EHAItPEII niEUWS Job's geduM, Salomo's wijsheid en Simson's Icraciiten! Groen Hebt Yeor te stichten ambulanee-dienst „Pers" beriebt HET MEISJE MET DE SCHELDNflflM IKIfldCflMij^Cfl Mtoumfs 2e blad EHasdag 6 december 1977 No. 4647 Wens aan College Middelharnïs: i*r Vrijheid van honden lijkt te worden beperkt WEERPRAATJE Na bijzonder natte november, karakter winter nog een vraagteken VOLGENDE STRENGE WINTER Deel Golgotha blootgelegd TV Di:Fi;CT7 ▼oor snelle reparatie 01877-1236 Mlt de kerkoR nAAU iVIIDDELHARNIS: lAr Enige bedenking tegen Ouddorpse ambulance De Sassanid Dynastie (224 n. Cr.) - Het tuintapijt van Chosroes (641 n. Cr.) TERTOLOVBRHAAL Het zal je maar van harte toegewenst worden. Jobs geduld, Salomo's wijsheid en ook nog eens Simsons krachten. Die goede wensen kwamen uit de raad en werden toegedacht aan het College dat beeft toe te zien op de juiste naleving van de „verordening heffing en invorde ring standplaatsgelden woonwagencen trum Middelharnis". Op het verbeterde terrein zal een ta rief van 12,per week per wagen gelden. Bij wanbetaling kan verwijde ring van de woonwagen worden geëist. Voor het gebruik van het sloopterrein zal geen vergoeding worden gevraagd, maar wel zullen de gebruikers water, gas en electriciteit direct aan de leve ranciers daarvan hebben te voldoen. Vanuit de raad werd gehoopt dat na ingebruikname van het sloopterrein de openbare weg weer toegankeUjk wordt, maar een ander haalde daar toch weer de schouders over op. Weth. Hoogzand onder wiens portefeuille een en an der ressorteert hoopt in elk geval dat er niet met harde hand behoefït te wor den opgetreden. Dat voorziet hij overi gens niet nu er met de bewoners van het kamp vrij goede contacten tot stand zijn gekomen. Strengere regels voor hondenbezitters. Als het aan de P.v.d.A. fractie Ugt zul len de hondenbezitters aan strengere •regels gebonden worden. In een volgen de vergadering zal dhr. A. Tiggelman zijn voorstel hieromtrent nader toelich ten en zal de raad daar een uitspraak over doen. Dhr. Tiggelman meent dat er een eind moet komen aan de stroom van klachten over hondenoverlast en straatvervuUing en hij stelt dan ook voor de Alg. politieverordening met een aantal regels aan te vullen. De rechthebbenden op een hond heb ben ervoor te zorgen dat him. hond bin nen de bebouwde kom niet losloopt zon der toezicht. De hond mag niet los lo pen op een terrein van een ander, al thans niet zonder diens toestemming en de hond mag zich niet onaangelijnd be vinden op een kinderspeelplaats of een speelweide. Een hond waarvan B. en W. vinden dat die gevaarlijk moet worden geacht dient buiten van een muilband of -korf te zijn voorzien. Honden die in strijd met een van die regels worden aangetroffen, kunnen worden opgevangen waarna ze gedu rende 8 dagen ter beschikking worden gehouden van hun eigenaar. Meldt die zich niet dan kunnen de opgevangen honden worden afgemaakt. Meldt hij zich wel dan betaalt hij 5,per dag voor de dagen dat de hond werd vast gehouden en krijgt hij een proces-ver baal. Aldus wordt door de P.v.d.A.- fractie beoogd, maar er is nog meer. Het laatste lid luidt dan ook: „Hö die de zorg heeft voor een hond is verplicht te voorkomen dat die hond zich van uitwerpselen ontdoet op een gedeelte van de weg, dat bestemd of mede bestemd is voor verkeer van voetgangers, dan wel op voor publiek toegankelijke kinderspeelplaatsen of weiden". op heit moment dat dit overzicht werd opgesteld, was bijna het punt bereikt dat de balans van november kon worden opgemaakt. Een paar bijzonderheden kunnen al worden vermeld. De maand begon bijzonder zacht, ja zelfs