EIIAI1DEI1 - niEUWS Boeken- nieuws BEDFOISDmSH JUMBO DeBedfoBdTK is ©en mooie truclc als je 'm maar van de goede leant bekijkt. GARAGE KNÖPS met een huid als van een olifant autoccasion FIAT JUMBO® JUMBO® JUMBO® JUMBO® Uientelers: Let op uw zaak. Uientelers: Let op de huid. Uientelers: Let op de cijfers. Een teler die rekent, zaait JUMBO® JUMBO®, de exportui bij uitnemendheid 3e blad Vrijdag 2 deeeanber 1977 No. 4646 Jeugdboeken van „B® Banier .ytlet licht tegemoet'* DEFECT 7 voor snelle reparatie 01877 -1236 l^yziekavond in Nieuwe Tonge De moord op de boerderij van Bol De moord van Middeiharnis De goede kanten: financiën, verbruik, laadvermogen, wendbaarheid en service. Laag in aanschaf, de goedkoopste in onderdelen en bescheiden in onderhoud. Minder uitgaven. En méér veinst dankzij 'n hoog laadvermogen. Reden genoeg om zelf eens langs te komen. Vooral als u bedenkt dat de Bedford TK van General Motors is. Wat voldoende zegt over service, ónze sterkste kant. De beste kracht in uw bedrijf. chassis kabines van 7.5 -16.5 ton, met 'n keus uit motoren, transmissies en wielbasissen. Bedford is een produkt van General Motors Langeweg 113, Tel. 01870-20 43/22 22, Middeiharnis. Financiering mogelijk via het GM ACN-plan. vuren binnen deurkozijnen In de jaren dat het erop aan komt, bewijst JUMBO® zijn grote waarde. JUMBO®, de ui die net dat velletje meer tieeft dat bij machinale bewerking zo ontzettend belangrijk is. verkreeg weer het hoogste cijfer voor huidvastheid is prachtig uniform geeft kwantitatief een hoog rendement geeft financieel het hoogste rendement en daar gaat het uiteindelijk om Uw huis verkopen TAIMBOER PREDIKBEURTEN ZEELAND DAIVIIVIEN „DENK EN ZET'' Schoonheids specialiste in „ut Praethuus'' AUTOCCASION-GARANTIE BETEKENT:! Het Bovag- garantiebewijs. (Bij aanschaf van elke gebruikte auto boven de 4.000 gulden.) De Fiat-Agenten- garantie, als aan vulling op het Bovag-garantie- bewijs. (Géén eigen bijdrage door koper in reparatie-kosten.) De Omruilgarantic. Volstrekt uniek: alleen de Fiat Agent biedt u deze mogelijkheid. Reden temeer om eerst eens bij uw Fiat Agent langs te gaan. M| Peugeot 504 Break 1975 Siinca 1100 S Tourist 1975 Datsun 120 Y 1975 Toyota Corolla 1973 Fiat 127 Z drs. 1977 Fiat 127 2 drs. 1976 Fiat 127 2 drs. 1975 Fiat 127 3 drs. 1974 en nog diverse aanbiedingen. Cteopend ook vr^agsavond en 's zaterdags gehele dag. F//'AT AUTOBEDRIJF VAN DER MEER MIDDEIHARNIS B.V. tf De Uitgevery B.V. „Be Banier" te Utrecht heeft een prachtcoUectie ver antwoorde Jeugdboeken met een goede christelijke moraal. Ieder jaar wordt dit fonds aangevuld met een groot aantal nieuwe boeken van bekende schrijvers. Voor verenigingen, zondagsscholen enz. is er een grote keus en vanzelfsprekend ook voor particulieren om de kinderen en de opgroeiende jeugd met de feest dagen een goed boek cadeau te geven. Van deze nieuwe uitgaven geven we hieronder een opsomming, met een korte omschrijving, „De dagen van de valbijl" door H. te Merwe. Dit is een boeiend verhaal uit de Franse revolutie, toen elke dag mensen op het schavot onder de valbijl vielen. Mon sieur Samson, de beul, kreeg het iedere dag drukker. Te Mei^we weet dit alles mooi te vertellen. Een stuk historie in