EiiAnoEn - niEuws Van broedschotei tot Barcelona Trekking Ie serie St. Nicolaasactie Middelliarnis ,Laat je eens kieken' 3e blad Vrijdag 26 november 1976 No. 4543 Jeugd- e.a. boeken van Uitgeverij De Banier B.V. te Utreciit Hoera voordeklub in warme pullover VOLLEYBAL INTERMEZZO HEREN 5 VERSLAAT SPARTA Hoe we ze keuren Geslaagde uitvoering O.K.K. Oude Tonge Dit zijn de prijswinnaars van de Ie serie van de foto-actie „Laat je eens kieken". Prijswinnaars kunnen zich melden en hun prijs afhalen bij het secretariaat der Middenstandsver. Westdijk 48 Middelharnis (Boelthandel Vroegindeweij). Prijswinnaars moeten het kaartje dat zij ontvingen, toen zij gefotografeerd waren, meebrengen. Hoofdprijs: 1000,— 2e prijs: 400,— 3e prijs: 300,— 4e prijs: 250,— 21 troostprijzen van eik 25^- De Banier B.V. te Utrecht heeft een uitgebreid fonds in Jeugdboeken, waaruit voor de komende feestdagen een ruime keus kan worden gemaakt die als ge schenk voor onze jongens en meisjes (in alle leeftijden) kunnen dienen. Ieder jaar komen er weer een aantal nieuwe boeken bij, zodat het fonds altijd ,,ak- tueel" en „bij" blijft. Het zijn stuk voor stuk boeken met een gedegen christe lijke grondslag, die we alle van harte bij u kunnen aanbevelen. Zondagsschool- e.a. verenigingen, die met het Kerstfeest jeugdboeken nodig hebben voor uitde ling, kunnen hier volop terecht. Men vrage alvast om de „Banier Boeken Gids", de mooie geïllustreerde catalogus 1976-1977 aan, die uiteraard ook voor parti culieren gratis verkrijgbaar is. Wij geven hieronder een korte omschrijving van een gedeelte van de nieuwe Jeugdboeken, die weer aan het fonds zijn toege voegd. We beginnen met het mooie boek van wijlen A. M. Wessels: „Waar de Schelde stroomt". Dit is een bundel bijdragen uit de his torie van Zeeland. Wessels was een be kend historie-schrijver, een echte na vorser, die veel uit de oude Zeeuwse ar chieven heeft opgediept. En een uitne mend verteller! Het is heus geen droge kost wat hij hier biedt, het zijn boeien de verhalen, doorspekt met humor. Uit tal van illustraties, prachtig uitgevoerd en gestoken in kleurenband, prijs 17,50 F. V. d. Schoot-van Dam: „Jet uit de Flat". Jet heeft geld gespaard met baby-sitten en boodschappen doen. Wat zal ze met het geld doen? Zal ze het aan de zending geven? Of er rolschaatsen voor kopen, waar ze zo dol op is? Ze kiest het laat ste maar ze heeft er geen vrede mee. Als ze later een prijs wint met een opstel- wredstrijd, maakt ze het goed' en stopt het geld in de kollekte voor de zending. Geven maakt ze blij.' Mooi boek voor j. en m. van 10-12 jr., geïll., in geplastifi- j ceerde band f 7,90. H. te Merwe: „Toen Pompejl onderging". Te Merwe is geen onbekende in boeien de geschiedverhalen. In dit boek is Lu cius, de slaaf van de machtige Cajus PoUio, de hoofdpersoon. Hij is Christen en christenen waren er in die tijd niet veel. Lucius\was dan ook blij dat hij met Serena en Probus in kennis kwam, die evenals hij in de Heere Jezus geloofden. Dan komt de verschrikkelijke dag, dat de Vesuvius losbarst, de krater één vuurzee wordt en gloeiend lava van de berg naar beneden stroomt. Pompeji wordt verwoest en honderden mensen vinden een schrikkelijke dood. Waar zijn nu hun goden die troost kunnen bieden? Er mag door Lucius getuigenis worden afgelegd van zijn krachtig ge loof in de Heere Jezus Christus. Span nend boek voor j. en m. vanaf 12 jr., met illustraties van Ben