warm, toen deze herfstwarmte op donderdag 10 november met in een deel van ons land 18 graden zijn hoog tepunt vond. Eenmaal was;, In 1897, op een latere datum (16 november) een iets hogere temperatuur gemeiten. Daarna kwam een snelle koudegolf van het Poolgebied op gang, compleet met hagel, naitte sneeuw en onweers buien. BAR NAT Die situatie met zeer veel zware buien en af en toe een stormachtige noordwes ten wind duurde weken. Met als gevolg dat november dit jaar als zeer nat uit de bus kwam. In een deel van Nederland, met name in het westen, waar plaatse- hjk 200 tolt 240 mm regen werd gemeten, was in de laatste 100 jaar slechts één no vember natter, namelijk die van 1944, met aan de rand van de Wieringermeer 244 mm regen. Eén van de laatste dagen van novem ber kwam weer een hogedrukgebled aan bod met in de nachit lichte vorst en overdag eindelijk droog weer. Vier jaar geleden, eind november 1973 hadden wij al een vroege winterperiode met in een deel van ons land meer dan 10 cm sneeuw, waardoor het op 30 no vember op het vliegveld Leeuwarden 14 graden vroor en twee dagen later op 2 december te Wageningen 21 graden. Dat kan een lange strenge winter wor den, zullen velen hebben gedacht, maar nog voordat Sinterklaas In 1973 op 5 de cember zijn rit over de daken ging ma ken was de dooi al weer Ingevallen en de winter die volgde stelde weinig voor. Hieruit bUjfct nog eens dat je aan het gedrag van november geen conclusies kunt verbinden hoe de winter zal uit pakken. In 1962 ook sneeuw in de twee de novemberhelft en toen volgde er wel een lange strenge winter. Ook al is inmiddels december op de kalender verschenen, voor iedereen, ook voor weerkundigen, blijft het een groot vraagteken hoe het karakter van de winter zal worden. Elke voorspelling die er wordt gedaan is op een gok gebaseerd, maar geeft geen enkele zekerheid. Wait je kunt steUen is dat wij een lan ge serie normale tot zeer zachte winters hebben gehad en dat januari al 14 jaar geen gemiddeld etmaalgemiddelde meer beneden het vriespunt heeft laten zien. Het Is een waarheid als een koe te stel len, dat een volgende strenge winter dui delijk dichterbij komt, alleen, en daar gaat het even om, niemand weet wan neer. Ook heeft men al eens een zogenaam de 140-jarige-periode menen te vinden en dan zou na de strenge winter van 1838 deze winter 140 jaar later weer in aanmerking komen voor een koude tot strenge winter. Er wordt veel over het weer gepraat, ook over strenge winters, een onschul dige bezigheid. Wij wachten maar af hoe de werkelijkheid gaat worden. THOLEN OogstkoIIekte. De in de Ned. Herv. Kerk gehouden Oogstkollekte heeft on geveer 8.000,opgebracht Kerkdiensten Ten Anker. Woensdag 7 dec. ds. Van der Stoel, Bergen op Zoom; Woensdag 14 dec. ds. W. Goris sen, Stavenisse. Tijdens herstelwerkzaamheden van de heilig-grafkerk te Jeruzalem is een deel blootgelegd van Golgotha, de plaats waar Jezus werd gekruisigd. De vrijge komen oostwand van de heuvel is een grauwe, ruige rots, die 10 meter steil boven de rest uitsteekt. Aan de voet van de rots bevinden zich twee holen, waar aan deze plek waarschijrüljk de naam Golgotha (schedelplaats) ontleent. Binnenkort kunnen de pelgrims de rotswand bezichtigen. Aanraken is er echter niet bij. Tussen de wand en de bezoekers komt een srtevlg traliewerk om te voorkomen dat de rots binnen de kortste keren bij stukjes en beetjes door soevenirjagers wordt gesloopt. Dat de plaats van de terechtstelling niet eerder is verdwenen, is te danken aan het feit dat de Romeinen na de val van Jeruzalem in het jaar 70 de rots ge bruikten als voetstuk voor een geweldig