Zoals de duiven vlogen Zoals de duiven vlogen vcmclcihcijdefi KindeldcKe^e Instruktiedagen voor turnleiding Uw huis verkopen TAMBOER Prov. ploegwedstrijd op 3 september a.s. Uw huis verkopen TAMBOER Fietscrossen een nieuwe rage WASAUTOMAAT DEFECT? voor snelle reparatie I 01877 -1236 PREDIKBEURTEN 1 >c X X X X X Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWSa Vrijdag 26 augustus 1977 Het blijkt maar niet te lukken de duiven za terdags normaal te lossen. Ook de wedvlucht St. Dizier werd door de slechte weersomstandighe den een maandaglossing. Vrij laat arriveerden de duiven maandagmiddag. Een geweldige vlucht voor de in Dirksland spe lende Nieuwe-Tongenaar J. v. Alphen. Zijn vogel is met een snelheid van 1033 mpm alls concur renten te snel af. Is het de vorm van de dag of blijven de vogels door toevallige omstandigheden samen. Men ziet veel dat dezelfde liefhebber twee vroege duiven heeft. Dit is ook bij v. Alphen het geval. Zijn tweede duif met een zesde prijs komt ook nog net boven de 1000 meter per mi nuut. Dit kunststukje voltrok zich ook bij de Gebr. Bevaart diemet een derde en vijfde plaats twee toppers hebben. Ary Spuij, u weet wel, tweede van Da, heeft ook een sterke jonge duif gekweekt. Hij wint het züver met 1008 per mi nuut. Ook nog tot de kopgroep behoort een duif van B. V. d. Doel te MiddeUiarnis. Het zijn de uitschieters van een concours dat bijna twee uur open staat. Inmiddels zijn de kampioenschappen 1977 bekend geworden. We treffen er veel beken de namen onder, maar ook een enkele nieuweling dient zich aan. Beste speler over de gehele lijn bleek tot dusver P. J. Huizer te Stad aan 't HaringvUet met een eerste plaats algemeen oud en een tweede plaats algemeen oud aangewezen. Ofschoon de Oost kant van Flakkee dit jaar wat in mineur speelde, zijn vogels waren week voor week in de kop pre sent. Zijn topdag was op de wedvlucht Orleans toen zijn tweejarige „35" een auto wan. We zien hem hier met de triomferende doffer op de foto. ^^^;^^;^^;^^505^;^;^^c>5^gs5>5>g^>6NC>£7vQj7>i>^ Het bUjkt maar niet te lukken de duiven za terdags normaal te lossen. Ook de wedvlucht St. Dizier werd door de slechte weersomstandighe den een maandaglossing. Vrij laat arriveerden de duiven maandagmiddag. Een geweldige vlucht voor de in Dirksland spe- Op verzoek van gym. ver. „Middel- hamis- Somimelsdijk" komen Ans en Cor Smulders weer naar Middelharnis Voor bijscholing van de turnleiding op Goeree en Overflakkee. Ans Smulders komt op zaterdagmid dag van 3 tot 7 uur op 10-17-24 sep tember voor de damesleiding. Cor Smulders komt op maandag avond van 7.30 tot U uur op 10-17-24 oktober. In welke zalen dat zal zijn wordt de deelnemers schriftelijk meegedeeld na inschrijving. Belangstellende leiders(sters) worden verzocht zich op te geven voor 3 sep tember bij de sekretaresse van gym. ver. Middelhamis-Sommelsdijk: mevr. Looy, Secr. Nijghstraat 15, Middelhar nis, schriftelijk of telefonisch 01870 - 3473. Graag zouden we daarbij van U ho ren wat of welk onderdeel U graag behandeld ziet, waarmee na overleg met mevr. en dhr. Smulders zoveel mo gelijk rekening zal worden gehouden. Omdat de gezamenlijke Rabo-banken op Goeree en Overflakkee als sponsor optreden, zijn de kosten zeer laag, n.l. 15,00 per persoon voor de drie in- strukties. Namens Best. gym. ver. Middelharnis-Sommelsdijk K. Looy-Kruik. ------O------1 De jaarlijkse Provinciale ploegwed strijd, georganiseerd voor leden van de 3 Plattelandsjongerenorganisaties, zal zaterdag 3 september worden gehouden op een terrein van het groot-landbouw bedrijf Ambachtsheerlijkheid „Crom- strijen te Numansdorp. 