V Dia-serie van de Rabobanli onthuit iioe 't vroeger was VERSPUY ZONEN „Recreatie-centrum Battenoord b.v." door b.v. uit IMiddelliarnis overgenomen 5}(U) Goed bericht Vrijdag 3 december 1976 No. 4545 posmBOX e MmociiHAiiNis CHR. STRIIE2KHLAD OP GEKEIFORMEEniDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN 22E3EUWSE EILANDEN Verschiint Hoeemaal per weekdinsdag- en vriidagooond MIDDELHARNIS Fietsende sdioiieren, wees voorziciitig VOOR MOOIERE bioemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad AGddelharnis Fotoboek IVliddeiharilis Hallo jongens en meisjes van Flakkee Zaterdag is de Sint er weer En hij brengt voor iedereen wat mee Toe vraag je vader, tank er 's een keer. IViOBILSTATION DE RONDE BOOIVI LANGEWEG IVIIDDELHARNIS BELANGRIJK VOORBERICHT Feestelijke opening op vrij dag 10 deceanber en zater dag 11 december van op de Westdijk, Sommelsdijk met hondetriden guldens voordeel op orgels, piano's, muziekin strumenten en op onze eigen gramm.ofoonplaten. Zie volgende week onze feestelijke aanbiedingen en gratis at tracties in dit blad. Zeer interessant voor U! Showrooms te Barendrecht Gebr. Meeldijk 133 tel. 01806-2171 na 9 december Westdijk 53 Sommelsdijk tel. 01870-4776 Zwijndrecht Passage 2 tel. 078-28634 Tentoonstelling y,Fauna Sport'' te Hellevoetsluis Anjer-subsidie voor „De Hoop'' 49e jftaxigang BedMcHe en adveirtenlties: Kantoor lamigeweg IS, SonxmebidUk Tel, (01870) 2629 Na 5 uur (01870) 33 92 Giro 1S7B30 BankBalbo Iiilididellhiaiiniis dOi 34aaX>1.108 ABOSSiSMBNrSPBUS 7j80 PER KWAATAAL ADVWXSWTTIEPBJJS 27 oeQt per axa. Bi] ooDteact Eipedaal tarief We leven in een tqd, waarin weer vol op belangstelling bestaat voor de boei ende vraag hoe het er vroeger uitzag in de verschillende dorpen op het eiland. Alleen de oudsten onder ons zouden het kunnen vertellen, maar het blijkt, dat die het ook lang niet alt^d met elkaar eens zqn. De Rabobank in Middelharnis besloot aan al die twijfels een eind te maken. Dat kon, omdat er op haar begroting een bedrag stond voor de viering van haar 75-jarig bestaan. Inplaats van re cepties en dure samenkomsten heeft ze onder meer een gedeelte van het bedrag beschikbaar gesteld voor het laten ver vaardigen van dia-series van haar werk gebied, dat de dorpen Middelharnis, Sommelsdijk, Melissant en Herkingen omva^. „Hoe zagen die dorpen er 75 jaar geleden uit", dat was de opdracht. Welwillende verzamelaars hebben hun mooiste en meest unieke foto's ter beschikking gesteld, teneinde hiervan reproductie's en dia's te kunnen maken. Dat is gebeurd en de vier serie's onthul len veel van de vroegere dorpen. Daarbij moet gezegd worden, dat veel documen tatiemateriaal is verzameld, om ten slotte een verfijnd klankbeeld te ver krijgen. De serie's zijn gereed en in kleine bijeenkomsten zijn ze reeds ver toond. Dit om de reacties te kunnen peilen van oudere mensen, maar ook de groep van de middelbare leeftijd en niet te vergeten, de jeugd. Gebleken is daar bij, dat de ouderen er veel plezier aan beleven en dat die niet uitgekeken ko men. De middelbare leeftijd vindt het prachtig en wat niet te verwachten was is gebeurd: de jeugd is er weg van! Bestuur en directie van de bank heeft nu besloten om de gehele bevolking van de vier verschillende dorpen in de gele genheid te stellen deze unieke series te komen zien en op 15 december a.s. gaat de eerste voorstelling draaien in het ge bouw van De Jeugdhaven te Middel harnis. Daarna volgt Sommelsdijk en de dorpen Melissant en Herkingen. Zo mo gelijk zullen de vier series op die avon den vertoond worden. TOEN EN NU. Om alle misverstanden te voorkomen zijn de beelden van 75 jaar geleden, ge volgd door opnamen, die nu gemaakt zijn. Het levert verrassende resultaten op, dikvi/ijls schiet de