Dhr. C. Noorthoek (43) te Stellendam nieuwe gemeente-secretaris van Dirlisiand I L.P.G. I „Wij bemiddelen beter" I I I I I I J VISSER oosterse Tapiiten Wilt U Uw pand verkopen? \i' .^i" Heinenoordtunnel I DE GAST I Drimmo Groep 50e jaargang Vrijdag 30 september 1977 OHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG .VOOR DE ZUID-HOLLAJ^Ü>SE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijni tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagavond TOT ALLE DINGEN NUT Verdachte in klemgereden X BEZOEKT ONZE Automobielen-verkoophal OOK OP VRIJDAGAVOND NU Mobil-benzine 4 cent korting. GARAGE KNöPS - LANGEWEG 113 MIDDELHARNIS TELEFOON 01870 - 2043 -k Voortaan maakt de Z.W.N. de dienst uit fiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiniiiiiiuiiinmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuuiiiiiiiuiiiiiiiim i Vanaf heden g B Benzine station i Korteweegje 41-43 1 1 DIRKSLAND Voorlichtingsavond over de Staverseweg VOOR MOOIERE bloemstuk jes Fa. KORTEWEG Zandpad Middelharnis voor Politie attent op aanwezigheid van Duitse RAF leden Leeawenstraat IS Rotterdam-G Telefoon: 010-330288. FLAKKEE: 01875-513. ZEELAND: 01102 - 2610 b.g.g. 01192 -1624/1954. POSTBOX 8 MIDDELHAENIS Redactie- ien advertenties: Kantoor Lanjgeweg 13, Sommels'dijk Tel. (01870) 26 29 Na 5 uur (01870) 33 92 Giro 167930 BankRabo Mi-ddeihamig no. 3420.01.108 ABOOMONrEMENTSPRXJS 7,50 PER KWARTAAL AiDVERTENTIEPRIJS 27 cent per ram. Bij oontract :^eciaal tarief. Het in West-Duitsland bestaande har de verzet gaat ook ons land beroeren. De verscherpte zoekactie naar de ver blijfplaats van de nu reeds meer dan 20 dagen verdwenen voorzitter van de duitse werkgevers, Schleyer heeft de terroristen de wijk doen nemen over de grenzen. De eerste slachtoffers daarvan zijn in ons land reeds gevallen. Toch ontmoeten we nog steeds men sen, die denken dat wij voor een terreur zoals die in Duitsland om zich heen slaat gespaard zullen blijven. Men redeneert dan in de trant van „wij zijn toch geen duitsers?" Men wijst er dan op, dat har de terreurkemen zoals die bij onze oos terburen aanwezig zijn in ons land nau welijks van de grond komen. Nog maar nauwelijks hebben wij de onrust door de Zuid-Molukkers veroor zaakt achter de rug, of ons gehele poli tieapparaat is in rep en roer om de Duitse vrouw te achterhalen, die mede plichtig zou zijn aan het neerschieten van de Utrechtse politieman. In elke krant vinden we foto's van politieagenten, die met vuurwapens in de aanslag auto's met duitse nummer borden aanhouden en de inzittenden fouilleren; de akties maken ons duide lijk, dat al zijn we dan geen Duitsers, we wel degelijk met de gevolgen van hetgeen in Duitsland gebeurt te maken krijgen. Bijna tegelijkertijd met deze confrontatie van geweld is den Uyl in het laatste stadium van de kabinetsfor matie aangeland. De stoelen van de ver schillende ministers zijn reeds aange schoven, het gaat er alleen nog maar om, wie waar gaat zitten. Daarbij gaat het gehele gevecht ondermeer over de bezetting van justitie. De CDA'er van Agt vindt dat hij daar eigenlijk moet blijven zitten, terwijl de PvdA hem dat eigenlijk niet meer toevertrouwt. Daarnaast wil de PvdA meer invloed in het z.g. kernkabinet. Op sociale zaken hoort volgens hen toch ook een sociahst, waarbij zij dan wel bereid zijn defensie af te schuiven naar het CDA. Het laatste is te begrijpen, de toene mende verfijning van de Russische mili taire macht maakt een verhoging van de westelijke defensieinspanningen nood zakelijk. De politieke ruzie die daarover in ons land latent aan de gang is, plaatst daarbij de PvdA-^top voor onoverkome- hjke moeilijkheden. Zij staat daarbij voortdurend onder de druk van haar linkervleugel en alles wat zich aan die zijde buiten haar bevindt. Het probleem wordt nog verergerd door het feit, dat de economische situatie in ons land