„Schuttevaer" op de bres voor veiligheid Westhoeve's Supermarkt vondel heiHkn HET MEISIE MET DE SCHELDNOIIM Koolweg 11 Tel. 1384 I 1,S6 nu 1,25 1,50 voor 1,09 1,35 nu 98 Vaarbewijs voor schip en jacht ir Plannen voor jachthaven(s) nauwlettend volgen iAr 50% van schippers heeft auto aan boord Traditiegetrouw worden tussen Kerst en Nieuwjaar overal te lande de ledenvergaderingen gehouden van de Koninklijke Schippersvereniging „Schuttevaer". De afdeling Goeree-Overflakkee kwam donderdag 29 december j.l. bijeen te Oude Tonge in café „Sport". Gezien maar het kleine aantal schepen dat in de havens ligplaats had genomen was de opkomst heel goed te noemen. De schepen worden steeds groter en kunnen allemaal geen plaats meer in de thuishavens vinden. De leden komen nu van elders om de vergadering te bezoeken. Sommi gen zelfs uit het buitenland. De afdeling Flakkee is een actieve afdeling en kan elk jaar over een flink bezette vergadering rapporteren. Nieuwe voorritter en penningmeester Overledenen herdacht Proefvaart Havens op Flakkee Veiligheid voor alles Verslagen Contributie perikelen Gepensioneerden St. PhUipsland gastheer Auto's en vaarbewijzen Ouddorp Namens personeel een voorspoedig 1978. 2 rol BESCHUIT 1 pak PENNYWAFELS Advocaat of Mokka Sprits 1,19 IJSCUPS 200 gram 1,29 3 rol MENTO'S 500 gram SUCADELAPPEN 7,49 500 gram FRICANDEAU 6,79 500 gr. SCHENKEL MET BEEN 3,99 100 gram KATENSPEK 1,29 1 kg. PATAT1,49 250 gram ERA HALVARINE 83 nu 250 gram VERMICELLI 95 nu'O 1 tas OMO 8,30 nu6,95 1 pak CLOSET1,09 Zwem wedstrijden te IVIIddelharnis 13 en 14 januari weer grote Nationale Postduivenshow te Oude Tonge De P.V. Stormvogels uit Oude Tonge organiseert op 13 en 14 ja nuari 1978 haar 8ste Postduiven- tentoonstelling. Deze show mag gerekend wor den als de grootste uit de omtrek en staat derhalve in de belang stelling van vele postduivenlief- hebbers. TV DEFECT? Toor melte reparatie I 01877-1236 I TBBVOE.GVERHAAL Bij „Schuttevaer'' I Mr. L. J. den Hollander Sr. s ere-voorzitter. Oud-schipper I J. van Zetten ere-lid I zitter. Jachthaven (s) Tot slot Bl8<lz.2 „EILANDEN-NIEUWS" Dinsdag 3 januari 1978 Twee nieuwe gezichten zagen we achter de bestuurstafel. Vorig jaar nam Mr. L. J. den Hollander Sr. afscheid en zijn zoon, eveneens Mr. L. J. den Hol lander werd als voorzitter gekozen Heit is nu de derde „den Hollander". Oolc vader en grootvader waren voorzitter van de afdeling G. en O. De penning meester H. D. Hartog werd opgevolgd door zijn zoon, dhr. H. J. Hartog. Ook een jonge kracht. Mr. den Hollander sprak het welkomst woord op deze 81ste jaarvergadering. Speciaal werden de jonge leden en de beer en mevrouw Van Zetten en de heer den Hartog in het middelpunt gesteld. Met een ogenblik stilte werden de overleden leden herdacht, n.l. het ere lid Joh. Kanters (91 jaar); C. Grinwis (84 jaar) en Th. Kik (76 jaar). De voor zitter betrok ook in deze nagedachtenis de slachtoffers van de j.l. zaterdag ge troffen famUies tijdens de zware storm op de Westerschelde bij Borssele. „Wij zien hoe broos ook het schippersbestaan is", aldus Mr. den Hollander. Deze jaarvergadering is mijn proef vaart, aldus mr. den Hollander. Een proefvaart duurt meestal niet zo lang en daarom zal ik het nu ook niet zo lang maken. Ik ben enigszins vertrouwd geraakt met uw vereniging, daar mijn vader vele jaren als voorzitter heeft gefun geerd en zodoende kwam „Schut'levaer" ons huis binnen. Zelf heb ik mij in 1977 speciaal in uw zaken verdiept, aldus de voorzitter, die