q\\^ Ondeugende" bouwer raakt de helft van zijn premie kwïjt r Achter de grenspaal i V|5 ^p Donderdag 30 december 1976 No. 4552 posisox a MnanEDHAKNis cam. STRJSEÏKBLAD OP GERBPOKMEBEDE GRONDSLAG VOOR DE ZUÏD-HOULANDSE EN ZEEIUWSB EELAJNDEN VersdU^ tweemaal per iveekdinsdag- en vfijdagaoond Uniek raadsbesluit in Diriisianci ff Ook rechtsvervolging staat liem nog te wachten GEIVIEENTE M I D D EL H A R N I S BEKENDMAKBNG Btirgemeester en weitliouders van Middeüiamis maken aan de inwoners dier gemeente bekend, diat zij ten gemeentehuize in de geheel gerestaureerde raadzaal een Nieuwjaarsreceptie zullen houden op maandag, 3 januari a.s., van 19.00 21.00 uur. Middeliiamis, 2 deceimber 1976. Burgemeester en Wethouders van Midideüiamis, De secretaris, De burgemeester, J. W. van Bodegraven. Joh. van Es. GEMEENTE DIRKSLAND NIEUWJAARSRECEPTIE In verband met de jaarwisseling zal op maandag 3 jaaiuari 1977 in het Verenigingsgebouw „De Schakel" te Dirksland van 20.00 tot 21.30 uiu- door het gemeentebestuiu- gelegenheid wor den gegeven tot het wisselen van nieuwjaarswensen. Van deze gelegenheid kan ieder gebruik maken. Het gemeentebestuur van Dirksland, B. Kolbach, H. Bos. secretaris, burgemeester. GEIVIEENTE GOEDEREEDE NIEUWJAARSRECEPTIE Burgemeester en wethouders van Goedereede maken bekend, dat op maandag, 3 januari 1977 tussen 20.00 en 21.00 uur in het raadhuis te Goedereede een nieuwjaarsreceptie zal worden ge houden. Een ieder is van harte welkom. Burgemeester en wethouders van Goedereede, De secretaris, De burgemeester, A. J.Vogelaar. G. van Velzen. WIJ WENSEN U een goed maar bovenal een gezond 1977. WIJ DANKEN U voor het in ons gestelde vertrouwen. Ook in het nieuwe jaar zullen wij U gaarne van dienst zijn voor TOYOTA en MERCEDES alsmede voor Plaat- en Spuitwerk. LIES VAN DER VELDE DORPSWEG 28-34 TEL. 01870 - 4436 SOMMELSDIJK VOOR MOOIERE bloemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad MiddeUiarnis Ernstige brand in Oude Tonge; 24 stuks vee verbrand Bij een felle brand die in de nacht van donderdag op vrijdag in Oude Tonge woedde zijn 24 stuks vee in de vlammen omgekomen. Slechts enkele pony's konden tijdig üi vei ligheid worden gesteld. Plaats van de brand was een schuur in de Nieuwstraat, midden in de bebouw de kom, Ln gebruili bij en eigendom van de heren A. P. Zorge en J. Timmers. De hand erop.. V.. DIRKSLAND AFSCHEID VAN DE HEER I. DE BRUIN Vijf gewonden bij botsing STICHTING HET OUDELAND Uw huis verkopen TAfVIBOER Automobieien-verkoophal t t BEZOEKT ONZE OOK OP VRIJDAGAVOND GARAGE KNöPS LANGEWEG 113 iVIIDDELHARNIS ----TEL. 01870-3043 t Vrede op aarde Japan China He^ctte en eidveaTtentiea: Kantoor Ijangeweig 13. SomroelBdllgt Td, (01870) 26 29 Na 5 uur (01870) 33 92 Giro lf7«90 Baoiki Iteiba Mlddelbamia no, MSiaOUOS ,*T.-,,' «1 ■•■4.. ABONNEMEPPRSPKUS 7^ PEB KWABTAAL ADViEKnEaJTihlHKUS 27 cent per una. Bij axatract eipedaa] tarlei, De raad van Dirksland heeft in zijn j.l. donderdagavond gehouden vergade ring voor de moeilijke opgave gestaan een inwoner een afstraffing te geven. De zondaar, dhr. L. J. Krijger uit de Melis- santse Pieterstraat stond by verstek terecht wegens het bouwen van een aanzienlijk grotere dakkapel dan waar voor hem vergunning was verleend. De raad vonniste op instigatie van B. en W. niet tot afbraak, waartoe had kunnen worden besloten. Dat zou, aldus B. en W. „een zeer ernstige strafmaatregel" zijn geweest. De overtreder ziet in plaats daarvan echter ongeveer de helft van de oorspronkelijk toegezegde premie a 5755,nu aan zijn neus voorbijgaan en hy zal zich ook nog voor de rechter moeten verantwoorden. Slechts één van de raadsleden, dhr. J. H. Kalle (S.G.P.) bedong onverkort „afbraak De afwijking