EiiAriDEn - niEuws Raad Middelharnis struikelt andermaal over het pad der zuchten voncleiheijcIcA HET MEISJE MET DE SCHELDNUM Mazda 323 kompleet de voordeligste, lees en vergelijk! 2e Uad Dinsdag 10 januari 1978 No. 46561 ir Geen eenstemmigheid over (voet)pad langs Langeweg Plaatselijk nieuws Het abonnement 1978 HEESTERTAKKEN IN DE KAIVIER TV DEFECT? voor snelle reparatie 01877-1336 Het gezegde spreekt voor zich. Zelden, dat de eerste ook de beste is. Mazda was zich daarvan zeer bewust toen de 323 werd ontworpen en ontwikkeld. Het uitgaiigs- punt waswat is nog te verbeteren aan dit type auto, waarnaar een bewezen vraag is. Bn dan „verbeteren" binnen het kader van een budget, waaMoor deze Mazda 323 letterlijk en figuurUjk de „grote konkur- rent" op de markt zal worden. Het fraaie resultaat ziet U afgebeeld. Dat deze 323 bovendien werkelijk veel en veel goedkoper is dan vergehjkbare typen, is een feit en géén hoUe reklamekreet. Wij zijn er dan ook van overtuigd, dat U, nadat U erin hebt gereden, zult beamen de Mazda 323 is niet de eerste DE BESTE! v.a. I ImOOOj** J. J. BLAAK kompleet voordeliger l JAC. DE GAST OOLTGENSPLAAT Koninklijke Vereniging voor E.H.B.O. bestaat 25 jaar Vrijdag receptie, zaterdag jubileum-wedstrijd. TBRVOLGVERBAAL Het aanleggen van een pad althans het kiezen welk pad langs de Lange- weg, vanaf de Kon. Julianalaan tot aan de Landbouwschool blijkt voor Middel harnis' gemeenteraad geen eenvoudige zaak. Het College overlegde de raad donderdagavond een panklaar plan maar de voorz. moest het tenslotte in arren moede terugnemen. Het kreeg niet deinstemming van de raad. Al eerder was oktober vorig jaar het eerste plan verworpen. B. en W. hebben het er trouwens naar gemaakt dat hun plan geen voet aan de grond kreeg, dat moet gezegd. Met 10-4 besloot de raad in de oktobervergade- ring dat het pad een 3 meter breed pad zou worden voor wandelaars, fietsers en brommers terwijl het ook door auto's (van de eigenaren van de aangrenzende woningen) zou mogen worden bereden. De raad gaf B. en W. opdracht een plan voor zo'n pad op te doen stellen. „Wie schetst onze verbazing nu we het nieuwe plan zienzei donder dagavond dhr. P. Tiggelman (PvdA). Inplaats van het door de raad gewenste plan stelden B. en W. nu voor langs de Langeweg een verhoogd trottoir aan te leggen. Brommers en fietsen zouden dan over de Langeweg moeten rijden. De auto's razen daar weliswaar met grote snelheid voort, „maar", zo menen B. en W. „een trottoir zal de automobilisten de indruk geven dat ze binnen de be bouwde kom rijden waardoor ze hun snelheid zullen verminderen". Voor de uitvoering van het plan was een krediet nodig van 95.000,maar er kwam geen cent op tafel. De raad bleek dit plan niet te accepteren en vast te hou den aan wat eerder besloten was, de handtekeningenaktie van de aanwonen- den ten spijt. Die hebben n.l. laten we ten helemaal niet gelukkig te zijn met zo'n bromfietspad langs hun woningen. Dat zou ook gevaarlijk zijn voor de kin deren. Dhr. Tiggelman echter meende dat er dan wel gevaarlijker plaatsen aan te wijzen zijn. „Er deugt helemaal niets van dit plan!" was ook de constatering van dhr. P. Grinwis (SGP). Hij had zich de moeite getroost een alternatief plan uit te dok teren maar ook daar liep de raad niet warm voor. Een trottoir vlak langs de w.eg vond dhr. Grinwis bijzonder ge vaarlijk. Hij vindt dan ook dat er naast de Langeweg een berm van 4 a 5 meter moet liggen