Slag in het Slaak De Kleistee te Ouddorp krUgt dit jaar bestemming als Natuurreservaat M.O.VAN1923 ^BOLINDA bruids- bouquet fa. Korteweg Zeeuwse wandelingen praktijkdiploma boekhouden m.b.a.-s.p.d.-accountant a.c. boekhouden m.o. taaie, sterke huid zeer hoge produktie goede bewaarui BOEKBESPROONG een vim kweekprodukt Kftdz.3 Uw huis verkopen? TAMBOER L. van Wallenburg. piiuiiiiiiuiiiiiiiiiiiuuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiimio^^ I AUTOWASSEN I EEN PROBLEEM? I auto-wasserette I JAC. DE GAST m 1 instructief plaatsoen 2 bloemenwei 3 herbouw 4 natuurpad a. duingrasland b. akkers c. wallen Uw huis verkopen? TAMBOER CURSUSSEN PRAKTIJKDIPLOMA Voor de mooiste dag van uw leven, het mooiste gemaakt door ZANDPAD 68 - MIDDELHABNIS - TELEFOON 2828 W\j prepareren uw bruidsbouquet op kleur achter glas in schilderyvorm. .^ILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 6 januari 1978. Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-nieuws, postbus S, Middelhamia, met in de linkerboven hoek „Yragen-rubriek" varmeld. De vragen worden door deskundigen ba- antwoord en zuUen binnen enkele we ken na de inaending compleet met ant woord In deze rubriek worden gepubli- ••erd. SERING SNOEIEN Hoe moet ik mijn seiingenboom snoeien? Antwoord: De seringen bloeien op het overjarige hout en niet op nieuwe scheuten. Als u er teveel van het oude hout uithaalt, bloeit de boom niet of nauwelijks. Daarom is het 't beste, een sering niet te snoeien. Hoogstens kunt u een enkele tak wegnemen die niet mooi uitgroeide, teveel Ucht wegneemt voor de andere, of te hoog opgaat. Is een te lang gerekt en kaal van onderen, dan moet u zo'n sering wel toppen, zodat hij niet hoger uitgroeit maar de breedte in gaat. OUD KERKBOEK Van mijn grootvader erfde ik een kerkboek met Nieuw Testament, Psal men en 192 gezangen. Daar Uc zelf al 74 jaar oud ben moet het dus wèl oud zijn. Hoe oud? Antwoord: Dat staat duidelijk In de lange uiteenzetting op het titelblad: 5 augustus 1818. In dat jaar zal uw boek gedrukt zijn. Dat kon, omdat de Alge mene Synode der Nederlandsche Herv. Kerk in dat jaar de uitgave van psal men (niet die van Datheen maar die van 1777) en de gezangen (welker aantal ge durig werd uitgebreid) op te dragen aan de Nederlandsche Bijlsel-Compagnle. In 1836 werd dat nog eens door de synode bekrachtigd en op 9 juU 1867 werd aUes ingetrokken en was iedereen vrij, te drukken wat hij wilde. Auteursrecht bestond immers tóch al lang niet meer op enige berijming, al thans toen! De genoemde cle bediende zich van een drukker en een uitgever die in Haarlem en Amsterdam woonden (Enschede en Brandt) en dus viel de uit gifte onder het Provinciaal Kerkbestuur van Noord-HoUand. Hiermee is uw vraag beantwoord. Zo'n oud kerkboek heeft, als het gaaf is, natuurlijk wel waarde. Voor wie de geschiedenis van het kerkelijke Ued in ons land bestu deert is het een enkel steentje uit een bont mozaïek. Want al vóór 1900 zijn er de meest uiteenlopende uitgaven ge weest en ook Datheen werd herdrukt tot in onze tijd toe. WENGé HOUT In onze wengèhouten tafel zitten vochtplekken en wel in het blad. Hoe kan ik die wegwerken? Wengé-olie en teakolie helpen niet. Antwoord: Vocht, dus water, geeft in deze blanke houtsoort altijd omzettin gen die niet