Venusbeeld. In 326 bouwde keizer Con- stantijn een basiliek boven de plek van de kruisiging en het graf van Jezus. De opgravingen onder leiding van dr. Christof Katsimibinis maken deel uit van een grote opknapbeurt van de kerk, die ruim tien jaar geleden begon. Om heit gebouw voor Instorten te behoeden hebben de katholieke kerk en vijf or thodoxe kerken, die samen de heilige plek bezitten, na vele eeuwen van on derlinge twisten de handen ineen gesla gen. Men spreekt van de „financiële oekumene". NED. HERV. KERK Beroepen te: Hlerden W. Verboom te Waddinxveen; Veenendaal A. Talsma te Sprang; Harderwijk C. den Boer te Wa geningen; Oude Tonge J. v. Roest te Ederveen. Bedankt voor: Kinderdijk W. Verboom te Waddinxveen. Overleden: Op 88 jarige leeftijd over leed Ds. J. J. Timmer, em. pred. te Woerden. Zijn leermeester wijlen Prof. Dr. H. Vlischer bevestigde hem in 1915 als predikant te Waarder. Vervolgens diende hij de gemeenten van Montfoort, Ermelo, Harderwijk en Nieuwerkerk a. d. IJssel. Na zijn emeritaat heeft hij nog verscheidene personen mede opge leid tot predikant. Tientallen jaren maakte hij deel uit van het Hoofdbe stuur der Geref. Bond en verzorgde hij mede de prekenserie „Genade voor Ge nade". Tot zijn 82ste jaar ging hij gere geld nog voor In de dienst des Woords. St. Philipsland: Na bevestiging door zijn broer Ds. A. Cysouw te Dexmond met Exodus 3 11-14, deed Ds. A. B. Cysouw als kandidaat gekomen uit Rijs wijk, intrede met een prediking over Amos 7 14 15. GEREF. KERKEN Beroepen te: Haarlemmermeer C. Zeeman te Birdaard; Nagele kand. H. Marsman aldaar; Dordrecht kand. E. Diemer aldaar; Wolvega J. v. Echten te Bunschoten; Nieuwland F. Dijkstra te Tzum; Brussel T. Weerstra te 't Harde; Wijhe Th. v. Beyeren kand. aldaar. Aangenomen naar: Nagele kand. H. Marsman aldaar; Dordrecht kand. E. Diemer aldaar; Brussel T. Weerstra te 't Harde ,voorheen te Stad aan 't Ha ringvliet). Bedankt voor: Middelburg T. Weer sta te 't Harde. Emeritaat: Ds. L. Blijdorp te Gronin gen gaat wegens gezondheidsredenen met emeritaat. Hij is 61 jaar. Ds. Bhj- dorp was sinds 1943 predikant van de kerken te Overveen; HUlIgersberg, Aal ten en Groningen; Ds. J. Ritsema, pred. te Derwerd gaat wegens het bereiken van de 65 jarige leeftijd met emeritaat. Hij werd in 1944 predikant te Genderen en diende voorts de kerken van Zaamslag, Rijsoord, Ol- debroek en Ferwerd. GEREF. ICERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te: Zuidwolde en Ulrum kand. P. Houtman te Zwolle; Meppel H. Folkers te Grijpskerk. Bedankt voor: SchUdwolde en Ure- teip S. de Vries te Bolkzijl; Vlaardingen S. Cnossen te Spakenburg. Met glaasje op een minder goede lüjk op het veriteer Als een vervoerbedrijf zijn rijdend personeel zou toestaan voortaan een borrel te drinken tijdens het werk, zou den de passagiers het wel uit hun hoofd laten nog langer in te stappen. Onder de mensen die het vanzelfsprekend vin den dat buschauffeur, treinbestuurder of piloot geen druppel sterke drank mag gebruiken, zijn er echter nog een hele boel die op het pimt van drinken en rij den zichzelf wel wat door de vingers zien. Een ieder zij zijn of haar glaasje van harte gegund. Maar laten we het wel gezellig houden en na dat glaasje- op niet achter het stuur kruipen. Want alcohol en verkeer verdragen elkaar be slist niet. Veel veUiger is het na 't drin ken van alcohol mee te rijden met de gene wiens beurt het was „ik" te ant woorden op de bijtijds van te voren ge stelde vraag „Wie rijdt er vanavond?", aldus VeUig Verkeer Nederland. WN wijst er tijdens zijn alcohol-voor lichtingsactie nog eens op, wat de ge volgen