verder zei: „Ik heb de oude notulenboeken eens nagezien en daar las ik veel over de diverse havens van Flakkee. Deze havens hebben nu praktisch niet zo'n functie meer als vroeger en daarom moeten wij ons best doen om enkele havens te bewaren, b.v. Middelhamis en Oude-Tonge", aldus mr. den Hollander. Wij zullen ons moeten realiseren dat de plannen die er zijn voor jachthavens ook „Schuttevaer" aangaat. Wij moeten ons daarbij niet buiten spel laten zetten. Spreker gaf ook nog een beeld van de situatie de economie betreffende, zowel in ons land als daarbuiten. Het geheel is niet altijd rooskleurig. „Schuttevaer" heeft behalve de be langen van de leden te behartigen, spe ciaal een taak op het nautische vlak. Mr. den Hollander vindt dat „Schutte vaer" de economische belangen niet mag laten preveleren boven de andere be langen, namelijk pal te staan voor de veiligheid van de schippers. „Dat is zeer van belang en noodzakeUjk", aldus Mr. den HoUander aan het slot van zijn rede. De notulen van de vorige vergadering werden gelezen door schipper Alb. ter Steege van de „Condor", die ook op zijn eigen gezellige wijze verslag deed van de landelijke vergadering te Utrecht in 1977 gehouden. De secretaris, schipper H. Visscher van de „Fabenja" gaf een overzicht van de antwoorden die op de diverse voor stellen (vorig jaar in het midden ge bracht) zijn binnen gekomen. De voorzitter stelde aan de orde de verhoging van de contributie. Voor de leden 10,en voor de donateurs 15,- verhogmg. De verhoging van de leden vond men redelijk, die van de dona teurs aan de hoge kant. De contributie voor leden wordt nu 45,en voor do nateurs 30, Het bestuur was het slechts op een enkel piint met deze verhoging eens. Men was tegen de automatische verho ging en dhr. J. van Zanten van de „Dankbaarheid" merkte op, dat de af delingen altijd een sluitende begroting hebben en het hoofdbestuur komt altijd te kort. Worden er niet te veel betaalde krachten aangetrokken, vroeg dhr. Van Zanten zich af. Secretaris Visscher voerde enigszins het pleit voor het hoofdbestuur want, aldus spreker, als je al die correspon dentie ziet dan zijn daar meer mensen voor nodig dan vroeger. Uit de vergadering werd nog opge merkt dat het hoofdbestuur b.v. enkele mensen moet aantrekken die gepensio neerd zijn en bereid zijn tegen een ver goeding wat werk voor „Schuttevaer" te verrichten. Vroeger deed men dat ook op die manier. „Ook de afdelingsbestu ren doen alles pro deo", zei een schipper. Aangenomen werd dat de afdeling te gen zal stemmen betreffende de verho ging voor de donateurs. De opdracht aan het hoofdbestuur wordt zo hoog, dat de contributie geheel moet worden afge dragen. Dan blijft er niets meer voor de afdelingen over, aldus was de algemene opinie. Dhr. Hartog begon zijn financieel ver slag met dank aan de vergadering voor het vertrouwen in hem gesteld. Over 1977 was er een batig saldo- van 421,57. Volgens de balans is de vereniging 3146,22 rijk. In de kascommissie werden benoemd de schippers H. van Vliet en J. de Korte, die adviseerden tot goed keuring. In het bestuur werd schipper Alb. ter Steege zonder tegen-kandidaat herko zen. Dhr. ter Steege dankte de vergade ring voor deze beslissing. Tijdens het uitbrengen van zijn Jaar verslag te Utrecht, kon dhr. ter Steege de vergadering meedelen dat in 1978 de landelijke bijeenkomst te Sint Phüips- land zal worden gehouden, tenminste deze afdeling neemt deze taak voor haar rekening. Vergaderplaats en gebouw worden nader bekend