Van kweekmosschen en paedagogen Boeken- nieuws CéeUteU ÜMiiOi Zeeuwse wandelingen KlïidjthJh/yjek^t Uw huis verkopen TAMBOER C. KIEVIT ZN. Centrale Verwarming SOMMELSDUE Telefoon (01870) 26 09 DE BELOOFDE MESSIAS Dertien Adventsprelcen van Ds. Abraliam Hellenbroek VAN WENNEKER Uw huis verkopen TAMBOER VOLLEYBAL TOCH WEER VERLIES VOOR INTERMEZZO D. 2. DAMMEN „DENK EN ZET'' Bladz. 2 JilLANBEN-.NIBUWa- Vrijdag 3 december 1976. Dat is nog oude spelling, tegenwoor dig schrijft men mossen en pedago gen. Het zijn dan ook woorden uit 1876, dat is juist 100 jaar geleden. Toen is in Middelburg de Hijkskweekschool opge-^ richt, sinds 1969 noemt men zo'n school een pedagogische academie. Ze hebben bij dit 100-jarig bestaan feest gevierd en in het Rijksarchief is gedurende een paar maanden (tot 15 januari) een ten toonstelling ingericht. Niet enkel over deze kweekschool, maar ook over het onderwijs van een eeuw geleden tot nu. Kweekmossen. Het gewone woord is kwekelingen, maar ze werden algemeen genoemd met het woord dat hier boven staat. Een scheldwoord kunnen we het eigenlijk niet noemen. Ze noemden zichzelf ook zo. In 1923 werd een voetbalclub opge richt met de naam „De Mosschen". Om op de kweekschool te komen moest men toelatingsexamen doen. Voor de eerste keer waren er 42 candidaten, waarvan 13 buiten Zeeland. Ze waren geboren in de jaren 1860 tot 1862. Er slaagden 22 jongens. Allemaal jongens, want meisjes werden toen nog niet toe gelaten, dat gebeurde pas op 1 novem ber 1923. In sommige jaren waren er wel 100 liefhebbers, maar men nam er niet meer aan dan 24. Het toelatings examen was moeilijk, er kon door het grote aanbod streng geselecteerd wor den. Op 6 februari 1877 kon de school be ginnen. Men had nog geen gebouw en daarom werd er les gegeven in het mo numentale herenhuis op het Hofplein, dat nu als gerechtsgebouw dient. Enke le maanden maar, want in hetzelfde jaar werd het gebouw in de Lange Noordstraat gekocht, dat nog altoos in gebruik is. Er was voorheen een socië teit in gevestigd, die werd opgeheven. Natuurlijk is er in die honderd jaar wel een en ander aan verbouwd. Volgend jaar krijgt men een nieuw gebouw in Dauwendale ten zuiden van de spoor lijn. De eerste directeur van W. J. Wen- deL De behandeling van de kwekelingen was streng. Na 7 uur mochten ze niet meer op straat. Ze mochten ook geen contact hebben met de Middelburgse meisjes. Op de tentoonstelling ligt een briefje, dat iemand aan de directeiir ge schreven heeft. Zijn eigen naam staat er niet onder, maar een verzonnen naam. Wat hem bewoog te schrijven is niet bekend. Misschien speelde hij graag voor verklikker of was het een uitge droogde zuurpruim. Hij schrijft, dat hij om ongeveer 8 uur de kwekeling De Haas uit de 2e klas van het bolwerk zag komen met de jongejuffrouw Niedorp uit de Herenstraat. Hij kent de namen dus goed en heeft ook goed gezien, want onder het briefje is met potlood ge- screven, zeker door de directeur: „De Haas heeft bekend". Ik heb wel horen zeggen, dat er een leraar was, wiens ogen wat scheef ston den, die af en toe langs de bolwerken liep op zoek naar vrijende kweekmos sen. Ze noemden hem het schele gevaar. In 1884 schrijft de directeur aan de schoolopziener over deze zaken. Hij is er bezorgd over dat er 's avonds zoveel kwekelingen door de Lange Delft slen teren. Goede ouders zien niet graag hun kinderen 's avonds in de Lange Delft wandelen, schrijft hij. Natuurlijk liepen daar ook veel meisjes en zijn leerlingen