meer te verhelpen zijn. U kunt kiezen uit twee oplossingen. De eerste Is: het hele blad met water be handelen, zodat overal soortgelijke plekken ontstaan. U kunt dan zeggen dat u opzettelijk een bepaald patroon in het hout hebt aangebracht. Maar omdat u al met olies hebt gewerkt zult u dit niet zo gemakkeüjk meer voor elkaar krijgen. U zou het hout n.l. eerst met een middel moeten behandelen waarin olies oplossen. Daarom raden wij u aan, een vlakschuurmachlne te lenen en het hele blad vlak af te schuren. U kunt dan proberen de vlekken weg te krijgen. Lukt dat niet dan is in elk geval het vethoudende laagje hout verwijderd en kunt u de eerst genoemde werkwijze toepassen. SCHIMJVIEL IN KELDER Wij hebben een droge kelder en tóch komt er steeds een soort schimmel m voor, waarvan wij u hierbij wat toezen den. Wat is er tegen te doen? Antwoord: Om deze schimmelplant te determineren zouden wij hem uit de toegezonden sporen moeten kweken en dat kan erg lang gaan duren. Schim.- mels groeien op allerlei materiaal, maar wij nemen aan dat deze op hout groeit. Dan komt er tóch vocht uit de grond en Wat er in Zeeland gebeurd is gedu rende de eerste jaren van de 80-jarige oorlog, daarvan weten we heel wat. Na Den Briel op 1 aprU 1572 kozen enkele dagen later Vlissingen („Op april zes verloor Alva zijn fles) en Veere de zijde van de Prins. Middelburg bleef Spaans, maar Is na een belegering van ruim IV2 jaar door de Geuzen ingenomen. Heel Walcheren vrij van Spaanse druk. En kele jaren later volgden de overige de len van Zeeland. We weten er alles van. Maar dan komt er een leemte In onze kennis over de strijd der Zeeuwen tegen Spanje. Het is maar een vermoeden, omdat ik afga van mijn eigen kennis over de latere gebeurtenissen, die lang zo groot niet is als in die eerste oorlogs jaren. Daarom wil ik in dit artikel iets vertellen over de slag in het Slaak op 12 september 1631. Een belangrijke ge beurtenis, die in de meeste geschiedenis boeken niet genoemd wordt. De Spaanse vloot. In Antwerpen maakten de Spanjaar den grote toebereidselen tot een tocht naar Zeeland. Het was hun eigenlijk te doen om Ooltgensplaat op Flakkee, waar ze een sterkte wilden bouwen. Dan moesten ze dus dwars door Zeeland. Ze hadden een vloot van 38 grote schepen, 18 kleinere en veel platboomde vaartui- gen( pleyten werden ze genoemd), die bijzonder geschikt waren voor ondiepe plaatsen. De streek rond Reimerswaal bijvoorbeeld, die onder water gelopen was en waar het oude stadje als een eilandje boven het waiter uitstak. Er wa ren 1250 schepelingen aan boord en 4000 soldaten en natuurlijk het nodige ge schut. Per bul had de paus zijn zegen toegestuurd. De admiraal heette Boy, hij was af komstig uit Yerseke, zal dus de toestand van de Zeeuwse wateren wel gekend hebben. Aan het hoofd van de soldaten stond Jan van Nassau. Dat klinkt u misschien wat vreemd in de oren. Daar om moet Ik iets van deze man vertellen. Zijn grootvader was de bekende Jan van Nassau, broer van prins Willem, stadhouder van Gelderland, de man die de Unie van Utrecht tot stand gebracht heeft. Om te kunnen onderscheiden wel genoemd Jan de Oude. Zijn vader heette ook Jan, de Mid delste genoemd. Hij is twee keer ge trouwd geweest en liet 26 kinderen na. Een van hen was de Jan uit dit