EIIAIIDEn - niEUWS vondcfheijden Achter de grenspaal Sanbella-vestiging gaat waarsehijnlijk dichl 2e blad Vrijdag 11 maart 1977 No. 4572 TSJECHOSLOWAKIJE BELGIë NIEUWE TOP Uw huis verkopen TAMBOER Faillissementen 1976 ER WORDT DRUK GEBOUWD AAN HET MIDDEN-HOLLAND-PAVILJOEN IN NES AMMIM VOLLEYBAL Een nieuwe manier van voeding voor potplanten ATTENTIE Haal uw moed bij den Heer |VISSERI I voor I I PERZEN!! I I Oostdijk 1-5 Tel. 01870-3569 1 SOMMELSDIJK Winter 1977 Zoveelste verloren seizoen voor schaatsen VREDESTEIN BREIDT ASSORTIMENT LANDBOUWBANDEN UIT Grotere motorvermogens vragen optimale omzetting in trekljracht Nieuw op de Hiswa Nieuw in Nederland Noodstopschakelaar voor buitenboordmotoren TV DEFECT? voor snelle reparatie I 01877 -1236 I I •Het Tsjechoslowaakse partijblad „Ru- de Pravo" heeft fel gereageerd op het geen er is gebeurd tijdens het bezoek van onze minister van Buitenlandse za ken, mr. M. van der Stoel, aan Praag. Deze heeft in zijn hotelkamer bezoek ge kregen van een „dissident", prof. Patoc- ka, een van de woordvoerders van het inmiddels befaamd geworden „Charta 77". Dat deze oud-hoogleraar in zijn land een „politieke avonturier" wordt ge noemd, zal niemand verbazen. De be schuldiging aan het adres van minister Van der Stoel, dat hij zich inlaat met binnenlandse aangelegenheden van Tsjechoslowakije is ook niet nieuw. Van der Stoel heeft dit bezoek niet gezocht of gevraagd, doch het enige wat Patocka heeft gedaan, is hem inlichten over Charta 77 en pleiten voor erkenning van menselijke rechten. Deze worden dit is zonder meer duidelijk in dit com munistische land niet geëerbiedigd. Ieder, die afwijkt van de partijlijn, wordt als een soort verrader gebrand merkt, terwijl hem het leven moeilijk wordt gemaakt. Dat onze minister bij zijn collega Chnoupek heeft aangedrongen op uit voering van de akkoorden van Helsinki is toch zeker geen misdaad, die hem kwalijk kan worden genomen. De ver dragspartners gaan straks weer in Bel grado om de tafel zitten om te zien, wat er van „Helsinki" terecht komt. Als men niet met elkaar wil toezien, dat alle verdragspartners zich aan overeenkom sten houden, dan heeft zo'n verdrag weinig zin en generlei betekenis. Een ding is zeker, minister Van der Stoel heeft goed gezien en ervaren hoe in communistische landen als Tsjecho slowakije over mensenrechten wordt gedacht en hoe ermee wordt omgespron gen. Journalisten mogen zelfs geen con tact meer onderhouden met de onder tekenaars van „Charta '77". Vrije me ningsuiting wordt in deze landen aan banden gelegd, hetgeen betekent, dat er van geestelijke vrijheid geen sprake is. Een diep bedroevende zaak, die ons moet brengen tot een smeekbede tot de Heere, of Hij Zich nog zou willen ont fermen over verdrukten en „degenen, die geen helper hebben". De Belgische premier Tindemans zit in moeilijkheden met zijn kabinet. Vo rige week heeft hij twee ministers van de Rassemblement Wallen ontslagen. Daarover is veel deining ontstaan, ook staatsrechtelijk, omdat Tindemans de ministers zou hebben weggestuurd zon der overleg met koning Boudev/ijn. Nu schrijft de Belgische grondwet voor, dat een regering uit evenveel Vlaamse als Waalse ministers moet be staan en door het ontslag was dit voor schrift „ontdoken". De premier heeft echter de ongrondwettigheid van zijn kabinet hersteld door reeds twee nieu we ministers aan te trekken, een Waal en een Vlaming, waarmee er weer even wicht was in de samenstelling van zijn regering. Men verwacht nu spoedig nieuwe ver kiezingen in België, waarna een nieuw kabinet een grondwetsherziening moet voorbereiden, waardoor België