EiiArtDEn - niEUws De Lutherse kerk te Middelburg Zeeuwse wandelingen JaopJ0 R 3e blad Vrijdag 4 februari 1977 No. 4562 Uw huis verkopen TAIVISOER Uw liuis verkopen TAMBOER C. KIEVIT ZN. Centrale Verwarming SOMMELSDIJK Telefoon (01870 36 09 Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten di»»nste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Vw tragen op velerlei gebied kunt u stureu aan: Redactie Eilanden-nieuws, postbus 8, Middelharnis, met in de linkerboven hoek „Vragen - rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen be antwoord en zullen binnen enkele wekei. ia de inzending compleet met antwooru m deze rubriek worden gepubliceerd. MOSVLEKKEN Mijn schuinaflopend gazon heeft deze zomer geleden van de droogte. Tot voor kort had ik maar sporadisch last van mos. Dit najaar echter hebben grote mosvlekken alles overwoekerd en me dunkt verstikt. Wat is er fout gegaan en wat kan ik er aan doen? Antwoord: De lange hete en droge zo mer is voor veel gazons funest geweest. Betrof het maar enkele mosplekken, dan zouden deze wel bestreden kunnen wor den, maar als het zo ruïneus gesteld is als u beschrijft, dan is er maar één ad vies: nieuw gazon inzaaien. Als u het oude zou herstellen, dan blijven de grove grassen en tav. kweekgras de boventoon voeren. Geef een flinke laag stalmest, de zoden scheuren en de rest 2 steek diep spitten. De zode wordt omgekeerd tus sen de Ie en 2e steek gebracht. Daar kunt u gelijk een flinke kalkbemestlng aanbrengen. Zodra de grond z.g. inge- klonken is, dan kunt u eind maart be gin april het gras maaien. Neem een goed, dus niet te goedkoop grasmengsel bij een betrouwbaar adres. U hebt on geveer 2V2 kg zaad per are nodig. Als u iets over houdt, bewaar het dan voor het geval er kale plekken ontstaan. U kunt die dan met het zelfde mengsel in zaaien. UDCACTUS Hierby vindt u een paar blaadjes van een lidcactus. De blaadjes vertonen vlekjes en vallen af. Kunt u my zeggen wat de oorzaak is en wat ik er tegen kan doen? Antwoord: Die vlekjes zijn van geen betekenis maar die bladval heeft een andere oorzaak. Zeer waarschijnlijk is die bladval een gevolg van lage tempe ratuur vooral des nachts in een te voch tige grond. De lidcactus moet nu een rustperiode hebben dus aan de droge kant houden bij een lage temperatuur en niet bijmesten. Juist de grote tempe ratuurverschillen van de afgelopen zo mer en najaar hebben de planten net als de mensen in de war gestuurd. DuS niet of zeer weinig gieten en koud houden. RIJKSLENING Is het ook mogelijk van de overheid een beetje steun te krijgen om het eigen bedrijf in stand te houden als je tijdelijk in de puree zit en niet over voldoende houvast beschikt om krediet bij een bank te kunnen verwerven? Antwoord: In bepaalde omstandighe den is dat mogelijk, dank zij de rijks- groepregeling zelfstandigen, uitgevoerd door de sociale dienst van de gemeente. Daar kunt u een aanvraag indienen. Als het bedrijf wel gezond is, maar bijvoor beeld niet bij een bank of andere kre- dietinstelling terecht kan, omdat er geen waardevolle goederen als onderpand tegenover het krediet gesteld kunnen v/orden, kunnen kleine zelfstandigen er enig bedrijfskapitaal te leen ontvangen. Soms wordt wel eens een subsidie ver leend. U moet dan wel aannemelijk kun nen maken, dat uw zaak levensvatbaar is en die „puree" niet betekent, dat u (te) veel schulden hebt. PLANTENZIEKTE IN HUIS Ik heb enige maanden geleden al m'n kamerplanten weg moeten doen, omdat ze aangetast waren door een schimmel. Ik heb daarna nieuwe gekocht, opgepot met verse aarde en nu alles weer staat en hangt steekt de zelfde schimmel de kop op. Hoe kom ik er vanaf? Antwoord: U hebt wel de planten weggedaan, maar de bloempotten en sierpotten, stokjes en mandjes bewaard en die besmet en al gebruikt voor uw nieuwe aankopen. Doe de aangetaste planten met pot en al weg, zet uw sier potten en het