De Zeeuwse vissersplaatsen sieclits 6,95 medewerkster Pers" bericht Zeeuwse wandelingen I Haar taak zal bestaan uit eenvoudige administratieve werkzaam- heden, bedienen van de telefooncentrale, het bedienen van de 1 telex enz. ^ILANDBIf^NIEUWS" Nieuws uit Zeeiand Wie is er ziende biind en liorende doof? VOLLEYBAL Uitverkoop laatste partijtjes U kunt de pakketten komen bezichtigen in ons nieuWe pand aan id© Oosthavendijk te Dirksland. Geopend van 8 uur 's morgens tot 9 uur 's avonds. Wat U voor de icomende Feestdagen ooic zoeict.... DEN HERTOG Co. biedt liet meest We hebben een BOUTASSORTIMBNT om van te watertanden Verse mesthaantjes 1000 gram, kippepoten, kipsctoitzel en kiprollade. Verse kalkoenen van 2-31/2 kg., kalkoendijen, kal koenborst en kalkoenrollade en verse konijnen, en bij de bout horen natuurlijk verse CSramberries! Verder kant en klare garnalencoctotails, verse garnalen, gesneden zalm en paling enz. Ook liggen in onze vitrines een keur van salades, paté's, binnen- en buitenlandse kaassoorten op U te wachten. We hebben ook een igrote sorteiriiiig noten en bonbons en niet te vergeten de VERMAARDE SCHEFFERS TAARTEN Speciaal geïmporteerd een schitterende opgemaakte ijstaart, roomijs-mokka voor 16-30 personen van 19,95 voor de Feest dagen sleehts 14,95. Zelf hebben we voor de Fe^tdagen vervaardigd Amerenen ijs roomijs met daardoor amerenen (een speciale kers) en zware siroop: absoluut onverbeiterUjk en ter kennismaking voor slechts 3,95 per üter! Ook onze slijterij is een bezoek waard. Speciaal voor de Feestdagen CHAMPAGNE „ROTHSCHILD", in één woord geweldig, demi sec en brut 23,95 Reklame Slijterij: Jonge jenever Nieboer, 2 liter 25,— Jonge jenever de Keizer 12,95 Vieux Cooymians 12,75 Besisen jenever De Korenaer 7,95 3 flessen heerlijke mousserende appelcider 10, 3 flessen rosé de la Taverne of Siiver Perlant 10, 3 flessen KeUertrepchen Moezelwijn 13,95 Verder een enorme sortering binnen- en buitenlandse gedisitil- leer en likeuren, teveel om op te noemen. Meer dan de moeite waard TeL 01877 - 1968 Vrijdagavond koopavond tot 9 uur, zaterdag tot 6 uur geopend. s Wegens vertrek van de tegenwoordige zoeken wij z.s.m. een i i Vaardigheid in het spreken en schrijven van de moderne talen is venedat. Sollicditaties schriftelijk te richten aan IViaaskant IViacliinefabrieken en Dokmij. Meester Snijderweg 40 Postbus 12 Stellendam i iiiiiii ff Perzië onder de kalief van Bagdad (661-861) MaSii, 2 Dinsdag 20 december 1977. De laatste tijd wordt er in de kran ten veel over de visserij geschreven. Er is zelfs eens een „visserij-oorlog" ge weest tussen Engeland en IJsland. De Engelse vissersschepen mochten niet te dicht bij de IJslandse kust vissen, dat was te onvoordelig voor de eigen vis sersbevolking. Later kwam de overbevissing ter sprake. Men was bang dat men de zee leeg zou vissen, tenminste zo leeg dat er te weinig vis overbleef. De schepen zouden met een halve lading of nog minder thuis komen en dat was natuur lijk niet economisch. Toen heeft men voor verschillende soorten vis de quo tering ingesteld, d.w.z. men mocht maar een bepaalde hoeveelheid van elke soort vangen. Een regeling die moeilijk is te controleren en waartegen de vis sers meermalen in overtreding zijn ge weest. Met het betalen van boete als gevolg. Ik las ergens deze mooie zin: voor