een meer federale opbouw zou krijgen. Dit wordt een uterst moeilijk karwei, want de taaischeiding is nog altijd een heet hangijzer bij onze zuiderburen. In Cairo is een topconferentie gehou den van zestig Afrikaanse en Arabische landen, waar de Egyptische president als gastheer een „eerste viool" trachtte te spelen. Hij wil graag oliegeld zien om de Arabische landen te ontwikkelen. Het staat er immers met Egypte en andere staten economisch niet zo best voor. Dat er radicale voorstellen werden gedaan bleek direct aan dat van Ethio pië om een volledige boycot van Zuid- Afrika en Israël, maar dit haalde het toch niet. De landen wensen zich niet te binden aan bepalingen, waaraan, naar zij weten, toch niet de hand wordt ge houden. President Sadat deed een beroep om alle landen niet te laten vervallen in een kolonialisme en imperialisme, zoals de westerse landen in het verleden hebben gedaan. De Oegandese president Amin, in vol ornaat aanwezig, kreeg toch niet die steun, die hij verwachtte, terwijl de (door zijn rijkdom) meest invloedrijke man, koning Shaled van Saoedi-Arabië ontbrak. Hij denkt er blijkbaar niet over om zich in een avontuur te stor ten, waardoor zijn verhouding met westerse landen zou worden verstoord. Het Centraal Bureau voor de Statis tiek maakt bekend, dat volgens voor lopige tellingen in 1976 3 387 faillisse menten werden uitgesproken, d.i. vrij wel evenveel als in 1975 (3 368). Voor de verschillende sectoren van het bedrijfsleven waren de aantallen als volgt: landbouw 51, industrie (exclu sief de bouwnijverheid) 630, bouwnijver heid 597, handel 998, vervoer 222 en dienstverlening 674. Door een verbeterde berichtgeving daalde het aantal gevallen, waarin de bedrijfssector onbekend was, sterk. Met het oog daarop is vergelijking per bedrijfssector met het vorig jaar achterwege gelaten. Voor het vierde kwartaal bedroeg het totaal 831 tegen 859 in dezelfde periode van 1975 S'/o). De maandcijfers voor dat kwartaal waren resp. 276, 285 en 270 (v.j. 332, 275, 252). Per 100 000 inwoners waren de cijfers voor 1975 en 1976 resp. 24,8 en 24.7. Voor de landsdelen waren deze verhou- dingscijfers: Noord-Nederland (Gr., Fr. en Dr.) 22,3 en 21,2; Oost-Nederland (Ov. en GId.) 22,0 en 20,7; West-Neder land (Utr., N.-H. en Z.-H.) 25,3 en 26,3; Zuid-West-Nederland (Zld.) 23,9 en 24,7 en Zuid-Nederland (N. Br. en L.) 27,2 en 26,0. Van de 16 gemeenten met meer dan 100 000 inwoners waren er in 1976 10 met een verhoudingscijf er hoger dan het landelijk gemiddelde. Van deze 16 gemeenten samen was het verhoudingscijfer 31,6 (v.j. 30,9) tegen 22,0 (22,4) voor de rest van het land. Mej. Willy Bakker uit Dirksland (Secr. Rooilaan 9) is een van de mede werksters in de Christelyke nederzet ting NES AMMIM in Israël. Ten aanzien van de bouw van het Midden-Holland paviljoen waarvan een van de vier woningen de naam Goeree-Overflakkee zal krijgen deelt zij het volgende mee. „Dankzij de inspanning van het comi té, wordt er op dit openblik druk ge bouwd aan ons (en uw) nieuwe pavil joen. U bent natuurlijk zeer benieuwd naar het paviljoen. Op dit ogenblik (24 februari) zijn ze bezig met de laatste randbalk, en u weet als het eenmaal boven de grond komt gaat het snel. Dat er de eerste tijd niet zo snel gebouwd werd komt door een aantal oorzaken, zoals het op verlof gaan van verschil lende mensen van de bouwploeg, het extra wachtlopen (Nes Ammlm ligt 17 km van de grens met Libanon) en het feit dat het houten dak van de crèche af moest zijn voor dat de regentijd begon, omdat anders het dak zou gaan uitzet ten. Door al deze omstandigheden ging het in het begin tamelijk langzaam. Maar ik verwacht dat ze binnenkort de vloeren aanstorten en daarna de muren gaan optrekken. Begin april zal het meeste al wel klaar zijn". Enkele van de comité leden bezoeken met een groepsreis onder leiding van Ir. '^^'■'v!"