Het „gebouwd" gaat aanzienlijk liogere omslag betalen OPGELET VERSPUY ZONEN R.T.M. bus buiten spoor V A^ 49e ja&rgaag Dinsdag 7 december 1976 CIÏR. RTRTJ^BïRHT.An OOP GEKEIFORMEIEIBDE GBOin>SLAG VOOR DE ZUI]>-HOLLA3SIDSE EN ZEEUWSE EILANDBN Verschijnt tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagaoond No. 4546 WATERSCHAP FLAKKEE: Oppositie tegen verlioging verontreinigingsbijdrage 3 dagen FEESTELIJKE OPENINGS AANBIEDINGEN met gratis gesciienken of attracties Op donderdag 9 december vanaf 2 uur tot 18.00 uur. Op vrijdag 10 december vanaf 9.30 tot 21 uur. Op zaterdag 11 december vanaf 9.30 tot 17 uur. Dealer van Eminent, Solina, Yamaha, Johannus, Riha: Showrooms te Westdijk 53 Sommelsdijk tel. 01870 - 4776 Barendrecht Gebr. Meeldijk 123 tel. 01806-2171 Zwijndrecht Passage 2 tel. 078-28634 Plaatselijk nieuws Diefstal opgelost Haai aangespoeld op Ouddorps strand Een andere benaming van vijandigheid Serie inbraken in Sommelsdijk en IVliddelliarnis Geslipt Jubileum Eerste Flakkeese Vogelvereniging Raad Oostflakkee Crediet voor restauratie molen Achthuizen PC^IIBOX 8 MIDOEUHAKMS SadacÊte ea adverbeniUes: Kantoor Laragenieg 13, Sammedadtjb TeJ, (01870) 26 29 Na 5 uur (01870) 33 92 Giro 107930 BanüE Baba MliddeUhaimis do, 8420LO1.1O8 ABONNBMEIMtSFmJS 7^ PER KWARTAAL ADVIUKfiUONTlUHHUS 27 cent per mm. BU ooofacaot Bpecdaal tazlati De Verenigde Vergadering van het Waterschap Flakkee heeft vrijdag ver gaderd, aan de vooravond van de één wording van het tot dusver gescheiden Algemeen- en Polderbeheer. De ingelan den (inwoners van het werkgebied van het Waterschap) zullen de gevolgen aan de portemonnee ervaren, de één gaat een tikkeltje minder, de ander héél wat meer betalen. De nieuwe regeling, die overigens in het gehele land al eerder van kracht werd, wordt per 1 jan. wer- kelijliheid; de omslagen die zullen vol gen zullen dan ook van de nieuwe tarie- vering worden afgeleid. Er werd op de vrijdag in „Onder de Wiek" gehouden vergadering druk over gesproken Het Polderbeheer werd tot dusverre alleen betaald door de eigenaren van ongebouwde eigendommen (voor '77 vastgesteld op 70,per ha) terwijl deze eigenaren ook nog eens aangesla gen werden voor hun portie in het alge meen beheer, (voor '77 vastgesteld op 84,per ha), samen derhalve 154, voor het komende jaar, maar hun aan slag zal er anders uitzien...; zij komen er met 132,— af...! De zgn. „eigenaren gebouwd" wordt met ingang van het nieuwe jaar ook de ko.sten van het polderbeheer in rekening gebracht, „want", zo luidt de hieraan ten grondslag liggende logica; „ook het gebouwd heeft belang bij een goede waterbeheersing". Het gebouwd zou oorspronkelijk voor '77 aangeslagen worden voor 84,maar dat wordt nu 132,of meer, afhankelijk van de be lastbare opbrengst grondbelasting. Be woners van nieuwbouwwoningen b.v. zullen niet meer dan die 132,gaan betalen; die worden overigens door de Bouwverenigingen in de huren verre kend. Ten gevolge van dit nieuwe sy.steem zullen de beide begrotingen (Polderbe heer en Algemeen beheer, die door de Ver. Vergadering werden vastgesteld) tot één nieuwe begroting worden samen gevoegd. Die zal in het komende jaar aan de Ver. Vergadering worden voor gelegd. Verontreinigingsheffing. Er ontstond nogal wat oppositie tegen het voorstel de heffing Verontreini gingsbijdrage voor 1977 vast te stellen op 27,per i.e. (inwoner equivalent). Het was met name burg. H. Bos van Dirksland die de oppositie aanvoerde omdat hij meende een onbillijkheid te hebben gesignaleerd. Onbillijk vond dhr. Bos het voor te wenden alsof er een kwart van de totale werkzaamheden van het Waterschap wordt besteed aan de waterzuivering, terwijl er nog niet eens wordt gezuiverd en er alleen maar administratief wordt voorbereid! Een post