's Middags om 1 uur gaat de wedstrijd beginnen, waar na om 5 uur de prijsuitreiking volgt in „Het schippershuis" te Numansdorp. met de veestapel. Ik dacht dat die beestjes wel in de wei zouden lopen. Maar ze zijn zeker bestemd voor de slager. Wat een toekomst hebben die dieren, zeg! Het is anders maar te ho pen dat het ontsmetten het gewenste resultaat mag hebben. Ingrid Tuinenburg, Middelharnis. Je briefje was maar kort, Ingrid, maar ik had ook niet anders verwacht. Je had al zoveel geschreven. Je hebt het wel al gelezen natuurlijk. Wat een fijne va kantie heb je gehad, zeg. En nu zit je dan weer op school, maar dan Wel in een hogere klas. Ik wens je nog een prettige „herhaling" van je verjaardag als je vader thuiskomt. De groeten aan je vader en moeder, hoor! Piet Hoogesteger, 's Gravenpolder. Ben jij altijd aan het werk Piet? Je hebt het nog steeds druk schrijf je. Je moet me in je volgende brief eens schrijven wat dat nu is: „schoten leg gen". Dat snap ik niet. Ik weet wat frambozen zijn, maar dat is ook alles. En dan nog krantenbezorger. Ik weet op geen stukken na hoe groot 's Gra venpolder is, maar ik vind het voor die krant nog al heel wat. Als je het graag doet valt het niet zwaar, al moet je er dan ook altijd door. Sterkte Piet! Allemaal. We stoppen er weer mee voor van de week. We laten nog een opstel volgen van Martien de Vogel te Melissant, over een reisje naar Zuid- Limburg. Graag deze week de raadsels inzenden! Allemaal de, hartelijke groeten van oom Ko, en tot volgende week D.V. NAAR ZUID-LIMBURG Op donderdag 7 juli zijn we naar mijn vriendje geweest. Hij was op vakantie te Noorbeek in Zuid-Limburg. Het is daar een schitterende omge ving. We reden berg op, berg af. Er was een helling van 13 Dat was dan ook het diepste dal. Het was er dan ook prachtig. Tussen tarwe en weiland stonden een paar mooie oude huisjes. Mijn zus je zou er een foto van nemen. Maar je zal altijd zien, als je iets moois ziet wat je op de foto wil hebben, dan komt er iets tussen. Want het rolletje was net vol. Maar het was niet zo erg, want twee weken later, op een dinsdag, zijn we daar weer geweest. De eetrste keer was mijn oudste broer er niet bij. Dat vond mijn moeder erg jammer. Daarom zijn we er nog een keer geweest. Nu was ook mijn oudste broer erbij met zijn vriendin en haar ouders en zusje. We hebben toen de „mergelland-rou- te" gevolgd. Dat is een prachtige route. Het ging door heel Zuid-Limbiorg. We bleven die route volgen en toen kwa men we weer bij het punt waar mijn zusje de eerste keer misschoot. Maar er zat nu een nieuw rolletje in. Er was nog een apdere steile helling, maar daar stond het er niet bij, hoe steil die was. We kwamen ook nog ui een dorpje dat op de grens ligt van Nederland en België. We zagen veel dorpjes op een berg, en dan even later kwamen we er door. Dat was vaak zo. Het ging heuvel op, heuvel af. Maar tenslote moesten we weer naar huis. Het waren toch fijne dagen geweest. Martien de Vogel (10 jaar.) Deze vraag- en antwoord-rubilek staat geheel ten di<>nste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw /ragen op velerlei gebied kunt u stureii aan: Redactie EUanden-nieuws, postbus 8, Middelharnis, met in de linkerboven hoek „Vragen - rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen be antwoord en zullen binnen enkele wekec ia de inzending compleet met antwoorb m deze rubriek worden gepubliceerd. WIE DE BROEK PAST Ik heb een dure broek van een maat- costuum bij de stomerij gebracht en krijg een goedkoop prul terug. Ik ac cepteerde die andere niet, maar ze hou den vol dat 't mijn broek was omdat mijn nummertje er op vastgehecht was. Wat kan ik doen? Antwoord: Als u geen getuigen hebt, die kunnen bevestigen dat u dat kle dingstuk met een bepaald merk erin ter reiniging hebt aangeboden, maar een ander