zijn van alcohol. Men ziet minder van wat er links en rechts In het verkeer gebeurt. Men reageert trager. Men is minder goed in staat afstan den en snelheden te schatten. Men kan minder goed beoordelen wat wel en wat niet kan. Men wordt overmoedig en is geneigd meer risi co's te nemen. WET IN T KORT Voor iedereen die aan het verkeer deelneemt, uitgezonderd voetgangers, gelden de volgende alcoholbepaUngen in de Wegenverkeerswet: Blaastest Verplichting tot het meewerken aan de blaastest. Bloedproef Verplichting tot het meewerken aan de bloedproef. Als er tussen aanhouding en bloed proef minder dan één uur verstre ken is, kan men een tweede bloed proef eisen, die minimaal één uur na de aanhouding plaatsvindt. Strafbaarheid Bij een bloed-alcoholgehalte hoger dan een half promUle is de bestuur der altijd strafbaar. Ook al is er op zijn rijgedrag niets aan te merken. Ook al is er uiterUjk niets aan hem te zien. Ook al is hij niet bij een aan rijding betrokken. Bijverbod Bij politiecontrole kan aan bestuur ders een rijverbod van maximaal 8 uur worden opgelegd, ook al is het bloed-alcoholgehalte lager dan een half promille. De politie kan tevens een rijverbod opleggen (van maximaal 12 uur) aan iemand die nog niet heeft gereden, maar van plan is dat te gaan doen. Zoals in ons nununer van j.L vrijdag gemeld zullen de flakkeese gemeenten nog vóór 1 jan. een gemeenschappelijke regeling m.b.t. het ambulancevervoer moéten hebben vastgesteld. Er wordt dan een ambulancedienst in het leven geroepen, met de gemeenten als parti cipanten, maar de uitvoering van de ambulancedienst zal berusten bg het be stuur van het ziekenhuis te Dirksland. Ogenschijnlijk zal er weinig of niets veranderen, vooral nu als voorwaarde is opgenomen dat de stationering van de ambulanceauto te Ouddorp gecontinu eerd zal worden. Alle wagens komen overigens wel in beheer en eigendom van de nieuwe dienst. De exploitatiekos ten zullen gedekt worden door de te be rekenen tarieven. Het was dhr. F. Kersbergen (WD) die als enige wat oppositie voerde. Voor hem hoefde het allemaal niet, een nieuwe ambulancedienst, alhoewel hij wist dat het door Gedeputeerde Sta ten wordt verlangd in het kader van de Wet op het ambulancevervoer. „Het zou alleen noodzakehjk zijn als het ambu lancevervoer niet doelmatig zou zijn. Met de komst van een gemeenschappe lijke regeUng gebeurt er niets, alleen is er een bestuurslaag bijgekomen", argu- CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te: Damwoude A. Bijkerk te Aalten. Aangenomen naar: Naarden (geesteUj- ke verzorging „Naarderheem") A. Rebel te Rotterdam-C. Bedankt voor: Rotterdam-W C. Pronk te Grand Rapids; Rotterdam-Z E. Slof- stra te Broek op Langendijk. GEREF. GEICEENTEN Beroepen te: Rilland Bath A. Moer kerken te N. Beijerland. Bedankt voor: Hilversum J. Mijnders te Ridderkerk; Randburg J. Verwey te H. I. Ambacht; Herkingen A. Hoogeland te Krabbendijke; Zaandag L. Blok te Ka- pelle a. d. IJssel; Scherpenzeel R. Bo gaard te Leiden. menteerde dhr. Kersbergen zijn bezwa ren. Volgens hem is die noodzaak aller minst aanwezig. Plaats voor twee. Voor het overige vond dhr. v. Kers bergen dat er op het eiland maar plaats voor twee en niet voor drie ambu lances is. Hij vroeg zich af waarom de wagen van Ouddorp zo nodig gehand haafd zou moeten worden; als die wagen z'n ritten masikt staan die van Dirksland renteloos", argumenteerde hij. Noodzaak. Er daagde al snel hulp voor Ouddorp, aangevoerd door dhr. T. Arensman (C. D.A.). Jaren geleden al was dhr. Arens man ermee geconfronteerd dat de snelle aanwezigheid van een ambulance le vensreddend kan zijn. „Ik