Onderaarilse gang naar liet rijk der fabelen...! Voorstel tot sloop van Vulcaanloods vciüdcfhcijdcii 'tEikenhuys kom kijketi;.^ <naauf éikéii %m ,,.MÏ^ 50e jaargang Dinsdag 8 november 1977 VRIJDAG li E^OVEIVIBER START GROTE PUZZEL AKTIE MTODENSTANDS- VEEENIGING MIDDELHARNIS Amnesty Internatio nal Werkgroep Mid- delharnïs organiseert openbare schrijf avond Spreekuur burgemeester OUDDORP: Jongeman (18) bij ongeluk verdronken Nieuwe opdrachten voor Maaskant Familie-naam Jumelet op Franse postzegel C.P.J. vormt gespreksgroep EXTRA KERKDIENSTEN ÜEREFORM. GEMEENTEN RAAD MIDDELHARNIS: if: Planwijziging voor dienstwoning bij het Oudeiand OPEL REKORD DIESEL 1977 4-DEURS G&RAGE KHUPI-MIDDELHARHiS-01870-2043 WASAUTOMAAT DEFECT Toor snelle reparatie I 01877 -1286 I Lijk aangespoeld op strand Ouddorp Inbraak verijdeld Poging tot inbraak Waarschuwing tegen radde verkopers „Vlaggen in de Visserij" POSTBOX 8 MIDDEUIARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29 Na 5 uur (01870) 33 92 Giro 167930 Bank RaJbo Middelihamis no. 3420.01.108 OHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagavond ABOMNTEMENTSPRIJS 7,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Bij oMitraGt speciaal tarief. Basaü Lees aanstaande vrijdag onze advertenties Deze schrijfavond wordt gehouden op 17 november in het Diekhuus te Mid- delhamis. Amnesty International zet zich in voor vrijlating van poUtieke gevangenen over de gehele wereld. Een van de middelen daartoe is het schrijven van brieven aan de autoritei ten van de betreffende landen. De openbare schrijfavond is bedoeld om iedereen ook niet A. I leden leden de mogelijkheden te bieden hieraan mee te doen. De leden van de werkgroep en de adoptiegroepen zullen aanwezig zijn om zonodig hulp te bieden. Ook zullen er voorbeeldbrieven in het engels, duits en frans klaarliggen. Gehoopt wordt dat veel mensen op 17 nov. in het Diekhuus aanwezig zul len zijn. GOEDEREEDE Het wekelijkse spreekuur van burg. G. V. Velzen wordt deze week niet vrij dag- maar a.s. donderdag gehouden, van 's morgens half 10 tot half elf. IMariniersweg 281,hk.Hoogstraat R,dam| lïMaandagsgeslofeniTeLOIO^ 1337441 NIEUWE TONGE Verkoping Meisjesvereniging: De ver koping van de Ned. Herv. Meisjesver. .Draagt elkander lasten" op 3 nov. j.l. heeft het prachtige bedrag van ruim 9.000,opgebracht. Een ieder die mee gewerkt heeft aan dit mooie resultaat wordt hartelijk dank gezegd. Verzilvering. Verzilvering vakantie zegels bouw voor de Kerst enz. op woensdag 9 nov. a.s. bij de P.V. S. K. v. d. Doel, Westdijk 15, Nieuwe Tonge. Bouwbedrijf 25 dagzegels. Schildersbedrijfs 6 weekzegels. MELISSANT Verkeerde parapluie meegenomen Na de morgendienst in de Ger. Gem. is per vergissing een (grijze) damespa- rapluie meegenomen, terwijl een zwar te werd achtergelaten. Wil degene die de verkeerde parapluie heeft, deze s.v.p. omwisselen bij de koster, Irenelaan 4, Melissant? Tientallen jaren, misschien wel eeuwen lang is er in Ouddorp in geloofd dat er een onderaardse gang zou lopen vanaf de zgn. „Blauwe Steen" naar de Doopsgezinde kerk in het dorp. De gang zou hebben behoord bij het kasteel Spreeuwenstein dat gestaan heeft op de plaats die nu als „de blauwe steen" wordt aangeduid. Aan die veronderstelling lijkt nu een definitief einde te zijn gemaakt nu een graafmachine haaks op de veronderstelde plaats van de gang een metersdiepe gleuf heeft gegraven ten behoeve van de riolering. Wat er ook zichtbaar werd, niet de restanten van een gang. Dit tot teleursteUing van enkele oudheidvorsers die de zaak nauwkeurig in de gaten hebben ge houden. Inmiddels is de gleuf weer dichtgegooid en moet worden aange nomen dat de gang nooit heeft bestaan. Met die waarschijnlijkheid werd overigens al enige jaren rekening gehouden omdat ook het ingraven