EimnDEri niEuws 3e blad Vrijdag 24 decanber 1976 No. 4551 HET KIJKVENSTER Uw huis verkopen TAMBOER Zwemwedstrijden in liet instructiebad van IVliddeiharnis Jaarvergadering yySciiuttevaer'' Goeree - Overfiaicicee blik op kerk en samenleving Een brief en een vraag Misbruik van het Woord Aan de vooravond van Kerst Nu alweer enkele weken geleden ont ving ik een bijzonder sympathieke brief uit: „een middelgrote plaats in het cen trum van het land", om het maar een beetje gesluierd te zeggen. De schrij ver, een oud-Flakkeeënaar, woont daar al tien jaar en leest nog altijd intensief het Eilanden-nieuws. „'s Zaterdagsmor- gens tijdens de koffie", schrijft hij, „zit- iten mijn vrouw en ik het blad grondig door te nemen. De rubriek die U ver zorgt wordt daarbij niet overgeslagen". Zoiets te lezen doet een mens goed. Wie een rubriek als deze verzorgt staat nogal eens bloot aan kritiek, maar blijk baar zijn er toch ook altijd lezers die zich aangesproken voelen door wat ik schrijf. Nu de zaak waarom het gaat. De schrijver is ouderling in de lïerv. Kerk en onlangs zou in zijn wijk 's avonds een predikant van een andere „moda liteit" voorgaan. Toen hij echter 's mor gens in de konsistoriekamer de liturgie voor de avonddienst had gezien is hij verder die dag maar thuisgebleven. Hij heeft me deze orde van dienst opge stuurd met de vraag hoe ik daarover denk en of ik soms in mijn wekelijks praatje er iets over wil zeggen. De preek ging over de tekst: „Waak dus, want je weet dag noch uur". Dat is niet de Statenvertaling, ook niet de vertaling van het Ned. Bijbel Genoot schap, dus vermoedelijk „Groot Nieuws voor U". Maar daar wil ik nog niet over vallen. In de dienst werden acht liederen ge zongen, waarvan één psalm (uit de nieu we berijming). Verder kwamen de ge zangen niet alle uit het Liedboek voor de Kerken, maar er waren ook andere bij, zoals het bekende: „Stil maar, wacht maar, alles wordt nieuw". Ik dacht dat dat laatste lied zachtjesaan wel „stiik- gezongen" zou zijn (een jaar of tien geleden was het echt in), maar het blijkt nog steeds gebruikt te worden. Aan tekst en liederen te merken zal het waarschuwend element in de pre diking niet hebben ontbroken. Eén van de gezongen liederen luidde aldus: „Wee dan de mens die enkel heeft het aardse goed verkoren, niet bij des Heeren Woord geleefd de hemel heeft verloren. Hij zal voorgoed terzijde staan Met satan mede moeten gaan Van Christus af, in 't duister". Ondanks het feit dat de orde van de dienst de ónze niet is, en dat misschien op de vertaling die gebruikt werd en de liederen die gezongen werden, wel wat aan te merken zou zijn, willen we daar op zichzelf nog geen kwaad van zeg gen. Er worden wel diensten gehouden die heel wat horizontalistischer zijn. Waarin van zonde en genade, van eeu wig wel en eeuwig wee geen sprake is. Dat viel misschien in deze dienst nog wei mee. Maar ik zit wel tegen iets anders 'aan te hikken. Dat is de schuldbelijdenis. Niet tegen het feit dat deze schuldbe lijdenis een plaats had in deze ere dienst. De schuldbelijdenis is een oer oud element in de liturgie, dat door de Kerk van de Reformatie is overgeno men. Ook Calvijn ruimde in zijn ove rigens sobere, liturgie een plaats in voor de schuldbelijdenis en de genadever kondiging. Maar het gaat me om de inhoud van déze schudbelijdenis, zoals die in be doelde dienst werd gebruikt. Ik zal er iets uit citeren: „In de twintigste eeuw schiepen de geleerden hemel en aarde. De aarde was dichtbevolkt en driekwart van de wereldbevolking leed honger. Er lag olie op de wateren en de atmosfeer was verziekt