KLtidehAcy-ehpe Uw huis verkopen TAMBOER Open brief van Kieutersclioolibestuur Goedereede C. KIEVIT ZN. Centrale Verwarming SOMMELSDUE Telefoon (01870) 26 09 PREDIKBEURTEN ZEELAND HERV. GEMEENTEN - THOLEN ZONDAG 28 NOVEMBER Nieuws uit Zeeland Terug naar de statiegeidfles Werkt muziek storend Nederland bekijkt het van achter grotere ramen Bladz.2JJILANPEN-WIBUW fl"Vrijdag 26 november 1976. Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er Icosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-nieuws, postbus 8, MiddeUiamis, met in de linkerboven hoek „Vragen - rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen be antwoord en zuUen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. STROOMGEBRUIK DIEPVRIES Voor ik overga tot aanschaffing van een diepvrieskast, wil ik wel eens pre cies weten, wat deze kost aan stroom verbruik. Antwoord: In principe werkt deze diepvrieskast als een koelkast. De motor verbruikt uitsluitend stroom als de tem peratuur binnenin boven een instelbaar maximum is gestegen en schakelt weer automatisch uit als de temperatuur vol doende onder dat peil is gebracht. Als u de deur slechts enkele malen per dag opent, komt het stroomverbruik van de uitgekozen 150-literkast overeen met dat van een gloeilamp van circa 80 Watt, die per uur een kwartier brandt. Dat betekent een kwart van de 24 uur ver bruik van afgerond 0,4 Ampère 6 x 0,4 2,4 Ampére-uur per dag, ofwel 30 X 2,4 72 Ah per maand en dat maakt bij uw 220 Volt netspanning 220 X 72 15.840 Wattuur, is 15,84 kiloWatt- uur per maand. Dit getal kunt u zelf vermenigvuldigen met de prijs, die u per kWh moet betalen aan het elektriciteits bedrijf. SCHELP SCHOONMAKEN Ik heb de prachtigste schelpen uit het buitenland meegenomen, maar ze ruiken erg. Hoe kan ik ze schoonmaken? Antwoord: Behandel ze maar voor zichtig, want zeldzame schelpen hebben grote waarde voor verzamelaars. Kook ze gedurende vijf minuten. Daarna kunt u de resten van het weekdier met een houten stokje verwijderen, gebruik geen zuren of poetsmiddelen. De binnenkant met het paarlemoer kunt u al met een klein watje glanzend krijgen. De bui tenkant kan zonodig worden gereinigd met een propje papier en pas als dat niet lukt mag u naar het bekende „groene doekje" uit de keuken grijpen, maar dan wel met zachte hand werken, of een polijstschijf inschakelen. Een panne- spons of dgl. schuurt vaak te hard. STOKBROOD Ik hoorde van padvinders die brood op een stok bakken. Hoe moet je dat stokbrood precies maken en hoe krijg je later die stok eruit? Antwoord: U begrijpt wel, dat zo'n primitief baksel niets te maken heeft met het bestaande stokbrood, dat voor al in Frankrijk en België veel gegeten wordt en zo genoemd wordt wegens zijn langgerekte vorm. Dat bestond al voor de uitvinding van de padvinders en wordt bereid als witbrood, omdat tarwe en bruinbrood te brokkelig zijn. Wat uw stok betreft: onderzoekers hebben eens ontdekt, dat je klef deeg om een stuk hout kunt plakken en dat je aldus óók brood kunt bakken, door die knuppel boven vlammen, houtskool en hete as te houden, als de hitte daarvan maar groot genoeg is. Je moet dan hout gebruiken, dat geen slecht smakende stoffen af- Beste meisjes en jongens! Het laatste raadsel van november is aan de beurt. Het is een soort raadsel, dat heel weinig in ons kinderhoekje is geplaatst. Als bizonderheid mag ik jul lie ook wel zeggen, dat het ingezonden werd door iemand aan het andere einde van de wereld. Ook daar wordt onze krant gelezen. Ik hoop dat jullie het raadsel niet te moeilijk zullen vinden. Ik zal het nu eerst opschrijven. Het is NOVEMBERRAADSEL 4 Verticaal (van boven naar onder): 1. Andere naam voor Naomi. 