EIIAIIDEtf - niEUWS Overdenking Nieuwe aula op begraafplaats te Goedereeile HET MEISIE MET DE SCHELDNOIHM uit de Heilige Schrift 20% korting t X tuinaanleg alles voor de tuin thee mastenbroek tuincentrum Prijzen verioting i Puilie oiieboiien! ae blad Vripag 20 januari 1978 No. 4659 KVENSTER HET -A- GERO altijd voor iedereen X op alle komplete cassettes X A. Vroegindeweij Westdijk 46 - Middelharnis Dienstencentrum IViidcleiliarnis Ledenvergadering AR/CH Middeliiarnis C.PJ. Toogdag morgen in Aiblasserdam „Ut Praetiiuus" SCHAKEN „DE ZWARTE PION'' liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniininiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin I AUTOWASSEN I EEN PROBLEEIVI? I auto-wasserette I JAC. DE GAST Uw iiuis vericopen? TAIVIBOER --^ blik op kerk en samenleving Geen preek, wel een kerstkransje Lachen of huilen? Ik had het al gelezen in TROUW en ik wist niet of ik erom lachen of huilen moest. Maar daarna kreeg ik weer zo veel andere lektuur onder ogen dat ik het, eerlijk gezegd, alweer vergeten was. Maar in het Hervormd Weekblad van donderdag 12 januari haalde Ds. C. Jon geheer uit Elburg het hele geval nog- eens op, en nu wü ik het toch graag aan u doorgeven. Het betreft een stukje van A. J. Klei, die in TROUW een verslag gaf van een dienst die hij had bijgewoond in de (Gereformeerde) Keizersgrachtkerk te Amsterdam. Ik laat hemzelf maar ver tellen: „We hadden een gezellige kerstdienst Er werd niet gepreekt, hetgeen op zichzelf al een gezeUigheidsverho- gende factor is, maar we kregen wel allemaal een kerstkransje. Ik zal niet beweren dat deze versnapering het gemis aan Woordbediening volledig vergoedde, maar ik zeg maar zo: be ter wat dan niks. Op het punt aange land, waarop hij anders achter de katheder gaat staan, zette wijkdomi- nee E. Pijlman zich neer in een stoel vooraan in de kerk. Hij vroeg de kin deren, die gewoonlijk de kindeme- vendienst bezoeken, bij hem te ko men. Het zaad des verbonds draafde N naar voren en hurkte om de pastor heen, hetgeen hem de pose verleende van een Sinterklaas, die verzuimd had aan 't begin van de maand terug te keren naar Spanje. Ds. Pijlman gaf te kennen dat hij geen preek ver vaardigd had en daarom met de kin deren wat wUde praten over het kerstfeest. Het merendeel van het jonge volkje droeg nogal alternatieve kleertjes en ik dacht: die zullen wel maatschap pij-kritische ouders hebben. Trou wens, ik vertrouw onze dominee op dit punt ook niet ten volle, 't Is een aardige kerel, daar niet van, maar- reEn jawel, hoor, daar had je 't al. Zijn er tegenwoordig ook nog tirannen? vroeg hij. Kijk, dat in zo'n praatje met kinde ren de heren Augustus en Herodes als tirannen bestempeld worden, daar zul je mij niet over horen, maar waarom moest nu de blik weer ter stond van Bethlehem naar Zuid- Afrika gericht worden? Ik was er namelijk steUig van overtuigd dat uit de mond van deze links-uitziende kindertjes als antwoord zou klinken: Vorster! Want ze hebben in deze kerk ook veel geld opgehaald voor Be taald Antwoord, dat kun je nagaan. Het bleef echter stil en de dominee vroeg nogeens: wie van jullie weet iemand die nu tiran is? En toen riep éen kind: Den Uyl! Als-je-blieft! Dat hoor je toch maar in de binnenstad van het Rode Amsterdam Ik schreef aan het begin van dit stukje dat ik, toen ik het verhaal in TROUW gelezenhad, niét wist of ik lachen of