hebt terugontvangen, kunt u weinig beginnen. Een procedure voor de kantonrechter heeft immers alleen maar zin, als u bewijzen kunt dat deze ontvangen broek niet van u is of was en dat u een heel ander exemplaar hebt afgegeven. Daar dit in uw geval onmo gelijk is, zult u in het verlies moeten berusten en voortaan naar een andere stomerij moeten gaan. Dit zal wel een bittere pil voor u zijn, maar gelijk heb ben en gelijk krijgen zijn twee ERFENIS KWIJT. Ik had mijn huis en mijn andere be zittingen op naam van mijn zoon staan, zodat hij geen successierechten ver schuldigd zou zijn na mijn overlijden. Maar nu is hij zwaar ziek geworden. Hoe kan ik nu bewijzen dat 't allemaal van mij is als hij sterft? Of erf ik dat terug? Antwoord: De kinderen van uw zoon zijn nu eenmaal éérder gerechtigd tot zijn nalatenschap dan zijn ouders. Door dat het huis en ander onroerend goed in het kadaster en de koopakten op zijn naam staan en ook uw meubilair en overige bezittingen bij akte als zijn eigendom staan omschreven, komt alles na zijn evt. overlijden aan uw klein kinderen. U kun nu geen tweede akte meer laten opmaken, dat al die zaken uw eigendom zijn. Verscheuren van de opgemaakte papieren betekent valsheid in geschrifte en blijft bovendien niet onopgemerkt, want het betreft offici ële akten van een notaris met gedepo neerde afschriften. Wenst u bij zijn leven teruggave van het onroerend goed, dan krijgt u te maken 'met de hoge overdrachtskosten en de fiscale gevolgen voor beiden. Het lijkt ons nu maar het beste, dat u met de kleinkin deren overeenlegt dat u te zijner tijd een deel van de nalatenschap zult mo gen gebruiken en/of huren. Bedenk echter wel, dat elke overeenkomst over een nog niet opengevallen erfenis vol gens de wet nietig is. DE VROUW VAN LOUIS DAVIDS In levensbeschrijvingen van Louis Davids heb ik nooit iets over een hu welijk gelezen, maar nu hoorde ik dat zijn vrouw onlangs 85 jaar geworden is. Wie is dat dan? Antwoord: Dat bericht betrof Margie Morris, een begaafde Englese compo niste en zangeres met wie Louis Davids vele jaren samenwerkte en samenleef de. In de twintiger jaren traden zij ook samen op in revues en cabaretprogram- ma's. Haar werkelijke naami was Mar- gareth S. Whitefoot. Ze schreef de mu ziek bij veel van zijn teksten, maar na zijn dood trok zij zich terug uit de theaterwereld. Ze werd geboren op 24 juli 1892, was dus 8V2 jaar jonger dan Louis en vierde dit jaar in Den Haag haar 85ste verjaardag. SUZUKI Wat is het adres van de Suziki mo- torenfabriek? Antwoord: U kunt uw brief als volgt adresseren: Suziki Motor Cy Ltd. 300 Takatsuka Hamamatsu-City Shizu- oka - Ken Japan. VEERBOOT Uit hoveel koppen bestaat de beman ning van de vereboot Harlingen Ter schelling? Antwoord: De volledige bemanning bestaat uit 1 kapitein, 1 stuurman, 2 matrozen, 1 conducteur, 2 machinisten en naar gelang de dnikte 2 tot 10 ste wards voor de bediening van het pu bliek. ZWARTE MOSTERD Tot 1967 kon ik zwart mosterdzaad in zaadwinkels kopen. Ik gebruikte het om het te mengen met wit of geel mosterd zaad, want dat is nodig om daaruit mosterd te bereiden. Maar zwarte mos terd is niet meer te krijgen. Of weet u een adres? Antwoord: Nee en dat weet niemand, want zwarte mosterd wordt al sinds 15 jaar niet meer geteeld in Nederland. Het wordt beschouwd als één der ergste on kruiden, naast herik. Doch wees ge troost, want van witte of gele mosterd kunt u net zo goed uw eigen mosterd bereiden. De zwarte kunnen wij missen als kiespijn. Mansholt Ulrum brengt nog altijd één ras gele mosterd in de handel. Dit wordt als noodgewas ge teeld, d.w.z. als men eind mei met een volkomen mislukt gewas bieten of ko ren zit kan men er altijd nog mosterd in zaaien. Van