van de verleende ver gunning was dermate opvallend dat die niet door de vingers kon worden gezien. De kapellen waren in een werkplaats gereed gemaakt en er was geen ambte naar zo snel of ze waren al geplaatst voor Ijij zich erop oriënteerde. „Wij hebben de gepleegde overtreding van de bouwverordening ernstig opgenomen en daarvan ook jegens de houder van de vergunning op indringende wijze doen blijken", gaven B. en W. de raad j.l. donderdagavond te kennen. Het college wees de raad voorts op de mogelijkheid te bedingen dat het gebouwde des noods onder politiedwang in over eenstemming rhet de bouwvergunning zou worden gebracht. Die „zeer zware strafmaatregel" wU- de het college evenwel liever nog niet toegepast zien, de voorkeur gevend aan het alternatief; inhouding van een ge deelte van de toegezegde premie, wat de aanvrager toch op een strop van 2500,komt te staan. Het publiekelijk aan de orde stellen van de geconstateerde overtreding en de uitspraak van de raad vonden B. en W. dienstig om houders van bouw vergunningen erop te wyzen aan wel ke risico's zij zich bloot stellen door zich niet aan de bepalingen van de vergunning te houden. Met name doelden B. en W. ook op de mogelflk- heid van politiedwang. In zoverre boft dhr. Krijger dat hij het eerste „zware" geval is, Hij vond daarom nog enige genade bij de raad, maar zo niet bij dhr. Kalle die er ook al schriftelijke vragen over had gesteld. Over de beantwoording daarvan was hij maar mtaig te spreken. Evenmin stemde hij in met de gedachte van B. en W. dat afbraak een „zeer ernstige strafmaat" zou betekenen; voor dhr. Kalle zou het niet meer betekenen dan de correctie van een afwijking. Aanklager - pleiter. Enerzijds trad burg. H. Bos als aan klager op, anderzijds toonde hij zich des ondanks pleiter voor dhr. Krijger, „want", zei hij, „denk er niet te licht vaardig over zo'rr woning half te moe ten slopen. Is die maatregel niet te hard, hoe ernstig de overtreding ook moge zijn?" Daarbij overwoog de voorz. ook het feit dat betrokkene kenbaar heeft gemaakt de gemaakte overtreding zelf ook in hoge mate te betreuren. „Krijger is ondeugend geweest", ka pittelde dhr. D. de Bonte (PCP) „Ben je gek", zal'ie gedacht hebben, „we bouwe wat groter, maar daarbij heeft hij dan toch buiten de waard, c.q. buiten de raad gerekend", stelde dhr. de Bonte vast. Dhr. de Bonte was niet van zelf spot gespeend toen hij zei: „Krijger had beter de rechte weg kun nen bewandelen en een grotere kapel hebben aangevraagd. Als B. en W. de vergunning geweigerd hadden had hij die van de raad toch wel gekregen". Constateerde dhr. de Bonte enerzijds dat een gepleegde overtreding niet zo maar kan worden getolereerd, ander zijds bepleite hij bij B. en W. een soe peler beleid in het beoordelen van bouwaanvragen. „Het is erg verleidelijk om groter te bouwen, een kleine dakkapel is lelijk," een grote misschien nog wat lelijker, maar als ze in stijl gebouwd worden valt he't misschien nog wel mee", was de moeiUjK te volgen logica van dhr. de Bonte. „Ons beleid is soepel geweest!" kon de voorz. dhr. de Bonte verzekeren, daar tegenover stellend dat desondanks dan nog een dakkapel te voorschijn komt waarvoor de maker niet eens de bouw kundige verantwoording wil nemen In de soep „Het gaat er niet om die dakkapel de soep in te jagen, want daarmee zouden we ook dat gezin treffen", was de argu mentatie van dhr. T. van Prooijen; „hij is echter stout geweest en hij krijgt een draai om z'n oren. Misschien zal z'n buurman het dat bedrag wel waard vinden en ook zo'n grote koekoek plaat sen", zo signaleerde van Prooijen een mogelijke consequentie. „Och", zei 'ie; „als dat gezin nou maar gelukkig is, we moeten toch ook lief zijn voor elkaar