„Slechts de beste krachten zijn goed genoeg voor wijs en Icrachtig bestuur" Geref. kerken Ouddorp en Stellendam namen node afscheid van ds. J. de Kievit SLAGERIJ V. d. BEEK Den Hertog Co. MenHertogiCtn mósxa Burg. Joh. van Es Middel har nis: VOLLEYBAL „Tureluurs" van straatnamen in Sommelsdijk TEL. 4705 ST. JORIS DOELSTRAAT 34 SOMMELSDIJK TEL. Voor al uw kwaliteit VLEES en VLEESWAREN kUo 4705 ------- 5,75 WOENSDAG GEHAKTDAG 500 gram 3,— Ook dit jaar weer vol plannen, ideeën en.... reklame! Overtuig Uzelf maar Reklame slijterij Jonige jenever Hoppe12,95 Vieux Dujardin 12,95 Bessenjenever Henkes10,95 Whisky Langs12,95 Wijn van de maand: C5hajteaxi de Serame, Corbières V.D.Q.S. 1976: Een dieprode, heerlijk drinkbare wijn p. fles slechts 4,95 12 flessen voor 57,50 Reklame diepvriesafdeling 40 frikamideiUen, topklasse14,95 100 bittherbaUen9,95 12 Hamburgers, speciaal9,95 12 koteletten9,95 8 ©dhte Duitse braadworsten6,95 6 grote slavinken5,95 2 liter roomijs, eigen fabrikaat6,95 Reklame wijntapperij 3 liter ix>de, witte of rosé of gesorteerd 13,95 2 liter heerüjike sherry, imedium of pale idry 12,95 Verse boutspecialiteiten: 5 gemarineerde idrumsticks, overheerlijk 6,95 4 prachtige grote hanepoten6,95 10 t.v.TSitiofe, voor bij de borrel3,95 6 Idpsclmitsels, zonder 1 gram vet8,95 Verder een grote sortering verse vleeswaren, binnen- en buitenlandse kaassoorten, paté's, salades, versgebrande noten, delicatessen en tal van andere lekkernijen. Fa. DEN HERTOG CO. Uw vertrouwen waardAl I214 jaar lang. West-Havendijk 43 Dirkslaud Tel. 01877 -1968 Aanbiedingen zijn geldig t.e.m. 21 januari 1978. Wat vindt de boer ervan EXTRA KEBKDIENSTEa^ aEBUFOBM. OmMEENTES „EILANDEN-NIEUWS" Dinsdag 10 januari 1978. „Slechts de beste krachten zijn goed genoeg om onze mooie gemeente te ver zekeren van een wijs en krachtig be stuur", zei burg. van Es van Middelhar- nis donderdagavond toen hij enerzijds terugblikte op het jaar 1977 en ander zijds vooruitzag op het nieuwe jaar waarin ook raadsverldezingen zullen worden gehouden. „Glad ijs vormt al leen een geschikt plaveisel voor dege nen die het schaatsen beheersen; de ge meentelijke ijspiste wacht de verkie zingsuitslag al", aldus dhr. van Es die, nu hü er toch over bezig was, en passant ook nog even de kenmerken noemde waaraan zo'n goeie „schaatser" zal die nen te voldoen. Hy/zij gelieve uit te blinken in het plegen van fair play, in zorgvuldigheid, zuiverheid van oogmerk, evenwichtigheid en rechtszekerheid Dhr. van Es sprak dan ook de hoop- uit dat die „beginselen van behoorlijk bestuur" straks mede aan de raadstafel zullen zitten. Gemeenteraadsvergade ringen mogen niet beïnvloed worden door ongemotiveerde gewichtigdoenerij, door overdreven formalisme en zeker niet door het „parlementje spelen op locale basis", zo vervolgde hij: „agressie en polarisatie blokkeren. het functioneren van een democratisch en openbaar bestuur. Uit het feit dat iets niet wit is, mag niet opgemaakt worden dat het zwart is. Ook als U de puntjes op de i durft te zetten, kunnen de scherpe kanten worden afgeslepen. De innerlijke bereidheid om ondanks al le verschü van visie toch tot een be paalde gedragslijn te komen is een on misbare voorwaarde van bestuursar- beid. 7-7 uitslagen of andere gelijkspel resultaten wekken de lachlucht op en zijn bestuurlijke nulliteiten", zo Uet dhr. van Es de raad weten. In zijn terugblik herdacht de voorz. de oud gem. bode dhr. Jan Vroeginde- weij die vanaf 1928 in gemeentedienst is geweest. Voorts releveerde hij