van 338.500,wordt daarom aan de berekening van de Verontreinigings bijdrage toegerekend en dat ging dhr. Bos wat te ver. „Het is een fictieverweet dhr. Bos n.a.v. de 25% berekening en hij vond het irreëel het beleid op ficties te baseren, waarbij hij erop wees dat misschien daardoor het i.e. bedrag in twee jaar tijds steeg van 19,50 naar '27,Hij voelde in dit verband voor een „pas op de plaats" om eerst exact te bezien welke kosten het Waterschap aan de waterzuivering maakt, desnoods door een tijdschrijving toe te passen! Dijkgraaf Ir. Mijs deed daarop een boekje open over de veelheid van werk zaamheden, al was het alleen al de da gelijks binnenkomende aanvragen om vermindering van de aanslag door al- leenwonenden. Dhr. Mijs kon echter de Ver. Vergadering in kennis stellen van een streven de zuiveringstaak op de eilanden en in de Waarden te bundelen in één Zuiveringsschap. In het hele ge bied zullen de kosten van zuivering sterk uiteen lopen maar het ligt in het voornemen een gemiddelde heffing vast te stellen. Dhr. Mijs achtte dat voor Göeree-Overflakkee „bijzonder voorde lig"; hij schatte dat de heffing op een gemiddelde van 19,a 20,komt. Dat nieuws bleek heel positief te wor den gewaardeerd, maar voor het overige bleef burg. Bos bij zijn bezwaren, al spoedig daarin bijgevallen door dhr. T. van Prooijen en dhr. H. L. van Kam penhout. „Ik blijf er moeite mee heb ben deze „natte vinger berekening" te accepteren!" hield dhr. Bos vol; „zo heeft het er de schijn van een versluierde dekking van de algemene beheerskos ten te zijn". Jan Modaal „Jan Modaal", de gemiddelde werk nemer met een gemiddeld inkomen werd er ook nog bij gehaald door dhr. van Kampenhout. Dhr. van Kampenhout meent zo'n 500 „Jantjes Modaal" te ver tegenwoordigen en ook hij vond de be rekening zoals door dhr. Bos gehekeld een onverteerbare zaak. „A}s u wilt voorkomen dat er aktiegroepen tegen deze heffing ontstaan dan zult u het heus beter moeten verkopen!" zo liet hij waarschuwend horen. Het voorstel dat dhr. Bos daarop lan ceerde, het tarief handhaven op f 25, per i.e., kreeg een achttal stemmen mee, verre onvoldoende om enige kans te ma ken. Sinterklaas. Burg. van Es van Middelhamis bleek de schrobbering van Sinterklaas op z'n fatsoen te hebben getrokken. De Sint foeterde geducht" op het vervuilde water toen hij enkele weken geleden Middel- harnis binnenvoer. „Ik ging bijna van m'n staf van de stank" moppelde hij en burg. van Es vroeg nu de Dijkgraaf per missie de Sint een goed bericht te doen waarin vervat de verzekering dat hij in '79 (dhr. van Es gaf het Waterschap nog twee jaar de tijd) onbelemmerd binnen kan varen. Er wordt wel naar gestreefd om het mogelijk te maken", verzekerde dhr. Mijs. Staverseweg. Door dhr. G. C. Joppe werd nog ge vraagd naar enige vordering m.b.t. de aanleg van de Staverseweg. Hij vroeg daar alle aandacht voor, daarin bijge vallen door burg. Bos dat het van de zijde van de Provincie maar weinig at tent vond dat er geen officieel bericht over wordt gedaan. Dhr. Bos hoopt even wel dat een schrijven van B. en W. van Dirksland op officieel niveau zal worden beantwoord. Afscheid. Afscheid werd genomen van de heren J. Doornbos (afwezig) en dhr. M. K. van Eek i.v.m. de in de statuten vastgestel de leeftijd. Ir. Mijs zal volgend jaar als Dijkgraaf afscheid nemen. Op de eerst volgende vergadering zal de Ver. Ver gadering een aanbeveling voor een nieuwe dijkgraaf worden gedaan. HERKINGEN De aangekondigde zitting voor huur en pachtgelden op a.s. zaterdag in het Hervormde Verenigingsgebouw, is we gens sterfgeval een week uitgesteld. MIDDELHARNIS Beroepen. Door ds. Th. van Stuyven- berg is een beroep ontvangen van de Geref. Gemeente van Meliskerke. Ook enkele maanden geleden ontving ds. van