huilen moest. Dat zult u nu inmiddels wel begrepen hebben. Want het is be lachelijk, maar het is ook om te huilen. Een dominee die te beroerd geweest is om een preek te maken. En die dan zijn armoede en leegheid compenseert door alle .kerkgangers een kerstkransje te la ten aanbieden. En kinderen die naar voren geroepen worden om hun zegje te doen, met alle ordeverstorende gevolgen natuurlijk. En dat vind ik nog het ergste een kerkeraad die stilzwijgt en toeziet, die dat bUjkbaar nog goedkeurt en mooi vindt ook. Klei heeft het verhaal smeuïg verpakt. Hem een beetje kennende geloof ik dat Ds. Jongeboer geUjk heeft: hij was op de ironische toer en steekt alleen maar gru welijk de draak met die alternatieve kerkdienst op 1ste Kerstdag. Nu kan ik best een stukje humior waarderen, maar hier is toch eigenlijk alleen maar een vlammend protest op zijn plaats. Ds. Jongeboer schrijft: Kunnen we ons nu voorstellen dat de mensen ver langen naar zgn. „ouderwetse kerk diensten"? En dan citeert hij tenslotte zondag 38 van de Heid. Gat. „Dat de kerkdienst en het predikambt en de scholen onder houden worden en dat ik, inzonderheid op de rustdag tot de gemeente Gods naarstig kom om Gods Woord te horen, enz. Als u mij vraagt zegt Ds. J. of dat dan door een preek m^oet, dan zeg ik: Hoe anders? WAARNEMER. Vrijdag 20 januari a.s. organiseert het Dienstencentrum een avond met mu ziek en zang waaraan vooral de oude ren veel plezier zullen beleven. Het wordt een 2 x 45 minuten durend programma getiteld: „WEET JE NOG". De sopraan RIKA BROERE zal, bege leid door de pianist PETER ROEDOE, liedjes zingen uit de periode 1930 - 1950. Ze zal o.a, oude schoolliedjes, operet temelodieën en het bekende DROOM LAND ten gehore brengen. Het belooft een gezelüge avond te worden. U bent allen van harte welkom. Heeft u vervoer nodig bel dan 3366. Aanvang 20.00 uur. Wist gy niet dat Ik moet zyn in de dingen M^jns Vaders? Luk. 2 49b. Een gehoorzaam Kind, i Het is Pascha te Jeruzalem. Ziet daar gaan de stammen op, naar Sions God gewijde top. Sommigen uit gewoonte of bijgelovigheid. Dat was toen ook al zo. Het is niet al les Israël, geliefde lezer, wat Israël ge noemd wordt. Maar ook zijn er daar die van harte gaan. Met een brandend hart. Met brandende genegenheden om 's Heeren voorhof in te treden. Om daar in het voorhof van de Tempel te geden ken hoe de Heere Zijn gunstvolk Israël heeft verlost uit het slavenhuis van Egypte. Dat was immers het Paasfeest. Om te gedenken hoe dat Christus-af beeldende bloed hen eenmaal redde van een gewisse dood en ondergang. Jezus gaat ook mee om het feest van het geslachte lam te vieren. Hij gaat van harte. Hij is immers gekomen om aUe gerechtigheid te verviülen. Om te zijn in de dingen Zijns Vaders. Hij gaat naar Gods huis. Om God groot te maken, te loven en te prijzen. Dat behoort ook tot dat vervullen van aUe gerechtigheid. Och, lezer, de allerheiligste onder ons heeft nog maar een klein beginsel van die nieuwe gehoorzaamheid. Onze kerk- SOMMELSDIJK TEL 01870-3100 De AR/CH kiesver. Middeüiamis zal maandagavond a.s. een openbare leden vergadering houden, om 8.00 uur in „de Jeugdhaven" aan het Kerkepad. O.m.. zal de gemeentebegroting 1978 van Mid delharnis besproken worden en zal er gepraat worden over het tot nu toe ge voerde en in het voorliggen jaar te voeren beleid. RaadsUd P. Krijgsman hoopt een inleiding