andere materiaal in een stevig sopje en spoel alles na met water waarin u een flinke scheut bleekwater hebt gedaan. Was ook uw handen nadat u zieke planten hebt aangeraakt en geef de kamer een grote beurt vóór u nieuw materiaal in huis haalt. Kies sterke planten, waarvan u de bladeren kunt wassen en spons die dan nog enige maanden elke week af, met lauw water, waaraan u een theelepel minerale olie per Uter water hebt toegevoegd. LEREN BANKSTEL Mijn leren bankstel vertoont lelijke plekken alsof het al kaal wordt, maar het is nog geen jaar oud. Wat is er aan te doen? Antwoord: De moeilijkheid met leer is dat het slecht vocht verdraagt. Omdat de gebruikers vaak enigermate transpi reren, worden de zittingen en de leu ningen (precies op de plaatsen waar u over schreef) nat. Als u daar niets tegen doet, ontstaan lelijke plekken. Daarom moet u er vanaf de aankoop voor zorg dragen, dat het gehele bankstel regel matig wordt ingevet. Gebruik daarvoor een droog doekje, dat u steeds voorziet van een tipje kleurloze bijenwas. Bij de meubelhandelaren kunt u dgl. meubel- was verkrijgen. Controleer ook regel matig of de gebruikers geen dranken ge morst hebben of vochtige plekken ach terlaten en neem dan het vocht op en vet gelijk die plek weer in met een vleugje was. KORTBEENDIK Een kruidendokter raadde mij het kruid „kortbeendik" aan. Ik sluit hier bij een takje in. Wat is dat eigenUjk en kan het geen kwaad? Antwoord: Wat u ons toezond is de INGEZONDEN: Hij was maar een heel simpel ventje „Tenminste, daar ging men op door"; Toen dominee z'n céél ging belichten Kreeg hij een aandachtig gehoor. Twintig jaar zorgde Jaop voor z'n moeder En goed hoor, wat ik u vertel. Dat mens, al vroeg „weduwe" geworden Steun aan Jaop, die was vrijgezel. Toen zijn moeder heel oud is gestorven Bleef Jaopje nog jaren alleen; Als er dan in zijn dorp hulp gevraagd werd Ging hij als de eerste er heen. En Jaopje ging simpeltjes verder, Deed om hulp iemand op hem beroep, Dat stond hij, naar later bekend werd Con Amore, ook 's nachts op hun stoep. Hij is helpend, „oud" overleden Hield dominee aan z'n groeve een preek, Toen is openbaar daar geworden Hoe Jaopje het leven bekeek; Ik mocht hem nog eventjes spreken Drie weken zo voordat hij stierf, Daarna is mij helder gebleken Hoe Jacob den Hemel verwierf; Ik zal het u even vertellen Jaop niet simpel, maar echt wel een man, Als men zó eens het leven kan leven Wordt het mensdom vast beter ervan; Jaop had nu voor eeuwig „gejubel" Omhoog in de Hemelse stad; En nu wil ik allen vertellen, Hoe het met Jaop's leven wel zat; Moch j' allen als Jacob gaan worden Dan blijft men gelukkig, tevree. Leen mij dus nog even uw aandacht, Doe daarna dan uw voordeel er mee. „Het was maar een simpele glimlach, Het was slechts een hartelijk woord Toch verdreef het de droevige neev'len En heeft sombre gedachten gestoord; Het was maar een vriendelijk knikje. De troostende druk van een hand. Toch was 't als de boog in de wolken Die hemel en aarde omspant. Een glimlach kan smarten verzachten Een woord kan bevrijden van druk; Een handdruk kan zonden verhind'ren Vernieuwen geloof en geluk, Het kost toch zó weinig te geven Een woord, helpende hand of een lach; Maar arm, dor en koud is het leven Dat niet zó te troosten vermag Zó ging simpel Jaopje het leven door. Juicht eeuwig te saam met al 't Engelenkoor. „Zonneweelde" K 035, Maassluis. C. v. d. Valk. zg. gezegende distel, ofwel carduus be- nedictus. De bladeren daarvan werden heel vroeger wel gebruikt als middel tegen koorts en dan liefst op brandewijn Waarschijnlijk had de brandewijn meer invloed op de patiënt dan de distel blaadjes, want die laatste hebben voor de geneeskunde geen waarde. De naam kortbeendik is afgeleid van de officiële naam carduus benedictus. In Friesland spreekt men nog van karbendiks of kar- mediktus, in Holland van Kaatje-wat- ben-je-dik. In de laatste