artikel, de Jongere of Jongste genoemd, geboren In 1583. Na zijn studie en zijn daarop volgende reizen kwam hij in dienst van de Prins. Later werd hij rooms, maar bleef toch nog tn onze dienst. Toen hij trouwde met de r.k. Ernestine de Ligne uit de zuidelijke Nederlanden, ging hij over in Spaanse dienst en moest dus vechten tegen zijn familieleden. Marinus Hollaer. Dat was de bevelhebber van onze vloot. Een dapi>er man, die reeds tijdens Parma tegen de Spanjaarden gevochten had. Vermoedelijk is hij tn Vlissingen geboren, daar is hij in ieder geval be graven. In 1607 vocht hjj onder Jacob van Heemskerk (die toen sneuvelde) tegen de Spaanse vloot bij Gibraltar. Daar ge lukte het hem het admiraalschip te en teren en te vernielen. Nu gaat hij zich meten met de Spaan se schepen in Zeeland. Deze zijn de Schelde afgevaren, zijn de Oosterschelde opgezeild en bevinden zich in de buurt van St. Philipsland, in het Slaak. Niet zover dus van hun doel Ooltgensplaat. Daar heeft in de avond van 12 sep tember 1631 een verbitterde strijd plaats gehad. Toit twee keer toe worden de Zeeuwen teruggeslagen. Maar iedere keer vaUen ze opnieuw aan. Tegen mid dernacht komt er uitkomst doorde mist. De zeer dllike nevel brengt de vij anden tn paniek, ze zien hun kameraden niet meer en weten niet wie vriend of vijand is. Bovendien raken in het on diepe Slaak verscheidene schepen aan de grond. Met als gevolg dat de verwar ring nog groter wordt. Sommigen proberen wadend en zwem mend het land te bereiken. Enkelen ge lukt dat, velen verdrinken. Als het licht wordt, geven de meesten zich over. Zo worden er veel krijgsge vangenen gemaakt en rijke buit behaald. En de spanning is gebroken. Die was groot onder de bevolking van Noord- Zeeland. Een schrijver zegt ervan: „De Zeeuwse eilanden waren vol vrees. De boerenv an het platteland vluchtten weg De lieden in Zierikzee welke plaats zonder garnizoen was wierpen hun bruggen af". Weldra werden er aller wegen dankstonden gehouden ter ere van Hem, die ons grondgebied beveiligd had. De onzen vonden het wel jammer, dait ze de aanvoerder van de troepen Jan van Nassau (Jan de Jongste) niet te pak ken hadden kunnen krijgen. Wat was er met hem gebeurd? Het ad miraalschip was na het invallen van de mist aan de grond gelopen, het volk was van boord gegaan en graaf Jan had hun voorbeeld gevolgd. Hij had kans gezien te ontsnappen. Een paar dagen later treffen we hem weer aan tn het Spaanse leger. De Deventer dichter Revius heeft er een hekeldicht van 11 coupletten over gemaakt. Hier volgt er een: „Ik moet rijden, ik moet jagen Om naar Grave Jan te vragen, Die óf levendig óf dood Werd gemlsset uit zijn vloot. Hoort toch, hoort, gij goede lulden! Kunt gij het mij niet beduiden? Heb je niet vernomen van De verloren Graaf Johan!" Van de admiraal Marinus Hollaar ho ren we later niet meer. Dat is geen won der, want na deze zeeslag op het Slaak hebben er in de Zeeuwse wateren wei nig gevechten van belang plaats gehad. In 1648 werd er vrede met Spanje ge sloten. In 1842 werd een polder bij Oud- Vossemeer op Tholen Ingedijkt en naar hem genoemd: de HoUaere-polder. Zijn zoon Jan was kapitein in staats^ dienst en is in 1646 gesneuveld, juist een paar jaar voor de vrede. Een andere Hollaer, Cornells, heeft als