Horsthuis, gebon den 9,75. G.' Fahner-Vos: „Arike van het groene woud". Dit is een mooi zendingsverhaal. Mevr. Fahner heeft met haar man op de zen- dingsvelden vertoeft; zij schrijft dus uit de praktijk. Zo heeft zij in een heidens dorpje, waar de mensen aan allerlei geesten geloven, Arike leren kennen. In Arike's tuin komen ook geesten, die de grond omwoelen en de planten ver trappen. Arike vindt het vreemd, dat geesten voeten en handen hebben, net als de mensen. Dan komt het Evangelie woord in hun dorp en de geesten ver dwijnen. Zeer aanbevolen boek voor j. en m. vanaf 10 jaar. Geïllustreerd, in kleurenband, 9,75. G. van Essen: „Jopie en Ankie, Joke en Gijs". Dit boek is een vervolg op de twee vo rige deeltjes over Jopie en Ankie; in dit verhaal lezen we dat ze een vriendin krijgen, die Joke heet, een heel lief meisje en bovendien een hond, die de roepnaam Gijs heeft. Dat stel beleeft samen heel wat avonturen.' Geestig ge schreven. Geb. en geïll. 9,50 Dineke Daudey: „De belhamel van Carthago". Dit verhaal gaat over de jeugd van Augustinus, de kerkvader die leefde ruim 300 jaar na Christus, was in zijn jeugd niet zo'n ^rave jongen. Vandaar dè titel. Uit de gescijiedenis weten we dat zijn godvruchtige moeder Monica in gedurig gebed was voor zijn behoud en we kennen ook de uitspraak van Am- brosius: „een kind van zoveel gebeden kan niet verloren gaan". Het is op een le.erzame wijze geschreven voor j. en m. vanaf 10 jr. Prijs geb. 8,50. S. M. van der Galiën: „Goudjagers". Dit is weer een van die spannende In dianenverhalen van v. d. Galiën, waar de jongens van 12f jaar en ouder in kun nen smullen! Bob en Donald, de twee rakkers, weten met hun paarden de weg in de wildernis en ontmaskeren een bandiet. Het is weer een geweldig avon- modehuis Middelharnis-tel.:2596 tuur, dat in dit vijfde Indianenboek wordt beschreven. Geïllustreerd, 192 blz. fraai gebonden, prijs slechts 9,75. Annie Sanders: „Slechts in uw spoor". Een boeiend verhaal over een meisje, dat na de dood van haar moeder met haar vader achterblijft. Zij wonen in een achterbuurt van een stad, waar het nogal ruw naar toegaat. De zondag is een feestdag voor haar, nu haar vader weer mee naar de kerk gaat en haar uit de bijbel voorleest. Maar dan komt haar vader op het slechte pad; wordt gesnapt bij een Inbraak en komt in de gevange nis terecht. Zijn dochter komt in een pleeggezin. Na veel wederwaardigheden komt vader thuis en sluit een huw^elijk met haar pleegmoeder. Dan wordt het een happy-end, want nu wensen zij hun verdere leven „slechts in Zijn spoor te gaan". Een écht boek voor meisjes vanaf 14 jaar van deze bekende schrijfster! Zeer aanbevolen. Prijs geb. 10, F. V. d. Schoot-van Dam: „Fransje, de droomster". Fransje is een apart meisje in het ge zin. Op oudejaarsavond mogen de kin deren tot 12 uur opblijven, maar Fransje wil naar bed. Om op haar slaapkamertje naar het nachtelijk carillonconcert te luisteren. En Fransje, de droomster, ge niet daarvan, want de klokken hebben een grote plaats in haar kinderleven. Leuk boek voor de leeftijd 10-12 jaar. Alle boeken zijn keurig uitgevoerd, fraai geïllustreerd door Ben Horst en gestoken in stevige plastie-kleurbanden. Deze boeken zullen niet alleen door de kinderen, maar zéker ook door de oude ren worden gelezen! Nogmaals aanbe volen. D. Th. d. W. INTERiMEZZO D. 3 FANTASTISCH! Velen zullen verbaasd hebben geke ken naar de kop van dit stuk. Maar