Jubilerende E.H.B.O. in het zonnetje gezet vQfidefheij^n lyKerken hebben andere dan financiële redenen om subsidie te stoppen" Dfl'S PflS vhkantie SLAGERIJ V. d. BEEK WIE HELPT ONS MET DE SCHOONMUK States exoress WASAUTOMAAT „EILANDEN-NIEUWS' Dinsdag 17 januari 1978. OOLTGENSPLAAT: ■k Zilveren legpenning van de gemeente Oostflakkee De „Tilanus-medaille" voor mevr. N. Kamp-de Vos 9 voor snelle reparatie 01877 -1236 Raad Oostflakkee over Stichting Bejaardenwerk Oostflakkee BONT bontmantels De Bontkoning, Zonder volledige opgaaf van redenen ♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦t DE REIZEN ZIJN „ANDERS DAN ANDERS" ALLE REIZEN MET GEESTELIJKE BEGELEIDING Het is goed reizen met States Express NIEUW Groepsreizen met eigen leiding, op iedere 10 deelnemers 1 leider vrij. TEL. 4705 ST. JORIS DOELSTRAAT 34 SOMMELSDUK TEL. 4705 Voor al uw kwaliteit VLEES en VLEESWAREN WOENSDAG GEHAKTDAG 500 gram 3,— kilo 5,75 VERZORGINGSHUIS „EBBE EN VLOED" Washingtonstraat 2 - Oude Tonge Telefonische inlichtingen 01874 - 1844 Bladz. 2 Het bestuur van de E.H.B.O., afdeling Ooltgensplaat wordt geluk gewenst door dr. L. P. J. Peereboom (rechts). V.l.n.r..: de heren W. Hobbel P.Czn. en C. W. J. Geerts (voorzitter) en de dames A. Remus (secretaresse) en N. Kamp-de Vos (penningm.) Het 25 jarig bestaan van de afdeling Ooltgensplaat van de Kon. Vereniging voor E.H.B.O. is tijdens de herdenking j.l. vrijdagavond in „'t Centrum" een evenement met onverwachte huldigin-, gen geworden. Allereerst kwamen velen het bestuur gelukwensen. Meer als dat werd verwacht. Uit menige jas of tas kwam er een envelop te voorschijn, bloemen werden binnengebracht, een nieuwe brancard werd aan het materiaal toegevoegd en bij dit alles kwam de grootste huldiging: de zilveren-legpen ning van de gemeente Oostflakkee uit gereikt door burgemeester W. M. van der Harst en de „Tilanus-medaille" die mevrouw N. Kamp-de Vos namens het hoofdbestuur kreeg aangeboden door dr. L. P. J. Peereboom uit 's-Gravenhage. Van genoemd hoofdbestuur was er voor de Vereniging een tafel-vaantje met de gouden letters „voor 25 jaar" en het E.H.B.O.-embleem. Aan het begin van de receptie wer den de E.H.B.O.-ers al direct geconfron teerd met de werkelijkheid dat er over al en onverwacht iets kan gebeuren. De voorzitter van de Kring Flakkee, de heer A. Hoek zakte door zijn stoel en werd ogenblikkelijk omringd door kollega's die echter geen hulp behoefden te ver lenen daar „het slachtoffer" zichzelf kon bevrijden. Of de stoel nu van min der goede kwaliteit was of de heer Hoek te zwaar dat laten wij in het midden. Het „incident" zorgde voor de vroUjke noot. Hoe het begon. De voorzitter van de afdeling, dhr. C. W. J. Geerts sprak een welkomswoord tot allen en speciaal, tot B. en W., de mede oprichters van 25 jaar geleden, de vertegenwoordigers van het hoofd- en kringbestuur en vele afdelingen van Flakkee, o.a. Ouddorp, Middelhamis, Achthuizen, Nieuwe Tonge, Dirksland e.a. Spreker herdacht die bestuursleden, docenten en instructeurs die er niet meer zijn en die allen veel voor de plaat selijke afdeling en voor de E.H.B.O. in breder verband hebben gedaan. Na een cursus „Eerste hulp bij onge lukken" In vroeger jaren werd 25 jaar geleden de vereniging officieel opge richt. Het toenmalig bestuur