door radio-aktieve neer slag en koolmonoxyde. En de geleer den zeiden: -Er zij licht en er kwam licht boven Hirosjima. En de geleer den zagen dat het licht goed was en ze maakten een scheiding tussen rassen, volken en kleuren. En zij noem.den het blanke goed en het zwar te slecht" Zo gaat dat nog een poosje door, maar ik zal ermee stoppen. Want dit vind ik zonder meer profaan. Ten eerste is dit geen schuldbelijdenis, want hier wordt geen schuld beleden, hier wordt alleen de vinger beschuldigend naar anderen uitgestoken. Niet: Wij hebben gezon digd, maar de geleerden en de industri- eëlen hebben het verkeerd gedaan. Maar afgezien daarvan, hier wordt de Schrift misbruikt, door het begin van Genesis 1 te parodiëren (er een bespot telijke nabootsing van te maken). En al zou er nu verder in deze dienst nog iets goeds geweest zijn, dan is voor mij alles bedorven, want de Heere heeft Zijn Woord niet gegeven om er een ca- ricatuur van te maken. En hoewel ik niet ongehoord iemand mag veroorde len, als ik zo'n schuldbelijdenis zie of hoor, dan zeg ik bij mezelf: De rest van de dienst zal er óók wel naar ge weest zijn. Ik geloof dat onze broeder-ouder ling er goed aan gedaan heeft die avond zijn wijkkerk niet te bezoeken. Ik ben van mening dat nog veel meer kerk gangers het bij zo'n dienst moesten la ten afweten. Dan zou er gauw genoeg een einde komen aan al deze en der gelijke experimenten. Misschien vindt iemand dit stukje niet zo gepast in de week voor Kerst. Dat kan. Mag ik er dan op wijzen dat Christus geboren is in een tijd toen het er met de Kerk ook zo droevig bijstond? Er was bijna niets meer dan de dode orthodoxie van de Farizeeërs en de bru te vrijzinnigheid van de Sadduceeërs. Maar er waren ook nog enkele vromen die de Vertroosting van Israël verwacht ten. Laten we dan maar niet wanhopen aan de Kerk, al is die Kerk nog zo in verval. Maar laten we opzien tot de Koning van Zijn Kerk, die als Kind in een stal geboren is. Gezegende Kerstdagen, broeder ouderling, en alle lezers! Waarnemer. Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-nieuws, postbus 8, Middelhamis, met in de linkerboven hoek „Vragen - rubriek" vermeld. De vragen worden door deskimdigen be antwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. DEBET EN CREDIT Lk heb nogal moeilijkheden om het saldo verlies/winst of het saldo op de eindbalans debet/credit te berekenen. Bestaat er geen handigheidje om dit te berekenen? Antwoord: Ook wordt het ingewik kelder door meerdere in elkaar grijpen de getallen, toch blijft het beginsel dat u links en rechts (debet en crediet) goed uit elkaar moet houden. Het handig heidje wat dan ontstaat is dat het ver lies bestaat uit wat op de saldibalans links staat plus wat op de eindbalans rechts staat en de winst uit wat op de saldibalans rechts staat plus wat op de balans links (bezit) staat. KOFFIEPOT Ik heb een glazen Melitta koffiepot waarin parfum is gespoten, met gevolg dat de koffie een bijsmaak heeft. Na enkele wasbeurten is deze geur niet ver wijderd. Wat is uw advies? Antwoord: Zet de pot een poosje in een sterke oplossing van bleekwater. Daar na flink omspoelen met schoon water en de pot dan enkele uren in de buiten lucht zetten. U zult dan weer een lek ker kopje koffie kunnen drinken. LUCHTBEDDEN Hoe kunnen wij het beste de lucht bedden tot het volgend jaar opbergen? Antwoord: Eerst de bedden goed dro gen. Dan blaast u er wat talkpoeder in en stopt ze in een koffer of plastic zak. Op een droge plaats bewaren. TEGELS MET CEMENT Ik heb wat blauwe tegels die uit de muur zijn gekomen met de