te houden waarna er gelegenheid zal ajn tot het steUen van vragen tot beantwoording waarvan ook de raadsleden Arensman en Joppe aanwezig zullen zijn. Morgen, zaterdag 21 januari zal in Aiblasserdam in het cultureel centrum „de Wipmolen" de jaarlijkse Toogdag worden gehouden. Tijdens het middagprogramma het begint om halE drie zullen de beide werkgroepen binnen de CPJ informatie geven over Recht, Rijkdom en Ruimte. Nadien wordt er een levend ganze- bordspel gespeeld en volgt er een op treden van het koor „Jeugd voor Jezus" 's Avonds om 7.45 uur zal er een bUj- spel worden opgevoerd. gang, ons loven en prijzen van Gods heerlijke naam, is met duizend zonden bevlekt en bedekt. Ook na ontvangen genade. Maar dit Kind heeft geen klein beginsel van de nieuwe gehoorzaamheid. Hij verwerft hier een volkomen bedek kende gehoorzaamheid voor Zijn Kerk en kinderen. In Zijn gehoorzame toewij ding van de dienst van God. Hij moet zijn in de dingen Zijns Va ders. Dat is het moeten van Gods sou- verein welbehagen om zondaren te ver lossen van het grootste kwaad en te brengen tot hoogste goed. Want God de Vader heeft op de aarde nedergezien om te zien of er iemand verstandig ware, of er iemand was die God zocht. Maar he laas, daar was er geen! Maar toen heeft daar die gezegende Middelaar van dat Nieuwe Verbond, brandend van liefde voor de verlossing van Zijn volk, het uitgeroepen in de stüte van de nooit be gonnen eeuwigheid: Ik kom o God om uw wil te doen. En dat zien we nu hier in Luk. 2 ge beuren, lezer. Lukas tekent ons hier Christus als een die de leraars van het vrome Jeruzalem verre overtreft: „En allen die Hem hoorden ontzetten zich over Zijn verstand en antwoorden". Lukas wil ons deze jonge Heere Jezus Christus laten zien als een Die reeds als Kind bewust is van Zijn hemelse roe ping. Hij is de tweede Adam. Die, ge komen in het vlees, volkomen gehoor zaamheid bewijst aan Zijn Vader. Die Zijn Hemelse Vader meer gehoorzaam is dan zijn vader en moeder naar het vlees. Die niet de geborgenheid en de bescherming zoekt van het moederhart. Maar die geheel en al leeft uit het Va- derhart van God, Die Hem naar de aar de zond met een opdracht, se. om alle gerechtigheid te vervullen. Zijn leven begint met het Woord. Hij zoekt het Woord dat door de geleerde rabbijnen wordt gelezen in de tempel synagoge te Jeruzalem. Waar het Woord Gods is, daar is Hij in Zijn element. Daar is Hij „in de dingen Zijns Vaders". Is dat bij u ook zo?. De Schriften gaan hier heerUjk in vervulling. Hier is die volmaakt ge hoorzame Jongeling, die Zijn pad zui ver houdt. (Ps. 119). Omdat Hij het houdt naar Gods Woord. Volmaakt zuiver. Anders was het voor aUe kerkgangers een verloren zaak. Opdat Hij aUe God zoekers en Godloveprs in Hém heilig voor God de Vader zou stellen, zonder vlek en zonder rimpel. Hij houdt Zijn pad naar Gods Woord. In Gods Woord. „Wist gij niet dat Ik moet zijn in de dingen Mijns Vaders?". Maria en Jozef waren boos en verontwaardigd omdat Hij achtergebleven was, in Jeruzalem. Hadden zij zich niet veelmeer moeten verblijden? „En het geschiedde na die dagen dat zij Hem vonden in de Tem pel. Zittende in het midden der leraren hen horende en hen ondervragende". Ja ze hadden zich zéker moeten verblijden. Jozef en Maria. Zie, daar is het Kind dat zo geheel en al opgaat in de dingen Zijns Vaders. In het Woord. Wat doet u, ouders? Bent