In het Lapjeshuusje Lappenmarkt OPGSLETf Fa. II. Vroegindeweij r FAMHIEBHRICEHBN NEELTJE VAN PUTTEN CORNELIA STOLK HÜBERTUS CORNELIS OUWENS Familie Kramers- van den Dorpe Elvé-Voorburgil Van der Harst SCHEEPSTIiVIIVIERIVIAN IJtama b.v. 16 80 X Straks geboorte kaartjes nodig Plaatselijk nieuws Dames- en kinderkleding party Huis te koop OUDE TONGE (Stationsweg 7) Rodelko B.V. DAMiVIEN „DENK EN ZET'' Wij sluiten onze zaak in huishou delijke artikelen en speelgoederen vanaf dinsdag 17 januari t.m. zater dag 21 januari en hopen U dinsdag 24 januari weer van dienst te mogen zijn. liUXE EN HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN WESTDIJK 45 - MIDDELHAEiNIS Nu inschrijven en in november beginnen ZWEiVIBAD Tel. 01877 -1664 ,,DE GOOYE'' Dirksland ANTIEK: IVIevr. Grinwis Kom Stellendam 2e herziening Bontmantels! Bonthoeden Het Bontpaleis, huishoudelijk werk BANKSTEL NIEUWE TONGE Rodelko B.V. In IVliddelharnis schrijf avond Amnesty International Met grote blijdschap en dankbaarheid geven wij u kennis van de geboorte van ons dochtertje en zusje JANNETJE JOHANNA ARJAANTJE Wij noemen haar Anja. KI. Ihrman M. Ihrman-Breen Miranda Ouddorp, 8 januari 1978. Molentienden 87 Hedenmorgen nam de Heere in het verzorgings huis „Ebbe en Vloed" te Oude Tonge uit onze familiekring weg, onze geliefde zuster, behuwd- zuster pn tante in de ouderdom van 77 jaar en 7 maanden. Ooltgensplaat: R. van Putten Rotterdam: M'. van Putten-Zevenbergen en verdere familie Ooltgensplaat, 9 januari 1978. Corresp. adres: D. den Braber, Wilhelminastraat 4 De begrafenis zal D.V. plaats hebben op donder dag 12 jan. a.s. des n.m. 2.00 uur op de nieuwe begraafplaats te Ooltgensplaat, vanuit „Elthato". Gelegenheid tot condoleren in de aula van „Eb be en Vloed" woensdagavond van 7.00 - 8.30 uur en in „Elthato" na de begrafenis. Met droefheid geef ik u kennis dat de Heere van ons heeft weggenomen, mijn lieve tante weduwe van Jacob van Lenten op de leeftijd van 87 jaar. D. Stolk Berkehof 4 Üirksland, 5 januari 1978. Heden overleed na een kort ziekbed, onze lieve zorgzame man, vader en opa op de leeftijd van 78 jaar. L. Oüwens-Hameete kinderen en kleinkinderen Hoek van Holland, 7 januari 1978. Gerrit de Veerstraat 20 De overledene is opgebaard in de rouwkamer van „De Kreek", Leeuweriklaan 34 te 's-Gravenzande, alwaar gelegenheid is tot condoleren op dinsdag avond 10 januari van 7-8 uur. De teraardebestelling zal plaatsvinden vanuit de aula bp de algemene begraafplaats, Langeweg te Oude-Tonge op woensdag 11 januari om 2 uur. Na afloop van de teraardebestelling is er gelegen heid tot condoleren in het bejaarden-diensten centrum, Bemhardstraat 27 te Oude Tonge. DANKBETUIGING Daar het ons onmogelijk is iedereen te bedanken voor de vele felicitaties, bloemen en kado's ter gelegenheid van ons huwehjk ontvangen, wiUen wij hiermede allen hartelijk danken. De heer en mevrouw L. M. van Oostenbrugge-Struqk Dirksland, januari 1978. Ring 1 DANKBETUIGING Hierbij wil ik allen hartelijk dankzeggen die bij de herdenking van mijn 25-jarig jubUeum als organist van de Hervormde Kerk hun belang stelling hebben betoond. Voor de attenties in velerlei vorm ontvangen, speciaal voor de receptie ons door de kerkvoog dij aangeboden, zeg ik u mede namens mijn ge zin heel harteüjk dank. L. HOLLEMAN Ooltgensplaat, januari 1978. Een gelukkig 1978 en hartelijk dank voor al uw goede wensen. Ooltgensplaat, januari 1978. De heer en mevrouw danken U allen voor de vele goede wensen bij Kerstmis en Jaarwisseling ontvangen. Wederkerig wensen wij u een zeer voorspoedig 1978 toe. DIRKSLAND, januari 1978. Burgemeester en mevrouw betuigen hun hartelijke dank voor de vele ont vangen gelukwensen ter gelegenheid van Kerst dagen en Nieuwjaar. Zij wensen allen gaarne wederkerig geluk, voor spoed en zegen voor het jaar 1978. GEVRAAGD: Een t of aankomend timmerman t die daarvoor opgeleid wil worden. X SCHEEPSTIMMERBEDRIJF Deltahaven 13 - Stellendam -. Tel. 01879 - 24 89 4 X Oosterland, v. d. Abeelestr. 