verbouwing van het. huis. Ik zou ze graag willen bewaren, maar er zit cement op die is zo hard dat ik het er met geen moge lijkheid af kan krijgen zonder de tegels te breken. Weet u raad? Antwoord: Dit wordt een geduld kar wei, want alleen met een kapbeiteltje kunt u voorzichtig stukje voor stukje het cement van de tegels verwijderen. Er bestaat een zuur dat cement oplost, maar dat mag u niet gebruiken want dat tast de tegel aan. ROZENBOTTELJAM Graag zou ik van u weten of men van alle rozenbottels jam kan maken. Ik weet er veel te staan maar de naam van de roosjes weet ik niet. Het zijn duinroosjes. Als dat zo is, gaat het leren ook heel wat gemakkelijker. Jan Kastelein, Zeist. Er was heel wat te schrijven deze maand: de oplossingen, en bij de vierde oplossing heb je de te kening gemaakt, en dan je hele rapport uitschrijven. Dan kan er niet veel nieuws meer volgen. Dat rapport mag je best eens laten zien, hoor! Ik tel tien zevens en drie zessen, dus dan ziet zo'n rapport er goed uit. Niet één onvoldoende er bij. Ja tochik zie nog een vijf, en die vijf begrijp ik maar niet. Het is voor lichamelijke oefening. Ik vraag me al af: zou Jan een gebrek ergens hebben in zijn lichaam, waar hij nog nooit over heeft geschreven? Je moet me de vol gende keer eens uit de droom helpen. Jan! Beste meisjes en jongens! Dit zal het laatste kinderhoekje wor den van het jaar 1976. De volgende week komt het nieuw- jaarsnummer uit, en in dat nummer zal ik geen kinderhoekje plaatsen. Dat we ten jullie dus. Dan zoeken jullie niet te vergeefs naar mij in dat dikke nummer van de krant. Ik laat nu het vierde of laatste raadsel van december volgen. Het is ook het laatste raadsel van dit afgelopen jaar. DECEMBERRAADSEL 4 Simone Voortman, Ouddorp. Nou, nou, nu weet ik dat het een hele verbouwmg 1. XXXXXXXXX is geweest! Je zit wel een lange tijd in 2.' Xrommel, maar dat moet je er maar 3I x' voor over hebben. Nu zou je met geen 4] X ander huis meer willen ruilen, denk ik. 5] X moet het ook eigenlijk: je moet g' x' I keertje echt tevreden zijn met wat 7] x" i^ hebt. Dat waren mooie cijfers, zeg, g' X twee negens voor de wieg met toe- g[ x" a behoren! Je zal het wellicht merken aan het cijfer op je rapport. 1. Plaats waar de Heere Jezus is Betsy Keizer, Melissant. Het is fijn dat geboren. je nu zelf boeken kan kopen die |e graag 2. Een houtsoort genoemd in wil hebben. Je rapport is heel goed, Ezechiël 27. Betsy! Probeer het zo maar te houden. 3. Advocaat die zich tegen Paulus De jaarlijkse verkoping heeft veel op- opstelde (Handelingen 24). gebracht. Waarvoor is het bestemd? 4. Koning van Zoba (1 Koningen 11). Sommige verenigingen werken alleen 5. Soort krokodil, in Job 40 met een voor de zending, maar er zijn ook vere andere naam genoemd. nigingen, die voor verschillende doel- 6. Afstammelingen van Edom, einden werken. Het hangt er van af wat dat is Ezau. er op dat ogenblik hard nodig is. 7. De kinderen van Ruben voerden krijg tegen de(1 Kron. 5). 8. Schoonvader van Ruth. 9. Afstammelingen van Moab. Op de kruisjeslijn, schuin naar bene den, komt het woord te staan, dat ge vraagd wordt bij nummer 1, dat is de geboorteplaats van de Heere Jezus. BRIEFWISSELING EUy Voortman, Ouddorp. Al behoort je verjaardag al een poosje tot het ver leden, het was toch nog de moeite wel waard om er over te schrijven. Het is geweldig wat jij gekregen hebt. Het pa pier is prachtig, en ik zie wel dat de vulpen het ook goed doet. Het is veel waard als je het op school leuk vindt, en dat het goed gaat in de klas bij jou. Corrie Kastelein, Zeist. Is het gelukt met André elke dag een halve? Hij moet toch niet boven zijn kracht werken, hoor! Heeft de verkoop op die dag nog wat opgebracht voor de school in Tan zania? Het zal een hele berekening ge weest zijn, wat er nu schoon overblijft voor hulp. Ondertussen zal jij je rap port ook al gekregen hebben. Dat hoop ik dan volgende week wel te vernemen. Jos Janse, Serooskerke. Je weet je rapport al aardig voor te leggen zonder het ontvangen te hebben.