gemaakt. Tijdens de behandeling van de voor stellen vroeg schipper J. de Mik naar de mogelijkheid om bij het aanleggen of het verbeteren van havens rekening te houden met de auto's die 50% van de schippers aan boord hebben. Een voor ziening voor het gemakkehjk op- en af- Zaterdag 17 december werden de jaar lijkse clubkampioenschappen van Z. C. de Schotejil verzwommen. Opnieuw was Jan Campfens de grote verrassing voor het aanwezige publiek. Drie maan den voor deze wedstrijd werd hij bij onderlinge wedstrijden nog 5e. Nu wist hij met veel inzet met een voorsprong van 0.6 seconde beslag op de eerste plaats te leggen. Zijn naaste rivaal was Leon du Pree die dus net naast de eer ste plaats greep. UITSLAGEN Schoolslag meisjes t.m. 9 jaar: 1. Marleen Wijnhoff. 2. Wilma v. Wijn gaarden. 3. Jenneke Visser. Schoolslag meisjes t.m.. 11 jaar: 1. Silvia Kievit. 2. Gerry Kievit. 3. Es ther V. Gils. Schoolslag m,eisjes t.m. 13 jaar: 1. Hedi Passchier. 2. Annewien Vroegin- deweij. 3. Tineke Kievit. Schoolslag meisjes t.m. 15 jaar: 1. Ineke Zondervan. 2. Anja Lodder. 3. Jasqueline Vis. Schoolslag jongens t.m. 9 jaar: 1. André v. d. Nieuwendijk. 2. Adrie Schipper. 3. Diok v. d. Vossenberg. Schoolslag jongens t.m. 11 jaar: 1. Gerard Slooter. 2. Remco Holster. 3. Leon Knape. Schoolslag jongens t.m. 13 jaar: -1. Arjo Kentin. 2. Coran de Blok. 3. Artjan Krijgsman. Schoolslag jongens t.m. 15 jaar: 1. Roland Bouman. 2. Leon du Pree. 3. Peter PiUe. e Schoolslag jongens boven 16 jaar: 1. Jan Campfens. 2. Leon Klem. 3. John Albrechts. Borstcrawl meisjes t.m. 9 jaar: 1. Marleen Wijnhoff. 2. Wilma v. Rijn- gaarden. 3. Leone Vroege. Borstcrawl meisjes t.m. 11 jaar: 1. Gerry Kievit. 2. Esther v. Gils. 3. Hen- nelien Campfens. Borstcrawl meisjes t.m. 13 jaar: 1. Annewien Vroegindeweij. 2. Hedi Passchier. 3. Monique Maan. Borstcrawl meisjes t.m. 15 jaar: 1. Ans V. Eesteren. 2. Anja Lodder. 3. Ineke Zondervan. Borstcrawl jongens t.m. 9 jaar: 1. André v. d. Nieuwendijk. 2. Adrie Schipper. 3. Hans Vroegindeweij. Borstcrawl jongens t.m. 11 jaar: 1. Gerard Slooter. 2. WiUem v. d. Nieu wendijk. 3. Nico Paase. Borstcrawl jongens t.m. 13 jaar: 1. Arjo Kentin. 2. Coran de Blok. 3. Danker Peeman. Borstcrawl jongens t.m. 15 jaar: 1. Leon du Pree. 2. Roland Bouman. 3. Peter PiUe. Borstcrwal jongens honen 16 jaar: 1. John Albrechts. 2. Jan Campfens. 3. Henk Troost. Rugcrawl meijes t.m. 9 jaar: 1. Marleen Wijnhoff. 2. Leone Vroege. 3. Wieneke v. Buiren. Rugcrawl meisjes t.m. 11 jaar: 1. Gerry Kievit. 2. Silvia Kievit 3. Es ther V. Gils. Rugcrawl t.m. 13 jaar meisjes: 1. Monique Maan. 2. Hedi Passchier. 3. Annewien Vroegindeweij. De oommissie heeft besloten dat er ook dit jaar weer een vliegklasse en een showklasse komt, dus voor bevlogen en onbevlogen duiven. Tevens is er een hokkeshow per vier tal. Alle duiven worden hand gekeurd. De vliegduiven moeten in de laatste twee jaar prijs hebben gevlogen, men kan dit aantonen door een uitslag. Aan de showklasse kan haast ieder Rugcrawl meisjes t.m. 15 jaar: 1. Anja Lodder. 2. Ineke Zondervan. 3. Jolanda Bom. Rugcrawl jongens t.m. 9 jaar: 1. Adrie Schipper. 2. André v. d. Nieu wendijk. 3. Peter Kooyman. Rugcrawl jongens t.m. 11 jaar. 1. Gerard Slooter. 2. Remco Holster. 3. Willem v. d. Nieuwendijk. Rugcrawl jongens t.m. 13 jaar: 1. Arjo Kentin. 2. Coran de Blok. 3. Art- Jan Krijgsman. Rugcrawl jongens t.m. 15 jaar: 1. Leon du Pree. 2. Roland Bouman. 3. Peter Pille. Rugcrawl jongens boven 16 jaar: 1. Jan Campfens. 