landrotten is de kust het einde van het land, voor een visser is de zee het begin van zijn werkterrein. Vroeger hielden de vissers zich in hoofdzaak bezig met de kustvisserij. Dat waren in Zeeland de mondingen van de beide Schelde-armen. Het was dag- visserij: 's morgens vroeg voeren ze weg en in de namiddag kwamen ze te rug. Dat ging met zeilschepen. Maar in de visserij ging het net als bij de land bouw: er werd gemechaniseerd, de mo tor kwam. aan boord om de zeilen te vervangen, eerst een klein motortje, la ter steeds zwaardere. Ook de schepen werden groter en sterker. Er werd voor grote bedragen geïnvesteerd, veel ster ker nog dan bij de landbouw met de vele machines. Door die quotering, het verbod om zoveel mogelijk te vangen komen er tal van vissers in financiële moeilijkheden. Ook aan de netten is veel veranderd, met grote sleepnetten probeert men zo veel mogelijk te vangen. Men nam ijs mee aan boord: de kustvisserij werd zeevisserij. De schepen voeren maan dags uit en kwamen donderdag of vrij dag terug. Op zondag werd niet ge vist, de in hoofdzaak orthodoxe vissers houden de rust van die dag in ere. Arnemuiden Een eeuw geleden was Arnemuiden de enige vissersplaats van Zeeland. De scheepjes konden door het Sloe tot in het dorp komen. Eigenlijk moet ik zeg gen: in de stad, want in 1574 heeft het van prins Willem stadsrechten gekre gen. Maar in de volksmond wordt het een dorp genoemd. Om de Zeeuwse spoorlijn aan te kun nen leggen, werd het Sloe afgedamd (1871), en toen werd het al moeilijker om binnen te zeilen, ook daardoor dat het Sloe steeds erger ging verzanden. Het is nu helemaal ingepolderd, zowel ten noorden als ten zuiden van de spoorlijn. In de Gouden Eeuw was Ar nemuiden aan de mond van de Ame een belangrijke handelsplaats, een concur rent van Middelburg. Nu heeft het nog het Amekanaal, dat van de plaats naar het Kanaal door Walcheren is gegraven. De scheepjes zouden dus ook nu nog via de sluizen bij AHissingen en Veere en de beide kanalen in het haventje van Arnemui den kunnen komen. Maar dat is een nogal ingewikkelde en langdurige ge schiedenis. Het gebeurde wel eens, als een scheepje op de werf van Meerman opgekalefaterd moest worden. Of als er op die werf een nieuwe hoogaars werd gebouwd. Toen gingen de schepen naar Vlissin- gen en Veere, geen echte vissersplaat sen. Die hadden maar een paar scheep jes in de vaart.. Soms verhuisde het hele gezin naar deze twee plaatsen. Maar de bevolking van Arnemuiden is erg gehecht aan haar woonplaats en de meeste vrouwen en kinderen bleven er liever wonen. Dan bleven de man nen in de thuishaven Vlissingen of Vee re meestal aan boord slapen en kwamen alleen het weekend naar huis. Met het toenemend gebruik van bromfietsen en auto's behoeft dat tegenwoordig niet meer, de afstand is nu gemakkelijker te nemen. Veere is trouwens uitgeschakeld sinds in 1961 de dam in het Veerse Gat is aangelegd. Inplaats hiervan is Colijns- plaat de thuishaven geworden. Dit dorp op Noord-Beveland heeft een moderne haven gekregen, waar het vooral in de zomer aardig druk is met de toeristen. Het binnenvaren van de schepen, het verkopen op de vismijn trekt altijd be langstelling. De handelaars maken er goede zaken. Vroeger kon men wel eens een emmertje vis aan boord van een scheepje te pakken krijgen of een portie garnalen, maar