Fiakiceese kiezer liet C.D.A. vallen De vaiiantiewoningen voor gehandicapten ic O.M. neemt dreigende houding aan t •^HC'.^LE mu^ 49e jaargang Vrijdag 27 mei 1977 No. 4593 CBR. STREiEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLULNDSE EN ZEEUWSE EILANDEIN Verschijnt tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagavond BESCHOUWING OF DE VERKIEZINGEN BETEUGELDE HARTSTOCHTEN VOOR GERECHTSHOF DEN HAAG VOOR MOOIERE bloemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad Middelhamis Iw hiEjis verkopen TAMBOER Stembusuitslag onthulde P.v.d.A. met bijna 4 omhoog t X BEZOEKT ONZE Automoblolen-verkoophal I OOK OP VRIJDAGAVOND NU Mobil-benzine 4 cent korting. I GARAGE KNöPS - EVIIDDELHARNIS LANGEWEG 113 TEL. 01870-2043 f POSIBOX 8 f-H MIDDEIiHAENIS Redactie en advertenties: Kantoor Laiugeweg 13, Somimeladijk TeL (01870) 26 29 Na 5 uur (01870) 33 92 Giro 167930 BankRalbo Mididelihamis no. 3420.01.108 ABONÜMEMENTSPRIJS 7,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. De reddingsboei die het CDA voor de confessionele partijen zijn moet om hun teruggang te stuiten werkt (nog) niet. Het CDA heeft geen dmdelijke aan trekkingskracht op de kiezers weten te ontwikkelen en dat kan ook niet an ders, want de onmogelijkheid van sa mengaan tussen protestanten en rooms katholieken is er de oorzaak van. Die onmogelijkheid wordt door vriend en vijand welhaast intuïtief aangevoeld. De PvdA is de grote winnaar geble ken. Zij keert met tien zetels meer in de kamer terug. Wie echter daarbij in aanmerking neemt de opruiming die on der de kleinere linkste partijen gehou den is, moet wel tot de conclusie ko men, dat de lirükse trend onder ons volk zich niet uitbreidt, integendeel de winst van de WD duidt erop, dat de ont kerstende kiezer in groeiende mate zich tegen de verlinksing onder ons volk verzet. Zoals gezegd onder de kleine re partijen is grote opruiming gehou den. De verkiezingscampagne deed dit reeds verwachten. In de discussie over en in de media ging het in feite steeds weer opnieuw^ over de opvattingen der drie groten. De kleintjes komen niet aan bod. De gijzelingscampagne deed de rest. De kleinere konden kennelijk de kiezer niet de overtuiging bieden dat zij in actuele zaken iets te betekenen heb ben. Des te opmerkelijker is 'het feit, dat de SGP weer ongeveer dezelfde geble ven is. Haar partners in de lijstverbin- ding het GPV en het RPF bleken daar entegen onder de opruiming te moeten lijden. Het GPV verloor de helft van haar kiezers en het RPF bleef ver on der de een procent. Daarover behoeven wij ons niet te verblijden, hun ethi sche opvattingen staan beslist niet op gespannen voet met Gods Woord, zo dat wij de uitslag voor hen en het Ne derlandse volk betreuren. De uitslag van de verkiezingen in de SGP drijft tot bezinning. Kennelijk is het getuigend karakter van haar prak tische politiek dusdanig geprofileerd dat zij haar kiezers blijft aanspreken. Het lijkt ons dat de uitslag een verder af- wandelen van de weg, die met lijst- verbinding met GPV en RPF begonnen is, minder gewenst maakt. Integendeel, de kracht van de bood schap waarmede zij de verkiezingen in gegaan is, is het die haar heeft behou- den. Onomwonden zonder uitvlucht heeft zij het mogen proclameren, dat ge rechtigheid een volk verhoogt. Dat die God wiens gerechtigheid zij naar voren mocht brengen, kennelijk die bood schap nog in ons politiek bestel verder wil doen verkondigen, legt gezien de politieke opruiming die plaats gevon den heeft en dure verantwoordelijkheid op. Wie zal die kunnen dragen? ------O------ Machteloze woede golft in je op, wanneer je het bericht hoort, dat