kapitein onder De Ruyter gediend. Middelburg.. Hoeft helemaal niet! g Wij hebben nu een M Automobielbedr^f S Korteweegje 41 - 43 1 DIRKSLAND IIWNIllllUUIilIIUIIillllllilllllllllUllllillllllllllUllllllllllllllllllllllllilllIIIIIUIIIIM via de steen in het hout. Er bestaan ech ter vele schimmelwerende middelen, die u kunt kopen bij een drogist of in een tuincentrum en soms bij een verf- winkel. Daarmee spuit u de kelder goed in en wellicht moet u dan een paar da gen luchten. Daarna is het voor jaren gedaan met elke schimmelvorming, be halve op voorwerpen die u na de be spuiting naar binnen brengt. SPIEGEL OPHANGEN Ik heb een mooie passplegel weg moeten doen omdat „het weer" erin zat. Hoe moet ik nu de nieuwe aan de muur bevestigen, zodat er niet opnieuw iets mee gebeurt? Antwoord: „Het weer" wU zeggen, dat het weerkaatsend vermogen plaatselijk afneemt, doordat de reflecterende laag aan de achterzijde van het glas loslaat. Dit kan gebeuren bij een slechte kwali teit spiegel, maar ook als er vocht in het spel is. Daarom is het 't beste, de nieu we passplegel zodanig aan de wand te bevestigen, dat er een ruimte van ten minste één centimeter bUjft. De aanwe zige lucht kan dan circuleren en zorgt ervoor, dat er geen vocht uit de muur tegen de weerkaatsende laag van uw spiegel komt. Overigens moet u wel zorgdragen voor een niet te hoog rela tief vochtgehalte van de lucht in ka mers met spiegels, o.a. door daar veel te luchten bij droog weer indien deze ver trekken niet verwarmd worden. TITULATUUR Bij het adresseren van kerstkaarten moest ik weer allerlei aanschrijftltels uit mijn agenda enz. opdiepen. In de postadressen lees ik vaak alleen „De heer" en op sommige adresbandjes al léén een naam zonder meer. Kan ik dat ook gaan doen? Antwoord: Dat kan. Op adresbandjes stond vroeger wel „s.s.t.t." dat wü zeg gen: behoudens titels en waardigheden, maar dat vergeet men nu wel eens. U mag gerust schrijven „De heer precies zoals men vroeger altijd schreef „MevrouwWant een vrouw met academische titel moest het meesten tijds stellen zónder al die franje die bij mannen wel noodzakelijk werd geacht! Omdat wij in onze tijd niet meer zo hoog opzien tegen adellijke figuren, de mees te ministers niet meer met excellentie worden aangesproken en wij boven een brief aan de koningin als aanhef „Me vrouw", mogen zetten, is er alles voor te zeggen om die hele verouderde titu latuur overboord te gooien. Maar het gaat er vaak om, wie u aanschrijft en wat u bereiken wiltUit een oog punt van wellevendheid, takt of louter zakelijke redenen kan het wel eens aan beveling verdienen voor bepaalde brie ven toch die ouderwetse aanschrijfvorm te gebruiken. Maar uw studerende zoon moet u beslist geen „Weledelgeboren heer" gaan noemen, ook al staat de stu dent daarmee in dat (verouderde) lijstje. WIE VAN DE 2 Ik heb een jongen van mijn leeftijd ontmoet en die wil dat ik met hem trouw, maar ik kan ook bij een weduw naar in huls komen, die 3 schatten van kinderen heeft en die ik graag verder zou grootbrengen. Ze wUlen me graag als 2de moeder, maar hij wil dan niet (her)trouwen. Wat moet ik doen? Antwoord: Trouwen met die jongen van jouw leeftijd en dan als gehuwde kinderverzorgster overdag in betrek king gaan bij die weduwnaar tegen het normale week- of