2. Eén van de zeven diakenen (Hand.). 3. Man voor wie Mordechai niet boog. 4. Vrouw van een aartsvader. 7. Neef van Abraham (Genesis 22). 9. Eén van de laatste richters in Israël. 10. Nakomeling van Ruben (1 Kron. 5) 12. Stad die Jozua pas innam nadat de dief Achan was ontdekt. Horizontaal (van links naar rechts): 1. Apostel die in de plaats van Judas werd gekozen (Hand. 1). 5. Dier dat Abraham vond toen hij Izak wou offeren. 6. Eén van de kleine profeten. 8. Vader van Jozua. 11. Vrouw van Jakob. 13. Man van Ruth. 14. Voorstad van Ninevé, door Assur gebouwd (Genesis 10). staat. Dat doet eikehout wel, maar tak ken van elzen, populieren, wilgen enz. niet. Trekkers hebben deze manier van broodbakken gebruikt als er geen deeg- blikken, geen bakvormen en geen ovens konden worden meegenomen. Zo konden zij zichzelf redden. In ons land is het niet nodig brood rond knuppels te bakken. Het zoverkregen brood smaakt ook erg rokerig, zodat wij het u niet aanbevelen de bakker af te zeggen, nu u dit recept hebt. RATTENPLAAG Wij hebben op de boerderij veel last van ratten. Gif gebruiken we niet meer, omdat enkele dieren er ziek van werden of stierven en dat betekende een grote schadepost. Wat raadt u aan? Antwoord: Er zijn opmerkelijke suc cessen bereikt met terriers. Nu bestaan er grote en kleine rassen en ook krui singen. Hoofdzaak is echter, dat u een gezonde, sterke hond verwerft. Infor meert u eens in een betrouwbaar asiel of men daar een felle terrier beschik baar heeft. Zo'n hond kan blijkens ve ler ervaringen in circa tien minuten wel honderd ratten doden, dus in elk geval de ratten op uw boerderij wel onder de duim houden. TWEEDE ELAMER Hoe was de zetelverdeling in de Tweede Kamer in 1946? Antwoord: Bij de eerste na-oorlogse verkiezingen voor de Tweede Kamer kregen de A.R.P. 13, de C.H.U. 8, de C.P.N. 10, de K.V.P. 32, de P.v.d.A. 29, de P.v.d.V.(rijheid) 6, en de St. Ger. Partij 2 zetels. BLOKKERING GIRO Mijn man ontvangt maandelijks sala ris per giro. Hoe moet dat nu als hem wat overkomt? De giro wordt dan ge blokkeerd heb ik gehoord en het kan lang duren voor alle erven het eens zijn. Waar moet ik dan van leven? Antwoord: Schrijft u aan de Postchè- que- en Girodienst, dat u de rekening ten name van u beiden wilt stellen. For mulieren daarvoor kunt u verkrijgen bij het giroloket op de postkantoren. Als één der echtelieden overUjdt, wordt de rekening dan niet geblokkeerd en kan de wettige echtgenote over het tegoed blijven beschikken. Met een bank kunt u ook dgl. schikkingen maken. Voorts kan iedereen, ook een alleenstaande, iemand rnachtigen, b.v. door een execu teur-testamentair te benoemen. Dit moet dan wel per codicil gebeuren, dat wil zeggen op een eigenhandig geschreven, volledig gedagtekende en ondertekende brief, waarin hij betrokkene machtigt na zijn dood bepaalde schikkingen te treffen ten aanzien van de gewenste be grafenis en de toewijzing van lijftgoede- ren, enkele belangrijke meubelstukken en een paar sieraden. Daar behoeft geen notaris aan te pas te komen en na overlijden van de lastge- ver kan de executeur het beheer over de financiën in handen nemen en is hij gerechtigd tot het opnemen van gelden en tot het verdelen van de nalatenschap Dit raadsel werd me toegezonden door Kommie Ie Comte uit Silverton, Preto