vonk van herken ning over. Dat kan men zich ook wel voorstellen, wanneer men b.v. het Be neden Zandpad als zandweggetje ziet, met de vlasschuur, de touwslagerij, de lijnbaan en het lijnbaanhuis. Het is een enorm verschil met nu en het is niet zeldzaam, dat men het niet wil geloven, maar wanneer men de nieuwe foto ziet met nog wat herkenningstekenen weet men, dat men in het centrum van het eiland en Middelharnis is. Weet U nog, dat De Harmonie vroe ger een geheelonthouderskoffiehuis was? De foto van nu toont aan, dat het dezelfde plaats en hetzelfde gebouw is. De Langeweg was een zandweggetje met aan beide kanten sloten en weinig bebouwing. Kom daar nu maar eens om. Weet U nog, dat Middelharnis een vis- sershaven had met een scheepswerf? en dat er tegen het raadhuis kleine huis jes geleund stonden, daar waar nu een prachtig gazon is met fijne bebossing? Sommelsdijk herleeft in haar serie met haar weggetjes en dijken, met haar smalle toegangsweg, de Oudelandsedijk, of, zoals hij vroeger genoemd werd, de Oude Dirkslandsedijk. Het is bijna niet te geloven, ware het niet, dat' de nieuwe dia's duideUjke taal spreken. De ouderen zullen de beste herinneringen hebben aan b.v. dokter Knöps en de jeugd ial er veel over ge hoord hebben. Wij kunnen ons eigenlijk niet meer voorstellen- hoe vroeger de Molenlaan er uitzag, maar we weten nu dat hij beheerst word door scholen. In Sommelsdijk herleeft het oude ambacht, waarbij we het beslaan van paarden willen noemen. De jeugd van Melissant zal niet uit eigen waarneming weten, dat er een sloot langs de Voorstraat lag en dat,,de bakkersvrouw de meelzakken tegen een boom langs de sloot uitklopte. De Julia- naweg heette vroeger „Onder aan den Dijk". Dacht U dat er in Melissant de afgelopen 75 jaar niets veranderd is? Er is een groot verschil tussen de Nieu weweg van toen en die van nu. Men wilde graag op de foto. en zodoende staat de vroegere generatie volop op het doek. Herkingen is een kous apart. Daar is nu letterlijk alles veranderd. De haven heeft een andere functie dan toen. Bie ten worden er niet meer verladen en er zijn nu andere mogelijkheden tot ver voer. De „Soos" was vroeger een begrip, maar wij weten nauwelijks van het be staan af. Het cafeetje op de haven zal bij de ouderen herinneringen wakker roepen. Misschien kennen zü ook Marie Speelman nog wel met al haar bezig heden en gedragingen. Het dagelijks be stuur van de gemeente is vertegenwoor digd en de entree van Herkingen van toen, waaiUiee de serie begint, is een zeer unieke dia van een pentekening uit 1752. Het verschil met nu is opmerkelijk. De zorgen, die Herkingen gekend heeft omtrent stormen en hoogwaterstanden, zijn duidelijk weergegeven. ledere op name van toen wordt gevolgd door één van nu. Men zal dan werkelijk zeggen met de paar mensen, die de series reeds gezien hebben: „Hoe is het mogelijk!" Als men het dan over nostalgie heeft, is dat toch geen wonder. De mensen van de Rabobank in Mid delharnis zijn gelukkig met deze series en ze wil ze graag aan iedereen laten zien, die hiervoor belangstelling heeft en daarom de geplande samenkomsten, waarvoor men gratis toegangsbewijzen opde verschillende kantoren af kan ko men halen. Men wil tevoren graag weten op hoeveel mensen men rekenen kan. Is de toeloop erg groot, zullen weer nieu we data worden vastgesteld. Bovendien is het de gewoonte geworden om tij dens dit jubileumjaar een gratis verlo ting te houden onder de bezoekers. Be stuur en directie stellen er prijs op te verklaren, dat deze avonden geen an der doel hebben, dan de bevolking in him jubileumvreugde te laten delen door deze series te vertonen. Twee fraaie voorbeelden van hoe het eens was; de haven van Sommelsdyk en een kijkje op de kerk en toren van