in toenemende mate een aanslag zal ple gen op de ter beschikking staande mid delen. Het aantal actieven in de beroepsbe volking, die de middelen voor het toe nemende aantal niet-actieven onder ons moeten opbrengen, daalt voortdurend. Dat gegeven op zich dwingt reeds tot een herwaardering van de uitgavenpoli- tiek die het kabinet voor ogen staat. De onontkoombare harde maatrege len zullen ons allen dwingen een veer te moeten laten. De nodige onrust is daar van het gevolg, daarvoor staat de krachtige positie die de vakbeweging in ons land heeft weten op te bouwen borg. Wij slaan het alles met verbijstering gade, want wie ziet en erkent dat het de hand des Heeren is die dit doet? Nog maar nauwelijks hebben wij de bede uit de troonrede verwijderd en zijn op het onbegaanbare pad van eigen kracht gegaan of de moeilijkheden ne men hand over' hand toe. Zal het nog erger moeten worden en zullen we ge heel ten onder gaan? Wanneer de christehjke kerk ook voor het maatschappelijke leven poneert dat de godzaligheid tot alle dingen nut is, dreigt twijfel aan haar geloofwaardig heid. Wij zeggen dan dat met een der gelijke bewering je toch geen cao ma ken kan. De tijd is niet ver meer, dat ze het on geloof haar nut zal bewijzen. Want.ze leidt tot de enige schuilplaats waarin we de stormen van Gods onge noegen zullen kunnen overleven. MIDDELHARNIS: Een van diefstal verdachte Rotter dammer is dinsdagavond toen hij vanuit Midelhamis met gestolen waar op weg was naar huis in de Heinenoordtunnel staande gehouden. De verdachte werd vandaar meegenomen naar het politie bureau te Barendrecht. Het bleek dat de man in Sommelsdijk een pakhuis had gehuurd waar hij een gestolen mobile marktkraam had on dergebracht. Die rijdende winkel zat vol met vooral kleingoed uit het textielvak, als knopen, garen enz. samen een waar de van zo'n veertigduizend gulden ver tegenwoordigend. Het was enkele dagen eerder in Rotterdam ontvreemd, achter zijn wagen had de dader zijn buit naar Sommelsdijk gebracht. De eigenaar van het aan het West- haveneind gelegen pakhuis Th. Z. uit Middelhamis werd, verdacht van heling ook aangehouden. MIDDELHARNIS Beroepen. Uit het gestelde tweetal, ds. H. Ligtenberg van Terwolde en ds. Chr. V. d. Poel. van Yerseke, is door de Ger. Gemeente beroepeft ds. v. d. Poel. R.T.M. bijna 100 jaar - gaat op fusie De byna honderdjarige vervoersmaat- schappü R.T.M, zal binnen enkele we ken ophouden te bestaan. De RTM zal dan gefuseerd zijn met een drietal ver voersondernemingen uit Zeeland om ge zamenlijk als Z.W.N. (N.V. Stireekver- voer Zuid-West Nederland) voort te be staan. Niet in één (te kostbare) klap zal de naam RTM verdwijnen, maar suc cessievelijk zal men de vignetten op stations, dienstregelingen en haltes (1104) door het nieuwe embleem ver vangen. Dat geldt evenzo voor het rijdend ma terieel. De bestaande bussen zuUen niet direct alle worden overgespoten, maar nieuw materiaal zal wel het nieuwe merkteken gaan voeren en de kleuren geel/grijs krijgen, zoals in ons land te doen gebruikelijk in streekvervoersbe- drijven. Het Z.W.N, teken werd ontwor pen door grafisch ontwerper Rogier v. d. Berg uit Den Bosch; zijn ontwerp geeft, fraai gestileerd, een indruk van het verzorgingsgebied van de nieuwe Onderneming. De bekrachtiging van de fusie die overigens al per 1 jan. van dit jaar ad ministratief beslag kreeg wacht nog op de goedkeuring van de Statuten wijziging van de ETM. De overige 3 partners zullen n.l. na hun liquidatie aan de RTM worden toegevoegd, waar na ook de RTM in naam ophoudt te be staan maar als Z.W.N, verder gaat. De I huidige RTM directeur dhr. J. Delst zal dan ook directeur van de Z.W.N, wor- den. De districts-kantoren van de nieu we maatschappij, die van Rotterdam tot aan de Belgische grens opereert blijven (worden) gevestigd in Rotterdam-Zuid en Axel, het hoofdkantoor in Zierikzee