een stelletje opgeschoten Ambonezenjon- gens zich niet ontzien om zich aan kin deren te vergrijpen. Een gevoel, dat nog versterkt wordt, voor wie zich realiseert, dat ze misschien wel hun wapens met de uitkering krachtens de Algemene Bijstandswet gekocht hebben. Want zo zijn wij in ons land, wij geven de min derheden dezelfde rechten en voordelen die wij onszelf geven. Daar is op zich zelf niets tegen in te brengen, maar die minderheden moeten dan wel van onze kinderen afblijven, zo is het ook nog eens. Op het moment dat wij dit schrijven is het ons nog onbekend, hoe de jongste gijzelingen in Drenthe zullen aflopen. Hoe zij ook echter zullen aflopen, dit staat vandaag reeds vast: een minder heid, die hoe graag ook bij ons onder dak en toevlucht genieten mag, maar daarbij niet in staat is met de uitwassen in eigen gemeenschap af te rekenen, maakt heit moeilijk om nog langer sym pathie en medegevoel te verwachten. Hoezeer ook het optreden van de radi cale jongeren door de Molukse en Am- bonese gemeenschap betreurt mag wor den, het optreden van die jongeren brengt een scheur teweeg. Een scheur die maar moeilijk geheeld zal kunnen worden. Want dat is de tragiek die op de ach tergrond staat van het jongste gijze- lingsgebeuren. Hun gijzelingsdaad van kinderen doet de brug van begrip en meeleven voor hun positie in ons land ineenstorten. Het zal hen, noch ons be vredigen. Daarvoor gevoelen wij ons te nauw met hen verbonden. In plaats van een met welwUlendheid verleende gast vrijheid ontstaat nu de toestand, dait ve len onder ons nu het gevoel niet kwijt kunnen raken, hen liever kwijt dan rijk te zijn. De vraag is natuurlijk of wij daarme de klaar zijn. Of bitterheid over hun op treden voortaan onze verhouding mag en kan beheersen. De vraag steUen is haar al beantwoorden. Haatgevoelens komen voort uit het rijk des satans, maar behoren niet tot de uitrusting der genen, die het Koninkrijk-der hemelen verwachten. Zo worden wij toch weer gedwongen, om die gevoelens van haat en wrevel die ongetwijfeld omhoog ko men weer de teugel op te leggen. Want alzo hebben wij van Christus niet ge leerd. Maar wat dan wel? Ten dele worden wij genoodzaakt desnoods met harde Stortzee van verwijten over hoofden Goereese vissers De negen Goereese vissers die medio februari voor de Economische Politie rechter te Rotterdam terecht stonden omdat ze de quoteringsvoorschriften niet hadden opgevolgd en teveel tong en schol hadden gevangen, stonden j.l. woensdag in hoger beroep terecht voor het Gerechtshof te Den Haag. Zó van de zee geplukt voelden ze zich maar wei nig thuis in het betonnen ambtelijke ge bouw en het was hun raadsman Mr. Nouwen die iets v^n hun gevoelens ver tolkte achter hun robuuste uiterlijk verbergen ze hun vertwijfeling, hun nervositeit, hun verwarring en hun on zekerheid", verzekerde Mr. Nouwen. Desniettemin ging er een stortzee van verwijten over de vissershoofden, ge produceerd door de Procureur Generaal mr. P. A. H. 3os. Het requisitoir van Mr. Bos loog er niet om en hij dreigde de vissers zelfs de schepen aan de ketting te laten leg gen wanneer ze tegen de quoteringsre gels blijven zondigen, waarbij ze de kans lopen dat hun schepen verbeurd worden verklaard. Dreigende taal der halve van de zijde van het Openbaar Ministerie, heel wat ernstiger dan ze voor de Rechtbank te Rotterdam had den gehoord. De uitspraak van Politie rechter Mr. Veth werd door Mr. Bos dan ook voUedig gekraakt: dat is ge woon spotten met de wet!" vond Mr. Bos ervan. Volgens de gebruikelijke procedure waren door het Hof eerst een aantal ge tuigen deskundigen gehoord, zoals dat ook in Rotterdam het