maandloon. De kin deren worden dan prima verzorgd en de weduwnaar behoeft niet te trouwen. Hij kan 's avonds zeU zijn kinderen naar bed brengen. VERHITTINGSLAMP Er moet een soort looplamp bestaan, waarmee je gemakkeUjker oude verfla gen kunt wegbranden. Ik heb er ver geefs naar gevraagd in verschUlende verfzaken. Waar is die lamp te koop? En wat is het stroomverbruik? Antwoord: U kunt zo'n toortslamp kopen in een aantal doe-het-zelf-zaken en gereedschapswinkel^. De prijs ligt rond de 130,— excl. b.t.w. De lamp geeft een hitte af van ca. 425 graden op 12,5 cm afstand en verbruikt zo'n 600 Watt. Importeur is Verbion B.V., post bus 65 te Winschoten. DIEPVRIES Ik heb 't Idee dat m'n eieren bedor ven zijn na het invriezen. Heb ik iets verkeerd gedaan? Ze waren 4 min. ge kookt. Antwoord: Gekookte eieren zijn niet geschikt om in te vriezen, net zo min als rauwe sla, mayonaise, gekookte aard appelen, slaatjes, allerlei gerechten die met melk of gelatine bereid zijn, bleek selderij, komkommer, radijs e.d. U schrijft ook, dat u uw verse eieren in de normale koelkast bewaart. Dat ik ook niet best voor de eieren. Een gewone keukenkast is beter. U behoeft niet zo bang te zijn, dat er kuikens uitkomen, want onze eeteieren zijn niet bevrucht. STERKTEREGEUNG Als ik radio- of grammofoonmuziek opneem met mijn nieuwe cassettedeck, stel ik de geluidssterkte zodanig af dat de wijzers van de stereo-metertjes op dat deck niet op het rode gedeelte ko men. Toch blijkt bij het afspelen dat het geluid vervormd is en toen we een proef namen met een andere recorder sloegen daar de wijzers bij het afspelen door het rood heen. Wat te doen? Antwoord: Die signaal-sterktemeters en vu-meters worden in de regel niet, of niet nauwkeurig genoeg, geijkt. Dat 10- <'A De Stichting Het Zuidhollands Land schap gaat dit jaar uitvoering geven aan het beheersplan over het Kleistee- gebied. Het 7 ha grote terrein zal dienst baar worden gemaakt aan de natuur- beschermingseducatie; planten en die ren zullen er zo uitbimdig mogelijk tot ontwikkeling mogen komen. „Het plan beoogt de aanwezige le vensgemeenschappen door een passend beheer zich zo rijk en gedifferentieerd mogelijk te doen ontwikkelen zo wordt gezegd zodat alle vegetatie- typen die er zich manifesteren met de daarin levende dieren zo uitbundig mo gelijk tot ontwikkeling komen". Er zal in het gebied een natuurpad worden aangelegd dat door natuurlief hebbers begaan zal mogen worden. Er komt een instructief plantsoen (met kleine naambordjes bij de verschillende plantensoorten) en een bloemenwei. Voorts zal het pad voeren door een stuk duingrasland, akkers en wallen. Het Kleisteegebled eigendom van de Watermy WMZ is daarmee welis waar veilig gesteld voor het natuurbe houd, maar de zorg van de Stichting Het Zuidhollands Landschap strekt verder. Er wordt van die zijde dan ook aange drongen op een „bezinning op de toe komst van de hele kop van Goeree" en het schurvelingengebied als belangrijk onderdeel daarvan. Het verloren gaan van dat gebied zou een zeer grote ver arming van o.a. de vogel- en vUnder- fauna tot gevolg hebben, aldus de Stich ting. VrqwiUigers. Vooralsnog ontbreekt een functionaris die het Kleisteegebled gaat verzorgen, maar de Stichting zal trachten daarin te voorzien. Vrijwillige