**' J. V. d. Graaf begin april Israël en brengen dan ook een bezoek aan Nes Ammim. Indien mogelijk, zal Ir. v. d. Graaf worden verzocht een officiële handeling te verrichten met betrekking tot de bouw van dit paviljoen met vier schakelwoningen voor ongehuwden. De benodigde 75.000,voor de aan koop van de bouw en installatie mate rialen zijn reeds voor de bouwaanvang voldaan. Maar er is nog meer nodig zo als de aanleg van riolering en wegen en de afwerking van het terrein. De kosten daarvan heeft het Midden-Holland co mité ook voor haar rekening genomen. Ook moet worden bijgedragen in de bouw van een door de Staat Israël ver eiste schiülkelder. In verband daarmee zijn nog steeds giften zeer welkom. Deze kunnen wor den gestort op giro rekening 2708 ten name van de AMRO BANK te GOUDA, met vermelding van het rekeningnum mer 46.13.46.400. Huizenbouw plan Nes Ammim. Van het Huizenbouwplan kwamen nu gereed: een paviljoen met vier schakel woningen voor ongehuwden (Geref. Kerken), drie eengezinswoningen, waar voor de gelden van een der woningen werden bijeengebracht door de kerken in Veenendaal en een chrêche. Na het gereed komen van het Midden -Holland paviljoen wordt begonnen met de bouw van 3 eengezinswoningen. ■'■■■■■■■■X f .^- **!'--~.^:^tis^4&ï'^^ J-- „.f SPARTA V.C.G. Afgelopen zaterdag speelden alle Sparta VGC teams thuis. In Stellen- dam speelden alle junioren-teams en het aspiranten jongste team. De Aspi ranten jongens 2 versloegen Intermez zo 2 met 30. De meisjes verloren met 3O en de jongens junioren wonnen met 3O van Ibis uit Hellevoetsluis. In Middelharnis speelden Sparta VGC D2 tegen Sparta VGC D3. Tel kens kwamen de dames uit het derde zestal in het begin van de set goed voor de dag, maar aan het eind lukte er niet zoveel meer en verloren steeds weer de sets, met uitzondering van de derde set; die wonnen ze. Uitslag: 3-1 voor Sparta VGC D2. Door deze over winning bleven ze op de eerste plaats. Gelijktijdig met deze wedstrijd speel den Sparta VGC H3 en Hobby S/K tegen elkaar. Dit werd uiteindelijk een hele bijzondere wedstrijd, want voor het eerst in deze competitie behaalden de Spartanen een punt. Verder werden al le wedstrijden tot nu toe nog verloren en door het opstellen van een speler uit een hoger team kregen ze nog eens 2 punten in mindering ook. Hun totaal aantal punten is dan nu ook: 1 uit 15 wedstrijden. Tot slot won Sparta VGC H2 in een zeer goede wedstrijd o.l.v. M. van Hel den met 3-1 van Hollemare 2. Programma voor 11 maart 1977: Sparta VGC Recreanten - POLLUX, aanvang 20.00 uur MAVO te Stellendam. Attentie: Vrijdag 18 maart a.s. is er een jaarvergadering van Sparta VCG. Hij wordt gehouden in het Haegse Huus te Stellendam en begint om 20.00 uur. Iedereen is van harte welkom! -O- Simpele winst Intermezzo 2 Door een simpele winst op het in de gradatienood verkerende Shell uit Vlaardingen, ligt het tweede herenteam van Intermezzo nog steeds gunstig in de race om het kampioenschap, samen met Spivo uit Spijkenisse. Vooral in de Is set werd de defensie van de Vlaardin- gers voortdurend met geraffineerd aan- valsspel verschalkt. Vooral Laus Dries- se en Herbert Nieuwland speelden bij Intermezzo een schitterende partij vol leybal. Met 9-15 was de Ie set voor de blauw-witte formatie. Ook de 2e set le verde geen enkel probleem op. Met een optimale inzet, zoals gebruikelijk