mochten niet naar de Middelburgse meisjes kijken! Rondgang. Tijdens de rondwandeling zien we verschillende dingen die vroeger bij het leren gebruikt werden, zoals wandpla ten, waarvan men leerde lezen. Zo zag ik er twee hangen: de sprekende letter- beelden van Joh. van Wulfen, waarvan ik heb leren lezen. De letter ee werd voorgesteld door twee vogeltjes, die op een tak zaten, zo mooi gebogen dat er deze letter door werd afgebeeld. Bij de ij stond een bijenkorf. De an dere plaat vertoont twee jongetjes, die erg benauwd kijken. Ze zijn gevallen, de een roept ou en de andere au. Weer een paar letters geleerd! Er hangt een groot portret van Pieter Louwerse, in 1840 te Souburg geboren en daar onderwijzer geweest. In 1912 heeft men hier een buste voor hem op gericht. Hij heeft veel kinderboeken geschreven, ook een groot boek over de vaderlandse geschiedenis. Er zijn een paar scholen naar hem genoemd, in 1908 is hij gestorven. Een andere bekende onderwijsman uit de vorige eeuw was Johan Hendrik van Dale, de man die de grond gelegd heeft voor het bekende woordenboek. Hij was hoofd van de school in Sluis en leefde van 1828 tot 1872. Er ligt een brief uit 1854 van de schoolopziener Cal- lenfels, die hem noemt „een zeer kun dig man, daarbij een bekwaam onder wijzer van een voorbeeldig gedrag". Het is smerig geschreven, de bladzijde uit een schoolschrift van J. Zuidweg te Heinkenszand ziet er stukken mooier uit. Van alle directeuren hangt er een foto. Bekend zijn J. H. Leopold en H. de Raaf die pedagogische boeken hebben ge schreven. Verder veel foto's van groep jes leerlingen, schoolreizen, toneel- en zanguitvoeringen, reunies van het 50- en 75-jarig bestaan van de Kweekschool onderdelen van het schoolgebouw, le raren. Enkele oude natuurkundige instru- hienten zijn ook tentoongesteld, tover- lantaam plaatjes die we tegenwoordig dia's noemen, een houtskoolhouder die bij het tekenen gebruikt werd en een veer en doezelaar om het uit te vegen. Boekjes, roosters, reglementen, exa- menopgaven, prijsvragen over de ver betering van scholen: om alles nauw keurig op te nemen kun je er wel een paar uur zoek brengen. De Christeiyke Kweekschool. Hiervan is niets vertegenwoordigd op deze tentoonstelling. Maar omdat ik hier zelf vier jaar op heb doorgebracht, wil ik er toch iets van vertellen. Deze school is niet zo oud, ze dateert van 1910 en is ontstaan uit de normaalschool, zoals trouwens de meeste kweekscholen. Die normaallessen werden in de avonduren en 's zaterdags gegeven door hoofden van scholen, die in een bepaald vak goed thuis waren. Ook de eerste leraren van de nieuwe kweekschool waren hoofden van scho len: de directeur C. Weeda van de Gra venstraat, A. Rademaker van het Molen- water (beide te Middelburg), R. v. d. Welle van Grijpskerke. Bij de oprichting had men nog geen gebouw en werd les gegeven in een la gere school, maar in 1911 kon men het voormalige weeshuis op de Herengracht kopen voor 13.000,Er werd voor enkele duizenden aan verbouwd en tot in 1963 heeft het dienst gedaan. Toen kon het niet langer meer en is er een nieuwe grotere school gebouwd. In het gedenkboek bij het 50-jarig bestaan wordt het aldus beschreven: „Onder storm kreunde het, maar het bleef staan. Bij regen lekte het, maar door de vele kieren was het spoedig weer droog. Stuifsneeuw maakte de zol ders wit en de portalen drabbig-zwart. De ontkalking van de plafonds hield ge lijke tred met de toenemende ouderdom. De opgeschilderde voorgevel