Late hervorming in Goes Zeeuwse wandelingen Ktftdeiho'e&^e Uw hyis verkopen Lies van der Velde Oproep aan de Jeugd' van Middelharnis TAIVBBOER ACHTERHOEK Mercedes verkoop STIJLLOAS MENTALITEIT DAMMEN „DENK EN ZET'' Uw huis verkopen TAMBOER Geref. Kerk Bruinisse Nieuwer- kerk Oosterland kreeg nieuwe predikant, in Cand. P. J. Moet Bladz. 2 „E I L A N D E N - N I E U W S" Vrijdag 11 maart 1977 Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten di''nste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw /ragen op velerlei gebied kunt u stureu aan: Redactie Ëilanden-nieuws, postbus 8, Middelharnis, met in de linkerboven hoek „Vragen - rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen be antwoord en zullen binnen enkele weke! ia de inzending compleet met antwoorc m deze rubriek worden gepubliceerd. HYPOTHEEKRENTE Als ik aan een familielid geld ver strek op een huis, kan ik dan een rente van S'/o berekenen of moet ik het nor male rentebedrag handhaven i.v.m. de belasting? Antwoord: U mag zoveel of zo weinig rente berekenen voor deze hypotheek als u wilt. Ook fiscaal wordt dat zon der meer geaccepteerd, al zou de belas tingdienst theoretisch kunnen stellen dat er bij een lage rente een soort schenking wordt gedaan, namelijk het verschil met de gebruikelijke rente. Maar uw familielid zou dan ook de hoge hypotheekrente mogen aftrekken. Hier om en omdat de bedoeling van een niet- zakelijke bevoordeling moeilijk te be wijzen is, zal de fiscus 5% wel accepte ren. AMSTERDAMSE TIJD Hoe komt het, dat Nederland voor de oorlog een heel andere tijd kende dan de omringende landen en de Europese tijd? Antwoord: Vóór de oorlog had Neder land een afwijkende eigen tijd, omdat het de internationale tijdzones van de International Time Commission uit 1912 met de onderlinge verschillen van een uur, niet aanvaard had. De Nederlandse regering hield vast aan de oude, Am sterdamse tijd. Het verschil met de of ficiële Greenwich-tijd (die over de ge hele wereld als basis werd genomen) bedroeg tot 1940 twintig minuten. Ra dio-luisteraars hoorden dus de Big Ben in Londen het hele uur slaan als de klok hier alweer tien voor half aanwees. In de zomer gold een zomertijd die één uur later lag. De Duitse bezetters lieten echter in 1940 onze klokken gelijk zet ten met de Duitse, zodat in feite de Middeneuropese tijd (MET) werd inge voerd. Na de bevrijding werd deze tijd gehandhaafd, zodat wij nu wel gelijk lopen met de internationale zoneverde ling van 1912. Engeland ligt in de zone van de Westeuropese tijd (GMT van de Greenwich-meridiaan). Naar het oosten gaande volgt op de Middeneuropese tijd (MET) eerst de Oosteuropese tijd (EET) en dan telkens een volgende uurzone. TEMPEXKEVER Wat is dat voor een kever die tempex vreet en waar leefde die vroeger van, toen er nog geen plastics bestonden? Antwaord: Die tempexkever heet of ficieel Alphytobius diaperinus. Hij is ca 7 mm lang, ovaal en zwart glanzend. De larven zijn geelbruin en 10 tot 15 mm lang. Bij 25° Celsius is de levensfase van ei tot volwassen insekt 40 dagen en bij lagere temperaturen wat langer. De poppen verblijven in grond of afval. Het dier eet graag graan of meel, ook als dat beschimmeld is. Het dier vreet geen tempex, want dat is onverteerbaar, maar kreeg zijn huidige naam doordat het deze isolatie vernielt door er gangen in te graven. Vandaar dat deze kever gevonden wordt in de isolatielagen van huizen en stallen die van tempex zijn voorzien. Natuurlijk is het beestje er óók geweest, voordat het tempex was uitgevonden. Maar toen leefde