EIIAIIDEn - rtlEUWS Straks wordt de kolfie nog duurder mevr. Hannie van Leeuwen E.H.B.O. Oufidorp 3e blad Vrijdag 29 april 1977 No. 4585 Uw huis verkopen TAMBOER Lies van der Velde Mercedes service Wees zuinig met Itoffie en maak niet meer dan u nodig iiebt GERO altijd voor iedereen ruim en overzichtelijk in onze speciale showroom. A. Vroegindeweij Westdijk 46 - Middelhamis Aangepaste kerk dienst iiad veel belangstelling Uw huis verkopen TAMBOER Dinsdag 3 mei a.s. spreekt lid Tweede Kamer voor de A.R.P., in de „Jeugdhaven'' te Middelhamis. Aanvang 20.00 uur, zaal open 19.30 uur. Deze CDA-bijeenkamst wordt georganiseerd door de P.C.P. en K.V.P. van Goeree Overflakkee. VOLLEYBAL Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dJ/^nste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw /ragen op velerlei gebied kunt u sturea aan: Redactie Eilanden-nieuws, postbus 8, Middelhamis, met in de linkerboven hoek „Vragen - rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen be antwoord en zullen binnen enkele weker ia de inzending compleet met antwoorb m deze rubriek worden gepubliceerd. PAUL VAN VLIET Is Paixl van Vliet advocaat zoals mij verteld werd? Antwoord: Zeker niet. Na zijn eind examen gymnasium alpha in 1954 is hij leerling journalist geworden, maar na zijn opkomst in militaire dienst ging hij rechten studeren. Hij behaalde in 1963 zijn meesterstitel, maar omdat hij voor dien al met Floor Kist en o.m. zijn toe komstige echtgenote Liselore Gerritsen het Leids studentencabaret had opge richt, dat groot succes oogstte in binnen- en buitenland, hing hij zijn titel onmid dellijk aan de wilgen en werd hij be- roepsartiest. SUèDE SCHOENEN Mijn suède schoenen worden gauw leUjk van regen en vooral sneeuw en pekel. Hoe kan ik dat te Ujf gaan? Antwoord: Er bestaat een uitstekend middel, dat u kunt aanbrengen op elke suède schoen en jas en dat ook bruik baar is op glad leer, dat moet worden blootgesteld aan de weersinvloeden. Daarmee kunt u dat leer volkomen wa terafstotend en ook een beetje zuurbe- stendig maken, zodat regen, sneeuw en pekel geen vlekken achterlaten. De goe de schoenenzaken hebben het. NABBEGAT Waar ligt ergens 't Nabbegat? Ik kan het op geen enkele atlas, wegen- of wa- terkaart vinden. Antwoord: Het is ook geen waterloop, maar een klein plaatsje. Het maakt te genwoordig deel uit van de gemeente Zeeland in Noord-Brabant, samen met de gehuchten Pruttelaar, Oventje, Gras- peel, Voederheil, Kreitsberg, Trent, Reek en Zevenhuis. Op onze wegen kaarten van Noord-Brabant is Nabbe gat wel vermeld. Het ligt zuidoosteUjk van Oss aan de binnenweg van Schaijk- senhoek (Schaijk) naar Zeeland juist voor de splitsing naar Zevenhuizen. LETTERS IN DE LUCHT Hoe groot zijn die letters van de re clamezinnetjes die door vliegtuigen worden voortgesleept? Antwoord: De letters van de sleep- reclame achter vliegtuigen zijn 2 meter hoog en circa 1,75 m breed. Elk vliegtuig trekt ten hoogste 22 letters voort. LANDRU Hoeveel vrouwen had die Franse vrouwenjager Landru? Is er een uitge breid boekje over die geschiedenis met alle gegevens? Antwoord: Het aantal vrouwen, dat door Landru werd vermoord, moet bijna 300 hebben bedragen. De lijken zijn echter nooit