en o.m. een kleiner kantoor in Middel hamis. Voor het pubUek zal er nauwelijks De spanning was tastbaar toen de raad van Dirksland woensdagavond bijeen kwam ter benoeming van een nieuwe gemeentesecretaris. Bulten de raadszaal was er druk gespeculeerd, maar in de raadzaal zou tenslotte de beslissing val len. Het werd een nek-aan-nek-race tussen de twee voorgedragenen, dhr. C. Noorthoek uit Stellendam en dhr. J. F. Pietersen uit Dirksland. De raad was voltallig waardoor er 1-3 stemmen te tellen waren. Toen dat van 12 het geval was hadden de beide can- didaten elk nog 6 stemmen op zich ver zameld waarna de laatste stem de be slissing moest brengen. De spanning was te snijden toen burg. Bos het stembrief je ontvouwde en de naam van dhr. Noorthoek las, die, zo bleek daaruit met 7-6 stemmen benoemd Was. Voor de schrtfteUjke stemming hadden de heren raadsleden gelegenheid gekregen „op merkingen van algemene aard" te ma ken, maar er was niemand die daar ge bruik van maakte. Voor de heer Noorthoek was die uit slag een grote verrassing. In zijn fraaie Stellendamse woning overzag hij woensdagavond na het verlossende te lefoontje de consequenties van de be noeming, welke hem overigens zeer wel gevallig is. De Stellendamse woning zal te gelegener tijd verkocht worden en er zal moeten worden uitgezien naar een woning in Dirksland waar het gezin Noorthoek zich metterwoon zal gaan vestigen. Het gezin telt één dochter, de 13 jarige Marianne. Dhr. Noorthoek heeft in de 16 jaar die hij ambtenaar is een geweldige carrière gemaakt. Dat leek er aanvankelijk niet op toen hij in Stellendam als 13 jarige van school kwam en op het land ging werken. Achtereenvolgens had hij baantjes ui de melkfabriek van Nagte- gaal, was chauffeur bij P. Blokland, werkte bij de R.D.M, en bij de Heidemy, stond in müitaire dienst en werkte ver volgens weer in de melMabriek, maar na de vervulling van de dienstplicht ging bij dhr. Noorthoek steeds meer de idee leven dat hij zich door zelfstudie zou moeten opwerken. Hij verkoos het landwerk boven de melkfabriek om daardoor de avonden vrij te hebben en ging aan 't studeren. Het werd eerst de Handelsavondschool te Middelhamis. Omdat hij van familiewege dikwijls met het Stellendamse ambtelijk apparaat in contact kwam kon het gebeuren dat hij daar op 27 jarige leeftijd in betrekking kwam als leerling ambtenaar. De toen malige gemeentesecretaris die kennelijk toch wel wat in de doorzettende Noort hoek zag bood hem dat aan. Het werd het begin van een snelle carrière, want dhr. Noorthoek werkte zich al studerend en werkend op tot chef Alg. Zaken, ad ministrateur van het Grondbedrijf en Het gezin Noorthoek. wnd. secretaris van de gemeente Goe- dereede. Daartussen ligt een periode van wat dhr. Noorthoek noemt „eenzame opslui ting" op de zolderkamer waar hij hard doorblokte. O.m. slaagde hij erin het praktijkdi ploma Boekhouden te halen, voorts het diploma MBA en G.A^ 1 en Gemeente- financiën. Dat hij toegelaten werd tqt de studie GA 1 dankt hij aan het pleit dat burg. Smith toen voor hem heeft ge voerd. Zijn vooropleiding was toen on voldoende maar burg. Smith heeft de heren toen terecht ervan kunnen over tuigen dat Noorthoek het wel zou ma ken! Vermoedelijk treedt hij met ingang van volgend jaar in Dirksland in func tie. De provinciale waterstaat van Zuid- Holland heeft een plan ontworpen voor verbreding van de Eerste Staverseweg op Goeree-Overflakkee. Over het plan zal een voorlichtingsavond worden ge houden op woensdag 5 oktober (aan vang 19.30 uur) in de aula van de Tech nische School (ingang Secretaris Nijgh- straat) in Middelhamis. Op deze avond, onder voorzitterschap van de burge meester van Middelhamis, zullen des kundigen van de provinciale waterstaat een toelichting op de plannen geven. Daarna is er gelegenheid tot vragen stellen. Het provinciaal bestuur van Zuid- Holland