dit insekt (met tientallen andere kevers) in be dorven voer, afval enz. en deed daar eigenlijk weinig kwaad. Vandaar dat niemand het goed kende en het in die tijd geen Nederlandse naam kreeg. RIJSCHOOLHOUDER Bestaat er een opleiding voor rij schoolhouders? Antwoord: Ja, bij de Stichting Vak examens Auto- en Motorrijschoolbedrij- ven (VAMOR), Johan van Oldebarne- veldtlaan 11, Den Haag, Telefoon 070 - 547066. Hoe komen ze eigenlijk aan de naam „Achterhoek" voor oost-Gelderland en uit welke tijd dateert die? Antwoord: Deze benaming is oor spronkelijk gegeven aan de afgelegen streek tussen Eibergen, Groenlo en de Duitse grens. De andere delen van Gel derland ten oosten van Rijn en IJssel hadden oorspronkelijk andere benamin gen, zoals b.v. De Lijmers (Liemers), de graafschap Zutphen enz. (die grotere oppervlakten besloegen dan tegenwoor dig aldus worden aangeduid). Omstreeks het midden van de vorige eeuw verkon digden schoolmeesters, dichters en schrijvers in hun werk de lof van „De Achterhoek", gelijk anderen dat van elders gelegen streken deden. De Ach terhoekers en het Achterhoekse dialekt werden er bijgehaald en omdat deze be namingen meer aanspraken dan die van de andere streken, ging men een veel groter gebied van oostelijk Gelderland als Achterhoek betitelen, hetgeen dus in feite onjuist is. BIGAMIE Is het bigamie als een gehu'wde Ne derlander in een mohammedaans land, waar je meer vrouwen mag bezitten, een tweede vrouw huwt en na hoeveel tijd verjaart dat tweede huwelijk? Antwoord: Indien het huwelijk in dat mohammedaanse land niet door de Ne derlandse wet erkend wordt, gaat be trokkene vrijuit. Dan geldt hij hier niet als tweemaal gehuwd. Maar als het een geldig huwelijk betreft volgens de wet, dient het ook in ons land te worden aan gemeld en ingeschreven en dan wordt het hier aangemerkt als bigamie. Bij te rugkeer in ons land kan dan een rechts vervolging worden ingesteld en zal een veroordeling moeten volgen. Zolang het strafbare huwelijk in stand blijft, is er van verjaring geen sprake. Verjaring treedt pas op, nadat het hier onwettige huwelijk door bepaalde oorzaak is ont bonden, bv. wegens het overUjden van één der partners. Het recht tot de straf vordering vervalt dan na 12 jaren. DURE VLIEGREIS Ik vloog met Singapore Airlines van Medan naar Amsterdam, maar te Sin gapore bleken mijn kinderen van 4 en 8 jaar van de lijst afgevoerd te zijn. Zij zouden pas 12 dagen later kunnen vol gen. Kinderen van die leeftijd laat je -niet alleen achter en dus moesten wij enkele reizen bij een andere maatschap pij kopen. Ik heb tevergeefs geprobeerd dat bedrag van 2226,terug te krij gen, maar vergeefs. Geen enkele instan tie kan mij helpen en men houdt mij aan het lijntje. Antwoord: Wij zullen u niet aan het lijntje houden, maar meteen zeggen, dat u van genoemde maatschappij nooit uw geld zult terugkrijgen. Op elk ticket staat namelijk in kleine lettertjes de nare mededeling, dat Singapore Airlines niet gehouden is de overeenkomst op de aangegeven datum uit te voeren. Uw plaatsbewijzen bleken ook niet inwissel baar te zijn bij andere luchtvaartmaat schappijen. Dat komt, omdat Singapore Airlines niet is aangesloten bij de lATA (Int. Air Trafic Association) en daarom zijn haar kaartjes niet inwisselbaar bij de andere maatschappijen, die wel een tarievenovereenkomst van deze I.A.T.A. handhaven. Het is mischien goed, er hier op te wijzen, dat dit meer kan voor komen bij goedkopere lijndiensten en zgn. voordelige charters. Men spaart soms een paar honderd gulden uit, maar men is er