Stuyvenberg een beroep uit deze gemeente waarop hij toen heeft bedankt. STELLENDAM De diefstal die in mei van dit jaar werd gepleegd in de woning van de fam. Mijnders aan de Langeweg is op gelost. De dader blijkt een 28-j. man uit Dordt te zijn. Het gestolen geld is op gemaakt maar een gestolen horloge e.a. zijn bij hem teruggevonden. OUDDORP Verzilvering. Vakantiebonnen voor de landbouw t.w.v. 500,kunnen worden verzilverd vrijdag 10 dec. na 7 uur bij de P.V. E. Grinwis, Dirkdoens- weg 9 Ouddorp. Ook kunnen zegels voor de landbouw t.w.v. 500,verzilverd worden van 10-17 dec. bij D. v. d. Linde, Julianaweg 22. OOLTGENSPLAAT Kerkdienst. Woensdag 8 december des nam. 7.30 uur zal voor de Geref. Ge meente voorgaan ds. Th. van Stuijven- berg te Middelhamis. Verzilvering vakantiebonnen. Vrij dagavond 10 decernber van 7 tot 8 uur bestaat er gelegenlieid om bij de pen ningmeester van de C.V.A.T., dhr. A. Kromdijk, Kastanjestraat 16, alhier, va kantiebonnen in te wisselen met opdruk: „Geldig tot 30 april 1977", tot een be drag van ten hoogste 500, -r- OogstkoUekten. De gehouden oogst- kollekten tijdens de dankstond voor het gewas heeft opgebracht in de hervorm de kerk 10.700,—; Geref. Kerk 7.700,- en in de Geref. Gemeente 5.100,de nagiften zijn hierbij inbegrepen. Kerstfeestviering bejaarden. Op Op het strand langs de Brouwersdam te Ouddorp is eind vorige week een haai aangespoeld. Vermoed wordt dat het dier levend in de kustwateren te recht is gekomen en daar door gebrek aan voedsel is omgekomen. Het bleek een exemplaar van dé reuzenhaai te zijn, 4,65 meter lang. Deze haaisoort is ongevaarlijk voor de mens omdat hij zich tandeloos als hij is met plankton voedt. Het kadaver dat veel bekijks heeft gehad zou vanmorgen door het destructiebedrijf GEKRO worden weggehaald. donderdag 16 deqember zal in het Veren, gebouw „'t Centrum" het Kerstfeest met de bejaarden worden gevierd, 's Avonds om 5 uur komt men bijeen. Na de kof fie wordt gezamelijk een broodmaaltijd gebruikt. Om 7 uur begint het avond programma, dat officieel door ds. T. W. van Bennekom zal worden geopend. Bejaarden die aan de maaltijd deel wil len nemen en die eventueel vervoer no dig hebben gelieve dat vóór 9 decem ber a.s. bij een der dames van het co mité te melden. De bejaardencomité.'s. Zendingsavond. Heden dinsdagavond om 7.30 uur zal er in „Elthato" een Zen dingssamenkomst gehouden worden, uitgaande van de G.Z.B., waarvan de heer A. D. Goyert aanwezig zal zijn. U bent allen hartelijk welkom. INGEZONDEN: Geachte Mevrouw, Met aandacht heb ik uw ingezonden stuk in het Eilanden-nieuws gelezen. „Vijandschap tegen Christelijk On derwijs" Wat mij daarin opviel, en tot mijn spijt vind ik het meer een verhaal tje, dat men in deze tijd van Sinter klaas aan de kinderen vertelt. Van wie zoet is krijgt lekkers, wie stout is de roe. Maar de werkelijkheid is geloof ik toch wel een beetje anders. Is het niet zo dat de wereld groter is dan alleen de gemeente Goedereede? Als u zich een klein beetje in het we reldgebeuren zou verdiepen, zou u zulke brieven waarschijnlijk niet. geschreven hebben. Zeker niet in de tijd die nu voor ons ligt. Zondag 5 dec. hadden we de 2e advent. Zondag, oftewel, nog 2 zondagen en we vieren Kerstmis. Het feest van Vrede op Aarde. Nu zijn (wij) althans een groot deel van de bevolking van Goedereede in staat dit te vieren in een eigen gezin of thuis. Heeft u wel eens nagedacht over de problemen die zich elders af spelen? Waar kinderen geen school, geen huis en geen eten hebben. Waar volwassenen met kerstmis een verblijf moeten zoeken, waar het warm is en waar misschien iemand een goed of aardig woord tegen hem of haar zegt. Zouden dan al deze mensen van welk geloof ze ook zijn de duivel tegen zich in het harnas