dat mag tegenwoordig niet meer, alles moet via de vism.ijn gaan. In vroeger jaren visten de Amemui- denaars („Erremunaers") enkel garna len. Deze grijs-grauwe beestjes werden aan boord in een grote ketel gekookt. Roodachtig-bruin kwamen ze uit de kookpot. Garnalen („gorrinet") worden nog wel gevangen, maar ook veel plat- vis: tong, schol, scharretjes. Vooral tong is erg duur: f 12,de kilo. Ik noemde zoeven het woord hoog aars. Dat was het eenvoudige zeil- scheepje, dat vroeger gebruikt werd. Op de romp en op het grote zeil stond ARM. geschilderd. Vóór de oorlog wa ren er ongeveer 50 ziüke hoogaarzen, ieder met zijn eigen nummer. Een eeuw geleden kostte zo'n schip 1100, 1200,Nu zijn ze vervangen door motorkotters. De visserij is nooit een vetpot ge weest, de vissers in Amemmden woon den dan ook in kleine primitieve huis jes, vaak met een groot gezin. De laat ste jaren zijn er een paar heel oude straten weggebroken en sommige wo ningen gemoderniseerd. Om de kosten van personeel te sparen nam de visser soms alleen maar een paar zoons mee op de vangst. Vooral in de dertiger jaren van cri sis op allerlei gebied gingen er veel vissers naar „De Schelde" in Vlissingen werken of verhuurden zich op de ha- ringloggers van Scheveningen. Tijdens de oorlog zijn er veel sche pen door de Duitsers gevorderd, de brandstof was schaars en duur en men kreeg maar een klein stukje zee, waar het vergund was te vissen. Daarna m.oest een groot deel van de vloot aan gevuld en vernieuwd worden. Ik zou bijna vergeten als Zeeuwse vissersplaats Breskens te noemen. Het heeft een eigen aanvoerhaven en in Bel gië een gunstig achterland voor de uit voer van de vangst. Middelburg. L. van Wallenburg. P.S. Dit artikel was al geschreven toen ik in Eilandennieuws van 9 de cember las dat er uitgegeven is „De Nederl. Noordzeevisserij" in oude ansichten. GEMEENTE DUIVELAND Op woensdagavond 21 december a.s. hoopt de gemeenteraad van Duiveland in een openbare vergadering bijéén te komen in het gemeentehuis te Nieuwer- kerk, onder voorzitterschap van burge meester J. D. de Kam, aanvangende half acht. De raadsagenda bestaat uit 16 pun ten en na de opening door de voorzitter komen de notulen en de ingekomen stukken. Verder een verzoek om garan tie voor een geldlening voor woning bouw te Ouwerkerk, door W. N. Pan- kow, aan de Zuidstraat aldaar. Dan een voorstel tot verkoop van de woning Mo lenweg 59 te Oosterland, aan dhr. Fr. Kik aldaar en verkoop van de opstallen van de voormalige Chr. Kleuterschool: „Radda Bamen" aan de Sint Joostdijk te Oosterland, voor de sloop. Vervolgens vaststelUng voorbereidingsbesluit: A. Bestemmingsplan; wederopbouw Nieu- werkerk. B. Bestemmingsplan Buiten gebied; C. Bestemmingsplan Oosterland Punt 8 behelst een bezwaar ontwerp herziening streekplan Schouwen Dui veland en vervolgens deelneming stich ting Samenlevingsopbouw Schouwen- Duiveland. Verder gebruiksverordening gebouwen Duiveland en verder een wij zigingsvoorstel vergoedingsregeling brandweerpersoneel. Dan wijziging be zoldigingsverordening: a. 1976 met wij ziging, b. 1977 met wijziging. Vervol gens subsidie bouw zorgwoningen Brui- nisse en tot slot aanbieding van de be groting van de gemeente voor 1978. Ge volgd door de Rondvraag en sluiting van de vergadering. OOSTERLAND Ned. Herv. Gemeente. In de a.s. pre