niet zeker van óf en wanneer de reis doorgaat. De normen van fatsoen en van menselijkheid worden gemakke lijk overtreden, maar niet de rechtsre gels en daarom staat u in dit geval machteloos. STILLE ZUIDZEE. Ik vind op geen enkele atlas de Stille Zuidzee. Antwoord: Dat is de benaming voor het deel van de Grote (of Stille) Oceaan bezuiden de evenaar, dus ten westen van Zuid-Amerika. GEBROKEN LEUNING Een leuning van een antieke stoel brak. Hoe kan ik die het beste herstel len? Tekening voeg ik bij. Antwoord: Alhoewel de leuning licht gebogen is, kunt u hier toch wel een recht stalen reparatieplaatje gebruiken. Lijmen is namelijk niet stevig genoeg. Pas de delen tegen elkaar en teken de omtrek vaneen voldoende lang repara tieplaatje (met zo mogelijk twee schroef gaten aan elke zijde) met pot lood af. Steek voorzichtig met een scherpe beitel zoveel hout weg, dat be doeld stalen plaatje daarin kan worden verzonken en circa IV2 mm onder de op pervlakte van de leuning komt te liggen. Schroef het vast, zodat beide delen weer stevig verbonden zijn en werk het gat af met bijpassend kneedbaar hout. U kunt de benodigdheden kopen bij een doe-het-zelf-zaak. Un hoengd is un huusdier, die eet uut je hangd. Toch is 't mar un beësje mit diere verstangd. Die beësjes, ze binne op heden wel in. Mar 't gaet iedereen noe niet naer z' un zin! Je begriept wel, zo'n beësje mot oak op z'n tied dat oak heel natuurluk, z'n hoapje us kwiet. In dat 's ut probleem noe, daer zitte mun mee. As ie 't bie z'n eige op 't stoepje us dee mar meestal gebruuke z'n un angdermans stoep; of tuuntje of grasveld. Un aore de „poep"! 'k Zag pas in Munheerse, (daer binne dur zat) hoe 'n dame d'ur hondje liet poepe op 't pad, waer dat je mot loape. Mun ken geen fesoën. Want wie dat wel heit, laet zo-iets niet doen. Pas nog bie mum eige net schoon was de stoep un oagenbilk laeter. toen lagg ur de poep. Niet zomar un beetje, mar ruw-weg geschat was 't toch wel un hoapje van 'n kilo of wat. Zo'n beest kan 't niet helpe, ut is z'n natuur. Mar 't is wel un kwesje van hoengde-dressuur! 't Wordt tied dat Gemeente ur 's un punt achter zet. In dat heel sekuur us regelt de wet. As dan de pelisie zo'n smeerlap betrapt, ('k bedoel de bezitter, 'k hoop dat je ut snapt). zwaer laete betaele, dat helpt misschien wel, un guld' op un dag, of angders de cel. 'Eën guide op un dag exclusief B.T.W. dan is musschien 't aargste al heel gauw gelee! Uitslagen maandag 7 maart 1977 Afd. I: B. Vis J. Smalheer 1—1 M. V. Lente A. Verohne 1—1 A. Knape J. Lodder 1—1 Afd. Il: L. V. d. Stad H. Verolme 1—1 A. V. d. Sluijs C. Polder afgebr. J. Polder A. Krijgsman 1—1 Afd. UI: C. Spee N. Quispel 2-0 H. Noordijk J. v. Mierloo 2-0 I. Mackloet A. v. Gulik 2—0 Afd. IV: H. Vergunst G. Koese 2—0 H. Erenstein M. Klink 0—2 ST. ANNALAND Beroe-p aangenomen. Ds. J. Codée, die de Ned. Herv. Gem. van St. An- naland sinds 27 januari 1973 dient, heeft het beroep naar de Hervormde Gemeen te van Wezep aangenomen, waar hij één van de twee predikantsplaatsen van de Gereformeerde Bond gaat bezetten. Beste meisjes en jongens Het is weer zover, dat we in de schrijf machine moeten klimmen „om u enige letteren te doen geworden". Ja, zo deed men dat vroeger. Maar dan wel met de pen natuurlijk. Nou, er zijn weer heel wat brieven binnengekomen, en ook kunnen we weer enkele nieuwelingen verwelkomen. Zo moet het ook gaan, er moet groei zijn. Want als er afvallen en er komen geen nieuwe bij, dan gaan we achter uit, en dat moet natuurlijk niet. De jeugd moet aktief zijn, werken, aanpakken! Er