de tot standkoming van een groot aantal ka- pitaalswerken en de loop van de bevol king. Het bevolkingstal van Middelhar- nis bhjkt in 1977 met 236 inwoners te zijn toegenomen; aan het eind van '77 bedroeg het inwonertal 14702. Van raadsUd Huijssen was er een schriftelijke groet. Hij zal dezer dagen worden geopereerd waartoe hem alle kracht werd toegewenst. Wysheid en besluitvaardigheid. De goede wensen van de voorz. aan de raad werden beantwoord door de nestor, dhr. T. Arensman. Spr. bleek te hebben ervaren dat er wijsheid en be sluitvaardigheid voor nodig is een ge meente als Middelhamis door alle pro blemen te loodsen. Daarbij signaleerde dhr. Arensman de wens naar meer in spraak waarbij hij de vrees uitte dat het beleid kan worden ondermijnd door groepen die geen inzicht hebben in het bestuurlijk beleid. Spr. hoopte dat het College wijsheid en inzicht van God zal mogen ontvangen de gemeente zó te besturen dat het de burgers wel zal gaan en dat 1978 de mogelijkheid zal geven tot een stil en gerust leven. Ds. J. de Kievit en de Geref. Kerken van Stellendam en Ouddorp zijn voor taan van elkaar gescheiden maar ze zgn zeker niet los van elkaar. „Ik hoop u gauw weer te ontmoeten", zei de predi kant in de afscheidsdienst die zondag middag gehouden werd in het Ver. ge bouw te Ouddorp. Zelfs de buitenstaan ders die daarbij aanwezig waren konden uit het gesprokene peilen hoezeer predi kant en gemeenten in de voorbije vier jaar aan elkaar verbonden zijn geweest. De goede afscheidswoorden waren met iets van weemoed doortrokken, zo niet de prediking waarin ds. zijn achterbiy- vende gemeenten liet zien hoe dicht God bij hen blijft. In zijn prediking tekende ds. het ont- zag'lijke verschU tussen God en de mens en de ontzagwekkende macht van God, maar nochtans kon ds. de ge meenten prediken dat zij voor deze God geen angst hoeven te kennen. „Ik zal zijn die Ik zijn zal" Zo hoorde ook Mo- zes op zijn twijfels, waarom ds. dat be^ loftevolle woord ook de gemeenten voorlegde. God trad op de kinderen Is raels toe toen Zij Hem, de God hunner vaderen, welhaast vergeten waren, waarop ds. met blijdschap predikte dat zelfs wanneer Gods aanwezigheid niet meer ervaren wordt de kracht van Zijn belofte sterker is dan 's mensen weer stand. Ds. hoopte dan ook dat de ach terblijvende gemeenten zich door die belofte gesterkt zullen weten en dat zij, aldus verwachtend, een gemeenschap zullen vormen waarin men Hem ver wachtend elkaar met zorg omringt en aldus een hechte gemeenschap vormt. Toespraken. Er vielen de scheidende predikant en kele toespraken ten deel. Als eerste voerde de consulent ds. Schravendeel, Geref. predikant van Middelliamis het woord, zoals hij dat ook gedaan had toen ds. de Kievit goed vier jaar gele den intrede deed. Ds. Schravendeel wist nu een rijper 'predikant tegenover zich, gevormd door de vreugden en de ver- drietehjkheden van het ambtelijk werk. Ds. Schravendeel verklaarde in zijn col lega een van de deugden de nederig heid te hebben getroffen die God bij de mens zoekt en die nodig is om het Woord van God te kunnen brengen. Ds. hoopte dan ook dat de gebrachte bood schap van Vrede velen tot zegen zal mo gen zijn. Dat was ook de wens van ouderling J. Tanis uit Stellendam die in dat verband de gemeente opriep in de komende va caturetijd vooral ook te denken aan de zieke en aan huis gebonden gemeente leden. Spr. hoopte dat dat gevoel van saamhorigheid gevonden zal worden, mede als vrucht van de prediking die ds. de Kievit heeft gebracht. Ouderling