diende als camouflage voor de gebarsten vloeren en de gescheurde trappen daarachter, voor de donkere kleedhokken en de stoffige bergplaatsen, 't Was afgeleefd, uit de voegen gebarsten, berstens vol, niet meer van deze tijd". Veel te klein geworden voor de enkele honderden leerlingen van de laatste ja ren, vooral ook toen het een opleidings school voor het Chr. kleuteronderwijs werd. De school begon 1 mei 1910 met 43 jongens en 30 meisjes en dat aantal van ongeveer 20 per klas is vele jaren zo gebleven. Ook deze Kweekschool heet nu Peda gogische Academie. Middelburg. L. van Wallenburg. Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-nleuws, postbus 8, Middelhamls, met in de linkerboven hoek „Vragen - rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen be antwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. MIERENBEGRAFENIS Wat doen mieren eigenlijk met de mannetjes of vrouwtjes die afsterven in het mierennest? Antwoord: De mannetjes leven maar kort en hebben alleen tot taak een ko ningin te bevruchten.' U ziet ze als vlie gende mieren tijdens die bruidsvlucht. Daarna sterven de mannetjes af en wor den ze door de vrouwelijke werksters afgevoerd naar een plaats ver van het nest. De wijfjes leven veel langer, want die hebben langdurige taken als kinder meisjes, voedselhalers, hofdames van de koningin en bij sommige kolonies zelfs slavenhalers (die eieren roven bij an dere mierenhopen), soldaten, tuinbouw- sters (die bladeren verwerken tot brij en er schimmels mee kweken) en veehoud sters (die hun huisdieren, de bladluizen, melken). J^ls zo'n werkster doodgaat, wordt ze door de schoonmaaksters het nest uit gewerkt. Maar als na een jaar of tien een koningin overlijdt, wordt dat veel grotere lichaam door de hofdames, die hare majesteit voedden en vertroe telden, opgenomen en in een lange stoet vrouwelijke mieren door de gangen en kamers van het nest naar een rouwka pel gedragen. Daar komen geregeld ra deloze mieren rouwbezoekjes brengen tot de resten totaal vergaan zijn. De mieren raken uit hun werkritme, de ko lonie gaat achteruit en het nest slinkt in tot een dode stad. NIET ONMOGELIJK Waarom zeggen mensen b.v. „het is niet onmogelijk" als ze kunnen volstaan met „het is mogelijk"? Is het niet taal kundig fout? Antwoord: Een aantal mensen wil iets mooier zeggen of schrijven dan no dig is in het A.B.N, (algemeen beschaafd Nederlands). Dan krijgen we dergelijke zinnen te horen en te lezen. Het is mo gelijk geeft reeds een twijfel aan, want mogelijk staat voor: het is niet zeker. Om die onzekerheid extra te benadruk ken, gooit iemand er dan wel eens een schepje bovenop en dan ontstaat een verdubbeling van de inhoud. Het is niet fout, maar in wezen is het even over bodig als de extra aanduidingen bij aanplakaffiches, opschrijfnotitieboek, openslaande porte-briséedeuren enz. enz. PLAFOND BIJWERKEN Ik tob met een plafond, dat blijft wer ken, scheuren en dientengevolge afblad deren. Wat kan ik daar aan doen? Antwoord: Verwijder de laatste wit- laag of verf met een verfreiniger. Maak grote gaten en scheuren dicht met eèn vulmiddel, dat met water moet worden aangelengd. Koop Alabastine plafond- plast en een grote zg. blokkwast. De kleine scheurtjes, gaatjes en overgeble ven naden kunt u nu dichtsmeren met genoemd middel en daarna het gehele plafond voorzien van het elastische wit- sel. Het geeft een goed structuureffect. Desgewenst kunt u dit effect nog met een schuimplastic verfroller versterken. Omdat