„Wil bemiddelen beter" I I I I I I J Stichting Goereese Gemeenscliap vraagt spulleriroor liet museum Rumptstad-prestaties uitgebreid met constructie van snel-eg Wilt U Uw pand verkopen? iiciActeihdjcIcii DrimiTio Groep 00e jaargaof Vrijdiag 13 januari 1978 CHR. STREEIKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG^ VOOR DE ZUID-HOLLAJSTDSE EN ZEEUWSE EILANDEIN' Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond No. 4657 OPNIEUW DEZELFDE VRAAG X BEZOEKT ONZE Automobielen-verkoophal OOK OP VKIJDAGAVOND MIDDELHARNIS TELEFOON 01870 - 2043 GARAGE KNöPS - VOOR MOOIERE bloemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad Middelharnis Indicatiecommissie gaat aan liet werk 'i Leenwenstraat IS Rotterdam-C Telefoon: 010-330288. FLAKKEE: 01875-513. ZEELAND: 01102 - 2610 b.g.g. 01192-1624/1954. De Ciir. H.A.V.O. iioopt met drie leerjaren te gaan beginnen Goedereede vorig jaar 225 inwoners meer TV DEFECTT voor snelle reparatie 01877-1236 Dierenbesciierming ■é-^ POSTBOX 8 f-i MIDiDELHAENIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdajk Tel, (01870) 2629 Na 8 uur (01870) 3392 Giro 167930 BaiikBa<bo Middelhaxnis no. 3420.01.108 ABONNEMENTSPRIJS 8,00 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Bij contract speciaal tariel. Als God ons het leven geeft, wordt 1978 het jaar der verkiezingen. In het voorjaar moeten we de Provinciale Sta ten in het begin van de zomer de ge meenteraden kiezen. Terwijl nog steeds de kans bestaat dat wij ook de leden van het Eiiropese parlement voor het eerst direct zullen kiezen. De moeizame twisten, die slechts na een halfjaar afgerond konden worden en leidden tot een nieuwe regeringscom binatie hebben het enthousiasme voor verkiezingen niet verhoogd. Integendeel, wie zo hier en daar zijn oor te luisteren legt, merkt dat een ze kere politieke vermoeidheid over ons volk komt Wij hebben er genoeg van en vinden het welletjes. „Die politiek", zeggen we dan „als het er op aan komt, bijten ze elkaar toch niet en spelen elkaar toch weer de bal toe". Hoewel die houding wel is te verkla ren, het politieke gedrag van politici is niet altijd even rechtlijnig, is zij des ondanks te verwerpen. Maar niet alleen te verwerpen, ze is nog dom ook. Zij veroorzaakt dat de gemotiveerden, de gedrevenen ongehinderd door de ver moeide en zwijgzame meerderheid van de kiezers, hun idealen kunnen ver wezenlijken. U zult zich afvragen waarom het eerste stukje in het nieuwe jaar op deze plaats nu juist over een dergelijk droog onderwerp moet handelen. Er is toch waarüjk genoeg stof in de wereld die meer aandacht verdient. Toegegeven, daar Ujkt het wel op, maar een demo cratie leeft niet aUeen bij de stembus. Wanneer U dat dacht, vergist U zich deerlijk. Zij komt slechts aan en in de stembus tot uitdrukking. Maar als het goed ligt, leeft zij aUe dagen. Dan zijn we alle dagen bij hetgeen gebeurt, bij de richting die het beleid gaat betrokken. Dan wordt het beleid dat gevoerd wordt, dan wordt de koers die ons land gaat een artikel in ons dagelijks gebed. Slechts op die wijze kan de kiezer, die wij allemaal zijn goed functioneren. Sommigen ook in de gereformeerde gezindte generen zich toch wel wat voor een dergelijke aanpak van de po litiek. De veelheid van problemen, die vandaag om een oplossing, om een ant woord schreeuwen, zo stelt men dan vragen om e ai verzaitwoord handelen. Wij moeten er iets aan doen. Ontegen zeggelijk loopt een christen het gevaar zich in isolement van het piëtisme te willen terugtrekken. De verzoeking om zich onder de parapluie van een schijn bare rechtzinnigheid in zijn hoekje met een boekje terug te trekken is groot. Wij hebben echter wel eens de vrees, dat diegenen die zo