Tanis bracht de scheidende predikant veel waardering voor de wijze waarop hij in vreugde en blijdschap heeft mee geleefd en hij wenste hem en zijn gezin ook in zijn nieuwe gemeente Schiedam Gods nabijheid toe. Hartelijk waren ook de woorden die ouderling Visser van Ouddorp tot ds. en mevr. de Kievit richtte. Mevr. de Kievit bracht hij dank voor haar stimulerende aanwezigheid en haar interesse, de do minee werd hartelijk dankgezegd voor het vele werk op allerlei terrein gedaan. O.m. doelde dhr. Visser op het Evange lisatiewerk in de zomermaanden, daar bij tot zijn spijt vaststellend dat met el ke zomer ook elk oecumenisch perspec tief verdwijnt. „U bent in ons midden waarUjk een dienaar des GoddeUjken Woords geweest die ons de weg tot Christus gewezen heeft", zo luidde de dankbare constatering van dhr. Visser, ds. de verzekering gevend dat hij in tal van situaties velen tot troost is geweest. Helemaal goed maakte ouderling Visser het de scheidende ds. te verklaren be grip te hebben voor zijn beslissing naar Schiedam te gaan en spr. hoopte harte lijk dat ds. ook daar met vrucht en ze gen werkzaam zal mogen zijn. Geschenk. Aan ds. en mevr. de Kievit werd na mens de Ger. Kerken v. St'dam-O'dorp een mooie stereoinstallatie aangeboden, samen met een bedrag aan geld en een plant voor in de Schledamse pastorie. Toen hij daarvoor bedankte verzekerde ds. de Kievit dat de voorbije jaren „ont- zag'üjke goede" jaren zijn geweest die in zijn doen en denken zeker hun sporen hebben nagelaten. De scheiden de predikant en zijn gezin werden door de gemeente de zegenbede uit Ps. 134 toegezongen. Tweede competitiehelft begonnen. Voor Intermezzo is de afgelopen week de tweede helft van de volleybalcompe titie weer begonnen. Na succesvolle deelname aan het toernooi van Mevo in Zierikzee op 2e kerstdag, met eerste prijzen voor Heren 1 en een meisjes- jeugdploeg is het oog weer volledig op de competitie gericht. De heren behaalden voor het eerst dit seizoen een 3-0 overwinning. In Baren- drecht werd Spirit 2 met de cijfers 15-9, 15-10 en 15-8 duidelijk verslagen. Intermezzo begint zich door dit resul taat wat verder uit de onderste regio nen te verwijderen en heeft nu met 15 punten een redeUjke middenmootpositie. Het is een drukke week.voor de heren. Vanavond staat de zware uitwedstrijd tegen Meteoor in Gorinchem op het pro gramma en vrijdag moet er thuis voor de beker tegen het Strijense Volley Quick gespeeld worden. De dames kwamen tegen het laag ge klasseerde Radius uit Gouda niet tot setwinst. Intermezzo, dat Lenie Domselaar door ziekte miste, kwam in twee sets op een aantrekkehjke voorsprong, maar wist deze niet te handhaven, waardoor Radius drie kostbare punten binnen haalde en Intermezzo de traditie voort zette punten te verspelen tegen zwakke ploegen en ze te behalen tegen de ster ke ploegen. Toen het j.l. donderdag aan Middelhamis' gemeenteraad was namen te geven aan de nieuwe straten in Sommelsdijk-Zuld I heeft VVD raadslid Kersbergen ongewild voor het ludieke element gezorgd B. en W. stelden voor de straten vogelnamen te geven, zoals dat ook in Sommelsdijk Zuid II is gebeurd. Het zou worden de Tureluur, de Pluvier, de Kluut, de Grutto en de Scholekster. „Daar zou ik nou tureluurs van worden!" gaf dhr. Kersbergen te ken nen; „wat zijn dat nou allemaal voor steltlopers die niets met Flakkee te maken hebben?" vroeg hij B. en W. af. „Gewoon rot-namen" vond hij, waarop hij zijn alternatief aandroeg waarmee het z.i. eenvoudiger zou liggen en waarmee tenminste