voor ons land en onze regio De aanvang van deze avond is: 19.30 uur Plaats van samenkomst: Jeugdhaven te MiddeUiamis. Voorlichtingsavond Op 13 febmari 1978 is er een voorlich tingsavond betreffende de sociale voor zieningen, met name toegespitst op de sociale werkplaats en de Werkloosheids wet. Aanvang van deze avond: 19.30 uur. Plaats van samenkomst: Jeugdhaven te Middelhamis. Inspraakrapport. In de vergadering van 12 januari 1978 heeft het C.N.V.-bestuur Flakkee zich beraden over het inspraakrapport: „Problemen worden mensen". Door het bestuur zal het initiatief ge nomen worden een inzicht te verkrijgen in de gestelde problematiek en het be-' stuur zal tevens beoordelen of het niet wenselijk is dat vanuit de Christeüjke vakbeweging ook signalen doordringen naar de streekkommissie. Door de Stichting Kerkconcerten Goe ree-Overflakkee is weer een orgelcon cert georganiseerd in de Grote Kerk te Middelhamis. In afwijking van de gewoonte om het concert op de laatste zaterdag van de maand te doen plaatsvinden is het con cert door bijzondere omstandigheden een week vervroegd. René Rakier, organist te 's-Graven- hage, is voor dit orgeluur uitgenodigd het orgel van de Grote Kerk te bespelen. Deze organist is op Goeree-Overflak kee geen onbekende, daar hij op ons eiland al vele concerren heeft verzorgd. Hij geniet eveneens grote bekendheid in Nederland en daarbuiten. Hij is niet alleen in het bezit van de Prix d' Exellence voor orgel, maar ook voor piano. Geopend wordt met koraalvariaties van Matthias Weckmann, vervolgens van Heinrich Scheidemann een Toccata in C gr. t "Van Dietrich Buxtehude speelt Rene Rakier de bekende Preludium en Fuga in C gr. t. Na 2 koraalbewerkingen van Georg Böhm gespeeld te hebben volgt de prachtige Preludium en Fuga in a kl. t. van J. S. Bach, waarna René Rakier met een improvisatie van een door de aan-wezigen op te geven thema zijn programma besluit. Het concert begint om 8.00 uur; de kerk is open om 7.30 uur. Toegangsprijs 3,—, scholieren 2,—. DIRKSLAND Verloting Damclub „Dirksland" Prijzen zijn gevallen op de volgende nummers: 1693, 1182, 1151, 1360, 1202, 1280, 1148, 1759, 1326, 1039, 1583, 1467, 1886, 1949. Afhalen bij H. Grootenboer, Philipshoofjesweg 36, Dirksland, na 5 uur tot 15 februari a.s. OUDE TONGE Kerkdienst. Dinsdagavond 7.30 uur hoopt voor de Ger. Gem. voor te gaan student J. de Pater van Boskoop. OLYMPIAHAL WORDT STRIJDTONEEL Morgen, zaterdag, wordt de Olympia- hal in Middelhamis weer het traditio nele toneel van de strijd, wanneer In termezzo haar al dan niet volleyballen de gasten ontvangt. Dit, schier ongeëve naarde spektakel vangt reeds om 9.00 ur aan, als de MinivoUeyballers opdra ven om tot 11.00 uur hun dadendrang uit te leven. Ook deze spelers vinden het leuk als er publiek komt, terwijl U in de kantine uw dorst kunt lessen met pittige koffie of slappe hee. Voor de rest staan dan nog de volgende wedstrijden op het programma: 11.15 Jongens Adsp. D Sparta 11.45 Jongens Adsp. C Ibis 11.45 Meisjes Jun. A Schietbaan 11.45 Meisjes Adsp. Vovero 2 12.15 Jongens Adsp. B Sparta 12.45 Jongens Jun, B Sparta 2 12.45 Meisjes Jun. B Ibis 13.15 Heren 7 Hoeksewaard 3 13.45 Dames 2 Gerard de Lange 2 13.45 Jongens Jun. A Smash 14.00 Dames 1 Vleuten 14.30 Heren 4 Spirit 4 15.00 Heren 2 Bemisse 15.00 Dames 4 Sparta 3 15.45 Heren 5 V./Quick 4 16.15 Heren 1 Pendrecht 16.15 Heren 3 Bemisse 2 16.15 Dames 3 Ibis 2 17.00 Heren 6 HoUemare 2. THOLEN Vliegtuigglasfabriek De gemeenteraad van Tholen gaf maan dag zijn goedkeuring aan het voorstel van B. en