van de riolering in de Achteromweg niets van de gang had blootgelegd. Toch bUjft de directe omgeving van de Blauwe Steen de geschiedenis- liefhebbers bezig houden. Bekend is dat het kasteel Spreeuwenstein in 1296 werd gebouwd. In 1725 werden de restanten ervan gesloopt, evenals de onderaardse kelders en gangen (zo staat het in de boeken). Ook werd toen de gracht gedempt. De Blauwe Steen is tot beschermd monument verklaard. De graafmachine die de illusie wreed verstoorde. De 18-jarige jongeman Kees v. d. Put uit Stad aan 't Haringvüet is in de nacht van zaterdag op zondag, even na twaal ven om. het leven gekomen. ZiJn stoffe lijk overschot werd pas zondagmiddag rond 4 uur ontdekt in een sloot langs de Oudelandsedijk, ca. honderd meter van de Blauwepanneweg te Oude Tonge. Het slachtoffer kwam van een vriend in Nieuwe Tonge. Hij heeft door de polder naar huis willen rijden, maar in een bocht naar rechts is het fout ge gaan. Die bocht heeft hij gedeeltelijk nog genomen maar de VW kever waar in hij reed is daar van de dijk geraakt en over de kop gegaan om vervolgens in de sloot terecht te komen. Het slacht offer is uit de auto geslingerd en be wusteloos in de sloot terecht gekomen tengevolge waarvan hij is verdronken. Zondagmorgen vroeg toen hij niet thuisgekomen was hebben zijn ouders de politie van zijn vermissing in kennis gesteld. Er was dan ook al naar hem gezocht, maar het was een wandelaar die zondagmiddag rond 4 uur de auto ontdekte en de politie waarschuwde. Na het vinden van de auto stuite men ook op het stoffelijk overschot van de be stuurder. Machinefabriek P. Maaskant en Zo nen te Bruinisse ontving opdracht tot het leveren van een tweetal kotters be stemd voor de mosselvisserij, elk ter waarde van ongeveer een miljoen gul den. De casco's van de beide schepen zullen worden gebouwd bij Scheepswerf „VOORUIT" te Zaandam, de verdere afbouw en afwerking gebeurt te Brui nisse. De kotters worden 30 meter lang, 6.60 m. breed en 2.70 m hol. Zij zuUen wor den uitgerust met een Cummins Diesel motor van 360 pk. Opdrachtgevers zijn resp. de mossel kweker-handelaar J. Barbee en de mos selkweker A. P. Hollestelle beiden uit Yerseke. Op beide schepen zullen los-installa- ties worden aangebracht, w^aarbij de mosselen volgens een nieuwe methode met waterdruk worden gelost. Met de tw^ee weken geleden ontvangen order tot levering van een Visserij-on- derzoekingsschip voor India dat bij het filiaal van Maaskant te Stellendam zal worden klaar gemaakt is de werkgele genheid van plm. 70 werknemers voor het gehele jaar 1978 verzekerd, meege rekend natuurlijk de wekelijkse repara tieorders die de Firma constant afwerkt. BRUINISSE De Bruinisser familienaam, die tot aan de eerste wereldoorlog, (op enkele uitzonderingen na), uitsluitend op deze plaats voorkwam, is afkomstig uit Frankrijk. In het laatste kwart der 17e eeuw, toen de Protestanten, onder Lo- dewijk XIV, om het geloof verden ver volgd, kw^amen zij als „Hugenoten" eerst in Zierikzee aan, om zich later te Bruinisse te vestigen. Natuurlijk bleven ook naamgenoten in Frankrijk achter en sedert kort prijlct de naam Jumelet nu op een Franse postzegel. Het is nameUjk de gewoonte, dat de naam van de ontwerper en de graveur, in kleine lettertjes op de zegels komt speciaal als het bijzondere zegels betreft. Op het in Frankrijk uitgegeven zegel ter herdenking van het 200 jarig bestaan van de Ver. Staten van Ame rika, komt het Vrijheidsbeeld voor met daaronder Le souvenier de France. Het vrijheidsbeeld is indertijd door Frank rijk aan Amerika geschonken en in Ideine lettertjes komt op deze zegel ook de naam Jumelet als ontwerper van de zegel voor. Uit de C.P.J.; de Cliristelijke Platte lands Jongeren Organisatie zal zo mo gelijk een gespreksgroep worden ge vormd waarin