het derde damesteam van Intermezzo levert op dit moment één van de beste presta ties van de vereniging. Gezien de stand is dit inderdaad verbazingwekkend. In termezzo staat namelijk op de laatste plaats. Ook j.l. zaterdag werd weer ver loren. Deze keer was het Sparta/VCG, dat met 0-3 won. Hoewel Intermezzo erg beweeglijk speelde, was de aanval van de gasten accurater, waardoor Sparta wel punten scoorde en Intermezzo niet. Het is raar maar waar, dames 3 lijkt ge wend te raken aan deze uitslagen, maar, en nu komt het fantastischeDe mentaliteit van deze dames is voortref felijk, ledere wedstrijd wordt vol opti misme begonnen. Staat er dan op het eind van de wed strijd een negatieve uitslag op het sco rebord, dan zeggen deze dames gemoe delijk tegen elkaar: „Jammer, het is weer niet gelukt, maar volgende keer beter". Een uitspraak die voor zichzelf spreekt. (Wie de schoen past Niet alle teams van Intermezzo leden verlies tegen Sparta/VCG. Eén van de teams die wel wonnen was het 5e he renteam. Door goed serveren werd de Ie set snel met 15-5 gewonnen. In de 2e set zakte het spelpeil naar een bedenke lijk niveau. Mede door het feit, dat de sporthal wel een heksenketel leek, verslapte de concentratie. Toch werd ook deze set in winst omgezet: 15-8. Deze 2-0 voor sprong deed Intermezzo bijna de das om. Sparta profiteerde knap van de gemak zucht van de heren en nam in de laatste fase van de wedstrijd tot twee maal toe een voorsprong: 11-12 en 12-13. Net op tijd herstelde de blauwe formatoe zich echter zodat ook de laatste set met 16-14 in hun voordeel werd afgesloten. Een verdiende 3-0 overwinning, in een wed strijd waarin Intermezzo zich toch bij na verkeek op de tegenstander. Het tentoonstellingsseizoen is begon nen. De duivenscheidsrechters beslissen. Evenals bij de wedvluchten zullen er weer teleurstellingen zijn. Minder mee vallers want we zijn een eerzuchtig volkje. Het werk van de referee zal met argusogen worden bekeken en hij zal nauwelijks goed kunnen doen. Niet het simpele loon maar het plezier om duiven te beoordelen zullen echter bij de se rieuze keurmeester bij voorbaat een deuk in zijn ego voorkomen. Hij zal kri tiek weten te weerstaan. Die echter denkt dat een keurmeester een profeet is houde zijn duiven liever thuis. Er zijn nauwelijks vaste waarden aan duiven toe te kennen en daarom blijft elke keu ring een persoonUjk oordeel. Zeker, de groep van keurmeesters kent een min der fantasierijk puntensysteem en bin nen dat raam zal een lid van deze groep zich dienen te houden. Maar de visie van zacht, hard, hol of bol, soepel of dol zal toch een persoonlijke van de beoor delaar zijn. De pure schoonheidsspecia list zal platte koppen, geschonden of on derbroken oogranden, vrerkpennen, Onder grote belangstelling hield de gymnastiekvereniging O.K.K. vrijdag j.l. haar jaarlijkse uitvoering. Na het wel komstwoord van dhr. F. v. d. Mast uit Ooltgensplaat, sinds één jaar voorzitter van O.K.K. kon men voluit genieten van de gym- en turnoefeningen, vooral de jongste leden oogstten hier veel applaus. De dames Petra Buys en Diane Lam- bert brachten op een prachtige wijze een Jaz-oefening, die zij geheel naar eigen inzicht hadden ingestudeerd. Ook de Jaz-oefeningen van de gehele groep dames, onder leiding van mej. Ouwens werd korrekt uitgevoerd en genoot veel belangstelling. Evenmin ontbrak het aan belangstel ling op de openbare lessen zaterdag middag voor