is ook veel mee te le ren, enook nog wat mee te verdie nen. De hoofdzaak is echter of je met liefde je werk doet, en dat geldt ook voor het oplossen der raadsels. Zo kan het wel eens zijn, dat je veel moet zoeken, maar na verloop van tijd kom je soms toch weer vragen tegen die je al eens eerder hebt gehad. En dan is het maar een kwestie van in vullen. Op de duur is er geen kunst meer aan. De eerste maartse buien zijn gekomen, en daarmee ons tweede maart- raadsels. Dit werd ingezonden door een oud raadselvriend, n.l. Jan Grinwis te Oud- dorp. De beginletters vormen een tekstge deelte uit één der Psalmen. Gevraagd worden alle namen of woorden, en dan nog de tekst, en waar die te vinden is. MAARTRAADSEL 2. 1. medicijnmeester (Kol. 4). 2. legerplaats der kinderen Israels (Num. 33). 3. sterrenbeeld (Job). 4. zoon van Juda (Matth. 1). 5. medearbeider van Paulus (2 Kor). 6. de man naar Gods hart! 7. dal bij Hebron, denk aan de ver spieders. 8. vader van Terah (Gen.). 9. zoon van Eli (Sam.). 10. koning der Moabieten (Richt.). 11. één van de 5 Filistijnse steden (1 Sam.). 12. naam van een fontein (Joz.). 13. vriend van Job. 14. sterrenbeeld (Job). 15. broeder van Mirjam. 16. man die wandelde met God (Gen.) 17. zoon van Nahor (Gen.). 18. vijand der Joden aan het hof van -Ahasveros (Esther). 19. rivier in Nederland. 20. krijgsoverste van David (2 Sam.). 21. plaats door God met vuur van de hemel verdorven. 22. naam van een vrijstad. Deze naam heeft men veel gelezen in de laat ste oorlog van Israël. 23. waterkant (Dan. 10). 24. opvolger van Elia. 25. afgod van de Filistijnen. BRIEFWISSELING Ingrid Tuinenburg, Middelharnis. Van harte welkom, Ingrid, in onze raadsel- klub. Dat is nog eens leuk als je samen met je vriendinnetje de raadsels kan maken. Wat de één niet weet, weet de ander soms. Wat ben jij al ver weg geweest, en wat heb jij al veel van de wereld gezien. Ja, dat gaat zo als je vader op de grote vaart zit. Wie zal er al eens in Zuid-Amerika geweest zijn! In ieder geval zal er wel blijdschap zijn als vader weer eens een keer thuis komt, Ingrid! Ineke Biem.ond, Stellendam. Gelukkig zeg dat je arm weer uit het gips is, je kan nu tenminste weer rolschaatsen en fietsen naar hartelust. Je zal nog wel veel moeten oefenen met die arm, en dan komt dat wel weer goed. Maar ook goed gaan leren natuurlijk, want an ders kan je niet bereiken wat je graag zou willen worden. En oppassen dat je weer niet valt, hoor! Lenie Lodder, Sommelsdijk. Fijn hoor dat je mee blijft doen. Dat kan niet beter. Ja, oom Ko heeft er ook niet altijd evenveel zin in, hoor; maar daar vragen de raadselvriendjes en -vriendin netjes niet naar. Het is gewoon schrij ven. En dan gaat het ook weer. Ge lukkig dat je die breuken de baas kan, want daar kunnen moeilijke bij zijn, hoor. Wat voor raadselboek heb je ge kocht? Hoor ik dat nog van je? Bea van Oorschot, Den Bommel. In derdaad had je niet veel te schrijven. Er is ook altijd niet zoveel te vertellen, en in je vorige brief was je zo uitvoe rig, dat er niet veel meer over bleef. Het is maar te hopen voor je dat het mooi weer is, als het zover is dat je naar het kamp moet. Daar heb je nogal verwachting van. Als je dan ook maar gezond mag zijn, want er kan nog veel gebeuren in die tijd, Bea! In je vol gende brief hoor ik wel hoe het afge lopen is op de ouderavond? Ria van Oorschot, Den Bommel. Je hebt maar prachtige cijfers op je rap port, zeg! Aan de cijfers te zien is wel te merken dat je veel aan gym doet. Trouwens je bent in meer vakken goed. als ik zie hoeveel achten