Waarschuwing van Proc. Ge neraal hangt als zwaard van Damocles boven bun hoofden Duinverzwaring lij Ouddorp Ooeree Havenhoofd Prof. I. A. Diepenhorst kwam, zag en motiveerde „Wj bemiddelen beter" I I I I I I I I Wilt U Uw pand verkopen? I Verspuy en Zonen Drimmo Groep 60e jaargaOig Vrijdag 20 januari 1978 CHE. STREEIKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Vissers weer voor het Gerechtshof: VOOR MOOIEKE bloemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad Mddelharnis Oud Ulo directeur 1^. A. de Fockert overleden Voor P.C.P. Goedereede: Ruim honderd toehoorders voor welbespraakte senator Leenwenstraat 13 Botterdam-C Telefoon: 010-330288. FLAKEËË: 01875-513. ZEIELAND: 01103 - 2610 b.g.g. 01192-1624/1954. BEZOEKT ONZE Automoliielen-verkoophal OOK OP VRIJDAGAVOND GARAGE KNöPS LANGEWEG 113 MÏDDELHARNIS TELEFOON 01870 - 2043 Dit jaar hulpbrug Oosterschelde klaar POSTBOX 8 M MIDDEIJIAKNrS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sonmielsdijk Tel, (01870) 26 29 Na 5 uiir (01870) 33 92 Giro 167930 BankKabo MiddeUiamls no, 3420.01.108 ABONNEMENTSPRIJS 8,00 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 27 cent par min. Bij contract speciaal taiiefi Bqna was het woensdagmorgen in het Gerechtshof te Den Haag precies zoals het ook vorig jaar 25 mei was ge weest. Toen stonden er 9 Goereese vis sers voor het hehje en nu stonden ze er weer. Xoen ook was er een heftig tegen hen uitvarende Procureur Generaal en Mr. P. A. H. Bos was er ook nu weer. Nu echter maakte zijn betoog heel wat meer indruk dan toen omdat de Hoge Raad zijn gelijk intussen heeft bekrach tigd. „Toch zal ik nu niet met triomfto- nen gaan spelen!" voegde Mr. Bos de vissers toe, bij voorbaat zeker van zijn overwinning. De vissers hebben gezondigd (en niet weinig!) tegen de quoteringsregeling en aanzienlijk meer tong en schol aan de Noordzee onttrokken dan hen was toe gestaan. Dat gebeurde al in 1966 maar het vervolgingsbeleid faalde tot nu toe. Ze stonden terecht voor de Rechtbank te Rotterdam, vervolgens voor het Ge rechtshof te Den Haag waar ze werden vrijgesproken waarop de Hoge Raad in december vorig jaar vaststelde dat ze wel degelijk schuldig moeten worden geacht. In die wetenschap maakten ze woensdag opnieuw de gang naar Den Haag waar ze door mr. Bos warm wer den ontvangen. Tot dusver hoefde er nog geen cent op tafel te komen en kon er geruisloos worden doorgevist maar daar lijkt nu verandering in te komen...! Na eerst lucht te hebben gegeven aan zijn teleurstelling over het feit dat het vervolgingsbeleid tot dusver steeds is geblokkeerd geweest herhaalde Mr. Bos zijn scherpe verwijt aan de vissers dat ze met hun grootschalige overtreden van de regels voor zichzelf zowel als voor hun kinderen en kleinkinderen het brood hebben weggevist. Mr- Bos vol hardde dan ook in zijn eerdere verwijt dat de xassers zich slechte huisvaders hebben getoond. Hij verweet de vissers ook „tweetongig" te spreken, waarbij hij met name de vissers van TJrk incalcu leerde; „...met de ene tong belijdt men de Heere terwijl men met de andere tong eraan werkt de Keizer niet te geven wat des keizers is". Mr. Bos verklaarde best te kunnen begrijpen wat het betekent in zijn be staan te worden bedreigd terwijl men van vader op zoon gewend is geweest van de zee te leven. „Maar", zei hij, „er is in dezen geen ruimte voor zoetsap pigheid, we moeten er recht tegenaan". Hij sitelde de platvissers de haringyis- sers ten voorbeeld die zich kennelijk wel bij de maatregelen neer weten te leggen. Alvorens hij zijn eisen bekend maakte stelde mr. Bos zeer nadrukke lijk vast dat het daarbij niet zal blijven wanneer de vissers in het kwaad vol harden. „Ik kan niet verklappen wat wij in dat geval zullen doen maar het zal dan niet met een geldboete aflopen!" verzekerde hij. De eis van Mr. Bos luidde als volgt: Tegen „de Wisselvalligheid" een geld boete van 10.000,waarvan de