geval geweest was. Twee :'.;i!.d2werkers van het Minis terie van Landbouw en Visserij legden hiin verklaringen af, gevolgd door dhr. Westerdiiin van de Directie Visserijen. De antwoorden die de heren desge vraagd gaven leken nauwelijks belas tend voor de vissers en het was met na me dhr. Westerduin die erkende dat de Overheid destijds stimulerende maatre gelen had genomen om de visserij op een hoger plan te brengen. Dhr. Westerduin zou geen enkel heil zien in een generale regeling omdat de sterksten dan toch het meeste profijt zouden trekken. Hij bevestigde dat er ten tijde van de gesig naleerde overtreding april-juni 1976 geen saneringsregeling van kracht was, een essentieel gegeven in het plei dooi van mr. Nouwen. Menseiyke kant. De „menselijke kant", zo door Presi dent Mr. P. A. Roggen genoemd, kwam ook uitvoerig aan de orde. Daar zorgden de vissers zelf voor toen ze een voor een voor het hekje verschenen. Het 'waren: C. Brinkman, D. Tanis, P. Tanis, J. Grinwis, C. Tanis, F. de Geus, Joh. Me lissant, j. Lokker en J. P. Brinkman. Zij allen vertelden hun verhaal zoals ze dat eerder in Rotterdam hadden gedaan. hand de orde binnen deze minderheid van Ambonesen en Molukkers te her stellen. Door hun huidige gedrag kun nen wij niet langer dulden, dat hun woonoorden kennelijk wapenopslag plaatsen en ontwerpbureau's voor guer- rillataktieken herbergen. Dat heeft met meer of minder tolerantie niets te ma ken, dat betekent gewoon zelfbehoud voor onze kinderen. Aanhakend op de internationale poli tieke situatie heeft onze regering van daag de ixnieke situatie hun positie in ons land en in Indonesië binnen de or ganen van de Verenigde Naties weer aan de orde te stellen. Bij voorbaat moet zij daarbij op de krachtige steun van de lekenprediker en president van de Verenigde Staten Carter kunnen rekenen. Voor zijn kruis tocht tegen het schenden van de rechten van de mens ligt hier een unieke situa tie bloot. De Bijbel geeft ons tijden te verwach ten, waarin de volkeren zo geplaagd door onontwarbare knopen en proble men zullen worden, dat een ieder zal zuchten om verlossing. Hoort U dat zuchten al? Dan horen wij ook de voet stappen van Hem die komen zal om een rechtvaardig oordeel over ons te vellen. Dan verbleekt het Ambonezenprobleem, dan verkleurt elke hoop op betere tij den, want dan zullen wij zien wie wij doorstoken hebben. O, land, land, hoort toch des Heeren woord! Want waarom zoudt gij sterven en het leven niet vinden in Hem, wiens bloed reinigt van alle zonden. Ieder van hen trachtte het Hof ervan te overtuigen dat doorvissen de enige mo gelijkheid was geweest om het bedrijf in stand- en de personeelsleden aan het werk te houden. Desgevraagd verklaar den ze wel te kunnen hebben vermoed dat het een keer fout zou gaan met de visstand maar de visserijorganisaties waren tezeer verdeeld en de sanerings/ compensatiemaatregelen Van de Over heid te zeer onvoldoende om eigener beweging aan de quotering gevolg te kunnen geven al zijn zo verzekerden ze de vissers in principe best bereid de quotering te volgen als er maar com pensatie tegenover staat. Weinig indruk. Op Mr. Bos hadden de vertogen van de verdachten maar weinig indruk ge maakt en mr. Bos gaf dan ook danig lucht aan zijn verontwaardiging. Pri mair wees hij het beroep op overmacht gedaan door mr. Nouwen af en ook verwierp hij het verweer van de Raads vrouwe dat de Minister niet de bevoegd heid zou hebben een individuele quote ring in te stellen. Alle schuld aan het tenlaste gelegde deponeerde mr. Bos bij de vissers zelf: Hij verweet de vissers zich te hebben verkeken op een grotere opbrengst wan neer ze maar