dikantsvacature door het vertrek van Ds. M. C. van der Meer naar de Herv. Gemeente van Sassenheim, besloot de kerkeraad een toezegging van beroep uit te brengen op kandidaat Molenaar uit Scheveningen. Deze heeft zich pas op 15 december beroepbaar gesteld. Verder nog de mededeling dat de mor- gendienst op zondag 17 december a.s., waarin voorgaat de pastor loei: Ds. M. C. van der Meer en aanvang om ten uur een jeugddienst zal zijn. INGEZONDEN: Gaarne zou ik onderstaande als inge zonden stuk geplaatst willen zien in het Eilanden-nieuws, als reactie op de pu blicaties in uw blad van de laatste we ken: „Horende doof en ziende bUnd". Telkens wanneer ik als abonné het blad lees, valt het me op dat er steeds kritiek is op den Uyl, wat ik van uw be ginselen u niet kwalijk kan nemen, maar wel dat U met lof het C.D.A. - V.V.D. kabinet verdedigt. Wanneer men met een goede bril leest en ziet wie er in het babinet de lakens gaat uitdelen, dan is deze uitdrukking geheel anders, n.l. Rooms - Conservatief kabinet. Dit is de juiste opstelling dat zullen wij Christenen, zowel geestelijk als licha melijk aan den lijve gaan ondervinden nu het kabinet gevormd is. Het ergste is wel dat de V.V.D. een minister gaat leveren voor onderwijs. De V.V.D. wil 200 millioen gaan besparen op het on derwijs, doch daar deze partij aUeen maar voor het openbaar onderwijs op komt, zuUen deze bezuinigingen alleen het Christelijk onderwijs treffen. We zijn hard op weg onze Herv. Reformato rische beginselen te verkwanselen aan Rome. Zijn we de duizenden strijders voor de Hervorming al vergeten, hoe deze gelovigen met vastberadenheid en zingend in de arena de dood tegemoet traden? Zie nog steeds wat er in Ierland gebeurt. Die sitrijd daar is nog net 2» als in het verleden, alleen wat modemer, maar nog net zo barbaars wat de doel stelling betreft en hoe weinig wordt er in onze kerken voor vrede in Ierland gebeden? Zijn we bezig de beginselen van onze voorgangers Luther en Calvijn met voe ten te vertreden? De man die eens een opdracht van het staatshoofd met opzet weigerde om als formateur een C.D.A.-P.v.d.A. kabinet te vormen, daar voelde hij zich niet sterk genoeg en niet geschikt voor om dit te aanvaarden. Hij had immers liever Jus titie daar kon hij zich in uitleven. Maar nu met de V.V.D. promoveert hij zich zelf als Vaandrager van zo'n kabinet. Hij zou geen Ijdeltuiten in zijn rege ring dulden, maar hij vergat hiermee zichzelf. Op het C.D.A.-congres liet hij dat duidelijk blijken, hoe hij als een triomfater juichend en jubelend met beide handen omhoog voor de T.V. en partijgenoten zich als overwinnaar op stelde. Wat een ijdelheid. Wat een zon den! Hij verheft zich hierdoor wel sa men met Andriessen als goede ambas sadeurs van Rome. Nog maar kort ge leden was het de Paus die de Neder landse kardinalen en bisschoppen naar zich ontbood. Hij wees hen er op, hoe het katholieke volk in Nederland diep in de afgrond was beland. De werken waren leeg en worden vooral in de ste den afgebroken. Daar moest men maar eens wat aan gaan doen. Geen wonder, vroeger moesten de katholieken grote gezinnen hebben, deze moesten in ar moede blijven,da n zouden ze wel aan de kerk gebonden blijven. Doch hun ogen zijn de laatste jaren geopend, door deze kerkelijke verdrukking. Zie maar eens naar het katholieke zuiden met steden