helft voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. Datzelfde liet mr. Bos ook voor de overigen gelden: Fa. D. Tanis 10.000, C. Brinkman 8.000,J. Grinwis 10.000,—; C. Tanis 10.000,—; Fr. de Geus 4.000,—; J. en W. Melissant 10.000,—; J. en W. Lokker 10.000,—; J. P. Brinkman 8.000, Overmacht. De raadsman van de vissers, mr. W. L. Nouwen lanceerde in zijn pleidooi an dermaal een aanval op de rechtmatig heid van de vervolging. Hij meende daarin te worden gestaafd door een uit spraak van de Proc. Generaal van de Hoge Raad die het mogeUjk had geacht dat de EEG niet voor jan. met een ver ordening zou komen. Dat zou aldus mr. Nouwen kunnen inhouden dat de voorlopige regelingen niet verbindend zijn waaruit dan zou moeten volgen dat de visserij toen en nu nog vrij is en dat de Minister op eigen houtje voor de maand januari een regeling heeft ge troffen. Mr. Nouwen begreep overigens zelf dat dit een wel erg geforceerde uit leg van de uitspraak van de Procureur Generaal is. Naleven of overleven. Aan de hand van verklaringen van de vissers zelf, maar ook van hun accoun tants en zeUs van vertegenwoordigers van het Ministerie benadrukte mr. Nou wen dat het voor de vissers een zaak is geweest van na-leven of overleven. Ze hebben voor dat laatste gekozen. „Als de situatie voor een verdachte dusdanig is dat hij weet ten onder te zullen gaan dan is een beroep op Overmacht op zijn plaats!" vond mr. Nouwen. Hij betreur de het dat door Mr. Bos kennelijk aan dat aspect wordt voorbijgegaan en triest vond mr. Nouwen het ook dat de vis sers voor slechte huisvaders worden uit gemaakt. De verantwoordeUjkheid voor het beheren van de rijkdommen van de zee legde mr. Nouwen niet primair bij de vissers maar bij de Overheid. „De vissers kan niet w'orden verweten dat ze goed gevist hebben", concludeerde hij; „wat U doet is in feite het bestraffen van werk". Mr. Nouwen bepleitte met klem de z.i. strafverminderende omstandigheden en herinnerde aan de vonnissen van de Politierechter te Alkmaar die het met 1.000,boete had laten aflopen. Spr. zou het ook onjuist vinden wanneer de boe tebepaling wordt afgeleid van de mate waarin de quotering is overschreden omdat de normen die per schip zijn ge hanteerd ook discutabel zijn. Van het beroep op overmacht wilde mr. Bos overigens niets horen. „Het ty pische van het Economische strafrecht' is een ordelijk economisch verkeer te bevorderen en dat kan betekenen dat dingen die vroeger als normaal werden beschouwd dat nu niet meer zijn. Er was jarenlang vis genoeg maar als de koek op is komen er andere regels, benadruk te mr. Bos. Hij wees erop dat ook de landbouw m.b.t. de teelt van bepaalde producten aan regels gebonden is ter wijl er vroeger geen enkele belemme ring is geweest. „Het is voor de vissers ontzettend erg te ervaren dat het niet langer op de oude manier verdiend kan worden, maar al zou dat tot een faillissement van deze en gene leiden dan nog is er geen reden zich op overmacht te beroepen" vond Mr. Bos. Hij verwierp ook de veronder stelling van Mr. Nouwen dat de visserij nu vrij zou zijn, weliswaar is er (nog) geen EEG regeling maar de lidstaten hebben zelfstandig hun regels kunnen stellen. De uitspraak volgt op maandag 30 ja nuari, 's morgens om halE tien. De vis sers wachten dat ontgoocheld af. SITUATIE ERNSTIG. Hoe ernstig de situatie voor de vissers wordt is woensdag duidelijk geworden. Toen werrl J;'eslag gelegd op de gelde lijke opbrengst van de vangst die twee Goereese kotters, de GO 38 en de GO 25 - in IJmuiden - hadden aangevoerd. De kotters hadden het toegestane maand- kwantum al verre overschreden. De GO 38 viste de haar toegestane hoeveelheid voor januari in 6 uur tij ds op! Reder Tanis heeft na de beslagleg ging zijn schip naar huis teruggeroepen. I ORGELS - PIANO'S I GITAREN en I MUZIEKINSTRUMENTEN 1 BLADMUZIEK (zie binnenzijde van dit blad) DIRKSLAND JAARVERGADERING KIESVERENI GING