ria. Heel veel dank. Kommie! De harte lijke groeten voor jou en de hele fami lie. Ook bedankt voor je brief! BRIEFWISSELING Kees Droger, Middelhamis. Je hebt netjes en goed gewerkt. Kees! Als je op school ook zo werkt, zal niemand over je te klagen hebben. Nog gefeliciteerd met de jarigen in november. Over het verloop op drie december in Den Haag hoop ik wel iets van je te horen. Nu had je niet veel beleefd, schreef je, maar dan zal je dat niet kunnen zeggen. Bia de Bonte, Ooltgensplaat. Onder tussen zal de prijs ■wel bezorgd zijn, denk ik. Als het niet het geval is, dan even bellen naar het kantoor, of van school er even zelf heen. Ik weet niet of de school ver staat van het kantoor. Al vast hartelijk gefeliciteerd met de ver jaardag van opa. Ik kan snappen dat het erg naar je zin w^as in Giessendam. Piet Hoogesteger, 's-Gravenpolder. Nu weet ik weer een beetje meer van je school, en ik merk wel, dat je soms naar de vrijdag zit uit te zien. Alle vakken zijn niet even interessant; dan kan ik goed begrijpen. Wordt het al druk met het bollenpellen? Dan zal je weer wel weten wat je te doen staat. Dan breng je de dagen niet in luiheid door. Ik ben benieuwd naar je rapport de volgende maand. Ria van Oorschot, Den Bommel. Over de prijs moet je maar eens lezen wat ik aan de andere Ria heb geschreven. Een verslag over drie december hoop ik vol gende keer wel te krijgen. Over het al gemeen ziet je cijferkaart er niet slecht uit. Bij aardrijkskunde vind ik die lage cijfertjes wel een beetje griezelig. Ik vraag me af hoe het zoveel kan ver schillen, de ene of de andere keer. Wis kunde is bizonder mooi! EUy en Simone Voortman, Ouddorp. Jullie weten net zo goed als ik waarom ik jullie samen neem. Het was ook één gezamenlijke brief die ik ontving. En ik weet hoe alles is gekomen. Als je niet op je eigen stal bent, lopen de zaken hele maal anders. Nu moeten jullie nog eens in het kort uitleggen wat er zoal is ver bouwd, en of alles mooi is en doelmatig. Volgende keer hoop ik dat jullie allebei weer present zullen zijn. Loes Klop, H. I. Ambacht. Toen je je brief klaar had, moest je je huiswerk nog doen. Dat is eigenlijk verkeerd: onder degenen die tot de erfenis geroe pen zijn. Hij kan een erfgenaam zonodig ook een voorschot geven. HOOGSTE SALARIS Is u bekend welk verschil in salaris er bestaat tussen dat van de best be taalde man en van de best betaalde vrouw ter wereld? Antwoord: De man met het hoogste salaris is Michael C. Bergerac, presi dent van de Cosmetic Company Revlon. Deze toucheert per jaar welgeteld 1.595 .000,dollar. De best betaalde vrouw krijgt wel iets minder. Volgens onze ge gevens is dat Mary Wells Lawrence, president-commissaris van het adver tentiebureau Wells, Rich, Greene Inc. en moeder van vijf kinderen. Zij ont vangt slechts 385.000 dollar per jaar. Gelukkig werkt haar echtgenoot ook als hoofd van een grote onderneming, zodat zij toch wel kan rondkomen. NIEZENDE HOND Kan het kwaad als een hond veel niest? Wij denken dat 't komt door tocht door de deurkieren, waar de hond graag op zijn rug voor de deur gaat liggen. Antwoord: Wij kunnen u gerust stel len. Het is niet de tocht door een kier van de deur, die de hond aan het niezen brengt, maar het liggen op de rug. Want in die houding worden de neus- slijmvliezen klaarblijkelijk geprikkeld door een stof uit de ademhalingswegen. Het komt bij zoveel honden voor dat ze gaan niezen als ze op de rug liggen, dat het als normaal mag worden beschouwd. Over dit