enne't beleid was ook wel wat strakstelde hij vast na gezien te hebben wat er op dit punt in Middel- hamis allemaal mogelijk blijkt. „Laat je de huurders van de Woning- bouwver. ook van die dingen plaatsen?" kaatste de voorz. terug tot dhr. van Prooijen in diens kwaliteit van voorz. van de Woningb. ver. „Als 't maar ver antwoord is", was het repliek van dhr. van Prooijen. Voor dhr. Poortvliet (V.V.D.) was het de vraag welke sanctie de gemeente gaat toepassen wanneer een dergelijke over treding wordt herhaald. Om het te voor komen was dhr. PoortvUet er voorstan der van de hele premie in te houden, maar zijn suggestie vond geen weer klank evenmin (N.B.!) die van dhr. Bestman die meende dat de beide naast gelegen pandjes nu maar precies zo'n zelfde kapel zouden moeten bouwen... De raad besloot de discussie, maar dhr. Kalle claimde, verongelijkt' het laatste woord: „Voor honderd gulden kun je in Dirksland alles doen", bitste hij, de regels die we gesteld hebben moeten we ook naleven". De raad volstond met de gedeeltelijke inhouding van de premie en de straf rechtelijke vervolging. De brand is even na 02.00 uur uit gebroken. Al gonst het van geruchten in Oude Tonge dat deze en andere bran den het werk van een pyromaan zou zijn, houdt de politie er nochtans een eigen theorie op na. Die theorie, aan de hand van een gepleegd technisch onderzoek, veronderstelt dat in een in de schuur staande tractor kortsluiting moet zijn ontstaan. De dieselmotor is daardoor aangeslagen en eigener be weging is ,de tractor dwars door de deuren naar buiten gereden. De trek ker werd dan ook buiten aangetroffen; het feit dat de neus ongeblakerd bleef zegt dat het niet rondom de trekker heeft gebrand toen die naar buiten reed. Hoe het ook zij, voor 24 stuks vee, jongvee en jmelkkoeien was geen red ding meer mogelijk, van dhr. Zorge verbrandden er 17, van dhr. Timmers 7. Wel werden enkele stuks jongvee uit een hok achter de schuur tijdig wegge- loodst. Alles ging in vlammen op en de brandweerkorpsen van heel Oostflak- kee hadden alle moeite het overslaan van de brand op naastgelegen percelen te voorkomen. Er verbrandden ook een landbouwwagen, de trekker, enkele ma chines, 500 pakken hooi, 300 pakken stro en een wintervoorraad bieten en piüp. De dag na de brand vrijdag werd de verbrande massa met een grijper uit elkaar gehaald. De kadavers van het verbrande vee werden door het destructiebedrijf de GEKRO afgevoerd. Dat macabere schouwspel werd door vele nieuwsgie- gen gevolgd. De schade beloopt in de tonnen. Wel- iswaren waren de eigenaren verzekerd maar omdat de schuur niet herbouwd zal mogen worden kon men slechts voor de dagwaarde verzekerd zijn. We verkeren niet alleen in de laatste dagen van het jaar 1976; we leven zeer kennelijk ook in het laatste der dagenIn die bange periode van ontwrichting waarin ook naar het Bijbel woord de natuurlijke liefde zal verkoelen. De gesel van de lief deloosheid is in het voorbije jaar door velen pijnlijk gevoeld. Al leen zij die geduldig, goedertie ren, niet pronkzuchtig, niet ver waand, over onrecht niet falij waren en over waarheid zich ver heugden mogen dankbaar zijn dat in hen nog wat warnite gloort, want zó heeft Paulus de liefde be schreven, als zijnde alles bedek kend, alles gelovend en alles dul dend. Daar staan we ver vanaf maar er is nochtans hoop. Er breekt weer een jaar onzes Hee- ren aan waarin zij die de drem pel mogen overschrijden opnieuw de kans krijgen de harmonie met God en de naaste te herschep pen. Zoals de sneeuw de natuur bedekt, zoveel bedekkende sneeuw ook over wat is geweest. Een nieuw jaar ■waarin we 't beste voor elkaar gaan zoeken. De hand erop„Liefde is licht, niet liefde is duisternis", zei de be