jaren van de Duitse bezetting werden deze bladeren gerookt als tabak, omdat er toen geen echte tabak genoeg voorhanden was. In verscheidene kruidentuinen wordt het nog wel gekweekt, maar voor genezing van uw kwaal kunt u beter een receptje halen bij uw huisarts. ZEEVAARTSCHOOL Hoe leerden onze eerste zeevaarders Oost-Indië te vinden? Antwoord: Dank zij onze eerste zee vaartschool, dwz. nautische lessen van de calvinistische dominee Petrus Plan- cius (Vlaamse naam Petrus Platevoet). Deze leefde van 1552 tot 1622, moest na de verovering van Brussel door Par- ma in 1585 vluchten en gaf daarna in Amsterdam onderwijs in geografie, ge bruik van instrumenten en cartografie. Hij had zeker 25 Portugese zeekaarten bemachtigd van de route naar Oost- Indië. Hij heeft o.m. Willem Barentz. ge holpen met de voorbereiding van zijn expedities. HOEVEEL IS EEN LEPEL? In verschillende kookboeken staat nog wel eens „een theelepel" van dit en een afgestreken eetlepel van dat, of „een kopje". Maar ik heb verschillende soor ten lepels en allerlei uiteenlopende grote en kleine koppen. Welke maten zijn er bedoeld? Antwoord: Die oude aanduidingen hebben al heel wat moeilijkheden en ook teleurstellingen veroorzaakt in onze keukens. De moderne lepels hebben vaak totaal andere inhoudsmaten dan die van vroeger en ook de hedendaagse kopjes hebben met hun uiteenlopende vormen een verschillende inhoud. Voor een theelepel moet u lezen 3 cc (3 kubie ke centimeters). De ouderwetse eetlepel kon 15 cc bevatten. Een kopje wilde zeggen 150 cc, ofwel IV2 deciliter. U kunt natuurlijk enkele lepels en een maat kopje van die afmetingen in de keuken bij de hand houden. Overigens wordt met een eetlepel in de regel een glad af gestreken eetlepel bedoeld en dat bete kent in de meeste kookboeken voor bloem 7 gram, voor kristalsuiker 10 g, voor basterdsuiker 8 g, voor boter of margarine 12 gram, voor zout (tafelzout) 15 gram, voor gelatinepoeder 8 gram. Een theelepeltje bakpoeder bevat IV2 gram als het glad afgestreken is en 2 gram als er nog een kopje op ligt. Drie eetlepels kunt u rekenen voor circa een halve deciliter, dus zes eetlepels vor men ongeveer één dl 1/10 liter. SCHENKINGEN Hoeveel mogen ouders en grootouders per jaar aan hun kinderen en kleinkin deren schenken zonder dat schenkings recht wordt toegepast? Antwoord: Dat is verschillend. Voor kinderen geldt In het algemeen, dat 2.000,— per jaar óf lO'/o van het inko men vrij is van schenkingsrecht. Voor kleinkinderen ligt het even anders. Schenkingen aan de kleinkinderen zijn vrij, indien zij de tweeduizend gulden per kind niet te boven gaan, maar wordt binnen twee jaar weer een schen king gedaan, dan worden deze samen geteld, zodat in de praktijk slechts met tussenpozen van twee jaar per klein kind 2.000,belastingvrij kan wor den gegeven. KERSTSTER OVERHOUDEN Hoe kan ik mijn kerstster, die met Kerstmis prachtig in het rode blad zat, zo overhouden dat die precies met vol gend Kerstmis wéér in bloei staat? Antwoord: De kerstster of poinsettia (Euphorbia pulchérima) komt uit Mexi co en tropisch zuid-Amerika, waar een heel ander klimaat heerst. Daarom moeten wij de omstandigheden in huis aanpassen aan haar leefwijze. Snijd uw kerstster na de bloei fUnk terug, spoel de wortels schoon en verplant haar in een iets grotere pot, gevuld met goede humusrijke potgrond tot hoogstens een centimeter onder de potrand. Ze heeft een behaaglijke kamertemperatuur no dig en lauw water op de aarde (nooit op het schoteltje!). Het is een korte-dag- bloeier, dat wil zeggen: ze komt alleen in bloei als de dagen erg kort zijn. Daar om moeten wij haar halve dagen in 't donker zetten als we haar in bloei wil len krijgen. Plaats uw kerstster vanaf eind oktober gedurende zes tot acht we ken minstens 12 uur per dag in een ka- merkast en de andere 12 uren in 't dag licht. Wel regelmatig lauw water en eens in de veertien dagen