Christenvrouwen richten appèl tot Eerste Kamer 'n Dakje tegen vallende stenen Water Grevelingen moet zoet worden I I l Nieuwbouw v. d. Berg zitmeubelen Stellendam gestart TIP VAN TOYOTA ''T^\Fi£ BIBL/o 49e jaargazig Vrijdag 10 december 1976 POSXBOX e B MIDDEIilIABNIS BedEHtte ea advertenitlea: Kantoor Lanigeweg 13, SammeladUJfe Ttl< (01870) 26 29 Na 5 uur (01870) 33 02 Giro 187890 Bank i Baba imdSéÊtaxnia ao, 343(UU.108 CHEL STKEIEEBLAD OOP GEREIFOKMEESIDE GRCXNDSLAG VOOR DE ZUID-HDUuAasrDSE EN ZEEUWSE EILAJNDEN Versdtijra tweemaal per weefcdinsdag- en vrijdagaoond ,,LAAT EENS WAT VAN JE HOREN l" Een speciale korting geven wij op een TOYOTA COROLLA 1200 waar enkele proefritten mee gemaakt zijn. Natuurlijk VOLLEDIGE GARANTIE. LIES VAN DER VELDE SOMMELSDIJK De eerste sneeuw is gevallen. Laat ons daarom NU uw auto controleren op lak, tectyl en BANDEN. Kerstmiddag Plattelandsvrouwen „Schuttevaer" vergadert 29 dec. Alcohol/gordel controle VOOR MOOBBRE bloemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad Mddelharnis Werkloosheid op Flakkee weer omhoog MIDDELHARNIS Voor grote droogteperiodes BEZOËEX ONZE Automobielen-verkoophal t OOK OP VRIJDAGAVOND GARAGE KNöPS LANGEWEG 113 IVIIDDELHARNIS TEL. 01870-2043 ABONNEMENTaPRIJS 7jB0 VER KWAHTAAL ADVERTEDNTIBHRUS 27 cent per mm. Bii oooteaot ctpedaal taxia^ Reeds vanouds bestaat er tussen men sen behoefte om zich te uiten. Door middel van woorden willen we onze gedachten overdragen op anderen. Wij willen wat wij denken, zeggen. Wanneer we dat niet van mond tot mond konden doen, namen onze voor ouders, papier en ganzepen en schre ven in sierlijke krullen hun gedachten op. Soms zijn die oude brieven ware staaltjes van schrijfkunst. Prachtig getekende letters, hoe inge wikkelder krul, hoe mooier. Dikke en dunne ophalen, kortom ware staaltjes vangeduld. Ze namen er dan ook de tijd voor. Lang niet iedereen kon een brief schrijven. Wie het toch moest, ging naar de bovenmeester en vroeg hem dat voor hem te willen doen. Vandaag hebben we geen tijd meer om een brief te schrijven. Papier pakken pen of misschien wel schrijfmachine ne men, het duurt allemaal veel te lang. Ge dachtig aan de opwekking van de PTT; „laat eens wat van je horen!" nemen we de telefoon. Het gaat ook allemaal veel vlugger. Het neemt niet zoveel tijd. Een bijko mend voordeel is, dat wanneer we iemand gesproken hebben, we onze boodschap hebben overgebracht, we ze ker weten, dat onze boodschap hem heeft bereikt. Dat gevaar, dat dit niet het geval zal zijn, lopen we bij brieven altijd. Ze kun nen zoek raken, ze blijven misschien wel ongeopend een tijdje rondslingeren, kortom er zijn vele redenen op te noe men, waarom het fout kan gaan. Bij de overheid ligt dat allemaal een beetje stroever. Daar gaat het allemaal niet zo eenvoudig. Vele kamervragen, waarvoor vele mensen in het geweer ko men, worden gesteld, die met een een voudig telefoontje ook afgedaan kunnen worden. Dat is al vele malen gebleken. Ook kan het soms lang duren voordat schriftelijke mededelingen de verant woordelijke personen laat, soms te laat bereiken. Het voorbeeld daarvan kent vandaag bijna iedere Nederlander. De medede ling dat Menten gearresteerd zal wor den laat minister van Agt onaangeroerd in de enveloppe zitten en vertrekt.naar Roemenië. We weten vandaag allen welke turbulente gevolgen dat zo sim pele gegeven heeft gehad. Het niet ope nen van een enveloppe bracht onze hele politieke kameraderie in opperste op winding. Toch blijkt vandaag dat het niet ope nen van enveloppen onder bewindslie den kennelijk een reeds Ingevoerde ge woonte is geworden. Immers zo meldt de pers, Lardinois, de aftredende Euro pese commissaris voor de Landbouw heeft moeten vaststellen dat de Europe se ministers op hun vergaderingen de voorstellen van de Commissie soms on geopend in de enveloppen lieten zitten. Wij weten ook daarvan wat de ge volgen zijn. Europese topconferenties wisselden elkaar met de regelmaat van de klok