S.G.P. Maandagavond hoopt de kiesvereniging der Staatk. Geref. Partij haar jaarver gadering te houden in het Ver. gebouw „Rehoboth" van de Geref. Gemeente al hier. Na afhandeling van de huishoude- hjke zaken zal de heer R. van Ommeren gemeentesecretaris te Zierikzee en lid van de Prov. Staten van Zeeland, een causerie houden over: „Gemeente en Provincie". Daarna komt dit onderwerp in bespreking. Niet alleen leden van de kiesvereniging maar ook anderen zijn maandagavond welkom. Aanvang 19.30 uur. MÏDDELHARNIS: In het Rusthuis „de Engelenburgh" te Veenendaal is dinsdagmorgen tegen ne gen uur de heer M. A. de Fockert vredig ontslapen. De overledene was 82 jaar; hij is bij velen op Goeree-Overflakkee bekend (en geliefd!) uit de lange perio de waarin hij Hoofd was van de Chr. Ulo school te Middelhamis. De vele honderden die in de periode 1936 - 1960 de Chr. Ulo bezochten zullen zich dhr. de Fockert herinneren als de hoofdonderwijzer die nochtans heel dicht bij hen stond en hen met hart en ziel begeleidde en stimuleerde. Tegen over zijn inspanning verlangde hij van de leerlingen prestatie naar vermogen zoals hij die ook zeU had geleverd toen hij het als een van de elf kinderen uit het gezin van een fruitkoper in Herwij- nen tot onderwijzer bracht. In het begin van zijn loopbaan was dhr. de Fockert zelfs de jongste onderwijzer van Neder land. Hij was een integer mens die een bijna vaderlijk vertrouwen genoot, die als dat nodig was ook streng kon zijn maar die anderzijds heel bewogen mee leefde met zijn leerlingen, ook al had den ze de school reeds lang verlaten. Ook met het Schoolbestuur en zijn wijde omgeving leefde dhr. de Fockert in een goede verstandhouding. In 1936 kwam hij naar Middelhamis, nadat hij eerder onderwijzer was ge weest in Heerjansdam, Veenendaal (waar hij zijn echtgenote ontmoette, zij overleed in 1968), Vianen, Hoofddorp en Hilversum. De oorlogsperiode is voor dhr. de Fockert om meerderlei redenen een hoogst moeilijke tijd geweest. Na de oorlog wijdde dhr. de Fockert zich weer energiek aan de opbouw en leiding van de school die hem lief was. In 1960 Rijkswaterstaat is begonnen met het verzwaren van het duin vanaf de Oosterweg tot aan Goeree-Havenhoofd. Daar voor zullen meerdere huizen moeten worden afgebroken, o.m, de woning nabq het Plaatje in de Oostdflk. Meer over het grote werk is elders in dit nummer te lezen. werd hij gepensioneerd waarna hij zich mede omdat zijn 6 kinderen door het hele land verspreid wonen aanvanke lijk in Lunteren en later in Veenendaal vestigde. Anderhalf jaar geleden werd dhr. de Fockert ernstig ziek maar hij herstelde zich al bleef zijn gezondheid erg kwetsbaar. In zijn laatste levensja ren heeft dhr. de Fockert veel vriend schap en hulp ervaren van de van Flak- kee afkomstige heer L. W. Mijnders die ook in „de Engelenburg" woont. J.l. dinsdagmorgen trad nog vrij plot seling het eind in. De overledene is he den vrijdagmiddag ter aarde besteld. Rhetorisch volmaakt en inhoudelijk zeer aansprekend, zo kan de inleiding worden gewaardeerd die Prof. I. A. Die penhorst dinsdagavond in Goedereede hield voor de plaatselijke P.C.P. Kies- ver. „Waar gaan we heen?" was de klemmende vraag waarop de Prof. ver ondersteld werd te refereren, maar ook hij vermocht daarop geen pasklaar antwoord te geven. Desniette min heeft de Prof. zijn gehoor niet ledig behoeven weg te zenden. Integendeel, hij heeft hen het perspectief van het be drijven van christelijke politiek duide-, lijk voor ogen gesteld, en dat geeft de burger goede moed onze christeli]ke politiek heeft toekomst als we in het noodzakelijke de Waarheid in het bijkomstige de vrij heid en in alle dingen de liefde en de ootmoed betrachten", zo rondde dhr. Diepenhorst zijn betoog af. In zijn rede was hij categorisch nage gaan bij wie de macht om de toekomst oc te bepalen duidelijk niet blijkt te berus ten. Niet bij de grote wereldmachten die elkaar