grotere schepen bouwden en snerpend was het verwijt van mr. Bos dat de vissers er al doende debet aan zijn dat er straks voor hun kinde ren en kinds-kinderen geen vis meer over zal zijn, waarbij mr. Bos signaleer de dat de vangsten alle meerdere P.K.'s ten spijt al sinds 1968 zijn te ruggelopen. Weinig waarde hechtte mr. Bos ook aan de redenering dat de Ban ken de vissers met credieten zouden hebben vervolgd en hij nam het nie mand anders dan de vissers kwalijk te hebben geleefd vanuit de moraal dat ze wel zouden zien wanneer de koek op zal zijn. Strenger optreden. In zyn requisitoir Uet mr. Bos er geen twyfel over bestaan dat er in den ver volge strenger zal worden opgetreden: wellicht komt het er dit jaar van dat er schepen aan de ketting gaan met het risico dat ze ook nog verbeurd wor den verklaard". Mr. Bos vreesde dat Nederland zich in E.E.G.-verband grote moeilijkheden op de hals haalt wanneer niet aan de internationale verplichtin gen wordt voldaan. Fel vocht hij dan ook de uitspraak van Mr. Veth (Econo misch politierechter te R'dam) aan, die de vissers vonniste tot 251,boete. Mr. Bos achtte dat een politieke recht spraak te zijn waarvoor hij verklaarde weinig bewondering te hebben. „Zo wordt er met de wet gespot!" was zijn mening. Slechte huisvaders. De vissers werden door Mr. Bos ver weten hun huishoudens als slechte huis vaders te hebben bestuurd en zich aan potverteren te hebben gewaagd. Hij verwierp veler verweer dat de bedrij ven failliet zouden zijn gegaan wanneer men zich aan de quotering zou hebben gehouden omdat de Banken het wel zouden hebben gelaten het faillissement aan te vragen. In zijn eis wilde de Pro cureur Generaal tot uitdrukking bren gen dat het O.M.- ernst is en dat de vis sers in deze niet met een zachte heel meester van doen hebben. De eis luidde als volgt: C. Brinkman 1.000,— plus 5.000,—; Fa. Tanis 1.000,— plus 9.000,—; „De Wisselval ligheid" 1.000,— plus 20.000,—; Grinwis 1.000,— plus 16.000,—; C. Tanis 1.000,— plus 18.000,—; Fr. de Geus 1.000,— plus 8.000,—; Melissant 1.000,— plus 18.000,—; Lokker 1.000,— plus 18.000,— en Brinkman 1.000,— plus 5.000,—. TELEURGESTELD. Als eerste toonde mr. Nouvren zich bijzonder teleurgesteld. Hij droeg naar hij verklaarde kennis van een uitspraak van de Rechtbank te Alkmaar waar vis sers uit Den Helder er af waren geko men met een geldboete van 1.000,en 500,voorwaardelijk. Mr. Bos deed daar bijzonder verbaa.=;d over omdat zo'n uitspraak tegen de ge maakte afspraak zou zijn. De Raadsvrouwe mr. H. H. Kronen berg bouwde andermaal een voortref felijk pleidooi op waarin ze haar opvat ting staande hield dat de Minister wel bij alg. maatregel van bestuur be palingen ter naleving van de internatio nale afspraken had mogen instellen als maaswijdte, gesloten seizoen of geslo ten gebied enz. maar dat hij niet de be voegdheid heeft individuele quotering te gebieden. Raadsvrouwe vroeg zich daar bij af waar de Minister terugvindt wel ke normering hij daarbij zou moeten hanteren. Waar Mr. Bos de vissers had verweten er een janboel van te hebben gemaakt verweet mr. Kronenberg dat- j zelfde aan de Overheid. Zij vond dat de Minister de Nederlandse verplichting zich aan de afspraak van de Noord-At lantische Visserij Organisatie te houden wel erg krikkemikkig heeft vertaald. „Nederland heeft daarvoor als partner op die conferentie te zorgen, niet de vissers individueel", was haar stelling- name. Door Mr. Nouwen werden de vissers getekend als mensen die niet gaarne met de rechter in aanraking komen maar die nu geen andere keus hebben gehad dan door te gaan waaraan ze ten koste van hoge investeringen begonnen