Middelharnis vanaf de Steeneweg. Naar aanleiding van het bericht in ons dinsdagnummer over het ongeluk dat dinsdagmorgen gebeurde op de Lieve Vrouwepoldersedijk bij Stad (een fiet- ^sende scholier werd door een achterop komende auto geschept) zijn we door diverse lezers gebeld en aangesproken, steevast met de vraag of we de jeugd dringend willen vragen de uiterste voor zichtigheid te betrachten. Zelf, op weg naar het ongeluk, zijn we in 't donker van de vroege najaarsochtend minstens vijf fietsers tegengekomen die geen licht voerden. Kennelijk zetten ze de dynamo buiténwerking omdat het dan misschien wat lichter fietst. De jeugd neemt daar mee het enorme risico niet gezien te worden. „Lichten aan!" moet dan ook het devies zijn enniet meer dan twee fietsers naast elkaar. Ook tegen die gevestigde regel wordt door de jeugd menigmaal gezondigd. Het is van levens belang ook daar de hand aan te houden. De toestand van Joh. du Pree die dins dagmorgen werd aangereden liet zich aanvankelijk ernstig aanzien. Hij blijkt echter gelukkig geen hersenletsel maar een zware hersenschudding te hebben opgelopen. De automobilist die de jongen aanreed werd door de lichten van een hem achteropkomende auto zo danig gehinderd dat hij het achterlicht van de scholier niet heeft gezien, zodat althans heeft gebrand. Daartoe is door de verkeersgroep een technisch onder zoek ingesteld. Ook automobilisten voorzichtig Ook automobilisten dienen bijzonder attent te zijn op de aanwezigheid van fietsers. Misschien is het goed in dit ver band te wijzen op „het gebed van een chauffeur". (We zagen het bij boekhan del Adriaanse te Brielle, geschilderd op een tegel a 6,75 of 12,50 in een lijstje.) Het gebed luidt: Gij hebt mij Heer, de macht gegeven over een,droom van chroom en staal die eensklaps een demoon kan worden als ik slechts één seconde faal. Uw Wet heeft mij van ouds geboden dat ik niet doden mag, maar God achter het stuurrad van een auto verbleekt voor velen dit gebod. 't Zijn allemaal Uw schepsels. Vader die langs mij flitsen, razendsnel of onverwacht mijn rijbaan kruisen Wat is bij 80 mijl één tel? Straks kan mijn wiel een doodssnik smoren e^n mens verminken voor altijd of kinderen tot wezen maken door eigen onvoorzichtigheid. Heer, geef mij eerbied voor het leven van mens en dier dat kruist mijn baan Laat naast mijn küometerteller Uw streng gebod steeds naast mij staan. „Recreatiecentrum Battenoord b.v." ettelijke jaren geleden door Sporthuis- Centrum in het leven geroepen is door een b.v. uit Middelharnis, „Middelharnis Vastgoed b.v." overgenomen. De nieuwe eigenaren van bij „Recreatie-centrum Battenoord b.v." behorende gronden be raden zich momenteel op een bestem ming daarvoor. Bedoelde b.v. heeft wat perceeltjes Een deel van het bezit van „Mid delharnis Vastgoed b.v.". Links op de achtergrond de contouren van Oude Tonge. grond in Nieuwe Tonge en in Oude Ton ge, en in Oude Tonge voorts een ge deelte van de haven van Oude Tonge met daarlangs gelegen gorzen. Ook het v.m. gemeentehuis van Oude Tonge be hoort tot de bezittingen, maar „Middel harnis Vastgoed b.v." gaat het gebouw verkopen omdat het niet op de weg van deze b.v. ligt gebouwen te exploiteren. Deze nog jonge b.v. werd op 1 nov. van dit jaar opgericht door de heren J. L. de Lignie en C. J. van Oost (architect). Zij stellen zich voor gronden aan te kopen teneinde die in ontwikkeling te brengen. Söö'aöööööööövS'S^ INGEZONDEN: Door ziekte hebben wij de samenstel ling van het boek: „Middelharnis in oude ansichten" een tijdlang moeten onder breken. Wij waren er al ver mee gevor derd, maar toch ontbreken ons nog en kele belangrijke punten. Wie kan ons in bruikleen afstaan een ansicht of foto van de Synagoge, het Oostervoorgors, Geleijn