2. John Albrechts. 3. Henk Troost. Winnaars in hun leeftijds Groep: t.m. 9 jaar: Marleen Wijnhoff. Adrie Schipper. t.m. 11 jaar: Gerry Kievit. Gerard Sloo ter. t.m. 13 jaar: Hedi Passchier. Arjo Ken tin. t.m. 15 jaar: Anja Lodder. Leon du Pree. Boven 16 jaar: Jan Campfens. Clubkampioen t.m. 11 jaar: Gerry Kievit, Gerard Slooter. Clubkampioen t.m. 16 jaar en ouder: Anja Lodder, Jan Campfens (5e maal). Aantal deelnemers 144. Aanvang 13 uur. Einde 17.30 uur. Starter dhr. M. A. Snoey (chef te Stel- lendam.) Verdere leiding en organisatie bestuur Z. C. de Schotejil. liefhebber deelnemen want dit zijn dui ven die niet aan wedvluchten deelne men. De moeüijke keuring is van de jaar in handen van de heren A. Hagers, A. de Boom, en J. Mourik, allen lid van de groep van keurmeesters. Er is dit jaar weer een schat aan prij zen te winnen, n.l.: 2 draagbare TV's, een in de vliegklasse en een in de showklasse, deze zijn voor de mooiste van het geheel, de mooiste van hun klasse winnen een duivenmand, 2de prijswinnaars een weekendtas en verder nog tal van luxe prijzen en bekers. 1 op de 4 duiven wint een prijs. Op de avond van het inzetten don derdag 12 januari wordt er een prach tige nieuwe duivenfilm vertoond van de Firma Marima uit België. Het kan een leerzame avond zijn en iedere duivenliefhebber is van harte welkom. Op deze avond worden ook weer bonnen verkocht of verloot voor een jonge duif of een koppel eieren van zeer prominente liefhebbers, o.a. van de Gebrs. Vroegindeweij Keizer Kam pioen! F.C.C. P. Kern Bonds Kampioen Mevr. Sprenkels uit de Lepelstraat vele kampioenschappen (zie N.P.O. orgaan 25 nov. Comb. Duivendijk-Schults uit Brui- nisse Gen Kamp van de N.B.V.Z. afd. Zeeland Marimam Ray Wülebroek België. W. Blom, Noord Gouwe de man met meer dan 10 eerste prijzen in zijn Ver. Bij de Kampioenen van Z.N.B. afd. Zeeland. P. Lazeroms de man met de aarden duiven. C. A. Bruinsma uit Leeuwarden Kam pioen van Friesland. L. V. d. Velde bij de Kampioenen van Rotterdam. P. v. d. Linde van wie elke Kampioen duiven heeft. L. Arensman uit Dirksland, U kent hem vast wel. Van de nieuwe Combi natie Mijs V. d. Boogert uit Achthuizen. Peet Huizer uit Stad aan 't Haring- vUet de AUTO winnaar van Orleans 1977 enz. enz. totaal 35 schenkers van bonnen. De zaal weer opgefleurd met recla meplaten van de gehele middenstand van Flakkee bij wie we weer veel steun hebben gevonden. Natuurlijk ontbreekt het Rad van Avontuur ook weer niet met zijn taarten en mooie prijzen. De prijsuitreiking zal geschieden door de heer van Renswoude voorzitter van Woningbouwver. te Oude Tonge. Dus duivenUefhebbers stuur Uw in schrijfformulier in voor een van Ne derlands gezelligste tentoonstelling. Inschrijfformulieren kan U aanvragen bij W. Koert, Wilhelminastraat 39 Oude Tonge, tel. 01874-2174, b.g.g. 1592. THOLEN Bevestiging kerkeraadsleden De in de Ned. Herv. Gemeente geko zen ambtsdragers, de heren H. ComeUs- se, J. Geuze, P. Roggeband, A. Agterden- bos, B. W. Schol en J. Schol, worden 15 januari in de morgendienst in hun functie bevestigd. Ambtsdragers Herv. Gemeente Aan de beurt van aftreden zijn nu kerkvoogd P. J. Drooger en de notabe len Joh. Geuze en L. Stoutjesdijk. Zij zijn weer herlUesbaar. De stemming wordt gehouden zaterdag 7 januari 1978 door T. Mateboer N.V. uitgever^ ,J)e Banier" - Utreeht 29 Hoofdstuk XII Als Jannetje gemeend had dat de moeiUjltheden nu definitief achter de rug zouden zijn, dan heeft ze zich ver gist. Allereerst moet ze nu zelf voor haar