met voor 90°/o katholiekenj waar de P.v.d.A^ 35 tot 40°/» stemmen verwierf. Als men maar grote gelde lijke offers aan de kerk schonk, dan zou men wel in de hemed komen. Zie eens hoe het Vaticaan in de laat ste oorlog het fascisme van Mussolini de handen boven het hoofd hield en nu het communisme gedoogt, allen door henzelf gekweekt. Ja zelfs kort geleden nog de communistische pre sident van Polen op audiëntie ontvan gen. Italië met zijn 92»/o katholieken en daarvan 45°/o communisten. Deze opdracht van de Paus aan de kardina len is ook wel doorgedrongen tot deze K.V.P. leiders. Ze zullen het C.D.A. nu wel eens gaan regeren. Daarom ver baast het me dat de A.R. zich zo ge makkelijk in de hoek laat drukken. Aantjes de leider van de A.R. kon zich in principe en geweten niet met van Agt verenigen. Letterlijk zei hij, wij zullen het C.D.A. - V.V.D. kabinets- accoord naar zijn daden beoordelen en het loyaal tegemoet treden, maar men zou geen parlementaire binding aan gaan met dit kabinet. Geen binding betekent ook geen ministersposten. Na het néén van mevr. van Leeuwen, de Gaai-Fortman, Boersma, Gouds waard en anderen zei deze zelfde Aan tjes voor de T.V. dat er nog genoeg ge- schikten zijn in de A.R. voor een mi nisterspost, dus tegen zijn geweten in, tóch wel binding. Voor de T.V. kan je nogal eens iemand op een leugen be trappen, de kranten verdoezelen maar wat. Ook liet hij zich tot fractievoor zitter van het C.D.A. overhalen, wat hij eerst ook al niet had zien zitten. Deze plaats was eigenlijk bestemd voor Andriessen, maar deze is tot Min. van Financiën gebombardeerd. Daar kan hij met medewerking van de V.V.D. leren hoe straks de minder draagkrachtigen met geld moeten omgaan. De rijken en industrieëlen zullen er wel bij varen. Waarom had van Agt zo graag Aantjes als fractievoorzitter. Ten eerste, dan kon hij hem als gedoger niet meer in de weg staan. Ten tweede, als de leider van de A.R. eenmaal fractievoorzitter zou zijn, dan zouden de 7 andere A.R.- desidenten vanzelf wel meedoen. Als er één schaap over de dam is volgen er meer. Maar hij kwam be drogen uit, de echte geleerde schapen volgden hun herder niet en zeiden néén tegen van Agt. Hij zal het nu met de lammetjes moeten doen. Zo ook bij de V.V.D. De echte goede liberalen zoals Toxopeus en Geertsema lieten het ten spijt van Wiegel afweten. Ze staan niet zo achter dit conservatief mannetje, ze geloven niet in het sprookje van Hans en Driesja Door dit schrijven van de laatste weken in uw blad te lezen en dit eens diep in mijn hart te overpeinzen, ging er een schok door mijn zondige ziel. Wie was er nu eigenlijk horende doof en ziende blind? Ikzelf om dit maar te laten rusten? of de A.R. en niet min der de S.G.P.-racties die met de per soon van Abma accoord ging met dit Rooms-Kapitalistische gedoe. Hoe be staat het! Wat een zelfverloochening een kabinet te steunen dat dwars tegen het Evangelie en de Reformatie in druist. Maar al wat ik hierboven schrijf zijn maar menselijke doelstellingen en al wat menselijk is, is van boorbijgaande aard. Maar verder eens geen politiek maar de werkelijkheid, zoals wij straks het Kerstfeest gaan vieren. Het Kerstfeest: Het feest van de ge boorte van onze zaligmaker Jezus Christus, Gods zx>on. Maar hoe deze geboorte? Maria en Jozef trokken op naar Ju- dea, vanuit GalUea naar