om daarnaast een pad van ca. 4 meter te leggen. De bewoners moeten met hun aanplant rekening hou den met een voldoende overzichtelijk heid. Volgens de raadsvoorz. burg. van Es zit de moeilijkheid in aansluiting van zo'n pad bij de kruising Langeweg, maar volgens de raad is dat een zaak die de Technische dienst maar uit moet knobbelen. Er werd vastgehouden aan de oorspronkelijke opzet, waarom het de voorz. goed leek het voorstel dan maar terug te nemen. Jachthaven. De jachthavenaccomodatie te Middel harnis zal met 25 ligplaatsen worden uitgebreid. Ze worden aangelegd ter hoogte van de Vulcaanloods. Met het maken van de 225 mtr. lange langsstei- ger is een bedrag van 84.000,ge moeid welk bedrag door de raad be schikbaar werd gesteld. Het (meerder- heids)voorstel kreeg niet de instemming van de SGP-fractie die om principiële redenen afhaakte. Er wordt zondags ge varen en de watersporters organiseren zelfs evenementen op de zondag, stelde dhr. V. d. Ketterij tot zijn spijt vast. Geen slaapkamer. Aan mevr. C. Everts-v. d. Broek te Stad aan 't Haringvliet was door B. en W. bouwvergunning geweigerd voor de bouw van een slaapkamer. Ze was daartegen bij de raad in beroep geko men maar B. en W. adviseerden de raad dat bezwaar ongegrond te verkla ren omdat het bouwplan in strijd is met het bestemmingsplan zowel als met de bouwverordening. Dhr. T. Arensman was de enige die voor betrokkene in de bres sprong. Hij vond het wat kwaUjk dat de raad ken- neUjk het bouwen van een duivenhok (vorig jaar was daar veel over te doen geweest) belangrijker achtte dan de bouwaanvrage van mevr. Everts. Dhr. Arensman meende dat niemand van de raad zich ter plekke had georiënteerd om daar te zien dat het allemaal best zou kunnen zonder enige hinder voor de omgeving. „Als ze gebouwd had zon der vergunning te vragen had niemand dat ooit gezien" veronderstelde dhr. Arensman, om er waarschuwend achter te laten volgen: „als aanvraagster die slaapkamer niet kan realiseren is ze bin nen enkele jaren toe aan het Rusthuis. „Er zijn ook bejaardenwoningen waar mevrouw zelfstandig zou kunnen wo nen", wees de voorz. aan. Hij, maar ook de meeste anderen zagen niet de meest gewenste oplossing in de aanbouw van een ruimte van 4 x 1.45 mtr.. Ook dhr. P. Grinwis niet, hoe graag hij aan vraagster ook had willen helpen. Dhr. Grinwis verzekerde dat hij er samen met zijn fractiegenoot Villerius wel ter dege was wezen kijken. Omdat mevr. niet thuis was had hem dat een klim over een schutting gekost. Overigens vroeg dhr. Grinwis zich ook af hoe mevr. nog tegen de hoge dijk komt op haar 71 jarige leeftijd. „Een opklapbed in de kamer zal voor haar de beste op lossing zijn!" oordeelde dhr. Grinwis. Het beroep werd dan ook verworpen. Geen materiaal-loods. Dhr. J. van Groningen zal op het ter rein op de hoek Oosthavendijk - Heu velweg geen materiaalloods mogen bou wen. Om dat mogelijk te maken had een voorbereidingsbesluit genomen moeten worden maar daar voelde de raad niets voor. Met 8-5 werd het daar toe strekkende voorstel van B. en W. verworpen. Als belangrijkste bezwaar liet de raad gelden dat het terrein vlakbij de In richting „Hemesseroord" ligt. Vanwege de Stichting is alles gedaan om de om geving te verfraaien waaraan zo vreesde een groot deel van de raad een loods afbreuk zou doen. Er Liggen overigens al materialen opgeslagen en desgevraagd verklaarde de voorz. dat het moeilijk zal zijn die weg te laten