was er getui ge van dat toen iemands leven gered kon worden!" verklaarde dhr. Arensman; „in zo'n uithoek is een ambulance no dig". De raadsvoorz. burg. Joh. van E3s was het daar helemaal mee eens. Hij had overigens wel zijn vragen over de nood zaak van de nieuwe regeUng waardoor er toch niets verandert. Echter wordt het door het hogere bestuur verlangd, waarom de raad dan ook maar accoord ging. THOLEN Aanbesteding dg kwerken Voor het werk van dijkverzwaring langs de Eendracht en diverse werken aan de haven waren bij de aanbesteding 16 bil jetten ingeleverd, Aann. Bedrijf B. van Noordenne uit Kockengen was de laag ste inschrijver met een bedrag van 850.000,— excl. BTW. In januari wordt begonnen met het hei werk voor de damwanden en steigers in de haven. Vervolgens het slopen van de gebouwen aan de Contr. Escarpe, het dempen van oesterputten en verzwa ring van de dijken. Het werk moet uiter lijk 1 juli 1978 gereed zijn. 'N HALF PROMILLE? Er is weinig verschU in de hoeveel heid alcohol per consumptie. In een glas bier zit evenveel alcohol als in een glaasje jenever of 'n longdrink. De ef fecten zijn vrijwel hetzelfde. In de regel wordt de 0,5 promillegrens niet bereikt als men zich kan beperken tot één glas per uur met een- maximum van vier glazen, en men bovendien altijd minstens een half uur wacht na het laat ste glas voordat men aan het verkeer gaat deelnemen. Bedenk dat alcohol slecht kan vallen bij gebruik van bepaalde medicijnen, bij vermoeidheid en spanning, bij een lege maag. ADVIEZEN Spreek van tevoren at wie er zal gaan rijden. Zorg als gastheer of gastvrouw altijd voor een ruime keuze aan alcohol vrije dranken. Noteer het telefoonnummer van de plaatselijke taxicentrale. En verder: Melicijnen en alcohol gaan vaak slecht samen. Vraag hierover steeds advies aan huisarts of apotheker. De ontnuchterende werking van kof fie Is slechts schijn. Er zijn geen middeltjes bekend die het bloed-alcoholgehalte kunnen verlagen of de uitslag van de blaas test in het voordeel van de bestuur der kunnen beïnvloeden. Er zijn bewijzen van het bestaan van tapijten gedurende de Sassanid-dynastle (224 - 641). Het is zelfs zo dat de produktie van tapijten in Perzië genoemd wordt in Chinese geschriften van die tijd. Keizer Heraclius bracht in 628 zelfs een hoeveelheid tapijten mee uit het ge- plimderde Ctesiphon, de Sassanistische hoofdstad. Na de verovering van Ctesi phon door de Arabieren In 636 wEiren bij de buit veel tapijten, waaronder het be roemde tuintapijt „Lente in Chosroes". Dit tapijt is de geschiedenis ingegaan als de meest kostbare ooit gemaakt. Het werd gemaakt tijdens de regering van Chosroes (531-578) een Sassanisti sche koning bekend als Anushirvan (de gezegende). De lente van Chosroes was 27 m in het vierkant. Gezien de buiten gewone grootte is het waarschijnhjk ge knoopt in het paleis van Ctesiphon waarvoor het ook bestemd was. Het ont werp stelt een tuin In de lente voor en werd door Arabische geschiedschrijvers aldus beschreven: „De rand was een prachtig bloembed van blauwe, rode, witte en groene sitenen; op de achter grond had men de kleur van de aarde in goud uitgebeeld; heldere stenen zoals kristal gaven de indruk van water; de planten waren van zijde en de vruch ten waren gemaakt van gekleurde ste nen". Desalniettemin sneden de Arabieren de Lente van Chosroes in stukken en verkochten ieder apart. Het is erg moei lijk na te gaan of dit een geknoopt tapijt was dan wel een geborduurd wandta pijt. Het is een interessante theorie dat de Lente van Chosroes geografisch een Mesopotamisch tapijt was, ondanks het feit dat het gemaakt werd