een heel klein beetje kameiplantenmest blijven geven. Met Kerstmis hebt u dan weer een prachtig bloeiende kerstster op tafel. Laat u haar normaal in het volle licht staan, dan groeit zé verder zonder te bloeien. BRANDKASTSLEUTEL VERLOREN Wij hebben een sleutel van de brand kast verloren. De reservesleutel hadden wij in die brandkast gelegd. Wat moeten we nu beginnen? Antwoord: U beschikt geliikkig over een nog gangbaar type van een bekend merk. Wendt u zich daarom tot uw le verancier. Als u merk, Xyv& en nummer aan hem opgeeft, kan er een sleutel wor den nageleverd. De fabrieken houden in de regel sleutels in voorraad voor cliën ten die hun exemplaar kwijt raken of in de brandkast leggen. U doet er wel ver standig aan, de reservesleutel(s) voor- taal elders op een veilige plaats op te bergen. VOORSCHOT ERVEN Een hele goede kennis heeft mij met geld geholpen. Kan ik hem dat terug betalen uit mijn nalatenschap en hoe moet ik dat dan in een testament zet ten? Antwoord: Vergeet u dat testament maar. Als het geld niet geschonken is. Dat ik hierover schrijf heeft een be paalde reden. Enkele jaren geleden heeft een vroegere ouderling van deze gemeente (de Hooge) de bewaard ge bleven archieven der kerk nagespeurd en het voornaamste ervan in een boek van ongeveer 150 bladzijden het licht doen zien. Na een snuffelwerk van vier jaar verscheen het in 1971 onder de naam „Sprekende folianten". Behalve aan de vele aantekeningen die ik zelf reeds had, is aan dit boek heel wat ontleend, vooral in het vol gende artikel over het gebouwde wees huis. De oude kerk. De Evangelisch Lutherse gemeente is omstreeks 1590 gesticht, waarschijnlijk door vluchtelingen uit Antwerpen. Vijf jaar eerder had Parma deze stad vero verd, de burgemeester was de bekende Mamix van St, Aldegonde. Middelburg zond enige schepen om wat mensen op te halen, die de stad wilden verlaten. Hieronder bevonden zich ook Luthersen. Ze werden ook wel Martinisten genoemd naar Maarten Luther. Zo gemakkelijk hadden ze het hier niet, ze behoorden niet tot de officiële staatskerk, die hen alleen maar toestond 's zondags in par ticuliere huizen bij elkaar te komen. De tweede Lutherse predikant Samuel Schouts klaagt dan ook over zijn Pat mos (het eiland waar de apostel Johan nes gevangen heeft gezeten en waar hij zijn Openbaringen heeft gekregen en opgetekend, het laatste bijbelboek). De eerste predikant van de nieuwe gemeente was in 1590 ds. Johannes Kersseler. Later wordt de verhouding met de Calvinisten beter en in 1617 krijgen ze een eigen kerk. Stel u dat niet al te ge weldig voor, deze eerste gemeente was maar klein. Van een voormalig pakhuis aan het Suikerplein (waar nu de Spui straat is) wordt de zolder ingericht als kerkzaal. Beneden wordt het pakhuis verhuurd, dat brengt nog wat geld op! Maar dit kerkje werd na enkele ja ren te klein. De bloeitijd van de Lu therse gemeente viel samen met de handelsbloei van Middelburg. Veel koop lieden waren lid, evenals reders uit Scandinavië die hier woonden. Er was toen veel handel tussen ons land en de landen van Noord-Europa, waarvan de bewoners haast allen Luthers waren (en nog zijn). In die tijd waren er zelfs 2 predikanten en de gemeente telde meer dan duizend leden. Ook Vlissingen en Veere kregen later een eigen kerk. Ook de vluchtelingen uit Salsburg hebben meegeholpen om de gemeente te vergroten. Dat is een lang verhaal, waarover ik nog wel eens uitvoerig hoop te schrijven. Nu maar enkele hoofdza ken. In 1727 braken er kettervervolgin gen uit in het aartsbisdom Salzburg in Oostenrijk. Honderden verlieten toen hun woonplaats, de meesten gingen naar Pruisen. In september 1732 ging de Lu therse predikant ds. Freitel uit Middel burg met de diaken Roscher naar Salz burg om te proberen 3 a 400 personen bij elkaar te zoeken en hiermee naar Walcheren te reizen. Ze konden er maar 59 vinden die mee wilden, na een reis