W. om een stuk grond van 4600 vierkante meter te verkopen aan Kyo Glass B.V. en nog een perceel van 5000 vierkante meter in optie. De per celen zijn gelegen in de Slabbekoom- polder naast de oprit van de brug. De Kyo Glass fabriceert organisch glas voor de vliegtuigindustrie. Men denkt in het begin aan 15 tot 20 mensen werk te kunnen verschaffen. Het ligt in de bedoeling volgende maand met de bouw van de fabriek te beginnen. Onderzoek detailhandel Een bedrag van ruim 75.000,werd maandag door de gemeenteraad beschik baar gesteld voor een distributie - pla- Toen Elsje Knoop geboren werd, opende haar vader een spaarbankboekje voor haar. Nu - jaren later - besluit zijzelfbij diezelfde Bondsspaarbank te gaan Systeemsparen. Dat wil zeggen: zij geeft de Bondsspaarbank opdracht om maandelijks een vast bedrag over te boeken van haar bankgirorekening naar haar spaarrekening. Zij kon kiezen uit verschillende spaarrekeningea Die opdracht hoeft zij faaar één keer te geven. Daarna is zij er zeker van dat zij nooit vergeet te sparen. Want de Bondsspaarbank boekt automatisch iedere maand geld over naar haar spaar rekening. Die overboeking gaat bovendien zeer snel. Er treedt geen renteverlies op. Overigens hoeft Els dat spaargeld niet aan te spreken als zij ineens voor onverwachte uitgaven komt te staan. Daarvoor heeft de Bondsspaarbank aantrekkelijke Koop- ïCrediet-plannen klaarliggen. Zo regelt Els al jaren haar geldzaken bij de Bonds spaarbank Dat kunt u ook doen. Kom eens praten. Dan zult u merken hoe veelzijdig de Bondsspaarbank is. Geestelijke poëzie van Jan Lui ken: „Voncken der liefde Jesu", 19,75 en Spiegel van het mense lijk bedrijf of honderd ambach ten". 19,75. Uitgeverij B.V. „De Banier", Postbus 2330 te Utrecht, Van de tien kleine delen van Jan Lui ken zijn er nu met bovengenoemde in totaal acht verschenen. In vorige be sprekingen hebben we al gezegd dat Jan Luiken (1649-1712) niet alleen een be kwaam etser was, maar tegens de groot ste Nederlandse lyrische en geestelijke dichter van zijn tijd. Dat komt wel bij zonder tot uiting in „Vonken der liefde Jesu van het God-begerende Ziele- vuur", waarvan de verdere ondertitel luidt: „Bloempjes der zalige hoop, tot verheuging der wandelaars, langs de weg naar het Vrederijk". Hiermee is de inhoud eigenlijk al getekend; de verzen in „Voncken der liefde Jesu" vertolken zijn innerUjke bewogenheid. Het zijn sa menspraken tussen God en de ziel, waarin hij de dierbaarheid van Chris tus bezingt. Overal spreekt zijn deemoed uit; hij spreekt niet vanaf een geestelijke berg top, het gaan op het smalle pad vindt hij dikwijls zelf moeilijk al verheugt hij zich in hetgeen hij door genade in eigen zieleleven mag ondervinden. In zijn Me deren is hij vertroostend en bemoedi gend en legt dan de nadnik op de ge meenschapsoefening met God en Chris tus. Steeds accentueert hij de verganke lijkheid van het leven en wijst op het grote goed dat weggelegd is voot- dege nen die de Heere vrezen. Een heel mooi stichtelijk liederenboek 240 blz., met 50 etsen. Deze zinnebeeldige voorstellingen zijn bij ieder hoofdstukje geplaatst. De „Spiegel van het menselük bedryf is eveneens een zeldzaam mooi boek werkje, dait handelt over honderd am bachten. Om er een paar te noemen: de bakker, de kleermaker, de timmerman, de metselaar, de glazemaker, de loodgie ter, de schrijnwerker, de wever, de schoenmaker, de tinnegieter, de koper- slager, de kuiper, de apotheker enz. Over nostalgie gesproken: men vindt hier al de oude ambachten van vroeger in terug. En onder iedere