32, 01114 - 15 78 X 4 Ouddorp (Z.-H.), Havenweg 39, 01878 begint WOENSDAGMORGEN om 9 uur de traditionele met lappen geprijsd vanaf 1, OOST-ACHTERWEG 13 - SOMMELSDIJK (bfl Wurft) Bü drukker^ GEBR. de WAAL ligt een pracht modeUenboek voor u ter inzage. Ook uw keus is er zeker by! Bq tgdige bestelling snel ge reed, Langeweg 13 - Sommelsd^k Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-nieuws, postbus 8, Middelhamis, met in de linkerboven hoek „Vragen-rubriek" vermeld. De Tragen worden door deskundigen be antwoord en zullen binnen enkele we ken na de inzending compleet met ant woord in deze rubriek worden gepubli- •eerd. KATTEN Hoeveel katten wonen er in ons land? Antwoord: Omdat de burgerlijke stand en het huisvestingsbureau daar geen bemoeienis mee hebben, zijn wij zelf aan het tellen gegaan. Het bleek ons, dat in vijftien van de honderd huis gezinnen wel één of meer katten te vin den waren. Al tellende kwamen wij op een genuddelde van 1,3 per kattenbezit- tend huishouden. Er zullen dus zo'n slordige achthonderdduizend katten in gezinsverband rondlopen. Maar er zijn natuurUjk ook nog de nodige zwerfkat ten die hun kostje buiten moetenop- scharrelen en dat telt ook nog aardig éSn, want er zijn veel te veel mensen aie een poes kwijt raken of een aantal Jongen het bos insturen. Als het er zo'n honderd per gemeente zijn, komt u in totaal al op ruim 880.000 katten. Het kunnen er wel meer zijn, want sommige gemeenten zijn erg uitgestrekt. yOGELKERS GIFTIG Is de Amerikaanse vogelkers giftig voor de mens? Mijn ouders bew^eren dat, maar de vogels eten er altijd van. Antwoord: Probeert u het zeK maar niet. De nieuwe twijgen en de vruchten van de Prunus serotina (Amerikaanse vogelkers) en de Prunus virginiana (Virginische vogelkers) bevatten blauw- zuur. Vogels hebben daar bUjkbaar geen last van. Een aantal vogels verspreidt de zaden van planten die voor de mens, of voor paarden, koeien en schapen do- deUjk zijn. STROHWITWE In een brief van een Duitse kennis wordt gesproken over een meisje als een Strohwitwe. In mijn woordenboek kan ik die term niet vinden. Wat be doelen ze daarmee? Antwoord: Het kan een onbestorven weduwe zijn, dat wil zeggen dat zij voor korte of lange tijd door haar echt genoot verlaten is. In sommige streken is hét echter een ongehuwde moeder, want in vroeger dagen moest zo'n meis je met kind(eren) als zij nog eens tot trouwen kwam, een krans van gras of stro in het haar dragen inplaats van de gebruikeUjke bloemenkrans die tot de bruidstQoi van de andere meisjes be hoorde. Het woord Stroh werd ook wel in verband gebracht met de strozak of stromatras, vv'a.arop bepaalde meisjes te veel vertoefd hadden. EINDE SAMENWERKING Ik had een prachtzaak met een neef. Hij had een gimstig gelegen winkelhuis en ik bracht heel wat in aan inventaris en voorraden. Nu is het verkeerd gelo pen en stapte hij uit, maar hij woont er nog wel. Hoe moet dat nu met onze win kel? Ik kan niet zonder. Antwoord: Voorkom in elk geval een tijdrovend en duur proces. Het beste kunt u rustig gaan overleggen. Het is wel logisch, dat de winkel blijft waar die is, gezien de eenmaal in die buurt verworven klantenkring. U behoeft hem ook niet uit zijn huis te verdrijven, want u kimit die winkel huren