de dorpshistorie eer zou worden aangedaan. Dhr. Kersbergen dacht aan een Komelis van Dalumstraat, genoemd naar de eerste baljuw. Hij dacht aan een Jacoba van Beierenstraat omdat zij het is geweest die in 1417 Somm.elsdijk ter bedijking uitgaf en hij noemde de namen als de Witte Gilleszstraat (oprichter rederijkerskamer), Nic. Mich. Spanbet (eerste vaandrig bij de Schutterij), Theodorus Ganus- straat (Ie pastoor) en de naam van Joh. Com Kempen, nsiar de eerste predikant d.d. 1578. „En dan te bedenken dat de PTT nadrukkelijk heeft verzocht de straat namen vooral kort en duidehjk te houden" verzuchtte raadsvoorz. burg. van Es. Hij verzekerde dhr. Kersbergen dat de in het voorstel genoemde vogels wel „zeer degelijk" op Flakkee voorkomen. „De Tureluur is zelfs een van de allerbeleefdste vogels, wist wethouder Hoogzand ervan. „Noem dan maar een straat naar Kievit, dan is er nog een raadslid ver noemd", schertste dhr. Kersbergen. Hij verzette zich tegen het geven van vogelnamen waarop zijn fractiegenoot Jacobs destijds had aangedrongen. Die was echter niet ter vergadering aanwezig Het „dorp van Ellja" in Israël De Zeeuwse werkgroep „Steun aan Israël", het bestuur van de afdeling Zeeland van het Israël Comité Neder land, is vol enthousiasme begonnen met het aanbevelen van haar nieuwe object in Israël. In september 1974 startte de werk groep haar werkzaamheden met o.a. een aktie voor Joodse kinderen die vanuit Rusland naar Israël emigreerden. Binnen drie jaar werd de aktie afgeslo ten toen het doel: voor 15 kinderen de reiskosten van Rusland naar Israël en de eerste opvangkosten in Israël, groot 3.000,per kind te betalen, bereikt was en 45.000,daarvoor naar Israël was overgemaakt. De werkgroep spreekt namens deze kinderen en de betreffende instanties in Israël haar grote dankbaarheid er over uit dat de Zeeuwse bevolking het mo gelijk gemaakt heeft dat 15 joodse kin deren uit het diensthuis van Rusland bevrijd zijn en als door de hand van God geleid naar het land hunner vade ren, nu weer overvloeiende van melk en honing, waar zij nu in volle vrijheid mogen spelen, zingen, leren en werken onder de gouden zon van hun Eretz - Israël. De werkgroep zet de lijn van het werken voor de kinderzorg in Israël nu voort en heeft een onderdeel van het „DORP VAN ELIJA" dat gebouwd wordt voor de geestelijk en UchameUjk gehandicapte kinderen van Israël voor haar rekening genomen. In het hele Zuiden van Israël tobt men reeds jaren met de sociale, medische en opvoedkundige begeleiding van kinde ren die in geestelijk en lichamelijk op zicht misdeeld zijn. Onder de omstandigheden zoals ze in Israël op het ogenblik zijn is het pro bleem voor de ouders veel groter nog los van het persoonlijk verdriet dan bij ons in Nederland. Vooral de ouders van deze kinderen hebben in Israël nog veel meer steun, medeleven en begrip nodig dan in een land als het onze met al zijn voorzie ningen op sociaal en medisch gebied. Elk echtpaar dat gezegend is met ge zonde kinderen, naar lichaam en geest, kan haast niet begrijpen, wat voor moeilijkheden, welk een zorg en ver driet, soms ook wel leed, een zo zwaar misdeeld kind in een gezin kan brengen. Gezonde kinderen trekken er al gauw op uit, streven snel naar zelfstandigheid en verstandige ouders zullen dit ook stimuleren en het kind zo opvoeden dat het later goed zijn eigen weg kan vin den. Maar de ouders van deze kinderen zullen dit nooit kunnen beleven. Hun kind zal altijd een zorgenkind blijven. Daarom hadden ook de ouders van deze