bij dit team werd Shell nu met een 6-15 ne derlaag opgescheept. In de laatste set gooiden de gastheren het bijltje erbij neer. Het spel van Shell kon Intermezzo ook niet meer inspireren tot grootse da den, maar toch was ook deze laatste set met 12-15 voor Intermezzo. Deze 0-3 overwinning is een gunstige uitgangs positie voor de laatste fase van de com petitie. Goede prestatie Intermezzo 3 Ook het derde herenteam is weer op de goede weg. Het bewijs hiervan werd j.l. zaterdag in de wedstrijd tegen het hoog genoteerde H.P.V. geleverd. Onder de uitstekende arbitrage van scheids rechter Henk Waling ging Intermezzo in de Ie set gelijk fanatiek in de aanval. Het team dat deze keer blaakte van zelfvertrouwen won de Ie set dan ook terecht met 13-15. De 2e set gaf het zelfde spelbeeld te zien, met dit ver schil, dat de H.P.V.'ers nu wel een ant woord vonden op de gevarieerde aan vallen van Intermezzo. In een spannend slot was het H.P.V. dat met 16-14 aan het langste eind trok. Na een snelle voorsprong van de gastheren in de 3e set, kon Intermezzo nog terug komen, maar weer was H.P.V. de sterkste. Een minimale winst van 15-13. De laatste set moest Intermezzo winnen om ten minste één punt in de wacht te slepen. Met constructief spel en een dosis geluk, won Intermezzo ook inderdaad de 4e set met 8-15. Een geheel nieuwe wijze van bemes ting voor potplanten is thans mogelijk geworden door Precise meststofparels. Dit zijn kleine pareltjes, die de plant maandenlang van de juiste dosering voeding voorzien. Wat is nu het geheim van deze mest- parels? De meststoffen zijn omgeven door een dun vliesje, voorzien van microscopi sche poriën. In de vochtige aarde (u geeft uw potplanten toch regelmatig water?) la ten de mestparels door de poriën de meststof los, die zodoende de wortels van de plant bereikt. Afhankelijk van de potgrootte zijn enkele theelepels tot enkele eetlepels voldoende voor een krachtige regel matige groei gedurende 3-4 maanden. De werkingsduur is eenvoudig te kon- troleren: de donkergroene meststofpa rels staan langzamerhand hun inhoud af, en verkleuren daarbij van helder groen naar bijna transparant-kleurloos wanneer ze leeg zijn. Op dat moment kan men dus weer bijmesten voor de volgende 3 maanden. Het vliesje verteert tenslotte in de grond zonder nadelige gevolgen voor de plant. Een nieuwe vinding waarvan men veel plezier kan hebben. Reeds zeer vele van onze abon- g nees voldeden aan ons verzoek om g het jaarabonnement 1977 ad. g 30,aan ons over te maken. s Hebt U het nog niet gedaan? g Wilt U het dan s.v.p. gelvjk even s afwerken? 3 Ons giro nr. is 16 79 30; ons 1 banknummer bij de Rabobank te s Middelharnis 3420.01.108. Hartelqk dank voor uw mede- g werking. Eilanden-nieuws B.V. S afd. Abonnementen. g Haal uw moed bij den Heer, Die de bloemen weer roept en ze komen. Weeft hun sierlijk gewaad. Al uw kommer verstaat. Hij geeft moed elk die tot Hem wil komen. Hij geeft levende hoop, Die de bloemen weer blij doet ontwaken. Hij vernieuwt door Zijn Geest Wijst ons heen naar het feest van een schepping die Hij zal volmaken. Laat dan stralen uw hoop. Nu het alles weer straalt van nieuw leven. Hij maakt blij door Zijn licht. Hij die wonderen verricht en ons eindeloos vreugde wil geven. Lanerta. MIDDELHARNIS: ASTMA-BESTRIJDING VRAAGT KOLLEKTANTEN VOOR LAATSTE WEEK APRIL Eén op de tien Nederlanders lijdt aan astma of een daaraan verwante ziekte, de derde doodsoorzaak in ons land. Verlichting van de ziekte is mogelijk. Genezing nog altijd niet. Wel heeft we tenschappelijk onderzoek, juist de laat ste tijd, de oplossing dichterbij gebracht. Dit