soort gedragingen kunt u veel vinden in het boekje „Waarom doet mijn hond dat", door Göran Bergman, uit gave Meulenhoff Amsterdam. GEFLAMBEERDE KOFFIE Ik zag in een restaurant geflambeerde koffie opdienen. Wat wordt daarvoor precies gebruikt? Antwoord: Dat zal de zg. café brülot geweest zijn. De koffiekoppen goed voorverwarmen en daar echte cognac inschenken, hoogstens 2 cm hoog bij kleine kopjes en 1 cm in brede koppen. Suiker naar smaak per kopje in roeren. Voor het inschenken van de koffie de cognac aansteken en deze blussen met eerst je huiswerk en dan het raadsel- werk. Of denk je dat er dan voor mij geen tijd zal overschieten? Dat kan na tuurlijk ook het geval zijn. Het was maar sukkelen met jou, zeg! Eerst je knie en toen je oren. Wees maar blij dat het maar een gekneusde knie was; er gebeuren zulke vreselijke ongelukken, dat je zo'n knie een kleinigheidje vindt, al heb je er nog zo'n last van. Fijn, zeg, dat je met de juffrouw zo goed kan op schieten. Bea van Oorschot, Den BommeL Het is helemaal niet erg dat er een klad blaadje bij is. Als ik het maar kan lezen, is het genoeg. Fijn, dat je een leuke verjaardag gehad hebt. Wat ga je met tekenen goed vooruit! Ik denk dat je er steeds meer lust in krijgt, en als je lust hebt tot een vak, dan gaat het met wei nig moeite. Ja, zo'n onverwachte vrije dag is altijd welkom. Ook bij de kinde ren die graag naar school gaan. Betsie Keizer, Melissant. Bedankt al vast voor jullie raadsel. Ik denk dat het wel geplaatst zal kunnen worden. Wat had jij een prachtig rapport, zeg! Zo maar proberen vol te houden. Ik vind dat de verkoping veel geld heeft opge bracht. Hebben Lenie en Marjan het druk gehad, of was er niet veel aftrek? Jannie Klop, H. I. Ambacht. Het is «en heel blad vol geworden, zo veel had je te vertellen. Eerst over de ongeval len en wederwaardigheden, en niet te vergeten over de overhoringen en repe tities. Het is te begrijpen dat er onvol doendes uit de bus komen. Het gaat er maar om hoe het gemiddelde zal zijn, want dat wordt het eindcijfer. Een tien voor een franse repetitie is geweldig, maar zo is het niet altijd. Ik hoop dat jullie de vereniging met vermaak zul len kunnen bijwonen. Krijna van der Wende, Ouddorp. Wat een jarigen zijn er in je brief genoemd! Allen hartelijk gefeliciteerd, en jij en Clara in het bizonder. Jullie hebben al lebei een prachtig kado gekregen, zeg! Ik spreek dan over de brommer en het horloge natuurlijk; de andere geschen ken zullen ook wel de moeite waard ge weest zijn, en zullen ook in dank zijn aangenomen. Als je graag naar de mavo wilt, zal je nu al moeten aanpakken. En dat zal je wel doen, denk üc. Jan Kastelein, Zeist. Je brief is heel opgewekt van toon. Op school gaat het heel goed, een zeven voor de totempaal! Met André gaat het goed; hij is zelfs al naar school geweest! En dan gaat het ook met de kranten heel goed. Nou, wat moet je nog meer! De brieven zijn niet INGEZONDEN: Dezer dagen kreeg ik in handen een schrijven van het Bestuur van de Ver eniging Kleuteronderwijs te Goedereede gericht aan de ledenbegunstigers van bovengenoemde vereniging. Dit schrijven met bijlagen had ten doel de leden in te lichten over de met de Kerkeraad der Herv. Gem. van Goe dereede gevoerde correspondentie. Het Bestuur meende bij de correspon dentie enkele kanttekeningen te moeten plaatsen. Hoewel buitenstaander is het mij een behoefte zonder de correspondentie op de voet te volgen enkele kanttekeningen te plaatsen en een enkele vraag