waren. „Vissers zijn van origine diep religieuze mensen met respect voor de wet, ze hebben dan ook een blanco strafregister maar het moet te denken geven dat nu alle driehonderd kotter vissers in ons land in de fout zijn" ge gaan" overwoog Mr. Nouwen. Hij verzekerde dat de vissers de maat regelen die gesteld zijn niet aan de laars lappen maar dat ze er dag en nacht mee bezig zijn en mr. Nouwen meende dat het de vissers niet al te zeer kwalijk te nemen is dat het denken op langere termijn hen moeilijk afgaat. Spr. meen de dat er veel moeilijkheden zouden zijn voorkomen wanneer er maar een betere begeleiding door de Overheid was ge weest en wanneer de bedrijfsverenigin gen maar een ander kader hadden ge had dan ze veelal hebben, vissers in ruste die meer een folkloristisch dan een slagvaardig karakter in de vereni gingen brengen. Kaadsmian besloot zijn boeiende plei dooi met de vraag aan Mr. Roggen er zoals ook Mr. Veth had gezegd niet toe over te gaan door zijn vonnis de sa nering te bewerken die er ten tyde van de overtreding niet geweest is. De uitspraak volgt op maandag 6 juni, 's morgens om half tien. Wellicht zal die anders zijn dan een van de vissers droomde: „Als 't er hier recht gesproken wordt dan zegt de rechter, jongens, hier is een fooitje en ga een poosje de stad in" Om aan de stembusuitslag op Goe- ree-Overflakkee (en dat zal ook voor overiè Nederland gelden) een conclusie te verbinden moet met enkele factoren rekening worden gehouden, die ook weer per dorp moeten worden uitge splitst. Wel is het boven alles duidelijk dat de PvdA op Flakkee de grootste partij is gebleven en zijn voorsprong op de op een na grootste, het CDA, aan zienlijk heeft verruimd. Er werden 13,9 »/o meer stemmen uitgebracht dan by de Kamerverkiezingen 1972. De Flakkeese stembusuitslag wijkt in zoverre van het landelijke beeld af dat het CDA, dat landelijk enige winst boekte, goed voor één Kamerzetel meor, op Flakkee een diepe nederlaag leed en met 4,5 procent achteruit ging. Het zal wellicht zo zijn dat naar het landelijke beeld de traditionele A.R. stemmers het CDA hebben verkozen maar dat ande ren uit de combinatie zich beter thuis voelen of bij de SGP of bij de Ref. Poi. Federatie. De S.G.P. haalde een winst van ruim één procent en dat lijkt vooral te mogen worden toegeschreven aan de Goereese kant van het eUand. Wie het vergelij kende staatje doorneemt ziet daarin dat vooral in Ouddorp, Goeree en Stellen- dam de S.G.P. een forse stemmenwinst behaalde, kennelijk voor een groot deel ten koste van het CDA. Op overig Flak kee ging de S.G.P. zeker niet achteruit maar daar was de stemmenwinst min der opvallend. Over de S.G.P.-winst op de kop van het eiland valt heel wat te filosoferen en het lijkt waarschijnlijk dat het appèl gedaan in de gebedsdienst in de Ned. Herv. Kerk te Goedereede daarop zeker van invloed is geweest. Van hen die daar niet ■waren heeft een deel ook zonder die opwekking niet willen kiezen voor het CDA, daarin het samengaan met de KVP als grootste bezwaar aanmerkend. Wanneer er op basis van deze uitslag een gemeenteraad zou moeten worden samengesteld, zou de SGP één zetel win nen, evenzo zou de P.v.d.A. een zetel vooruitgaan, maar zou het CDA een ze tel prijs moeten geven. Groot is de winst van de PvdA welke partij bijna 4"/o vooruitging. Die meer dere kiezers komen voor een deel voort uit de kleinere linkse partijen maar op Flakkee mag aangenomen worden dat nieuwe woonwijken zoals de wijk Som- melsdijk-Zuid heel wat PvdA potentieel in zich bergt, getuige ook de veelheid van raambiljetten die er hingen. Een vrij grote winst ook voor de VVD, wat winst voor