onderzoek mag niet in gevaar ko men, nu minder dan ooit. Heel veel hangt af van de kollekte, die het Nederlands Astma Fonds organi seert. En deze kollekte kan alleen een sukses worden, als er voldoende mensen zijn, die enkele uren van hun tijd willen geven voor de verlichting van de nood van meer dan één miljoen landgenoten. Daarvoor doet het Astma Fonds een dringend beroep op u. Geef u nu op als koUektant bij de or ganisator in de plaats van uw inwoning: Mevr. S. D. Meijer-Dorsman, Frans- Halslaan 21, Middelharnis, tel. 01870 - 3444. De Friese weerprofeet L. D. Pruiksma in Boksum heeft weer eens gelijk ge kregen. Met zijn voorspelling van een zachte winter had hij ook dit keer weer een gelukkige hand. Ik herinner er even aan, dat hij die uitspraak voor de eerste keer deed in een t.v.-uitzending in de zomer van 1976. Ik interviewde hem toen over allerlei ditjes en datjes be treffende het weer. Op een gegeven moment stelde ik de vraag: „Over de Avinter zul je nog wel geen oordeel hebben, Pruiksma?" Tot mijn verbazing antwoordde hij met grote beslistheid: „Ja, zeker de winter wordt zacht. Dat gebeurde ook na de warme en droge zomer van 1911". Ik heb toen de boeken er op nageslagen en jaweldat seizoen was gemiddeld zachter dan normaal. Wel kwam er rond begin februari een zeer koud mo ment voor met temperaturen tot rekord- laagte voor die tijd, tegen de 20 gra den of zo. Zelf heb ik tot diep in december geen enkele uitspraak over de winter durven doen. Ook niet toen zich boven Groen land hogedruk op hogedruk opbouwde. De harten van de schaatsliefhebbers klopten wel even sneller toen bij het vernemen van dit nieuws en ja zowaar koude stromingen van de Noord pool slaagden er in de Noordzee en ons land te bereiken. Er vielen hagel- en sneeuwbuien en af en toe vroor het flink op. Op 30 december was het in Gilze Rijen 14,50 graden C. Maar telkens wanneer het er een beet je op begon te lijken, namen de zachte re oceaanstromingen revanche. Zeer duidelijk gebeurde dit op nieuw jaarsdag, toen het kwik hier en daar de 10 graden C. bereikte. Er zijn in janu ari en februari vervolgens nog wel luchtdruksituaties geweest, die kou de den verwachten (zo op het eerste en misschien tweede gezicht), maar het feest ging niet door. TerhaaldeUjk kwam de frontlijn van de strenge vorst tot dichtbij ons land Denemarken meld de soms 10 tot 15 graden onder nul maar het bleef bij schijnaanvallen. Het eindresultaat van alles was, dat de ge middelde etmaaltemperatuur van De- Bilt op 3.2 graden C. uitkwam. Dat was precies één graad boven normaal. De zevende te zachte winter opeenvolgend was een feit. Hier volgen ze nog even op een rijtje: gem. etmaaltemp. afwijking 1977: 3.2 1.- 1976: 3.5 -1- 1.3 1975: 4.2 2.- 1974: 4.2 -t- 2.- 1973: 3.- 0.8 1972: 3.2 1.- 1971: 2.9 -t- 0.7 We moeten tot de jaren dertig van de 18e eeuw teruggaan om een nog langere serie van acht zachte winters te vinden: 1732 tot en met 1739. De winter van 1976-'77 was verder een nat seizoen: het natste van de laat ste 10 jaar met landelijk ruim 230 mm. neerslag tegen 175 normaal. De zon hield zich in De Bilt nagenoeg aan het normale schijnschema met 168 uur tegen 167 normaal. Onweren deed het opvallend veel in de afgelopen winter, namelijk op 25 da gen ergen in den lande tegen op maar 11 dagen normaal. Hans de Jong. Mechanisatie speelt in de produktiviteitsontwikkeling van de landbouwbanden een belangrijke rol. Door mecha niseren is het mogelijk om steeds duurder wordende handarbeid te vervangen door, in verhouding, goedkopere en produktivere landbouwmachi- Door deze mechanisatie is een