Bethlehem om zich daar te vestigen en haar zoon te baren. Maar waar? God leidde hen naar die stad. Maar ziet ze kwamen aan een herberg. Ze Idopten aan, de herbergier deed open en toen ze om een plaats vroegen, was het antwoord, er is geen plaats meer in de herberg, deze was overvol. De herbergier zag dat dit maar gewone arme mensen waren. Jozef was maar een arbeider een timmerman en nog wel met een zwangere vrouw. Hij verwees hun naar de stal met de ezel, daar moesten ze maar een plaats je zoeken. Wat voor lieden zaten er dan wel in die herberg dat deze zo vol was. Waren het ongelovigen, dronk aards of tollenaars die daar hun geld kwamen verkwisten of soms ook men sen die er allemaal financieel goed voorzaten? Voor zulke lieden moest het kinde- ke Gods naar een stal om daar gebo ren te worden, met de schamele be zittingen van een kribbe en wat stro voor de dieren, uitwijken. Geen bed en zonder hulp. Wat een vernedering, als men als Gods zoon zo op de wereld moet verschijnen. Maar God had het zo gewild. Een voorbeeld van rang en stand zelfs bij de geboorte van Gods zoon. Maar men was in de stal niet alleen en niet zonder hulp. God stuur de zijn engelen om Maria en Jozef bij te staan. En toen het kindeke eenmaal gebo ren was, ziet van allom kwamen van verre de herders (arbeiders). Ze volg den Gods Ucht, de ster die hen voor ging en kwamen te Bethlehem in de stal om het kindeke Gods te aanschou wen. Hem te loven, te prijzen en te dienen. God gaf ons hierbij het voor beeld, niet alleen dat zijn zoon zou voortkomen uit een arbeidersgezin, maar dat juist de herders (arbeiders) de eersten zouden zijn, die dit won der mochten aanschouwen. Dit nede rige arbeidersvolk was zijn volk. Niet de rijkaards en tollenaars, deze zou den het toch nooit geloven dat dit Gods zoon was. Daar zijn ze te hoogmoedig en te ijdel voor. Zij waren het die het lam Gods later aan het kruis zouden nagelen en alle eerstgeborenen lieten doden. Moge dit bij alle gelovigen van het EvangeUe eens diep in hun ziel ge worteld worden en moge het kerstfeest een feest zijn voor allen die meevoe len wat het kindeke Gods voor ons betekent Moge alle hoogmoed en ijdelheid van ons worden afgewenteld en ons hart met naastenliefde en ootmoed vervuld worden. Dirksland, C. Beijer. Winst Intermezzo Dames 1 Na vier nederlagen op een rij, heeft het eerste damesteam van Intermezzo j.l. zaterdag weer eens fors uitgehaald. Slachtoffer van de dadendrang was M. V.C. uit Maassluis. Coach Huib v. d. Valk voor de wedstrijd: „Theoretisch moeten we vanmiddag 3 punten kun nen pakken. De vechtlust en het ent housiasme zijn er de afgelopen weken, mede door de blessures niet zo uitgeko men, maar we zijn nu op voUe oorlogs sterkte en zijn tegenover het publiek verplicht voor een spektakelstuk te zorgen". Na een trage start kwam In termezzo achter en dat kostte de Ie set. Bekwaam pakte M.V.C, deze set met 11- 15. In de 2e set verhoogde Intermezzo het tempo aanzienlijk en drukte de gas ten volledig in de verdediging. Goed ge plaatste taktische ballen zorgden voor de 15-6 winst. Op het blok na, dat nogal eens een bal doorliet, liep de aanvals- machine van Intermezzo uitstekend, zo dat in hoog tempo de 3e set eveneens in winst werd omgezet: 15-10. „De set-ups haarscherp en verder van het net. Schijnaanvallen uitvoeren om de vijan