- Ik ben be nieuwd of het klopt. Nu zie je eens hoe wisselvallig alles kan gaan. De ene keer haal je bij wijze van spreken een tien, en de andere keer een twee. Maar een cijfer geven voor twee repetities is wel wat bont. Veel leerlingen vinden het op school moeUijk, omdat er zo'n vlug tem po* wordt aangehouden. Waarom al dat gehaast toch! Er kan beter voor een goed fondament gezorgd worden, en dan daarop verder bouwen. Dan mag het best wat vlugger gaan. Leny Keizer, Melissant. Ik denk dat het boek over paarden wel naar je zin zal zijn. Je had het anders ook niet ge kocht natuurlijk. Ik vind een zeven voor een spreekbeurt een goed cijfer. Je zal meer over de Waddenzee weten dan ik, want je moest je ev op klaarmaken, een rapport zonder onvoldoendes is prachtig. Fijn, dat alles zo meeliep. Er waren geen vijven te zien. Probeer ze ver van je af te houden. Corrie Vroegindeweij, Middelharnis. Je kan nooit ver vooruitlopen op de din gen: wat vandaag zou kunnen, is mor gen niet meer mogelijk. Dan zijn de om standigheden helemaal gewijzigd. Als alles doorgegaan is met het schaatsen zal ik wel vernemen. Hoe is het onder tussen met die jongen die naar Rotter dam moest voor genezing? Elke dag ge beuren er ongelukken. God moet ons be waren, want zelf kunnen wij het niet. Ria de Bonte, Ooltgensplaat. De bon nen zijn lange tijd geldig, dus kun je op je gemak uitzoeken. Je rapport vind ik mooi. Nederlands, godsdienst en biologie blinken uit. Dan' is het cijfer voor hand werken wel wat mager. Hoe zou dat toch komen? Doe je toch wel graag handwerken, of vind je het moeilijk? Fijn, dat het geen bevel was om naar Den Haag te gaan. Lekker een middagje thuis is ruim zo fijn, vind je ook niet? Rinus Guiljam, Krabbendöke. Je bent op een grote boerderij geweest, maar je vergeet te schrijven waar die ergens te Vinden is. Was het ver uit de buurt bij jullie? Ik denk toch wel in Zuid-Beve land. Ben ik ver mis? Is de letterbak mooi geworden? Die dingen zijn nu in de mode, en veel mensen, die ook zoiets hebben, weten niet eens waarvoor ze werden gebruikt en door wie. Jij weet het toch wel? Wat de winter zal bren gen kan niemand voorspellen. Op z'n hoogst kunnen we van het weer iets zeg gen over een paar dagen, en dan is het uit. Piet Hoogesteger, 's-Gravenpolder. Is je rapport meegevallen of schrok je er van? Ik hoop er volgende keer TArel iets van te horen. Zijn er nu nog steeds bol len te pellen? Zijn die bollen goed ge groeid in die droge zomer? Is de op brengst goed? En hoe gaat het met de prijzen? Die metalen standaard zal wel mooi uitgevallen zijn. Heb je er een cij fer voor gekregen? Marian Vroegindeweij, Middelhamis. Het is een hele opsomming van wat je gedaan hebt en wat je nog van plan bent te doen. Wat was het fijn om bij oma te borduren! Ik denk dat ze geen verve lende juffrouw voor je was. En dan gaat het over een vaantje en een bronzen medaille; over uitvoering hier en zang bijeenkomsten daar. Je mag alles wel in een boekje schrijven om niets te ver geten. Ik wens je bij alles veel genoe gen, en ik hoop dat alles mag verlopen zoals het voornemen is. Allemaal de brieven heb ik nu be antwoord. De brief