verhaaltrant. Mooi geb. boek en geïllustreerd voor j. en m. vanaf 12 jaar. Prijs 10,75. „De Erfdochter" door P. de Zeeuw J.G.zn. Een verhaal uit de Waldenzenoorlog, waarvan Claude een van de hoofdper sonen is in dit boek. Claude blijkt een dapper strijder te zijn, wanneer de Wal- denzen om des geloofs wille zich terug trekken in de bergen. Niet minder dap per is Danielle, de enige dochter van een schatrijke grondbezitter. Ontroeren de gebeurtenissen wisselen zich in dit verhaal af. In hun grote nood vinden de Waldenzen kracht bij de Heere als hun helper. Als Claude later de hand van Danielle vraagt, vertrouwt de groot grondbezitter zijn dochter van harte aan hem toe. Een spannend boek met een mooi slot. Voor j. en m. vanaf 12 jaar, geb. en geïllustreerd, ruim 150 blz. 13,50. „Om 't eeuwig welbehagen", door Arie Tuinman. Het gaat in dit boek over Jan Derks, die verbitterd is, dat zijn vader om het le ven kwam door een vallende boom. Jan Derks is nijdig, nijdig op God! Hij kan, hij wil er niet onder buigen. Maar de Heere wil een andere weg gaan met Jan Derks. Daar lezen we van op blz. 29: Daarom is Dieneke van de fiets ge stapt, om die leeuw van een mens aan te spreken. „Jan Derks" heeft ze ge zegd„ie bent een leeuw, mar God mocht er oe een lam make't kan Jan Derks, echt waor, Um 't eeuwig wel behagen. Buug toch ouw strakke nek- ke". Toen heeft Jan zijn harde nek een tikje gebogen. God heeft de hand op Jan Derks gelegd. Mooi verteld. Een prachtboek voor j. en m. vanaf 12 jaar. Prijs 7,50. „Nou, adjuus dan!" door H. van Gallen de Boer. Dit is een vervolg op het mooie meis jesboek: „Marjan Honing". Marjan heeft afscheid moeten nemen van Rob. Ze heeft ingezien dat het zo niet verder kan, omdat Gods Woord steeds als een geschilpunt tussen hen staat. Hoé nu verder? Er zijn zoveel problemen, ook in eigen familiekring. Dan komt Joost. Dat betekent voor Marjan nieuw geluk. Zeer mooi boek voor oudere meisjes. Prijs 12,50. „Kerstfeest van de ketter" door P. de Zeeuw J.G.zn. Janus Joosten, zijn bijnaam was Janus de Lor, heeft een duivels plan. Zeven stuivers voor het aanbrengen van een ketter kan hij goed gebruiken. Maar een ketter vang je zo maar niet! De ketter en zijn vrouw en hun zoon Steven we ten op tijd de vlucht te nemen en er volgt nog een goed kerstfeest op. En Janus?Het is een spannend verhaal voor j. en m. vanaf 10 jaar. Prijs 8, „Een hartewens vervuld", door T. Mateboer. Een boeiend boek over Mary Jones, de dochter van een arme wever in Enge land. Haar grootste wens is te leren le zen en zelf een Bijbel te bezitten. Die wens wordt vervuld, er komt een school waar zij leert lezen en door zuinig te sparen kan ze met veel moeite een Bij bel kopen, al moet ze er twee dagen blootsvoets voor lopen. Mary Jones is de aanleiding geweest tot de Stichting van het Britse Bijbelgenootschap. J. en m. vanaf 10 jaar. Geïllustreerd, prijs 8,75. „Rode Antilope op het oorlogspad" door S. M. van der Galiën. De schrijver is bekend om het schrijven van spannende Indianenboeken. Dit is het zesde deel, maar toch een op zich zelf staand boek, met een goede strek king. Er worden woeste ritten te paard gemaakt en een sluiptocht, alsof je het zelf beleeft. Jongens vanaf 10 jaar zullen er in smullen! Prijs 