't Gaat goed met de bouw voor ,Het Oudeland' Problemeiis wensen, meningen van de bevolking van Goeree-Overflakkee Stichting Vakantiewoning voor gehandicapten bouwt tweede woning! CHR. STREÏEIKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLAM)SE EN ZEEUWSE EILANDETC Verschijnt tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagavond BOEKAREST EN DE GRONDPOLiTIEK VOOR MOOIERE bloemstykjes Fai. ICORTEWEG >x Zandpad MiddeLharnis Poging tot inbraak in Dirksland IVIodder en baldadigiieid de zorg van Watersportver. „Herkingen" BOEKBESPREKING SOMMELSDIJK Zó'n r/un is er op woningen dat in Ooltgensplaat iemand besloot met koeieletters op zijn in aanibouw zijnde woning ,,niet te koop" te vermel den, teneinde zich de adspirant kopers van het lijf te houden. Honderdjarige overieden Ned. Bond van Plattelandsvrouwen Koninginnedag Omloop van SVienheerse H«t mirakel geschiedt: »♦♦♦«•«♦-»♦«♦«♦♦♦♦-*♦♦♦«♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦ t X I3EZ0EKT0NZE Automobielon-verkooplial OOK OP VEIJDAGAVOND f NU Mobil-benzine 4 cent korting. I GARAGE KNöPS - MIDDELHARNIS 1 LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2043 POSTBOX 8 -^ MIDlDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629 Na 5 uiir (01870) 33 92 Giro 167930 BankRalbo Middelhamis no. 3420.01.108 ABONNEMENTSPRUS 7,50 PEE KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Vorige week roerden we de kwestie aan, van de troonopvolging. Wij verwezen daarbij naar artikelen van de hand van mr. Heldring in het NRC-Handelsblad die daarin de aan dacht vestigt op de mogelijkheid om de Koningin door een stadhouder te laten opvolgen. Het lag in de bedoeling met dit onderwerp vandaag voort te gaan. Wij moeten er echter even mee wachten, want er zijn nog wat andere zaken, dringender zaken die vandaag om wat nadere beschouwing vragen. Allereerst is daar dan de verschrik kelijke aardbeving die het hart van Boekarest, de hoofdstad van Roemenië trof. Ze betrof maar een beperkt gebied, slechts een deel van de binnenstad van Boekarest werd getroffen. Daardoor waren de gevolgen echter ernstig. Door het puin van de instortende woon gebouwen werden honderden gedood en duizenden gewond. Opvallend dat juist op deze plek de aarde zo heftig beefde. Grote delen van deze stad een we reldstad zijn onbeschadigd gebleven. Wanneer bij wijze van spreken de aarde een vijftig kilometer verder gebeefd had, was er geen schade aangericht. Waren ?r in het lege land van Roemenië geen mensen door de ramp getroffen. Misschien is het U niet opgevallen, maar wij hebben er over lopen te den ken. Met al ons technisch vermogen en wetenschap staan wij tegen deze ver schijnselen machteloos. Het moet ons een toontje lager doen zingen. Soms lijkt het erop alsof wij ons zover ont wikkeld hebben, dat ons haast niets meer onmogelijk is. Wij zijn zo lang zamerhand in staat om tot in de verste uithoeken van het heelal een kijkje te nemen. Met allerlei vernuftige appara tuur bespieden we elke beweging in de ruimte. Maar wanneer de krachten die God in de schepping heeft gelegd een ogen blik ontbonden worden staan we mach teloos. We kunnen slechts de schade op ruimen. Desondanks gaan wij rustig verder. Bijna achteloos registreren wij het nieuws dat ons vertelt, hoe honderden mensen in een ogenblik het leven is weggenomen. Het doet ons eigenlijk niet zoveel. Wij eten er geen snee brood minder om. Hoogstens hebben wij deze week een gift overgemaakt aan het Rode Kruis om de ontstane nood te helpen le nigen. Er zijn ook zoveel andere zaken die onze aandacht gevangen houden. Zaken,, die onze portemonnaie raken. Nog steeds zijn alle CAO-onderhandelingen nog niet rond, die ons de arbeidsvrede weer moeten geven. En een hoger netto- inkomen. Daarnaast wordt onze aan dacht gaande gehouden met de ruzie tussen progressieven en christendemo craten over het wetsontwerp dat onze toekomstige grondpolitiek moét regelen. Ook al een aangelegenheid die recht streeks met onze toekomstige welvaart te maken heeft. Zullen de stijgingen tengevolge van