aandringen op han delen dreigen halve remonstranten te worden. Wat we daarmede bedoelen? Hun drift om te werken, doet hun het bidden vergeten! Wij hebben altijd de neiging om zich zelf als een volmaakt mens te zien. Wij hebben soms geen woorden genoeg bij de hand om de fouten van anderen te omschrijven. „Die vrouw dit of die man dat" zeggen we dan in gemeende of ge speelde verontwaardiging. En dan volgt meestal een hele Ujst van verkeerde en afkeurenswaardige zaken. Bijna altijd vinden we echter wat wij in anderen afkeuren besUst niet bij onszelf. Het is duideUjk dat het in een der gelijke gemeenschap waarin wij slechts fouten zien bij anderen en niet bij ons zelf niet zo'n prettig leven is. Integen deel wrevel en haat gaan dan overheer sen. De samenleving wordt onherberg zaam. Wij zijn vandaag in ons land op een punt aangeland waarin velen zich dat bewust worden. Velen voelen haast in tuïtief aan, dat wanneer we zo door gaan als we gaan, het leven steeds harder, steeds onleefbaarder wordt. Wij voelen aan dat heteigenlijk zo niet ver der kan. Wij keren echter niet terug tot de God onzer vaad'ren. Die hebben wij immers dood verklaard! De optredende kilheid in ons hart en in ons leven trachten we veelmeer te vuUen met allerlei occulte en transcedente vormen van meditatie en LANGEWEG 113 -iü/j-iüu.'v/v»j.-» va.oiv - A^vixi bezinning. Wij vluchten in de Oosterse religies. Opnieuw gaan we ons buigen voor goden met eigen handen gemaakt. Een godsdienstvorm waar de Bijbel spottend over spreekt. Zo bewijst de uitkomst van ons wer ken, ons dagelijkse gedrag, dat het gaan in de binnenkamer, het beoefenen van het gebed, onze dagelijkse omgang met God nog maar sporadisch beoefend wordt. Nee, we behoeven het aan el kaar niet te vragen, hoe het daar mee staat. Onze handel en wandel open baart onze zorgeloosheid te dien op zichte. In het paradijs kende de mens God aan de wind des daags. Kennen wij Hem in ons gebed? Het wordt dit jaar opnieuw een dringende vraag. Al was het alleen maar omdat een christen zonder gebed niet kan kiezen. De Regionale Indicatiecommissie, ex. artikel 6 j, eerste lid, van de Wet op de bejaardenoorden, omvattende de ge meenten Dirksland, MiddeUiamis en Oostflakkee, maakt bekend dat deze commissie vanaf heden met haar werk zaamheden een aanvang heeft gemaakt. De taak van de commissie is de be jaarde die opneming wenst in een be jaardenoord, alsmede aan de houder van dat oord, advies uit te brengen over de aard en mate van de verzorging die voor de bejaarde noodzakeUjk is. Ingevolge artikel 6 h van de Wet op de bejaardenoorden is het de houder van een bejaardenoord niet toegestaan een bejaarde op te nemen die niet in het bezit is van een advies van voornoemde commissie. De bejaarde, woonachtig in de ge meente Dirksland, Middelharnis of Oostflakkee, die opneming wenst in een bejaardenoord dient daartoe een schrif telijk verzoek tot de commissie te rich ten. Het verzoek dient gericht te worden aan de Regionale Indicatiecommissie p.a. Gemeentehuis Middelharnis, Post bus 1 te Middelharnis. Naar aanleiding van het verzoek tot opneming zal een nader onderzoek wor den ingesteld en advies worden uitge bracht. Er wordt op gewezen, dat ook wan neer er een positief advies is uitgebracht aan de bejaarde dit niet hoeft te beteke nen dat de bejaarde onmiddellijk in het betreffende bejaardenoord kan worden opgenomen. De bejaardenoorden be slissen zelf hierover. De bejaarden die zich reeds bij de op Goeree en Overflakkee gevestigde bejaardenoorden hebben aangemeld, zullen zo spoedig mogelijk nader bericht ontvangen van de commissie en behoe ven zich dus niet opnieuw bij de Regio nale Indicatiecommissie aan te melden. MiddeUiamis, 