halen. Dhr. KL V. d. Ketterij (SGP) geloofde daarom dat de bouw van een loods toch te prefereren is. Door wat bebossing zal die nog goeddeels aan het gezicht ont trokken kunnen worden, voorzag dhr. V. d. Ketterij, maar de raadsmeerder- heid dacht er anders over. Nieuwe vrachtwagen. De dienst Gemeentewerken krijgt een nieuwe vrachtwagen met hydraulische kraan. De raad stelde een krediet van 122.500,beschikbaar. De oude wagen zal nog een restwaarde van 7 a 800O, hebben waarom dhr. Kersbergen de sug gestie deed die maar beschikbaar te houden voor het verlenen van hand en spandiensten. Verhoging marktgeld. Het marktgeld zal verhoogd worden met ö'/o'. Het zou eigenUjk meer moeten Middelharnis - Sommelsdijk BEJAARDENMIDDAG De N.C.V.B. afd. Middelharnis - Som melsdijk nodigt u weer hartelijk uit op dinsdagmiddag 17 jan. half drie in de Jeugdhaven. We hopen er een gezellige Nieuwjaarsmiddag van te maken. Als vervoer nodig is dit opgeven bij Mevr. E. Groeneveld, tel. 2773; mevr. C. Bie- nefelt, tel. 3428. Achthuizen - Langstraat CONTACTAVOND MET B. EN W. In de loop der jaren is gebleken dat de contactavonden die burgemeester en wethouders van Oostflakkee in de di verse dorpen hebben gehouden, niet die belangstelling mocht incasseren die er in het begin van werd verwacht. Daar om hebben B, en W. al enkele jaren ge leden besloten hiermede niet verder te gaan. Alleen voor de buurtschappen of liever gezegd voor de kerkdorpen Acht huizen en Langstraat werd een uitzon dering gemaakt. De bevolking daar bleef belangstelling tonen en maakten van de geboden gelegenheid gebruik om met het college van gedachten te wisse len. Op maandag 16 januari a.s. is er weer zo'n samenkomst belegd in de kantine van „F.I.O.S.". Aanvang 19.30 uur. Zie de desbetreffende advertentie in dit nummer. Zoals wij reeds hebben medege deeld, is het abonnementsgeld voor het jaar 1978 vastgesteld op 32,—. U kimt dit bedrag overschrijven op onze postrekening nr. 16 79 30 of overmaken via de RABO bank te Middelharnis (nr. 3420.01.108). Dit bespaart U 1,20 incasso kosten en geloop aan uw deur! Vriendelijk dank voor uw mede werking. EILANDEN - NIEUWS afd. abonnementen. De tijd is weer aangebroken om hees- tertakken in bloei te trekken. Er zijn verschillende soorten welke hiervoor in aanmerking komen o.a. seringen, forsy thia, sierkerk, prunus, elzekatjes, wil gekatjes, enz. Wat kan men ervan genieten, wan neer in de kamer de knoppen opengaan terwijl buiten nog alles dor en koud is. Steeds meer mensen komen tot de ontdekking, dat evenals mens en dier ook bloemen en takken van water aUeen niet kunnen leven. Afgesneden bloemen en takken zijn echte fijnproevers en steUen hoge eisen aan het menu. Heester-Chrysal is snijbloemenvoed- sel en bevat die stoffen welke nodig zijn om heestertakken zoals forsythia,, sier- kers, prunus, mimosa, hamamelis en katjes in de kamer in bloei te trekken. Dankzij dit snijbloemenvoedsel komen de heestertakken tot een optimale ont wikkeling. Men moet zich wel aan de gebruiksaanwijzing houden, n.l. 1 zakje Heester-Chrysal in een liter water op lossen. Zo bereikt men een buitenge woon goed resultaat. zijn omdat de stijging van de kosten die van de inkomsten verre overtreft. Echter had de raad vrede met de maxi maal toegestane 5°/o' omdat een veel grotere verhoging in de prijzen van de aangeboden artikelen terug te vinden zouden zijn. Het is juist de kleine man die op de markt koopt die daar dan