nauwkeurig in evenwicht probe ren te houden, niet bij de kleinere machten die door de Ver. Naties worden gedirigeerd, niet bij de pressiegroepen, de terroristen en agitatoren, zelfs niet bij de politieke partijen en zeker niet de eendagspartijen die zich hebben opge worpen om snel weer ten onder te gaan. Zelfs moest spr. vaststellen dat de macht niet berust bij het Kabinet omdat elk Kabinet gehouden is bestaande ver plichtingen na te komen. Hij onthulde dat zelfs 85°/» van de begroting van On derwijs en Wetenschappen opgaat in bestaande verplichtingen. Sprekers con clusie moest dan ook zijn dat zomin na tionaal als internationaal precies gezegd kan worden wie de zeggenschap oefent! „Hoe zijn vnj als CDA dan in staat om er, in deze voor een deel niet christelijke samenleving, toch nog iets van te ma ken?" was de kardinale vraag die Prof. Diepenhorst zijn gehoor stelde. Hij te kende hoe de samenleving vol is van problemen als welvaartsmisdadigheid, overbevolking, natuurlijke agressie en zoveel meer, waarbij ook de zorg voor de derde wereld zich heeft aangediend, want zo stelde Prof. Diepenhorst de vraag hoever mogen wij gaan met het verwezenlijken van een aangenaam be staan, als er elders miljoenen hongeren. Hebben virij intussen iets begrepen van wat de Heiland bewoog toen Hij Zich overboog tot degenen naar wie niemand omzag?" Spr. waarschuwde ertegen zich als CDA een partnerkeuze op te laten dringen want voor het CDA zo bena drukte hij is noch de WD noch de PvdA principieel acceptabel al moest er terwille van de regeerbaarheid een keus worden gemaakt „Niet dat wij dan alles moeten ver- christelijken", benadrukte dhr. Die penhorst, „maar wanneer wij regeren zal daarin iets te zien moeten zijn van onze diepste motieven, het streven naar de werkelijke gerechtigheid en vrede met de standvastigheid die Groen van Prinsterer eigen is geweest. Bespreking. Er werden, toen daar de gelegenheid toe werd gegeven, heel wat vragen op de Professor afgevuurd. Met de beant woording ervan bleek hij niet de minste moeite te hebben. Dhr. Diepenhorst bleek zich heel goed in het Goereese thuis te voelen want wie anders komt zomaar van hem te weten dat hij 61 is, ongehuwd gebleven is en dat hij een be zoeker aan de bar zomaar twee borrels jonge aanbiedt in ruU voor twee vra gen Een van de vragen ging over de uit breiding van het wapenbezit waarover de Prof. ook zijn zorgen bleek te heb ben. Niet dat hij de aanwezigheid van schiettuig gering schatte maar wel stelde hij duidelijk vast dat er meer ge stoken en vergiftigd dan geschoten wordt. Ook over het leegraken van scholen en de overvloed aan leerkrachten liet Prof. Diepenhorst zijn gedachten gaan. „Men heeft het kunnen zien aankomen maar het was mooi om de onderwijs mogelijkheden hier en daar uit te brei den", stelde hij vast. Het stond voor hem vast dat men daarin andere mo tieven liet spreken boven de nuchtere cijfers. Nu evenwel de scholen er zijn zal er om de onderwijskrachten aan het werk te kunnen houden o.m. ge dacht moeten worden aan het verklei nen van een leerlingenschaal. „Het kost wel geld maar het is altijd nog goedko per dan het creëren van industrieplaat sen", vond dhr. Diepenhorst. Overigens geloofde hij dat bedrijven als de PTT en de NS op de verkeerde weg zijn met het inkrimpen van i)ersoneel en dientenge volge van de diensten. De werkgelegen heid zou z.i. aanzienlijk gediend kunnen zijn door het vergroten van de dienst verlening waarbij Prof. Diepenhorst be zag dat er in 't begin van de eeuw in Rotterdam 7 postbestellingen per dag waren tegen nu één. De Prof. vond het voorts een goede zaak wanneer in verschillende plaatsen CDA kiesverenigingen worden opge richt. Hij appricieert dat boven een PCP kiesver. al was het alleen al ter wille van de duidelijkheid en het ene gezicht dat moet worden getoond. Hij voorzag dat er steeds meer Europees ge dacht zal moeten worden waarop het