het middel bestand is tegen con dens en waterdamp, kunt u het ook ge bruiken in keuken, badkamer en dou checel. Met een 3-kg emmer van dit elastische plafondplast kunt u circa 5 m^ witten. Het is verkrijgbaar bij vert en behangwinkels en grote doe-het-zelf- zaken. PLUMPUDDING Hoe moet je nu eigenlijk een échte plumpudding maken? Je hoort er zoveel verschillende verhalen over. Antwoord: Met het echte Engelse re cept zijn wel enkele weken toebereiding gemoeid, daarom worden er in ons land vaak vereenvoudigde versies gepro beerd. Maar die halen niet bij dit origi nele smuLfestijn, dat aan het kerstdiner in vlammen gehuld wordt binnenge bracht. Snijd een ons kalfsniervet zo klein mogelijk in een half ons bloem en meng dit met een pond gesneden goud- reinetten, 150 gram fijn verkruimeld witbrood van twee dagen oud, 100 gram sultanarozijnen, 100 gram ontpitte tafel- rozijnen, 100 gram krenten, 100 gram fijngesneden gember, 50 gram klein ge sneden sukade en oranjesnippers, 100 gram gesnipperde amandelen, een deci liter rhum, een deciliter bier, 1 .dl gem- berstroop, een theelepeltje gemberpoe- der, wat geraspte citroenschil, een thee lepel nootmuskaat, een theelepel kaneel, een snufje gemalen kruidnagel en een mespuntje zout. Roer drie eieren glad met een ons witte basterdsuiker en werk dan alles door elkaar in een grote kom. Deze massa enkele weken laten staan, zodat smaak en geur van aUe ingrediën ten volledig op elkaar ingewrekt zijn als u haar au bain-marie gaat koken. De Engelsen doen de massa daarvoor in een doek, waarvan het middengedeelte ge heel met boter is ingesmeerd en met bloem bestrooid, zodat er niets van de pudding door het weefsel in het hete water terechtkomt. Bind de doek met een touw om de hoekeinden dicht en laat de deegbal zo in een pan kokend water zakken. Na 3V2 uur is de pudding goed gaar als u het water juist aan de kook houdt. Overstorten op een mooie schaal, met wat poedersuiker er over. Op het laatste ogenblik giet u er rhum over en steekt deze aan, zodat u de plumpudding hoog opvlammend kunt opdienen. De Engelsen geven er rhum- saus, abrikozensaus of dgl. bij. ECHTPAAR SCHRIJVEN Telkens als we kennissen of relaties schrijven zitten we weer te dubben of we na heer en mevrouw ook de meis jesnaam van de vrouw moeten noemen en of we beider voorletters kunnen ver melden of alleen van de man. Wilt u dat eens uit de doeken doen? Antwoord: Als u de meisjesnaam van de echtgenote goed weet te spellen, is het wel zo prettig voor de vrouw als die ook in het adres staat. Zij heeft dan het gevoel mee te tellen. In dat geval wor den echter geen voorletters gebruikt en schrijft u: Dhr. en mevr. Rank-Weeren- steijn. Maar als u niet zeker weet of haar naam met 1 of 2 e's, wel of geen n, en een y of ij, dan wel ey of eij moet worden gespeld, begin er dan niet aan, want niets is vervelender dan een verkeerd geschreven naam. Het toont onmiddellijk aan, dat de afzender niet de moeite heeft genomen om die achter naam ooit goed op te zoeken of duide lijk te noteren. Schrijf dan toch maar liever aan: De heer en mevrouw X. L. Rank, met gebruikmaking van zijn voorletter(s). Maar vermeld dan ook al zijn voorletters als hij méér dan één voornaam heeft. U kunt die voorletters in de regel in het telefoonboek of op zijn eigen briefpapier vinden. ZILVER Wat betekent Z II in een ovaal in een sieraad? Antwoord: Dat is het zilvergehalte, namelijk 83,5»/o bij deze Z II en 92,5"'/o bij Z I bij geïmporteerde zilveren