weer door ge dupeerd zou worden. Het was dhr. L. C. Kievit die die schone gedachte ontvouw de, een relaas met een politiek achter grondje, dacht de voorzitter. handige 3e of 5e deur (van binnenuit elektrisch ontgren- delbaar) - achterbank in 2 delen geheel neerklapbaar - extra brede deuren bij 3-deurs - kindersloten achter bij 5- deurs - gelaagde voorruit - 2-snelheden ruitewissers met elektr. ruitesproeier - extra wisser en sproeier op (elek trisch verwarmde) achterruit - automatische, 3-punts veilig heids gordels - geheel verstel bare stoelen met hoofdsteunen - kooi-karosserie met kreukel- zones - gescheiden remsysteem met rembekrachtiglng en een remkrachtverdeler - staalgor- del - radiaalbanden - alarm- knipperlichten - achteruitrij- lampen - sigarettenaansteker - regelbare dashboardverUch- ting en klokjes (ES) enz. Kan het kompleter? Kan het veiliger? En dan voor zulke aantrekkelijke prijzen? 323 EL 3-deurs, 45 DIN pk motor 11.555,— 323 ES (met 60 DIN pk motor) in de uitvoeringen: 232 ES-3 3-deurs 12.375,— 323 ES-3V 3-deurs met 5-versnellingsbak 12.855,— 323 ES-3-A 3-deurs met automaat 13.375, 323-ES-5 5-deurs 12.960,— 323-ES-5A 5-deurs met automaat 13.960, Prqzen inkl. BTW at importrlce. Garantie 12 maanden, ongeacht aantal km. GARAGEBEDRIJF Beneden Oostdqk - Den Bommel Telefoon (01871) 13 17 AUTOMOBIELBEDRIJF Korteweegje Dirksland Telefoon (01877) 16 28 De Koninklijke Vereniging voor E.H. B.O., afdeling Ooltgensplaat bestaat 25 jaar en dit jubileum zal niet zomaar on opgemerkt voorbij gaan. Ter gelegen heid van dit feit zal er op vrijdag 13 januari a.s. van 19.30 tot 21.00 uur een receptie worden gehouden in het Ver enigingsgebouw „'t Centrum", van Weelstraat 10 te Ooltgensplaat. Behal ve de genodigden is een ieder daar har telijk welkom. Na 21.00 uur is de avond speciaal bestemd voor de leden met echtgenoten en/of verloofden. Zij bhj- ven dus na de receptie nog een poos ge zellig bijeen. Wedstrijd met 13 ploegen. De E.H.B.O. wil ook laten zien wat er wekelijks thuis en ook in groepsver band geleerd en in de praktijk gebracht wordt. De afdeling heeft daarom een jubileumwedstrijd georganiseerd die ge houden zal worden op zaterdag 14 ja nuari, één dag dus na de officiële her denking. Deze wedstrijd vindt plaats eveneens in het gebouw „'t Centrum" en begint des nam. om 14.00 uur en duurt tot ongeveer 18.00 uur. Dertien ploegen van 9 verschUlende afdelingen, afkomstig van Flakkee en Voome en Putten hebben zich voor deze wedstrijd aangemeld. De jury bestaat uit dhr. en mevr. Verkerk uit Dordrecht met enkele assistenten. Alle belangstel lenden zijn bij deze wedstryd hartelqk welkom. De jubilerende afdeUng stelt dat zeer op prijs. Pry zen. Door een aantal plaatselijke bedrijven zijn voor deze wedstrijd een aantal prij zen beschikbaar gesteld, o.a. door de Rabobank (deze bank heeft de loten voor de loterij betaald); Adm. kantoor W.M. C. de Vos; Metaalhandel en Sloopwer ken G. K. Timmerman; Stichting Spaar bank Goeree-Overflakkee; Stichting „De Meeuw", Ooltgensplaat, e.a. Na af loop van de wedstrijd, om ongeveer 6 uur, zal de trekking van de verloting plaats vinden, ook in „'t Centrum". De afdeling is officieel opgericht 13 november 1952. Door wijlen dr. C. W. Kramers werden de eerste lessen gege ven, met assistentie van zijn schoon dochter mevr. M. C. H. E. Kramers-van den Dorpe, die later deze taak van haar schoonvader heeft overgenomen. Door omstandigheden is