u verheugd als u dat bij uw kinderen mag opmerken? Spoort u ze nog aan om naar de catechesatie te gaan? Naar de kerk en de vereniging? Wat is het een groot voorrecht als we bij onze kinderen de vreze des Heeren mogen gewaar worden. En wie nu kin deren opvoedt tot Gods eer die krijgt een erfdeel van de Heer. Ziet hier toch eens op die gezegende Heere Jezus! Hoe Hij Zich vermaakt In het Woord. Hoe Hij Zich hier aan een verdorven mensengeslacht openbaart als een geheel gehoorzaam en recht vaardig Kind. Gehoorzaam niet alleen voor Zichzelf, maar juist ook voor Zijn Vader en Zijn Kerk. Om een kerk los te kopen die van nature geen enkele lust heeft om de Heer' te vrezen, het Aller hoogst en eeuwig goed. Ziet eens op deze Jezus, die al zo jong gehéél ge hoorzaam was aan het Woord. Hij begon Zijn leven in gehoorzaam heid. Hij eindigde óók in gehoorzaam heid. Ziet H^m daar maar eens op Gol gotha. Daar hangt die Man, in de bran dende Oosterzon, stervend onder het vreselijke recht Gods. Uitgeteerd en uitgedroogd. Hoort wat hij roept: „Mij dorst". Maar daar aan het einde van Zijn pasbegonnen leven gaan opnieuw de Schriften in vervul ling: Ik ben geworden als een lederen zak in de rook, maar Uw inzetting heb Ik niet vergeten. Daar klinkt het over de heuvels van Jeruzalem: „Het is vol bracht". Alle door God ge-eiste gehoor zaamheid en gerechtigheid volbracht. Door een volmaakt gehoorzaam Mens. Tot verzoening van onze ongehoorzaam heid. „Waarlijk deze Mens was recht vaardig". De Romeinse hoofdman had geUjk. Gehoorzaam gebleven tot in de dood des kruises en dat voor af wij kers als u en ik. Gehoorzaam en trouw tot in de dood. Om het Wóórd te vervullen. Opdat Zijn volk zich weer in God ver blijden zou, nadat Gods goedheid hen bevrijden zou. (Ps. 85 2 ber.). Middelharnis Ds. L. W. V. d. Melj SOMMELSDIJK: Dinsdag 24 januari 's middags om halC twee komt dhr. W. Joosse, maat schappelijk werker van de vereniging Pro Juventute, een en ander over zijn werk vertellen in de Doelen, St. Joris- doelstraat 32. Dp vereniging Pro Juventute is een voogdijvereniging. Het woord zegt het al, het gaat over het toezicht op en de begeleiding bij de opvoeding van het kind. Dit kan soms gaan om zeer moeUijk opvoedbare kinderen, als ook om hulp bij de opvoeding. Wanneer bijvoorbeeld de ouders ge scheiden zijn of een vader of moeder er alleen voor staat. De dorpsgroep Sommelsdijk heeft dhr. Joosse uitgenodigd temeer omdat hij kan bogen op een jarenlange ervaring en dat zijn werkgebied Goeree-Over- flakkee is. Daarom wordt iedereen uitgenodigd om deze middag te komen. U hoeft zelf geen problemen te heb ben met de opvoeding of voogdij. Het kan wel nuttig zijn voor anderen. 16 januari 1978 Ie afdeling: 1. C. Littel M. Verolme 0—1 2. C. J. Smit J. Boeter 1—0 3. A. Stolk W. Markwat 1-0 4. M. V. d. Waal G. dö Jager 1—0 2e afdeling: 1. J. Non C. Bakelaar 0—1 2. J. Albrechts P. J. Lesuis V2—Va 3. A. Roon A. V. Maurik O1 4. A. Visser C. Groenendijk V2V2 5. J. Smallegange W. Tieleman O1 3e afdeling: D. A. Spahr v. d. Hoek H. R. Smit 0—1 H. Visser N. van Bracht 1O J. Noordijk A. Grootenboer afgebr. Ladder: J. Kruik C. Vis 1—0 g Hoeft helemaal niet! g Wy hebben nu een g Automobielbedrqf s Korteweegje 41 - 43 I DIRKSLAND iliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Ook de begraafplaats van het stadje Goedereede is in navolging van SteUen- dam