faamde dr. Albert Schweitzer in zijn dienende leven. Moge 1977 daarom een welverlicht jaar zijn. Men denke eraan: „veFwacht geen erkentelijkheid voor een liefde daad, maar doe haar ter ere Gods (Medewerkers Eilanden-Nieuws) GOEDEREEDE Bij een botsing tussen twee perso nenauto's, j.l. maandagmiddag op de Prov. weg tussen Goeree en Steilendara zijn vijf gewonden gevallen waarvan er twee in ziekenhuizen in Dirksland en Dordt moesten worden opgenomen. tiet ongeluk gebeurde toen ae noord- zeevisser P. Bezuijen uit Ouddorp met zijn Peugeot in een slip raakte en dwars op de andere weghelft terecht kwam. Een naderende Opel stootte daardoor in de flank van de wagen varu dhr. Be zuijen. De Opel bestuurster, een inwoonster van Dordt werd zodanig gewond dat ze naar een Dordts ziekenhuis werd ver voerd. Ook haar verloofde werd ge wond evenals de 3 inzittenden uit de Peugeot, bestuurder Bezuijen, zijn zoon tje en een broer van de bestuurder, vishandelaar M. J. Bezuijen. Deze laat ste is in het ziekenhuis van Dirksland opgenomen. SOMMELSDIJK: De bejaardenwoningen bekend staan de als „Het Oudeland" en ressorterend onder het Hervormd Diakonale Gezond heidszorg zijn op het terrein voor heidszorg te Sommelsdijk, zijn voor het verpleeghuis „De Samaritaan" in aan bouw. Ieder die de Koningin Julianaweg passeert, ziet de geraamten van een honderdtal service-woningen zich gretig aftekenen. Als er zich gedurende de bouw geen onverwachte stagnatie voordoet, ziet er naar uit, dat het eerste woonhof van ruim dertig woningen eind mei 1977 be woond kan worden. De beide andere woonhoven zullen respektievelijk wor den opgeleverd in juli en september daaropvolgend. Inmiddels worden bij de administratie van de H.D.G. alle gege vens verwerkt van hen die zich (tot nu toe) hebben opgegeven als gegadigden voor „Het Oudeland". Allen, die staan ingeschreven (via het zg. „blauwe" formulier) zullen in de loop van januari 1977 een schrijven ont vangen waarin nader zal worden toege licht de service die geboden zal worden en de voorwaarden waaronder een der woningen betrokken kan worden. Wanneer daarop per omgaande bericht terug ontvangen is, begint de eigenlijke selektie onder de gegadigden. Zij zullen daarop bezoek ontvangen van een der medewerksters van de H.D.G. Deze mededeling is bedoeld om u te informeren over de toekomstige gang van zaken. Tevens hopen we hiermee te bereiken, dat men niet meer telefo nisch (of schriftelijk) bij ons behoeft na te vragen hoe het staat met „Het Oude land". Allen die van zich hebben laten horen, zullen ongetwijfeld door ons benaderd worden. Namens de Stichting Hervormd Diakonale Gezondheidszorg te Sommelsdijk, ds. J. T. Cazander, pred. voorz. Het gebeuren rondom dhr. I. de Bruin te Dirksland („Izak de Bruune") voor zijn dorpsgenoten is eigenlijk wel toe passelijk op het eind van het jaar. Dhr. de Bruine heeft met zijn gereedschap en zijn twee vlijtige ha:nden 38 jaar lang Wegen en stoepen bestraat en betegeld in dienst van de gemeente Dirksland. Zoals de klok de uren wegtikt zo heeft dhr. de Bruine met de tienduizenden klinkers die hij heeft verwerkt ook de tijd weggetikt totdat hij nu zijn pensi oengerechtigde leeftijd heeft bereikt. Gistermiddag - woensdag - werd offi- :ieel afscheid genomen van deze sympathieke Dirkslander die meer dan wie ook aan de weg heeft getimmerd. Ook dit jaar, dat nu zijn einde na dert, was er geen gebrek aan zgn. kerst boodschappen. De „groten" der aarde menen, dat zij ter gelegenheid van de herdenking van de komst van Christus in vlees en speciale boodschap tot hun volk moeten richten. Ook onze Vorstin doet dit elk jaar op eerste kerstdag, evenals koningin Elisabeth II van En geland en bijvoorbeeld de paus en