misdeelde kinderen in Israël bij elkaar steun gezocht en werden daarbij ook verder geholpen zodat zij in 1969 tehuis, het „Huis van Elija", eigenlijk was het maar een groot woonhuis, zo konden inrichten dat htm kinderen daar goed opgevangen en verzorgd konden worden. In deze inrichting worden op het ogen blik 18 kinderen, varieërend in de leef tijd van 10 tot 18 jaar verzorgd. De verzorgers zijn Israëliem en vrij willigers uit Europa en Amerika, die de kinderen alle aandacht schenken, in hun persoonlijk hef en leed delen en hun die genegenheid geven waaraan deze kinde ren zo'n behoefte hebben. De intimiteit en beslotenheid van Beth Elijahu staan in contrast tot de sfeer in de meeste inrichtingen in Israël, waar een persoonlijke verzorging niet moge lijk is. Helaas kan „Beth Elijahu" de kinde ren slechts tot hun achttiende jaar een onderdak bieden. De oudsten hebben deze leeftijd be reikt en de grote vraag voor de leiding van „Beth Ehjahu", zowel als de ouders, was: „Wat nu?". Zij meenden dat de enige zinvolle toekomst voor de kinderen is, verder te leven in de sfeer die er in „Beth Elija hu" heerst en daarom hebben zij beslo ten dit voort te zetten in de vorm van een beschermd dorp waar hun kinderen, al naar hun capaciteiten, wat kunnen leren en een menswaardig zinvol be staan leiden. Daarom heeft men zich als doel ge steld een dorp te creëren, „Kfar Elqahu", het „Dorp van Elija", waar de pupUlen en him verzorgers in kleine afzonderhjke huizen zullen wo nen en waar de nu jonge mensen ook werk kunnen verrichten in de boom gaard, groentetuin, de pluim- en klein- veeteelt en in verscheidene handarbeid- werkplaatsen. Als eerste resultaat in de verwezen lijking van dit plan heeft men ruim 10 ha. grond gepacht, ongeveer 15 km ten Westen van Eër Sheba, en is het ont- werpwerk nagenoeg helemaal gereed. Bovendien zijn twee echtparen naar Zwitserland uitgezonden om in een der gelijk dorp te leren en te werken, zodat zij later de leiding vein het „Dorp van Elija" op zich kunnen nemen. In de eerste 5 jaar hoopt men tot de bouw van 5 huizen te komen, elk be woond door 10 kinderen met één leiders echtpaar. Het is aan te nemen dat dit aantal na nog eens 5 jaar verdubbeld zal zijn, omdat de noodzaak voor een dergelijk dorp zeer groot is en omdat dit het eer ste in zijn soort in Israël zal zijn. Het is daarom dan ook de bedoeling dat dit dorp niet alleen de volwassenen van „Beth EUjahu" zal opnemen, maar tevens aan anderen vanuit heel Israël een tehuis zal bieden. Om dit plan te verwezenlijken is uiteraard veel geld nodig. Het project heeft de volledige steun van het Minis terie van Sociale Zaken en er is reeds toegezegd dat ook de Staat Israël zijn deel zal bijdragen tot de totstandkoming van het dorp. Het is te begrijpen dat ondanks deze overheidsdeelname de ouders dit project verder niet alleen kunnen bekostigen. De totale kosten van het dorp zal on geveer 10 miljoen Israëlische Ponden bedragen, waarbij nog niet de door gaande hoge inflatie van het Israëlische Pond berekend is. Het Comité van de Stichting is er in geslaagd om een bedrag van 6 miljoen Israëlische Ponden bij elkaar te bren gen. Het is te begrijpen dat juist die laat ste som van ongeveer 1 mUjoen Neder landse gulden veel moeite zal kosten bij elkaar te krijgen. Wij doen daarom een beroep op een ieder die dit project ter harte gaat, mee te helpen dit doel te verwezenlijken om zodoende de mogeUjkheid te scheppen om ook deze gehandicapte kinderen een zinvolle en menswaardige toekomst te geven. De