5 januari 1978. De Regionale Indicatiecommissie. \\\\UV^:',' De opzet van de Chr. H.A.V.O. die overeenkomstig het scholenplan zal worden verbonden met de Chr. M.A.V. O. te Middelharnis, begint steeds meer gestalte te krijgen. Was het een lange tijd de vraag met hoeveel klassen zou worden begonnnen, thans staat vrijwel vast, dat men in augustus a.s. met de klassen één, twee en drie hoopt te gaan starten. Geruime tijd is overwogen ook de huidige derde klassers, die een voorbe reidende HAVO-opleiding krijgen bij de nieuwe HAVO te betrekken, maar dat stuit op zoveel organisatorische bezwa ren, dat het Bestuur op uitdrukke lijk advies van verschillende onderwijs deskundigen dit voornemen heeft moeten laten varen. Het is overbodig te vermelden, dat deze beslissing, die o.m. verband houdt met benoemingen van leraren en huis vesting van leerlingen, niet zonder pijn genomen werd. De consequentie is im mers, dat, nu de HAVO er komt, nog zo'n 40 a 50 leerlingen de reis naar de. overkant zullen moeten gaan maken. Anderzijds is men ervan doordrongen, dat een geforceerde start zoveel risico's voor het geheel van de scholengemeen schap in zich bergt, dat de gevolgen daarvan niet te overzien zijn. Ondertussen is de aangifte van leer lingen voor het komende jaar openge- steld. Er komt in de toelating van MA- VO-leerhngen tot de beide Chr. MAVO- scholen te Middelharnis en Stellendam uiteraard" geen verandering. Kvenals ir> het verleden zullen de MAVO-leerUn-' gen, die afkomstig zijn uit de regioi van Ouddorp tot MeUssant op de Chr. M.A. V.O. „Het Spectrum" te SteUendam worden ingeschreven en de MAVO- leerlingen van Dirksland tot Ooltgens- plaat op de Chr. M.A.V.O. „Prins Mau- rits" te Middelharnis. Het zal bekend zijn, dat de Chr. H.A. V.O. haar leerlingen gaat betrekken van het gehele eiland alsmede van Duive- land en Sint PhUipsland. Omdat de praktijk heeft uitgewezen, dat ouders nogal eens gemakkelijk de capaciteiten van hun kinderen over schatten, is het gevaar niet denkbeel dig, dat MAVO-leerhngen uit de regio van Stellendam op de School in Mid delharnis zullen worden aangemeld. Om dit te voorkomen heeft het Be stuur, dat het belang van alle onder haar beheer staande scholen heeft te be hartigen, een toelatingscommissie inge steld, bestaande uit vertegenwoordigers van het Bestuur en de beide genoemde scholen. Deze commissie zal op grond van de adviezen van de hoofden van de basis scholen en van door de leerlingen in klas 5 en/of 6 afgelegde tests beslissen, wie wel en wie niet tot de Chr. H.A.V.O. te Middelharnis kan worden toegelaten. De inschrijving zal worden opengesteld tot 1 april a.s. Onmiddellijk daarna hoopt de com missie bedoelde beslissing te nemen. Evenals in andere jaren hopen de di recteuren van de beide scholen binnen afzienbare tijd een voorlichtingsavond te geven, die van tevoren in de regiona le bladen zal worden aangekondigd. Het zielental van de gemeente Goede- reede is vorig jaar met 225 gegroeid tot een totaal per 31 dec. van 9566. Het getal 225 wordt samengesteld uit het ge boorteoverschot van 59 en het vestigings overschot van 166. Er werden 141 kin deren geboren, waarvan 70 jongens en 71 meisjes. Er overleden 82 personen. Het aantal inwoners van de onder scheidene dorpen bedraagt: 5013 in Ouddorp, 1361 in Goedereede en 3192 in Stellendam. DIRKSLAND Studieverg. De studievereniging der S.G.P. hoopt a.s. maandagavond te ver gaderen in het verg. gebouw der Ger. Gem. Inleider dhr. H. van Rossum over „Europese verkiezingen". Aanvang haU acht. Belangstellenden zijn hartehjk welkom. Wanneer medio dit jaar de restauratie van Goerees' dom zal zijn voltooid, zal op de begane grond en op de eerste ver dieping van de