inflatie en welvaart toe vallen aan het individu of aan de ge meenschap? Dat is in feite de keuze waar het over gaat. Nu willen wij niet beweren, dat wij ons daar niet mee mogen bezig houden. Natuurlijk niet. Want de zorg voor mor gen staat ook onder de spanning van de opdracht tot .het bouwen en bewaren van Gods schepping. Op het eerste ge zicht is het verband tussen grondpoli tiek etc. en de christelijke levensover tuiging niet direct duidelijk. Wat eerder veroorzaakt wordt door het feit, dat wij zo langzamerhand onze christelijke le vensstijl zijn kwijt geraakt, dan dat dit verband er niet zou zijn. Het is er wel degelijk. Weet U hoe dat duidelijk wordt? Wie oog krijgt voor de werkelijke be tekenis van de aardbevingen die in toe nemende mate de aarde beroeren, gaat ook oog krijgen voor de betrekkelijk heid van ons leven. Hij gaat zien, ,,dat wij het alles moeten achterlaten". In die kleur krijgt de twist over welke grond politiek we in ons land moeten volgen een andere kleur. Zij krijgt de kleur, die zij in bijbels licht moest hebben: wij kunnen over Gods schepping slechts als rentmeester beschikken! De enige grondslag waarop wij een verantwoorde grondpolitiek kunnen bouwen. In de nacht van dinsdag op woensdag is ingebroken in het bedrijf van de Fa. V. d. Heijden. De dief is kennelijk ge schrokken van het inwerking treden van de alarminstallatie, want het enige dat vermist wordt is een koffertje met folders en documentatiemateriaal dat door de vertegenwoordiger wordt ge bruikt. De dief had zich via een rij raam dat uit de sponningen was gehaald toe gang tot het bedrijf verschaft. Modder en baldadigheid lijken de twee boosdoeners te zijn die het water sporters-leven van de leden van de wa tersportver. „Herkingen" met de nodige zorg vervullen. Dat moge althans blij ken uit de vorige week gehouden leden vergadering. Daar werd de leden nog eens verze kerd dat dit voorjaar de vaargeul op nieuw op diepte zal worden gebracht. De hulpsteiger buiten de havenkom zal met 40 meter worden verlengd waar door er 10 nieuwe ligplaatsen bijkomen. Dat alles in afwachting van de voorge nomen aanleg van de nieuwe jachtha ven in de realisering waarvan van CRM subsidie is gevraagd. Overeengekomen werd dat aan Rijkswaterstaat gevraagd zal worden op de datum van aflevering van het uitgediepte vaargeul via een dieptemeter te beoordelen of er goed werk is geleverd. Naast de immer aanwassende modder speelt ook het vandalisme van de jeugd de watersporters parten. Door een van de leden werd gevraagd of er vooral tij dens de bouwvakvakantie meer politie toezicht gehouden zou kunnen worden. Door de politie is echter meegedeeld dat daaraan i.v.m. de personeelsschaarste moeilijk zal kunnen worden voldaan, maar men huldigde de mogelijkheid van een simpeler oplossing: de jongelui zo gauw mogelijk lid te laten worden van de Vereniging Beter laat dan nooit, moge een eerste conclusie zijn bij het verschijnen van het boekje waarin de problemen, wen sen en meningen van de bevolking van Goeree-Overflakkee gebundeld zijn. Niet dat die niet eerder bekend waren maar het heeft er enige schijn van dat ze nu op Provinciaal-bestuurlijk niveau gehoord zulïen gaan worden. Als spreelibuis daartoe is vorige donderdag avond de Streekplancommissie geïnstal leerd, in het boekje vindt de streekplan- commissie stof te over om zich de eerst komende tijd, samen met de in te stel len werkgroepen bezig te houden. Het boekje bevat een samenvatting van de antwoorden die een groot aantal Flakkeeërs gegeven hebben op de vraag van de Prov, Raad voor de Ruimtelijke Ordening (PRRO) welke vraagstukken naar hun mening van bijzondere bete kenis voor Fl^.'"kee zijn. De bevindingen van de Streekplancommissie zullen t.z.t. aan de Provinciale Raad ter kennis worden gebracht in de goede hoop dat er van de zijde van het Provinciaal be stuur daadwerkelijk aan gevrerkt zal worden het pakket van onvervulde wen sen tot wat acceptabeler proporties te rug te brengen. Voor een groot deel hebben die be trekking op het tekort aan werkgelegen