di verse staatshoofden. Helaas ontbreekt het in deze bood schappen aan de echte Blijde boodschap, die alle volken ten deel valt, dat Chris tus als Zaligmaker is geboren. De hu maniserende tendens van al die redes voert de boventoon. Het geloof dat de mensheid, ja alle mensen een bestem ming hebben, zoals koningin Juliana zei, is niet de taal van de Schrift, die ons voorhoudt, dat de mens opdracht heeft ontvangen om de aarde te bouwen en te bewaren tot eer van God. Alles is ons leven dient op die eer te zijn ge richt, waarbij wij wel degelijk dienen te beseffen, dat wij „geneigd zijn tot al le kwaad". Alleen het verzoeningswerk van Jezus Christus kan ons redden uit alle schuld en nood, welke wij van on ze geboorte af aan op ons laden. Maar deze boodschap hoorden wij niet in de zgn. -kerstboodschappen, want een Kerstboodschap is een Christus-bood schap, d.w.z. een Verkondiging van Vrede op aarde, echte vrede in mensen harten, welke de Vredevorst mogelijk maakt, wanneer zij knielen in het stof voor Hem. Met die Blijde Boddschap mogen wij de grens van het nieuwe jaar over gaan. De parlementsverkiezingen in Japan hebben toch tot gevolg gehad, dat mi nister-president Miki is afgetreden. Zijn grote rivaal Fukuda is gekozen tot voorzitter van de Liberaal democrati sche partij. Fukuda (71) wordt daar mee min of meer automatisch, omdat de LDP nog altijd de grootste partij is in het Japanse Lagerhuis, premier. Het is de vraag, of Japan daarmee blij moet zijn. De interne partijstrijd tussen Miki en Fukuda is nu overgeslagen op de politiek Miki is door de partij tot zondebok voor de nederlaag bij de ver kiezingen verklaard. Hij was echter de man, die in Japan orde op zaken wilde stellen na het bekend worden van het Lockheed-schandaal, dat ook in Japan zijn sporen heeft getrokken. Hij wenste eveneens de partij te zuiveren van cor rupte elementen, die er volgens hem waren. De partij was veel te veel af hankelijk van de industriële w^ereld, waarom hij vernieuwingen voorst doen, ook op sociaal gebied. De vrees bestaat, dat de vernieuwin gen nu op de lange baan worden ge schoven en de geloofwaardigheid van de democratie in Japan weer in dis krediet zal raken. Fukuda heeft in dit alles geen bijzonder fraaie rol gespeeld. Hij was vice-premier onder Miki en is afgetreden om zijn handen vrij te heb ben bij de verkiezingen. In die strijd heeft hij zich fel tegen Miki afgezet, hetgeen hem nu op diens stoel brengt De rollen zijn dus omgekeerd, maar af gewacht dient te worden of deze „wis seling van de wacht" Japan ten goede zal komen. Op de geboorte dag van Mao 26 de cember is in de Chinese pers een ar tikel verschenen, dat aan duidelijk niets te wensen overlaat. In het Volksdag blad, de „officiële" krant in Peking is een artikel verschenen, dat de tekst bevatte van een rede van Mao twintig jaar geleden. Deze houdt een aanval in op Rusland en de publikatie wordt be schouwd als een afwijzing van de toe naderingspoging uit Moskou. Na de dood van Mao verwachtten ve le politici, dat er tekenen van verzoe ning tussen beide staten zouden optre den. De onderhandelingen tussen Peking en Moskou kwamen weer op gang over de grens van beide landen. Nu blijkt duidelijk, dat de ideologi sche verschillen weer oplaaien en de toenadering wordt afgewezen. „Mao, zo schrijft het Volksdagblad, ,,zal in de gehele wereld blijven voortleven, om dat hij de strijd aanbond tegen het mo derne revisionisme met de Russische revisionistisch renegatenkliek in het cen trum". Nu deze taal weer naar voren wordt gehaald, behoeft men er niet op te rekenen, dat de leiders in Moskou en Peking elkaar op korte termijn in de armen zullen vallen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 1