deze gele mosterd kunt u via de zaadhandel zoveel bestellen als u wilt; de zwarte is echter niet in ons land verkrijgbaar en dat is maar goed ook, omdat het verwilderde en na vele jaren nóg steeds opslag in andere ge wassen gaf. De werkwijze met de zware kogel is origineel. Zo deden onze voor ouders het al vele eeuwen lang. ONKRUID TUSSEN AARDBEIEN Ik heb veel last van onkruid tussen de aardbeien, maar kan er moeilijk bij door die nieuwe ranken. Weet u een goed middel daartegen? Antwoord: Doordat de aardbei zelf tweezaadlobbig is en de onkruiden gro tendeels ook, kunt u moeilijk tegen dit onkruid spuiten. Daarom raden wij u het gebruik van plastieken folie aan. Er is o.m. pvc-folie met (plant)gaten verkrijgbaar. De planten krijgen dan toch voldoende vocht, omdat deze folie de verdamping vanuit de grond tegen gaat. Het regenwater spoelt over de kunststof heen en komt door de gaten op de juiste plaatsen terecht. Bij lang durige droogte beschut de folie het aardbeienbed tegen uitdroging. U kunt bijna het zelfde bereiken door graan- stro tussen de planten uit te spreiden, maar dit houdt in het voorjaar de zon newarmte tegen, terwijl pvc die juist doorlaat. B.V. Ik wil een besloten vennootschap ma ken van mijn uitgegroeide eenmans zaak. Wat gaat dat kosten bij omzet ting? Antwoord: Aan vaste kosten 150, voor het ministerie van justitie en 70,- of iets meer voor verplichte registra tie bij de Kamer van Koophandel. De omzetting moet geschieden bij de no taris en deze berekent het zg. kapi taalrecht. Als u met twee ton begint, waarvan één ton volgestort is, dan be taalt u 100,Verder moet u reke ning houden met een drukkersrekening, want op al uw briefpapier, reclame drukwerk, prijscouranten enz. moeten de letters B.V. bij de firmanaam ver meld staan. Fiscaal is de B.V. pas voor delig als er een flinke winst wordt ge maakt, doordat de vennootschapsbelas ting (nu nog) lager is dan het toptarief van de inkomstenbelasting. MIJNE HEREN Is het niet verkeerd om „Mijne he ren" boven een brief te zetten, als de zaak gedreven wordt door een vrouw? En te schrijven „Wij delen u mede" als slechts één persoon de brief onderte kent? Antwoord: Reeds Van Dale, De Vries, Ginneken en andere taalgeleerden heb ben er op gewezen, dat bij „Mijne he ren" uitsluitend „Ik" past, omdat mij ne ook éérste persoon is. Daar de mees te zakenvrienden nog maar één hand tekening dragen, is het dus beter deze gehéél in de eerste persoon enkelvoud te stellen. Gebruikt men toch de meer voudsvorm wij, dan moet de aanhef luiden: „Onze heren". Weet u zeker, dat de brief door een vrouw wordt ge lezen en/of behandeld, dan kunt u be ter „Mevrouw" gebruiken, maar weer niet „Mejuffrouw" want dat is voor de meeste werkende vrouwen ook discri minerend. Twijfelt u of een bedrijf of afdeling geleid wordt door een man of een vrouw, bel dan gerust even die zaak op en vraag het kan de telefonis te. WEZENPENSIOEN Wat krijgt een ouderloos kind van 7 jaar per 1/8 '77? Antwoord: Wezen tot en met 9 jaar kunnen 268,50 per maand ontvangen. MENA MOERIA Wat betekent die strijdkreet „Mena moeria" van de Molukkers? Antwoord: Bij de scheepvaart in de Molukken stond altijd een man bij de steven op de uitkijk. De roerganger of degene die de trossen losgooide vroeg dan: Mena? (Gereed?) en de voorman antwoordde: Muria! (Akkoord of ja). De juiste schrijfwijze is dus: Mena? Muria! NIEUWJAAR 1901 Op welke dag viel 1 januari van 1901? Antwoord: Op een dinsdag. KOMPAS Hoe kan een kompas zo precies de noordpunit van de aardas aanwijzen en waarom wijst het niet naar een ander punt op de aarde? Antwoord: Het kompas wijst niet naar de geografische noordpool, maar door het aardmagnetisme naar de mag netische noordpool