Cornelissestraat, Vissersdijk, Eendrachtstraat, groepsfoto's van vere nigingen, mandenmakerij voor de vis serij, klompenmakerij, oude aktie-foto's van landarbeid, bieten verschepen e.a.? Wilt u zo vriendelijk zijn uw oude foto boeken eens na te zien en ons te berich ten? We beschikken reeds over een veel heid van materiaal, dat er nadien wel een tweede boekje van Middelharnis kan worden gereed gemaakt, maar voor het eerste hebben we nog enkele van genoemde foto's nodig. U kunt ons bellen Telefoon (01877) 1515 of schrijven aan onderstaand adres. We komen dan D.V. het materiaal bij u ophalen. Bij voorbaat dank voor de te nemen moeite. Th. de Waal Philipshoofjesweg 6, Dirksland. Onze lezers zullen het stellig als een „goed bericht" ervaren dat onzerzijds besloten is het abonne mentsgeld voor volgend jaar on veranderd te handhaven op 30,- voor het gehele jaar. Geen ver hoging derhalve, dankzij het feit dat ook door Uw medewer king! het lopende jaar redelijk goed zal kunnen worden afgeslo ten. Wanneer wij het volgend jaar onverhoopt met grote kostenstij gingen worden geconfronteerd, dan hopen we een volgende keer weer een beroep op U te mogen doen, maar thans moge vaststaan dat U voor het afgesproken be drag volgend jaar tweemaal per week Eilanden-nieuws in de bus krijgt. Gaarne zien wij Uw betaling te gemoet op onze postgiro nr. 16 79 30 óf op onze rekening bij de Rabobank te Middelharnis (nr. 34.20.01.108). Tijdige betaling per bank of giro bespaart U incasso kosten en geloop aan de deur! Redactie en Administratie. SINT MAARTENSDIJK Geldboetes voor aardappeltelers Bij verschillende landbouwers werd de nieuwe aardappelziekte phoma aange troffen. Phoma is een schimmelziekte met een gevaarlijk karakter voor de teelt van aardappelen. Voor het voor handen hebben en verhandelen van be smette aardappelen werden door de eco nomische politierechter te Middelburg boetes van 500,— tot 1000,— uitge deeld. Zo werd G.D.K. uit St. Maartens dijk veroordeeld tot 1.000,boete en de firma W. en Co. te St. Annaland tot 2.000,waarvan 1.000,voorwaar delijk. Op 9, 10 en 11 december 1976 heeft „Fauna Sport" uit Hellevoetsluis weer haar jaarlijks terugkerende tentoonstel ling van konijnen, grote en kriel-hoen ders, duiven, sier- en watervogels, tam me ratten en kleurmuizen. De tentoon stelling wordt gehouden in een der hal len van Vermaat's Autobedrijf aan de Tolweg. Op donderdagavond om 8 uur zal de edelachtbare heer J. A. A. Aarse, bur gemeester van Hellevoetsluis, de ten toonstelling openen. Er is een bijzonder grote belangstel ling vanuit de regio voor deze show. Fokkers van Voome en Putten, Goeree en Overflakkee, Hoekse Waard, Rozen burg en IJsselmonde, zenden met elkaar ruim 650 dieren in. Ieder is er welkom om het een en ander in ogenschouw te nemen. Men kan er terecht op donderdagavond tij dens en na de opening van de show en, op vrijdag en zaterdag de gehele dag. De toegang is gratis. STELLEND AM Dezer dagen ontving het bestuur van muziekvereniging „De Hoop" het ver heugend bericht, dat het bestuur van het Anjerfonds een subsidie toegekend heeft van 3.000,als bijdrage in de financieringskosten van de nieuwe uni formen. Het bestuur is zeererkentelijk voor deze geste van het Anjerfonds en ze hoopt dat ook de burgerij bij de eerst volgende kollekte zal tonen door een ruime gift, dat ze veel waardering heeft voor het werk van het Anjerfonds in het algemeen en tegenover ons plaatse lijk muziekcorps in het bijzonder. THOLEN St. Nicolaasfeest Welfarewerk In de zaal van het rusthuis Ten An ker werd maandagmiddag St. Nicolaas feest gevierd door medewerkers en werksters van het Welfarewerk van het Rode Kruis op het eiland Tholen en om geving.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 1