heid, de verkeersdrukte t.g.v. recreatief verkeer, de wens om spoedig tot ruil verkaveling over te gaan, meer wo ningbouw en in verband daarmee be zwaren tegen de strekking van het streekplan Zuid-Holland-Zuid enz. Niet al te boeiend uiteraard, want het zijn overwegend koekjes van eigen deeg waarvan we het recept allen kennen, maar 't is goed dat men er zich mee be zig gaat houden. Ten besluite toch nog enkele hartekreten uit het 32 pagina's tellende boekwerkje: ,in de 2 jaar dat ik hier woon zijn er ontstellend veel „overkanters" weer vertrokken. Ze worden totaal niet voorgelicht hoe het leefmilieu op het eiland is. Dolgraag een eommissie op richten die via de gemeente de nieuwe bewoners kan voorlichten hoe en wat ze moeten doen. Een andere: „Hier dreigt verloren te gaan waar elders in Nederland eindelijk met zorg mee wordt omgesprongen. Enkele dor pen hebben hun authenciteit reeds ver loren, door ongebreidelde nieuwbouw -en recreatie, met name Oude Tonge en Ooltgensplaat. Ook zit Goeree - Over- flakkee straks opgescheept met land schap-verpestende wegen". Een volgende: Het ondei-wijs l.o. is erbarmelijk door de strijd zowel van de besturen als van de bevolking over de verdeling neutraal/christeUj k. Nog een passage: Meer fantasie in woningbouw, bij voorbeeld verspringende gevels. Trek competente architecten aan. Bouw be taalbare woningen voor jonggehuwde eilandbewoners. Ook op het terrein van de landbouw (ruilverkaveling!) zijn er vele verlan gens, voorts wordt genoemd het verlan gen naar chr. hoger onderwijs, meer be geleiding van de jeugd, kortom een heel scala van wensen die ieder voor zich doch terwille van de hele flakkeese ge meenschap zo graag verwezenlijkt zou willen zien. Met de bouw van de ca. honderd woningen t.b.v. de Stichting „Het Oudeland" te Sommelsdijk wordt een goede voortgang gemaakt. De woningen worden gebouwd op het terrein voor het verpleeghuis „de Samaritaan". Het geheel wordt in drie fases gerealiseerd. Medio juni zullen de eerste 35 woningen worden opgeleverd en de overige in twee daarop volgende periodes van zes wei-ren. Volgens de planning zullen alle woningen, inclusief het zusterhuis nog voor het najaar gereed zijn. Het Oudeland kan waarschijnlijk al eind juni de eerste bewo ners begroeten. Er is een overweldigende belangstelling voor waarom er een selectie moet worden toegepast; dat gebeurt aan de hand van een prioriteitenschema. SOMMELSDIJK: De heer K. Rozenheek, oud landbou wer en veehouder, die vorig jaar 28 ok tober zijn honderdste geboortedag her dacht, is j.l. woensdagmorgen tegen elf uur overleden. De krachten van de hoogbejaarde waren de laatste maanden sterk afgenomen en die hem omringden voorzagen het naderende einde. Hij werd thuis verzorgd waar hij vredig is ontslapen. ------O------ MIDDELHARNIS Afscheid Ds. Th. van Stuijvenberg A.s. dinsdag 15 maart hoopt ds. Th. van Stuijvenberg afscheid te nemen als predikant van de Ger. Gemeente te Middelhamis, in verband met zijn ver trek naar Meliskerke. Ds. van Stuijvenberg heeft de Ger. Gemeente van Middelhamis gediend vanaf 8 augustus 1973. De dienst zal aanvangen om half acht. DIRKSLAND ZWEMDIPLOMA'S Zaterdag 5 maart is er in het zwembad de „Gooye" te Dirksland weer diploma zwemmen gehouden voor de diploma's A. B, en C. In totaal kwamen er 69 kan didaten op waarvan 25 voor A, 32 voor het B. diploma en 12 voor C. Alle kandidaten slaagden. Als algevaardigde van de K.N.Z.B. was aanwezig dhr. J. Besse uit H. I. Ambacht. AFD. MIDDEN - FLAKKEE De jaarlijkse bejaardenmiddag van de Bond wordt gehouden op dinsdag 22 maart in Vita Nova, aanvang half drie. Ds. J. L. Braber uit Dreischor komt met een lezing en diavertoning over „De geschiedenis van Middelhamis en Som melsdijk". Alle belangstellenden boven de 65 zijn van harte welkom! Wanneer er vervoer nodig is kunt U bellen: (01871) 210. Na het geslaagde experiment van vo rig jaar hoopt v.c. Intermezzo ook dit jaar weer op 30 april de Omloop van Menheerse te organiseren. Zoals U wel bekend is was de'Omloop van Menheer- se vorig