en dat is een ander punt. Magnetische polen zijn de plaat sen waar de krachtlijnen van een mag neetveld vertikaal sitaan en het kom pas dus geen richtkracht meer onder vindt. Dat is wat de noordpool betreft op 75° N.B, en 101° W.L. en dit punt bevindt zich op het eiland Bathurst in noordoost Canada. Deze magnetische noordpool wijkt dus af van de geogra fische die op de top van de (denkbeel dige) aardas huis. Als u met een eigen magneet bij een kompas in de buurt komt, zal de naald daarvan ook een ander punt op aarde aanwijzen, name lijk de richting van de nieuwe noord pool. Door de dagehjkse variatie van het aardmagnetisme zijn de magnetische polen geen vaste punten. Zij draaien rond in ellipsen van enkele tientallen km. Reeds Columbus ontdekte, dat de magnetische polen variëren. Hij voerde ook nieuwe benamingen in voor de windrichtingen, zoalsn oord inplaats van tramontana, en oost i.p.v. levante. Al heel vroeg in de geschiedenis van de zeevaart kreeg men door, dat een ijze ren naald werd beïnvloed door het aard magnetisme. In de tiende eeuw vóór Christus werd er al gebruik van ge maakt door de Chinezen. Aanvankelijk liet men een ingevette naald in een bak water drijven. Later kon men draai- ptmten maken met zeer weinig wrijving. Evenals in de Verenigde Staten van Amerika en in Engeland begint het fietscrossen ook in Nederland een rage te worden. De fiets trial crossbaan die door de Heidemij in Schaarsbergen werd aangelegd, heeft hiervoor een goed voorbeeld voor de mogelijkheden geleverd. Verschillende Nederlandse ge meenten hebben reeds belangstelling getoond om een fiets trial crossbaan te laten aanleggen. Voor jong en oud is fietscrossen een nieuwe ontspanning, waarvoor op het ogenbUk ook in ons land speciale crossfietsen met versnel lingen en terreinbanden in de handel zijn. Waar de jakhalzen verblij ven en legeren, zal gras met riet en biezen zijn (Jes. 35 7). Waaiend gras met riet en biezen, saamgestrengeld, nauw verwant Riet dat juichen kan en zuchten, waarin waterhoentjes vluchten als gevaar dreigt aan de kant. Gras dat wuift naar riet en biezen als een zomerafscheidsgroet. 'k Zie de donkere pluimen neigen. Weemoed trilt in blad en twijgen nu al 't schoon verwelken moet. Wuivend gras met riet en biezen zal op woeste plaatsen staan Vloek maakt plaats voor milde zegen, Riet zingt psalmen langs de wegen, dan breekt d' eeuw'ge heilstaat aan. Lanerta. ST. ANNALAND Aardappelveiling van dinsdag 23 aug. Doré eerste soort 0,24-0,28. Doré apart 0,26. Doré bonken 0,18. Doré drie- lingen 0,16. Doré kriel 0,69. Gloria eer ste soort 0,20. Bintjes eerste soort 0,22- 0,23. Bintjes apart 0,20. Eigenheimers 0,34-0,36. Aanvoer 75 ton. Oudste mannelijke inwoner. De oud ste mannelijke inwoner van St. Anna- land, de heer Maarten J. Moerland, woonachtig in het bejaardencentrum „De Schutse" in St. Annaland hoopt D.V op woensdag 31 augustus a.s. zijn 95ste verjaardag te vieren. Vroeger was hij werkzaam in de landbouw en bewoonde een huis aan de Hoenderweg. De laat ste jaren vertoeft hij in „De Schutse". Het zal de hoogbejaarde, die nog een uitstekende gezondheid geniet en die nog veel weet te vertellen uit vroeger dagen zeer zeker niet aan belangstel ling ontbreken. Orgelbouwers aan het werk. Er be gint tekening te komen in het nieuwe orgel, dat geplaatst zal worden in de Ned. Herv. Kerk te St. Annaland. On langs is de mahoniehouten orgelkast geplaatst en thans zijn de orgelbouwers van de Firma Leeflang uit Apeldoorn bezig met het verder afbouwen van het orgel. De orgelpijpen in het front zijn reeds geplaatst. Men verwacht, dat het nieuwe orgel omstreeks eind oktober- begin november bespeelbaar zal zijn. Ds. M. D. Geuze gaat voor. Ds. M. D. Geuze