onderhoud zorgen: levensmiddelen in slaan ,d e baliker, de melkboer en de slager aan de deur ontvangen, de kachel aanhouden, haar eigen potje koken, de woning onderhoudenZe heeft het er druk mee gelsregen. Nu het al vroeg donker wordt, en de wind om het huisje huilt, heeft ze het 's avonds soms erg eenzaam. Dan luis tert ze angstig naar elk geluid buiten. Een enkele keer gooien kwajongens steentjes tegen de blinden of drukken op de bel. Op een morgen maakte de postbode haar opmerkzaam op een pa piertje dat op de buitendeur was ge prikt. Er stond op: „BoUekop, school juffrouw". En een andere keer schoot de angst haar in de benen, toen er plotse ling hevig aan de achterdeur werd ge rukt en ze een snerpende gil hoorde. Ze begreep dat de straatjongens weer be zig waren en reageerde niet. Maar de volgende dag was de achterdeur met een dik touw dicht gebonden. In school peinsde ze er over dat een onverlaat het weinig moeite zou kosten haar huisje binnen te dringen. De voor deur had een lipsslot, de ramen kon ze alle van binnen sluiten, maar de ach terdeur zou met een valse sleutel te openen zijn. Na schooltijd kocht ze in een ijzerwinkel t'wee schuif sloten en bevestigde die met een schroevedraaier aan de boven- en onderkant van de achterdeur. Zo was deze nu verzekerd door een slot en twee schuiven. Op een avond werd er gebeld. Jan netje bleef rustig aan haar werk. Als het een bezoeker was, moest hij nog maar eens bellen. Dat gebeurde inder daad en zo ging ze dan maar naar de voordeur. Ze opende het raampje en zag een donkere schim staan. Een draai aan de schakelaar en daar stond Lub bert Agterop in het voUe licht. „Ik wou u wel even spreken". Jannetje beefde. Ze trok onmiddellijk het sleuteltje uit het slot. Stel je voor dat hij met zijn arm door het raampje bij de sleutel kon komen. Ze besloot meteen ook voor de voordeur een paar De jaarvergadering van „Schut- l tevaer" werd nog geconfronteerd met enkele jubilea's en benoe- 5 mingen. Mr. L. J. den Hollander Sr., die vorig jaar is afgetreden, werd be- noemd tot ere-voorzitter. Zelf niet 5 aanwezig zal hij door zijn zoon, I de nieuwe voorzitter, hiervan in kennis worden gesteld. De heer J. van Zetten oud- S schipper van de „Jozina" is 50 jaar lid van „Schuttevaer"; 49 jaar van de afdeling „Goeree- Overflakkee" en één jaar (het S eerste) van Den Briel. Hij was ook 12 jaar lid van het bestuur. l Zijn verdienste werd gehonoreerd j met het «re-Udmaatschap en de i grote Schuttevaer-vlag. Mevrouw J. C. van Zetten-den Engelsman, zijn echtgenote werd j verrast mét een mooie kaarsen- l standaard. De heer K.' Vroegindeweij uit I Middelhamis (25 jaar Ud) kreeg de tradtitionele „Schuttevaer"- kop en schotel. „Uw bijdragen zijn I bijzonder groot", aldus de voor- I, In zijn dankwoord merkte de heer Van Zetten op, dat de ver- gaderingen nu veel gezelliger zijn dan vroeger. „Moeder de vrouw was er toen nooit bij, nu bestaat die mogelijkheid wel". Dhr. Van Zetten dankte mede na mens zijn vrouw het bestuur voor de benoeming en de attenties. „Ik ben al 70 maar ik hoop nog vele jaren mee te mogen kunnen en het werk van „Schuttevaer" te volgen." „Vijftig jaar is een heel eind en het werk in de vereniging ;i heeft mij altijd veel genoegen ge- geven", aldus de heer Van Zetten. Een applaus voor de diverse hul- digingen klonk door de zaal. rijden. Het werd een voorstel op lande- Ujk niveau. Over het vaarbewijs had schipper J. van Zanten enige opmerkingen. Hou ders van kleine jachtjes behoeven niets