werd ge vormd door dhr. P. van Kempen D.zn., (nu ■wonende te Middelhamis) voorzit ter; mevr. L. Kanters-de Vos (nu Oude Tonge) secretaresse; de onderwijzeres mej. S. Zandstra, penningmeesteresse en leden de heer L. C. Dorsman en wijlen de heer Jac. Buscop D.W.zn. Docent werd wijlen dr. C. W. Kramers en in structeur dhr. A. van Heerden uit Mid- deüiarnis. Mevr. Kanters en de heren Van Kempen, Van Heerden en Dorsman waren mede aanwezig. Na dr. C. W. Kramers werd mevrouw M. C. H. E. Kramers-van den Doipe do cente, terwijl na de heer Van Heerden enkele andere dames en heren de prak tijkleer verzorgden. Deze lessen worden nu door een eigen bestuurslid, mevr. N. Kamp-de Vos gegeven. Geen geld. „Toen men van start ging was er geen geld en van het gemeentebestuur van Ooltgensplaat kreeg men geen subsidie, want zo ■werd er bericht „er kunnen er na u wel meer komen". Men kreeg toen de medewerking van het Rode Kruis en Het Groene Kruis", aldus een fragment uit de rede van de heer Geerts. („Ik was toen nog geen burgemeester van De Plaat"), aldus hoorden we dhr. Van der Harst enigszins beduust opmerken on der het gezelschap waar hij mede aan tafel zat. Nu krijgt de afdeling wel een subsidie, vernamen we v. de voorzitter. Dhr. Geerts vertelde voorts dat de ver eniging 40 leden telt, dat er een zeer goede samenwerking is met de zuster organisaties op Flakkee, dat er te Oolt gensplaat acht hulpposten zijn, dat er al aardig wat medailles en bekers gewon nen zijn bij wedstrijden en dat de pro- motrice bij deze wedstrijden nu me vrouw N. Kamp-de Vos is, die het diplo ma verbandleer heeft behaald. Eén op de 88 mensen E.H.B.O.-er. Namens het hoofdbestuur bracht dr. L. P. J, Peereboom de gelukwensen over en hij deed dit tevens als voorzitter van het district Zuid-Holland. In dit land waar het leven goed is vond hij het fijn deze taak te mogen vervullen. „V hebt een fijn bestuur en een fijne vereniging" aldus dr. Peereboom die vertelde dat slechte één op de 88 mensen op de hoog te is met het E.H.B.O.-werk. Om goed te ktuinen functioneren moet dit aantal be langrijk hoger worden en daarom deed spreker een beroep op de bevolking in dien mogelijk een cursus te gaan volgen. Sprekend namens het hoofdbestuur overhandigde dr. Peereboom aan het bestuur een tafelvaantje of wimpel. Vanzelf ging dit geschenk vergezeld van de hartelijke gelukwensen. Vakmensen. „U woont op een eiland, als ik het nog zo noemen mag. Dat betekent aan het water. „Nu mag ik, aldus dr. Peere boom namens alle afdelingen in Zuid- Holland die aan de Schie, de Maas, de Rotte, de Noord, het Haringvliet, de Merwede en aan de Kil wonen een klei ne financiële bijdrage aanbieden en aan mevrouw Kamp-de Vos m.ag ik voor 25 jaar trouwe dienst de Tilanus-medaUle uitreiken. Spreker richtte zich in het bij zonder tot me^vr. Kamp en zei: „U hebt meegedaan aan het volgen van een cur sus waarmee u de mensen kan opleiden om waardige E.H.B.O.