uit Kenya, die met verlof in Ne derland vertoeft, hoopt D.V. op zondag 11 september in beide diensten van de Ned. Herv. Kerk te St. Annaland voor te gaan in de Dienst des Woords. NIEUWERKERK Vergadering der „School met de Bij bel". Dezer dagen werd een algemene ledenvergadering gehouden van de Ver. „School met de Bijbel" te Nieuwerkerk. Wegens ziekte van de voorzitter stond deze vergadering onder voorzit terschap van de waarn. voorz, de heer C. N. Syriër. Na opening met Psalmgezang, schrift lezing en gebed besprak door voorz, het doel der tussentijdse vergadering, n.l. het kiezen van een bestuurslid. De heer S. v. Klinken, ruim 30 jaar be stuurslid had ontheffing gevraagd we- gei>s langdurige ziekte. Inmiddels heeft het bestuur afscheid genomen met veel dank, voor het vele jarenlang verrichte werk voor de Chr. School. Van Klinken kon niet aanwe zig zijn door zijn ziekte. Als nieuw bestuurslid werd gekozen de heer M. Braam, H. ten Hove, was ook candidaat gesteld. Meester v. Sluis eindigde met psalm gezang en gebed. Gezamenlijke kerkdiensten. J.l. zon dag werden te Nieuwerkerk weer twee gezamenlijke kerkdiensten gehouden van de Ned. Hervormden en Gerefor meerden, dit in het kader van de sa menwerking. Zo houdt men deze diensten de laat ste jaren 4 x in het jaar. 's Morgens preekte D. Kolkert in de Geref. Kerk, m.m.v. de Chr. Gem. Zangver, o.l.v. de heer F. H. Wessels. 's Avonds was er een'jeugddienst in de Herv. Kerk met als voorganger de Geref. godsdienstlelaar J. Verheul. Beide diensten waren goed geslaagd. ZONDAG 28 AUGUSTUS OOSTERLAND Herv. Kerk 10 en 6 uur kand. J. J. C. Dee uit Oegstgeest Geref. Kerk gezamenlijke diensten met de kerk van Nieuwerkerk, in het kerkgebouw aldaar Ger. Gemeen te 10, 2,30 en 6.30 uur lezen Oud Ger. Gem. 9.30, 2.30 en 6.30 uur le zen. NIEUWERKERK Herv. Kerk 10 uur ds. Kolkert Ger. Kerk (N'kerk/ O'land) 10 en 5 uur dhr. M. A. Lod der, Rotterdam Ger. Gem. 10 en 3 uur lezen Ger. Gem. in Ned. (in Ons Dorpshuis) 9.45 en 3.30 uur lezen. ST. ANNALAND Herv. Kerk 10 u. kan didaat C. van der Valk te Gouda en 6 uur ds. W. J. Gorissen te Stave- nisse, sav. voorb. H.A. Ger. Gem. in Ned. 9.45, 2.15 en 6.15 uur lezen. Beste meisjes en jongens! Het zal wel een grote overgang ge weest zijn voor jullie, na zo'n lange vakantie weer naar school. En als het goed is, ook allemaal in een hogere klas of naar een andere school. Dat is vooral de eerste tijd wel even wennen. Vooral voor hen die op de fiets in een andere gemeente naar school moeten. Als je gewend bent dicht bij huis school te gaan, tussen de middag thuis te gaan eten, en je moet nu in de school blijven om je middagboterham te nut tigen. Dat is wel een grote overgang. En dan voor de verandering soms nog een grote plensbui onderwegzo wordt je gehard! Maar al doende leert men, ook fietsen. Zo is het ook met het oplossen van de raadsels. In het begin dan heb je er wel eens wat moei te mee, maar als je een poosje meedoet, dan schudt je het uit je mouw. We gaan nu maar direkt aan het werk. Het nieuwe raadsel is voor jul lie niet vreemd meer, want dit soort plaatsten we reeds eerder. AUGUSTUSRAADSEL 4. X X X X X X X X X X X L Egyptische dienstmaagd van Sara: moeder van Ismaël. 2. grote havenstad in Nederland. 3. laatste Bijbelboek van het Oude Testament. 4. betekent „God met ons" Jes. 7. 5. dochter van Laban, Gen. 29. 6. betekent „het zal waar en zeker zijn", Zondag 52. 7. havenstad van Filippi, Hand. 16. 8. hoofdstad van het Tienstammen- rijk. 9. betekent „Mijn Vader". Rom. 8. 10. opstandige zoon van koning David. 11is goed voor elk. 12. bijvrouw van Abraham. Gen. 25. 13. de eerste mens. 14. plaats genoemd in Jes. 21. 15. stad ten zuiden van Troas, door Ptaulus bezocht. Hand. 20. 