gevonden, zodat daarover geen zekerheid bestaat. De gevraagde gegevens vindt u in aflevering 1 van de serie „Misdaad", uitgegeven door Meu- lenhoff, Amsterdam in 1975. STANDBEELDEN VOOR NIET BESTAANDE PERSONEN In Assen zag ik een standbeeld staan van Hartje. Maar die bestond toch niet? Zijn er in ons land nog meer beelden opgericht voor niet bestaande mensen? Antwoord: Bartje is de enige niet. Het Drents Genootschap vond de (verzon nen) hoofdpersoon uit de gelijknamige roman van Anne de Vries echter wel een plaatsje waard in de herinnering en het hem uitbeelden door Suze Berkhout -Boschma. Zij maakte ook Ot en Sien voor het speelgoedmuseum in Roden. Een andere Ot en Sien, van F. J. van Hall, staan te kijk in het Haagse Zuider park. Op de Markt in Nijmegen vinden we Mariken van Nieumeghen, vervaar digd door mevr. v. Hasselt-Tummers, naar het gelijknamige (laat-)middel- eeuwse verhaal. Een uitbeelding van „de Spaanse brabander" Jerolimo van de hand van prof. V. P. S. Esser staat op de Amsterdamse Nieuwmarkt. Jan Bronner maakte acht figuren uit het boek Camera Obscura van Hildebrand en die staan in de Haarlemmerhout te Haarlem. In het Haarlemse Frederiks- park kunt u de Kleine Johannes zien, zoals die is uitgebeeld door Mari An- driessen ter ere van Frederik van Eeden. In Bussum staat een kleine Johannes van de hand van Margo Engelhoor-Hel- dring. In Den Haag vinden we Eline Ve- re, uitgebeeld door Theo van der Nah- mer, naar een roman van Louis Coupe rus. De zelfde kunstenaar gaf ook Psy che gestalte voor de gemeente Voorburg, die ook L. Couperus wilde eren. In Nieuw-Vossemeer, de geboorteplaats van A. M. de Jong, staat zijn Merijntje Gijzen, gebeeldhouwd door Joop Vlak. Op de Leugenmuur in Hoorn kunt u een groepje Scheepsjongens van De Bonte- koe zien, zoals Johan Fabricius ze vol gens de beeldhouwer Jan van Druten I voor ogen moet hebben gehad. In op- j dracht van Hoofddorp heeft Nico On- kenhout Dik Trom verbeeld uit het boek i van C. Joh. Kievit. Afke's Tiental, be schreven door Nienke van Hichtum, vinden we dank zij Suze Boschma-Berk- hout in Warga, waar het beschreven ge zin woonde. In Delfzijl, waar Georges Simenon het idee voor zijn eerste ver haal over Maigret kreeg, kunt u deze commissaris zien zoals Pieter d' Hont hem uitbeeldde. In het Amsterdamse Oosterpark staan drie helden uit de ver halen van Nescio (J. H. F. Grönloh), gey realiseerd door Hans Bayens. In de ge meente Den Bommel op Goeree Over- flakkee staat Ollie B. Bommel van de hand van de glazenier-beeldhouwer Henderickx. En in Spaamdam bij Haar lem verdringen zich de toeristen om het beeldje van Hans Brinker, een jongen die volgens een boek van Mary Mapes Dodge (dat in Amerika grote bekendheid kreeg) zijn vinger in een gaatje in de dijk hield, zodat het water dat gat niet groter kon maken en het gebied niet kon overstromen. Grada Rueb moest deze Hans Brinkers gestalte geven in op dracht van ANW. Er zijn nog wel meer voorbeelden, maar dit zijn de belang rijkste. AARDBEVINGEN Heeft zich in ons land wel eens een aardbeving voorgedaan die schade ver oorzaakte? Antwoord: Bevingen van enige bete kenis doen zich normaal in ons land niet voor. De seismische stations registreren wel geregeld