jaar uitsluitend een prestatie loop over 6900 meter. Op veler verzoek hebben de organisatoren dit jaar de op zet iets gewijzigd. Voor het eerst dit jaar wordt ook het wedstrijdelement toegepast. De opzet is dat om 11.00 uur de wedstrijd begint, en daarna om on geveer 12.00 uur de prestatieloop. Voor de winnaar van de wedstrijd is er een beker beschikbaar gesteld en alle deel nemers ontvangen een herinnerings vaantje na afloop. De inschrijving en start zijn bij de Olympiahal in Middel- harnis. Let wel: De „Omloop van Men heerse" is niet uitsluitend voor volley ballers, maar is er vooral op gericht een grote groep van de Flakkeese bevol king en ver daarbuiten te activeren onder het motto: Trim U Fit. Vorig jaar zomer is er in het Ouddorpse optimaal genoten van wat Ouddorp aan rust en schoons te bieden heeft; een genoegen dat niet al leen aan de validen voorbehouden was. Dankzij de Stichting Vakantie woning voor gehandicapten kwamen dat jaar voor 't eerst ook de invali den aan hun trekken. Te weinig nog, zo ervoer de Stichting en zo komt het dat momenteel gebouwd wordt aan een tweede woning, direct naast de eerste, op het recreatieoord „Klepperstee". Dit jaar zullen nog meer invaliden hun vakantiedroom in vervulling kunnen zien gaan Flakkee herinnert zich nog wel de totstandkoming van de eerste woning, de meest meelevenden hebben daar hun steentje aan bijgedragen en vorig jaar mei kon de -woning in gebruik worden genomen. Een aangepaste recreatiewoning waarin een „rolstoeler" die voorzieningen trof die hem in staat stellen zich te kunnen behelpen en twintig van hen hebben daar graag gebruik van gemaakt en op de Ouddorpse Klepperstee, waar ze met sympathie werden omringd, een heerlijk vakantieweek beleefd. Het moest voor de belangstellenden bij één week blijven om zoveel mo gelijk van hen van dienst te kunnen zijn. Die periode, zo heeft de praktijk geleerd, is te kort gebleken i.v.m. de vele voorbereidingen die aan zo'n week vastzitten. Nu de tweede woning in mei a.s. in gebruik kan worden genomen biedt dat het perspectief op t-wee vakantieweken per aanvrager. Een geweldige gift van 40.000,van de „Stichting Steun door Rabo- banken" heeft de bouw van de tweede woning mogelijk gemaakt. Bouw en inrichting zijn overigens begroot op 100.000,zodat er nog altijd een gat van zestig mille te stoppen is, maar er is goede hoop dat het de Stich ting met veler hulp! ook andermaal gaat lukken. Aannemer Kanters uit Puttershoek staat zó sympathiek tegenover het streven van de Stich ting dat hij (in navolging van de Gebr. v. d. Nieuwendijk vorig jaar) heeft aangeboden de woning te bouwen zonder er een cent aan te verdienen. Matser, de eigenaresse van de grond was opnieuw bereid de -woning in haar project op te nemen en zo zijn er meerdere blijken van veler sym pathie. Er zijn al giften ontvangen van de Rabobank M'harnis - S'dijk en van een bridge-avond in de Technische School. Wanneer Flakkee instemt met een goed idee dan willen er nog wel eens goede gevers opstaan. Welnu, op hen is gerekend want de Rabo-Bank te Dirksland heeft daarvoor een rekening geopend. Men kan via de Bank een overschrijving doen of het storten op het girorek. van de Bank, nr. 374524 met vermelding dat het voor de vakantiewoning bedoeld is. Stelt U zich eens voor, die blijde gezichten van gehandicapten die in 't schone Ouddorpse voor 't eerst na lang weer eens een vogel horen kwinkeleren en even, geboeid door zoveel schoons zichzelf vergeten ORGELEXCtJRSIE VEREN. VAN ORGELVRIENDEN Op D.V. zaterdag 19 maart organi seert de V.V.O. een excursie naar de or gels van de Herv. Kerk te Schoonhoven en dat van de Petra-kerk (Ger. Gem) te H. I. Ambacht. Behalve leden der Ver. kunnen ook belangstellenden deze ex cursie meemaken. Aanmeldingen en in lichtingen bij de secr. A. Dekker, Nieu weweg 45, Stellendam (tel. 01879 - 1323) liefst tussen 18 en 19 uur. De reisprils is voor leden 12,50 voor niet-leden 13,50. De aanmelding sluit donderdag 17 maart.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1977 | | pagina 1