delijke verdediging te misleiden en maak er een show van". De opdracht van Huib v. d. Valk was dus duidelijk genoeg. Na een kleine achterstand, 1-4, maakte M.V.C, geen punt meer en met uitstekend spel, werd het via 8-4 en 11-4, toen de coach van M.V.C, zijn time-outs gebruikte, gemakkelijk 15-4. Na lange tljd werden dus weer de broodnodige 3 punten in eigen huis gehouden. Het is duidelijk dat Intermezzo op dit moment nogs teeds in de lift zit. Krappe overwinning Intermezzo heren Het Keurkorps van de herenaf deling, heeft zaterdag tegen Spirit alle zeilen bij moeten zetten om het Barendrechtse Spirit te bedwingen. Zonder Piet Bal, die wegens ziekte verstek moest laten gaan, maar met Koos Arensman, Joop van Rumpt en Eddie v. d. Sluijs, die al len nog niet geheel hersteld waren, werden de eerste twee sets verloren met resp. 12-15 en 15-17. In de reste rende sets gaf coach Bisschop Wimco Driesse en Herbert Nieuwland ruim schoots de kans zich waar te maken. Dit leverde het gewenste resioltaat op en met 15-13, 15-7 en 16-14 werd het toch nog 3-2 voor de blauw-witte formatie. ^^^.^■<fc.'^^^/^^tt^^/^^%/%<^.-^^%/^^»'^^^''^'*'^''*''^'' OOSTERLAND Het komt maar zelden voor dat de hier gestationeerde brandweer van Dui veland op één avond tweemaal wordt gealarmeerd. Dit was woensdagavond 14 december j.l. het geval. Al vroeg in de avond kreeg men alarm uit Nieu- werkerk, waar langs de rijksweg door vuil-verbranding de boel wat uit de hand gelopen was. Het was tussen de woningen van dhr. Jac. Kooiman en A. S. FUkweert. Hier was men het vuur spoedig meester. Omstreeks half tien kwam weer brandalarm van een cam ping in Sirjansland waar voor de zoveel ste keer maar weer eens een caravan in brand was geraakt. Toen de brandweer arriveerde was de wagen al een heel eind verbrand, en kon men zich nog bezighouden met nablussen. Kerstpakketten Den Hertog Co. st ga De Sassanid-dynastie werd gevolgd door een lange periode waarin Perzië onderi nvloed stond van Arabische ka- Uefs. Gedurende de overheersing van de kaliefs van Bagd.ad (661 - 861) bezochten verscheidene Ai'abische geschiedschrij vers Perzië en noemden bij de produk- ten van dat gebied ook tapijten. Dit is echter niet een voldoende be wijs dat tapijten uit die tijd in Perzië gemaakt werden. Aangezien er geen krachtige plaatselijke dynastie bestond is het niet waarschijnlijk dat er tapijten van hoge kwaliteit werden gemaakt, aangezien deze tot de achttiende eeuw alleen aan de hoven werden gebruikt als versiering. Aande andere kant be vestigt de getuigenis van Arabische ge schiedschrijvers wel dat het handwerk niet was verdwenen en dat naast de ta pijten die door de nomaden werden ge maakt van werkelijk artistieke waarde. Het is interessant te zien dat de Gai- nat-zone in het gebied Ktorassan ai be kend was als een centrum van tapijt makers. Deze opmerking geeft meer waarde aan de veronderstelling die Oralnat uitroept tot één van de oudste centra van tapijtmakers en waarschijn lijk de bron van het meest verspreide motief in Perzische tapijtpatronen de herati. VISSER. OXnïDORP Beroepen Geref. Gemeente Uit het gestelde dubbeltal ter beroeping van een predikant, ds. P. Blok van Dirksland en ds. A. Hoogerland van Krabbendijke, werd eerstgenoemde be roepen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1977 | | pagina 2