EIIAHDEn - niEUWS 1 A POSTCODE Veel waardering voor organist L Helleman hernessercx)rd Hij begeleidde 2000 maal de eredienst middelharnls 3e blad Vrijdag 6 januari 1978 No. 4655 Het abonnement 1978 OLIEBOLLEN mmmm PREDIKBEURTEN OOLTGENSPLAAT Nieuwe kunstmest- strooier van Vicon op a.s. Rai ned. hervormd gentrum voor geestelijk gehandicapten Hemiesseroord, een inriohitiinig voor de begeleiding en behandeling van zwakziaimigen, vraagt voor de opleiding voor het diploma Zwakzinnigenzorg (Z - opleiding)die begint in september 1978 ADSPIRANT LEERLING - VERPLEEGKUNDIGEN Indiensttreding op korte termijn is gewenst. Ook zij die op een later tijdstip in idienst willen treden kunnen sol- Heiteren. Vereist© vooropleiding: HAVO, MAVO IV, INAS, MTS, KV/JV of gelijkwaardige opieiding. Minimum leeftijd: 17 jaar, (voor 1 september 1978) Salaiis 1292,per maand exol. onregeilmatigheids- toesiag, overige arbeidsvoorwaarden volgens CAO Zie kenhuiswezen. Plaatsingsmogelijkheden op paviljoens met kinderen, ouderen en bedlegerige pupillen. Eigenhandig geschreven soUicitalies te richten aan de geneesheer-direktenr, p/a Hernesseroord, Postbus 16, Middelhamis, tel. 01870 3888 INKOOP - VERKOOP VERHUUR VAN kantoor-werk-was en toilet units- salon-, direktie- sclialt-, toilet- en waswagens. M. HOEK KAMER VOLLEYBAL Rijden we over tien jaar allemaal over glasf alt In Amerika is een interessante me thode ontwikkeld om glasafval opnieuw te verwerken. Onlangs werd bij wijze van proef een parkeerterrein geasfal teerd met een nieuw soort asfalt, dat voor een belangrijk deel bestaat uit fijngemalen glaskorrels. Deze vervan gen het kalksteen dat normaal in as falt wordt gebruikt en inmiddels is aangetoond dat het glasfalt geen nade lige invloed heeft op de autobanden. Kan dit glasfalt ook in Nederland toe gepast worden en zo helpen de 'afval berg te verkleinen? Dit vroegen wij dhr. D. W. Hinse, procuratiehouder van de N.V. Vereenigde Glasfabrieken te Schie dam. Hr. HINSE: „Nee. Voor Nederland geldt nog steeds dat de vraag naar af- valglas groter is dan het aanbod. Wij gebruiken voor het maken van nieuwe flessen en potten voornamelijk scherven uit eigen fabriek. Jammer genoeg komt het meeste eenmalige verpakkingsglas nog in het afval op de vuilnisbelt te recht. Wij kunnen echter nog veel meer glasscherven gebruiken, en zullen het ook zeker toejuichen als het inzamelen van glas op grote schaal zou gaan ge beuren. Maar pas als we op een gere gelde aanvoer kunnen rekenen, kunnen we onze produktie er op instellen. Maar zolang er niet genoeg afvalglas is voor de produktie van nieuw glaswerk, zal er zeker geen glasfalt voor Nederland komen". GLAS IS NIET MILIEU-ONVRIENDELIJK Hier zitten we dan meteen in het pro bleem statiegeldfles of eenmalige fles. Toen in Nederland het statiegeld op de meeste verpakkingen werd afgeschaft, en de meeste fabrikanten over gingen op eenmalige verpakkingen, groeide de hoeveelheid glas in het huishoudafval sterk (van 5 tot 13 procent). U gooit waarschijnlijk ook dagelijks met spijt in het kart potten en flessen in de vuil niszak. Zeker na de feestdagen. Wat is er nu zo milieu-onvriendelijk aan glas, zult U zeggen. Het unieke van glas is juist dat het niet vervuilt, niet uit gevaarlijke stof fen bestaat enz. Tóch heeft het een aan tal bezwaren. Het neemt bijvoorbeeld erg veel ruimte in. En aangezien het grootste deel van het afval op belten in het landschap gestort wordt, zal een grote hoeveelheid glas in het afval meer stortplaatsen en dus meer aantasting van onze toch al schaarse natuurgebie den betekenen. Glas wordt gemaakt van zand, soda, kalksteen en glasscherven, waarvan de eerste drie zeker niet schaars zullen worden. Toch zit juist hier een groot bezwaar. Hr. HINSE: „Niet alle zand is geschikt voor glasfabricage. Zo halen wij zand uit België en uit de Maas. Maar het komt ook voor dat voor zandwinning natuurgebieden moeten worden afge graven. Verder kost het vervoer enorm veel energie, evenals de fabricage van soda. Hierop zou dus allemaal bespaard kunnen worden". GLASCONTAINERS Van veel kanten hoor je de laatste tijd stemmen opgaan voor het weer in voeren van het statiegeldsysteem. Voor een aantal artikelen zoals bier, frisdran ken en melk is dit inderdaad een goede oplossing. Maar voor een groot aantal andere artikelen (jam, mayonaise e.d.) wegen de voordelen van grondstoffen- besparing niet op tegen de nadelen: op slaan, sorteren, schoonmaken, vervoer, zaken die ook allemaal energie, water of schoonmaakmiddelen kosten. We zullen dus altijd met een hoeveel heid eenmalig glas blijven zitten. Maar eenmalig glas hoeft geen weg- werpglas te zijn. Een verantwoorde ma nier om dit eenmalige glas te verwerken is het gebruik van glascontainers. Deze containers worden geplaatst bij winkel centra en andere druk bezochte punten, en geleegd en opgehaald door een grote glasfirma. Deze verwijdert de metalen delen, verbrijzelt het glas en levert het als „ovenklare" scherven af bij de glas fabrieken. Proeven hebben uitgewezen dat men voor het maken van nieuw glas 80 in plaats van 20 procent scherven kan gebruiken zonder dat er kwaliteitsver lies optreedt. Dit betekent dus een for se besparing van grondstoffen! Toch wel een nuttige zaak dus, die containers! Nu nog geen glasfalt, maar misschien rijdt U over tien jaar toch nog over uw eigen augurkenpotjes. TIPS: Afval voorkomen is beter dan af val verstandig opruimen. Koop dus zo veel mogelijk vers of ih statie geldglas. Gooi potten en flessen redelijk schoon in de container. Dit met het oog op stank en insekten. Verwijder de metalen delen en kur ken. Gooi geen ander vuil in de container Zet geen dozen met flessen naast de container. Ze worden kapot gegooid en kosten fiets- en autobanden. Zoals wij reeds hebben medege deeld, is het abonnementsgeld voor het jaar 1978 vastgesteld op 32,—. U kunt dit bedrag overschrijven op onze postrekening nr. 16 79 30 oi overmaken via de RABO bank te Middelhamis (nr. 3420.01.108). Dit bespaart U 1,20 incasso kosten en geloop aan uw deur! Vriendelijk dank voor uw mede werking. EILANDEN - NIEUWS afd. abonnementen. »<%^»>'»>^>^^»'%y%«^^%^%^%>< INGEZONDEN: Geachte redaktie, Dat ze op Goeree en Overflak- kee kunnen bakken was ons be kend vandaar dat we alle ver trouwen hadden in het recept: „Zelf oliebollen bakkenIn EUanden-nieuws van hedenmor gen. Met de krant in de hand is mijn vrouw aan het bakken gegaan en met z'n allen hebben we zojuist een gat gegeten in de emmer oliebollen die mijn vrouw vol gens het recept van de Oostflak- keese oud-bakker heeft geprodu ceerd. Inderdaadde oliebollen zijn als een spons en fijner heb ben we nooit geproefd. Het recept zit al in het kookboek geplakt over het daar afgedrukte recept heen, want dat kan voor ons ver vallen. Wilt u de Oostflakkeese oud- bakker namens de oud-westflak- keese oliebollen-eters van harte bedanken? Graag! Fam. Kastelein V. Kinschotstr. 92, Delft. 1978 zal voor de Post een belangrijk jaar worden. In de maand maart van dit jaar zal nl. begonnen worden met een publiciteitscampagne, die erop is gericht de nieuwe postcode nader te in troduceren bij het grote publiek. De PTT zal dan aan 'alle Nederlanders vragen een postode in de adressering te gebruiken. Tot op heden is in Neder land het gebruik van een postcode in het adres beperkt gebleven tot de post, die wordt verzonden door de z.g. groot gebruikers zoals postorderbedrijven, uitgeverijen en andere bedrijven en in stanties. Met het invoeren van een postcode