jagen? Hoe durft u zelf een oorlogswapen in handen te nemen door de kerstviering te veroordelen in andere gelegenheden dan de N.H. Kerk g.g., of op plaatsen waar men gelijkdenkend is. Mevr. weest u blij met de voorrech ten die wij hier genieten. Als u zich voor iets opbouwends in wilt zetten, zet u dan in voor iets wat noodzakelijker is in de wereld. Want het geloof houdt meer in dan alleen de N.H. Kerk g.g. in Goedereede. Met dank voor plaatsing. J. G. v. d. Houten Oostdij kseweg 55, Goedereede. NIEUWERKERK Duivententoonstelling op II december Op zaterdagmiddag, aanvang 2 uur, zal in de grote zaal van „Ons Dorps huis", een Duivententoonstelling wor den gehouden. Een grote hoeveelheid duiven, van de leden van de Postduivenvereniging „Duiveland" zullen door deskundigen worden gekeurd en beoordeeld. Ruim 200 duiven zullen worden aangevoerd. Ook zal de trekking plaats vinden van de verloting ten bate het nieuwe club huis. Verder zullen vele attracties worden geboden, zodat het zeker een gezellige drukte gaat worden. Discussie-avond in Rehoboth Zondagavond, 12 december a.s. zal er weer een discussie-avond worden ge houden voor de Gereformeerde en Her vormde jongerenyer. Aanvang 8 uur. Men hoopt op deze wijze zoveel mo gelijk wat contact te leggen om te ge raken tot oprichting van een gezamen lijke jeugdclub. Vanzelfsprekend rekent men op een goede opkomst. De R.T.M, bus die vrijdagmiddag tij dens de hevige sneeuwbui via de Oude- landsedijk richting Stad aan 't Haring vliet reed is precies voor de boerderij van de fam. Koert van de weg geraakt. Gelukkig bleef het gevaarte in het dijk- talud steken en konden de passagiers ongedeerd de bus verlaten. Met een uit Middelhamis opgeroepen bus kon den ze hun weg vervolgen, maar al kort na het hervatten van de rit maak te de bus een soortgelijke manoeuvre. De eerst gestrande bus moest met een stevige takelwagen van de fa. van Rumpt weer op de wielen worden ge holpen. Voor meerdere automobilisten vorm de de Oudelandsedijk, spiegelglad ge worden door de aangereden sneeuw, een bijna onneembare hindernis; er strandde behalve de bus ook nog 3 per sonenauto's en een tractor; alle zonder persoonlijke ongelukken. In de nacht van zondag op maandag zijn in Sommelsdijk en Middelhamis een aantal inbraken gepleegd. De dieven sloegen hun slag bij bedrijven op het Westhaventerrein te Sommelsdijk. Bij het tractorbedrijf van de Ford aan de Kraayensteinseweg werd aan de achter zijde een raam geforceerd. Uit een bu reau werd een geldbedrag meegenomen. De AGO, het bedrijf in auto-onder delen van dhr. de Vlugt werd eveneens bezocht. Er werd naast een bedrag aan geld ook voor zo'n achtduizend gulden aan gereedschappen meegenomen. Bij de-AGO werd ook een Mercedes perso nenwagen ontvreemd die later op de kop in een sloot langs de Kraayenstein- sedijk is teruggevonden. Garage Piet Klink behoort ook tot de gedupeerden. Daar werd wat geld ge stolen en werd een in reparatie zijnde Citroen I.D. (waarde 20.000,—) mee genomen. Deze wagen werd voor de Fiat-garage in Middelhamis terugge vonden, kennelijk omdat hij het begeven had. Bij de speelautomatenhandel van dhr. de Korte (recht tegenover de Fiat- garage) werd het volgende bezoek ge bracht. Daar wordt een camera t.w.v. 1000,vermist. Tenslotte is dhr. KI. Vroegindeweij zijn Mercedes kwijt. De dieven hebben die kennelijk nodig gehad voor het ver voer van de gestolen waar. De wagen, zomin als de daders zijn teruggevonden. MELISSANT De heren T. P. Doornhein alhier en dhr. D. C. Melissant uit Middelhamis, die vrijdag namiddag in één auto op weg naar huis waren raakten in de Fortuinweg zodanig in een slip dat de wagen tegen een boom terecht kwam. De beide inzittenden werden voor na der onderzoek naar het ziekenhuis ge