de jeugd van 4-8 jaar. Bestuur en leden kunnen terugzien op een goed georganiseerde en geslaagde uitvoering. Onlangs won John Versaevel voor de tweede maal het Flakkee Cupje. Hiervoor vwrd hij vrijdagavond alsnog gehuldigd door de voorz. O.K.K. dhr. F. v. d. Mast kromme borstbenen, slechtsluitende stuiten aangrijpen om de duif buiten het prijzenbestand te houden. De meer op vliegtype gerichte keurmeester zal zich meer afzetten tegen fletse ogen, arme pluim, slappe spieren en conditiegebrek. Nu we de eerste 250 dit jaar weer door de handen hebben laten glijden willen we ons oordeel nog wel eens geven over factoren die onzerzijds bij het beoorde len van de duif een rol spelen. Uiterlijke kenmerken als de vorm van de kop én veelkleurige oogranden interesseren ons nauwelijks bij de beoordeling van het oog. En toch kan dat oog ons veel ver tellen. Veel over de conditie van de duif, maar ook veel over de afstand die zo'n duif zou kunnen vliegen. Ofschoon we met uitzonderingen rekening mogen houden, mogen we wel aannemen, dat nijdige en felogige duiven beter ge schikt zijn voor vitesse en midfond. Fondduiven hebben vaker een kleur van het regenboogvlies en een minder tem peramentvol oog. Duiven met een kleinere pupil neigen naar een sterker oriënteringsvermogen. Vogels die snel op lichtreflexen reage ren mag men doorgaans als goede dui ven aanzien. Het regenboogvlies ont leent zijn kleur aan pigment en bloed. Duiven met bloedrijker ogen schijnen sterker bij donker weer. Goed in de kas liggende ogen zien we gaarne voor de kweek, duiven met losse ogen kunnen wel losvliegen maar zijn vaak onregel matig. Bij de beoordeling van de pluim gaan we niet alleen de rijkdom van de pluim na maar ook de kracht van de voorarm en de stand van de slagpennen. De veel hogere waarde die we aan deze eigen schappen geven, doet werkpennen of gebroken en beschadigde pennen ver geten. Erger is als de voorarm dun is en de penpunten stopnaalden worden. Zo wel een korte voorarm als weinig broek duiden op korte-afstand-vliegers. Spieren mogen bij winterdag wel ste vig maar niet hard zijn. Strijkplanken winnen geen prijzen. Soepele spieren ook in de rug duidt op fond. Let wel dat bij oudere duiven het verschil tussen soepel en slag nauwelijks merkbaar is. De bouw zit geheel vast aan de schoon heid. Ze is nauwelijks van invloed op de prestatie. Onder alle lichaamsvormen komen kampioenen voor. Op een ten toonstelling speelt de bouw echter ge wild of ongewrild de belangrijkste rol. Met een laatste algemeen oordeel leg gen we onze intuïtie vast. Dit cijfer be hoeft geen gelijkenis te tonen met de vorige, het kan veroordelen, compense ren of verheffen. Er zijn vele liefhebbers die op deze wijze een duif kunnen beoordelen, van de keurmeester wordt daarnaast nog verwacht een sterk visueel geheugen en administratieve ervaring. Nogmaals hij zal succes hebben maar hij zal ook fa len. Evenals de referee bij het balspel zal hij soms streng beginnen en geneigd zijn de teugels te vieren. Onderbrekin gen door koffiepauzes en maaltijden kunnen van invloed zijn op zijn keuring. Wisselend licht in de zaal, kritische op merkingen tijdens het keuren, het is evenzeer van invloed als dat tijdens de wedvluchten de ene duif meer buien te verwerken krijgt dan de ander. Wie de- ze factoren in aanmerking neemt kan toch van een goede handkeuring iets leren.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 5