van Marian-was de laatste van het jaar. Er zijn heel wat brieven onder handen genomen dit jaar. Wij mogen wel dankbaar zijn, dat wij daar de krachten voor hebben ontvan gen, om dat werk te mogen doen. Er zijn veel mensen, die helemaal niet meer mogen'werken, en die heus nog zo oud niet zijn. Het is de Heere, Die ons heeft willen bewaren in het jaar dat bijna afgelopen is. Aan Hem de dank voor alles wat Hij aan ons schonk. Het was onverdiend; het was alleen genade. Op het einde van het jaar mogen we wel zeggen en zingen: Loof, loof den Heer, mijn ziel, met alle krachten; verhef Zijn naam, zo groot, zo heilig t' achten; och of nu al wat in mij is Hem prees! Loof, loof, mijn ziel, de Hoorder der gebeden, vergeet nooit één van Zijn weldadigheden; vergeet ze niet; 't is God, die z' u bewees. En nu tot slot moet ik jullie nog her inneren dat het inzenden is. Jullie mo gen er een -poosje langer over doen, maar toch zou ik graag hebben, dat al les zo gauw mogelijk werd gepost. De vriendelijke groeten van jullie OOM KO. P.S. Juist heb ik mijn laatste woord ge schreven, of daar komt de post met een heel dikke brief van Krijna, een te-laat raadsel van Martien, een brief van de kinderen De Visser, en dan nog een schrijven van Tineke en Corien. Het spreekt vanzelf dat deze kinderen moe ten wachten tot volgend jaar! O.K. Antwoord: De meest voorkomende rozenbottels zijn de egelantier en de Ja panse. Deze zijn zeer geschikt om jam van te maken. De wilde rozebottels zijn ook eetbaar, maar bevatten minder vi tamine en zijn soms erg stekelvormig. De struiken langs de weg kunt u niet vertrouwen want daar kan van alles mee gebeurd zijn. Men heeft er wel eens keelontsteking van opgelopen van het eten van vruchten die langs de weg groeiden. VISUM VOOR V.S. Ik ga met een vrachtboot op Canada varen en wil dan wel eens bij vrienden in Amerika gaan kijken. Wat heb ik no dig om een visum voor de Ver Staten te verkrijgen en waar moet ik dat aan vragen? Antwoord: U kunt het beste persoonlijk naar het Amerikaanse consulaat-gene raal gaan aan het Museumplein 19 te Amsterdam en daar een aanvraagfor mulier invullen voor een bezoekvisum. U komt waarschijnlijk wel in aanmer king voor een vier jaren geldig visum in de B-2 categorie, dat herhaalde in- en uitreizen toestaat. Maar dan moet uw paspoort ook zo lang geldig zijn. U moet meenemen: een pasfoto, uw paspoort, uw monsterboekje om aan te tonen dat u als zeevarende op bepaalde data terug moet zijn op uw schip en niet in de V.S. kunt blijven, één of meer brieven van uw vrienden gericht aan uw adres met een uitnodigirig dat u daar kunt logeren; of een bank- of giroafrekening, waaruit bUjkt dat u over voldoende middelen beschikt om uw verblijfskosten in de V.S. te dekken en, voor het geval u min derjarig bent, een schriftelijke toestem ming voor uw trips naar de V.S. van uw ouders. Als u niet persoonlijk kunt gaan, moet u deze papieren aangetekend op zenden, maar dan bent u uw pas en uw monsterboekje tijdelijk kwijt en u moet een geadresseerde en voldoende gefran keerde enveloppe voor terugzending als aangetekende brief (ad. 4,25) insluiten. Bovendien moet u dan eerst het uitvoe rige aanvraagformulier aanvragen en in vullen. CYCLAME Kan de bol van een uitgebloeide cy- clame in de aarde blijven staan, of moet ik die eruit halen en droog bewaren? In mijn plantenboeken vind ik daar niets over. Antwoord: Na de bloei moet u de cy- clame steeds minder water geven. Als al het blad is afgevallen of verdord moet u de knol uit de pot halen en overplanten in een grotere. Als grondmengsel is potaarde, vermengd