bracht maar konden nog vrijdagavond naar huis worden gebracht. Dit jaar bestaat de Eerste Flakkeese Vogelvereniging 25 jaar. Aan dit feit wil de vereniging niet zo maar voorbijgaan en als jubileumviering zal worden be schouwd de te houden tentoonstelling in het verenigingsgebouw „Melishof" te Melissant. Jaarlijks werd wel een tentoonstelling georganiseerd maar die van dit jaar zal wel als de grootste kunnen worden be schouwd. De naam eer aandoende heeft de Eer ste Flakkeese gemeend als eerste op Flakkee een rayontentoonstelling te moeten organisereji. Op de show zullen daarom bijzonder veel vogels tegenwoordig zijn. Niet al leen komen er vogels van de leden van de E.F.V.V. doch ook van de zusterver enigingen uit Ouddorp, de Hoeksche Waard, Voome en Putten en Rozenburg. Er zijn voor de tentoonstelling rond 650 vogels ingeschreven. Te zien zuUen zijn: kanaries, in tal rijke kleurslagen, postuurkanaries, bas- Het zal in de donderdagavond te hou den raadsvergadering moeten blijken welke waarde de gemeenteraad van Oostflakkee nog hecht aan de korenmo len van Achthuizen, waaraan de tand des tijds danig heeft geknaagd. De ver vallen molen is aan restauratie toe en B. en W. gaan de raad donderdagavond voorstellen daarvoor een krediet van 160,000,beschikbaar te stellen, waar van 45.000,uit het Brugfonds zou kunnen worden geput. Door de Rijksdienst voor Monumen tenzorg is de restauratie van deze mo len (ondanks een geldende subsidie- stop!) op de urgentielijst gezet. Vooruit lopend op de daaruit voortvloeiende subsidie-toekenning heeft Monumenten zorg laten weten dat de kap van de mo len, om verder verval te voorkomen, kan worden dichtgemaakt. B. en W. me nen echter dat een algehele restauratie met spoed ter hand dient te worden ge nomen, waarom op haar verzoek door Monumentenzorg in samenwerking met een molenmakersbedrijf uit Westzaan een begroting is opgesteld a 140.000, inclusief onvoorziene uitgaven 160.000. B. en W. adviseren de raad, terwille van een spoedige restauratie, tot vóór financiering over te gaan en een bedrag van 115.000,uit de aligemene midde len te voteren, aan te vullen met een bedrag van 45.000,-^ van de uitkering die van de Brugverbinding Haringvliet is ontvangen. Door de Prov. en door de eigenaar (die overigens eigenaar blijft) zal ook wor den gesubsidieerd. D.m.v. de zgn. „ver fijningsregeling" in de uitkering \iit het Gemeentefonds zal het zelfs zo kunnen zijn dat er voor de gemeente aan de restauratie in 't geheel geen kosten ver bonden zullen zijn. Overige voorstellen. O.m. zal een krediet van 8555,— worden gevraagd voor de aanschaf van laarzen met stalen neuzen en bluspak- ken voor de brandweer van Den Bom mel, een krediet van 8500,voor de aanleg van een parkeerplaats in de Bloemstraat te Achthuizen en een kre diet van 12.000,voor de verbouw van het gemeentekantoor in de Nieuwstraat te Oude Tonge. Voorts zal de raad wor den voorgesteld tot verhoging van het tarief voor gebruik van de gymlokalen in de gemeente en hét gebruik van de Sporthal te Oude Tonge en het Ver. ge bouw aan de Schoolstraat aldaar. taarden van kanaries en wildzang, tro pische vogels, grasparkieten, in vele kleuren, grote parkieten en kwartels. Niet alleen vogeUiouders zullen op deze show kunnen genieten doch iedereen, met belangstelling voor dieren, zal in Melishof uren kunnen genieten. Het ge beurt niet vaak dat op één tentoonstel ling zoveel te zien is. De tentoonstelling zal op vrijdag, 10 december a.s. te 20.00 uur worden ge opend door de Edelachtbare heer H. Bos burgemeester van de gemeente Dirks land. De tentoonstelling zal die dag ge opend blijven tot 22.00 uur. Zaterdag is de show de gehele dag geopend en wel tot 21.30 uur.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 1