de agrarische jongeren hun meningsvorming kunnen bundelen terwijl de groep ook tegemoet zal die nen te komen aan de belangen van de jonge boeren. A.s. vrijdagavond wordt er een start- avond gehouden waarop aktuele zaken besproken zullen worden. Drs. S. Baar, als secr. van de C.B.T.B. West Neder land zal daarvoor een inleiding hou den. De avond wordt gehouden in de zaal van café Zaaier te Middelhamis en begint om 8 uur. MIDDELHARNIS Heden (dinsdag)- avond 7.30 uur ds. A. Snoep van Vlissingen. NIEUWE TONGE donderdagavond 7.30 uur ds. Th. van Stuijj^enberg van Meliskerke. OUDE TONGE donderdagavond 7.30 uur ds. N. W. Schreuder van Goes. Maandagavond 14 nov. van 7-9 uur betalen zitplaatsen. Het voorstel van B. en W. in de a.s. donderdagavond te houden raadsverga dering een voorbereidingsbesluit te ne men voor een terrein aan de Kon. Ju- lianaweg te Sommelsdijk lijkt een heet hangqzer te worden. Het is n.L de be doeling van de Stichting Herv. Diaco nale Gezondheidszorg op haar terrein een dienstwoning te bouwen en dat zou in het onderhavige best. plan best toege staan ziJn als de woning maar niet klei ner dan 225 m^ en niet groter dan 350 m^ zou bedragen. De geplande woning heeft echter maar liefst een inhoud van 1260 m3. De Raadscommissie Openbare werken heeft het bouwplan besproken maar heeft omtrent het noodzakelijk te nemen voorbereidingsbesluit geen eenstemmig- beid bereikt. B. en W^ evenwel zijn van mening dat wel medewerking kan wor den verleend de geplande bouw in te passen. I Sloop Vulcaanloods. i I De dagen van de Vulcaanloods lijken geteld. De loods werd vorig jaar door de gemeente aangekocht voor de sloop en dat lijkt zich nu te gaan voltrekken. Door de dienst Gemeentewerken is I een plan opgesteld voor zowel de sloop als het afvrerken van het dijklichaam. De raad wordt gevraagd een krediet van 85.000,beschikbaar te stellen. Op het Noorderstrand te Ouddorp is vrijdagmorgen door ambtenaren van Rijkswaterstaat een stoffelijk overschot aangetroffen. Onderzoek heeft uitge wezen dat het het lichaam was van de 39 jarige W. B. F. Montenarie, een in woner van Middelburg die op 10 juni is verdronken toen hij op zee, tijdens een zeiltocht over boord sloeg. STELLENDAM: Juwelier J. Bakelaar heeft in de nacht van donderdag op vrijdag een in braak in zijn winkel verijdeld. Hij werd wakker toen er aan de winkeldeur ge morreld werd. Toen hij door de boven raam naar beneden keek zag hij een personenauto met vier inzittenden. Ze droegen alle bivakmutsen en één van hen die dhr. Bakelaar zag richtte een voorwerp op hem dat op een vuur wapen leek. Dhr. Bakelaar dook daarop weg waarop ook de auto wegreed. Die was aan de achterzijde niet voorzien van een kentekenplaat. De wagen was licht van kleur en van een vrij groot model. Wie de auto gezien heeft gelieve de politie daarvan in kennis te stellen. STELLENDAM: Bij de betonmortelcentrale aan de Deltahaven is in de nacht van vrijdag op zaterdag bijna weer ingebroken. Nu bleef het bij een poging kennelijk als vervolg op de geslaagde inbraak van enkele weken geleden toen er o.a. en kele mobilofoons werden gestolen. MIDDELHARNIS: DIPLOMA ZWEMMEN Op zaterdag 5 november j.l. slaagden de volgende kandidaten voor hun zwemdiploma. Zoals gewoonlijk werd er weer gebruik gemaakt van het zwembad in Zierikzee. DIPLOMA A Edwin d. Graaf; Marco de Ruiter; Arjan Verlegh; WUliam Vroegindewey; Johan V. d. Made; Barry Jongejan; Leo-Peter Wessels; Jan Huijer; Cornells Clement; Leo den Boer; Ko Nipius; Corry Meyer- V. d. Bok; Adriana Kramer-Mussegaas; Anne-Marie v. Vliet; Suzanne Flora; Jeannette Mierop; Anneke Mooijaart; Johanna Albertha Schutte; Anne v. d. Welle; Nella v. Splunter; Trudy Wisse; Colinda Vogelaar; Petra Boom; Nancy d. Boer; Suzanne d. Roos; Thérèse Osse- weijer; Corina