voor het grote publiek loopt Nederland in vergelijking met de omringende lan den niet voorop. Dat betekent echter ook dat bij het ontwikkelen van de nieuwe postcode kan worden geprofi teerd van de opgedane ervaring in het buitenland. De Nederlandse postcode is zodanig opgebouwd de code be^ staat uit vier cijfers en twee letters dat hij zowel een functie kan vervullen in de voorbereiding van de verzending als bij de bestelling door de postdienst. Het toepassen van de postcode in de adressen zal het de Post mogelijk ma ken om doelmatiger te werken en op den duur te komen tot verdere mecha nisering en automatisering van het sor teren van de massale stroom van brie ven en andere stukken die elke dag moeten worden verwerkt. Mede hierdoor wordt het mogelijk de kostenontwikkeling te beperken en daarmee de tarieven binnen aanvaard bare grenzen te houden. Ervaringen in vele landen en een in Nederland gehouden marktonderzoek geven reden te verwachten dat 80% van de door particulieren verzonden post t.z.t. op de juiste wijze zal zijn geadres seerd, d.w.z. met een juiste indeling van het adres plus een juiste postcode. Naast de algemene publiciteit zal de PTT opnieuw een brief aan aUe Neder landse adressen richten met het verzoek de postcode te gaan gebruiken. Boven dien zal in het komende jaar een specia le Code-zegel worden uitgegeven. Om particuliere klanten de mogelijk heid te bieden aan hun privé-relaties hun nieuwe postcode mee te delen, zal de Post aan alle percelen een aantal speciale adreswijzigingskaarten bezor gen. Het is niet nodig dat het publiek ook zijn bestaande zakelijke relaties over de nieuwe postcode informeert. Hiervoor draagt de PTT zelf zorg door hulp aan de grote-bestandhouders bij het inbrengen v. d. postcode in adressenbestanden. De omzetting van de adressenbestanden van grootgebrui kers is in voUe gang. Inmiddels zijn reeds ongeveer 20 mUjoen adressen van bestandhouders met behulp van de PTT voorzien van de nieuwe postcode. Naar verwachting zal de omzetting van alle adressenbestanden van grootgebruikers tegen eind 1978 zijn afgerond. In maart a.s. zal een Postcodeboek verschijnen met de postcodenummers van aUe adressen in Nederland, dat op aanvraag aan iedereen kosteloos zal worden verstrekt. De grootgebruikers, die théins reeds over zo'n boek beschik ken, zullen automatisch van een nieuwe editie worden voorzien. ZONDAG 8 JANUARI 1978 NIEUWERKERK Herv. Kerk 10 uur ds. W. J. Kolkert Geref. Kerk (N'kerk - O'land) 10 en'5 uur Dr. J. H. Becker, Den Haag Geref. Gemeente 10 en 3 uur ds. C. Hegeman, beroepen pred, van Ermelo Geref. Gem. in Ned. 9.45 en 3 uur lezen. OOSTERLAND Herv. Kerk 10 uur ds. K. Schaap uit Zierikzee, 6 uur eerw. heer Alewijn te Middelburg Geref. Kerk: Gez. diensten met de kerk van Nieuwerkerk, in het kerk gebouw aldaar Ger. Gem. 10, 2.30 en 6.30 uur lezen Oud Ger. Gem. 9.30, 2.30 en 6.30 uur lezen. SINT ANNALAND Herv. Kerk 10 uur lezen, 6 uur ds. A. v. d. Kooy, em. pred te Woerden Geref. Gemeente 9.30, 2 en 6 uur lezen Ger. Gem. in Ned. 9.45, 2.15 en 6.15 uur lezeni HERV. GEMEENTEN - THOLEN Tholen 9.30 uur hr. Kot Nw. Lekker- land, 7.30 uur kand. M. v. d. Berg, Bo degraven Poortvliet 10 uur ds. G. Abma, 6 uur ds. B. Zaal, 's Grevelduin- Kapelie Scherpenisse 9.30 uur hr. C. de Groot, Nw. Lekkerland, 2.30 uur ds. A. Beens, Sommelsdijk St. Maartens dijk 9.30 uur en 2.30 uur ds. S. de Jong, Ouddorp Stavenisse 9.30 uur ds. W. Gorissen, 6 uur kand. G. Frederikse, In „Elthato" werd dinsdag 3 januari j.l. dhr. L. Helleman (op 2 januari 70 ge worden) gehuldigd met woorden en ge schenken, omreden Wg 25 jaar eerste organist en nog 10 jaar tweede organist is geweest in de hervormde kerk van Ooltgensplaat. HQ heeft dus 35 jaar de eredienst