en de beroepsschippers die jaren in be drijf is moet wel zo'n bewys hebben. Een vreemde geschiedenis. Spreker pleitte ervoor dat eigenaars van jachten korter dan 15 m lengte ook een soort be wijs moeten hebben. Van Zanten is er niet op tegen dat de schipper ook aan een bewijs is gebonden maar dan ook de jachtvaarders met kleine en grote schepen (scheepjes). Over deze zaak wordt een voorstel gelanceerd en doorgezonden naar het hoofdbestuur. Uit de rede van de voorzitter was het al duidelijk geworden dat er te Oost- flakkee plannen bestaan om te Oude- Tonge een jachthaven te creëren. Zo'n jachtvereniging wil mogelijk heel de ha ven hierbij benutten, aldus schipper J. van Zanten. Voor de beroepsvaart blijft er dan mogelijk geen plaats meer over voor ligplaats en/of zwaaikom. Spreker zou gaarne zien dat de haven (bovenin) vrij bUjft voor de schepen die hiermede hun brood moeten verdienen. Mr. den HoUander zegde toe, dat wan neer de bestemmingsplannen hiertoe worden bekendgemaakt er zal worden geprotesteerd of bezwaren zuUen wor den ingediend. Het heeft onze volle aan dacht. Spreker heeft al met de burge meester gesproken over deze gang van zaken. Schipper Van Zanten pleitte er voor om voldoende plaats te houden voor de beroepsvaart. „Laten we niet voor een voldongen feit geplaatst worden", aldus dhr. Van Zanten. Het bestuur zal de vinger aan de pols houden, dat bleek wel uit de bespreking. Na nog een aantal voorstellen te heb ben besproken volgde de afvaardiging naar de Algemene vergadering 1978. Benoemd werden de schippers H. Vis scher, Alb. ter Steege en C. Kik. Met de beste wensen voor het Nieuwe Jaar en een goede en behouden vaart sloot Mr. den Hollander de vergadering, die hij voor het eerst had voorgezeten. Evenals zijn vader bleek hij vertrouwd te zijn met het wel en het wee in de schipperswereld en met de belangen van „Schuttevaer". r fi O n 1 schuifsloten te kopen. „Zou ik binnen mogen komen? Ik sta hier zo voor ieder te kijk". „Nee antwoordde ze. Ik vermoed wat u hebt te vragen en daar kan het antwoord kort op zijn: Nee". „Maar hebt u dan helemaal geen me delijden met me?" Ze deed het raampje dicht en bleef met kloppend hart door het kleine gor dijntje kijken. Nog even bleef hij staan. Toen dren telde hij het paadje af en liep om de heg heen. Wat zou hij nu willen? Naar de ach terdeur? Maar nee. Hij had zijn fiets blijkbaar tegen de heg staan, stapte er op en reed weg. Toen knipte ze het bui tenlicht uit. Maar nog lang zat ze stU te luisteren naar elk geluid. De zondag morgen daarna ze was nogal vroeg opgestaan doordat de zon in haar slaap kamer scheen zag ze voor haar deur een soort ereboog, gemaakt van denne- takken en papier. Dat moesten de straat jongens hebben gedaan, 's avonds laat of 's nachts. Ze had er totaal niets van gemerkt. Het was wel zondag, maar voordat er kerkgangers langs kwamen, moest dat ding verwijderd zijn. Vlug schoot ze wat kleren aan en snelde naar beneden. Even kijken of de kust veUig was. Toen opende ze de voordeur. Tot haar erger nis zag ze dat er onder het bouwsel de schedel van een koe hing met daaraan bevestigd een karton met het opschrift: „Bollekop. De ridders van Lubbert". „Mooie ridders", dacht ze en driftig rukte ze de rommel naar beneden en sleepte de bende naar de weg om ze in een droge sloot te deponeren. Haar stemming stond ondanks de schone morgen op nul en de thermome ter daalde nog enige graden, toen ze later voor de kerk door een haag van opgeschoten jongens moest