16. bevel tot stilstaan. 17. berg waarop de ark strandde. 18. overmaat aanduidend: Ook wel gebruikt als „in". De bedoeling is bij 1 beginnen en rechtsom de dikke lijnen volgen. De eerste letter van het volgende woord is steeds de laatste letter van het voor gaande woord. Op elke kruisjeslijn, dus zowel van boven naar beneden, als van links naar rechts is de naam te lezen van een grote stad in Nederland. Twee namen dus! BRIEFWISSELING Kees Droger, Middelharnis. Nou Kees, je hebt een goede keus gemaakt bij het besteden van je boekenbon. Dat zijn mooie boeken hoor. Je bent toch ook nog weg geweest in de va kantie al was het dan niet ver. Ik heb wel die foto gezien, maar ik kon je natuurlijk niet. Nu heb ik eerst de krant opgezocht en nu vreet ik „wie je bent". Op de echte foto zal het wel duidelijker zijn. Dat was een belevenis zomaar uitgenodigd te worden bij de officiële ingebruikname van de „Ko renbloem". Eén gedenkwaardige dag voor je. Kees! André Jonker, Oude Tonge. Nee An dre, oom Ko heeft nog van niemand iets gehoord over postzegels verzame len. Blijkbaar is er dus niemand. Wat betreft de prijstoekenning dat gaat vol gens een eenvoudig puntenstelsel. Je schrijft er direkt achter dat je een oude fiets hebt opgescharreld om op te knappen. Je rekent er toch niet op dat oom Ko „racefietsen" gaat uitdelen? Dan kon de krant er maar beter mee stoppen. In ieder geval kom je voor een prijs in aanmerking als je maar blijft meedoen. Onverwacht nog een leuke vakantie gehad, jo! Lenie Lodder, Sommelsdijk. Dus ook nog een prettige vakantie gehad, Le nie? Dat is fijn. Oom Ko ook hoor, al is die niet zover weg geweest. Het is wel een goed teken als je weer graag naar school gaat. Als je met een te genzin moet gaan beginnen dan heb je het al moeilijk voor je op school bent, en je schiet er niets mee op. Je doet je best maar in de nieuwe klas. Nog gefeliciteerd met je verjaardag, Lenie. Heb je een goede verjaardag gehad? Waar ben je wezen zwemmen, in het zwembad of in het Haringvliet? De groeten hoor. Anne van Rossum, Melissant. Je had de „bles" maar aardig ingepakt, hij kon zich niet roeren of bewegen. Ove rigens leek het net echt, alleen dat oog, hé. Dat was echt niet echt. Dus met z'n allen naar Zuid-Limburg geweest? Ja, daar is het wel mooi. Het. is daar heel anders dan in Melissant. Zo heeft iedere streek zijn eigen moois. Ik denk dat Anne er niet eens zou willen wo nen. Jullie zijn dat vlakke zo gewend. Maar om er eens naar toe te gaan is beslist wel de moeite waard. Gerard van Uossum, Melissant. Zo erg laat was je nu ook weer niet, Ge rard. Maar het zou niet zo bijzonder zijn als je te laat was. Want je hebt het al druk gehad in het land. Gras zaad dorsen en dan zelf drogen. Dat vraagt toch ook naloop. Dan nog aard appels gerooid voor plantgoed. Allemaal noodzakelijke werkjes op het boerenbe drijf. En toch nog kans gezien om er even tussenuit te wippen. Maar je hebt je vakantie wel produktief gemaakt. Marina van Rossum, Mclissant. Wat zal je wel lekker gesmuld hebben in dat hotel, Marina. Of eet je liever thuis van wat je moeder heeft klaar ge- maakt? Het zal best een leuke dag ge weest zijn, zo met z'n allen eens uit. I Want daar komt zo weinig van als je op een boerenbedrijf zit. En dan al dat vee kan je ook niet zomaar zon der toezicht en zonder verzorging achter laten. Maar nu wordt het weer leren, en doe maar erg goed je best hoor. Peter van Rossum, Melissant. Dus jij bent toch nog een week naar Zeeland geweest? En heb je nog vis gevangen. Peter, of ben je niet aan het water ge- weest? Het was wel de bedoeling, hé. Dat is een tegenvaller dat het niet w'il

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1977 | | pagina 6