tekening staat een stichtelijk vers en toepasselijke tek sten uit de Statenvertaling. nologisch onderzoek in de gemeente. Het onderzoek wordt ingesteld door het centraal instituut voor het midden- en kleinbedrijf. De totale kosten zijn 137.650,De stichting ontwikkeling en sanering geeft hieraan 65.875,en de middenstandsfederatie 7.773, OUD VOSSEMEER Ouderavond Heenetrechtschool In de gemeenschapsmimte van het scholencomplex aan de burg. Versluijs- straat werd door de openbare lagere school Die Heenetrecht een ouderavond gehouden onder leiding van de voorzit ter van de Oudercommissie dhr. B. Douw. Fysiotherapeut H. Nieuwenhuis uit Tholen gaf een lezing met dia's over veel voorkomende rugklachten bij schoolkinderen. SCHERPENISSE Been gebroken. De timmerman M. B. van aann, bedrijf Suurland is maandag middag bij zijn werkzaamheden komen te vallen in een fim.deringssleuf. Met een gecompliceerde beenbreuk werd hij overgebracht naar het ziekenhuis Lie- vensberg te Bergen op Zoom. We geven hier een voorbeeld van De Apostelen, (blz. 93) De drank van Christus bloed Is kostlijk voor 't gemoed! Gelijk het huis der artseny Voor s-lichaams kwaal en krankheid zij, Zo is, voor al die heil begeeren Terwijl hun 't leed der ziele kwelt. Een winkel rijk'lijk toegesteld Die wordit genoemd het Woord des Heeren. De laatste tekening gaat over „De Doodgraver". Die zich wat voor laat staan, zie deze spiegel aan! De honderd, in dit boekje voorkomen de etsen zijn op zichzelf al van grote waarde; ze zijn mede vervaardigd door zijn zoon Caspar Luiken in 1694. Wie dit boekje met honderd diverse beroepen van het gehele menselijke be drijf koopt, zal er geen spijt van hebben en het vaak weer ter hand nemen. De bijgeschreven verzen en teksten zijn leerzaam en geven stof tot overdenking. Zeer aanbevolen. Er volgen in deze serie nog twee boekjes, t.w.: „Beschouvringen der we reld" en „Het leerzaam huisraad", waarop we bij verschijning hopen terug te komen. D. ■a. d. W. WATERSNOODRAMPHERDENKING IN DE GEMEENTE DUIVELAND Er heeft zich in de gemeente Duiveland een comité gevormd ter herdenking van het feit dat het per 1 februari a.s. een kwarteeuw geleden is dat ons land, en wel in hoofdzaak het zuidwesten, ge troffen werd door een geweldige water snoodramp die tal van slachtoffers eiste in de regio. Het ligt in de bedoeling dat op woens dag 1 februari a.s. kransleggingen zul len plaats hebben bij de monumenten van de rampslachtoffers van de water snood op de onderschelden begraafplaat sen in de gemeente Duiveland. De comi- té-leden zijn daartoe in de morgenuren, samen met Burgemeester en Wethou ders van de gemeente Duiveland, om half tien op het gemeentehuis aanwezig aan de Ring te Nieuwerkerk, waarna van 10.00 tot 10.15 uur de Icranslegging zal plaats vinden op de begraaf plaats in Nieuwerkerk, van 10.30 tot 10.45 te Sir- jansland, van 11.00 tot 11.15 uur te Oos- terland en van 11.30 tot 11.45 uur te Ouwerkerk. Uiteraard hebben alle be- leingstellenden uit de gemeente of daar buiten vrije toegang naar deze plechtige herdenking van de watersnood. Uitslagen maandag 16 januari 1978 Afdeling I: H. Groenendijk J. van Hoorn 11 J. Dekker B. Vis 0—2 J. Smalheer J. van Ea 2O C. Polder Kl. Vis 0—2 Afdeling II: W. Ruis F. Noordijk 1—1 Afdeling III: M. Klink C. Vogelaar 1—1 H. Schellevis P. van Brussel O2 A. van Gulik T. van Brussel 11 Afdeling IV: A. Jordaan A. v. d. Valk 2—0 J. Hollaar J. v. d. Kooij 2—0 L. Peeman H. Erenstein 2O W. Nelis L. van Erkel 0—2

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 9