lopen, die haar tegen grinnikten en allerlei onge paste woorden ten beste gaven. Ze kon ouderling Agterop niet horen bidden. WUde haar oren wel dichtstop pen. Het mes moesten ze er in zetten, in deze voze dorpsgemeenschap. Eeuwenlange zonden van ontucht, leugen, bedrog, kwaadsprekerij tierden hier welig. Er werd niets aan gedaan. Ze haatte op dat ogenbUk het dorp en zijn bewoners. Ook de kerk, al zong men dan: 'k Bekend' o Heer' aan U oprecht mijn zonden, 'k verborg geen kwaad, dat in mij werd gevonden Haar ogen dwaalden naar de plaats waar Jan Westhuis eens zat. Wat hij er nog maar. Als hij was blijven leven, dan... ja dan had ze hem misschien tot man gekregen. Ze hield van hem en hij waarschijnlijk ook van haar. Waarom moest hij juist weg? Vrome mensen had ze wel eens horen zeggen, dat de Heere siteeds de besten wegneemt om ze voor het leed te bewaren. Laatst had ze ver teld dat de kleine Abia, zoontje van Jerobeam, in wiens hartje de Heere iets goeds had gevonden, en die Hij daarom tot Zich nam. Zo was ook Jan Westhuis weggenomen. En zij was achtergebleven. Kennelijk was zij goed genoeg voor deze verdorven wereld. Zij mocht zeker nog een tijdlang uit de kelk der ellende drinken Bah, wat had ze toch vervelende ge dachten. En dat in de kerk. 't Was beter dat ze eens luisterde naar wat Agterop las. Maar ze kan haar hoofd niet bij de leesdreun van de ouderling houden. Haar ogen dwalen weer door de kerk. Daar blijven ze rusten op ouderling Van Twist, die nu al zit te knikkeboUen. En daar achter meester Bom. „Hij moet een bankje verderop zitten", zeggen de men sen. Men beweert dat Evert Bom graag ouderling wil worden, maar hij is nog nooit als kandidaat op de üjst gezet. Volgens sommigen moet hij een veran derde man zijn, maar ouderling Agter op heeft geen ligging voor hem. Agter op zal ook zeker geen ligging voor haar hebben. Als zij een man was, hoefde zij er niet aan te denken ooit achter 't doophek te komen, dan misschien om schuldbelijdenis af te leggen Bah, ze wou zichzelf wel door elkaar rammelen om die pessimistische en dwaze gedachtengang te verbreken. Maar haar gedachten breien verder. Haar ogen springen van de één naar de ander. Daar heb je Streeflang, die juist een pepermunt in zijn mond steekt. Die zal straks na de dienst wel tegen buur man zus en buurvrouw zo zeggen: Dat was weer eens een ouderwetse preek, hè? Terwijl hij er niet anders van heeft begrepen dan dat ze ouderwets was. En daar zit Jan Suring. Zou die ook eens een zondag in Wielerbrug zijn overgebleven? Naast hem zit een spich tig, bleek meisje. Dat moet dan zijn aanstaande zijn. Nou, die mag ook wel eens wat meer vlees op de botten krij gen om straks de strijd tegen de dorps geest aan te kunnen. Suring heeft geen oog van de voorle zer af. Hij luistert bUjkbaar met aan dacht. Of doet hij maar zo? Wil hij ook eens in een goed blaadje bij Agterop komen? Hij Ujkt haar nu net het type dat op vijftig- of zestigjarige leeftijd nog eens het ambt van diaken mag be kleden, waarnaar hij dan al een halve mensenleeftijd heeft gestreefd. Houd maar vol. Zuurtje, en begin maar goed, jij bent kennelijk op de juiste weg naar het geëerd schoolmeesterschap. Straks zul je de achting van jong en oud weg dragen en eens in vrede in de Wieler- brugger aarde rusten Jannetje gaat eens verzitten. Foei, ze walgt van zichzelf. Zit daar iedereen maar te bekritiseren. Niemand komt er schoon af. Net of zij wel zo'n brave is. (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 2