aan een Perzisch hof, aangezien Ctesiphon dicht bij Bagdad aan de oever van de Tlgrla lag. UITSLAG PRIJSVRAAG: De tijdens de gecombineerde tegel openhaarden en perzenshow van Esse- link b.v. en Visser Oosterse Tapijten b.v. door laatstgenoemde zaak uitgeschreven prijsvraag is gewonnen door Rita Ver- wers, Feleijn Comellssestraat 12 te Mld- deUiamis. Deze jongedame raadde pre cies de waarde (19.000,van een Zijden Guson. door T. Mateboer N.V. Uitgevertj „De Banier" - TJtoeeht 22 Een enveloppe, het adres er op, een postzegel, en ze is klaar. Binnen vijf minuten ligt de brief op de post en even later staat ze voor de winkel van Vliet- stra. „Nou juffrouw BoUe, dat mag ook wel in de krant, dat u hier eens binnen komt. Dat woont hier schuin tegenover en dat laat zich maar nooit zien". Vrouw Vlietstra neemt Jannetje bij de arm en voert haar mee naar de achter kamer. „En of u nu om een kop groene zeep of om een pakje spelden komt, dat kan me allemaal niets schelen, maar nu komt u bij ons koffie drinken". „Ik kom niet om zeep noch om spelden lacht ze maar wou Vlietstra wel eens spreken". Nou, dat kan, want die zit met zijn leesbril op aan tafel achter een dik kas boek. „Zijn het geheimen, juffrouw, die al leen onder de roos verteld kunnen wor den of „Het kan hierook onder de lamp vindt Jannetje Het betreft koUega Surlng". Vlietstra neemt de bril van zijn bol ronde gezicht en is één en al welwillend heid. Zijn vrouw schenkt koffie in. „Suring vreest, dat hij gepasseerd zal worden als er straks een nieuwe zal worden benoemd". „Ik begrijp uw bedoeling. Wat mij be treft, kan hij gerust zijn. Hij heeft mijn volle medewerking. Als Suring als on derwijzer niet goed was, dan had Ik het hem al lang gezegd en hem ook wel dui delijk gemaakt dat hij bij een eventuele benoeming niet op mijn steun hoefde te rekenen". „Maar Agterop Is niet voor hem". „WiUem Is niet alleen baas". „En mijnheer Streeflang is niet be paald een vriend van hem". „Streeflang heeft geen stem in het ka pittel". Jannetje merkt dat ze hier niet ver der hoeft te pleiten. Alleen moet ze nog tekst en uitleg geven van de vraag waarom ze zich zo voor Suring interes seert. Is ze soms Nee, er is niets aan de hand. Als kol lega's moet men voor elkaar in da bocht springen. Vrouw Vlietsïtra wU voorzichtig weten wat er waar is van het praatje over een verkering met Lubbert. Jannetje merkt dat het hier geen kwestie van nieuwsgierigheid is, maar dat het louter belangstelling is voor haar persoon. Ze spreekt haar gevoe lens dan ook vrijuit, tot bevrediging en opluchting van vrouw Vlietstra, die haar toch werkeUjk niet gunde aan zo'n zuiplap. „Een zuiplap?" „Weet de juffrouw dan niet wat een verdriet Willem Bossien van die jongen heeft, die hele avonden en vaak ook zondags in cafees rondhangt?" Daar had Jannetje nog nooit van ge hoord, maar ze meent dat die jongen toch wel een zekere vorming moet heb ben gehad, en ze denkt aan de goed ge stelde brief. „Hij is de middelbare landbouwschool afgelopen legt Vlietstra uit. Dom is hij niet, maar hij Is op het verkeerde pad geraakt, waarschijnlijk door de al te strenge opvoeding van zijn vader. Jammer voor de man: hij meent het zo goed". Jannetje kan niet zo heel lang blijven, want ze heeft nog meer te doen. „Ik heb gewoon medelijden met die schooljuffrouwen smaalt vrouw Vlietstra. Die mensen zijn toch ook altijd in touw". Maar even later steekt Jannetje haar ben«n onder do tafel van bestuurslid Van Twist. Die ia heel erg in zijn nopjes met het bezoek van de juffer. En zijn vrouw prijst haar in het aangezicht vanwege het goede beleid dat ze voert op de