te stel len. Het Bestuur stelt dat het bij de op richting van de Kleuterschool niet mo gelijk bleek dat het een christelijke school werd. Hier begrijp ik uit dat het wel is ge probeerd, maar niet gelukt. Door wie is dat geprobeerd? Wie liet het mislukken? Verder zegt u dat geen der ouders ooit aanmerkingen heeft gemaakt op het onderwijs, en dat zal wel zo zijn. Maar u suggereert hier mee dat nie mand van de ouders ook christelijk on derwijs voor hun kind verlangt, en dat hen ik niet met u eens, want dan spreekt het Goerees gemeenteblad dat dezer dagen verscheen een heel andere taal. Daar lees ik n.l. dat de mooie nieuw gebouwde gunstig gelegen openbare school in onze gemeente, zegge en schrijve 61 leerlingen telt, de Chr. school die wat ligging en kwaliteit van het ge bouw betreft in veel ongunstiger om standigheden verkeert 77 leerlingen. De hoofdonderwijzer van deze school vertelde mij dat in enkele jaren het leerlingental met 30 groeide. Zegt u dat niets? Mij wel! Dat zijn kinderen van ouders waar van u in uw zelfverzekerdheid meent dat zij geen chr. onderwijs verlangen. Hier spreekt voor mij heel luid en voor iedereen verstaanbaar de zwijgen de meerderheid van de ouders. Als ik zie dat elk jaar meer ouders het ongerief van de grote afstand naar het Havenhoofd er voor over hebben, dan is dat voor mij een duidelijke taal. Verder stelt u dat de ouders zich vol ledig bewust zijn van de bij de doop af gelegde belofte. Of dat voor alle ouders geldt laat ik de sterk gezette zwarte koffie. Tenslot te stijf geklopte slagroom over de drank leggen. Men roert niet, maar drinkt de ze koffie door de slagroom heen. ZIEKTEKOSTEN Mijn zoon van 25 lijdt al jaren aan een ongeneeslijke ziekte en krijgt nu een uitkering AWBZ. Hoeveel van die uit kering wordt nu verhaald op zijn ouders? Antwoord: Deze zoon is meerderjarig en dan kan er geen verhaal op de ouders meer plaatsvinden. Hij is een zelfstandig subject van bijstand. allemaal zo opgewekt. Er gebeuren minder mooie dingen en dan spreken en schrijven we wel anders. Dat moes ten jullie ook enkele maanden geleden. Maar alles is ten goede gekeerd geluk kig. Leny Keizer, Melissant. Die twee vij ven zal je ook nog wel wegkrijgen, denk ik. In elk geval moét je daar voor pro beren te zorgen. Jullie konden jullie hart ophalen in Oud-Vossemeer, zeg! Die ponny's zullen geweldig geweest zijn, denk ik. Vooral toen jullie op het ene mochten rijden. Daar kun je wel eens voor naar het eiland Tholen, vind je niet? Je vriendin en jij zijn goede verkoopsters geweest bij de grote ver koping, zeg! Het was een mooi bedrag dat jullie hebben opgestreken. Hoeveel was de totale opbrengst? Corrie Kastelein, Zeist. Je tussen rapport was mooi, hoor! Wat ben je knap in wiskunde, zeg! Fijn, zo enkele dagen naar Overschie! En je hebt de terugweg zelf gevonden, of liever ge zegd: de trein. Nog hartelijk gefelici teerd met je verjaardag, Corrie. Ik lees dat de mensen goed aan die dag hebben gedacht, en dat het heel leuk is geweest met de familie bij elkaar. Gaat André nu al een poosje langer naar school? Allemaal. Het is nu inzenden! Ik zou graag willen, dat jullie vóór aanstaande' zaterdag de brieven gepost hebben. Daar kan ieder wel aan denken, nietwaar? De vriendelijke groeten van juUie OOM KO. Tholen 9.30 uur kand W. Gorissen, Gouda 6.30 uur ds. G. Abma Poort- vliet 10 uur kand. B. de Jong, Woerden, 6 uur kand. Gorissen Scherpenisse 9.30 uur ds. G. Abma, 2.30 uur ds. P. Kolijn, H.D. St. Maartensdijk 