trillingen, bijvoorbeeld als zich elders in Europa aardschokken voordoen, maar die doen hier hoogstens lampen schudden of ramen rammelen. In het zuidoosten van het land, waar veel slenken en horsten voorkomen die gerezen of gedaald zijn, werden nu en dan schokjes gevoeld. Die van 6 op 7 juni 1931 werd tot in Den Haag gevoeld. Een schok op 20 november 1932 veroorzaak te tussen Tiel en Helmond schade aan muren en plafonds. HYPOTHEEK INZIEN Heeft iedereen inzage in het hypo- theekregister? Antwoord: Ja, het hypotheekregister is openbaar. Het is verbonden aan het kadaster. Er wordt in de regel een ver goeding van enkele rijksdaalders ge vraagd als u gegevens vraagt. GEVERFDE SCHIL Ik rasp citroen- en sinaasappelschil len voor bepaalde recepten. Maar nu werd me verteld, dat die schillen ge verfd zijn om ze beter te verkopen. Is die verf niet schadelijk? Antwoord: Als citroenen, sinaasappe len enz.g everfd zijn, om ze er appetij- telijker te doen uitzien, moet er op die vruchten eigenUjk een waarschuwing staan. Die aanduidingen kunnen na tuurlijk in verschillende talen voorko men, naar gelang het land van her komst, dus bijvoorbeeld: colour added, of colore, of colorito, enz. Deze verf mag niet schadelijk zijn voor de gezondheid. Toch is het verstandig, voor het berei den van marmelades en gebak vruchten te nemen waarvan de schil niet geverfd is. WOORDBLINDHEID Eén van mijn kinderen kan maar geen woorden vormen, terwijl het^wel letters kan lezen. Hoe moet het straks op school? Antwoord: U kunt de kwestie bespre ken met het hoofd van de school. De schoolarts wordt dan ingeschakeld. Heeft uw kind last van de (vaker voor komende) woordblindheid, dan kan het op zijn advies worden geplaatst op een L.O.M, school. Dat zijn scholen voor li chamelijk gehandicapte kinderen. Daar wordt speciale aandacht aan elke leer ling besteed, zodat ze toch de stof voor het normale l.o. kunnen opnemen. We betalen steeds meer voor de kof fie en verwacht wordt dat de prijzen nog verder zullen stijgen. Wat doen we daar tegen? In de eerste plaats is het zaak dat we niet meer koffie zetten dan nodig is. Zijn we met z'n tweeën,, maak dan niet meer koffie dan voor twee personen. Opwarmen wordt toch geen succes, want verse koffie is natuurlijk veel lek kerder ook. Dat lijkt heel simpel en logisch, maar hoe vaak komt het niet voor dat een deel van de gezette koffie zonder meer wordt weggegooid? VOORDELIGE ESPRESSO. Een andere goede manier om de hoge koffieprijzen enigszins te ontlopen, is espresso maken. In feite snijdt het mes dan aan twee kanten. Een goed espres so-apparaat haalt nameUjk alles uit de koffie wat erin zit, tot zelfs het laatste beetje aroma. Bovendien zetten we ab soluut niet méér koffie dan nodig is, want zo'n apparaat maakt maar één of twee kopjes tegeUjk. Espresso-machines staan tegenwoor dig al voor heel redelijke prijzen in de winkels. Vooral het voordelige apparaat van Moulinex is een goede keus, omdat het werkt met twee pompen waardoor het kokende water onder hoge druk en op de juiste temperatuur door het kof- fiemaalsel wordt geperst. Het pikante aroma waar het bij espresso om gaat, komt dan beter tot z'n recht. En de dure koffie wordt voor de volle lOO'/o ge bruikt. BOEKJE