van 36 dagen arriveerden ze hier. In Middelburg bleven er 39, naar Vlissin gen gingen er 11 en naar Veere 9. Iede re zondag preekte ds. Freitel (een Duit ser van geboorte) in Middelburg voor hen in het Duits. Ze konden hier goed wennen en hebben zich met de bevol king vermengd. Namen als Auer, Neu- gebauer, Kögeler, Lahr, Schutz, Bron- bacher, Galatz, Geruler zijn waarschijn lijk nog een herinnering aan deze Salz- burgers. In het begin van het volgend jaar (1733) vertrokken er 800 uit Salzburg naar Zeeuws-Vlaanderen. De meesten gingen naar Groede, waar in 1743 voor hen een Lutherse kerk werd gebouwd. De nieuwe kerk. In 1742 bouwde men een nieuwe kerk op de Zuidsingel hoek Bree, de nog be staande. De burgerlijke gemeente schonk de grond van het vroegere pesthuis gratis en vrij van alle lasten. Hierop bouwde men een kerk, een weeshuis en een pastorie, onder leiding van de architect Jan de Munck. Er zijn heel wat vergaderingen ge houden voor raen een definitief besluit nam. Ook was er nog de vraag: de oude kerk verbouwen of een nieuwe bouwen. Maar men wilde toch liever niet meer naar het oude pakhuis terug. Een voor naam punt was ook: wie zal dat beta len? Toen besloot men collecte-reizen te gaan maken. In 1739 vertrok een van de twee predikanten, Zacharias Feldmann, het het gemeentelid Johan Simon Da niels voor een reis naar Duitsland, waar verschillende plaatsen werden bezocht (o.a. Osnabrück, Hamburg, Lübeck, Hannover, Dortmund, Berlijn). Het jaar daarop was ons eigen land aan de beurt.' Zodoende wist de reizende dominee bij na 11.000,— bij elkaar te bedelen. Daar gaan de reiskosten af en een extra vergoeding voor de blijvende dominee, Johan Coenraad Ludolphi, die nu dub bel werk had. Maar het is toch een aar dige som, bij een bedrag van 66.500, van de totale bouwkosten. Er was een nauwkeurig bestek opge maakt. Hield de aannemer er zich niet aan, dan hoefde men daar geen genoe gen mee te nemen. Zo is tijdens de bouw het schaliewerk (de leien dakbe dekking) afgekeurd, omdat dit niet vol gens het bestek was uitgevoerd. Men was bang voor doorregenen: „want wij zijn verzekerd dat bij winterdag met jachtsneeuw of regen het water zowel binnen als buiten op het dak zal afwa- teren". Het orgel uit de oude kerk is overge bracht naar de nieuwe. Het is van 1707, een Duyschotorgel zoals er maar weinige in ons land zijn, het had bij de aanschaf 1500 gulden gekost. Enkele jaren gele den is het gerestaureerd, evenals de kerk. Het spreekt vanzelf dat er in de ruim twee eeuwen dat het kerkgebouw er staat, nogal eens veranderingen zijn aangebracht. Vanaf 1830 mocht er niet meer in kerken begraven worden. In de Lutherse kerk waren 14 grafkelders, waarin 242 mensen waren begraven en onder de „vrouwenstoelen" en de galerij nog 632. Voor een graf in de kerk moest men betalen. Nu vielen deze verdiensten dus weg voor de kerk. Daarom gaf de bur gerlijke gemeente jaarlijks als compen satie een bedrag van 100,een „eeuwigdurende" uitkering, die nog ieder jaar door het kerkbestuur wordt ontvangen. Door verzakking van deze graven heeft men de ruimte opgevuld en met plavuizen betegeld, van de graf stenen is niets meer te zien, zoals dat dikwijls in oude kerken het geval is. In 1856 heeft men de verlichting met kaarsen vervangen door gas. Men heeft toen een besluit genomen, dat door la tere generaties bijzonder betreurd is: de drie koperen kronen, de blakers en nog wat koperwerk werden bij gewicht verkocht voor 361,Nu is er electri- sche verlichting. In 1798 telde de gemeente nog 1190 leden op een bevolking van Middelburg van 19.000. Een eeuw later was het 220 en nu iets meer dan 100. Met Vlissingen heeft de gemeente één predikant, die iedere zondag een keer in beide gemeenten preekt. Bovendien is hij consulent van Groede als deze ge meente vacant is. Bij de laatste restauratie heeft men aan beide zijden van de hoofdingang de 62e