met wat klei, het meest geschikt. U kunt haar dan weer aan de groei krijgen en in een koele ka mer laten bloeien. Zoals u weet, mag de cyclame niet warm staan. Ze gedijt ook het best, als u haar vaak besproeit. In een warme, bedompte of berookte zit kamer zal ze het 's winters niet best doen. FOSSIELEN Ik heb tijdens mijn vakantie prachti ge fossielen uit zee opgedoken, maar zie ze nu langzamerhand afbrokkelen. Hoe zou dat komen en is dat niet tegen te gaan? Antwoord: Alles wat u uit zee opvist, moet u onmiddellijk in zoet water uit spoelen, zoals u ook een zwempak na een zeebad in zoet water moet ontdoen van het zoute water. Leg de fossielen daar na nog geruime tijd in ruim zoet water, zodat het laatste zout eruit kan trekken. Doet u dat niet, dan blijft het bot of de steen werken, doordat het zout beurte lings water aantrekt en afgeeft en dan is verbrokkeling het logische gevolg. U kunt de versteende kaken proberen te redden door ze alsnog uit te spoelen env enkele dagen in zoet water te leggen. Daarna flink drogen en dan lakken. POSTZEGEL Waarom staat er op een Australische postzegel een Nederlandse tekst: 1616 den 25 October is hier aengecomen het schip d' eendraght? Antwoord: Omdat op die datum met het schip d' Eendraght, een driemaster van de Verenigde Oostindische Com pagnie, (west-)Australië werd ontdekt. De schipper Dirck Hartogsz (wiens naam ook op die zelfde postzegel uit 1966 voor komt) vertrok voorjaar 1616 uit ons land naar Batavia, maar zeilde op de Indische Oceaan per abuis te ver oostelijk. Hij kwam op 25-22° zuiderbreedte bij de nog onbekende kust aan en voerde daar verkenningen uit. Hij noemde de streek Eendraghtsland naar zijn schip. De eilanden in de buurt werden later naar hém Dirk-HartogeUanden genoemd. KWITANTIES BEWAREN Ik moet mijn bedrijf likwideren. Hoe lang moet ik nu mijn boekhouding nog bewaren, zodat ze me later niet meer kunnen pakken? Antwoord: Van een opgeheven zaak moeten de bescheiden en de kwijtingen volgens de wettelijke voorschriften nog tien jaren worden bewaard. De belas ting kan slechts geld vorderen over vijf verstreken jaren. POSTZEGELTENTOONSTELLING Wanneer komt eigenlijk die interna tionale tentoonstelling van postzegels naar ons land? Antwoord: U bedoelt waarschijnlijk de Amphüex '77. Deze wordt in Neder land georganiseerd en zal worden ge houden van 26 mei tot en met 5 juni 1977 in een aantal hallen van het R.A.I.-ge- bouw te Amsterdam. Ze zal vermoede lijk een oppervlakte beslaan van zo'n 24.000 m2 en wordt dus de grootste ma nifestatie die ooit op filatelistisch gebied in ons land is georganiseerd. Op zaterdag 18 december werd de driekamp tussen de Z.C. de Schotejil - Z.C. de Gooye en K.Z.C, de Stelle ge houden. Onder luide toejuigingen van het tal rijke publiek werd door de deelnemers- (sters) gestreden om de ereplaatsen. Het publiek en de zwemmers maakten zo'n herrie dat het gemis van een geluidin stallatie wel erg duidelijk merkbaar was. De starter M. A. Snoey en de kamp- rechter P. T. van Doornik konden niet of zeer moeizaam boven de 300 aan wezigen uitkomen. Hierdoor waren er nog al veel valse starts. De wedstrijden begonnen om 13.00 uur en waren om 17.00 uur afgelopen, waar naar de prijsuitreiking plaatsvond, die verricht werd door de voorzitter van Z.C. de Schotejil. De groei van de zwemclub en het steeds toenemende aantal bezoekers in het Instructiebad (1976 =h 98.000) recht vaardigen steeds meer de bouw van een groter zwembad. Geen sport op het eiland wordt door zovelen beoefend als het zwemmen. De uitslagen van de driekamp: 20 meter schoolslag