er op staan! Het zal weer fijn zal als je op de fiets naar school kan, dan ben je niet meer zo gebonden ook. Om nog eens op die vraag terug te komen, ik kan heel goed begrijpen dat je dat zou willen weten, maar om verschillende reden kan het echt niet. Je brief was weer mooi ver sierd! Jaap Joppe, Dirksland. Zie je wel. Jaap, als je volhoudt kom je er best uit. Dan valt het heus wel mee. En als je ergens mee vast loopt, dan willen je ouders je best een handje helpen. Dat mag gerust, hoor. Want zo moet je het leren. Je moet wel iedere maand inzen den, want als je het zo nu en dan maar eens een keer doet, dan duurt het wel lang eer je een prijs ontvangt. Ik hoop voor je dat de kippen het maar goed willen doen, maar dat zal wel in een splinternieuw hok! Anja Mierop, Ouddorp. Alweer een nieuweling. Van harte welkom hoor, An ja! Wij vinden het altijd weer fijn als er nieuwelingen bij komen. Ik vind het geweldig dat je ouders je daarbij willen helpen, want zo leer je leren. Jullie zitten wel dik in de poezen, zeg. En dan nog een poes die al ouder is als je zelf bent. Ja, konijntjes zijn heel leuke diertjes, maar je moet er wel goed voor zorgen. Doen hoor! Wilma Bechtum, Dirksland. Ja Wil- ma, de tijd gaat hard, veel te hard. En als je ouder wordt lijkt het nog veel sneller te gaan. Gebruik daarom de tijd van dagen en nachten, terwijl gij in uw krachten, en onversleten zijt. Of an ders: Gedenk aan Uw Schepper in de dagen uwer jongelingschap, eer dat de kwade dagen komen en de jaren nade ren, van dewelke ge zeggen zult, „Ik heb geen lust in dezelve". Volgens je brief was vraag 10 van februariaraadsel 3 niet juist? Lees dan Genesis 5 22. Daar kan je lezen van een zuster van Tubal-Kaïn. En dat was een zoon van Lamech. Dus een dochter van Lamech is Naema! En nu maar gauw aan de af was. Flink hoor dat je je moeder zo helpt. Waardeer je moeder maar, Wil ma! Marianne Kooiman, Sommelsdijk. Hallo, Marianne, daar ben je dan. Fijn hoor dat je ook mee gaat doen. Maar je moet ook volhouden hoor. Beginnen is niet zo moeilijk. Ik hoop dat je een volhouder zal blijken te zijn. Want je schrijft dat je graag raadsels en puz zels oplost. En ook al aan de orgelstudie! Oom Ko heeft een boel met muzikale nichtjes en neefjes. En nu is er dus weer één bij gekomen. Leuk schrijfpa pier heb je, zeg! Hans van Gurp, Ooltgensplaat. Ja, Hans, ik heb je gemist, jo! Jammer dat die brief is zoek geraakt. Maar je had de raadsels misschien toch nog wel kun nen maken, of waren de kranten ook weg? Dus jullie hebben een tuinbouw bedrijf? Dat is mooi, tuinbouw. Alleen die komkommers, daar houd ik niet van. Van oom Ko moeten jullie het dus niet hebben. Toch moet je mij eens schrijven hoe dat in zijn werk gaat met die kunstma tige voeding. Daar zou ik best eens wat meer van willen weten. Hoor ik dat nog eens van je, Hans! Jannie Sinke, Waarde, ik kan goed begrijpen Jannie dat je er mee gaat stoppen. Er is overal een tijd van en je gaat er zoals je schrijft wat te oud voor worden. Bij voorbaat van harte gefeliciteerd met je verjaardag, Jan nie. Oom Ko houdt zich aanbevolen voor eventuele raadsels. Ik wens je toe dat de Heere je in je verdere leven nabij en goed mag zijn. Dat je Hem mocht leren kennen als de Weg de Waarheid en het Leven. Alleen bij Hem is het Leven, en buiten Hem is het om komen. Hartelijk gegroet van oom Ko, Jannie! Willy Sinke, Waarde neemt nu de plaats in van haar oudere zus. Daar is oom Ko echt blij mee. Hartelijk welkom in onze raadselfamilie. Dat je ook maar een aktief raadselnichtje mag worden. In de