duidelijke tendens aanwe zig naar steeds grotere en zwaardere werktuigen en ma chines, kortom méér kapaci- teit. De vraag naar kipwagens, bijvoorbeeld met een nuttig laadvermogen van 12 tot 16 ton neemt toe. De verkoopcijfers van de verschillende merken en typen tractoren geven duidelijk ver schuivingen te zien naar trac toren met groter vermogen, méér p.k.'s. Om dit motorvermogen op timaal over te brengen in trek kracht, is montage van de juiste banden een eerste ver eiste. In het algemeen kan men stellen dat door de grote vlucht die de mechanisatie heeft ge nomen in de landbouw, zeer hoge eisen aan de banden wor den gesteld. Voor de bandenindustrie is het dan ook zeer belangrijk een juiste koers te bepalen, aangepast aan de ontwikke lingen in de landbouwmechanisatie. Om een toonaangevende positie in de land bouw te kunnen behouden heeft Vre- destein twee nieuwe produktlijnen aan haar assortiment landbouwbanden toe gevoegd, namelijk radiale arhterbanden voor tractoren en banden met zeer hoge draagvermogens voor landbouwwagens. Drie nieuwe maten. Door de tendens naar landbouwwagens met hoger laadvermogen komt er steeds meer vraag op de markt naar banden met een hoger draagvermogen en een grotere diameter. Om tegemoet te komen aan deze ten dens is de bestaande Special Ribbed lijn uitgebreid met drie maten waarvan de 20.0/70-20/16 PR Nylon Special Ribbed de zwaarste is. Deze band is 48 cm breed 122 cm hoog en heeft een maximum draagvermogen van 6.200 kg en bij 2 atm. zelfs nog 4.000 kg. Door deze uitbreiding van het assorti ment landbouwbanden kan door Vre- destein voor nagenoeg elke landbouw- wagen of -machine de juiste band wor den geleverd. NIEUW: Tractor Super Grip Radial. Zoals bekend is de Tractor Grip Ny- labour een band met onovertroffen trekkracht op de kleigrond. De Tractor Transport is een ideale band voor lichte en middelzware tractoren op de zand en veengronden. De ontwikkeling naar tractoren met hoger vermogen deed op de zand- en veengronden alswel op de lichte kleigronden vraag ontstaan naar een band met een half hoge nok. Voor die moderne tractoren met hoog vermogen is de Tractor Super Grip Ra dial ontwikkeld. Dit is een band die wat profiel betreft het midden houdt tussen de Nylabour (hoge nok) en de Tractor Transport (lage nok) banden. Pluspunten. De nieuwe Tractor Super Grip Radial heeft een radiale karkeskonstruktie. Deze konstruktie geeft meer trekkracht en heeft een hogere slijtageweerstand vanwege een groter kontaktvlak bij konstante loopvlak-breedte. De radiale konstruktie is ook komfortabeler voor de tractorchauffeur bij het rijden op de weg. De pluspunten t.o.v. de gangbare en bekende lage nok banden op de zand en veengronden zijn: 15 procent hogere nok waardoor meer trekkracht en een langere le vensduur. onderlinge nokafstand is ruimer, waardoor beter „lossen" en regel matiger slijtagebeeld. nokken doorlopend tot aan de schouder, wat extra trekkracht op levert. lager brandstofverbruik door radia le konstruktie. Sedert 1 maart richt een nieuwe wet telijke verplichting zich op de water sport en wel in zoverre dat er een be veiliging vereist wordt voor buiten boordmotoren, die niet rechtstreeks met de hand worden bediend. Het gaat om die buitenboordmotoren, die door middel van een overbrengssy steem als het ware op afstand worden gestuurd. De wettelijke regeling heeft een vermindering op het oog van de gevaren op het water nu meer en meer gebruikt wordt gemaakt van vaartuigen met groot vermogen en hoge snelheid. De vereiste beveiliging moet nu zo danig zijn, dat de motor zichzelf uit schakelt, zodra de