af. Zonder dat er besluiten wor den genomen, zonder dat ze leiden tot de oplossing voor de problemen, die om oplossing schreeuwen. Of dacht U dat invoeren van een heffing op margarine een oplossing was voor de groeiende bo terberg. Of de nu voorgestelde belasting voor de boer op elke ingeleverde liter meUc? Dat gelooft toch niemand! Kennelijk kan dit allemaal maar on gestraft gebeuren. Tot de wal het schip keert en de samenleving geheel is vast gelopen. We moeten maar niet hopen dat dit ooit zal gebeuren, dan vrezen we het ergste! Dorpsweg 28-34 Tel, 01870-4436 OUDDORP: De afd. Goedereede - Ouddorp van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen houdt dinsdag 21 c^ec. de jaarlijkse kerstmiddag met bejaarden en minder validen. De middag begint om 2.30 uur in het Verenigingsgebouw. De afd. Goeree en Overflakkee van de Kon. Ned. Schippersvereniging „Schuttevaer" vergadert woensdag 29 december 's middags 14.30 uur in Café Kreeft te Oude Tonge. Hij heeft het ons niet zelf ver teld maar zó, als onderstaand, moet het vorige week gebeurd zijn De man, inwoner van Nieuwe- Tonge, rijdend vanuit Middeüiar- nis, had zo graag pp het pijpje geblazen dat door de politie deze en gene werd voorgehouden. Hij werd, wat drommel niet eens aan gehouden. Jammer...! vond 'ie het van de gemiste ervaring. Thuis werd vrouwlief van de teleurstel ling deelgenoot gemaakt. Ook zij voelde er wel wat voor de controle te foppen en spoedig stuurden ze hun wagen via de Lorredijk rich ting Middelhamis. Vol verwach ting naderden ze op de thuisweg weer de alcoholcontrole en jawel, daar lichtte het stopteken op. Het raampje werd gedienstig omlaag gedraaid want er kon niets fout gaan; maar toch: „Geen gordels aan zie ik!" fronste de agent, pakte z'n boekje en slingerde hen op de bon, in duplo!! De leden van de Eerste Kamer, die zullen moeten beslissen over de al of niet legalisering van de abortus zijn in een gezamenlijk schreven van een drie tal landelijke Vrouwenbonden met klem gevraagd zich tegen de uitspraak van de Tweede Kamer uit te spreken. Adressantep zijn de Bond van Ned. Herv. Vrouwenver. op Ger. Grondslag; de Bond van Vrouwenver. der Gerefor meerde Gemeenten en de Bond van Chr. Geref. Vrouwenverenigingen. Het schrijven luidt als volgt: Nu zeer binnenkort een beslissing van U gevraagd zal worden ten aanzien van het door de Tweede Kamer de Staten- Generaal in meerderheid aanvaarde wetsvoorstel tot het stellen van regels met betrekking tot het afbreken van zwangerschap, gevoelen de bovenge noemde bonden, waarin vele duizenden vrouwen verenigd zijn, zich gedrongen een laatste dringend beroep op U te doen om Uw stem aan genoemd voor stel te onthouden. Zij zouden zich in hun geweten schuldig gevoelen tegenover God, indien dit laatste appèl achterwe ge bleef. Niet minder zouden zij zich schuldig gevoelen tegenover het volk, indien zij nu verzuimden te spreken. Zij vragen U om Gods wille tegen dit ontwerp van wet te stemmen. God is de Schepper en Onderhouder van het le ven, dat Hij door Zijn gebod: „Gij zult niet doden" beschermt. Omdat het le ven Hem heilig is behoort het ieder heilig te zijn. Dat geldt ook de vrucht, die van het moment van de conceptie af menselijk leven is. Derhalve kan abor tus provocatus niet eenvoudig als het wegnemen van een waardevrij klompje cellen worden aangemerkt. Opzettelijke zwangerschapsonderbreking betekent het doden van een wordend uniek men senkind. Het staat immers vast, dat de bevruchte eicel zich zonder menselijk ingrijpen (abortus provocatus), afge- dacht van complicaties, tot geboren le ven, zal ontwikkelen. Het geboren wor den is slechts een fase in de groei vaii het reeds bestaande leven. Een beroep op de vrijheid van de mens om ook in dezen zijn eigen be slissingen te nemen, heft het gebod Gods niet op. Wij zijn als Zijn schepse len gebonden aan Zijn wil, die Hij in Zijn Woord tot uitdrukking heeft gebracht. Het loslaten van Gods heilzame wil be tekent, dat