9.30 en 2.30 uur ds. J. Blom Stavenisse 10 uur kand. M. van Kampen, Papendrecht, 6 uur ds. H. Harkema, H.D. St. Anna- land 10 en 6 uur ds. J. Codée, H.A. en Dankzegging Oud Vossemeer 10 en 6.30 uur ds. H. Abma, Kortenhoef St. Philipsland 9.30 en 2.30 uur ds. H. Har kema, H.A. en Dankzegging. voor uw rekening, ik zou het niet graag voor mijn rekening nemen, maar u be paald wel. Zij weten, zegt u, dat in de eerste plaats het gezin de plaats is om de kin deren op te voeden in de voorzeide leer (dit is toch niet spottend bedoeld?) maar nu had u verder moeten gaan en zeggen wat de tweede plaats is, dan zegt het doopsformulier waar u het woord voor zeide leer uit citeerde, te doen en te hel pen onderwijzen, en dat is in de tweede plaats de school. Verder gebruikt u verschillende ma len het woord neutraal, wat het onder wijs betreft op uw school, dat onttrekt zich aan mijn waarneming. Maar het bestuur, althans de meer derheid stelt zich in dezen verre van neutraal op. Uit heel de handelwijze blijkt een weerzin tegen de bedoelingen van de Kerkeraad de school om te vormen tot een chr. school. Overigens blijkt uit heel het geschrijf dat de Kerkeraad op volkomen legale wijze dat doel tracht te bereiken. Het is m.i. juist de taak van de Ker keraad om te trachten ook in onze ge meente een chr. kleuterschool op te richten. U eindigt uw begeleidend schrijven, geacht Bestuur, met te zeggen dat het voor uw school een woelige tijd is, niet alleen voor uw school, we leven in een woelige wereld, waarin geweldige krachten en grote machten zich opma ken om alles te vertreden wat nog reke ning met God en Zijn Woord wil hou den. Alleen een terugkeer naar God en Zijn Woord zal rust voor het hart en leven kunnen brengen, en daarom is het zo belangrijk dat de kinderen daar reeds in de prille jeugd van. mogen ho ren. Ouders, laat u niet bang maken, of in timideren, maar gedenkt de eed die u eens bij de doop aflegde, niet voor de kerkeraad, of predikant maar voor de God van hemel en aarde. De grote woorden van uw bestuur is om hun angst en onzekerheid te camou fleren. Neutraliteit waar uw bestuur mee schermt, het woord komt in de bijbel niet voor, wat er wel staat: „Wie niet voor Mij is, is tegen mij". Predikant en Kerkeraad, u wordt aan gevallen van een zijde en op een wijze waar u het niet van had verwacht. We lezen in Gods woord dat Pilatus en Herodus vrienden van elkaar virer- den. Laat u niet ontmoedigen, want machtiger dan zij, is Hij van wien het volk zijn sterkte heeft. Met dank voor de plaatsruimte, (Een Goereeër). (Naam en adres bij de redactie bekend) AKADEMEIA OUDDORP: TOTSTANDKOMING VAN HET WEERBERICHT A.s. dinsdagavond zal voor de Volks universiteit „Akademeia" een lezing worden gehouden over „De totstandko ming van het weerbericht", door drs. J. F. den Tonkelaar. Dhr. den Tonkelaar zal zijn lezing met dia's toelichten. Het winterprogramma bestaat uit een viertal bijeenkomsten, een beperkt aan tal i.v.m. een terugloop van leden en stijgende kosten van honoraria en reis kosten voor de inleiders. In januari volgt nog een lezing over „het ontstaan van hartinfarcten, in febr. spreekt Mr. Hilterman over „de politieke toestand in de wereld" en in maart hoopt ds. Ca- zander het begrip „Euthanasie" toe te lichten. -----O------ MELISSANT Verzilvering: Morgenavond, zaterdag, van 7-9 uur is er gelegenheid tot het verzilveren van vakantiebonnen bij J. du Pree, Marijkelaan 32. SINT MAARTENSDIJK Plannen uitbreiding gemeentehuis De plannen