-ers te worden, die ook aan de wedstrijden kunnen deel nemen en aan deze wedstrijden leiding kunnen geven. U heeft er zich in ver diept en niet alleen voor de vriendehjk- heid en de gezelligheid aan de opleiding deelgenomen". Hierna kreeg mevrouw Kamp het ere-teken opgespeld. Uit handen van dr. L. P. J. Peereboom mocht mevrouw N. Kamp-de Vos, de hoge onderscheiding, de Tilanus-medaille voor 25 jaar trouwe dienst in ontvangst nemen Ruim 3 miljoen ongelukken. Na de hartelijke gelukwensen aan de vereniging en aan mevr. Kamp stond burgemeester W. M. van der Harst eni ge tijd stil bij de ■^ele ongelukken die er in Nederland plaats hebben. Als we het woord ongeluk horen denken we alleen maar aan de fouten op de weg, zo'n 53.000 per jaar. Maar weet u, dat 3,2 mUjoen ongelukken in huishoudelijke bezigheden gebeuren en v. die 3.200.000 ongelukken wordt maar 60% genees kundige hulp ingeroepen en voor 1.300.000 gevallen wordt geen hulp ge haald. „Ik heb gehoord dat uw afdeling 40 leden telt en in verband met genoemde cijfers zou ik de bevolking op willen roepen „Geef u op als cursist voor een E.H.B.O. cursus", aldus de burgemees ter. E.H.B.O. op scholen. Dhr. Van der Harst had nog een sug gestie. Hij zou op alle Nederlandse scho len geschoolde (leer) krachten willen in schakelen die praktijk-E.H.B.O. als les- (sen) invoeren en dan al heel vroeg be ginnen, n.l. bij de lagere scholen. Om de prijzenkast te verrijken had de burgemeester de zilveren legpenning van de gem. Oostflakkee meegebracht, die hij met de wens „In Crescendo, op naar de volgende 25 jaar" aan de heer Geerts uitreikte. Bescheiden en geruisloos. De heer H. Hazelaar sprak namens de Verenigingsraad woorden van geluk wens, ook mede namens de Oranjever eniging. Spreker zag het opmerkelijke feit dat men op iedere vergadering bij na dezelfde mensen ziet. Daarom maak te hij even propaganda voor de Vereni gingsraad die wil proberen „nieuw le ven" in de dorpen in te blazen. Een brancard met daarop een pseudo ge wonde werd door de Rode Kruiskolonne binnengebracht. De voorzitter van de afd. Ooltgensplaat van het Ned. Rode Kruis, dhr. IJ. Neels sprak over het be scheiden en geruisloos werken van de E.H.B.O., behalve dan tijdens wedstrij den dan treedt men even voor het voet licht. Het Rode Kruis geeft nooit erg grote cadeau's maar daar E.H.B.O. en het Rode Kruis zeer nauw met elkaar samenmerken dacht het het bestuur goed om de jubilerende vereniging een nieu we brandcard te schenken, maar dan zonder „patiënt". Nadat mevr. Kamp de diagnose van de verwonde had vastge steld werd de brandcard „leeg" over handigd. Uit het begin. Namens de aanwezige oud-bestuurs- leden sprak de heer L. C. Dorsman en kele woorden en haalde herinneringen op vanaf het prille begin. Om paraat te zijn is er een goede subsidie nodig en per envelop voegde de heer Dorsman een bedrag aan de kas toe. De heer A. Hoek uit Ouddorp klom (ongedeerd) achter de lezenaar en na mens de Kring Flakkee en de afdeling Ouddorp overhandigde hij een bloem stuk voor de afdeling en een bloemstuk voor mevr. Kamp. Onze afdeling en de Plaat zaten met de wedstrijden nogal eens in de hoek. Dat is nu wel enigs zins veranderd: het gaat met de Plaat steeds hoger en er wordt gezegd „met die me'vrouw Kamp als leidster moet je oppassen". Spreker deed de afdeling ook nog een envelop toekomen van Ouddorp en een aandenken namens de Bedrijfs Geneeskundige Dienst. Veel dank. Nadat de voorzitter alle sprekers in het kort had bedankt en de aanwezigen voor hun belangstelling en geschenken kreeg mevrouw Kamp-de Vos het woord, die vertelde het ontzettend leuk te hebben gevonden de onderscheiding