liberalisme en het socialisme al wel zijn ingesteld. „Verruiming van de grenzen zal het oude neutralisme deels doen ver dwijnen en wat geestdrift verwekken" hoopte dhr. Diepenhorst. In 1980 zal het CDA een feit zijn en dat zal ook plaatse lijk zo dienen te zijn; hij waarschuwde ertegen ook in dezen niet achter de fei ten aan te lopen omdat dat in de politiek noodlottig kan bUjken te zijn. Ook de figuur Aantjes was In de vraagstelling ten tonele gevoerd waar op Prof. Diepenhorst als zijn mening gaf dat „men" de zaken niet geheel po litiek verantwoord heeft gespeeld, maar anderzijds was hij er blij om dat de eenheid ondanks alles behouden is ge bleven. „Men is gehouden dit Kabinet krachtig te steimen omdat het op dit ogenblik de oplossing in tal van proble men moet bieden. We moeten er naar beste vermogen het beste van maken", aldus de filosofie van dhr. Diepenhorst. De gestegen misdadigheid achtte hij een gevolg te zijn van bepaalde ver groeiingen. Hij wenste niet alleen maar de schuld te wentelen op de Overheid omdat die te slap zou zijn opgetreden, hij kweet het kwaad van misdaad en verslaving vooral aan ontwrichte huwe lijken en andere levensmiUeus. „Mits het niet uit gemakzucht gebeurt is het lei den van een stU en gerust leven een kostbare gave" erkende de Prof. Ter afronding zei hij: „We moeten ernaar streven de vre desorde en de gerechtigheidsorde te be waren als ook een behoorlijke welvaart en een mee-leven zodat er onder onze ogen geen mensen nog eenzaam worden of kinderen worden verwaarloosd of be volkingsgroepen worden teruggestoten. Daaraan moeten we werken, elk op zijn eigen plaats en vanuit zijn eigen positie, te beginnen in eigen kring. Dan is er voor onze politiek nog toekomst! Volgende maand zal een begin wor den gemaakt met de bouw van een drie kUometer lange hulpbrug van Schou wen naar het damvak Geul in de mon ding van de Oosterschelde. Dan worden de eerste palen geheid voor de stalen onderbouw. Deze brug zal de komende jaren nodig zijn om personeel en mate rieel te vervoeren naar het bouwdok midden in de Oosterscheldemonding, waar de pijlers voor de afsluitbare dam zullen worden gebouwd. Voor het maken van deze pijlers zul len in de piekjaren van de bedrijvigheid dagelijks ongeveer 1200 man in het bouwdok werkzaam zijn. De tijdelijke brug zal in de loop van dit jaar klaar komen. Op het ogenblik is men bezig met het maken van de stalen secties van de birug. Het wordt een constructie van het BaUeybrug-type. Als het werk in de bouwput klaar is, zal de brug weer wor den verwijderd. Zij is zo geconstrueerd, dat ze dan weer elders gebruikt kan worden. Voor de stalen onderbouw zal men onder andere de pylonen gebruiken, die aanvankelijk in de Oosterscheldemon ding werden geplaatst voor de kabel baan toen er nog sprake was van een volledig gesloten dam. Deze pylonen zijn later uit de bodem verwijderd. Op het vaste land van Schouwen zal de brug aansluiten op de al bestaande damaanzet ten zuiden van het dorp Wester schouwen; op het damvak Geul komt de brug uit bij de nog aan te leg gen werkhaven Neeltje Jans. De brug die een kilometer ten westen van het tracé van de Oosterscheldedam wordt aangelegd, krijgt een rijbaanbreedte van zeven meter. De onderkant van de brug is 11 meter boven NAP. Om het risico van schade aan brug en varend materi eel te voorkomen, zal de brug worden voorzien van een zware vangkabel. De kosten voor de hulpbrug, inclusief de werkhaven Neeltje Jans zijn geraamd op ongeveer 85 miljoen. In verband met de drukke werkzaam heden in de twee noordelijke stroom- geulen Hammen en Schaar van Roggen- plaat zullen deze in de loop van dit jaar voor de scheepvaart worden gesloten. Wel wil Rijkswaterstaat tot de komen de zomer incidenteel nog schepen laten passeren. De scheepvaart zal daarna nog wel de zuidelijke stroomgeul, de Roompot, kunnen gebruiken.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 1