sie raden. NIEUWERKERK Muziekver. „Oefening en Uitspan ning", 75 jaar. Met een receptie in „Ons Dorpshuis" werd zaterdag het 75-jarig bestaan her dacht van de plaatselijke muziekvere niging. Aanwezig waren o.a. Burg. J. D. de Kam en Weth. Bakker. Om reden dat onlangs een bestuurslid zo plotse ling overleed werd geen feest gehouden. Naast felicitaties werden vele kado's aangeboden, als enveloppen met geld, bloemstukken en een nieuw uniform en giften van het instrumentenfonds. Ver schillende afgevaardigden van plaatse lijke verenigingen en zusterverenigingen waren aanwezig. Er is ieder jaar weer grote behoefte naar Adventspredikaties voor leesdiens- ten in vakante gemeenten en ook voor particulier gebruik. Dit heeft de Uitge verij J. P. van den Tol, Postbus 63 te Dordrecht doen besluiten deze predika ties van Abraham Hellenbroek voor het eerst in nieuwe druk uit te geven. Ze zijn genomen uit zijn „Evangelische Jesaja" en ze zijn uit de oude druk in onze gangbare Nederlandse spelling (on veranderd van inhoud) overgebracht. Nu de Advendstijd weer is aangebro ken, haasten wij ons er een bespreking over te geven. Abraham Hellenbroek werd 3 decem ber 1658 te Amsterdam geboren als zoon van de koopman Jan Hellenbroek. Hij studeerde te Leiden en werd in 1683 pre dikant te Zwammerdam; daarna te Zwijndrecht (1691); te Zaltbommel (1694) en vervolgens te Rotterdam in 1695, I waar hem in 1728 emeritaat werd ver- leend. Hij overleed in 1731. I Ds. Hellenbroek behoorde tot de Voe- I tianen en was een vermaard theoloog, I een schriftuurlijk bevindelijk prediker, altijd en altijd weer heenwijzend naar de Christus der Schriften. Zijn predika ties zijn niet alleen exegetisch (verkla rend en uitleggend) maar bijzonder ken merkend betreffende de praktijk der godzaligheid. De toepassing neemt er dan ook een grote plaats in. Het meest is ds. Hellenbroek bij ons bekend door zijn catechisatieboekje: „Voorbeeld der GoddeUjke Waarheden voor eenvoudigen", dat nu nog op zeer vele catechisaties in ons land wordt ge bruikt. Hij heeft naast de vier delen van „De Evangelische Jesaja", in dezelf de trant een boek geschreven: „Salomo's Hoogliet verklaart en vergeestelijkt". Na zijn dood zijn o.a. nog van hem uit gegeven „De Kruis Triomph van Vorst Messias" en „Bijbelse Keurstoffen", die meerdere malen zijn herdrukt. De eerste twee predikaties zijn uit Jesaja 4 over de profetie van des Heeren Spruit, die zal zijn tot sieraad en heer lijkheid. De derde dat men Zijn Naam Immanuël zal heten; de vierde over de regering van de Messias, Jes. 9 1; de 5e en 6e over „het Rijsje dat zou voort komen uit de afgehouwen tronk van Isaï" en 7 tot en met 13 gaan over de tekst uit Jesaja 9:5: Want een kind is ons geboren, een Zoon is ons gegeven en de heerschappij is op Zijn schouder" Beste meisjes en jongens! We zijn in de laatste maand van het jaar gekomen, en in dit kinderhoekje komt het eerste raadsel van deze laatste maand. Ik weet nu nog niet precies hoe veel raadsels ik in december zal plaat sen. Er zijn vijf vrijdagen in deze maand en daaruit zouden jullie opmaken, dat er ook vijf raadsels zouden komen. Maar de laatste vrijdag valt op oudejaar, en dan hebben we in de regel zo'n grote krant, dat het kinderhoekje nauweüjks te zien is. Jullie horen er nog wel van wat ik van plan ben te doen. Nu komt dan het begin van de decem- berraadsels, namelijk DECEIVIBERRAADSEL 1 1. Saulus werd blind op de weg naar 2. Man die uit het raam viel tij dens de preek van Paulus (Handelingen 20). 