voor de verbouwing en uitbreiding van het gemeentehuis zijn zover gevorderd,' dat deze op dinsdag 9 december in een extra raadsvergade ring ter discussie worden gesteld. De kosten van de verbouwing en uitbrei ding naar de plannen van het architec tenbureau Dingeman, De Vries en Heemskerk te Utrecht worden geraamd op bijna 6 miljoen gulden. THOLEN N.C.V.B. In de gasthuiskapel hield de N.C.V.B. een bijeenkomst onder leiding van de presidente mevr. Duijzer-Kwist. Na het officiële gedeelte werd de avond gevuld met bloemschikken onder leiding van mevrouw VollmüUer uit Poortvliet. OogstkoUekten. De in de Herv. Kerk gehouden OogstkoUekte heeft ongeveer 8.000,opgebracht en die in de Ger. Gemeente rond de 16.000, ÖUD VOSSEMEER Verbetering weg Hikkepolder Het afwerken van de weg door de Hikkepolder wordt in voorjaar 1977 voortgezet. Het gaat om het aanbrengen van een deklaag van grof asfaltbeton, het aanvullen en inzaaien van de ber men, alsmede het aanbrengen van mar keringen. De kosten worden geraamd op 25.000,—. Zilveren bejaardenbond De Bejaardenbond Oud Vossemeer vierde dezer dagen in het dorpshuis De Vossenkuil het 25-jarig bestaan. Na de opening door de voorzitter M. van Dienst sprak de Achter den Bos uit Tholen na mens het hoofdbestuur van het rayon Noord-Brabant en Tholen. Hij sprak over het doel en het nut van de bond. Namens het rayon Zeeland sprak dhr. De Graaf uit Goes waarderende woor den over de zustervereniging, mevrouw Van Boeijen, echtgenote van de burge meester, feliciteerde de vereniging met haar zilveren jubileum. Zij noemde het bejaardenwerk een niet te missen scha kel in het bestaan van de oude dag. Na het officiële gedeelte bleef men nog eni ge tijd gezellig bijeen. Ijjjlllllllllllillllllilllllllllll<llliniilllllllllinillllllllilllllllllllllllll>l>lllllllllllllll|i 1 OUD VOSSEMEER 1 1 Duiven vlogen voor bejaarden 1 1 Bejaarden van 75 jaar en ouder ontvingen zaterdag een fruit- 1 mandje van de postduivenhou- dersvereniging „De Zwaluw". De g financiën voor deze aktie zijn bij- 1 eengebracht uit een tweetal zo- g 1 genaamde bejaardenvluchten op g Corbeil en Noijon. Er werden 102 1 fruitmandjes uitgedeeld. llllllllllllllllllllllllllllllIIIIIIIIllll'Illllllllllllllllllllllllllllllli De voor velen van ons nog zo bekende statiegeidfles staat de laatste tijd weer wat meer in de belangstelling. Niet al leen in Nederland, maar ook in bijvoor beeld Frankrijk en Amerika. In dit laat ste land heeft men in enkele super markten een enquête gehouden, met als een van de vragen waarom de consu ment weer flessen met statiegeld in de winkels wilden zien in plaats van weg- gooiflessen. Een groot aantal (20'>/o) van de ondervraagden gaf de voorkeur aan flessen met statiegeld, omdat ze dachten daarmee het afvalprobleem te helpen verminderen en energie te besparen. Naar aanleiding van deze uitkomst hebben deze supermarkten toen al hun koolzuurhoudende dranken (tonic, cola, etc.) weer in flessen met statiegeld ge daan en deze tegen een wat lagere prijs verkocht! De reden van deze handeling was dat bijvoorbeeld een stad als New York en vele anderen zich geconfronteerd zagen met een gigantisch afvalprobleem en dat de fabricage van wegwerpflessen ener gieverspilling was. Daarnaast was er nog een milieuaspect; parken, straten en autowegen raakten hoe langer hoe meer vervuild door de grote hoeveelheid weggooiverpakkingen. Dit beeld is niet zo typisch Amerikaans. Ook hier in Ne derland kennen wij dit probleem. Het zou