MET KOFFIERECEPTEN Er is onlangs een aardig boekje ver schenen, onder de titel „Alles over es presso thuis". Het bevat een schat aan interessante wetenswaardigheden over koffiesoorten en koffiezetten. Er staat ook een hele serie heerlijke koffievaria- Koffieprijzen stijgen nog steeds. Maak daarom niet meer koffie dan u denkt nodig te hebben, want wat u overhoudt moet u misschien weggooien omdat het niet meer lekker is. Maak ook eens espresso. Een espresso-ap paraat zet maar één of twee kopjes tegelgk, dus maakt u nooit meer dan u werke- Iqk nodig hebt. Bovendien haalt u alle smaak en aroma voor de volle 100»/o uit uw koffiemaalseL MIDDELHARNIS Zaterdagmiddag j.l. werd in het Kerk gebouw der Ger. Gemeente te Middel hamis een aangepaste Kerkdienst voor geestelijk gehandicapten gehouden. Deze dienst werd geleid door Ds. Stuijvenberg. Nadat Ps. 25 2 gezongen was, werd uit Lukas 17 van vers 11 tot en met 19 voorgelezen, de genezing van de tien melaatsen. Daarna werden ge- zamenUjk de verzen 1 en 3 van Ps. 84 gezongen. De tekst die de Ds. besprak was uit Luk. 17 17-19. Boven het thema werd gezet: Een onderzoekende vraag. Terwijl vervolgens de stof werd ver deeld in: 1. de aanleiding van deze vraag. 2. de grote betekenis van deze vraag. 3. de rijke zegen van deze vraag. welke Plinten in alle eenvoudigheid wer den besproken voor de aanwezigen. Direct daarna werd Ps. 42 1 gezon gen, terwijl na het Dankgebed Ps. 134 2 als slotzang werd gezongen. Voordat de Kerk verlaten werd zon gen een hele groep gehandicapten nog het 3e vers van Psalm 134 n.l.: Dat 's Heeren Zegen op U daal. Na afloop van de dienst, die een uur geduurd had werd in het Vereni gingsgebouw naast de Kerk nog koffie geschonken voor velen die van verre gekomen waren en blijkbaar geen vreemden van elkander bleken te zijn. Al met al was het een goede bijeen komst, die best voor herhaling vatbaar is en waarover we hopen dat de Heere Zijn zegen gebieden zal, daar voor Hem niets te wonderlijk is. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Het cursusseizoen '76/'77 werd een groot succes, niet minder dan 40 kandi daten behaalden afgelopen week het zo begeerde E.H.B.O.-diploma. Het examen wordt op 14 en 18 april af genomen door de artsen A. J. M. F. Jansen, Den Bommel en J. Ruizeveld te Ouddorp. De opleiding werd gegeven in twee groepen en stonden onder leiding van dhr. J. Ruizeveld, arts bijgestaan door de instructeurs mevr. K. Hoek-Hamee- teman en dhr. C. Flikweert. Onder de geslaagden bevinden zich een 20-tal le den van de vrijwülige brandweer uit de bluseenheden Goedereede, Ouddorp en Stellendam. De geslaagden zijn: GOEDEREEDE: mej. B. Bom, mevr. M. Erkelens-Kamp, mevr. J. Mijnders- Breeman; dhr. A. C. G. Groenendijk, J. G. de Ronde, M. Roos, W. C. Tieleman, K. Troost. STELLENDAM: dhr. J. v. Geest, C. Gro- tenboer, S. v. Houten, J. S. Hochem, M. J. Koese, J. Koese, B. C. Moyses, W. J. Mes, P. M. Oskam, A. W. Pollie, P. M. W. Pollie, A. G. Wandepiaker. OUDDORP; mevr, K. E. A. Flikweert- Aleman, G. v. d. Klooster-Nuij, mej. Gr. Koek, mevr. M. Pijl-Hoek, J. G. Pijl- Akershoek, mej. H. Tanis. dhr. C. V. d. Bok, D. FUkweert, P. Grin- wis, N. J. Grinwis, C, J. v. Huizen, M. J. V. d. Klooster, J. Mierop, C. H. v. d. Meer, J. J. Moerkerke, J. v. Soest, W. Sandifort, G. H. Tanis, C. Verton, M. v. Wijk. Intermezzo