als hij het gehele pand niet wil verkopen. Bied hem daar een redelijke huurprijs voor aan, anders kiest hij een andere huur der. DIEFFENBACHIA Ik kan maar geen enkele dieffenba- chia goed houden in de woonkamer. Sommige zijn de volgende ochtend na aankoop al dood. Antwoord: Uit uw brief maken wij op, dat het een kwestie van temperatuur moet zijn. U stookt 's nachts niet, dus is het 's winters te koud in deze kamer en vooral voor het raam is de afkoeling dan te groot. Een dieffenbachia heeft een kamertemperatuur nodig van 18-20 C en verlangt ook 's winters vochtige lucht, dus geregeld de verstuiver ge bruiken. Wilt u dergeUjke gevoelige planten gaan kweken, dan hebt u een warm kasje nodig als u de kamer niet voldoende warm wilt of kunt stoken. 16° C is wel het uiterste minimum om ze in leven te houden. VLOOIEN Wij begrijpen niets van de blijvende vlooien in huis. Kat en hond dragen al tijd vlooienhalsbanden én we spuiten veel. Toch vinden we wel eens een vlo in bed of in onze kleding. Die kleine soort is toch zeker geen mensevlo? Antwoord: De mensevlo is in Neder land uitgeroeid. Daarom ziet u ook geen vlooietheaters meer. Wat u af en toe in huis vindt, zijn jonge vlooien, die pas uit een eitje gekomen zijn dat door hond of kat in huis verloren is, of het zijn vlooien die bij uw huisdieren vandaan gingen omdat ze de lucht van de vlooien -halsband niet konden verdragen. En dan springen ze van arremoede maar op de mens, om toch enig bloed te vergaren alhoewel ze geen geschikte kaken heb ben voor onze huid. Het is daarom veel verstandiger die halsbandjes uitsluitend 's nachts aan te doen. Overdag kimnen hond en kat dan wel weer ergens een gast opdoen, maar die legt dan 's nachts het loodje. Bij hond en kat komen pre cies de zelfde vlooien voor. In huis moet u natuurUjk grondig(er) stofzuigen om ook de eitjes en pas uitgekomen larven op te ruimen. En als u spuit moet u toch een larvendodend insecticide gebruiken. Denk erom, die zijn sterker dan andere middelen, dus doe een natte doek voor neus en mond en houd kinderen en huis dieren weg. Dek ook aquaria af en ver wijder de kamerplanten. De vlooien halsbanden moeten na een of twee maanden vernieuwd worden en overdag in aluminiumfolie worden opgeborgen. CHINA Zou ik in aanmerking kxmnen komen voor een beurs om in China te gaan studeren? Antwoord: Voorlopig niet. De volks republiek China stelt slechts vier beur zen beschikbaar, maar die worden uit sluitend gereserveerd voor de sinologen. Als u enkele jaren in die richting gestu deerd hebt, maakt u pas een kans. SCHILDERIJEN Ik ben in het bezit van enkele bos- en heidegezichten. De signatuur is onlees baar. Van welke schilder kunnen ze zijn? Antwoord: Pas als u duidelijke kleu renfoto's inzendt, kunnen wij een kunst historicus inschakelen. Als u de naam niet kunt ontcijferen, moet er een uit vergroting van de signatuur worden bij gevoegd, of een nagetekende handteke ning. Verder moet u ons vertellen hoe er geschilderd is (b.v. op linnen, hout of papier) en met welke materialen (olie verf, waterverf, krijt, comté of dgl.), wat u er voor betaalde, de herkomst, het formaat, soort lijst, en wat er aan de achterkant staat, enz. enz. OOLTGENSPLAAT Gesprekslmng. Woensdag 11 januari des nam. 8 uur zal in „Elthato" door ds. T. W. van Bennekom de gesprekskring worden voortgezet. Het onderwerp dat behandeld zal worden gaat over de Pinkstergemeente (n) SINT ANNALAND C. J. J. Kooqman overleden Eén dezer dagen overleed in het zie kenhuis „Lievensberg" te Bergen op Zoom op bijna 80-jarige leeftijd onze oud dorpsgenoot, dhr. C. J. J. Kooijman, die destijds landbouwer was