stuurman niet meer in staat zou zijn het vaartuig naar be horen verder te leiden. Evenals in een trein de zgn. dode- mansknop aan de machinist de garantie biedt dat de machine niet als een on gecontroleerd mechanisch projektiel blijft doorgaan wanneer de bestuurder iets zou overkomen, zo zullen nu ook bepaalde vaartuigen met buitenboord motoren een beveiligingssysteem dienen te bezitten dat voorkomt dat een boot in zo'n mogelijk voorkomend geval blijft voortgaan en aanvaringen veroorzaakt of zich te pletter vaart. De technische oplossing is voor boten bezitters even eenvoudig als goedkoop geworden nu Dane Aquasport in Den Haag de Quick-Kill noodstopschakelaar uit de USA op de markt brengt en die als een nieuwtje op de Hiswa te zien is. De Quick-Kill noodstopschakelaar is een onverwoestbaar kunststof sleutel- kontaktslot, waarvan de kontakten on middellijk verbroken worden door een rukje aan het trekkoord, dat door mid del van een wasknijperbevestiging aan de stuurman is verbonden. Mocht de bestuurder, doordat hij valt, overboord slaat of door welke oorzaak dan ook zich van zijn plaats verwijderen, dan slaat de motor af. De Quick-Kill noodstopschakelaar is in enkele minuten aan te brengen op de kontaktdoos van de bestaande instal latie, zonder enige verandering aan te brengen of extra gaten te boren. De Quick-Kill noodstopschakelaar kost niet meer dan 39,50 incl. btw en is te zien op stand 15 van Dane Aquasport op de Hiswa en is verkrijgbaar bij elke leve rancier van scheepsbenodigdheden. POORTVLIET Uitbreiding telefooncentrale De telefooncentrale van Poortvliet zal donderdag 17 maart met 100 nummers worden uitgebreid. De nu wachtende aanvragers worden zo spoedig mogelijk aangesloten. Waar nog geen kabelver binding is tussen centrale en woning zal de aansluiting wat langer duren. SINT ANNALAND Zestien werkneemsters krijgen ontslag. Grootste reden: „Moordende concurrentie". De vestiging van de foundations-con- fectieindustrie Sanbella N.V. aan de Spuistraat te St. Annaland zal naar alle waarschijnlijkheid gesloten worden. De directie heeft bij het gewestelijk ar beidsbureau in Zierikzee een ontslag vergunning aangevraagd voor zestien werkneemsters. Als voornaamste oorzaak voor deze opheffing noemt de directie de „moor dende concurrentie" vanuit de zoge naamde „lage loonlanden". De indu striebonden N.V.V. en N.K.V. zijn van mening, dat er nog kansen zijn voor Sanbella, waarom ze zich dan ook ver zetten tegen de door de directie voorge nomen maatregel. Directeur H. Meeuw- se deelde mee, dat er inderdaad plannen bestaan bij het G.A.B, om Sanbella - Sint-Annaland te sluiten. „Vorig jaar is de export van dit soort artikelen uit de lage loonlanden tien maal zo groot ge weest. Wij komen bij de grote waren huizen en magazijnen eenvoudig niet meer aan bod, hoogstens voor de leve ring van kleine restantjes. Importeurs van artikelen uit die lage loonlanden grazen daarbij de winkeliers af. Tegen artikelen, die daar vervaardigd worden tegen een maandloon van 150,is niet meer op te tornen", aldus de San- bella-directeur. Dhr. Meeuwse noemde het aangevraagd ontslag voor 16 werk neemsters een noodmaatregel. „Ik en mijn mede-directieleden hebben er sla peloze nachten van. Ik heb door deze omstandigheden het bedrijf achteruit zien draaien van 35 werknemers tot het huidige bestand van 16. Liever nam ik 35 mensen aan, dan er 16 te ontslaan". Sanbella-directeur Meeuwse zei, dat „met hand en tand" zal worden getracht de Goese vestiging van de foundation industrie Sanbella te handhaven.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1977 | | pagina 9