daarom aanbeveling verdienen om meer van die milieuvriendelijke statie- geldflessen en -potten tegebruiken. (DIA) Veel mensen vinden muziek niet sto rend, maar zij is het wel. Onderzoekingen in Duitsland (Deut sche Medizinische Informationsdienst) bij 2.500 scholieren van een middelbare school, gymnasium, technische school en een internaat hebben aangetoond dat de zgn „background muziek" het leren stoort. De concentratie vermindert er door ende prestaties worden minder. Dit geld vooral voor leerlingen die hun huiswerk maakten tijdens het luis teren naar pop- of beatmuziek of va derlandse schlagers. Bij een onbekend schlagemummer werd men meer afge leid, terwijl bij een buitenlands nummer de concentratie afneemt naarmate het liedje bekender is. Een opmerkelijke uitkomst is wel dat bijna 70% van alle scholieren tijdens het maken van hun huiswerk naar de radio of pick-up luisteren. Het gevaar bestaat dat hierdoor de prestaties achteruit gaan, vooral bij leerlingen die zich let terlijk door een druk op de knop laten afleiden. (DIA) Blijkens een door Enka Glanzstoff BV ingesteld onderzoek, neemt de bevolking van Nederland jaarlijks toe met 0,55"/o. Het aantal gezinshuishoudingen bevindt zich eveneens in stijgende lijn wat op zichzelf al een interessant gegeven, is, aangezien elke zelfstandige gezinshuis houding een potentieel afzetgebied voor woningtextiel vormt. Behalve ingeval van verhuizing 40''/o van alle aanko pen! is de nieuwbouw van voorname lijk eengezinswoningen erg belangrijk voor de afzet van woningtextiel in het algemeen en gordijnstof in het bijzon der. Zeker in de laagbouw hebben gor dijnen een uitdrukkelijker funktie ten aanzien van de bescherming van de privacy dan in bijv. flats met meerdere woonlagen. Daar komt nog bij, dat de ramen van eengezinswoningen in de nieuwbouwsektor groter zijn, zodat per gezinshuishouding ook meer zal worden geïnvesteerd voor raamstoffering. De uitkijkmogelijkheden mogen dan groter geworden zijn, voor inkijk voelen we nietsDaarom wil de konsument een ruime 'keuze in gordijnstoffen, die bo vendien qua kleur en dessin passen in het interieur. De kollekties voor het voorjaar van 1977 zijn wat dat,, betreft allround. Met name Deja is er in geslaagd een assor timent samen te stellen waarvoor de huisvrouw zeker waardering zal kun nen hebben. Bepaald groots van opzet is het „kamerhoog"-programma. Zoals bekend vinden kamerhoge gordijnstof fen hun oorsprong in Zuid-Europese landen met als gevolg, dat de dessinering nogal eens buiten het smaakpatroon van het Nederlandse publiek valt. De be faamde Duitse dessinatrice Elsbeth Kupferoth die voor Deja ontwerpt, heeft dat goed begrepen; haar kreaties zouden wij dan ook zondermeer schoon heden willen noemen. Dit wil overigens niet zeggen dat de uitgebreide sortering drukstoffen minder aandacht krijgt. In tegendeel, de normale breedte van 120 cm zal voorlopig de boventoon nog wel blijven voeren, alhoewel er reeds veel nieuwe transparanten op 150 cm breed te aan het gordijnstoffenoeuvre zijn toe gevoegd op grond van de grotere vraag van het publiek naar betere open wea ves. Verreweg de meeste huisvrouwen geven echter de voorkeur aan mooie vitrage. De grote mode van het ogen blik manifesteert zich in romantisch aandoende bobinets en de meer gesty- leerde dessins van de Diolen jacquard- raschels. Zij zijn leverbaar via de be kende woninginrichtingszaken en te zien bij Deja in Rotterdam.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 8