op zijn boerderij in de Johanna Mariapolder onder St. Annaland. Hij was niet alleen landbouwer, maar wijlen dhr. Kooijman heeft zich ook verdienstelijk gemaakt voor de St. Annalandse gemeenschap, waar hij diverse functies bekleedde. Zo was hij onder meer bestuurslid van de Coöperatieve Boerenleenbank en vanaf 1955 was hij voorzitter van de Rabo bank in St. Annaland. Tevens hahteerde hij de voorzittershamer van de Land- bouwvereniging „Landbouwbelang" sinds 1930 en in 1931 werd hij bestuurs lid van de Land- en Tuinbouwvereni- ging „Sint Annaland en Omstreken". Na hiervan 27 jaar secretaris te zijn ge weest, was dhr. Kooijman ook nog twee jaar voorzitter. Ook had wijlen dhr. Kooijman zitting in het kringbestuur van de Z.L.M. In 1963 nam hij afscheid van de Rabobank en vestigde hij zich in Bergen op Zoom. Door zijn vele ver diensten werd hij Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Met dhr. Kooijman is een algemeen geacht en gezien persoon heengegaan. Drs. M. D. Geuze naar Kenya Donderdag 5 januari vertrok de bij de Ned. Herv. Kerk van St. Annaland be roepen predikant drs. M. D. Geuze, thans tijdelijk woonachtig in Middel burg vanaf Schiphol per K.L.M, naar Kenya, teneinde daar een en ander te regelen en zijn werk over te dragen. Het Ugt in de bedoeling, om tot begin maart aldaar te blijven. NIEUW Bij welke dames thuis mag ik een kledingparty ver zorgen? Leuke attentie voor de gastvrouw. Voor inlichtingen: Tel. 01876 - 287 Dubbele Ring 22 InL no. 26 - Sommelsdijk Oplevering in overleg, moet nog opgeknapt worden. Koopsom op aanvraag. Tel. 01870 -. 2655 (na 3.00 uur bellen) Sfeervol half vrijstaand huis in goede staat op 230 m^ grond. Een ruime woning, met een zonnige tuin. VEERE - 01181 - 555 Voor inl. en afspraken: Tel. 01877 - 2536 en 01807 - 15836 (na 19.00 uur) Uitslagen maandag 9 januari 1978. Afdeling I: J. Smalheer J. Dekker 2—0 A. Verohne J. van Es 2—0 A. Knape KI. Vis 1—1 C. Polder B. Vis 1—1 Afdeling II: J. Lodder I. Mackloet 0—2 M. v. Lente A. Krijgsman 0—2 P. Noordijk H. Noordijk 2—0 I. Koese A. v. d. Sluijs 1—1 C. Spee F. Noordijk 1—1 Afdeling III: N. Quispel C. Vogelaar 0—2 G. Knöps A. V. Gulik 2—0 J. Verbiest P. v. Brussel 0—2 H. Schellevis S. Hoogzand 1—1 M. Breeman T. v. Brussel 0—2 Afdeling IV: J. V. d. Kooy A. v. d. Valk ■0-^2 L. Peeman J. Kamp 2-0 W. Nelis A. Jordaan 0—2 R. Jacobs L. v. Erkel 1—1 J. Hollaar H. Erenstein 2-0 Weg watervrees! Frank en vrij en onder des kundige leiding leren, dat het water je vriend kan zijn. Leren hoe je je aan een andere omge ving kunt aanpassen. Spelender wijs de eerste zwemslagen doen. Een veilig gevoel in ons water rijke land. Voor kinderen vanaf 6 jaar. Uw gastvrouw of gastheer aan de kassa weet er alles van. nog hebben we geen winkel(tje) maar wel erg mooie spuUen, o.a. Hollands koperwerk, kande laars, prachtig kristallen bowlstel, biscuit beeld jes, eetkamerstoelen en een zeer fraai bankstel, mahonie, goed gestoffeerd. Voorts een rolbureau (voor meisjeskamer) een tafelklok, koperen taf el- lezenaar voor Statenbijbel, te veel om op te noe men. Bel eens of kom eens langs ('s middags altijd welkom!) Rottenburgseweg 72 Tel. 01870 - 33 92 Middelhamis IiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiii De burgemeester van Goedereede maakt bekend dat ter voldoening aan het bepaalde bij art. 23 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening ingaande 13 januari 1978 gedurende een maand, het ont- werp-bestemmingsplan „Kom Stellendam 2e herz.", ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage is gelegd. Gedurende genoemde termijn van een maand kan een ieder tegen