dom een museum worden ingericht. Initiatiefneemster daartoe is de Stichting Goereese Gemeenschap waarvan het bestuur al druk bezig is met het verzamelen van die dingen die van enige historische waarde zijn. Aan de bevolking van Goedereede thans de oproep om het Stichtingsbestuur daarin te helpen. Er is overigens al heel wat bij elkaar om straks de ruimte te vullen. Op de begane grond komt een afdeling „land bouw" en op de bovenverdieping zal de visserij meer de aandacht krijgen. De Stichting heeft al de beschikking over enkele oude koetsen, een arreslee, een levensgroot houten paard dat de zadel maker als model diende, een eg, een ploeg en wat kleiner gereedschap. De koUektie zou best nog wat aangevuld mogen worden en iemand die iets te bieden heeft zal daar de Stichtingbe stuurder een groot genoegen mee doen. Wanneer iemand iets aan het mu seum afstaat betekent dat niet dat hij er afstand van zou moeten doen. Hij/zij behoudt de eigendom en kan zelfs een termijn bepalen waarin het museum er over mag beschikken. Ook spullen uit de visserij zijn heel welkom. Het is het Stichtingsbesituur er om begonnen een zo mtgebreid mogelijke kollektie te to nen. Daarin passen ook oude prenten, boeken of kaarten en ook die zijn erg welkom. In het museum zullen waarschijnlijk ook ansichten e.d. te koop worden aan geboden, alsook het boekje dat dhr. A. v. d. Windt over de geschiedenis van Goedereede geschreven heeft. Hij putte de stof uit oude literatuur waaruit hiJ die voorvallen opdiepte die het meest tot de verbeelding spreken. Aanbiedingen voor het te stichten museum kunnen worden gedasm vla dhr. V. d. Houten te Stellendam (01879 - 1794) of vla dhr. v. d. Windt, tel. 01878 - 1733. :SsrK SOMMELSDIJK Opgevangen een langharige witte „hal ve" Pers. Inlichtingen: Mevr. van Wet zel, Rlngstraat 33, Sommelsdijk. De torenrestauratie nadert zijn voltooiing. Op de van 23 tot 28 januari te houden Landbouw R.A.I. 1978 introduceert Rumptstad de nieuwste ontwikkeling op het gebied van zaaibedbereiding, de RUMPTSTAD SNELEG. Na enkele jaren van experimenteren en proefwerken heeft Rumptstad deze snel-eg ontwikkeld, die uitstekend ge schikt is voor het maken van een opti maal zaaibed. Deze sneleg voldoet aan drie zeer be langrijke voorwaarden die voor een werktuig voor verkruimeltng noodzake- hjk zijn. 1. Zorgen voor een zaaibed van de juiste fijnheid en dikte die precies in te stellen is. 2. Het maken van een zaaibed wat vol komen vlak geëgahseerd is. 3. Een grote beschikbare capaciteit om slagvaardig te Viunnen reageren op het moment dat de grond goed be werkbaar is. De werking van de Rumptstad snel- eg berust op het bekende principe van de kopsleper. De snel-eg is echter zo danig geperfektioneerd, dat de werk- diepte van alle 8 rijen tanden precies instelbaar is. Evenzo de werkdruk van de 3 sleep- balken is precies instelbaar en hiermee kan men tegelijkertijd bepalen de mate waarin de gronddelen verkleind moeten worden. De sleepbalken worden voorafgegaan door een veerbelaste egaliseerbalk, met afneembare V-plaat, zodat men ook né het kunstmeststrooien met de sneleg kan werken. De afwerking van het zaaibed ge schiedt door een dubbele verkruimelrol. De Rumptstad snel-eg is bedoeld voor het maken van een ondiep zaaibed voor b.v. bieten en uien op lichtere- en mid delzware gronden, waar het gebruik van een zeer intensief verkruimelend werk tuig niet noodzakelijk is. Het beste werk wordt gemaakt bij een hoge rijsnelheid van 5 a 10 km per uur, waarbij een perfekte vlaklegging en verkruimeling wordt bereikt in één werkgang. Dit type is voorlopig in twee werk- breedtes leverbaar: 3.00 mtr. en 4.50 mtr.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 1