mens en samenleving aan geestelijke en zedelijke verwildering worden overgegeven. Ook moet dit beroep op de vrijheid van dé mens verwerpelijk worden ge acht, vanwege het uiterst discrimine rende karakter er van ten opzichte van het nog niet geboren mensenkind, dat van het tijdstip van de bevruchting van de eicel af reeds alle individuele en er felijke informatie draagt. Het wordt immers door de eenzijdige beslissing van een ander aan de vernietiging overge leverd. Daarentegen dient de wordende mens, die zich niet verdedigen kan, door de wetgeving beschermd te worden. Het is een duidelijke zaak, dat de vraag om abortus provocatus op kan ko men uit menselijke noodsituaties. De ge noemde vrouwenbonden zijn echter van oordeel, dat het afbreken van een pril en weerloos leven hierin nooit een oplos sing kan bieden, maar integendeel aan leiding kan geven tot veel ernstiger en dieper nood dan die waaruit de vraag naar abortus provocatus opkwam. Nood breekt Gods wet niet! Er zal in de bedoelde noodsituaties naar andere wegen tot oplossing daar van gezocht moeten worden zonder dat het beginnend leven daartoe wordt prijs gegeven. Wij zijn ons ervan bewust, dat dit van heel ons volk bereidheid vraagt zich meer dan ooit zo volledig mogelijk in te zetten voor hen, die in deze nood situaties geraken. Maar, dat neemt niet weg, dat wij naar eer en geweten niet anders kunnen doen dan U met klem te vragen in deze zaak van leven en dood voor het onge boren kind Uw stem tegen het voorstel tot het stellen van regels met betrek king tot het afbreken van zwanger schap uit te brengen. •Wij vragen het U om Gods wille, maar evenzeer ter wüle van ons volk. Legalisering van abortus provocatus is een eerste stap op een heilloze weg, waarvan het einde niet is te overzien. Het zal immers de uitholling van de eerbied voor het leven, die helaas over al in toenemende mate valt waar te ne men, nog sneller doen verlopen en zo de inzet worden van een reeks vergrijpen tegen het leven. Beseffend hoe groot de verantwoorde lijkheid is, die op U rust, blijven wij U in onze gebeden gedenken. Wij wensen U bij al uw werkzaamheden en Uw overwegingen bij het bepalen van Uw stem in dezen de wijsheid en de zegen van de God des levens toe. De Senatoren worden tenslotte uitge nodigd tot een bezoek aan de samen komst die genoemde Bonden morgen, zaterdag 11 december in de Julianahal te Utrecht hopen te houden. S5S^K;KSSK^S5K^:SSSK5:5S:SiS^SSSs* In de novembermaand is de werk loosheid op Goeree-Overflakkee op nieuw gestegen, nu van 292 naar 319 mnl. werklozen, resp. van 3,6 naar 3,9% van de mnl. beroepsbevolking. Dat per centage bedraagt in Oud Beijerland slechts 1,5 en in Spijkenisse 2,5"/o. Van de werklozen op Goeree-Over flakkee kan de volgende onderverdeling worden gemaakt; 99 bouwvalckers, 49 metaalbewerkers, 20 man landbouwper- soneel, 5 man handelspersoneel, 44 man transportpersoneel, 23 man kantoorper soneel, 31 losse arbeiders en 48 man uit overige beroepen. Onder de 319 werk lozen bevinden zich 23 jongeren t.m. 18 jaar. Het aantal werkloze vrouwen en meis jes liep daarentegen in de november maand terug van 81 (in okt.) naar 68 in november. Daaronder bevinden zich 23 jongeren t.m. 18 jaar. De onderverde ling: 10 winkelbediendes, 17 kantoorbe diendes, 2 huishoudelijk personeel en 39 uit overige beroepen. De gemeentetoren van Middelhamis is niet helemaal meer te vertrouwen, zo is bij een recent technisch onderzoek van de zijde van de Gem. Technische Dienst gebleken. Rondom de toren zijn stuk ken steen gevonden die van twintig me ter hoogte omlaag waren gekomen. Ge lukkig zonder iemand te raken, maar wel werd er duidelijk mee aangetoond dat het onverantwoord zou zijn de kerk gangers die via de toren de kerk in- en uitgaan geen bescherming te bieden. In afwachting van de nodige restau ratie is de afgelopen week zo'n bescher ming aangebracht. D.m.v. een hekwerk wordt het gebied waarbinnen vallende stenen terecht zullen komen