stelling van Maarten Luther in sier lijke letters aangebracht: „De ware schat der kerk is het heilig Evangelie van Gods heerlijkheid en ge nade". Middelburg. L. van Wallenburg. Ingang Lutherse kerk, Orgel Lutherse kerk. maar door u geleend werd, moet u dat op tijd terugbetalen, althans binnen af zienbare tijd. Maakt u zich geen illusies over terugbetaling van schulden uit na latenschappen. U kunt misschien nog vijftig jaar leven, en uw kennis kan dan al eerder zijn overleden. Het is ook mo gelijk, dat u door omstandigheden t.z.t. alles kwijt raakt, of dat andere erfge namen gerechtigd zullen zijn tot be doelde erfenis. Zet daarom nu eigen handig en voluit op papier (in twee voud), wat u bedoelde heer (met naam, voornamen en adres genoemd) schuldig bent, en hoe en wanneer u hem dat zult terugbetalen. Dat kan bijvoorbeeld in kleine gedeelten. Geef hem een exem plaar van die schuldbekentenis, dan weet u beiden waar u aan toe bent. En mocht u dan onverhoopt komen te over lijden vóór u deze schuld geheel hebt afgelost, dan kan hij met dit papier in de hand in elk geval betaling uit uw er fenis vorderen, alvorens er tot verdeling onder de erfgenamen wordt overgegaan. Er wordt dan ook geen successierecht enz. geheven van het (resterende) be drag dat hij tegoed heeft. Erven is voor niet-bloedverwanten erg on voordelig! LANGE MELKGIFT Hoe komt het, dat een koe het hele jaar door veel melk blijft geven en veel andere dieren slechts korte tijd na het jongen? Antwoord: Onze koeien geven gemid deld tien maanden melk en niet het ge hele jaar. Ze stammen af van het oer rund of de oeros. Bos primigenius. Dat gaf slechts zoveel melk als nodig was om het kalf te voeden, maximaal 8 kg per dag. Die hoeveelheid was na drie maanden zogen al teruggelopen tot vrij wel niets. Maar de mens temde dat wil de rund en selecteerde eeuwen lang op de hoeveelheid melk en later ook op het gehalte aan vet en aan eiwit. Want er was variatie in de melkgift. Deze wordt veroorzaakt door de hypofyse, een klier bij de hersenen die prolactine afgeeft. Dit is een hormoon, dat de melkvorming „beveelt". Doordat onze voorouders de koeien die veel melk gaven, behielden voor de melkwinning (en boter- en kaasbereiding) en de andere dieren -slachtten om het vlees te kunnen eten of verkopen, kwamen er steeds meer koeien met een betere prolactine-af- scheiding beschikbaar voor de fokkerij. Er bestaan echter beslist geen koeien die tien maanden lang evenveel melk blijven leveren. Reeds drie maanden na het kalven begint ook bij het gedomes ticeerde rund de prolactineproduktie te rug te lopen en daarmee ook de melk gift. OVERPAD Mijn woning moet worden verbouwd, maar de dijk er langs is te smal voor zwaar bouwverkeer. De buren staan privé overpad toe naar een dorpsstraat, maar weigeren bouwmaterialen in hun tuin. Kan ik nu toch recht van weg af dwingen? Antwoord: U hebt blijkbaar geen be staande rechten op dat overpad, want anders had dit uit uw koopcontract kunnen blijken. Vraagt u de notaris er eens naar, of informeert u bij het ka daster, welke rechten u hebt als eige naar van deze grond. Dat de buren zo vriendelijk zijn, privé gebruik van hun tuinpad toe te staan, wil niet zeggen dat u daarom wettelijk recht van overpad naar die Dorpsstraat bezit. Als u nu gaat dwingen, verspeelt u ook die bu renhulp. En een goede buur is beter dan een verre rechter. Zegt u de (ver)bou- wers maar, dat er alleen een smalle dijk beschikbaar is, dan komen ze wel met kleine(re) wagens. IS RENTE AFTREKBAAR Als Ut een hypotheek op mijn huis neem om. met dat geld een plezierjacht te kopen, kan ik dan de hypotheekrente toch aftrekken voor de belastingaangif te? Antwoord: Ja, u kunt die rente aftrek ken, ook al besteedt u het geld voor uw genoegen. „EILANDEN-NIEUWS" het meest gelezen blad op Goeree-Overflakkee

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1977 | | pagina 9