en Ouddorp thans voorzien van een aula. Geen groot imposant bouwsel'maar toch een ruimte waarin zeker honderd mensen bijeen kunnen zijn. Er zijn 45 stoelen in aangebracht waarnaast nog een grote sta-ruimte beschikbaar is. De aula zal bij de eerstkomende be grafenis in gebruik kunnen worden ge nomen. Er zal nog verwarming in wor den aangebracht maar voor het overige is de bouw en inrichting voltooid. Het ontwerp is van de dienst Gemeentewer ken, de bouw werd uitgevoerd door de Fa. V. d. Veer uit Herkingen. De aula wordt gemakkelijk toegankelijk met de rijdende baar tot de aankoop waarvan het gemeentebestuur heeft besloten. Aan de voorzijde is een glas-wand waar door het Hcht toe kan treden. Door de glazen deur kan de baar naar bulten worden gereden; wanneer er een groot gezelschap is kan de deur open worden gehouden om ook hen die buiten staan het gesprokene te laten horen. De elec- trlsche verlichting is bijzonder sfeervol en dat mag ook van de overige inrich ting worden gezegd. GOLTGENSPLAAT Na afloop van de E.H.B.O.-wedstrijd werd zaterdagmiddag door burgemees ter W. M. V. d. Harst de prijzen van de verloting getrokken. Ie prijs no. 543 fiets voor A. Freriks te Oosterland; 2e pr. no. 804 klokradio v. Jac. Stuik; 3e pr. no. 891 mand met boodschappen voor mevr. L. Vermaat- Tiggelman; 4e pr. no. 1066 stoomstrijk ijzer voor J. van Veen, Stoofstr. 1; 5e pr. no. 386 verbandkussen (blauw) voor C. V. Dam, Weespad 25; 6e pr. no. 275 verbandkussen voor mevr. Roos, Ber kenlaan 20; 7e pr. no. 1621 E.H.B.O.-tas (rood) voor M. Hotting, Prunuslaan 41; 8e pr. no. 1469 idem tas voor K. Birk- hoff; 9e pr. no. 563 idem tas (wit) voor C. Bogerman, Prunusl.10de pr. no. 1234 idem tas (wit) J. C. Landhuis, Utrecht; 11de pr. no. 1140 figuurzaagset voor Henk de Vos; 12de pr. no. 1579 pruUe- mand L. Arensman, Oude Tonge; 13de pr. no. 465 hamer, enz. C. Kreeft; 14de pr. no. 1574 koffie en theeset voor P. H. Hokke, Berkenl. 34; 15de pr. no. 885 de- jeuné voor B. Tiggelman, Emmastr. 12; 16de pr. no. 1192 taartstolp voor C. Goe- degebuur, Oude Tonge en 17de pr. no. 569 kop en schotel voor G. de Bakker, Boomgaardpad 34. Waar geen plaats naam bij vermeld, allen Ooltgensplaat. De prijzen 11 t.m. 17 zijn geschonken door Fa. L. C. Dorsman, waar men in de winkel Stoofstraat 14 ook de prijzen af kan halen. Met het bepalen van de plaats van de aula werd al vooruit gezien op de uit breiding van de begraafplaats. Dan zal ook een nieuwe toegang worden ge maakt die dan ook met een begrafenis auto bereden kan worden. Tot dusver is dat niet het geval omdat de toegangs poort daarvoor te smal is. Zaterdagmid dag werd de raad toen toch in Goe dereede aanwezig genodigd om te kij ken hoe het geworden was. I INGEZONDEN: Het oliebollenrecept van de H Oostflakkeese oud-bakker, gepu- s bliceerd in het laatste nummer van vorig jaar, heeft vele huis- g vrouwen met succes aan het bak- s ken gezet. Er kwam al een vrien- delijk bedankje uit Delft, nu is 3 het een abonnee uit Utrecht s (Mevr. J. Nieuwenhuizen-Nelis, s van goed flakkeese kom-af) die de bakker graag wil bedanken. 3 Ook zij heeft het recept uitgeknipt s in de hoop er nog vele jaren ge- W bruik van te maken. De oliebollen werden overigens niet ter gele- genheid van Oud en Nieuw ge- 1 bakken, maar dienden vorige week als verjaardags-tractatie! 