begeleid. Aanwezig waren de kerkvoogdij, no tabelen, kerkeraad, koster en hulpkos ter en andere personen die op enigerlei wijze met het kerkewerk te maken heb ben. Ook kwamen vele kollega's orga nisten hun gelukwensen aanbieden, waaronder de heren Arie J. Keijzer en J. van Hassent met hun echtgenoten, die vroeger ook de Plaatse instiximent- (en) hebben bespeeld. Van de Flakkeese kollega's zagen we de heren M. J. van Dam (die samen met Holleman bij toer beurt het orgel bespeelt), Verhagen, Van Neuren, Dorst e.a. De gehele fami lie Holleman en vele vrienden waren voorts tegenwoordig. Dankbaar. De president-kerkvoogd, dhr. G. K. Timmerman las na een welkomstwoord Ps. 150, de psalm die dhr. Holleman graag spveelt. Spreker releveerde de loopbaan in deze 35 jaar en kwam daar bij tot de conclusie dat de kerkvoogdij dit feit volstrekt niet onopgemerkt voor bij wilde laten gaan. Men besloot de fa milie Holleman een receptie aan te bie den. „U hebt in deze periode zo onge veer 2000 keren de eredienst begeleid en daarbij komt ook nog de hulp aan de Zondagschool en andere diensten die in de kerk gehouden worden. Nu ging het altijd niet zo precies vol gens uw wens. Aan het vorige orgel moest er weleens het een en ander op geknapt worden, maar met uw koUega, dhr. Van Dam zorgde u er voor dat de dienst normaal doorgang kon vinden. Mede op advies van u en uw kollega hebben we hier een prachtig orgel ge kregen. Voor alles zijn wij u heel dank baar. Met de wens dat de heer Holle man nog vele jaren voor zijn gezin ge spaard mag blijven en dat hij ook nog De heer Timmerman (rechts) feliciteert de jubilaris dhr. Holleman alvorens hg de envelop overhandigt. een tijd mag en kan spelen bood dhr. Timmerman hem een envelop aan waar van de inhoud naar goeddunken kan worden besteed. Mevrouw Holleman kreeg een bouquet bloemen. Een zondagse kostganger. Dhr. Arie J. Keijzer heeft het voor recht gehad om drie jaar het orgel in de Plaat te bespelen. Het was aan het be gin van zijn muzikale loopbaan. „De fa- mUie HoUeman heeft toen elke zondag met mij „opgescheept" gezeten om het zomaar eens te zeggen, aldus dhr. Keij zer. „Maar we hebben het geweldig leuk en gezellig gehad en de gastvrijheid was voortreffelijk". Mijn vrouw en ik vinden het fijn hier weer vele bekenden te ontmoeten. De tijd gaat niet hard, maar wij vliegen daarheen, zo lezen we ook in de Bijbel". Dhr. Keijzer wenste de jubilaris nog vele jaren in een goede gezondheid. Hij prees ook de goede sa menwerking van de twee organisten die ook hebben meegeweert om een nieuw orgel te helpen verwezenlijken. Zondagschool. Dhr. A. Buscop was de tolk van de zondagschool. Spreker meende er goed aan te doen dhr. Holleman hartelijk dank te zeggen namens de leiding van toen en nu. Ds. T. W. van Bennekom sprekende namens de kerkeraad, ging allereerst te rug in de geschiedenis, toen 1150 jaar geleden het eerste kerkorgel in Frank rijk werd geplaatst. Het was alleen maar I om de tonen aan te geven. Pas na 1650 werd het orgel gebruikt tot ondersteu ning van de zang der gemeente. Na de Reformatie werden de psalmen op mu ziek gezet. Toch een ambt. Deze dag, of beter gezegd niet deze dag, maar de dag die de Heere gemaakt heeft brengt ons hier bijeen voor dit jubileum, aldus ds. Van Bennekom. Voor uw werk tijdens trouw - rouw - en de zondagsdiensten spreken wij onze waardering uit. Een organist, die in het huis Gods mag dienen bekleedt toch een ambt en spreker hoopte dat de heer Hol leman de kracht en wijsheid mag ont vangen om met vreugde en dienende liefde dit werk nog enige tijd te mogen blijven doen. Ds. Van Bennekom die na mens de kerkeraad ook een envelop aanbood verzocht vervolgens de aan wezigen Psalm 150 1 en 3 te zingen. Receptie. Hierna volgde