afge schermd. Boven de ingang is een stevige houten luifel gemonteerd. De aanbouw is weinig fraai maar geeft wel het gevoel van veiligheid. Te hopen is dat de restauratie niet al te lang meer op zich zal laten wachten. Restau raties als deze vergen echter een lange voorbereiding en zelfs daarmee is nog geen begin gemaakt. Tele-foto's hebben aangetoond waar de gevaarlijke plek ken zich bevinden en wellicht is het mogelijk een provisorisch herstel toe te passen? _Ui»)1lH{<*<wn- Op het industrieterrein nabq de Del- tahaven te Stellendam groeit momenteel de nieuwbouw voor „van den Berg zit meubelen b.v.". Het bedryt pleegt in deze nieuwbouw een kapitale investe ring van 7,3 miljoen gulden! Vorige week donderdag verleende burg. van Velzen vaniGoedereede daar letterlöh zfln medewerking aan door een sta len balk z'n plaats te geven. Van den Berg Meubelindustrie is vele jaren in Hellevoetsluis gevestigd ge weest. Een felle brand heeft de bedrijfs- pcinden echter zodanig verwoest dat het de leiding van het bedrijf het best leek op een andere plaats een totale nieuw bouw te plegen zoals die nu, in Stellen dam, gestalte krijgt. Van de beschikbare 20.000 m2 grond zal de helft worden bebouwd, waarmee Een perspectieftekening van wat tot stand zal komen. hec bedrijf een dubbel zo grote bedrijfs- oppervlakte krijgt als in de vorige situa tie. Er komt een produktiegedeelte en een imposante expositieruimte, een „handels-toonkamer" onder de naam „Meubelexpo Stellendam". Leveringen daaruit zullen overigens uitsluitend via de handel plaats vinden. In het straks SteUendamse bedrijf zullen moderne zitmeubelen, gestoffeerd met rundieder, en luxe bureau-fauteuils worden gefabriceerd. Van die produktie gaat 25»/o naar het buitenland, o.m. naar de EEG-landen en Scandinavië en bui ten Europa naar de V.S., Australië en het Midden Oosten. Deze exportpositie opent goede perspectieven en het be drijf verwacht dat, parallel aan de om zetstijging ook het personeelsbestand, lu 108, tot tweehonderd man te zullen Uitbreiden. Het is het bouwbedrijf Gebr. v. d. Nieuwendijk te Stellendam dat de bouw heeft aangenomen. Architect is dhr. A. M. I. V. d. Velden. Het water van het Grevelingenbek- ken en het Zoommeer moet in de toe komt zoet worden. Dit zei prof. dr. ir. C. van de Berg, directeur van het insti tuut voor cultuurtechniek en waterhuis houding maandagmiddag tijdens de al gemene vergadering van de Zuidelijke Landbouwmaatschappij in Goes. In grote droogteperiodes zoals in de afgelopen zomer, kampt met name de landbouw in Brabant en Zeeland vol gens hem met een tekort aan zoet wa ter. Dit kan sterk verbeterd worden door deze twee zoutwaterbeltkens zoet te maken. Voor de landbouw zal het zoet water van deze bekkens mede grote uitbreidingsmogelijldieden geven. Op Schouwen-Duiveland, Tholen en Flak kee zijn gemiddeld 75 procent van de akkerbouwbedrijven kleiner dan 20 hec tare. Deze bedrijven krijgen met het zoete water betere levenskansen, aldus Van de Berg. Bijdrage. Ir. D. Luteijn, voorzitter van de Zui delijke Landbouwmaatschappij, tevens voorzitter van het Koninklijk Neder lands Landbouwcomité, (KNLC) zei tij^- dens zijn openingsrede, dat pas dezer dagen de eerste beheersovereenkomst is afgesloten in het Ganse en Meidoom- heggegebied in de Poel-Heinkenszand. Vorig jaar besloot het ministerie van CRM aan boeren die een natuur-land schappelijk waardevol gebied in oor spronkelijke staat wilde bewaren een extra bijdrage te verlenen. Toch heeft het nog ruim een jaar moeten duren voordat werkelijk de eerste overeen komst is afgesloten, aldus de ZLM-voor- zitter. Ir. Luteijn zei verder te verwachten dat ruim 20.000 boeren in Nederland waaronder het grootste deel rundvee houders een beroep zullen moeten doen op de rijksgroepsregeling zelfstandigen omdat ze door de grote droogte van de afgelopen zomer in ernstige financiële moeilijkheden zijn geraakt. (Uit het R.D,)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 1