het jubUeum niet op genoemde datum herdacht maar verzet naar aanstaande vrijdag 13 en zaterdag 14 januari door T. Mateboer N.V. Uïteeverg „De Banier" - Ufaetht 31 „Dat is jammer vindt WUlems. Ik had het u anders zo graag gegund". „U hoeft echt geen medelijden met me te hebben", lacht ze. „Toch wU ik u een voorstel doen herneemt Willems. Kareltje, ga je gang". Ze kijkt van de één naar de ander, be grijpt er niets van. Wat wlUen ze toch van haar? Kareltje, die tot nu toe popelend bij de tafel heeft gestaan, is al weggerend. Even later komt hij terugzeulen met een mand, die hij met een plof voor de juf frouw neerzet. Er zit een jonge hond in. „Die is voor u", zegt Willems. Ze is stomverbaasd, beurt de mollige lobbes op haar schoot en streelt hem over z'n kop. „Wat een prachtbeest. Ik ben er nu al gek van", bekent ze. „We hebben er drie gehad legt Wil lems uit. Deze hebben we voor u be waard. Heit is een Belgische herder en hij heet Roda. Met een paar maanden is hij groot genoeg om aUe dieven, bede laars en lastige straatjongens de schrik op het Ujf te jagen". „Dat heb ik net nodig lacht Jannet je. Gek, dat ik nooit aan een hond ge dacht heb. Ik ben gewoon dol op hon den". „Dan wordt dit een vriend, zoals u er nog nooit één in Wielrbrug gehad hebt vindt Willems. Straks kimt u ge rust uw hoofd neerleggen, want er zal niemand bij u aan de deur durven ko men". „En de mand mag u ook houden", zegt Kareltje. „Ja, de mand is ook voor u", beves tigt Willems, „U blijft bij ons eten beslist vrouw Willems. En straks brengt mijn man u met de hond wel even naar huis". „Waar heb ik dat allemaal toch aan verdiend?" vraagt ze. „Nou, u gaat toch met mij trouwen", antwoordt Kareltje. Daar moeten allen om lachen. Het wordt een gezeUige avond. Juffrouw BoUe krijgt gratis lessen theorie en praktijk in het opvoeden van honden. En het is al heel laat als ze ten slotte met Roda thuiskomt. Nog lang koestert ze het lieve dier voor ze naar bed gaat. Ze beseft dat ze een goede kameraad heeft gekregen. Haar leven is opeens met zorg en werk gevuld. Maar dat valt erg mee, want Roda is een hond van karakter. De bijkeuken is zijn domein, waar hij heer en meester is, en alleen als zijn bazin thuis is, mag hij in de kamer komen. Buiten gaat hij geen meter van het terrein af; hij bhjft op het eigendom van zijn meesteres, hoe ook de schoolkinderen hem aanhalen. En Jannetje is dol op het dier. Om vier uiir rent ze naar huis om haar hond te verzorgen en met hem te stoeien. Ze heeft nu opeens een thuiskomen. Het is net of er iemand op haar wacht. En dat is ook waar, want als Jannetje uit school komt, is hij door het dolle heen. Dan moet er eerst een tijdje geravot worden voor er aan eten of drinken kan worden gedacht. En WiUems heeft gelijk gekregen. Want hoe jong Roda nog is, als er iemand aan de deur komt, gromt hij, en laat hij zijn tanden zien. 's Avonds kan Jannetje inderdaad haar hoofd gerust neerleggen. Roda waakt, gromt of blaft, al naar het gevaar minder ver of dich terbij is. Al gauw heeft hij de melkboer, de bakker en de slager leren kennen. Als die aan de bel komen, beurt hij al leen zijn zware kop op en kijkt zijn meesteres aan alsof hij zeggen wil: Dat is voor u. Maar postbode Wouters, die om de andere week de wijk heeft kan hij om onverklaarbare redenen niet zetten. Als die man aan de bel komt. gaat hij tekeer als éen razende. Op een mooie middag aan het eind van november trekt Jannetje met