volgende brief hoor ik wel meer van je? Als je moeilijkheden hebt met het oplossen van de raadsels, dan wil je zus je best wat helpen. Nog van harte gefeliciteerd met je 10e verjaardag, Wil ly, en tot de volgende brief. Allemaal. We zullen het er voor de ze keer maar bij laten. De volgende keer hopen we de oplossingen te geven van de februariraadsels, en indien mo gelijk ook de prijswinnaars bekend te maken. Er moeten n.l. nog veel brieven binnenkomen, dus daar moet oom Ko even op wachten. Er zijn nog enkelen die niets meer van zich hebben laten horen. Waar blijven jullie? Als je met raadselen op wilt houden, dan moet ieder dat voor zichzelf weten, natuurlijk. Oom Ko kan niemand ver plichten mee te blijven doen. Maar dan moet je er wel eerlijk voor uitkomen, en niet zomaar wegblijven, want dat is niet netjes. Veronderstel dat ik bij één van jullie op visite kom, en loop zonder afscheid te nemen wegik hoor het je al zeggen, wat is die onfatsoenlijk. Is het niet zo? Oom Ko verwacht jullie blieven nog! In afwachting dan maar, en allemaal hartelijk gegroet van OOM KO. Juist 400 jaar geleden, op 22 maart 1577, werd in Goes de Satisfactie geslo ten, d.w.z. de stad koos de zijde van Prins Willem. Hierover in een volgend artikel meer. Dat is erg laat, op Walcheren had men zich al 5 jaar eerder voor de Prins ver klaard. U weet dat waarschijnlijk nog wel: „Op aprU zes verloor Alva zijn fles", dat is Vlisslngen, die als wapen een fles heeft, nu ook nog. Dat was in het jaar 1572. Een maand later volgde Veere. Maar Middelburg is nog bijna twee jaar in Spaanse handen geweest, heeft een langdurig beleg door de Geuzen moeten doorstaan en is eindelijk op 22 februari 1574 vrijgekomen. De Spanjaarden in Goes. Hier lag een bezetting van Spaanse soldaten van ongeveer 800 man onder bevel van Isidoro Pacheco, een dapper man en tevens schrander en bekwaam op strategisch gebied. Toen deze solda ten de stad zouden bezetten, werden de bewoners gepaaid met mooie woorden en beloften; de Spanjaarden zouden het volk geen overlast aandoen en voor zichzelf zorgen. Maar toen ze er eenmaal waren wisten de Goesenaars maar al te goed, dat ze inkwartiering hadden. Ver zet ertegen werd streng gestraft. Er woonden hier nog niet zo erg veel vrienden van Oranje, maar Pacheco wist ze door zijn maatregelen er onder te houden. Om spionage tegen te gaan werd be paald, dat niemand na zonsondergang een vreemdeling mocht herbergen en schippers mochten geen verdachte per sonen overvaren. Wanneer er 's nachts verraad werd ontdekt, moest men op een bekken slaan en licht voor het raam aanbrengen. Pacheco wist de burgerij ook te ex ploiteren. De verdedigingswerken ver keerden in een verwaarloosde toestand en nu liet hij de Goesenaars er aan wer ken: uit ieder huis moest een mansper soon beschikbaar gesteld worden. On geveer hetzelfde wat de Duitsers tijdens de laatste bezetting gedaan hebben! Aanvallen op Goes. Pacheco kon een mogelijke aanvaller dus ontvangen. Deze verscheen in juni 1572 in de persoon van Hieronymus Tse- raerts, stalmeester van prins Wülem en door deze aangesteld als goevemeur van Vlissingen. Hij had gehoord dat er in Goes geheime aanhangers van de Prins woonden. Deze zouden de poorten wel voor hem opendoen en zo kon hij dus op een gemakkelijke manier de stad bin nentrekken. Glad misgerekend, de poorten bleven dicht en Tseraerts keerde naar Vlissin gen terug. Maar op 't laatst van juli kwam hij te rug met een talrijke bende en twee stukken veldgeschut. Eerst eiste hij door een trompetter de stad op voor de