Looy; Esther Bakker; Janet Koppenaal; Karin Smit; Edwin v. d. Hoef. DIPLOMA B Adriana Heijnen; Mevr. v. Eijk; Edith Roodkerk; Linda Hobbel; Mieke Notten; Petra Kievit; Nynke Bangma; Esther d. Vin; Corma d. Vogel; Lenny d. Bonte; Veronica Barendse; Marleen v. d. Boo- gert; Anita Jansen; André v. Dam; André Jonker; Jan v. d. Bos; Sjaak d. Winter; Martin Breeman; Leo Couwen- berg; Tonny v. Antwerpen; Jaap Jansen Ivo Maliepaard; Theo Mastenbroek; Willem Krijgsman; Robbie Buurveld; Jan V. d. SUk; Thomas Fabry; Jan J. Aarden; Rita Kamp. De recherche uit het district Dordt waarschuwt het Flakkeese pubUek te gen bepaalde verkopers die momenteel in de regio opereren. Ze proberen door middel van gladde varkoopsmoesjes in ferieure handel te sUjten, zoals casset tes, gouden munten e.d. maar de spul len zijn by benadering niet waard wat er voor gevraagd wordt. De recherche raadt ieder dan ook aan deze kooplui af te wimpelen en de politie van hun aanwezigheid in kennis te stellen. De Vulcaan-loods die tegen de grond zal gaan. Restauratie toren Sommelsdijk. De raad zal voorts een krediet van 50.000,worden gevraagd voor de kos ten die verbonden zullen zijn aan het opmaken van een restauratieplan voor de toren van Sommelsdijk. De reinigingsrechten dienen voor 1978 te worden verhoogd. Ze bedragen thans 43,voor het ophalen van maximaal 7 m^ per jaar en 250,wanneer het aangeboden vuU meer bedraagt, doch niet meer dan 50 m^. Bedraagt de op te halen hoeveelheid per belastingjaar 50 m^ of meer, dan is voor iedere volle 50 m3 een bedrag van 250,verschul digd. De raad wordt voorgesteld de ta rieven te wijzigen in resp. 50, 300,— en 300,—. C.P.B. FLAKKEE Op D.V. 10 november hoopt mevr. D. van Katwijk-Arensman een avond voor ons te verzorgen. Zij wil ons leren en helpen by het maken van spanramen en macramé. Willen de dames restjes wol, schaar, stop- en maasnaald meebrengen. We beginnen om half acht in Café de Kok, Kade, Sommelsdijk. Belangstellenden hartehjk welkom. HERDRUK: Het Visserijmuseum onderzoekt de mogelijkheid in de zomer van 1978 een expositie te houden over „Vlaggen in de visserij". Naar aanleiding daarvan is het plan geopperd een herdruk te laten verschijnen van de zeer fraaie „Kaart der Kantoorvlaggen en andere Onderscheidingsteekenen van de Ne- derlandsche Noord Zeezisserij" uitge geven bij H. G. Bom, Zeevaartkundige Boekhandel te Amsterdam in 1887 (zie bijlage). Deze kleurige kaart, ontworpen door G. D. Bom HGzn (1854-1924), meet ca. 83 X 65 cm. en bevat de rederijvlaggen, naamvlaggen van vissersschepen, rede- rijmerken en rederijkleuren van de na volgende 18 vissersplaatsen: Vlaardin- gen. Maassluis, Middelhamis, Pemis, Amsterdam, Veere, Zwartewaal, Schie dam, Den Helder, Hellevoetsluis, De Rijp, Tholen, Arnemuiden, Schevenin- gen. Katwijk, Egmond, Zandvoort en Noordwijk. Daarnaast worden nog de zoutvlag, 6 natievlaggen en 16 gemeen- tewapens afgebeeld. Bij elke vlag of merk is vermeld op welke schepen ze voorkwamen. Uitgever H. G. Bom had in 1887 de bedoeling deze vlaggen te doen op nemen in de „Van Keulen's Almanak voor de Zeevisscherij". Dat zou de al manak echter te duur gemaakt hebben, zodat hij besloot de kaart afzonderlijk uit te geven voor 5,per stuk. Het Visserijmuseum is voornemens deze kaart in de oorspronkelijke afme tingen te doen reproduceren in zes- kleurendruk. Om de oplage te kunnen bepalen en daarmee ook de prijs per exemplaar (tussen 10,en 20, worden geïnteresseerden verzocht ken baar te maken hoeveel exemplaren ze willen afnemen wanneer de herdruk metterdaad doorgaat, graag vóór 30 nov. a.s. Het schrijven dient ongefrankeerd te worden gericht aan: Het Visserijmuseum afd. Bibliotheek en documentatie Antwoordnummer 22, Vlaardingen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1977 | | pagina 1