1 Redactie. VEBVOIiOVERSAAL door T. Mateboei N.V. Vitgevery ,Jle Banier" - Utrecht 34 Op de mat en in het halletje liggen tientallen kranten, brieven en druk werkjes verspreid. De post moet er een sleep aan gehad hebben. „Afblijven, Roda, we zullen eerst de kachel aanmaken, want mijn voeten zijn als ijs. Het wordt een heel experiment. De kachel wU haast niet branden. De schoorsteen moet door en door koud zijn. Dan gaat ze eerst maar eens koffie zetten. De kachel zal wel zoetjesaan be^ ginnen. AUe goede dingen komen im mers langzaam. Ze voelt zich al weer helemaal thuis. Toch wel heerlijk zo'n eigen haven te hebben, niet dadeUjk door nieuwsgierige kostjiiffrouwen on dervraagd te worden. Ze hoeft nu aan niemand verslag uit te brengen over thuis en de voorbije feestdagen. Ook de hond, die nu al weer een stuk groter is geworden, beseft, weer in het oude home terug te zijn. Hij is de ka mer doorgesnuffeld, de keuken en de bijkeuken; hij is de trap opgeroffeld en beeft op de slaapkamers rondgeneusd en nu heeft hij zich behaaglijk voor de kachel neergevlijd, die al begint te snorren. Ziezo, de koffie is klaar. Nu zal Jannetje haar post eens doornemen. Er komt een hele stapel op tafel te lig gen. Ze sorteert ze: kranten bij kranten, brieven bij brieven en dan de nieuw jaarskaarten en de kleine drukwerkjes. Eerst neemt ze de brieven. Het zijn er niet zoveel. Een schrijven van een vriendin, een berichtje van 't gemeen tehuis dat ze haar hond voor de belas ting moet aangeven, een rekening van de kolenboer, een nota van 't licht Toe maar, het nieuwe jaar begint al goed. En daareen enveloppe zonder af zender, 't Is een gedicht, ondertekend door Lubbert Agterop en zijn ridders. Lieve juf, 't Is een gewoonte in 't Nieuwe Jaar Dat men gelukwenst elkaar En soms ook een presentje stuurt Aan vrienden en vriendinnen in de buurt. Aangezien u ook tot de onzen behoort. Al gun je ons ook geen enkel woord, Al loop je met het hoofd in de nek, En verklaren de meesten jou voor gek, Toch willen we van de gewoonte niet afwijken gaan. En we bieden je dus ons cadeautje aan: 't Is een dier van sneeuw, Oud een kwart eeuw. Het staat hier voor 't raam En is heel erg voornaam. Het heeft vier mooie poten En woont achter een deur met drie sloten. Behalve een hart als kei Heeft het een muU als een blikslagerij Het beest rent wel eens in de bossen rond. Maar dat is voor 't dier niet erg gezond. Daarom bieden de ridders van Agterop Jou dit beest aan. Heit heet b...k...p. Jannetje heeft een glimlach om de lippen. Die jongelui zijn toch origineel. Zij kan dit wel waarderen. Ongezouten wordt je verteld hoe ze over je denken. Ze mag dit wel. Liever dan het gekon kel achter je rug. Ze zal dit epistel bewaren. Ze heeft ook al een aardige verzameling van briefjes van ouders. Echte volkslitera- tuiir. Dit gedicht is een mooie aanwinst. Maar nu moet ze verder. Er ligt nog een hele stapel. Van aUe meisjes uit de vereniging is er een kaart met een nieuwjaarsprentje: kerkje in de sneeuw, herten in een besneeuwd bos Ze vindt het echt aardig van de meis jes. Dan zijn er een serie nieuwjaars kaarten van schoolkinderen, en kaarten met humoristische prentjes van onbe kende aanbidders. Ten slotte een aan tal naamkaartjes in envelopjes van be stuursleden en kennissen. Als de stapel doorgenomen is, blijft ze met het hoofd in de handen voor zich uit staren. Wat ze eigenlijk verwacht had, of beter waar ze