genoemd ontwerp-bestem- mingsplan schriftelijk bezwaren indienen bij de gemeenteraad. Goedereede, 10 januari 1978 De burgemeester voornoemd, G. van Velzen. RHEUM - cpl. goed voor spieren en gewrichten 23,70 NUPHAR - cpL zeer goed voor het zenuwstelsel 21,90 GALIUM - cpl. goed voor gal en lever 22,70 BOVISTA - forte voor borst en adem halingsorganen 22,40 ADIANTUM - cpl. voor hart, bloedvaten bloeddruk 24,90 DuideUjke gebruiksaan wijzing op de flacons. Bestellingen aan: Lab. ROTAL, Postbus 200, Leiden Giro 341224 Bij Nederlands grootste bontmagazijn vergeUjkbaar 20»/o a SO'/o goedkoper! Het bespaart U veel geld! Volle garantie. Kredietservice mogeUjk. Hoogstraat 153, Rotterdam- C, tel. 010 - 14.33.37. Reis geld bij koop terug. Vrij dags tot 21.00 uur open. JONGE VROUW, biedt zich aan voor in Middelhamis - Sommels -dijk. Enkele ochtenden middagen per week. Informatie via bureau van dit blad. TE KOOP: z.g.a.n. TeL (01878) 18 32 Bijzonder aparte ruime tussenwoning, landelijk gelegen, bouwjaar 1973, 3 slaapk., mooie achter tuin, garage. VEERE - 01181 - 555 Voor inl. en afspraken: TeL 01877 - 2536 en 01807 - 15836 (na 19.00 uur) Op donderdag 19 januari organiseert de werkgroep van Amnesty Internatio nal in het Dieldiuus weer een Openbare Schrijf a vond. In vele plaatsen van het land worden schrijfavonden gehouden. Iedereen die zich het lot aantrekt van politieke gevangenen, in welk land ook en er iets aan wU doen, heeft op zo'n avond de gelegenheid brieven te schrij ven naar officiële instanties om zo druk uit te oefenen op regeringen hun poli tieke gevangenen vrij te laten of mens waardiger te behandelen. (Politieke ge vangenen zijn mensen die gevangen ge nomen zijn wegens hun politieke over tuiging, ras of geloof, vaak worden ze zonder vorm van proces vastgezet en gemarteld.) Dat massaal brieven schrijven zin heeft is gebleken. De meeste regeringen zijn gevoelig voor hun immage in het buitenland, waardoor ze schending van de mensenrechten eerder achterwege zullen laten als bUjkt dat andere landen daarvan op de hoogte zijn. Op een openbare schrijfavond kunt u uw steentje bijdragen, aan het helaas zo broodnodige werk van Amnesty Inter national, zonder direkt lid te hoeven zijn of worden van deze vereniging. Maandelijks vermeldt de krant die Amnesty uitgeeft, welke gevallen voor een schrijfavond in aanmerking komen. Dit keer is het een gevangene uit In donesië, een uit Argentinië, de Sovjet Unie en uit Taiwan. Kennis van een vreemde taal is wel plezierig maar beslist geen vereiste. Er worden n.l. voorbeeldbrieven op gesteld die zonder meer kunnen worden overgenomen. Briefpapier, enveloppen, en postzegels zijn aanwezig. Wij hopen op veel belangstellenden. Tot ziens dus in het Diekhuus te Mid delhamis, aanvang 8 uur. OOLTGENSPLAAT Mevrouw Wielenga-v. d. Pol overleden Op donderdag 5 januari j.l. overleed op de leeftijd van 70 jaar, mevrouw Hen- drina Jeanette Clasina van de Pol, we duwe van dhr. D. K. Wielenga. Corresp. adres: Obrechtlaan 9 te Ede. Mevrouw Wielenga is een dochter van wijlen ds. J. J. van de Pol, hervormd predikant, die van mei 1918 tot september 1922 de hervormde gemeente van Ooltgensplaat heeft gediend. Zijn echtgenote, mevr. C. van de Pol-van Lienden, thans 91 jaar, is woonachtig te Amerongen. De begrafenis van mevrouw Wielenga heeft heden dinsdagmorgen (10 januari) op de Alg Begraafplaats te Ede plaats gehad. Vooraf werd in de aula een rouw dienst gehouden. Bejaardenmiddag. Woensdag 11 janu ari des nam. 2.30 uur zal in „Elthato" de maandelijkse bejaardensamenkomst ge houden worden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 4