meisjesvereniging. Haar dochters verlangen al weer naar het ogenblik dat de vergaderingen weer beginnen. Jannetje acht de omstandigheden gunstig om hier maar dadelijk de kwes tie Suring op tafel te leggen. Maar dan zet Van Twist een zuur gezicht. Hij heeft deze week het hoofd nog gespro ken en die achtte Suring niet assetabel. Jannetje springt onmiddellijk op de bok. „Heeft mijnheer Streeflang dat al eens eerder gezegd?" Van Twist schudt van nee. „Dan is hat laag dat hij nu daarmee voor de dag komt. Meer dan twee jaar lang was Suring wel acceptabel, en nu hij eindeUjk een vaste betrekkiiig kan krijgen, wordt hij aan de dijk gezet voor iemand die ook nog moet bewijzen of hij een goed onderwijzer is". Vrouw Van Twist is het roerend met haar eens. Maar dhr. des huizes kijkt nog bedenkelijk. „Als Streeflang en Suring niet goed met elkaar kunnen, dan is het niet ver standig de laaitste vast aan de school te verbinden". „Ik heb nooit iets van onenigheid ge merkt en als die er al was, dan moest dat al lang uit de weg zijn geruimd, des noods door bemiddeling van het be stuur". Vrouw Van Twist meent dat die on enigheid nu nog wel opgelost kan wor den, als die er inderdaad mocht bestaan. Maar zij is het met de juffrouw eens, dat het gemeen is Suring nu te passeren. „Dat Is niet christelijk beweert ze. En wat die Streeflang betreft, aan hem mankeert ook wel wat. Alleen iemand, die hem naar de mond praat, staat bij hem in de gunst". Jannetje begrijpt, dat ze het van haar hebben moet en ze twijfelt er niet aan of Van Twist zal zijn stem uitbrengen voor Suring, anders is hij met zy'n vrouw niet klaar. Het is al laat geworden en dus moet Jannetje naar huis. De volgende avond bezoekt ze in ijl tempo de andere bestuursleden: De Poel, Bezem, Van de Vaart en Vleugel. Overal weet ze het handig aan te leg gen door de vrouw in de diskussie te be trekken. Mochten de mannen al bezwa ren hebben, en wat konden ze eigenUjk tegen een benoeming van meester Su ring inbrengen? dan wisten de vrouwen het wankelbare betoog wel te ontzenu wen door te beweren dat meester Streeflang ook niet zonder zonde was. Hij kan geen vrede houden met zijn eigen vrouw, hoe zou hij het dan wel kunnen met een kollega? Het was voor de school misschien wel beter dat hij zelf vertrok. Jannetje kon met een gerust hart de zondag ingaan en de maandagavond afwachten waarop de bestuursvergade ring zou worden gehouden. Suring is helemaal onwetend van het geen er achter zijn rug wordt bekok stoofd. Maar na de vergadering, dins dagmiddag, als hij bij Jannetje in het lokaal komt, is hij tameUjk goed op de hoogte van wat er zich heeft afgespeeld. Morgen, dinsdag, zullen er twee kandi daten komen. Suring is zelf de derde. Streeflang wUde hem niet op de voor rang plaatsen, maar het bestuur wilde hem evenveel kans geven als de ande ren. Toen stond Streeflang er op dat ook hij proefles moest geven. Daar wil den verschillende bestuurders niets van weten, daar hij al meer dan twee jaar proefles had gegeven. Als Streeflang nu nog niet wist wat voor haring hij in de kuip had, dan ontbrak er wel iets aan zijn leiderschap. „Houd maar moed", raadt Jannetje, en ze pakt haar tasje, want ze wil nog even in het kamertje de koffiespullen schoonmaken. De meisjes uit de hoogste klas wassen wel elke dag de kopjes af, maar ze heeft een sterk vermoeden, dat de koffiepot nooit een beurt krijgt en de kopjes neemt ze elke week zelf ook nog eens een keer onder handen. Als ze ermee bezig is, hoort ze plotse ling stemmen voor de deur. Het zijn Streeflang en Van de Wal.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1977 | | pagina 5