3. Profeet in de tijd van koning Da vid. 4. Koning van Sinear (Genesis 14). 5. Zoon van Sem (Genesis). 6. Petrus sloeg bij Jezus' gevangenneming een oor af van 7. Zilversmid in Efeze (Handelingen). 8. Vriend van Job. 9. Zoon van Joktan (Genesis 10). 10. Zoon van Aram (Genesis 10). 11. Vriend van Job die het laatst sprak. 12. Zoon van Jozef. 13. Afgod van de Syriërs (2 Kon. 5). 14. Simson versloeg duizend Filistijnen met een vochtig 15. Vader van Jerobeam, de eerste koning van het Tienstammenrijk. 16. Zoon van Jakob. 17. Woord dat veel gebruikt wordt in het Boek Prediker. 18. Het scheppingsverhaal wordt beschreven in het Boek 19. Broer van Jakob. 20. Vrouw van Jakob. 21. Schoondochter van Naomi. 22. Eén van de zogenaamde kleine profeten. 23. Rivier genoemd in 2 Sam. 8. 24, Welke vrouw richtte Israël? De beginletters vormen een gedeelte van hetgeen Job sprak na de vele ram pen die hem waren overkomen. Dit raadsel werd ingezonden door Leny en Betsy Keizer uit Melissant. Vriendelijk bedankt, jongedames Kei zer! OPLOSSINGEN I. NOVEMBER Ooievaar Vijgeboom Everzwijn Molenaar Beverwijk Eikeboom Raadsels II. D ura R uth E dom E tam G aza H ori E zau E Ion E nos E lim R ehu R ama T oah E zra III. Dinteloord - Assen - Naarden - Kapelle - Dorestad - Amsterdam - Gouda - Veenendaal - Oosterhout - Overijsel - Rotterdam - Giethoorn - Eindhoven - Wageningen - Aals meer - Slochteren - Enkhuizer - Naaldwijk - Arnhem - Roermond - Beverwijk - Eelde - Ilpendam - Deventer. Dankdag voor gewas en arbeid. IV. MATTHIAS A I A A RAM-A-M^^R A-ArOBADJA N U N I E**Z*G** LEA^BOAZ I I R G BRIEFWISSELING Hanny Polder, Dirksland. Al de brie ven waren al binnen, en toen kwam jij van ver aanhollen. Had je er niet eerder aan gedacht? In de regel is uitstel de schuld er van. Je weet: van uitstel komt afstel. Dat spreekwoord begrijp je wel, denk ik. Hoe gaat het nu met opa? Komt zijn spraak niet wat bij? En hoe maakt oma het? Die klasseavond zal wel ge zellig geweest zijn. Als er niet veel te vertellen valt, dan zet je maar een punt, en de brief kan weg, om op tijd er te zijn. Allemaal. De voorraad brieven is op. Elke brief is behandeld, en nu wacht ik op de nieuwe. Daar hoop ik volgende week mee te beginnen. Wij zijn nu de eerste wintermaand in gegaan. Die wintermaand kan een maand van vorst en sneeuw zijn; dat weten wij niet. December kan ook een druilige, natte maand zijn. Van de week las is nog een gedicht over Sneeuwstorm in een bundeltje van Martien Beversluis. Hier volgt het gedicht: SNEEUWSTORM Op de vliegende vaart van de oostenwind trekt als een stom geweld, bij drommen en wolken, dicht bevracht, een woeUgsnellende wilde jacht van vlokken over het veld. Die vluchten de lucht door in snel tumult, en scheren de wegen wit, en klemmen zich vast aan het broze rijs, enz.. Over iedere Naam van de Messias: Wonderlijk, Raad, Sterke God, Vader der eeuwigheid. Vredevorst is een af zonderlijke predikatie. Wij bevelen deze adventspredikaties van Hellenbroek van harte ter lezing bij u aan. De toepassingen zijn zeer ont dekkend adn alle valse gronden waarop de mens leunt, maar anderzijds zeer be moedigend voor hen die er naar uit zien, dat het koninkrijk van de Messias meer en meer in hun harten wordt opgericht en de geestelijke voorrechten van Zijn heerschappij deelachtig te worden. Het boek is zeer mooi uitgevoerd, ge drukt op fraai papier met een duidelijk leesbare letter, en gebonden in een ste vige stempelband, groot 