9,75. „Er lag een hond in het bos" door Tjits Veenstra. Daar lag hij dan, vastgebonden aan een boom! Zijn adernhaling was nauweUjks merkbaar. Arme hond! Zo vonden de kinderen hem namen hem mee en ver zorgden hem. Op zijn halsband stond zijn naam: Raki. Het werd wel een groot avontuur, Jammer dat de hond werd opgehaald. Voor j. en m. van 9 - 12 jaar. Prijs 8,75. „Prumeltje", door A. Vogelaar-Van Amersfoort Er zijn weer twee nieuwe deeltjes in de bekende Prumeltjes-serie uitgeko men, n.l. „Prumeltje vindt een schat" en „Prumeltje op de markt". Voor de kleinen van 6-9 jaar erg leuke, span nende verhaaltjes. Prumeltje doet in lompen en metalen en de voddekar is zijn schat. En op de markt is Prumeltje een prima verkoper! De prijs van deze deeltjes is 3,75 per stuk. U zult er uw kinderen groot genoegen mee doen. „Wat er na kerstfeest gebeurde" door A. Vogelaar-Van Amersfoort Van dezelfde schrijfster een leuk boekje over twee kleine kinderen in de sneeuw, op zoek naar schapen. Waar zijn ze? En de herder zien ze ook niet! Waar is de weg naar huis?Voor j. en m. van 6 - 9 jaar. Eveneens 3,75. „Paul en zijn marmotje" door C. van Rijswijk. De kinderen vonden een marmot. Maar hij was van de buurman. Gelukkig voor ze, dat het een vriendelijke, aardige buurman is., ,Houden jullie hem maar hoor!" Dat vonden ze fijn. Ze gingen met hem in de zandbak spelen. Maar... waar is Knabbeltje nu? Leuk verhaal voor j. en m. van 7-10 jaar. Prijs 4,75. Al deze boeken zijn keurig uitgevoerd, fraai geïllustreerd en zo u ziet niet duur. Vraagt ook uw boekhandelaar! Bij rechtstreekse bestellingenb oven 50, worden ze franko gezonden. Hier nog eens het adres: Uitgeverij B.V. de Ba nier, Postbus 2330, tel. 030 - 31 33 77. SINT ANNALAND Nieuw boekje uitgekomen Het door dhr. G. van Winkelen uit St. Annaland uitgekomen boekje „Sint- Jansteen in oude ansichten mag zich in een grote belangstelling verheugen. Het is uitgevoerd in een groot formaat, waarbij de tekst de linker bladzijde be slaat en het plaatje op de rechterzijde staat afgebeeld. Eén dezer dagen zal het door dezelfde auteur Scimengestelde boekje over Clinge in oude ansichten uitkomen. Thans is er een tweede boek je over St. Annaland in voorbereiding onder de titel Kenit u ze nogdie van Sint-Annaland. Dit wordt een platen boekje over groepen en personen van voor 1950. Ongetwijfeld zal hiervoor in Sint Annaland een grote belangstelling bestaan! Tevens is een boekje over Se- rooskerke (Walcheren) zoals het was in voorbereiding, een en ander in opdracht van de Zeeuwse Boekhandel uit Zierik- BOEKBESPREKING gedichtenbundel van Lanerta. We weten zeker dat het voor „Laner ta" een biyde dag is geweest toen haar eersteling „het licht tegemoet" van de pers kwam. Naar dat moment heeft ze enkele jaren heengeleefd en dankzij boekhuis Ariese is haar verlangen werkelijkheid geworden. Niet omdat „Lanerta" nou persé haar werk uitge geven wilde zien, haar staat veel meer voor dat via zo'n uitgave een aanzien lijk groter publiek van haar penne- vruchten kennis kan nemen en er wel licht steun uit kan putten. Tot dusver heeft „Lanerta" steeds ge publiceerd in ons blad „Eilanden- nieuws" en we hopen zeer van harte dat ze dat zal willen blijven doen. Er zijn