de receptie waarbij de familie Holleman vele handen mocht schudden en vele geschenken, bloemen en fruit in ontvangst mocht nemen. Ook waren veel schriftelijke felicitaties bin nen gekomen. De concierge van „Eltha to" met enkele dames zorgden voor de nodige en goed verzorgde consumpties, waarna een schoonzoon van dhr. Holle man, dhr. P. H. v. d. Ree (op democra tische wijze door de familie hiertoe aan gewezen) hartelijk bedankte voor de op komst, de gesproken woorden en de ge schenken ontvangen. Vicon brengt een serie nieuwe kunst- meststrooiers op de markt. Het meest revolutionaire aan deze pendelstrooiers is wel, dat de strooibreedte instelbaar is van 6 t.m. 14 meter. Vanaf januari zijn 2 modellen lever baar, n.l. met 600 liter en 800 liter. Mo del PS 602 en PS 802. De pluspunten van deze 2 nieuwe kunstmeststrooiers zijn: a. lage vuUioogte, waardoor: ■5!^ de strooier gevuld kan worden door middel van de kipwagen ■jjf weinig tilwerk Indien met zakken wordt gewerkt. b. instelbare strooibreedte: i^ de strooibreedte kan eenvoudig en snel worden aangepast aan de op het moment van strooien geldende omstandigheden. de strooibreedte kan worden aan gepast aan het perceel of akker, zodat onnodige overlappingen of verkwisting van kunstmest wordt voorkomen. c. toegepaste materialen: i^ de kuip is van glasgewapend po lyester, waardoor roestvomrüng en storingen zijn uitgesloten. het vitale deel, het strooi-imit is afgeschermd d.m.v. een glasgewa- pende polyester kap, waardoor het unit schoon blijft. ■jir doseerplaat is van roestvrij staal, wat betekent dat de plaat nooit vast kan roesten. de strooi-pijp is van kunststof. d. het frame de konstruktie: is robuust gekonstrueerd, zodat te tegen een stootje kunnen. ■jjf is eenvoudig opgezet^ zodat onder houd minimaal behoeft te zijn en de strooier eenvoudig is schoon te maken. e. verschillende accessoires zijn lever baar, zodat uw PS 602/802 voor alle voorkomende werkzaamheden inge zet kan worden: windscherm voor het strooien van poeders. tV Hfitboy, die gebruikt wordt bij overbemesting van granen om zodoende een hogere bakkwaU- teit te krijgen bij tarwe. "5IV afdekzeU om tijdens het strooien onder regenachtige omstandig heden de kunstmest in de bak niet nat te laten worden. maisbak om bij mais een extra fosfaat gift toe te passen. afstandsbediening om zodoende de strooier vanuit de gesloten trekker-cabine te kunnen bedie- Stolwijk St. Annaland 10 uur lezen, 6 uur em. ds. A. v. d. Kooij, Woerden Oud Vossemeer 10 uur ds. L. WüUschle- ger, 6.30 uur ds. L. Westland,, Dinteloord St. PhiUpsland 9.30 uur ds. J. Vis, Andel, 2.30 uur ds. A. Cysouw. nieuwe en gebruikte van 3 tot 13 meter lang. Tevens verkoop van NIEUWE STALEN BETON SCHROEF- STEMPELS, KLAPSCHRAGEN en AANHANGWAGENS Hazerswes 36 OUDDORP (Z.-H.) TeL 01878 - 15 24 TE HUUR: in Middelhamis. TeL (01870) 2198 Programma Sparta - V.C.G. Het programma van Sparta-VCG van a.s. zaterdag in de sporthal te Middel hamis is: 13.30 uur Jongens-jun. 1 - Jongena-j. 2 13.30 uur Heren 3 - Ibis 4 13.30 uur Jongens-adsp. A - Kagoeroes 2 13.30 uur Meisjes-adsp. - Kangoeroes 14.45 uur Dames 2 - Kagoeroes 2 14.45 uur Heren 1 - Spirit 14.45 uur Jongens-adsp. B - Data C/D 16.00 uur Dames 1 - Vovero 16.00 uur Heren 2 - Rowido 2 16.00 uur Heren 4 - Rust W/A 2. SINT ANNALAND Uienveiling dinsdag 3 januari 1978. Uien, maat veertig opwaarts rond, klas se twee N.L. 9,20 per honderd kilogr.. Aanvoer: dertig ton. OUDDORP Uïtslag verloting. Door notaris Steijn te Goedereede zijn de winnende nrs. ge trokken van de loterij gehouden t.b.v. de drumband „Avec Esprit". Ze zijn: Ie pr. 01004, 2e pr. 01767, 3e pr. 01024, 4e pr. 01980, 5e pr. 02000, 6e pr. 00018.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 7