D'66 en voorts een afgang voor de overigen als de Boerenpartij, de CPN, het GPV, terwijl ook de kleinere partijen die landelijk niet aan bod kwa men ook op Flakkee geen kiezers trok ken. FLAKKEE IN PROCENTEN Onderstaand overzichtje laat zien hoe de procentuele verhouding lag in '72 en hoe die nu geworden is. Kamer '72 Kamer '77 1. CDA 25,4»/o 20,85»/o 2. Pv.d.A. 28,7 32,49 3. WD 9,6 12,75 4. PPR 1,2 0,69 5. CPN 0,8 0,26 6. D'66 1,9 2,82 7. DS '70 1,5 0,38 8. SGP 24,9 26,16 9. BP 2,7 0,96 10. GPV 1,8 0,94 11. PSP 0,3 0,32 12. RKPN 0,1 0,08 Overige ,13 t.m. 20 1,1 1,30 100 100 •^«^•^««♦«««•♦«^♦♦«♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦«««♦♦♦«♦«««♦♦«♦♦♦♦♦♦«♦«'4MI>'>S»4i> Dezer dagen bestaat de Nederlandse afdeling van Lions International 25 jaar. Dit feit werd op de Nationale Con ventie te Rotterdam herdacht. Eén der manifestaties werd gedeeltelijk vanuit De Doelen via de TV uitgezonden. Men kreeg iets te zien van projekten waar aan Lions van de 150 Nederlandse clubs werken. Vanzelfsprekend kwamen er maar enkele voor het voetlicht, b.v. de schenking door de lionsclub Hoeksche- Waard van een nier-dialyse-wagen. Verder werd een motorvlet aan de Maatschappij tot Redding van drenke lingen aangeboden. Vele clubs hielden zich bezig met voorzieningen voor blinden, andere met hulp aan alkoholisten, er is een zeilschip om rolstoelers een zeilvakantie aan te bieden, waarbij aan alles gedacht is, en waarbij de gehandicapten zelf zeilen. Onze vakantiewoningen werden niet genoemd. Dat betekent misschien dat ze op het geheel niet veel uitmaken. Voor onze „huurders" echter wél. Zoals al ge publiceerd werd, is de tweede woning op 11 mei opgeleverd. Op 3 juni hopen wij deze woning gebruiksgereed te hebben. U leest er vast wel over in deze krant. Nu nog wat over giften e.d. Wij zijn verheugd dat de Gemeente Oost-Flak- kee, (precies zoals de andere gemeen ten) ons een éénmalig subsidie toezegde. Er blijkt uit, dat onze plaatselijke over heid het belang van ons projekt onder streept. Voorts zijn we blij met wat „de Vliedberg" voor oris deed, voor de bij drage van de afdeling elektra van de Massamarkt, voor het bedrag ons ge geven door de Rabobank te Den Bom mel, maar net zo goed voor de giften van mensen, die via het gironummer 374524 van de Rabobank te Dirksland hun steentje bijdroegen. Ook heel veel dank aan degenen, die de puzzelrit op Hemelvaartsdag tot een succes maakten. Er waren 89 enthoi!- siaste deelnemers. De tocht was moeilijk een hele kluif voor de meesten. We ver melden met dankbaarheid de namen van de initiatiefnemers de Blok en Fun, het nettobedrag voor ons doel was 950,—. Een gezellige avond (Oranje-avond) op 29 aprü in het nieuwe Ver. gebouw te Goedereede, bracht dank zij veler me dewerking ook vér over de 1.000,op. We zijn van plan langzamerhand op te houden met deze stukjes in Eilanden- nieuws. Iedereen kan nu wel weten waarom het gaat, en ook dat we nog een 40.000,te kort komen. De publikaties in deze krant hebben enig nut gehad. Heel veel dank voor hen die „meededen" Wel zeggen we eerlijk: het waren er te weinig. Wij hopen dat velen van u dat nog eventjes rechttrekken. „Veel kleintjes maken één grote". U kent het gironummer (zie boven) Graag vermelden: Voor Stichting Va kantiewoning gehandicapten. OUDE TONGE Ingebruikname nieuw orgel Donderdag 2 juni 's avonds om half acht, wordt D.V. in een speciale kerk dienst het nieuwe Johannus-orgel in ge bruik genomen. In deze dienst hoopt voor te gaan de consulent, ds. P. Blok. Er zal een extra kollekte voor het or gel worden gehouden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1977 | | pagina 1