Prins. Evenals de eerste keer rekende hij op de hulp van Oranjegezinden bin nen de stad. Maar Goes antwoordde „met kruit en lood en toonde een gelaat dat geen zwichten in de zin had", zoals de geschiedschrijver Hooft zegt. Dan het beleg om de stad slaan. Dat heeft tenslotte maar heel kort geduurd. Er kwam een gerucht een vals ge rucht dat de zoon van Alva met een groot leger in aantocht was om de stad te ontzetten. Toen brak Tseraerts het beleg op en verliet Zuid-Beveland. Het leek wel een vlucht. In Vlissingen wilde men hem zelfs eerst niet in de stad bin nenlaten, „omdat hij zo klakkeloos ge weken was". Nieuw beleg. Drie keer is scheepsrecht, zegt het spreekwoord. Dat heeft Tseraerts zeker ook gedacht, want haU augustus trok hij opnieuw naar Goes. Nu aan het hoofd van 3000 man en 12 stukken ge schut. Hij was nu wel tot de overtui ging gekomen, dat hij op hulp uit de stad niet hoefde te rekenen; het aantal van zijn vrienden was te klein of hun moed te gering. In ieder geval had hij met zijn over macht aanvankelijk succes. Toen hij bij de Oosterschans kwam, wist hij deze zelfs te veroveren en de helft van de bezetting gevangen te nemen. Op een paar andere punten wisten zijn mannen twee bressen in de wallen te schieten. Daartegenover stond dat Pacheco met zijn klein troepje Spanjaarden zich niet durfde wagen aan een uitval, maar zich moest beperken tot verdediging. Vol moed werden de wallen bestormd en de stormladders tegen de muren ge zet. Helaas bleken deze te kort te zijn en de bestormers van de bressen in de muren werden zo „vurig" door de Span jaarden ontvangen, dat deze aanval met grote verliezen werd afgeslagen. Weer mislukt dus. Maar de dolleman Tseraerts (zo werd hij genoemd) gaf de moed niet op. Bovendien kreeg hij ver sterking van de Veerse baljuw RoUé en de Prins stuurde Barthold Entes van Mentheda met 2000 man. Veel steun ga ven deze nieuwe troepen niet, vooral tengevolge van de naijver tussen de verschillende legerhoofden. Door verdronken Zuid-Beveland. Ook Pacheco had hulp gevraagd aan zijn hoogste baas Alva. Hij heeft die hulp ook gekregen en wel op een eigen aardige manier. Alva had namelijk aan de bekende Mondragon last gegeven al het mogelijke te doen om Goes te ont zetten. Toen kwam de Noordbrabander Dirk Bloemaert, hopman in Spaanse dienst, bij Mondragon met het voorstel een legertje over het verdronken land van Zuid-Beveland te brengen (volgens Hooft was deze Bloemaert in deze om geving geboren en hier goed bekend). Mondragon nam het voorstel aan en de nacht van 20 oktober was voor de overtocht bestemd. Hij hield vooraf een bezielende toespraak tot zijn soldaten. Ieder kreeg een zakje met eten en am munitie rond zijn hals. Hij en Bloemaert gingen aan het hoofd en zo ploeterden zijn mannen door dit voormalige pol derland, in sommige kreken tot hun middel door het water baggerend. Inderdaad gelukte de tocht met slechts een klein verlies aan manschap pen. Bij Krabbendijke klauterden ze de dijk op en ontstaken er een vuur, als be wijs voor de overkant dat ze behouden waren overgekomen. Ondervonden ze dan geen tegenstand? Een klein aantal geuzentroepen lagen hier, maar deze namen verschrikt de vlucht. Het waren geen helden! Mondragon wist Goes te bereiken en door de Ganzenpoort werd zijn legertje binnengelaten, tot grote vreugde van Pacheco. Ze trokken de stad door naar de Havenpoort om daar de belegeraars te verjagen. Deze troepen van Tseraerts schijnen geen helden te zijn geweest. Toen ze van de versterking van het Goese garni zoen hoorden, haastten ze zich naar