adspiranten eveneens kampioen. Na het eerste damesteam en de meis jes junioren B zijn ook jongens adspi ranten A kampioen geworden. Met slechts twee gelijke spelen en één ver lies werden zij overtuigend winnaar van hun poule. Afgelopen zaterdag moest tegen Hobby S/K op zijn minst worden gelijkgespeeld om kampioen te worden. Zonder veel moeite werd de Ie set gewonnen met 15-8. Na een 7-1 voorsprong, die nog uitgebouwd werd tot 9-2, in de 2e set, wilde Hobby S/K wel goed volleybal laten zien, maar kon dat niet. Het werd 9-5, maar hierna pakte Intermezzo de winst en het kam pioenschap: 15-5. In de 3e en laatste set trachtten de gasten te profiteren van het sloridge spel dat Intermezzo ten toon spreidde, maar juist op tijd riep de succesvolle coach. Jan de Vos, zijn pu pillen tot de orde en ook deze set werd netjes afgewerkt met 15-12. Dit kam pioenschap geeft recht op deelname aan de voorronden van het Nederlands kam pioenschap die op 14 mei in Rotterdam worden gehouden. De spelers van adspi ranten A zijn: Bram v. Mourik, Martin Buth, Martin v. Os, Mart Kool, Lourus V. d. Wekke, Kees Bisschop en Leon Kievit. Coach Jan de Vos en trainer was Gerrit Bleeker. „EILANDEN-NIEUWS" het meest gelezen blad op Goeree-Overflakkee ties in, want vooral espresso heeft veel mogelijkheden om het dagelijkse kopje eenlekker te versieren. Alle mogelijke likeuren, slagroom, cacaopoeder, bas- terd- en kandijsuiker zijn welkome in grediënten voor zulke experimenten. Het boekje is gratis te krijgen bij spe ciaalzaken voor elektrotechnische en huishoudeUjke artikelen. U kunt het ook kosteloos aanvragen bij Moulinex, postbus 323, Gouda. Om alvast de smaak van dat feeste lijke boekje te pakken te krijgen, zijn hier een paar fijne koffierecepten, waarop u ook nog weer naar believen kunt variëren. Café crèma. Espressokoffie met een scheutje room erbij. Op smaak brengen met basterdsuiker. Blackjack. Een koud recept. Espresso met een beetje Cointreau, cognac en eventueel suiker wordt zorgvuldig ge mengd en koel weggezet tot het serve ren. Eerst nog eens goed roeren voor u de drank in glazen uitgiet over fijnge malen ijs. Engelse koffie. Nog een koud recept. Per persoon een half kopje espresso, theelepel suiker, eetlepel cacao, eetle pel vanille-ijs en een half glas ijskoude melk. Koffie, suiker en cacao goed door elkaar roeren. Afgedekt koud laten wor den in de koelkast. IJs erbij, aanvullen met koude melk en meteen serveren met een rietje. Capuccino.- De kopjes voor driekwart vullen met espresso, opgeklopte melk erbij schenken, cacaopoeder en eventu eel ook wat kaneel erover strooien. Klaar. Wie dat wil, neemt ook nog v/at suiker. Espresso. Dat is eigehUjk de onvol prezen, opwekkende, pittige, diepzwarte koffiedrank zonder enige toevoeging. Dus zonder melk of room. Suiker mag erbij naar smaak. Het prettige van es presso is, dat u alles uit uw dure koffie haalt wat erin zit: alle smaak en alle aroma. En u maakt nooit meer koffie dan u werkelijk nodig hebt: één of twee kopjes tegeUjk. Middelhamis, tel. 2596

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1977 | | pagina 9