hem naar de leemkuil. Al een paar keer is ze daar geweest, maar steeds waren er mensen aan het werk. Ze hoopt dat er nu niemand is, en dat ze eens onge stoord kan zoeken naar fossiele stenen. Haar hoop wordt niet beschaamd. Na een lange fietstocht vindt ze de leem- groeve verlaten. Voorzichtig daalt ze met haar hond in de diepte neer. Roda vindt al gauw een plekje, waar hij heer lijk uit kan insten van de lange ren, als Jannetje aan het speuren gaat naar vuursteen, en stukken graniet met haar hamer stuk klopt. Ze vindt groen zand, dat ze in een lucifersdoosje stopt, en prachtige brokken conglomeraat. Het wordt een rijke oogst. Ze zal vanavond wat hebben te sorteren. Als het al schemerig wordt, roept ze haar hond en begint de klim naar bo ven. Daar aangekomen laat Roda zijn tanden zien. „Koest", zegt ze zacht. Ze luistert scherp en dan opeens hoort ze een lief kinderstemmetje, dat gebrek kig een psalmversje zingt: Open uwe mond, eis van mij felmoedig, op mijn touwferbond En plotseling komt er een allerliefst krulleboUetje door de struiken. Parman tig loopt ze op Roda toe. „Hondje niet tout?" „Nee hoor, je mag hem gerust aaien". zegt Jannetje. Roda kwispelt met zijn staart en likt het meisje aan het handje. „Maar waar moet jij heen, kleine kleuter? Woon je hier soms?" „Ja daar", wijst het kind met een poezel vingertje. „Weet je moeder wel dat je hier bent?" Het is haast donker. Jannetje zal niet zonder licht naar huis terug kunnen fietsen. Ze beurt het meisje op haar bagage drager en volgt het pad, dat ze gewezen heeft. Een huis kan ze niet ontdekken. Maar dan hoort ze gerucht. Er komt een jonge vrouw het pad af. „O, is ze daar? we hebben al overal gezocht. O, nu zie ik het pas. U is juf frouw BoUe". „Ik vond haar bij de leemgroeve en heb haar maar meegenomen". „Ik vind het prachtig. Hartelijk be dankt hoor. Ik was al zo ongerust, want het is al bijna helemaal donker". Jannetje wil teruggaan als ze het kind van haar fiets heeft getild. „Mag hondje mee?" zeurt hét meisje. „Gaat u toch even mee, juffrouw vraagt de vrouw. Het huis is hier vlakbij". Nou, dat moet ze dan maar even doen. Ze moeten achter elkaar lopen over het smalle pad en het duurt nog een hele tijd voor Jannetje tussen de den nen door licht ziet schemeren. Opeens staan ze voor een fraaie bun galow. Ze moeten allen binnenkomen. „Enting is zeker nog aan het zoeken zegt de vrouw. Ik zal hem even roepen". Ze drukt op een knop en bul ten begint er een bel te luiden. Het meisje is al met de hond aan het ravotten in de grote kamer. „Het is al zo laat geworden begint de vrouw weer Ik hoop dat Enting gauw komt. Luusje is nu toch terecht, en ik moet op huis aan. Het Is al ver over tijd". „Bent u dan niet haar moeder", vraagt Jannetje verwonderd. „Wel nee lacht ze ik ben hier maar huishoudster, hoor". „Is ze er weer. Greet?" komt er een stem uit de hal. Daar staat dhr. des huizes In de deur opening, een nog jonge man. „Ik pak mijn brommer maar en ga er vandoor zegt Greet het is al laat geworden". „Enting stelt de man zich voor, als hij Jannetje de hand drukt. Hoe komt u hier zo verzeild, juffrouw?" Jannetjes gedachten gaan snel. Ze heeft de man eerder gezien, maar waar? In de kerk, weet ze opeens. Laatst met het avondmaal ging hij aan de bedie ning. Toen heeft ze nog aan de koUega's willen vragen wie die jonge man was. Ze meende, dait hij niet getrouwd was. (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 5