te hebben mogen ontvangen en ook voor de bloemen, etc. haar geschonken. Veel woorden had zij niet, ze had nergens op gerekend en ze kon mede namens haar gezin alleen maar zeggen „Alle maal heel hartelijk dank." Van de afdeling Ooltgensplaat kreeg mevrouw Kamp nog een prachtig bloem stuk. „Waarmee wü tevens ook uw man in de huldiging ■willen betrekken", al dus de heer Geerst. Keceptie. Het bestuur, de dames A. Remus, N. Kamp-de Vos en de heren C. W. J. Geerts en W. Hobbel P.C.zn. (laatst ge noemde heeft bijna alle loten verkocht) nam veel gelukwensen in ontvangst met goede woorden, bloemen, envelop pen en andere geschenken. De E.H.B.O. Ooltgensplaat is reuze in het zonnetje gezet. Uw hartewens in vervul ling! De grootste en goed koopste bontzaak v. Neder land. Duizenden korte en lange ver beneden de normale waarde! m. garantie. Desg. soepele kredietservice Hoogstraat 97, Rotterdam- C., tel. 010 - 117.117. Parkeren v. zaak. Bij koop reisgeld v. 2 personen terug (ook benzine). Vrijdags tot 21.00 uur geopend. Langdurig heeft de raad van Oost flakkee zich donderdagavond bezig ge houden met enkele subsidie-voorstellen waaronder dat tot subsidiëring van de Stichting Bejaardenwerk Oostflakkee. De Stichting diende tot dusver lOVo van haar (subsidiabele) kosten zelf te dra gen maar dat werd een te zware last omdat enkele van de deelnemende ker ken verstek lieten gaan. Een teruglopend kerkbezoek en dientengevolge een min dere kollekte-opbrengst zouden daar-, van mede de oorzaak zijn", aldus B. en W. De raad werd thans gevraagd ge noemde 10"/o voor gemeenterekening te nemen, boven de 10°/o die toch al wordt gedragen, te beginnen, met terugwer kende kracht, op 1 jan. 1977. Er ontspon zich een langdurige dis cussie waarin het beurtelings voor de kerken werd opgenomen en waarin de kerken anderzijds met hun neus op „de oude schulden" werden gedrukt. Enke le van de kerken hebben een jarenlan ge achterstand in het betalen van de bijdragen aan de Stichting en de Stich ting staat bij de gemeente in 't krijt omdat teveel betaalde voorschotten nog niet zijn terugbetaald. „Het was niet alleen de financiële kant die de kerken deed afhaken, ook de grondslag van de Stichting is door de herstructurering gewijzigd", voerde dhr. J. V. Dam (SGP) aan; „de kerken mogen nu alleen nog meedoen als finan ciële melkkoe en er wordt met haar ver langens geen rekening gehouden. Eerst ging het om de zorg voor de oudjes, maar nu wordt er alleen nog een kaart avond georganiseerd. Het zou inkonse- kwent zijn daaraan mee te werken. Het was met name dhr. A. Both (Pv dA) die een heel ander geluid liet ho ren. Hij vond dat de kerken tevoren de consequenties van hun deelname heb ben geweten waarom dhr. Both hen er nu op vast -wilde prikken de öude schuld, tot 1 jan. '78 te voldoen. Burg. v. d. Harst die de raad presi deerde ontkende dat zoals dhr. van Dam had beweerd de grondslag van de Stichting veranderd zou zijn. Die grondslag is niet vastgesteld, wel de doelstelling van de Stichting en die is onveranderd gebleven. Z.i. was er voor de SGP geen reden om de Stichting voortaan geen steun meer te geven. Dhr. Poortvüet (PvdA) bood nog eni ge oppositie, -wijzend op de statutaire verplichtingen van de participanten, maar toen het tenslotte op stemming aankwam ging