verzorgers zijn overigens van harte welkom. „Er is veel te doen en we komen handen te kort" zo lezen we In de publicatie. Wie zich daartoe geroepen voelt kan zich aanmelden vla dhr. Mastenbroek, se cretaris van de Flakkeese afdeUng van het I.V.N., tel. 01870 - 49 53. de gedeelte op de schaalverdeling is bij benadering het gebied, waarin een ap paraat de tonen kan vervormen. Die vervorming kan echter ook iets later of zoals In uw geval éérder optreden. U moet aan de hand van proefopnamen zelf de grens precies vaststellen en voortaan onder die waarde bhjven. Ook moet u afstemmen op de luidste passa ges en niet willekeurig bij de aanvang. U kunt in het algemeen beter iets te zacht opnemen dan precies tegen de grens van de mogelijke vervorming. SUPERVOETEN Ik kwam in een handleiding de maat aanduiding superficial feet tegen, wat zijn dat voor voeten en hoe reken ik ze om in ónze maten? Antwoord: Een superficial foot is de naam voor een inhoud van één vier kante Engelse voet op 1 Engelse duim dikte. Als wij het goed uitgerekend hebben komt 423,75 Sft. op één kubieke meter en Is 1000 superficial feet 2,36 m^. WITTE RAND Hoe krijg ik de witte aanslag uit tan- depoetsglazen? Antwoord: Door een scheutje azijn in die glazen te gieten en ze zo een uurtje te laten staan. Daarna gewoon omwas- sen en uitspoelen, en meteen droogwrij- ven. „stemmen uit Geneve" en „Stem men uit Wittenberg" uitgaven van De Greformeerde Bibliotheek te Goudriaan (Z.-H.). Nu de preken over Job van Calvijn beëindigd zijn, vinden we in „Stemmen van Geneve", no. 42, december 1977 het begin van een nieuwe serie preken van deze grote Hervormer. Ze zijn vroeger door ds. Jan Martini, in leven predikant te Tholen, tilt het Frans vertaald en in ons land maar weinig bekend. Eerst volgt een voorbericht voor de uitgave van 1598, daarna een predikatie over de Godheid van Christus, een tweede over zijn geboorte en twee lijdenspredikaties uit Mattheüs 26. Zij ademen dezelfde geest als de vorige. Deze weldoorwroch- te predikaties bevelen we zeer ter le zing aan. De bimdel „Stemmen uit Wittenberg" no. 33, is een voortzetting van de Ca techismus van dr. H. F. Köhlbrugge in vragen en antwoorden. Omdat deze Ca techismus dezelfde grondslag heeft als de werken van Luther en andere Refor matoren, is deze zeer nuttige uitlegging opgenomen in de Wittenbergse Stem men. Deze bundels verschijnen éénmaal per kwartaal; de abonnementsprijs is 4,per aflevering. Er wordt goede kost in geboden, het is lectuur die we in vele gezinnen wensen. D. Th. d. W. OUDDORP „Damvereniging Denk en Zet" Uitslag verloting. De winnende nr's zijn: 1059, 1091, 1095, 1109, 1197, 1220, 1249, 1302, 1315, 1317, 1354, 1373, 1407, 1768 en 1881. De prijzen zullen worden thuisbezorgd. in januari/februari 1978 aanvang nieuwe en herhalingscursussen voor: prospectus en inlichtingen bij: K.J.A..v.d. Broel<, Jonl<er Fransstraat 67c, Rotterdam-3001Tel. 010-137526, b.g.g. 01807-12930. Mevr. H.T.I^i^. v.d. Maarel, Karperdaal 53, Den Haag-2035. Tel. 070-234459. J. van Berkel, Bosscheweg 125, Tilburg-4405. Tel. 013-421719. B;A. de Reyer, Delbergen 24, Breda-4304. Tel. 076-651774. Mevr. C. van Noppen-Plak, Hulsbosakker 33, Eindhoven. Tel. 040-419157.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 4