heeft een eerder plan voor de geprojekteerde secundaire weg 47 ver laten, voorzover het gaat om het tracé tussen de Langeweg te Middelhamis en Melissant. Voor een verbetering van de verbinding is nu uitgegaan van een ver betering van de bestaande weg met daarbij de aanleg van onüeidingswegen om Sommelsdijk/Middelhamis en Dirks land. Voor de omleiding om Sommels dijk is nu gekozen voor een route via de Eerste Staverseweg. De huidige Staver- iets veranderen. De reiziger wordt ogen schijnlijk alleen maar geconfronteerd met de nieuwe naam, maar ook zal de fusie gevolgen hebben voor de tarieven. Landelijk zullen die met 5% 's jaars dienen te stijgen, maar i.v.m. de nor- meringsStreven van de Minister mag de RTM volstaan met een verhoging van 1% per jaar omdat de tarieven al vrij hoog zijn. Het normeringsstreven is er op gericht dat in 1981 landelijk gelijke tarieven zullen worden berekend. In het verzorgingsgebied van de nieuwe Z.W. N. gelden ook nog onderscheidene ta rieven, maar ook die zullen worden ge normeerd. De fusiepartners zijn naast de RTM de Streekvervoermy Walcheren, de Zeeuws Vlaamse Tramwegmaatschappij en de Stoomtrammy Breskens - Maldegem. De daaruit ontstane nieuwe maat schappij heeft 475 personeelsleden, ex ploiteert 132 bussen, vervoert jaarlijks ca. 12 miljoen reizigers, waarbij de bus sen 14 miljoen kilometer afleggen. Op de woensdagmiddag gehouden pers presentatie verklaarde dir. Delst dat de fusie niet een van Overheidswege af gedwongen zaak is geweest, doch dat de bedrijven de noodzakelijkheid ervan zelf hebben Ingezien. „De eilanden blij ven de eilanden en daar zaten geen groeimogelijkheden voor het openbaar vervoer in", zo motiveert dhr. Deist de stabiliteit die de bedrijven hadden er varen. Om dat daartegenover wel de kosten stegen lag de fusering voor de hand omdat daardoor vooral de zgn. „overhead" kosten beperkt kunnen worden. Er zijn ook in de top van de fusiepartnérs geen ontslagen behoeven te vallen, de vermindering daarin heeft zich via de natuurlijke afvloeiing vol trokken. In Zeeland resteert nu nog slechts een particuliere vervoersonderneming, de AMZ die op Noord- en Zmd-Beveland werkzaam is. Met dat bedrijf zijn overi gens nog geen fusie-onderhandelingen aangeknoopt. 5^KS^5>^S^5^S^S^^S^Dv^^&\^s5v£^»^\^^ aanschaf van een om'' ters tapijt betekent een waardevaste (dus goe- de) geldbelegging Oostdik 1-5. SomnMtedFc ^elef. 01870-256?^ Wanneer volgend jaar 12 nov. de dan niet meer bestaande RTM haar honderdste bestaansjaar zou hebben ge vierd, zal daar toch nog aandacht aan worden besteed, zo heeft din Delst te kennen gegeven. Dir. Delst onthult op het stationsplacement in Zierikzee de letters en hét vignet van de nieuw gevormde onderneming. De letters z\jn wit, de gestileerde afbeelding van het vervoersgebied is zwart. seweg moet daartoe verbreed worden. Het plan van de provin ciale waterstaat hiervoor zal vooraf gaand aan. de voorlichtingsavond ter inzage liggen, op woensdag 5 oktober van. 14.00 tot 17.00 uur, op het districts kantoor van de waterstaat aan de Voorstraat 22 in Sommelsdijk. In het kader van de landelijke speur- aktie naar leden van de Duitse Rote Armee Fraktion, die vorige week in Utrecht een rechercheur van politie doodschoten, is ook de politie in het dis trict Dordrecht extra attent op de aan wezigheid van duitsers en auto's met duits kenteken. Ook het publiek wordt verzocht verdachte gedragingen of ver dachte aanwezigheidheid van duitsers aan de politie te melden. Verdacht is het b.v. wanneer kortgeleden duitsers voor een korte of langere periode een zomerwoning, boot of caravan zouden hebben gehuurd. Het is geenszins de be doeling van de Rijkspolitie een heksen jacht te beginnen maar de attentie van de burger in dezen wordt zeer op prijs gesteld. s H' oc

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1977 | | pagina 1