hij toch met het voorstel accoord, anders dan zijn fractiegenoot Both en de beide SGP vertegenwoordi gers van Dam en Groenendijk die zich tegen verklaarden. Subsidie „de Adelaar" Een weinig vork-wikkende discussie ontlokte ook het voorstel het Jeugd huis „de Adelaar" te Achthuizen over 1977 een subsidie van 500,toe te kennen i.v.m. een gemaakte busreis. Het voorstel haalde het overigens ruim- schoot met alleen de 2 SGP stemmen tegen. Beiden heren koppelden hun opstel ling aan het volgende voorstel, de sub sidiëring van de Stichting Jeugdwerk Goeree-Overflakkee m.i.v. jan. '78. Ook hier een uitgebreide discussie waarop de voorz. de sussende woorden sprak dat de sop de kool nauwelijks waard is waarom er zeker geen princi piële kwestie van gemaakt dient te worden. Aan de wens van dhr. Poortvliet dat er in het bestuur van de Stichting een vertegenwoordiger zal worden opgeno men (wie mee betaalt mag toch mee praten) kan ten dele worden voldaan. Toelating van een waarnemer is mo gelijk; deze heeft een adviserend stem. Het ging dhr. Poortvliet eigenlijk niet ver genoeg maar tenslotte verzette hij zich niet tegen het voorstel. Dat deden opnieuw de heren van Dam, Groe nendijk en Both. Jeugd van Achthuizen Een crediet van 41365,80 werd ge- voteerd voor het herstel van de dak bedekking van het gymlokaal te Acht huizen. In de toelichting was te lezen dat de snelle slijtage mede was veroor zaakt doordat de jeiigd het dak weet te beklimmen. Er zullen maatregelen worden genomen omdat te voorkomen. Het zal zo kon dhr. Both worden ge rustgesteld overigens geen grote ver sperring worden. Dhr. Moerenhout kan maar moeilijk ■vrede hebben met de gepleegde ver nielingen en hij zou er voorstander van zijn wanneer de politie nu eens een daad stelde en de daders in de kraag vatte. Dhr. Poortvliet overdreef niet weinig toen hij zei dat zo'n razzia voor hem niet hoeft. Samen werden de heren Poortvliet en Moerenhout het er ten slotte over eens dat het niet de hele jeugd maar slechts een aanwijsbare ca tegorie van hen is waardoor de moei lijkheden worden veroorzaakt. Bouwgrond te goedkoop Er was ook weer een voorstel waar mee de raad zoveel moeite had dat het moest worden teruggenomen. Het betrof het voorstel tot verkoop van 161 ro2 grond a 12,50 per m2 aan de Juliana- straat aan mevr. A. K. vanEs -Klompe te Heen, eigenaresse van het naast deze grond gelegen perceel. Bezwaren tegen de z.L te geringe prijs kwamen primair van dhr. S. L. de Jon ge; hij vond de prijs van 12,50 te gering In vergelijk met de grondprijs die in andere gevallen wordt berekend. Dhr. de Jonge wilde dan ook aansturen op een soort eenheidsprijs die de grond prijs voor dergelijke stukjes op 30 35 gulden zou brengen. Ook dhr. P. Groenendijk maakte be denkingen; hij meende dat de grond prijs tussen de 70 en 100 gulden per m2 zou moeten Hggen en hij veronderstel de dat de gemeente er beter een par- keerstrook van kan maken dan het voor een beetje te verkopen. „Ik geef B. en W. voor hun moed om met zo'n voorstel te komen een 8+, voor hun econo misch beleid een 4gaf dhr. Groenen dijk te kennen. Burg. V. d. Harst verklaarde dat het voorstel voortkomt uit het al eerder in genomen uitgangspunt dergelijke klei ne stukjes af te stoten. De raad bleek zich met de prijs niet te kunnen