meisjes t.m. 8 jaar: 1. Angeli Blankers 2. Marian Visser 3. Karin v. d. Ree- 20 meter schoolslag jongens t.m. 8 jaar: 1. Mathijs Glerum 2. Theo Jan Tanis 3. Erik Langbroek 40 meter schoolslag meisjes t.m. 10 jaar: 1. Corien Groenendijk 2. Karin Blankers 3. Monica Tanis 40 mtr. schoolslag jongens t.m. 10 jaar: 1. Wil van VUet 2. Anton de Blok 3. Bastiaan de Man 40 meter schoolslag meisjes t.m. 12 jaar: 1. Jeanet van Driel 2. SUvia Kievit 3. Son ja van Rutten 40 mtr. schoolslag jongens t.m. 12 jaar: 1. Iwan Blankers 2. Cees Poortvliet 3. Remco Holster 40 meter schoolslag meisjes t.m. 14 jaar: 1. Conny Wielaard 2. Ans van Eesteren 3. Jacqueline Vis 40 mtr. schoolslag jongens t.m. 14 jaar: 1. Arjo Kentin 2. Roland Bouman 3. Han Jelier 20 meter borstcrawl meisjes t.m. 8 jaar: 1. Annewien Soldaat 2. Wieneke van Buiren 3. Diana Slooter 20 mtr. borstcrawl jongens t.m. 8 jaar: 1. René Timmer 2. Arjan van Driel 3. Erik Langbroek 40 meter borstcrawl meisjes t.m. 10 jaar: 1. Marleen Wijnhpf 2. Atie van Dam 3. Nanette de Man 40 mtr. borstcrawl jongens t.m. 10 jaar: 1. Anton de Blok 2. Bastiaan de Man 3. WU van Vliet 40 mtr. borstcrawl meisjes t.m. 12 jaar: 1. Jeanet van Driel 2. Janny v. d. Nieuwendijk 3. Gerrie Kievit 40 mtr. borstcrawl jongens t.m. 12 jaar: 1. Johan Langbroek 2. Remco Holster 3. Nico Paasse 40 mtr. borstcrawl meisjes t.m. 14 jaar: 1. Conny Wielaard 2. Tineke Jelier 3. Jeannet Melissant 40 mtr. borstcrawl jongens t.m. 14 jaar: 1. Arjo Kentin 2. Jan Knöps 3. Jaap Verolme 20 meter rugcrawl meisjes t.m. 8 jaar: 1. Annewien Soldaat 2. Karin v. d. Ree 3. Mildred v. Brandwijk 20 mtr. rugcrawl jongens t.m. 8 jaar: 1. Hans Jongejan 2. Erik Langbroek 3. Marcel Vroeglndewey 40 mtr. rugcrawl meisjes t.m. 10 jaar: 1. Marleen Wijnhoff 2. Nanette de Man 3. Corien Groenendijk 40 mtr. rugcrawl jongens t.m. 10 jaar: 1. Anton de Blok 2. Bastiaan de Man 3. Hans v. d. Veen 40 mtr. rugcrawl meisjes t.m. 12 jaar: 1. Heleen Kievit 2. Jeanet van Driel 3. Janny v. d. Nieuwendijk 40 mtr. rugcrawl jongens t.m. 12 jaar: 1. Gerard Slooter 2. Cees Poortvliet 3. Johan Langbroek 40 mtr. rugcrawl meisjes t.m. 14 jaar: 1. Tineke Jelier 2. Conny Wielaard 3. Nely de Jong 40 mtr. rugcrawl jongens t.m. 14 jaar: 1. Jaap Verolme 2. Arjo Kentin 3. Marco Troost Eestafette: 1. Z.C. de Gooye 2. Z.C. de Schotejil 3. K.Z.C. de Stelle Totaal uitslag: 1. Dirksland 3142.0 2. Middelharnis 3186.0 3. Stellendam 3399.0 Veertien dagen voor deze wedstrijden hield Z.C. de SchotejU zijn jaarlijkse onderlinge wedstrijden om het club kampioenschap, waar Jan Campfens voor de vierde maal onbedreigd aan de kop ging. In de andere leeftijds-groepen waren dit: t.m. 8 jaar: Marcel Vroeglndewey Marian Visser Angeli Blankers t.m. 10 jaar: Wü van Vliet Corien Groenendijk t.m. 12 jaar: Heleen Kievit Gerard Slooter t.m. 14 jaar: Ans van Eesteren Arjo Kentin 15 jaar of ouder: Jan Campfens Jacqueline Blok. De afdeling Goeree-Overflakkee van de Koniiiklijke Schippersvereniging „Schuttevaer" komt op woensdag 29 december a.s. des nam. 2.30 uur in Ca fé Kreeft, Kaai 10 te Oude Tonge in Jaarvergadering bijeen. Naast de gebruikelijke verslagen zal er een bestuursverkiezing plaats heb ben, waarbij de aftredende leden, de heren A. Ghijsels, J. Kik en M. Oomens herkiesbaar zijn. Het voornaamste punt op de agenda betreft de voorstellen voor de Alge mene Vergadering, die schriftelijk moe ten worden ingediend. Voor deze Alge mene Vergadering, die in 1977 te Utrecht zal worden gehouden, moeten enkele afgevaardigden worden gekozen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 9