170 blz. Wij vinden deze mooie uitgave zéér goed koop; tot 1 januari a.s. kost het 19,50 daarna 22,50. Door vlug te bestellen hebt u op dit werk dus 3 gulden voor deel. Vraagt ook uw boekhandelaar! D. Th. d. W. Het tweede damesteam van Intermez zo heeft de stijgende lijn, die in de wed strijd tegen Vovero te bespeuren was, niet vast kunnen houden. Deze keer was Schippers/Berkel met 3-1 de baas over de blauwe-witte formatie uit Middel- harnis. Na een 9-14 voorsprong in de Ie set voor Intermezzo, die vrij simpel werd verspeeld, werd deze set met 17- 15 verloren. Na een hopeloos uitziende achterstand, 13-8, kwamen de dames uit Middelharnis verrassend goed terug en wonnen de set met 13-15. Hierna kwam Intermezzo niet meer aan de bak en werd volledig overklast door de gast vrouwen uit Berkel. Met respectievelijk 15-5 en 15-6 werden de 3e en 4e set ver loren. INTERMEZZO'S EERSTE DAMESTEAM In de 3e divisie F van de landelijke competitie voor dames, gaat het Inter mezzo intussen voor de wind. Geen van de deelnemende teams kwam j.l. zater dag in de arena en de stand aan de kop is: 1. Bouwlust O 2 7—17 2. Intermezzo 616 3. Spivo 8—14 4. IZI - Bermi VIG 6—13 5. Target 7—12 6. Ericsson CSS 7—10 In deze standenüjst staat Intermezzo dus nog als 2e gerangschikt, met slechts twee verliespunten, onder Bouwlust - Orawi, dat echter al vier verliespunten heeft. Verondersteld, dat Intermezzo de uitwedstrijd tegen Bouwlust/O wint op elf december, zou dit betekenen dat In termezzo vijf punten voorsprong heeft op de nummer twee! Een gunstige uit gangspositie voor het kampioenschap. Uitslagen maandag 29 november J: H. A. J. Afdeling I: Smalheer J. Dekker Groenendijk KI. Vis Knape M. v. Lente Lodder J. v. Hoorn 1- 1- 1- 1- -1 -1 -1 -1 N. T. A. Afdeling III: Quispel H. Noordijk v. Brussel G. v. d. Sluys V. Gulik J. V. Mierloo 2- 2- 1- -0 -0 -1 Afdeling IV: H. Vergunst M. Klink 1—1 M. Breeman P. v. Nimwegen 1—1 L. V. Erkel J. v. d. Kooy 2-0 H. Schellevis H. Erenstein 2-0 G. Koese R. Jacobs 0—2 Flakkeese competitie: Denk en Zet II Ouddorp I 13—7 -O- OUDDORP Uitslag verloting V.V. „De Putter" te Ouddorp 1ste prijs lot nr. 901; 2e pr. nr. 1595; 3e prys nr. 1413; 4e pr. nr. 1522; 5e pr. nr. 976; 6e pr. nr. 1388; 7e pr. nr. 440; 8e pr. nr. 1168; 9e pr. nr. 1075; 10e pr. nr. 1266. Prijzen afhalen bij dhr. M. Grinwis, Wilhelminaweg 34, Ouddorp. of stuiven een bui langs het gladde ijs, tot een waas op het spiegelgit. Op het holle dorp als een heuvelrij loopt een drift van vlokken dood; en blaast en vliegt de vensters blind of, weggeheven van de wind, de donkre gevels bloot. En ze joelen de lege wegen langs en de stegen door, ontzind, op de hoeken nijdig strijdend, waar z' als bundlen kruisen door elkaar, weerszijden van de wind. Ze wervlen óp, terugterzij en warrlen door elkander als nevels weer vanéén gevlucht of, witte pijlen in de lucht, de één snelt langs de ander. Als weerlicht schiet de scherpe wind de daken ovemeer en volle benden stormen rond de fijne sneeuw trekt langs de grond te zaam verwaaiert weer. Ginds, tomeloos de velden langs wind-vóór en winden-na en ze steken op het stugge land, dat tot de witte hemelwand wordt tot een witter wa. En heel de wereld zinkt in licht, niets spreekt meer, slechts één wemel, van vlokken, vlokken, niets dan dit! de lucht is als de aarde wit! de aarde is hemel! Voor deze week is het weer genoeg. De vriendelijke groeten van jullie OOM KO.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 6