ver enigen, ook niet dhr. Both die het lie ver voor verkeersverbetering aange wend zag waarom B. en W. het voorstel op ad-vies van dhr. Quist voor na der beraad terug namen. INGEZONDEN: Naar aanleiding van een bericht, in uw blad geplaatst 10 jan. j.l. onder de titel „Subsidieverzoeken aan Raad Oostflakkee" willen wij gaarne de vol gende opmerkingen maken. Als één van de oorzaken, waarvan de „Stichting bejaardenwerk Oostflakkee" in financiële zorg verkeert en voor sub sidie in aanmerking wenst te komen, wordt opgegeven (begin citaat) „dat de kerken niet langer financieel kunnen bijspringen omdat het hen aan midde len gaat ontbreken tengevolge van ge stegen uitgaven en gedaalde opbreng sten door een geringer kerk bezoek" (einde citaat). ■Wij betreuren het ten zeerste, dat voornoemde reden als enige wordt aan gegeven, waardoor de motivering tot subsidieaanvrage te eenzijdig vrordt be licht en daarmee onjuist is. Voornoemde reden heeft bij onze be sluitvorming namelijk geen enkele rol gespeeld. Meerdere malen hebben wij als kerkeraad bezwaar gemaakt, dat wij het met de doelstelling van de Stich ting, zoals die in art. 2 van de concept statuten is weergegeven, principieel on eens waren. Als daar sprake is van het stimule ren coördineren en zonodig uitvoeren van de dienstverlenende acti-viteiten, ge richt op de welzijns behartiging van bejaarden, dan kunnen wij ons als ker keraad en als kerkelijke gemeente niet voorstellen, dat dit alles mogelijk is. buiten het Woord van God om. Integendeel, vwj zijn van mening, dat alleen vanuit Gods Woord geïnspireerd en gemotiveerd activiteiten ontplooid kunnen worden, die werkeUjk het wel zijn (niet alleen naar lichaam, maar ook naar de ziel) van onze bejaarden behartigen. Meerdere malen hebben wij gevraagd om hiermee rekening te houden (en als participanten van de stichting mochten wij dat ook) en om in deze geest de concept-statuten te wijzigen, hetgeen niet gebeurd is. Op grond hiervan en dit is onze enige reden hebben wij gemeend on ze medewerking aan de stichting niet mieer te kunnen geven. Nogmaals: wij betreuren de gang van zaken, zoals deze verlopen is des te meer nu blijkt bij de motivering van de subsidieaanvrage, dat het wezenlijke punt, waar het ons om ging, blijkbaar niet het vermelden waard is. Namens de Herv. Kerkeraad Den Bommel, H. Talsma. D. Peeman. Het is zover, de nieuwe reis gids 1978 met 72 pagina's reis nieuws ligt voor u klaar, stuur een kaart en adresseer met J machtiging nr. 1105, Rotter- dam, postzegel is niet nodig en ontvangt gratis en geheel vrijbhjvend de nieuwe reisgids. a. met beste hotels - b. met veel comfort - c. met tal van excursies - d. geen lunchpakketten maar met lunch op route - e. met luxere boot, enz. Uit de gehouden enquête is gebleken, dat er 95% van alle deelnemers/sters van onze reizen tevreden waren, dit moet en kan in 1978 100°/» worden. Een ieder moet na afloop van zijn of haar vakantie kunnen zeggen: Verplichte aanmeldng van alle reizen één maand vóór vertrekdata! Ook reizen met: 100 GARANTIE! NDET GOED? GELD TERUG! Naam Adres Woonplaats wenst te ontvangen: ZOMER- EN WINTERGIDS 1978. Opzenden aan: STATES EXPRESS I.K. REIZEN, Slaak 30, Rotterdam, Tel. 010 - 11 53 39 - 11 41 97.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 2