op gehoopt had, dat heeft ze niet ontvangen. Ze wü het zich zelf niet bekennen, maar heimelijk had ze haar hoop gesteld op een be richtje van Enting. Niets bijzonders, maar alleen een uitnodgüig om nog eens aan te komen. Of tenminste een nieuw jaarskaartje of visitekaartje zoals er zo veel ontvangen heeft. Vele heeft ze er gekregen, van bekende en onbekende vrienden, en juist van hem niet. Toen ze die berg achter de deur zag, meende ze stellig dat er ook een levensteken van hem bij zou zijn. Maar ze heeft zich deerUjk vergist. Nou ja, zij heeft hem ook geen nieuwjaars groet gezonden, maar dat lag voor de hand. Stel je voor, dat zij een kaartje stuurde naar een man, die ze slechts eenmaal had gesproken, en dan nog wel een weduwnaar, en niet eens de vader van een kind uit de klas. Wat zou die daar wel van moeten denken? Zij kon natuurlijk naar hem toegaan en hem een gelukkig nieuwjaar wensen, maar dat kon hij van zijn kant ook doen. Maar hij deed het niet. Nu moet ze toch ophouden met die dwaze gedachten. Laat ze maar eens aan het werk gaan. Eerst het bed opmaken. Als ze boven komt, valt haar oog on middellijk op het portret van Jan West huis. Ze neemt de kaart in haar hand. Wat heeft ze hem toch slecht gekend. Eigenlijk alleen maar een paar keer ge zien. Een intiem gesprek .heeft ze nooit met hem gevnerd. Ze moest dit portret nu maar wegleggen. Wat had ze er eigenlijk ook aan! Besluiteloos blijft ze met de foto in de handen staan. Ze voelt het als een soort gebrek aan piëteit, wanneer ze het portret nu in een laatje stopt. Dan schrikt ze op. Haar benen trillen. Ze voelt zich betrapt, want keihard gaat de bel. Wie mag daar nu zijn? Ze ker weer die kwajongens, want de hond beneden gaat hevig tekeer. Ze blijft met de kaart nog in de handen angstig staan en luistert scherp. Voor de tweede keer snerpt het geluid door het stille huis. Dan daalt ze onhoorbaar de trap af. Ze legt de hond het zwijgen op en loert door het kleine raampje in de deur. Er staat een man op de stoep. Wie mag dat nu zijn? Ze knipt het licht aan en opent het raampje. „Wie is daar?" „Ik, dokter De Haas". Ze beeft, als ze de deur opent. Wat moet die dokter nu bij haar? Is er thuis w^at gebeurd? „Komt u binnen, dokter". „Wees maar gerust, hoor. Er is niets aan de hand". De dokter heeft blijkbaar gezien hoe ze in de war is. „Er zijn veel zieken in Wielerbrug. Ik heb het dus erg druk. Nee, ik kom niet verder binnen. Hier in de gang kan ik het wel even afmaken. De kwestie is dat de kleine Luusje En ting ernstig ziek is. Of ernstig, 't is een griepje. Maar ook griep kan gevaarlijk zijn. Het kind is momenteel erg onrustig. Al een paar dagen trouwens. De vader waakt bij het bedje en is eveneens over zijn toeren heen. U weet waarschijnlijk dat hij een paar jaar geleden zijn vrouw verloren heeft? Hij heeft wel een huis houdster, maar daar is niets aan. Nu doet het kind maar niets als jammeren over „juffou" en „hondje". Naar ik van de vader vernomen heb, moet u dat zijn, die juffrouw dan natuurlijk. Ik zou het nu zeer op prijs stellen en ik ben ervan overtuigd dat het een zekere genezing zou zijn voor het kind, wanneer u er met uw hond eens naar toe ging. Als het kind rustig werd en in slaap viel, zou dat een hele stap in de goede richting zijn". Jannetje kijkt de dokter met grote ogen aan. (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 5