de haven waar him. schepen lagen. Bloedig werd hier nog gevochten, vele Geuzen hebben Vlissingen niet meer terugge zien. Volgens Hooft sneuvelden er van het leger van Tseraerts 700, terwijl on geveer eenzelfde aantal verdronk. Zo werd op 21 oktober 1572 Goes na een beleg van 9 weken ontzet en het is nog tot 1577 in Spaans bezit gebleven. Middelburg. L. van Wallenburg. Ik wend mij tot Menheerse's jeugd, 'k Gun jullie allemaal je vreugd; Ook ik ben daar eens jong geweest Dat staat nog helder voor m'n geest. Doorliep met lof, de lagere school Stond altijd klaar bij pret en jool; Deed ook wel eens aan „kattekwaad" Wel eens de branie van de straat; Was er wat loos, ik gaf partij Vernielen, nee, 't was er niet bij; Ik deed geen bloem of plant ooit pijn Of 't moest, in 't land het onkruid zijn; 'k Vertrok al jong naar 'd „overkant" Ik zag niks in het platteland; Maar gaf om het contact te houwen 't „Eilanden-nieuws" door voor ver trouwen. Die krant houdt je steeds op de hoogte; Wat zó gebeurt bij nat of droogte. Maar moet ook vandalisme melden. En dan moet „goed" en plant 't ont gelden; Dat lees je dan, wel met wat huiver, 'k Vraag dus de jonkheid hou het zuiver. Straks op het 't Burgemeester Bouwmanplein, Zal het een tikkeltje anders zijn. Want de muziektent gaat verdwijnen. Een bloemenbak zal er verschijnen; Daar komen banken rond te staan. En kan elk even rusten gaan; Als alles groeit in geur en tooi, Menheerse jeugd, hou het dan mooi; „Bakken" op 't Zandpad staan voor spot, Daer mot duk echt van op de pot. Vemielzucht komt daar niet te pas. En 't scheelt in de gemeentekas; Blaast B. en W. eens in de „bus" Komt er een trimpark, leuk en knus Da's echte lichaamsgymnastiek. En net zó nodig als muziek; Jeugd van Menheerse, 't geef niet hoe In 'k rekene beslist op joe C. V. d. Valk „Zonneweelde" Ka. 5 Vondelpark 2 Maassluis. OUDDORP De Trekvogels. Vrijdagavond 18 mrt. organiseert P.V. „De Trekvogels" een filmavond in het Verg. gebouw aan de Stationsweg. De film is opgenomen door dhr. Don ker uit Bergen op Zoom en gaat speciaal over de duivensport. Ieder is van harte welkom. Toegang gratis. Aanvang 8 uur. NIEUWERKERK Zondagmiddag vond in een gezamen lijke kerkdienst van de Gereformeerde Kerken van Bruinisse en N'kerk O' land de bevestigings- en intrede dienst plaats, in het kerkgebouw te Nieuwer- kerk van cand. P. J. Moet. Bevestiger was ds. H. H. Grosheid te Kampen met als tekst Openbaring 1 3. Ds. Moet werd toegezongen Ps. 121 4. Aan de handoplegging namen deel alle predikanten uit de Classis Zierik- zee, benevens de bevestiger. Meteen daarop kreeg ds. Moet het woord voor de intrede-predikatie. De Schriftlezing was uit Joh. 8 12-19. Tekst voor de intreepreek was: Openb. 1 4 en 5a. „De zegengroet van Jo- hannis aan de zeven gemeenten in Asia". Na deze dienst sprak de heer J. G. de Waal uit Bruinisse namens beide kerken, ds. P. Paulus namens de Classis, als consulent en namens het I.P.C. op Schouwen en Duiveland. De Herv. pre dikanten ds. R. M. M. de Jonge uit Bruinisse en ds. W. J. Kolkert, de heer E. V. d. Sluis namens het disputatio „Caballero" te Kampen. Burgem. J. D. de Kam sprak namens de beide bur gerlijke gemeenten en tenslotte sprak nog de heer J. Leuring uit Rotterdam. Alle deze sprekers werden door ds. Moet bedankt. De kerk was tot in alle hoeken geheel gevuld. Na deze indrukwekkende dienst, was er nog een bijeenkomst, voor belang stellenden en genodigden in „Ons Dorps", waarvan druk gebruik werd gemaakt.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1977 | | pagina 6