heel wat abonnees die haar gedichten uitknippen en ze zorgvuldig bewaren om ze w^eer te herlezen warmeer die be hoefte zich voordoet. Sommige ervan zijn dan ook bemoedigend omdat ze in een voudige woorden heenwijzen naar Hem Die alles bestuurt en in elke situatie de reddende hand kan bieden. Bange situaties heeft „Lanerta" zelf gekend toen ze met haar gezin in Indië verbleef. Haar man kwam om langs de Birma spoorweg en met haar 4 kinderen verbleef zij 3V2 jaar in een Jappen kamp waar ze vele verschrikkingen doormaakte. Later overleed hier in Ne derland haar oudste zoon en al die ge beurtenissen hebben een stempel gezet op het leven van de dichteres. Haar ge dichten zijn dan ook doorleefd en daar om temeer het lezen en ter harte ne men waard. Ze zijn rijk van inhoud en hebben een boodschap voor blijde en droeve tijden. Onzerzijds wordt de bun del van harte aanbevolen. Het kan in deze tijd heel goed dienen als cadeau. De prijs is 8,90; de inhoud bestaat uit 34 gedichten een aantal prachtige illus traties van A. K. Vogelaar te Middel- hamis. De dichteres heeft geen grote literai re prententies, zoals ze ook laat blijken uit het gedicht: „Ik wil alleen een pen zyn in Uw hand". Het laatste couplet daarvan: „Doe mij een welversneden pen zijn in Uw hand laat toch Uw Geest mij sturen, stuwen, drijven doen vaardig zijn, verlichten mijn verstand Doe mij Uw grote Naam, voor ieder leesbaar schrijven. Uitvoering door leerlingen van mej. J. v. d. Berg in „Ons Dorpshuis" te Nieu we Tonge op zaterdag 10 december 1977 aanvang 19.00 uur, toegangsprijs 2,—. Voor U spelen beginners en gevorder den op de piano, ook 4 handig, electr. orgel ook met ped. en alt fluit met pia no-begeleiding. Muziek van vele be roemde componisten. Ouders, oud-leer- lingen en belangstellenden zijn harte lijk welkom! Programma's aan de zaal. We hebben enkele reacties gekregen van lezers die het gedicht over de moord gepleegd op de boerderij van Bol, nog heel goed in het geheugen hadden en zo vriendelijk waren het ons toe te sturen. Hartelijk dank voor die spontane reac ties. We vroegen het gedicht namens een Rotterdamse abonnee, maar omdat de belangstelling wellicht groter is ne men we het onderstaand in z'n geheel over. De moord moet zijn gepleegd op 4 mei 1910. De boerderij van Bol werd ons omschreven als te zijn de tegen woordige boerderij van de Fam. Voge laar te Stad aan 't Haringvliet, Oost- moerseweg 2. Het liedje werd door straatzangers gezongen (door Gaap je van 't Hof, schreef een mevr. uit Goe- dereede) en een andere mevr. vertelde dat het liedje ook gespeeld werd op het draaiorgel van „Jan Jaap" in Middel- hamis. Het vers luidde: Komt vrienden wil mij eens aanhooren En luisteren naar mijn lied Hetgeen ik zal verhalen Wat er hier is geschied. 