Zeeuwse werkgroep „Steun aan Israël" heeft zich, gezien de geweldige medewerking aan vorige akties, garant gesteld voor de inrichting van een han- denarbeid-werkplaats waar de verzorg den zich met weven, timmeren, potten bakken en dergehjken kunnen bezig houden. Van deskimdige zijde wordt gesteld dat het verrichten van dergelijke bezig heden bijzonder bevrijdend kan werken voor de pupillen van deze tehuizen. Dit gaat natuurUjk veel geld kosten, maar wij hopen dat velen voor dit goede, menslievende doel een bedrag willen overmaken op ons gironummer, 3205433 te Kloetinge, voor het „Dorp van Ehja". De werkgroep denkt nog meerdere aktiviteiten voor dit doel op te zetten en zou de verenigingen op aUe terrei nen van het maatschappelijk werk en op het gebied van sport en ontspanning willen vragen iets voor het „Dorp van Elija" te doen. Ook de scholen, van de lagere tot de hogere, zouden mee kunnen doen in een aktie onder het motto: „Zeelands ge zonde jeugd staat voor Israels misdeelde jeugd". Misschien wU één school het goede voorbeeld geven en wij zullen dit gaar ne verder mee helpen en verder uit breiden. Verder doet de werkgroep vanzelf sprekend een beroep op alle kerken en gelovige groeperingen zich in te zetten voor deze geestelijk en lichamelijk ge- >OCÖ3 Hoe het Nederlandse volk over zijn boeren denkt is vrij recent door twee opinie-onderzoeken aan het licht ge bracht. Uit deze onderzoekingen bleek, dat veruit de meeste Nederlanders po sitief oordelen over de boeren en tuin ders, over wat die produceren en over hoe door de landbouw de groene ruimte wordt beheerd. Thans is ook de mening gepeild van de boeren en tuinders zelf, van de men sen dus die de door tachtig procent van het Nederlandse volk zo graag bezochte groene ruimte tot hun werkplaats heb ben. Meer dan veertig procent van de Ne derlandse boeren en tuinders vindt dat „anderen" zich teveel met het platteland bemoeien. In de buurt van 56»/o van de ondervraagden zijn stedelingen komen wonen en 30Vo neemt waar dat stads mensen gebruik maken van weekend huisjes in de omgeving. Meer bemoeien nis van niet-agrariërs met het platte- handicapte kinderen van hun oudste broeders IsraëL Inlichtingen over de aktie zijn telefo nisch te verkrijgen bij de volgende te lefoonnummers: 01100 - 14216; 01105 - 1343; 01180 - 13535; 01184 - 13073, en bij de secretaris van de werkgroep dhr. L. Plieger, Geraniumlaan 13 te Vlaardin- gen. land ligt dus in de lijn der verwachtin gen. De meerderheid van de boeren en tuinders vindt de bemoeienis van ande ren echter wel goed. Nog een paar cijfers: 88»/o van de agra riërs vindt de aanplant van bomen en struiken rond erf en gebouwen een goe de zaak; 65% ziet voldoende toekomst- mogeUjkheden voor het eigen bedrijf; 58''/o van de boeren en tuinders heeft géén opvolger. Deze laatste cijfers geven steun aan de verwachting dat het aantal land- en tuinbouwbedrijven in het jaar 2000 tot 50.000 a 55.000 zal zijn gedaald. Wie meer wil weten over hoe de boer over allerhande zaken denkt kan gratis in het bezit komen van het boekje „Wat vindt de boer ervan?". Een briefkaart aan het ministerie van Landbouw en Visserij, Bezuidenhoutse- weg 73, Den Haag, is voldoende als er op vermeld wordt: „Gaarne toezending boekje „Wat vindt de boer ervan?". OUDDORP BEDANKT Ds. P. Blok te Dirks- land, beroepen bij de Geref. Gem. alhier, heeft voor dit beroep bedankt. OUDDORP: donderdagavond 7.30 uur ds. F. Bk>k (voorber. H.A.) en H. Doop.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 2