't Was op een schoonen avond 't Was in de maand van mei De vogelen des hemels die zongen En alles was vroolijk en blij Maar op de boerderij van Bol Daar was geen vreugde of geen lol Maar twist en tweedracht t' allen tijd Al tussen de knecht en de meid. refrein: O jonkheid, o jonkheid bedenk toch wat ge doet Met messen te vechten kost vaak onschuldig bloed. Antje ging waschgoed halen, buiten al van die heg Zij moest nu voor alles betalen Haar vijand stond haar in de weg Ach had ze nu maar gezwegen Dan had er misschien niets gebeurd Maar de tijd was nu gekomen Waar heel de familie om treurt Men scheldt en sart elkander uit En w^at deed toen die lage guit Hij nam een mes en stak tot smart Haar meermaal in het hart refrein: O jonkheid. Zij viel voor dood ter neder nu had de beul zijn zin Hij ging toen kalm naar huis toe en riep toen de boerin Die kon het niet gelooven wat zij daar had gehoord Zij spoedde zich daar henen en vond de meid vermoord De knecht die vlucht ten einde raad en overdacht het groote kwaad Hij had berouw en wierp in nood zijn mes al in de sloot refrein: O jonkheid. En dokter werd spoedig ontboden Politie verscheen alras Maar hier was geen redding meer mogelijk Daar zij reeds gestorven was De knecht wilde zich verdrinken Daarom zocht hij den troost in den dood Men haalde hem spoedig uit 't water En redde hem toen uit de nood Men gaf hem drooge kleren aan Hij riep met de oogen vol getraan Ik heb de schuld het valt mij zwaar Ik ben haar moordenaar. refrein: O jonkheid. Men bracht hem naar Rotterdam henen Om te ondergaan zijn straf Daar zit hij vol droefheid te weenen En Anitje die rust in 't graf UwVauxhall/GM Ranger/Bedford dealer: AANGEBODEN: kant en klaar Fa. D. en Kr. Hoek Hazersweg 44-46 OUDDORP Tel. 01878 - 1492 - 1413 Mocht dit nu een voorbeeld wezen Voor ieder mensch groot en klein WUt liever elkander verdragen Als twist soms of ruzie mocht zijn Gij ziet hier menschen hoe het gaat Als het boosheid wordt dan is het te laat Twee jonge levens weggescheurd Door heel de familie betreurd refrein: O jonkheid. ZONDAG 4 DECEMBER '77 OOSTERLAND Herv. Kerk 10 uur ds. M. C. van der Meer, 6 uur eerw. heer Rouw, uit Ouwerkerk Geref. Kerk: Gez. diensten met de kerk van Nieuwerkerk, in het kerkgebouw al daar Ger. Gem. 20, 2.30 en 6.30 uur lezen Oud Ger. Gem. 9.30, 2.30 en 6.30 uur lezen. NIEUWERKERK Herv. Kerk 10 uur ds. W. J. KoLkert Geref. Kerk (N'kerk - O'land) 10 uur ds. P. J. Moet 5 uur kand. J. H. Becker, Amstelveen Geref. Gem. 10 en 3 uur lezen Ger. Gem. in Ned. 9.45 en 3 uur lezen, SINT ANNALAND Herv. Kerk 10 en 6 uwc ds. G. J. van Beusekom te Jaarsveld (n.m. voorber. H.A.) Ger. Gem. 9.30, 2 en 6 uur ds. W. Hage te Rotterdam-West Ger. Gem. in Ned. 9.45, 2.15 en 6.15 uur lezen. Uitslagen maandag 28 nov. Afdeling I: A. Knape J. v. Hoorn 11 J. Smalheer B. Vis 2O C. Polder A. Verolme 2O Afdeling II: J. Lodder W. Ruls 0—2 M. V. Lente I. Mackloet 2—0 G. v.d. Slijs A. v.d. Sluijs 1—1 H. Noordijk C. Spee 0—2 Afdeling IV: A. V. d. Valk B. Jacobs 2O J. Hollaar A. Jordaan O2 J. Kamp W. Nelis 2—0 Voor de Flakkeese Dambond werd ge speeld: Melisant II D. en Z. III Uitslag 5—15 SOMMELSDIJK: Dinsdag 6 december komt Mevr. Kers- seboom in „ut Praethuus", St. Joris Doelstraat 32, Sommelsdijk iets over huidverzorging vertellen. We gaan niet alleen luisteren, maar ook zelf een beetje meedoen. Daarom, ieder die komt graag een haarband en een handspiegel meebren gen. Het belooft een leerzame middag te worden. Het begint om haU twee en iedereen is van harte welkom. HONDA Westachterweg 3 - Middeiharnis Tel. 01870 - 2555 MolenUok 6 Ouddorp tel. 01878 -1234

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1977 | | pagina 9